Staatkundig overzicht. van wie stond de luitenant ter zee le klasse Gregory. Een aanzienlijke troepenmacht diende tot sluiting van den trein, bestaande uit een bataillon jagers, onder kapitein Orzoy Veren en een onder bevel van majoor Weenink, de huzaren onder luitenant-kolonel Janssens en twee batterijen veld-artillerie onder commando van kapitein Callenfels. De sombere praalvertooning overal waren de brandende lantaarns met krip omwonden was hiermede geëindigd. Aan den grens der gemeente op den Rijs- wijkschen weg waar eveneens duizenden toeschouwers stonden liet de burgemeester der residentie met de leden van het dage- lijksch bestuur en den secretaris den stoet voO! bijtrekken, terwijl de schutterij en de afdeeling van het Metalen Kruis uittraden. Ook het dagelijksch bestuur der gemeente Rijswijk bracht op zijn terrein een eerbiedi gen groet. Toen vervolgde de stoet zijn tocht naar de oude Prinsenstad. Aan de grens van Delft wachtte de oudste wethouder waarnemende burgemeester, met zijn wethouders en secretaris den lijkstoet op, de Delftsche sctiutterij en de Delftsche afdeeling van het metalen kruis werden er in opgenomen, zoomede eenige deputatien van andere vereenigingen, die daartoe het verzoek hadden gedaan. Op de Detftsche grachten en in de straten was geen plekje onbezet en vooral op de groote marktwaren de huizen tot aan den nok gevuld. Daarheen bewoog zich de stoet langs het Oude Delft, voorbij het Prinsenhof, waar eenmaal Willem de eerste huisde en stierf, door de nieuwe straat en trok om het raadhuis waarvan de portiek in rouwfloers was gehuld, evenals het wapen boven den ingang, terwijl rouw- decoratien aan de bovenvensters waren be vestigd naar de nieuwe keik. Op het ruime marktplein zijn de troelen geschaard, terwijl voor het kerkgebouw eene eerewacht staat opgesteld. De hoofdingang van den tempel was in een overdekte rouwloge her schapen, met de wapens versierd en gedekt door de groote koninklijke kroon, terwijl de portiek geheel met zwart fluweel was bekleed Half elf reeds kwamen de eerste rijtuigen aangereden met genoodigden, tot bijwoning der treurige plechtigheid in de kerk en reeds vroegtijdig was dan ook het gebouw gevuld met autoriteiten, wien door de aide-ceremo niemeesters, de heeren jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, A. J. baron De Smeth van Alphen en jhr. A. E. B. Van Bogaerde van de Bruggen de plaatsen werden aangewezen. Vijf minuten over elf knalde het eerste kanonschot, na ontvangen telefonisch bericht, dat de stoet zich te 's Hage in beweging had gesteld, waarop de klokken begonnen te luiden. Minuut op minuut hoorde men een kanonschot lossen. Alle gaslichten waren in de kerk ontstoken en de ballons met zwarte krip omfloerst, zoo dat een somber licht tegen de met krippen bandelieren omwonden pilaren en zwarte ta pijten straalde. Aan den ii.gang der kerk, in de banken, waren de leden der beide kamers gezeten, benevens die van den raad van state en andere hooge colleges, waarvan velen met hunne dames in rouw, langs welke zitplaatsen de treurige stoet moest passeeren. In 't koor weiden alleen hoogwaardigheids bekleeders, zoowel uit den lande als uit den vreemde, toegelaten, allen in groot tenue en ambtsgewaad; de meesten dezer waren met tal van ridderorden versierd en de verschillen de kleurrijke uniformen en de meestuiteen- loopende hoofddeksels, maakten een onbe schrijfelijk effect. Naast de graftombe staat de draagbaar, waarop de kist met het koninklijk lijk ge plaatst moet worden, om na afloop van de plechtigheid in den kelder te worden neerge laten. Aan de andere zijden van het monument liggen de talrijke rouwkransen, die 's nachts van 's Hage naar Delft zijn overgebracht. Van elf uur af wordt door het orgel het volgende programma uitgevoerd, dat de som bere stemming nog verhoogt Marche Funèbre van Nicolai, Prière van van Guilmont, Marche Funèbre van Van Beethoven, Andante van Guilmont, Derde