Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. den graaf en de gravin van Vlaanderen en van den minister van oorlog. Daarbij zeide de koning „Het is voor mij een groot genoegen u mijn jongsten neef te komen voorstellen evenals ik met zijn ouderen broeder gedaan heb. Ik wensch daarmede een bewijs van waardeering te geven aan deze inrichting, waar de prins de opleiding ontvangen zal, dienstig om hem de eigenschappen van een kundig officier te doen verkrijgen. Ik wil tevens op deze wijze mijne instemming te kennen geven met het beginsel, krachtens hetwelk alle Belgen geroepen zijn mede te werken tot de verdediging van hun geboorte grond. Het vaderland heeft behoefte aan krachtige en geoefende burgers. In het leven der menschen komen dagen van beproeving voor, op welke zij voorbereid behooren te wezen, en even als de menschen, zoo door leven ook de volken hunne tijdperken van beproeving. Slaat de ernstig ure, waarop hun bestaan in gevaar verkeert, dan is een goed ingericht leger een bolwerk van de vrije in stellingen der natie. Ik zou mij gelukkig achten alle jongelingen in het leger te zien, en op vorstenzonen rust de plicht aan allen het voorbeeld in het vervullen dier roeping te geven." Zondag is te La Louvière een congres van Belgische mijnwerkers gehouden, onder voorzitting van den mijnwerker Callewaert, die bij de laatste groote werkstaking herhaal delijk als de vertegenwoordiger der werk stakers zeer op den voorgrond trad. Na uit voerige debatten is de volgende motie, door den gedelegeerde Defnet voorgesteld, aange nomen met 60 tegen 12 stemmen, terwijl 2 gedelegeerden buiten stemming bleven „De gedelegeerden der mijnwerkers van alle mijndistricten des lands, in buitengewoon congres den 14 Dec. 1890 te La Louvière vergaderd, besluiten „lo. dat er reden zal zijn voor het uitbre ken van de algemeene werkstaking, indien de kamer niet in de tegenwoordige zitting, d. i. uiterlijk tot de maand April, zich zal hebben uitgesproken over het voorstel van grondwetsherziening „2o. de algemeene werkstaking zal zonder nadere aankondiging uitbreken, indien het herzieningsvoorstel f'oor de kamer verworpen wordt „deze motie zal overal in de mijndistricten worden aangeplakt." Met algemeene stemmen is later nog eene motie aangenomen, waarbij ijverige propa ganda aanbevolen wordt voor een algemeenen stilstand van werk op den 1 Mei. In de jongste zitting der Fransche kamer heeft de gewezen bonapartist Dugué de la Fauconnerie, die reeds verklaard had zich wel met de gematigde republiek te kunnen vereenigen, eene krachtige toespraak in dien geest tot de rechterzijde gehouden, haar aan sporende zijn voorbeeld te volgen, daar de natio blijkbaar dezen regeeringsvorm wenschte. Deze toespraak maakte grooten indruk, alleen Paul de Cassagnac verhief er zijne stem tegen. Tot lid der Fransche Académie voor den opengevallen zetel van Emile Augier is de minister-president De Freycinet gekozen. De staatkunde is hier minder in het spel dan wel afkeer van Zola, die maar een paar stemmen kreeg. In de Eclair deelde de journalist George De la Bruyère mede, dat hij het geweest is die Padlewski, den vermoedelijken moorde naar van generaal Seliverstoff, in veiligheid heeft gebracht. Indien deze mededeeling werkelijk waar blijkt te zijn, dan rijst de vraag of De la Bruyère niet gerechtelijk ver volgd zal worden. Een aantal geestelijke orden in Fran- rijk hebben besloten, hunne goederen te verkoopen' en het land te verlaten. De Trap pisten gaan naar Zwitserland, de Karthuizers naar Duitschland en de broeders van St. Vincentius van Paulo moeten voornemens zijn, zich in Nederland te vestigen. Op eene vergadering van werklieden uit de katoenfabrieken te Bolton, werd met eene meerderheid van 3000 stemmen besloten tot eene werkstaking, indien geen loonsverhooging ad 5 pet. wordt toegestaan. 