Nummer 99 bondag' 14 December 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. pc Gemeenteraad van Waalwijk. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. OPENBARE VERGADERING op Donderdag 11 December 1890, namiddags 6 ure. De nieuwe leening is in de Fransche kamer in behandeling genomen. Paulin Méry (bou- langist) wilde het voorstel niet in be handeling nemen, maar eenvoudig het plan van de regeering verwerpen, Léon Say kwam met het plan van een 3procentsIeening, maar zijn voorstel werd met 333 tegen 178 stem men verworpen en na heel wat kabaal en lawaai van de zijde der boulangisten, werd met 321 tegen 197 stemmen het leenings- voorstel goedgekeurd en de kamer ging voor een week uiteen, nadat de begrooting nog was aangenomen met 363 tegen 54 stemmen. De senaat kan nu een aanvang nemen en aan de leening onder handen nemen. Parnell is te Dublin ingehaald als een terug gekeerd overwinnaar en heeft er als een dictator huisgehouden. Een paar uur na zijn aankomst namelijk heeft hij zich begeven naar de bureelen van het dagblad „United Ireland," dat op het oogenblik door zijnen tegenstander O'Brien wordt geredigeerd en legde daar, in zijne qnaliteit van lid van den raad van administratie, beslag op de persen, deed de uitgave staken en gaf den hoofd redacteur zijn ontslag. Des avonds is Parnell in het rijtuig ran den burgemeester naar de vergaderzaal gereden, waar hij zijne redevoering zou uitspreken. Onderweg hebben een twaalftal mannen de paarden afgespannen en zijn toen zeiven het rijtuig gaan voorttrekken, te midden van de meest onstuimige geestdrifts betuigingen der menigte. Bij het binnentreden der zaal viel aan Parnell eene stormachtige ovatie ten deel, waarna hij het woord nam en eene lange redevoering uitsprak. Gansch anders verging het den afgevaar digde Healy, een van Parnell's heftigste tegenstanders, die ook naar Dublin gekomen was, maar reeds aan het station met gefluit en gejouw werd ontvangen en des avonds, toen hij de zaal, waar Parnell spreken zou, binnentrad, op de onaangenaamste wijze het voorwerp werd van een algemeen opdringen. Aan Parnell's aanhangers en die van Mac Carthy zal weldra gelegenheid worden ge geven bij de stembus hunne krachten te meten, namelijk te North Kilkenny, welks vertegenwoodiger, de Parnelliet Marum, dezer dagen overleed. Volgens de Standard wil nu de Paus het bekende rapport van mgr. Persico over Ier land laten openbaar maken, hetwelk de strek king heeft, eene strikte neutraliteit der Iersche geestelijkheid in de politieke partijtwisten aan te bevelen. De troonrede, Woensdag door koning Humbert van Italië bij de opening van het parlement uitgesproken, was een succes voor Crispi, den premier, want zijn redevoering van Turijn lag er aan ten grondslag. Koning Humbert constateerde de gunstigste resultaten van de verkiezingen; trouw in zijne alliantie, hartelijk in zijn vriendschapsbetrekkingen, oprecht in zijn streven om op goeden voet te staan met alle mogendheden, ziet Italië geen gevaar meer voor internationale ver wikkelingen en een rustiger toekomst zal Europa's deel zijn. In Afrika worden de grenzen van Italie's gebied geregeld in over eenstemming met een bevriende regeering, Engeland. De wetten ter bevordering van het welzijn van den werkman zullen door de kamer in den breede worden behandeld. Het deficit zal door de zorgen van het parlement verdwijnen en de kostbare administratie zal op nieuw geregeld worden. Aan het slot van zijn redevoering verklaarde de koning, dat Courant, D.t blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden_/l,00. Franco per post door het geheeie rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertenticn 1—? regels J 0,60 daarbo/en 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertenticn 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Tegenwoordig alle leden behalve den heer Mom bers, die kennis gegeven heeft verhinderd te zijn. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en on veranderd vastgesteld. I. Benoemingen Van een lid van het algemeen armbestuur, waartoe wordt aanbevolen de heer L. Mom bers, die met algemeenc stemmen gekozen is. o. Van een lid van het R. C. gasthuisbestunr. De voordracht luidt: 1 P. C. Baijens; 2 Jord. van Calker. Bij de eerste stemming kregen de hoeren I'. G. Baijens en J. Znurhout ieder 5 stemmen. De voorzitter maakte de opmeiking, dat hier eene voordracht gedaan was, waarbuiten de raad niet gaan mug; wel als 'tenkel een aanbeveling was. De heer Quirijns en verschillende andere leden waren van een tegenovergesteld gevoelen. Door den secretaris wordt de instructie voor gelezen: daar staat op de eene plaats aanbeveling, op de andere voordracht. De raad besloot over te gaan tot herstemming. Gekozen werd de heer Zuurhout met4 stemmen, tegen 3 uitgebracht op den heer P. G'. Baijens en eene van onwaarde; de leden Timmermans Wz., en Baijens onthielden zich. c. Van een havenmeester. Voorgelezen wordt een schrijven van den tegenwoordigen havenmees ter Van der Werft', verzoekende herbenoemd te worden op dezelfde voorwaarden als in 1890. Burgemeester en wethouders stellen herbenoe ming voor. De heer Van der Heijden: „ik ben altijd een voorstander geweest van Van der Werft en ben dit nog; zooals 'tgaat, wordt men als raadslid nog al dikwijls aangesproken. Zoo hebben mij 2 menschen uit de buurt, ik mag hun namen wel noemen: J. v. d. Dungen en Kuijsten, de opmer king gemaakt, dat Van de Werft'dikwijls niet aan de haven is bij tij; dit moest hem onder 'toog gebracht worden./, Van der Werft werd hierna herbenoemd met algemeene steramen. d. Van de gascommissie. De voorzitter: „alvorens tot de stemming over te gaanwensch ik den raad in overweging te geven geen lid van het dagelijksch bestuur meer te kiezen tot lid der gascommissie. fiven goed als 1 kan de raad de beide wethouders tot lid kiezen en als dan de voorzitter tot voorzitter gekozen werd (wat ook gebeuren kan) zou 't gansche dagelijksch bestuur zitting hebben in de gascommissie. Het oppertoezicht over alle ge meente instellingen, waaronder ook de gasfabriek behoort, is aan 't collegie van B. en W. opgedra gen maar waar blijft dat oppertoezicht als dat bestuur zelf commissie is? Ook als er soms te klagen valt, dan moet dit geschieden aan het dag. bestuur; maar wat is dat als men komt klagen bij het dag. bestuur, dat tegelijk commissie is? Dit kan m. i. niet goed werken; mij dunkt dat de commissie moet bestaan uit raadsleden met een lid van het dagelijksch bestuur als voor zitter.''' Bij stemming worden herkozen de heeren QuirijnsTimmermans Wz.Timmermans Bz. en Van Tilburg, die allen verklaren de benoe ming aan te nemen. II. Voorstel van B. en W. omtrent de ver pachting van het inarktgeld over 1891. B. en W. stellen voor in 't openbaar te ver pachten. Conform besloten. III. Idem omtrent de drukwerken der kamer van koophandel. B. en Wstellen voor die te laten voor reke ning der kamer, maar de jaarlijksche toelage uit de gemeentekas aan die corporatie te verhoogen met f40 en dus te stellen op f140. Aldus besloten. IV. Ontwerp besluit tot aankoop van een perceeltje land. Het ontwerp besluit en de memorie van toe lichting worden voorgelezen en goedgekeurd. Daaruit blijkt dat een gedeelte van het aan te koopen perceelnoodig voor het maken eener speelplaats bij de openbare school, behoort aan «J. van Dooren Sr., en het andere aan A. üoppens. Het eerste, ier grootte van 4.16 aren, is in huur hij de gemeente voor f 16 en kan overgenomen worden krachtens vroegere overeenkomst voor f328; het tweede, ter grootte van 4.92 aren, voor f1600. Hoewel deze laatste prijs aanzienlijk is, raden B. en W. de gunstige geiegenheid tót aan- i koop niet te laten voorbijgaan. V. Ingekomen stukken: a. Bericht van den directeur van het kabinet des konings, waarin namens H. M. de koningin- regentes dank betuigd wordt voor de betoonde deelneming bij het overlijden van Z. M. b. Besluit van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het suppl. kohier van den hoof dei ij ken omslag. c. Idem van het raadsbesluit tot verhooging der onderwijzers-tractementen. d. Schrijven van den districts-schoolopziener houdende dat deze geen bezwaar heeft tegen het gebruik maken van een der lokalen van de open bare school voor de lessen der vakschool. e. Schrijven van de commissie voor den Maas mond, waarin zij den raad aanspoort met den meesten spoed alle moeite aan te wenden om te verkrijgen, dat de vaste brug over de nieuwe ri vier gelegd worde te Drongelen. Zij acht den tijd daarvoor gekomen, terwijl een groot aantal gemeentebesturen bereid zijn de pogingen daartoe met kracht te steunen. Komt de brug te Dron gelen dan zou men daarncven ook een geschikte losplaats