Symphonie van Beethoven, Wilhelmus van Nassauen, Allegretto van Van 't Kruys, Koraal met variatien, Allegretto van Schravesande. Als ceremoniemeesters traden op de heeren W. Th. baron Van Herzeele, R. baron Van Lijnden en baron Skagracht van Meyland. Te een uur zijn alle genoodigden in de kerk aangekomen. In het gereserveerde ge deelte bij het monument wemelt het van uniformen. Men vindt er Luxembursche, Oos- ténrijksche, Duitsche legeruniformen, enz., bijeen, terwijl alle Nederlandsche wapens 'mede vertegenwoordigd zijn. Tusschen deze militairen bewegen zich tal van vertegenwoor digers van vreemde mogendheden, die geen deel uitmaken van den stoet, alsmede vele gezantschapssecretarissen, consuls, enz., enz., kortom 't is een mengeling van alle kleuren, goud, zilver, groen, rood, blauw, enz. Precies 2 uur was de stoet aan de grens der gemeente Delft. Precies half drie begint men zich in de kerk te scharen. Rechts van het monument bevinden zich de grootwaardigheidsbekleeders, links de vertegenwoordigers van het leger. Een diepe stilte heerschte in de kerk; de predikanten en de kerkeraad staan achter het graf terwijl de hofprediker, ds. van Koets veld, die de lijkrede zal uitspreken, zich voor de katafalk heeft geplaatst, waarop het ko ninklijk lijk geplaatst zal worden. Zwaar en somber klinkt het klokgelui afge wisseld elke minuut door een kanonschot. De officianten scharen zich in de kerk naast elkander; vijf minuten voor drie uur was de lijkwagen voor de kerk; toen de stoet zich opgesteld had, begon het orgel de «Marche Funèbre" van Beethoven te spelen. Alle leden van het corps diplomatique, voor zoo ver zij niet den stoet volgden, de voorzitters en eeu groot aantal leden der beide kamers, de ministers en de minister van staat, de vice-president en de leden van den raad van state, vertegenwoordigers van de Luxemburgsche staatscolleges, hooge mi litaire- en marine-autoriteiten, vertegenwoor digers van den hoogen raad, de algemeene rekenkamer, den hoogen raad van adel, de commissaris des konings in Zuid-Holland, de burgemeesters van Amsterdam, 'sGravenhage, Apeldoorn, Delft en Luxemburg, de hof pre diker ds. Bourlier en een deputatie van de Waalsche gemeente, stonden in het kerkge bouw links en rechts, een breeden kring vormendegeschaardeen open doorweg latende, waar doorheen in plechtige stilte het stoffelijk hulsel des konings door de dragers werd binnengedragen en gevoerd naar de ruimte bij de opening van den grafkelder. De vorsten, die onmiddellijk achter de lijkbaar waren gevolgd, plaatsten zich in kleinen kring voor het grafmonument van den Zwijger. Langzaam en plechtig nadert het lijk het koor, voorafgegaan door den hofmaarschalk en in de volgorde als het programma aan geeft. De lijkkist, overdekt met kransen, waarop de koninklijke kroon rust, alsmede de admi- raalssteek wordt, nadat het lijkkleed van de kist is genomen, op de katafalk gerold. Op het midden der mahoniehouten kist ligt een massief zilveren lauwerkrans. Pijnlijk vooral moest dit oogenblik dien eerbiedvvaardigen man treffen, die zoo menig maal ter zelfder plaatse woorden van troost en bemoediging deed hooren, doch toen nog altoos voor zich had de hooge figuur des konings, aan wiens nagedachtenis thans zijn rede moest zijn gewijd. Toen alles gereed was en de rouwdragers zich voor het monument hadden geplaatst, hield Ds. Koetsveld de volgende lijkrede: «Nog eens, o God, nog eens staan wij hier, en is weder de deur geopend van den grafkelder, waarin de geschiedenis van ons land en vorstenhuis, als met doodsbeenderen is geschreven nog eens en nu helaasde laatste uit de mannelijke lijn van Oranje. «Toen een meer dan zeventigjarige tot hofprediker werd benoemdwie kon toen vermoeden, dat het zijn zou, om binnen 12 jaren al de 5 vorsten van Oranje ten grave te brengen De taak is bijna al te zwaar vooral deze laatste. «Mijn hart is vol mijne herinneringen overstelpen mij. Ik heb mijnen koning lief