25000 man uit de weverijen zouden aan die strike deelnemen. De regeering voorziet ernstige moeilijk heden in Zuid-Afrika. De Engelsche com pagnie heeft niet kunnen voldoen aan het ultimatum der Portugeezen om hun grondge bied te verlaten, zoodat een botsing voorzien wordt met de Portugeesche militaire expedite, onder kolonel Sarmento. Uit Lissabon zijn naar Afrika vertrokken het 19 infanterie regiment en eene afdeeling artillerie. De wijding van den grond te Camarinas, waar de slachtoffers van de ramp met de „Serpent" zijn begraven, heeft in tegenwoor digheid van een gedeelte der bemanning van de Lapwing, die de militaire eerbewijzen deed, plaats gehad. De toestemming daarvoor was den Spaanschen militaire autoriteiten echter niet verzocht, waardoor de Spanjaarden zich beleedigd gevoelden, zoodat op en neer di plomatieke nota's werden verzonden. De officieren en manschappen der „Lap wing" zullen in den tuin van San Cortos, te Corwinnaeen gedenksteen oprichten, ter herinnering aan de schipbreuk van de Serpent. De Engelsche hofbeeldliouwer Böhm die juist zijn door koningin Victoria besteld standbeeld van keizer Frederik gereed had is plotseling overleden. Hij werd door Prin ses Louise, die les van hem nam, dood in zijn atelier gevonden. Böhm was van Hon- gaarsche afkomst. Hij werd te Weenen ge boren in 1834. In 1848 kwam hij naar En geland, waar hij drie jaren studeerde, en in 1853 behaalde hij te VVeenen zijn eersten prijs. In 1859 ging hij naar Parijs, waar hij drie jaren bleef, tot hij in 1862, gedurende de wereldtentoonstelling, zich ï.aar Londen begaf, waar hij naam begon te maken. In 1869 werd hem het maken van een groot beeld van koningin Victoria voor Windsor opgedragen; maar zijn eerste groote werk was het standbeeld van John Bunyan, te Bed ford (1872.) Daarna volgden het beeld van sir John Burgoyne, op Waterlooplace, te Lon den, zijne beelden van Carlyle, lord Napier, lord Northbrook, van koning Leopold I in de St. George kapel, William Tyndale, lord Laurence, te Londen, enz. Sinds 1881 was Böhm hofbeeldliouwer van koningin Victoria en sinds 1882 lid der Royal Academy. 4 Naar hetgeen uit Straatsburg wordt ge schreven, gaat het lang zoo streng niet meer met de uitvoering van het besluit, volgens hetwelk men niet uit Frankrijk in Elzas Lo tharingen mag komen zonder voorzien te zijn van eene paspoort, die door den Duitschen gezant te Parijs moet zijn geviseerd. Telkens worden daaromtrent concessien gedaan cn wel zoo dat het schijnt alsof het er op wordt toegelegd om langzamerhand de werking van het besluit te doen ophouden. Zoo heeft nu het hoofd van het districtsbestuur te Altkirch zells bevel gegeven om alle personen uit zes tien Fransche grensplaatsen, die vóór de uit vaardiging van het besluit gewoon waren het stadje Dammerkirch op de marktdagen te bezoeken voortaan weder zonder paspoort toe te laten. Een hevige brand verwoestte Zondag in den morgen de bekende piano-fabriek van Irmler, te Berlijn. De brandweer had bij de felle koude met veel tegenspoed te kampen. Als reden van de terugtreding van den minister van oorlog, Bertole-Viale, wordt of ficieel opgegeven, dat zijn gezondheid hem niet toelaat zijn ambt naar behooren te ver vullen van andere zijde wordt beweerd, dat Crispi zóó groote bezuinigingen eischte bij den aanleg van nieuwe werken, dat de mi nister daarin niet kon treden. De afgetre den minister van financien verklaart, dat hij niet kon aanzien, dat 's lands geld voor open bare werken zoo roekeloos werd verkwist. In dezen tijd van geldnood wordt 20 mil lioen genoteerd voor een spoorweglijntje van één uur CosenzaRogliano, terwijl men weet, dat het nog 67 millioen moet kosten, om een verbindingsweg met het spoorwegnet te ver krijgen. Zonder ernstig overleg werpt men 80 millioen weg, terwijl een kanaal voor die som ware aan te leggen, dat de beide pro vinciën Cosenza en Catanzaro met vrucht bare landerijen zou begiftigen. Plantano zal eene interpellatie tot de re geering richten met de vraag of zij de te genwoordige douane politiek blijft voortzetten en dus intijds het handelsverdrag met Oos tenrijk zal worden opgezegd. