BUITENLAND. Frankrijk, Spanje. Engeland. Duitsohland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINN ENLANIX UITVOERINGEN. Waalwijksche IJsclub. hij steeds den godsdienst zijner vaderen be schermd had, maar dat hij nimmer zal dulden, dat zijn souverein gezag wordt aangetast in naam van den godsdienst. De meerderheid der kamer vergaderde Woensdag avond. Van de 410 ministerieelen waren 210 aanwezig. Rudini's en Luzzati's afwezigheid werd druk besproken. Crispi deelde zijn plan mede om de begrooting van oorlog met 15 millioen en die van publieke werken met 14 millioen lires (francs) te ver minderen. Grimalói meende te moeten be twijfelen of deze bezuinigen Crispi werkelijk ernst zijn. „Als ik gevallen ben, zeide hij, door belastingen te eischen, zal ik nu mis schien moeten aftreden, omdat ik bezuinigin gen wil aanbrengen." De meerderheid zal het ministerie alleen steunen wanneer het werkelijk bezuinigen wil, Bij Dulcigno, op de grens, zijn de Monte- negrijnen en Malissoren handgemeen gewor den, waarbij beide partijen twee manschappen verloren. De Malissoren openden de vijan delijkheden. Door de regeering zijn maatre gelen genomen ter voorkoming van dergelijke rustverstoringen. Uit Montevideo komt de tijding, dat de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zijn afgetreden. Het proces tegen Eyraud en Gabrielle Bompard, wegens den moord op Gouffé, zal waarschijnlijk den 16en dezer voor het ge rechtshof te Parijs in behandeling komen. Vermoedelijk zal het vier dagen duren. Het is zeer wel mogelijk, dat er nog hypnotische proeven met Gabrielle genomen zullen wor den. De Spaansche expeditiebelast met de tuchtiging van de bewoners der Carolinen- eilanden heeft troepen op het eiland Ascen sion aan land gezet. Na een bloedig gevecht van enkele uren maakten de troepen zich van de 2 kanonnen der inboorlingen meester en joegen hen zelf op de vlucht. De stad Ketani is verwoest. De Spanjaarden verlo ren bij het gevecht een officier en 25 man terwijl 4 officieren en 67 soldaten gewond werden. De inboorlingen hadden vele gewonden en dooden. Een publieke vergadering, die onder pre sidium van den lord mayor van Londen, al- daar is gehouden heeft een motie aange nomen, in welke de uitzonderingswetten wor den afgekeurd, waaraan de Russische joden onderworpen zijn. De aartsbisschop van Canterbury en tal van andere geestelijken hebben hun adhae- sie aan deze motie betuigd. In den gemeenteraad van Edimburg is het voorstel besproken om Parnell van zijn eere burgerschap vervallen te verklaren, welke onderscheidtng hem in 1889 was te beurt gevallen. Met bijna algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Het uit Londen naar Amsterdam ver zonden pakket met 550 000 francs aan gelds waardig papier dat, naar men meende, uit den spoortrein gestolen werd tusschen Os- tende en Antwerpenof op Nederlandsch gebiedis nu terecht. Het bleek aan een verkeerd adres bezorgd te zijn. Groote opwinding heerschle er gisteren te Dublin, toen het bekend werd dat er twee oplagen van „United Ireland" verschenen wa ren, het eene Parnellietisch, het andere een van Mc Carthy. De aanhangers van Parnell deden al het mogelijke om het debiet van Mc Carthy's courant te belemmeren. Gemas kerde mannen poogden den trein, waarin het blad verzonden werd, te overrompelen, om zich van de exemplaren van het blad mees ter te maken. Dit werd echter verhinderd door de politie. Beter slaagden andere ge maskerde en gewapende dienaren van Par nell, die eene groote hoeveelheid van Mc. Carthy's blad, op weg naar het Zuiderstation te Dublin, onderschepten en in de rivier wierpen, na de begeleiders