gehad en hij mij, en de liefde is niet altijd welsprekend. «Viermalen zag ik hem daar tegenover mij, en nu in dezen wijden kring van vorsten al waardeeren wij hunne belang stelling geen eigen zoon of broeder zelfs, om te troosten. De eenige zuster weent te huis in stilste. «God trooste haar «Dat juist is het aandoenlijke van dezen oogenblik. De zonen, die onzen koning had den moeten opvolgen wachten hem al lang in het graf en wij brengen hier onzen af scheidsgroet aan den laatsten Oranje-Nassau. Zal het zijn om hem te oordeelenzooals de oude Egyptenaars hunne dooden deden Maar dat staat aan ons niet „De geschiedenis oordeelt den koning „Maar den mensch oordeelt God alleen. „En wat zal nu de geschiedenis van dezen koning zeggen Hij heeft het langst gere geerd van alle Oranjevorsten, 4H/2 jaar; en -was de 5e in regeerin2sjaren van de 80 vor sten van Europa. Na de 40 jaren kon hij zeggen „Mijn volk zal van mij getuigen, dat ik mijn koninklijk woord, gegeven bij het aanvaarden mijner regeering, heb gestand gedaan." Dat woord schetste die regee ring geheel. Het Russisch bloed, dat door zijne aderen vloeide, mocht hem doen neigen tot het onbeperkt persoonlijk gezag, als ko ning eerbiedigde hij., naar zijnen eed op de grondwet, de wettig uitgesproken wenschen van zijn volk en stelde zich boven de par tijen. Het protestantisme getrouw en met een anderen Willem III voor ooger., hand haafde hij toch als koning de vrijheid van geweten en aller gelijke rechten. „En sprak hij met verrukking van zijns vaders heldendaden, zou hij zelf gaarne zijn bloed vergoten hebben voor zijn vaderland als koning bewaarde hij ons den vrede en toonde alleen zijnen heldenmoed door voor zijne onderdanen zijn leven te wagen in den watersnood De kunsten des vredes heeft hij aangemoedigd en al wat voor land en volk werd gedaan uitgelokt of begunstigd, het laatst nog de ontginning onzer heiden. „Wat al belangrijke werken zijn onder zijne regeering tot stand gebracht, heilzame wetten en besluiten uitgevaardigd, industrie, handel en welvaart toegenomen, en de eer van het kleine Nederland gehandhaafd in den vreem de want hij had zijn volk liefzooals hij sprak bij den aanvang zijner regeering „Ik verbind mij aan een volk, grooter door deug den dan door grondgebied, krachtiger door eensgezindheid dan door zielental." „Het is een grootsche roeping koning van zulk een volk te zijn"; zoo begon zoo vervolgde hij. Nog hoor ik zijne stentorstem bij de eerste steenlegging voor het monument in het Wil lemspark „Een prins van Oranje kan nooit, nooit te veel voor het volk van Nederland doen." Daarom wandelde hij ook vrij onder ons om want de liefde van zijn volk W2S zijne lijfwacht. En nu, nu stemmen alle par tijen samen in dezelfde rouwklacht, alleen niet wie de maatschappij willen omkeeren en verwoesten. „Zoo hebt gij uwe taak volbracht, mijn koning! Veel heeft uw hart geleden, maar voor Nederland bleef het altoos kloppen. En nu wachten u daar beneden 33 vorsten en vorstenkinderen uit het huis van Oranjezoo gaan ook de koningen heen, afgesneden als halmen in den oogstmaar de koning der koningen blijft. „En zoo moge dan nu de geschiedenis den koning oordeelen maar den mensch oordeelt God alleen. „Toch bewaren ook wij onze herinnerin gen, de goede en liefelijke vooral, die daar als de tonen eener windharp ruischen over de graven. Wel weten wij het allen, hoe op bruisend en hartstochtelijk het karakter was van den ontslapene, en hoe hij, in alles op recht als mensch vaak het zelfbedwang miste, dat hem als koning sierde. Waartoe zou i k het verzwijgen Ik heb hem nooit gevleid bij zijn leven en denk het niet te doen na zijnen dood. Maar wat niet allen zoo goed wetenis de innerlijke goedheid en vroomheid die den diepsten grond slag van dat bewegelijk karakter uitmaakten. Ik heb hem te midden zijner hovelingen met de kinderen zien spelen alsof hij zelf nog een kind wasen in ons laatste ver trouwelijk samenzijn