KOST EN INWONING. ROST en HOW met Advertentiën. Door een joagmenseh wordt BEWASSCHIHG !>C Ingezonden stukken. Handelsberichten. TaiMHSU. een hevige brand uitgebroken in eene alleen slaande schuur in de kom der gemeente. Door het krachtig optreden der brandweer is het mogen gelukken den brand spoedig te blujschen. De schuur was niet verzekerd. Tengevolge van het vlam vatten van teer, dat men bezig was te koken, ontstond brand in de metaalgieterij van den heer K. te Mook. De geheele werkplaats brandde uit en de werktuigen werden vernield of beschadigd. Alles was verzekerd. Op het Aardsche veld, gemeente Assen, is in den nacht van Zondag op Maandag een kind bevroren, tengevolge van onvoldoende dekking. Twee mannen van Elsloo (Friesland) hadden het ongeluk gisterenavond op schaat sen tegen eene brug te rijden. De een werd zoo erg verwond, dat hij een uur daarna over leed zijn kameraad ligt bedenkelijk. De Dordrechtsche Ct. meldt Onze stad heeft heden een harer meest bekende, maar daarom zeker niet de meest geachte inwoners verloren in den persoon van Klaas van Efferen, een berucht dronkaard, die meermalen op staatskosten in Ommer- schans gelogeerd heeft. Kon hij vele jaren geleden nog den kost verdienen met te werken in de kalk, voortdurend misbruik van sterken drank maakte hem eindelijk geheel onge schikt tot eenigen arbeid. De laatste tiental jaren wist hij dan ook slechts door bedelen, a'ias venten met lucifers, aan den kost te komen. Het grootste deel van dien tijd kende Klaas dan ook geen ander tehuis dan den Sledenaarsstal, het gratis logement voor lieden van dat slag. Toen die stal echter door de gemeente verhuurd werd en niet meer voor een ieder open stond, zocht Klaas eiken nacht een onderkomen bij de politie, totdat eindelijk het burgerlijk armbestuur zich zijn lot aantrok en hem een kamertje op de Vest nabij den Hil bezorgde. Slechts enkele dagen mocht hij van die weelde genieten, de dood nam hem op 67jarigen leeftijd weg. Men schrijft uit Enschede dat de ge moederen daar zeer bewogen zijn door het feit dat de heer v. G., een geacht ingezetene en fabrikant en nog een ander in de groote sociëteit aldaar gedeballoteerd zijn, volgens de algemeene opinie, die ook door den heer v. G. gedeeld wordt, omdat zij Israëlieten zijn. In een open brief aan de leden dier so ciëteit verwijt de heer v. G. der meerderheid haar vooroordeel. Het feit heeft echter ook andere gevolgen. Een Enschedésche fabrikant vervoegde zich dezer dagen bij een joodsch koopman te Amsterdam, met wien hij gewoon was te handelen en dien hij dan ook ditmaal weer zijn monsters aanbood. De Amsterdammer verklaarde echter geen tijd te hebben om zaken te doen, daar hij onmiddellijk naar de sociëteit moest om een jood te gaan deballoteeren. (Vad.) Vrijdagavond had. aan boord van de stoomboot Engeland van de maatschappij „Zeeland" op reis van Vlissingen naar Queenborough een ernstig ongeluk plaats. De stoomboot vertrok Vrijdagmorgen als gewoonlijk met passagiers en brievenmalen aan boord en alles ging goed Lot nabij het Girdler vuurschip, ongeveer 15 mijlen van Sheerness, de groote krukas brak, waardoor het schip geheel hulpeloos werd. Er was geen hulp nabijzoodat de gezagvoerder besloot liet anker te werpen en te wachten" op de nachtboot, die Zaterdagmorgen zou aankomen. De zee was kalm, zoodat de passagiers geen last hadden, doch zij moesten natuurlijk den nacht aan boord doorbrengen. Zaterdagmorgen vroeg kwam de Vrijdagavond uit Vlissingen vertrokken Prins van Oranje in het gezicht en deze nam de passagiers en brievenmalen over. De spoorwegbeambten te Queensborough riepen de hulp der ma rine-autoriteiten te Sheerness is, om de En geland naar de Swale te brengen, en de hoofdopzichter der werven (kapitein ter zee R. D. King) zond de Britsche regeerings- vaartuigen Locust en Sheerness om de Enge land naar de- haven te sleepen, betgeen in veiligheid werd volbracht. De mailboot Prins Hendrik is overgekomen om in plaats van de Engeland dienst te doen. Tengevolge van de vorst is Donderdag avond nabij liet, station Brummen een wiel band gesprongen van een der wagens leen 2e klasse, van den trein, die om 7,1 van Zütfen naar Arnhem vertrekt, tengevolge waarvan die wagen ontspoorde. Gelukkig zijn er geen ongelukkeD te betreuren. De dienst ondervond alleen eenige vertraging, daar een gedeelte van den trein moest ach terblijven. Gezellig Als een bewijsdat in liet noorden liet ijs buitengewone dikte heeft, diene dat op „het Meer" te Paterwolde (bij Groningen), behilve een vrij hooge Eiffeltoren, een ijs paleis gebouwd is, waarin dagelijks muziek uitvoeringen gegeven worden. Ook staat er op het ijs een caroussel, waarvan oud en jong druk gebruik maken. Maandagavond omstreeks 8 uur ontstond