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het Grieksche patriarchaat en de Porte, na lang durige onderhandelingen het eens gewor den zijn over eene eindschikking met be trekking tot de privilegiën van het patriar chaat. De „Nowoje Wremie" komt ten krachtigste op tegen de besluiten der meeting, in Guildhall» gehouden ten gunste van de jo den in Rusland. Wat zouden de Engelschen wel zeggenindien te St. Petersburg eene meeting bijeengeroepen werd om zich te ver klaren voor «Home Rule» Het is geen godsdienstige onverdraagzaamheid, wat Rns- land tot maatregelen tegen de joden noopt, maar alleen hebben zij ten doel, de boeren tegen uitzuiging door de joden te bescher men. Rusland zal tegenover geheel Europa zijne onafhankelijkheid weten te handhaven. Een brutale tramroof moet dezer dagen te Chicago zijn gepleegd. Omstreeks 6 uren stapten twee welgekleede heeren op een tram en terwijl de een bij de deur bleef wacht houden ging de ander naar binnen en dwong, met een revolver in de hand, de verschrikte reizigers hun geld, horloges en kostbaarhe den te geven. Daarop sprongen zij van den wagen en maakten zich met hun buit uit de voeten. WAALWIJK, 17 Dec. 1890. 'De gemeenteraad van Waalwijk heeft in zijne laatste vergadering ook nog besloten, (met gesloten deuren) het contract met dr. Van Gils, eindigende ultimo December 1891, op te zeggen. De begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente, voor den dienst van 1891, vastgesteld in de openbare raadsver gadering van 18 November j.l., is goedgekeurd bij besluit van gedep. staten van Noordbra bant van 11 December 1890, G. no 142/1, tot een bedrag van in ontvangst f 38265,405 uitgaat f 38009,30 (/-N- Binnenkort zullen onder meer in Waal wijk en Baardwijk opmetingen en uitbakenin- gen geschieden tot het maken van een plan voor een afwateringskanaal van 's Bosch naar Gansooien. Zooals te verwachten wasis 't hier verleden Zondag buitengewoon druk geweest op de ijsbanen in den Buitenpolder, waar de harmonie l'Espérance 's middags een concert gaf. Sedert schijnt de ambitie min of meer bekoeld. De snijdende koude zal hiervan wel voor een groot deel oorzaak zijn, maar van den anderen kant duurt het ook wel wat lang en men kan van 't goede te veel krijgen. Het verslag vau den te Baardwijk gehouden wedstrijd vindt men hieronder. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot burgemeester van Hedikhuizen P. A. Luyben, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Herpt c.a., J. Buys Mz., secretaris dier gemeente. <\r Bedankt voor het beroep bij de lierv. gem. te Bezooien, door den heer P. J. Raap, candid. Bij de algemeene beraadslaging over Justitie in de 2e kamer, heeft de minister Ruijs o. m. gezegd, over de uitvoering dei- arbeidswet: Reeds de enquête bewees, dat die niet overal behoorlijk wordt nageleefd en vestigde hierop als van zelf de aandacht van de betrokken gemeentebesturen. Zoo noodig, is hij bereid een circulaire aan de gemeen tebesturen uit te vaardigen, doch hij herin nert dat art. 1 der arbeidswet geen langeren arbeidstijd dan 11 uren per etmaal gedoogt, ook niet voor vrouwen, werkzaam in blee- kerijen. Een onderzoek overtuigde den mi nister niet van de noodzakelijkheid om voor die wasscherijen aan vrouwen, die daar staan de werken, een langduriger