hem met aandoening de liefde roemen van zijn eigen kind. „Veel zou ik hier kunnen bijvoegen, proe ven van zijn goed hart en kiesch gevoel. Dit eene slechts uit mijn eigen herinnering. Juist vóór zijn verjaardag trof mij een dubbele rouw. Toch stond ik gereed hem te gaan gelukwenschen, toen hij mij vrijstelde van een feestuurzoo strijdig met mijne stem ming. Niemand had er om gedacht, dan hij zelf. „En wat daarbij ook dikwijls is miskend De godsdienst sprak in zijn hart meer dan in zijne woorden. Ik hoorde soms die stem. Eens zelfs had ik met hoogen ernst in de kapel gesproken over bekeering en vergeving toen hij bij het uitgaan den arm der konin gin loslietnaar mij toekwam, mij op den schouder klopte, en dankte omdat ik zoo goed de waarheid had gezegd. Vergeef mij deze persoonlijke herinnerin gen. Het was mij eene behoefte ze hier uit te spreken. Maar daarbij dan ook, waar ze ker geheel Nederland mee instemt, mijn vu- rigen dank aan de edele vorstin, die onzen koning zulk een kalmen levensavond schonk, door haar geloof en hare liefde. „Na een zooveel bewogen leven, en bij veel gemis en ontbering, was hij die laatste jaren dankbaar en vergenoegd, en betreurde alleen, toen hij zijne kamer niet meer ver laten kon, het bezoek aan zijne bloemen. „En toen nu het lijden toenam, verzorgde hem zijne gade zoo voorbeeldig, en waakte bij hem tot in den laatsten nacht. Zij had dien slag wel gewacht, toen zij bij het aan vaarden van het regentschap alleen durfde bidden om verzachting van 's konings lijden. God verhoorde haar eer en anders dan zij dacht. En wie zou den kranke, als er toch geen herstel meer was, nog langer dat leven in eene droomwereld hebben gegund? „Zoo is dan ons koningshuis uitgestorven, maar God dankniet geheel Wat in een hoogeren zin de profeet van David's huis zeide, is ook op het onze van toepassing „Een rijske zal voortkomen uit den afge houwen tronk, en eene scheut uit zijne wor telen zal vrucht dragen." „Ons blijft de jeugdige koningin, als prin ses reeds de oogappel van ons volk, dat nu met dubbelen nadruk bidt „O God bescherm, bewaar en leid haar aan de hand eener vrome en wijze moeder, dat eens de spruit een boom worde als vroe ger en troost en sterk beiden vooral in deze droeve dagen „Vreemde vorsten en gezanten gaat he nen met den dank van ons allen en zegt het te uwent, dat het kleine Nederland niet wanhoopt, altoos nog groot door zijne trouw aan Oranje, aan zijne geschiedenis en aan zijn God. „En zoo rust dan nu, geliefde doode na al de omust van het leven. Wij treuren, maar niet als die geene hoop hebben. Want vor sten en volken verzinken voor en na in den nacht des doods; maar eens, Christus is er ons borg voor eens daagt de morgen der opstanding over de graven. Amen Toen werd een enkele bloemtuil op de kist nedïrgelegd - een bloemtuil van pen- sées en kleine witte bloemen, ongekunsteld met takjes groen samengebonden een af scheidsgroet van 's konings dochtertje, de ko ningin. Terwijl het orgel schier fluisterend aan het a'oude Wilhelmus herinnerde, daalde de kist in den grafkelder neder. Hierna volgde de plechtigheid der verze geling door den minister van justitie, en ver kondigde de heraut van Nederland, dat de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overblijfsel van zijne majesteit Willem III, koning der Nederlanden, prins van Oranje Nassaugroothertog van Luxemburg, enz., volbracht was. De laatste eer aan den laatsten mannelij- ken telg van het aloude, beroemde en be minde huis van Oranje was bewezen. Ieder ging zijns weegs, maar stuitte buiten op eene onafzienbare menschenmassa, niet tegenstaande duizenden het was toen 4 uur den terugtocht reeds hadden aan vaard. Tot in den laten avond zagen alle wegen, die naar Delft voeren, zwart van menschen en rijtuigen en baanden zich tal van stoom- booten en trekschuiten, een weg door het ijs, terwijl ook de spoorweg het buitengewoon druk had. Alles is echter in goede orde