Nummer 98 Donderdag 11 December 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERKOCHT. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. 32 Naar het Hoogduitsch. Practische wenken voor den s schoenmaker bij het koo- /v pen van leder. Langslraatscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitseb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Uit een briefwisseling van den ambassa deur Herbette met den minister Marschall blijkt, dat Frankrijk en Duitschland formeel erkennen, het laatste het Fransche protecto raat over Madagascar en het eerste het Duit- sche protectoraat over Zanzibar, met alle ge volgen daarvan wederzijds wordt aan de on derdanen de behandeling op den voet der meest begunstigde natie beloofd. De eerste verkiezingen in Spanje onder het algemeen stemrecht voor de vernieuwing van de hïlft der leden van de provinciale raden kenmerkten zich door een buitenge woon slechte opkomst der kiezers over het geheele landgeen tiende deel der stemge rechtigden nam deel aan de stemming. In Madrid verkreeg geen enkele candidaat meer dan 4000 stemmen, hoewel ieder kie zer drie candidate» mocht stemmen. De uit slag geeft daar 11 liberalen, 2 conservatieven en 8 republikeinen. De quaestie-Parnell moge nu en dan eens van phase veranderen, aan de orde van den dag, dus onopgelost, is zij nog immer. Men weet hoe de zaken stonden. Strijdens moede hadden Parnell's tegen standers in de Iersche partij, er in toege stemd de hand te leenen tot een manoeuvre die wel politiek maar niet strikt eerlijk was. Zij hadden geduld dat men twee geheel ver schillende quaesties dooreenhaspelde, name lijk die betreffende de handhaving van Par- nell als leader en die aangaande wijzigingen aan te brengen in het home-rule-plan van 1886. Gladstone heeft zich niet laten vangen, kort en bondig heeft hij na ruggespraak met zijn voornaamste aanhangers den Ieren me degedeeld, dat de quaestie der persoonlijke leiding in het Iersche kamp in geen enkel opzicht de liberale partij er toe zal leiden zich voor de toekomst de handen te binden. Met de belofte, dat geen enkele liberale re- Eenige der heeren wilden met de bedienden mee om het park te doorzoekenmaar de graal" hield henuit vrees dat zij zijn vrouw zouden ontdekkenterugzeggende dat hij zelf reeds vruchteloos gezocht had; bovendien zouden de wilddieven nu natuurlijk al lang het hazenpad gekozen hebben. De graaf zond iemand naar de stad om een dokter te halen, de patiënte had men op haar kamer te bed gebracht. In den beginne vreesde de graaf, dat de wonde doodelijk zou zijn, doch een der aanwezende dames stelde hem spoedig gerust; zij meende dat de wond van weinig beteekenis was en de kogel er ge makkelijk uit verwijderd kon worden. Zijn grootste vrees, dat zijn vrouw schuldig zou zijn aan moord, was nu geweken, maar toch kon het ter blijken dat de wonde wel degelijk gevaarlijk was. In alle geval was het beter om haar o ogen - blikkelijk te verwijderen. Aan de gasten deelde hij, zooals meh zich her inneren zal, mede, dat zij vrouw plotseling bij Tiaar vader ontboden was. Geen mersch dacht er natuurlijk aan deze twee voorvallen met el kaar te verbinden; eenigen meenden zelfs, dat het maar goed was dat de gravin er niet was, het had haar een vreeselijken schrikbespaard. Het duurde niet lang of de dokter kwam, en nu was het gedaan met alle angsl. De kogel was niet diep ingedrongen en kon gemakkelijk uit den schouder verwijderd worden. Mevrouw von Heiberg hief het hoofd op en vroeg op matten toon „Zal ik erg ziek worden, dokter?* v //Neen, denkelijk niet. Alleen een weinig pijn, anders niet.* „Zal ilf lang mijn kamer moeten houden?