gedwongen te hebben, hen hierbij behulpzaam te zijn. De aanvallers verdwenen spoorloos. De „Reichs-Anzeiger" verklaart dat het in de bladen voorkomende berichtvolgens hetwelk de regeering het voornemen zou koesteren de invoerrechten op landbouw producten terug te brengen tot het bedrag van vóór de laatste verhooging [1887], allen grond ontbeert. De commissie van rapporteurs der kamer van afgevaardigden voor de begrooting heeft het voorloopig budget goedgekeurd. In ant woord op eene interpellatie over de quaestie yan het papieren geld, heeft de minister van financien verklaard, dat hij geen nauwkeu rige inlichtingen dienaangaande geven kon daar de verschillende vraagstukken, welke daarmede samenhangen, nog niet tot klaar - heid zijn gebracht. De minister verklaarde tevens dat een ontwerp van wet over deze aangelegenheid bij de kamer zal worden in gediend. De „Capitale" maakt een brief van Pucci, redacteur van de „Osservatore Romano'' openbaar welke aan den Paus is overhan digd. Pucci, die sedert drie jaren ledacteur is van het katholieke orgaan, verzocht Leo XIII, den katholieken het recht te willen toestaan zich in het parlement te laten ver tegenwoordigen, teneinde de rechten der kerk te verdedigen. De katholieke afgevaardigden zouden dan voor zij in het parlement den eed aan den koning aflegden, den volgenden eed aan den Paus zweren «Wij willen den Paus souverein van Rome, die het diocees van den heiligen Petrus en de ware kerk van Jezus - Christus is. Wij willen dat de wetten niet zijn in strijd met die van God en die van de kerk." Op Sardinië heeft in den omtrek van Temp:s een ontzettende orkaan gewoed; twee rivieren, de Conchinas en de Lisciatraden buiten hare oevers, een groote uitgestrektheid lands onder water zettendewaarbij vier bruggen werden vernield en verscheidene molens. Duizenden boomen werden ontwor teld, terwijl de oogst bijna geheel te loor ging; ook vond een groot deel van het vee zijn graf in het water. Plet verkeer op den straatweg en de telegraafdienst is over eene uitgestrektheid van zes mijlen verstoord. Twaalf menschen kwamen bij den ramp om het leven. Men heeft inschrijvingen geopend om de bewoners te helpen. Voor een uit senaatsleden gevormde bij zondere rechtbank staan voortdurend een aantal nihilisten terecht. Na de veroordee ling van Sophie Günsberg houdt die recht bank zich thans bezig met de zaak Olga Iwanowsky, die in de woning van haar oom IUinski nihilistische samenkomsten hield en ontploffingsmiddeien verborg. Den dagbladen werd verboden van die processen, welke in het geheim gevoerd wor den, melding te maken. Te Helsingfors is een werkstaking onder de zetters uitgebroken. Verscheidene cou ranten konden dientengevolge niet verschij nen. Tot nog toe bleven alle onderhande lingen zonder gevolg. De Russische dagbladen hebben het bevel ontvangenhet stilzwijgen over de Cayenne-quaestie, waarin de czaar als scheids rechter tusschen Frankrijk en Nederland op treedt, te bewaren. WAALWIJK. Zondag 14 dezer CONCERT |P> OP HET IJS. Nadere bij - zonderheden zullen tijdig be kend gemaakt worden. WAALWIJK, 13 Dec. 1890. De uitgestrekte ijsvelden in den buitenpol der van Waalwijk en Baardwijk verkeeren nog steeds in uitstekenden toestand en trekken voortdurend lieihebbers. Zelden zal men dan ook eene zoo schoone gelegenheid voor ijsvermaak vinden als thans geboden wordt. Als het weder blijft, zooals het thans is, verwacht men morgen druk bezoek uit na burige plaatsen. Naar wij vernemen is de heer Al. Ver bunt in de laatste raadsvergadering (met ge sloten deuren) aangewezen, om zich te be lasten met de voorloopige werkzaamheden