werktijd toe te staan en 's ministers zienswijze in dit opzicht strookte met het oordeel der hygiënisten. Aan den burgemeester is overgelaten le beoordeelen of er bijzondere omstandigheden zijn, die veroorlooven de niet werkdagen in te halen op andere dagen door langduriger arbeid, hoewel de minister er bijvoegt, dat dit niet dikwijls mag gebeuren. De rapporten bevestigen de klacht van den heer Heldt, dat in de kleine industrie vele overtredingen der arbeidswet voorkomen. Meer belangstelling der gemeentebesturen zal in deze veel ten goede kunnen uitrichten. De minister signaleert alle overtredingen aan de inspecteur, met opdracht in overleg te treden met de arbeidsinspecteurs. Intusschen een volmaakte toestand heeft de minister in de eerste jaren van de werking der wet niet verwacht, doch hij geloott tevens dat het wel beter zal worden, meer door overreding, dan door dwang. De heer Kerkdijk acht tot betere naleving van de arbeidswet iets meer noodig dan eene circulaire aan de gemeentebesturen namelijk uitbreiding van het rijkstoezichl. Niet door vermeerdering van het aantal inspecteurs, noch door benoeming van adjuncten en het scheppen van een goed georganiseerd plaat selijk toezicht, uit te oefenen door daartoe speciaal aangewezen politiebeambten. Ook is het gebleken dat de minister zich eene illusie maakte, toen hij verwachtte dat de laudbouwcommissie licht zou doen opgaan over den veldarbeid, daarom hoopt hij, dat de minister alsnog maatregelen zal nemen om dat licht te verkrijgen. De minister erkent dat het getal inspecteurs trouwens alleen belast inet het oppertoe zicht en met het geven van raad aan de gemeentebesturen voor een ruim politie toezicht te klein is, maar bestaat er behoor lijk toezicht tusschen de inspecteurs de ge meentelijke en rijkspolitiebeambtendan is de naleving der wet voldoende gewaarborgd. Vrijdag avond werd door den heer P. van Hoek uit 's Bosch, de onlangs benoemde consulent der N. B. Mij. van landbouw in de vereeniging ter bevordiging van tuin-, land bouw en veeteelt te Vlijmen de vierde win tervoordracht gehouden. De heer Van Hoek sprak over kunstmeststoffen, maar in de eerste plaats over bemesting in het algemeen. Op zeer bevattelijke wijze ontwikkelde de heer Van Hoek voor zijne hoorders: welke stoffen in den bodem aanwezig zijn en welke de eigenlijke voedingsstoffen voor de planten zijn, welke stoffen moeten worden aangebracht ingeval de bodem van eene of andere niet genoeg bevat. Het was voor de eerste maal dat de heer Van Hoek in Noord-Brabant optrad en hij heeft terstond voldoening van zijn werk gehad, zooals bleek uit de warme toejuichingen, die hem voor zijn heldere en belangrijke voordracht ten deel vielen. Hij zal in de volgende maand een tweede voor dracht aan hetzelfde onderwerp wijden. In Januari zullen voor de leden der genoemde vereeniging drie voordrachten worden ge houden. Door den burgemeester van Woerden is dezer dagen een reddingstok uitgedacht die zeer eenvoudig en tevens bij ongelukken op het ijs zeer doelmatig is. Het is een esschen stok, waaronder een ijshaak bevestigd is. Aan het boveneinde van den stok be vindt zich een losse houlen knop, waaraan eene dregge is gemaakt, gebonden aan een koord van 10 a 12 meter lengte, hetwelk om den stok is gewonden en aan den stok vast gebonden moet zijn. Ingeval van nood werpt men den drenke- ling dezen knop toe, die dan door hem ge grepen'moet worden; hij kan dan de dregge aan zijne kleedingstukken vasthaken. Is de drenkeling reeds zinkende, dan werpt men hem alleen de dregge toe. Het ijshaakje moet dienen om, daarmede gewapend, op het ijs vast te staan, of, als de drenkeling reeds onder het ijs is geraakt, kan men hem daarmede naar zich toehalen. Ook kan de geheele stok toegeworpen