*vroeg zij verder. Ook op dit punt werd zij gerustgesteld. Waarom moet mij juist zoo iets tref- geering immer met een home-rule programma zal komen, dat voor de Iersche natie onaan nemelijk zou zijn, eindigt Gladstone, die een nadere conferentie ook overbodig oordeelde. Zeker is dus, dat Gladstone van verdere sa- mensprekingen niets wilde hooren, zoolang Parnell als leider gehandhaafd blijft. Of deze nu gaan zal Geen denken aan en tot een scheiding wellicht nog maar een tij lelijke is 't reeds gekomen in de Iersche partij en wel Za terdagmiddag. Levendige debatten wa ren er gevoerd van één uur af, de Parnel- listen wilden hun obstructiepolitiek weer in praktijk brengen en toen ora vijt uur Parnell weigerde de discussie te sluiten, die alleen vertraging in den gang der zaken ten doel had, verlieten de zoogenaamde patriotten, ten getale van 45 de zaal, om in een ander appartement de besprekingen voort te zeiten en wel onder presidium van Mac Carthy, die een hulp-comité van 8 leden heeft gekre- gen. De minderheid had geen president te ver kiezen Parnell werd als zoodanig herkozen, nadat men zijn leedwezen te kennen gaf over Gladstone's weigering om zich onvoorwaar delijk over zijn plannen uit le laten. Toen zoo tegen 6 uur beide bijeenkomsten werden gesloten, was de breuk in de Iersche partij een formeel feit. Als overwinnaar en met het aureool, door zijn terugtreding aan de zaak der home-rule een onschatbaren dienst te hebben bewezen, kan hij dus niet meer aftreden. Ierland en de Iersche natie hebben nu inderdaad te be slissen en Parnell is van zijn overwinning zeker zoo zegt hij tenminste. De meerderheid envenwel heeft veel voor. Z'j heeft Dillon en O'Brien, de kerk van Ierland, de gansche nationalistische pers en wie weet of Engeland en Schotland zoo ge leidelijk ook niet uit een ander vaatje gaan tappen tegenover home-rule. Op 't oogenblik staat Parnell's zaak er lee- lijk bij. De Maccarthyisten teekenden Maandag eene fen, en nu dokter, moet ik u nog iets gewich tigs vragen." „Ik zal mij gelukkig rekenen u op dat ge wichtige te kunnen antwoorden, wanneer het ten minste in mijn macht staat.* „Ik zou gaarne willen weten of de kamer lucht ook op de eene of andere manier schade lijk kan zijn voor mijn tint?" Hij had alle moeite om zijn lachlust te be dwingen doch antwoordde zeer ernstig //Ik meen u daarover gerust te kunnen stellen, mevrouw. Gij moet u echter bijzonder rustic houden." Zij bleef nu tevreden op haar kamer. Zij was nu imkers de heldin van den dag geworden, en dat alleen door een weinig pijn te verduren. Zij wist dat haar aanbiddersde graaf vooralzeer bezorgd over haar zouden zijn, dat zij dagelijks overvloedig voorzien zou worden van welrie kende briefjes-, bloemen vruchten boeken en dergelijke attenties meer; wie op haar geschoten had, daarover dacht zij niet eens na; het waren wilddieven geweest, die bij ongeluk haar getrof fen haddenniemand had het natuurlijk met opzet gedaan, want, zooals zij lachend zei- de, op de geheele wereld had zij geen enkelen vijand. De nasporingen, die men nog aanwendde om het spoor der dieven te ontdekken, waren geheel vruchteloos. De graaf was nu eenigszins gerustgesteld toen hij 's avonds zijn kpraer opzocht. Hij moest alleen zijn om over de gebeurtenissen van dien dag na te denken. Zijn gedachten vertoefden minder bij de misdaad zijner vrouw dan wel bij de zonder linge bekentenis, dat zij hem liefhad. Hij kon niet slapen. Den geheelen nacht stond het bleeke, hartstochtelijke gelaat zijner vrouw hem voor den geest. Hij had een gevoel alsof zij hem tot nu toe vreemd geweest was. De hartstochtelijke liefde, de vreeselijke ijverzucht was verborgen gebleven achter haar koele, trotsche houding. Hoe lief had zij hem Nooit had hij zulk een edel gelaat ge zien. Hij begreep niet hoe hij zoolang met haar in een huis had kunnen wonen zonder er door getroffen te zijn. Maar