voor de organisatie der hier het volgende jaar te houden landbouwtentoonstelling. Hij zal tot dat einde in overleg treden met de heeren F. M. Ingen-Housz en J. Baijens. Wij vernemen dat de heer Zuurhout de benoeming tot lid van het Gasthuisbestuur niet aanneemt. Benoemd tot rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. A. Th. H. G. baron van Lamsweerde, thans kantonrechter te Sittard. H. M. de koningin-regentes heeft de leden van het ministerie bij kabinetschrijven in het gezag bevestigd. Een ontwerp van wet betreffende het faillissement en de surséance van betaling zal eerstdaags bij koninklijke boodschap aan de tweede kamer worden aangeboden. De minister van justitie heeft aan de tweede kamer medegedeeld, dat eene nieuwe wettelijke regeling van het notariaat door hem zal worden ter hand genomen. In het regeerings antwoord op Hoofdstuk IX, waterstaat, zegt de minister o. a. Spoedig kan verwacht worden de ontei geningswet voor het kanaal van 's Hertogen bosch naar de nieuwe rivier. Weldra zal 't overleg aanvangen omtrent den bouw der brug te Hèusden. In het onderhoud van de brug over de Donge, te Geertruidenberg, zal vanwege den waterstaat moeten worden voorzien. Het denkbeeld is in overweging geno men om bij den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld bij art. 4 der arbeidswet, eenige algemeene voorwaarden te stellen, zonder welke de arbeid van jeugdige pmsonen en van vrouwen in fabrieken en gevaarlijke werkplaatsen niet zal geoorloofd zijn. In het begin van het volgende jaar kan die maat regel verwacht worden. Bij kon. besluit van 12 Nov. is bepaald dat vrijwilligers in de betrekking van schoen- of laarzenmaker, dan wel in die van kleer maker, bij alle korpsen der landmacht kunnen worden aangenomen met een minimum lengte van 1.55 M. Op initiatief van den heer G. Wiltjer, lederhandelaar te Hoogezand, kwamen dezer dagen in het lokaal Tivoli te Winschoten ruim honderd schoenmakers uit verschillende plaatsen in dit arrondissement, waaronder uit Stadskanaal, Oude- en Nieuwepekela, Veen- dam, Bnerla, Finsterwold, Meeden, Winschoten enz. bijeen, ten einde onderling van gedachten te wisselen over de oprichting van een bond van schoenmakers, die geheel kleurloos zou zijn en alléén het behartigen van de belangen van den schoenhandel enz. zou beoogen, trachten verschillende misbruiken tegen te gaan, in het kort, om den stand zooveel mogelijk te verheffen. De bond constitueerde zich en reeds terstond werd bepaald, dat voorloopig een contributie van f 1 per jaar van ieder lid zal worden geheven, tot dekking van voorloopige onkosten, terwijl verder werd aangenomen nalatige betalers door onderlinge financieele hulp in rechten tot betaling te dwingen. In iedere vertegenwoordigde plaats werd voorts een afgevaardigde benoemd, terwijl aan personen uit niet vertegenwoordigde plaatsen eene circulaire zal worden gericht, zich bij den bond, die naar men hoopt, eer lang zal aangroeien tot een nationalen bond, aan te sluiten. Verschillende brieven van in stemming werden reeds ontvangen. Het hoofdbestuur zal gevestigd zijn te Winschoten en werd de heer D. Witter aldaar als voor zitter benoemd. In Januari denkt men eene nieuwe vergadering te beleggen, om een de finitief bestuur te benoemen, en een reglement vast te stellen. Sedert ons laatste bericht, hadden in de Langstraat dagelijks afleveringen van hooi voorde persen plaats. I)e verkoopers zijn veelal wegens geldnood gedwongen hun voorraad geheel of gedeeltelijk op te ruimen. De markt is zeer ongelijk de beste qu^liteit kan nog f 18 per 1000 kg. atdoen, de afwijkende en miskleurde soort geldt slechts f 15 i 16 Stroo wordt naar qualiteit door de groote veehou ders voor f 18.