worden; alsdan moet. echter de houten knop, waaraan het koord is verbonden, in de hand van den redder gehouden worden. Het reddingstoestel is voor den prijs van f 1 verkrijgbaar. Zaterdagavond had op de suikerfabriek van de heeren Meeuws Co. te Standdaar- buiten een ongeval plaats. De 18jarige Van Dorst, van Oudenbosch, kwam in aanraking met het vliegwiel en was in een oogenblik tijds mors dood. Zijn vader, die in de na bijheid was, en zijne arme moeder, zijn er van verslagen. Tusschen St. Oedenrode en Eindhoven hebben vier personen, die in een rijtuig zaten, dat met briquetten verwarmd was, bijna den dood gevonden door verstikking. Gelukkig ontdekte de voerman op eene pleisterplaats hun bewusteloozen toestand, waaruit zij niet dan met moeite gered werden. Door verkeerden wisselstand is Zondag namiddag te 3.34 uren te Haarlem de spoor trein, komende uit den Helder, in volle vaart bij het binnenkomen aan het slation aldaar in botsing gekomen met een stilstaanden ledigen trein bestemd voor Zandvoort, waar door twee wagens van laatstgenoemden trein en de beide machines belangrijk zijn bescha digd. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Omtrent dit spoorwegongeluk meldt een berichtgever aan het Hblad: Het oogenblik na de botsing deed aan de beschrijving van Zola's spoorwegongeluk den ken. De zware Heldersche locomotief stond met zijn gedrukte buffers en gebroken lantaarns zoo droefgeestig te kijken alsof het haar speet, dat zij haar kleine Zandvoortsche vriendin zoo deerlijk had gehavend. Deze lag kreu nend le sterven, het water liep uit den ketel en de stoom ontsnapte uit alle hoekjes en gaatjes, de glazen kap vullende met dikke nevels. Eerst bij het botsen, dat gepaard ging met een gebrul als van monsterdieren die vechten, was het publiek angstig uiteen gestoven en de wachtkamers binnengedrongen, maar toen het gevaar geweken was, schoof men nieuwsgierig naar voren om de schade te overzien. Dat deze aanzienlijk is, ligt voor de hand. Aan de Zandvoortsche locomotief zal niet veel heel zijn gebleven. Aangaande den reeds vermelden brand bij den slaapsteehouder A. Bokma, te Hee renveen (op het Achterom aan de Molenwijk) meldt men nog het volgende: De vrijwillige brandweer was binnen 5 minuten op het terrein en verleende onmiddellijk hulp; de drie gemeentespuiten kwamen kort daarna, De dikke rookkolommen en de groote vlammen uit het hooge gebouw deden het ergste vreef zen, ook voor de aangrenzende gebouwen. Te een uur was men den brand meester. Het huis, toebehoorende aan den heer T. Boonstra, te Heerenveen, was goed verzekerd, de inboedel vati den bewoner echter laag voor slechts f80U. Dank zij de windstilte, zijn de aangrenzende gebouwen gespaard gebleven. De ongelukkige H. Stoffelsdie te Brummen onder den trein geraakte en daarbij de beide beenen en een arm verloor, is nog denzelfden dag aan de gevolgen overleden. Drie iongens, die zich Zondag te Deu- tichem op het ijs op den Ouden IJsel te ver waagden, zakten er door. Slechts één kon er gered worden; de anderen, de 16 en 10 jarige gebroeders O., verdronken. Te Haulerwijk is een knaapje op het ijs gevallen en voor dood opgenomen. De aanhouding wordt gevraagd van den molenaarsknecht van den heer F. Joost, te Susteren (L.), die met eene aanzienlijke som, welke hij voor zijn patroon had opgebeurd, de vlucht heeft genomen. Een soldaat van het detachement gre nadiers eti jagers, die Maandag in den om trek van Veur eene velddienst oefening op schaatsen maakte, is door een trein van den Hollandschen spoor aangereden en gedood. Te Alfen is het huis van M. van Uden afgebrand. Van den inboedel heeft men slechts weinig kunnen redden. Te Nijkerk is 's nachts ongeveer 1 uur

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2