boven alles verwonderde hij zich over het feit, dat zij hem liefhad. Hij wist het niet alleen door haar woorden, maar haar geheele gelaat had gesproken van liefde en verklaring, dat deze nieuwe parlementspartij steeds onafhankelijk van andere staatspartijen blijven moet. Zij benoemden eene commissie van acht leden om Maccarthy bij te staan. Gladstone verklaarde dat Parnell's afzetting Ierlands redding is. De Iersche volksmeening over Parnell blijft verdeeld. In de meeste Iersche kerken werd een bisschoppelijke brief tegen Parnell afgelezen. Daarentegen blijven verschillende afdeelingen der Nationale Liga Parnell steunen. Zoo ook de in het Volks park te Dublin gehouden vergadering, waai Healy in effigie werd verbrand. Des Duitschen keizers woorden inzake de opvoeding en het onderwijs, worden in de Duitsche pers wel veel besproken, maar wei nig of niet gecritiseerd. Daarom moet men in Germanie niet komen en toch, met allen eerbied voor en alle instemming met de denk beelden des keizers als geheel genomen, valt er op de détails nog wel 't een en ander af te dingen. Ingevolge de verkiezing van den grooten raad bestaat de regeering van het kanton Tessin nu uit twee liberalen Colombi en Rusconi en drie conservatieven Soldati, Ca- sella en Gianella. Tusschen den Italiaanschen minister van financien en dien van openbare werken is een geschil ontstaan over het verminderen der uitgaven. Men zegt dat de minister van financien zijn ontslag gevraagd heeft. De onderhandelingen met het Duitsche rijk over eene handelsunie tusschen de beide rijken worden als mislukt beschouwd. De Duitsche gevolmachtigden blijven nog een tiental dagen en zullen trachten de grond slagen te ontwerpen voor een nieuw handels verdrag, dat meer gewenscht schijnt door de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering, die hals starrig blijft weigeren, in zake de ijzerwaren en geweven stoffen de tarieven te vermin deren. Een diplomatiek diner, door den Oosten- rijkschen agent te Sofia gegeven, werd bij- trouw. Zij had hem lief, zooals geen andere hem ooit had lief gehaden hij gevoelde plotseling, dat de vrouw, die hij veronachtzaamd, veracht had, niettegenstaande haar misdaad een der edel ste vrouwen van de wereldwas. Ware alles maar anders geweest, had hij vroeger maar meer aan haar gedachtHoe lief moest zij hem gehad heb ben om zulk een misdaad te begaan I „Was het maar niet gebeurd," dacht hij. „Zij is niettegenstaande alles, een edele vrouw, en ik ik heb haar zoo slecht al hare goedheid vergolden; nu is het echter te laat zij is voor altijd van mij heengegaan.* Nog nooit 'had hij zooveel zorgen gehad. Waar heen hij ook ging, wat hij ook deed, altijd dacht hij weer aan Elfriede. Eindelijk zocht hij rust en troost bij zijn neef Reinhold. „Laat mij bij u blijven, Reinhold," sprak hij, „mijn gasten kwellen mij nog dood. Men hoort over niets anders dan over mevrouw von Heiberg en over de wilddieven. Ik heb altijd en altijd weder dezelfde geschiedenis moeten herhalen, tot dat ik eindelijk moede ben." De overste zag hoe groot Erich's overspanning was „Arme jongen," zeide hij. „Ik beloof u dat ik noch over mevrouw von Heiberg noch over de wilddieven zal spreken." „Wilddieven," herhaalde de graaf verachtelijk. „Gij hebt toch welhij hield plotseling stil; hij had bijna het geheim, dat hij beloofd had nooit te zullen vertellen, verraden. De overste lachte. „Het komt mij voor dat ge even verdorven zijt als de rest, want gij kunt evenmin dat gehate onderwerp laten rusten." De overste begon juist naar Elfriede te vragen, toen de dokter onaangediend en in groote haast de kamer binnenkwam. De graaf sprong ver schrikt op, en vroeg angstig: „Mevrouw von Heiberg is toch niet erger?