— a t 19.— opgekocht. De mindere boerenstand maakt veel van schraal hooi tot strooisel gebruik dat tegen f 12 per 1000 kg. te koop is. De van regeeringswege uitgelootde prijs van f 600 voor den besten dekhengst werd te Heusden behaald door J. J. van Heeswijk, te Dussen. De tweede prijs van f200 werd verworven door Gebrs. Hagoort, mede te Dussen, beiden voor 21/ojarige donkerbrui nen. Woensdag middag werd bij het kasteel De Nemelaar, gelegen aan den spoorweg nabij Oosterwijk, uit de rivier de „Stroom," opgevischt net lijk van J. K., metselaar te Bokstel. De man laat eene weduwe met 2 jeugdige kinderen na. Maandag middag werd door de rijks politie te Breda gevankelijk binnengebracht de persoon van S wonende te Prinsenhage, die verdacht wordt van brandstichting. Te Gemert heeft men in den nacht van Zaterdag op Zondag op verschillende plaatsen ingebroken en diefstal gepleegd. In het postkantoor konden de dieven er niet in slagen iets te ontvreemden, doch bij den landbouwer v. L. werd een paitij waschgoed en bij A. v. B. eenige stukken ham en spek gestolen. Ook bij den herbergier v. B. werd een jachtgeweer en eenige mondbehoeften ontvreemd. Van de daders is tot nog toe niets bekend. In de gasfabriek te Maastricht heeft Woensdag morgen in de machinekamer eene ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan het dak dier kamer werd verbrijzeld en een begin van brand ontstond, hetwelk echter spoedig werd gebluscht. De slag was zoo he vig, dat de glazen der in de nabijheid gele gen huizen zijn gesprongen. Gelukkig zijn geene persoonlijke ongevallen te betreuren. Majoor Waelput (die het vorig jaar in de Gentsche bladen eenige weervoorspellin gen deed, die vrij goed uitkwamen) deelt nu weder bijzonderheden over het winter weer mede, dat ons te wachten staat. In deze maand zal de sneeuw in zoo groote hoeveelheid vallen, dat het verkeer per spoor zal gestremd zijn. In Januari zal weinig sneeuw vallenin de laatste weken van Februari, integendeel, zullen verschrikkelijke sneeuwstormen Vlaan deren teisteren. De koude zal nijpend wezen in December maar vooral in Januari. Meermalen zal de thermometer 20 tot 25 graden aanduiden het uiterste minimum zal zelfs 28 of 29 gra den onder nul bereiken. Einde Januari zal de dooi invallen. In Februari gaat het weer aan 't vriezen Men schrijft uit Den Haag: Nu de vreemdelingen vertrokken zijn, die deelgenomen hebben aan de begrafenis des konings, wordt het geoorloofd, de vraag te stellen: heeft deze droeve plechtigheid plaats gehad op een wijze, Oranje en Nederland waardig en dan zal menigeen, die er meer van gezien en gehoord heeft, dan waar was te nemen bij het voorbijtrekken van den stoet, u weten te melden, dat er zeer veel te wenschen over was. Mag het bij een ko ninklijken rouwstoet voorkomen, dat de rouw- pluimen der paarden ontbreken? Is het niet een fout, dat de toongevers aan het Neder- landsche hof zóó weinig weten van de étiquette, dat -een grootvorst van Rusland niet eer plaats neemt in een galarijtuig, dat hij met drie personen moet deelen, dan onder uit drukkelijk protest, dat het buiten zijn schuld is, dat hij den rug moet toekeeren aan den doode, wien hij als vertegenwoordiger van het machtige czarenrijk de laatste eer kwam bewijzen de hoogste eer die de czaar kon bewijzen, nu de twee oudste zonen in het buitenland toeven? Het maakte een minder rijk effect dat de eerste koetsiers van de rouw- wagens niet in livrei waren en het rijtuig met imperaal, als ware het van een hotel geleend, maakte een weinig gunstigen indruk en