kunnen krijgen in geval de kosten eener schutsluis blijken de draagkracht der belasting betalenden te boven te gaan. Ten slotte wijst de commissie op de onzinde lijkheid der havenkade en Havenstraat. De voorzitter: „alvorens dit schrijven in over weging te geven en zonder iets onaangenaams te willen zeggen aan de leden der commissie, moet ik verklaren dat naar mijn oordeel de commis sie hare taak wel wat heei breed heeft opgevat. De haven en de brug zijn tot nu toe steeds ge scheiden gebleven en dit hoort zoo. Wat het laatste gedeelte aangaat, is dat nu een klacht over het dagelijksch bestuur aan den raad? Dat gaat toch wat ver; op deze wijze vat, zooals ik reeds zeide, de commissie hare taak toch wel wat heel breed op en ik ben daar in princiep te gen. 't Is niet altijd gemakkelijk de juiste grens te bepalen, maar eene commissie behoort zich te houden aan hare opdracht» 't Staat ieder lid van den raad vrij een voorstel te doen aan den raad op ongezegeld papier en aan iedereen op gezegeld panier; doen zij dat, dan zijn zij in hun recht; maar hier meen ik dat de heeren hunne bevoegdheid zijn te buiten gegaan door als leden der commissie voor den Maasmond te spreken over de brug en de havenkade." De heer Quirijns: „ik kan mij niet vereenigen met de zienswijze van den voorzitter. Ik meen dat de commissie voor den Maasmond benoemd is voor alle werken, die aan den Maasmond gebeuren en niet alleen voor de schutsluis en de haven." De heer Verbunt: „nu de commissie in 't be lang van Waalwijk noodig oordeelt aan te dringen op het in 't werk stellen van pogingen om de brug te Drongelen te krijgen, wordt zij ouder ge woonte weer door den voorzitter beknibbeld, die altijd de commissies tracht te negeeren. Misschien dat de commissie zich niet heel juist heelt uitge drukt, maar dat doet niets aan de zaak af." De voorzitter: „ja, men kan zich nu opwinden, maar ik blijf er bij dat de commissie hare taak is te buiten gegaan.* Als zij spreekt over de propreteit. van haven kade en straat, wat is dat? Is dat een beschul- digingtegenhet dagelijksch bestuur? die ligt geheel buiten de opdracht der commissie. Als men schriftelijk iets indient moet men zorgen juist te schrijven, want zoo iets wordt publiek, 'ik zeg nogmaals dat het in 't geheel niet op mijn weg lag der commissie iets onaangenaams te zeggen...." De heer Verbunt: „'t heeft er toch veel van." De voorzitter: „maar de commissie moet niet verder gaan dan hare opdracht." De heer Timmermans Bz.: „ik heb heel goed verstaan de bewering var. den voorzitter, dat hij der commissie niets onaangenaams wilde zeggen; maar als dit zoo is, dan begrijp ik niet waarom' hij het toch doet. Ook de commissie had geen plan iets onaangenaams te zeggen. Zij heeft alleen den raad willen aansporen voor hét verkrijgen der brug te Drongelen te werken, nu zij, afgaande op de ingewonnen inlichtingen, den tijd daartoe gunstig acht. Wat nu het laatste gedeelte aangaat, hiermede had zij wel een anderen weg kunnen inslaan maar dit is nog geen reden voor den voorzitter om de commissie zoo tc tracteeren." De heer Verbunt: .als de voorzitter zich voor de zaak zooveel moeite gaf als de commissie, zou hij weten dat er kans bestaat de brug te krijgen te Drongelen, omdat een groot aantal gemeente besturen gereed staan om onze pogingen daartoe krachtdadig te steunen, wat niet 't geval zal zijn, als men zou vragen ze te Ganzooien of Doeveren te leggen. De voorzitter: „mag ik de bronnen kennen, waaruit n die gegevens put?" De heer Verbunt: „als u die kennen wilt, on derzoek dan zelf." De heer Gragtmans „ik heb daar hooren lezen van een dam, die zou kunnen komen langs de brug. Ik zie daarin voor Waalwijk weinig be lang. Een schutsluis zal zeker veel geld kosten, maar daarvoor moeten we ook veel opofferen! Nemen we alleen eens steenkolen. Hiervan wor den jaarlijks in onze haven aangevoerd 80000 mud; komt nu aan de rivier een inham, dan kost het vervoer naar de gemeente minstens 21/3 cent per mud meer; dit maakt jaarlijks f2000 die de burgers meer te betalen hebben gekapitali seerd wordt dit f 40,000. Als de gemeente die som opbrengt, zal wel een schutsluis komen. Ik geloof niet dat de commissie is tegen de schut sluis ik voor mij ben er sterk voor dat de brug kome te Drongelen maar het eerste doel moet zijn het krijgen der schutsluis de brug komt eerst in de 2e plaats als daarvoor buitengewone offerten moeten worden gedaan zou ik ze laten rusten. De heer Timmermans Bz.