* „Integendeel, zij is veel beter. Daarom kom ik u ook niet opzoeken, graaf. De zaak is deze: Toen ik van hier ging, werd ik bij iemand ge roepen, die vroeger als rentmeester in uw dienst ~as een zekere Diiring.* During?" herhaalde de graaf onverschillig. „Is hij ziek?" Hij stelde er niet veel belang in, en vond het zelfs zeer onbeduidend- te midden der gewichtige gebeurtenissen in zijn eigen huis. gewoond door de ministers Stambouloff en Grecoff, terwijl de gemachtigden van Enge land. Duitschland, Griekenland, Italië, Ru- menie, Servie en Tuikije verschenen waren. De verhouding tusschen Servie en Bulgarije laat in de laatste maanden weder te wen- schen over, een krachtig optreden der Bul garen is te wachten. De parlementaire commissie, belast met het onderzoek der ontworpen Braziliaansche grondwet, heeft haar verslag uitgebracht waarin zij voorstelt, het ontwerp goed te keu ren behoudens eenige wijzigingen, voorname lijk in het stelsel van verkiezing voor den president der republiek en voor de magistra tuur. II Thans willen wij een en ander zeggen betreffende het overleder en in de eerste plaats over Rundschleder. Rundschleder is een hoofdartikel, vooral bij een schoenmaker op het platte land ot fabrikanten, die hun debiet hebben in gewoon burgerwerkin fijne schoenmakerijen vindt men het hoogst zelden. Die rundschleder verwerkt lette vooral op de qualiteit, meer dan op den prijs, omdat aan rundschlederen schoeisel hooge eisehen gesteld worden ten opzichte van deugdzaamheid. Behalve an dere nadeelen heeft tweede soort rundschleder gewoonlijk nog het onaangename, dat het te poreus is en het water opzuigt, of zoo hard, dat het zich niet laat zetten. Men overtuige zich dus dat het leder, al is 't ook dik, toch lenig en glad aanvoelt en er niet te helder uitziet. Als het te licht van kleur is, kan men er op rekenen dat het met dennenschors gelooid is. Maar 't mag „Neen, niet ziek in de gewone beteekenis van het woord," antwoordde de dokter. „Ik vrees dat hij op sterven ligt." „Op sterven en toch niet ziek Gij spreekt in raadselen dokter." „Mij is alles een raadsel,* zei de dokter. „Mis schien kunt gij het oplossen. Hij heeft een zelf moord begaan, maar het is hem niet ten volle gelukt." „Dwaas genoeg van hem," merkte de graaf aan. Zelfs dat zijn rentmeester de hand aan zich zelf had geslagen liet hem op dit oogenblik bij na koel. Dokter Wendt keek hem meer of min verlegen aan. „Mag ik over bijzondere aangelegenheden spreken „Zeker," luidde het antwoord, „voor mijn neef den overste van Bork, heb ik geen geheimen.* „Mij i9 de geheele zaak niet duidelijk," ging de dokter voort. „Men stuurde om mij, en toen ik daar aankwam, vond ik Düring, die getracht had een eind aan zijn leven te maken. Ik behoef u niet te zeggen op welke wijzedat doet r.iets ter zake. Zijn eenige wensch was, om u graaf, te spreken. „Hij liet mij geen rust, voordat ik hem beloofd had u te verzoeken bij hem te komen. Het belangrijkste moet echter nog komen. Het was geen wilddief, maar Düring, die het schot afvuurde hij zelf. Dezen keer hebben wij den wilddieven onrecht gedaan I De dokter was geheel verbaasd over de uit werking zijner woorden. De graaf was in een oogwenk van zijn stoel opgesprongen, de kamer doorgeloopen en greep hem bij den arm. „Wat ik u bidden mag, zeg dat nog eens!* riep hij, „Düring heeft het scnot gelost?" „Niemand anders. Hij vertelde mij in afgebro ken woorden de geheele geschiedenis. „Ik heb haar altijd gehaat," zeide hij, „en gisterenavond schoot ik op haar toen zij aan den oever der rivier stond.Ik schoot haar door het hart, zag haar vallen en „Maar dat is onmogelijk!* zeide de graaf. „De man moet ijlende geweest zijn 1 Hij heeft me vrouw von Heiberg nooit gezien hoe kon hij haar dan haten (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1