daar het de indrukwekkende reuzen uit het Rus sische leger, ter deputatie gezonden, vervoerde, was de tegenstelling des te scherper. Wa^ echter in slordigheid boven alles de kroon spant, was de reeks onmogelijke voertuigen, die aan den Rijswijkschenweg bij de barrière gereed stonden om de loopenden uit den stoet op te nemen. Waar dat zootje opge scharreld was, mag joost weten. Was °de Haagsche Rijtuigmaatschappij gevraagd, men zou beter bediend zijn geworden, de Am- sterdamsche had er de hand niet voor om gedraaid om goede rijtuigen te leveren, doch men heeft geprofiteerd van een verzameling voertuigen, in de hoofdstad bekend als „snorders", alle met paarden, die op hunne laatste beenen waggelden en zoo ging het sjok, sjok, achter de rijdende artillerie, doch op eemgen afstand, want men had oponthoud bij het instijgen, daar de voerlieden het voordeelig gevonden hadden hun' rijtuig aan toeschouwers a 25 cents per persoon te ver huren, zoodat het der politie heel wat moeite kostte, de voertuigen voor de rechthebbeuden te ruimen. Ruim anderhalf jaar geleden, meldde de opperstalmeester in zijn rapport over den toestand van het materieel, dat dit zeer veel te wenschen overliet, en hij de verantwoor ding niet op zich kon nemen, een uitgebreiden vorstelijken stoet naar behooren te bedienen. Met het oog op de kosten gaf men steeds van uit het Loo een ontwijkend antwoord. M en wist wat er aan ontbrak en nu het kalf verdronken is? Nu verwijt de aristocratie aan het hof, dat men haar om geen bespan ning of rijtuigen gevraagd heeft en het hof duidt het der aristocratie euvel, dat zij geen paarden en equipages aanbood! Als groote kinderen elkaar willen plagen, ware het dan niet beter een twistapel te kiezen, waarmede de eer van Nederland niet gemoeid is? de Medemblik viel een I7jarigejono'e- 'inp J- H., met twee zijner vrienden even buiten de stad aan het schaatsenrijden zijnde, door het ijs en schoot er onmiddellijk zoover onder, dat men hem niet redden kon. Kort daarna werd hij met meerdere hulp er leven loos uitgehaald. Terwijl de hotelhouder Ch. Th. te Sittard zich vermaakte met naar musschen te schieten, sprong eensklaps zijn geweer en verwondde zijne hand zoodanig, dat die onmiddellijk tot boven den pols moest worden afgezet. Te Beek (L) werd de hoefsmid C., die een paard wilde beslaan, door het dier zoo danig tegen den buik getrapt, dat hij bewus teloos nederzeeg en er weinig hoop bestaat hem in het leven te houden. Op de Streng, een water in de nabijheid van Lobit, zakte een jongmensch uit Herwen onder het schaatsenrijden door het ijs en verdronk, vóórdat men hem te hulp kon komen. Een meisje uit Lobit reed er op toe en zakte er mede door, maar werd, na 15 minuten met groote moeite het hoofd boven water gehouden te hebben, door twee amb tenaren van s rijks belastingen uit haar ge vaarlijken toestand gered. Door eene onbekende oorzaak is te Geldrop de kapitale boerenhofstede, bewoond door S., door brand vernield. Bijna al het vee kwam daarbij om het leven. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Dinsdagavond, tusschen half zes en half zeven, is er in de Lange Warande te Rot terdam, eene brutale inbraak gepleegd. Men heeft zich door middel van een valschen sleutel toegang weten te verschaffen tot eene bovenverdieping, bewoond door eene weduwe en hare dochter. Alles werd doorsnuffeld en met eene pook de secretaire opengebroken welk werktuig daarbij in drie stukken is ge broken, waarvan nog een gedeelte in het verbrijzelde slot zat. Alle laden zijn door zocht en de geheele inhoud op den vloer

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2