afgeloopen. De minister van financien van Frankrijk heeft in zijn budget verder geen wijzigingen aangebracht gezien, bijna alle amendementen werden verworpen en alleen Déroulède trachtte een kink in den kabel te leggen door de wel eenigszins pedante beweringdat de .boulangisten het monopolie van eerlijkheid zouden bezitten, wat natuurlijk de vijfhonderd en zooveel andere leden niets aardig vonden. Een kabinetscrisis schijnt voor 't oogenblik gansch en al buitengesloten. In den Spaanschen ministerraad werd vast gesteld, dat de cortes ontbonden zal wordun, zoodra de uitslag der algemeene verkiezingen voor de generale staten bekend is. De datum van ontbinding zal 20 December zijn en de verkiezingen zullen op den eersten Zondag van Februari vallen, zoodat 4 Maart de kamers bijeen kunnen komen. Ook bij de tweede lezing in het lagerhuis, van de wet-Balfour betrekkelijk den aankoop van land in Ierland, is gebleken dat ten minste voor het oogenblik een samengaan tusschen Ieren en liberalen (gladstonianen) is buitengesloten want nadat het voorstel der liberalen betreffende de verdaging der discus sie, met 242 tegen 172 stemmen was ver worpen, werd het voorstel zelf met 268 tegen 130 stemmen aangenomen een nieuw be wijs van Darnell's conservatieve gezindheid of liever van zijn verzoeningsgezindheid tegenover de conservatieven. Duitschlands rijksdag, welks zittingen den 8en Juli verdaagd waren, is weder aan den arbeid getogen en naar allen schijn zal 't den heeren niet aan stof ontbreken. Daar zijn de voorstellen over de inlijving van Helgoland bij het Duitsche rijk, de sui kerbelasting, de verandering der patentwet de verandering der wet betreffende zieken fondsen en dan de begrooting, die waar schijnlijk nog wel eenigen tijd op zich zal doen wachten (tot Dinsdag, meent men) daar de landdag eerst de voornaamste, door Miquel ingediende hervormingsplannen, met betrek king tot het belastingwezen, in eerste lezing zal moeten behandelen. Het voorstel be treffende werkliedenbescherming zal wel eerst na Kerstmis in tweede lezing kunnen behan deld worden. De Duitsch-Oostenrijksche onderhandelingn, te Weenen gevoerd met betrekking tot een handelsverdrag, zullen aldus meent men (lees hoopt men) te Berlijn en Weenen tot een gunstig resultaat leiden en dat niet met St. Jutmis, maar spoedig reeds. De Oostenrijksche minister van financien diende bij de kamer van afgevaardigden de begrooting 1891 in. De uitgaven zijn geraamd op 564,473,940 en de ontvangsten op 566,759,572 flor! De minister verklaarde dat het, zelfs bij ongunstige omstandigheden, zeker is, dat men 4 millioen zou kunnen leenen op de loopendè ontvangsten ter dekking van de som van 10,625,150, welke noodig is voor de amortisatie der schuld in 1891. De uitslag van eene vergelijking der diensten 1891 en 1890 is eene verbetering van 4,593,653 ^flor. De minister hoopt dat hij derhalve trapsge wijze de begrooting zal kunnen bevrijden van de lasten der staatsschuld, en haar zal kunnen gronden op het normale inkomen van den staat. De minister-president Crispi heeft besloten de sociaal politieke wetten eerst aan het oordeel der te benoemen commissie te onder werpen, zoodat deze ontwerpen niet in be handeling zullen komen. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld dat Bulgarije het voornemen heeft een rond schrijven aan de mogendheden te richten ten einde aan te dringen op eene wijziging der capitulatièn voor zooveel aangaat de re geling van hel faillissement, omdat de be staande bepalingen door buitenlanders worden ingeroepen om zich te kunnen onttrekken aan de jur's >ctie der Bulgaarsche rechtban ken. Het rondschrijven is een uitvloeisel van het geval dat zich heeft voorgedaan met den Italiaanschen vice-consul le Philippopel, wiens terugroeping door Bulgarije geeischt wordt. Het staat, ondanks tegenspraak, vast dat Rusland aan Servie eene ondersteuning

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2