„de commissie stelt niets voor. Zij verzoekt alleen dat de quaestie der brug in behandeling zal komen. Wij willen niet betoogen, dat een aanlegplaats meer of min der goed is maar als er een schutsluis komt, krijgen wij toch ook een aanlegplaats. Hierna stelde de heer Verbunt voor B. en W. te vragen of zij genegen zouden zijn direct over te gaan om eene brug tc Drongelen te vragen. Na ae opmerking van den voorzitter, dat de raad daarover niets te zeggen had, stelde de heer Ver bant voor, dat de raad besluite, onmiddellijk een adres in te dienen, waarin gevraagd wordt eene brug over de nieuwe rivier te Drongelen. De heer Timmermans Bz.: „het voorstel Verbunt valt mij wat ruw op het lijf; ik zou 't beter vinden de beslissing een paar dagen uit te stellen, om in overleg met de kamer van koophandel te handelen." De heer Van der Heijden: «nu begrijp ik er niets van eerst wilt gij den raad onmiddellijk er werk van laten maken en nu uitstellen." De heer Timmermans Bz.: „in 't geheel niet; ik zou alleen in overweging geven te handelen in overleg met de kamer van koophandel, om meer gewicht aan on9 verzoek te geven." De heer Van der Heijden„ik geloof dat de kamer altijd alles doet, wat zij in 't algemeen belang doen kan; daarvoor heeft men niet uit te stellen." Het voorstel Verbunt in stemming gebracht, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Schrijven van eenige onderwijzers, die zich oefenen in de gymnastiek verzoekende om het skelet te mogen hebben, dat op den zolder van '„raadhuis ligt. De voorzitter: „ik geloof dat de raad daarover niet te beschikken heeft. Dr. van Gils heeft mij verklaard, dat het behoord heeft aan zijn schoon vader en dat deze het aan hem heeft afgestaan. Dr. Van Gils zal het dan ook eerdaags laten halen. De voorzitter: „onlangs is de gemeentekas op genomen en met de boeken in orde bevonden; in kas was f2565.9072. g. Brief van den inspecteur der posterijen waarin deze mededeelt zich te kunnen vereenigen met het plan voor verbouwing van het post- en telegraafkantoor alhier; alleen verlangt hij nog een scherm tot wering van tocht in het portaal. Het rijk is genegen een nieuw huurcontract aan te gaan voor den tijd, var. tien jaar en 5 pet. 'sjaars te betalen over de gemaakte kosten, tot een maximum van f2800; de begrooting is f3066. Het rijk zou dus betalen f140 'sjaars meer huur, in 't geheel alzoo f650. De raad vereenigt zich hiermede. h. Schrijven van den heer Bruyelle, mededee- lende, dat hij zich niet kan vereenigen met het voorstel van den raad; hij wil het door hem verlangde stuk grond wel accepteeren, voor f 1000, onder voorwaardedat de kosten van het maken van beschoeiing en ophoogen komen voor reke ning der gemeente." Nadat de heer van Schijndelin overweging had gegeven, om Bruyelle den grond f200 goed- kooper te laten, mits hij al de kosten voor zich nam, werd met algemeene stemmen, behalve die van den heer van Schijndel, aangenomen een voorstel van den heer Hoffmansom den heer Bruyelle eenvoudig te kennen te geven, dat de raacl in zijn voorstel niet kan treden. De voorzitter: „het dagelijksch bestuur heeft in overweging genomen of'de onderwijzerswo- ning niet gebouwd zou kunnen worden voor minder dan f6000; de begrooting is nu f5079; maar minder kan 't niet. B. en W. stellen voor die som er voor uit te trekken. Na eenige discussie over het al of niet benoe men van een nieuwen architect (een punt, naar 't schijnt in geheime vergadering behandeld, en tegen de bespreking waarvan in openbare zitting de heer Baijens uit dien hoofde opkwam) werd met algemeene stemmen, behalve die van den hr. Van der Heijden, die zich onthieldde gevraagde som toegestaan. Op voorstel van den heer Verbunt werd be sloten aan B. en W. op te dragen, besprekingen te houden met de burgemeesters van gemeenten, die belang hebben bij eene brug te Drongelen, ten einde de zaak zooveel mogelijk te bevor deren. Nadat de voorzitter de verzekering had gege ven, dat dit zou geschieden, werden de deuren gesloten't geen van te voren reeds tweemaal geschied was. Nu bleven ze gesloten tot het einde der vergadering. De behandeling van punt 6 der agenda: Po litieverordening, is achterwege gebleven.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1