er in het pakhuis van dtn heer Wee, staande aan de Zuidelijke Avenue, te Delft, dienende tot berging van scheepsbenoodigheden, enz., een uitslaande brand. De vlammen, welke voldoende voedsel vonden, deelden zich spoe dig mede aan de bovenwoning, bewoond door mevrouw de wed. Elout. Het pand brandde totaal uit. Aan redden van een en ander viel niet te denken. De brandweer, die spoedig op het terrein aanwezig was, bepaalde zich tot het nathou den der belendende panden, echter kon men niet voorkomen, dat zij een vrij belangrijke schade beliepen. Autoriteiten waren spoedig op de plaats des onheils. Spuit 1 gaf bet eerst water. Ongeveer 10 uur was men het woedend element meester, evenwel was men verplicht gedurende den geheelen nacht nu en dan nog water te geven. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer W. was tegen brandschade ver zekerd, mevrouw E. echter niet. „Artis" Amsterdam's anders zoo rustige dierentuin was Woensdag in rep en roer. Men verkeerde in spanning, daar een der bewoners, een wild varken, uit zijn hok was ontsnapt, dat, waarschijnlijk door nalatigheid van een der oppassers, was blijven openstaan. Goede raad was duur, want de avond begon reeds te vallen en het beest, dat zich trouwens toch niet zoo gemakkelijk zou laten vangen, was nergens te zien. Men zocht overal, maar te vergeefs en toen de nacht aanbrak wist men niet beter te doen dan het aantal nachtwachten te verdubbelen e i hun de noodige oplettendheid ten streng ste aan te bevelen. Des morgens werd niemand van het per soneel, van het werkvolk of van de bezoekers in den tuin toegelaten, maar door de directie met de nachtwachts en eenige oppassers een nieuwe onderzoekingstocht ondernomen. Nu had men het geluk den ontsnapte te vinden en wel in de nabijheid van het hok van den ijsbeer, voor hetwelk zich door de vorst een uitgebreide ijsvlakte had gevormd. Het wilde varken zat daar midden op en dacht er niet aan weg te loopen. liet was daar blijkbaar onder het loopen opgeraakt en door de gladheid angstig geworden. Men kon het nu met eenige moeite vangen en weder in zijn hok brengen, maar niet dan nadat het een der heeren in den arm had gebeten, hoewel niet gevaarlijk. Di-uncn. Verleden Maandag is alhier op feestelijke wijze gevierd het vijftigjarig bestaan der Jongens Congregatie. Bij deze gelegenheid is door den heer M. van de Leur een gedicht vervaardigd, waarin de lotgevallen der congregatie en hare heil zame werking worden uiteengezet. Baardwijk16 Dec. Gistermiddag werd hier een wedstrijd gehouden op schaatsen waarvoor zich een veertigtal mededingers op deden, welke in vier afdeelingen waren ver deeld. De eerste afdeeli.ig bestond uit rij ders ouder dan 18 jaren, de tweede uit de rijders van 16, 17 en 18, de derde uit die van 13, 14 en 15, de vierde uit die van 12 jaar en daaronder. Er waren verscheidene doelmatige prijzen uitgeloofd, o. a voor de eerste een horloge, en behalve andere een stel Amerikaansche schaatsen als eerste prijs in elke afdeeling. In de eerste afdeeling was de winner Joh. Verhoeven die moest rijden tegen Corns. Pullens. In de 2e afdeeling Th. van de Leur, le prijs. A. Krol 2e In de 3de afdeeling Andr. van Gelder, le prijs. Fr. Krol2e Alph. Lips3e Huib. Pullens 4e In de 4e afdeeling P. Leijtens, le prijs. M. v. YVoensel, 2e H. Leijtens. 3e P. van de Leur, 4e De baan, 250 M. lang, was in vrij goeden staat en maakte met hare vlaggen eene goede vertooning. Door de goede zorgen der com missie voor den wedstrijd heerschte er eene beste orde en liep het ijsteest tot ieders te vredenheid af. De commissie heeft zich in- tusschen tot eene ijsclub gevormd en hoopt in staat te zijn, het den rijders aangenaam en gemakkelijk te maken en zeker zal zij slagen, als de belangstelling blijft, zooals ze is. In 't bijzonder komt een woord van lof toe aan den eerevoorzitter, den heer bur gemeester, voor zijne krachtige hulp in woord en daad. Een jongmensch alhierdie Zondag avond wat veel vergunning gebruikt had en zich niet stoorde aan het verzoek zijner moeder om naar huis te komen, is in de open lucht blijven bivouakkeerenin plaats van zich te bed te begeven. De gevolgen zijn niet uitgebleven, want men zegt dat hij, tengevolge van de uitgestane koude, zijn handen en voeten niet gebruiken kan. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat een ruim zestigjarig man alhier, verleden Zondag zijne ega gesleed heeft in de wieg waarin reeds een veertiental zijner kinderen achtereenvolgens gelegen hadden. Kaamsdonksveer, 17 Dec. Heden Woens dagmiddag zal in deze gemeente op het veldijs bij de Dongebrug eene hardrijderij op schaatsen plaats hebben voor kinderen en mannen uit deze gemeente. Deze hardrijderij wordt uitgeschreven door de sociëteit „De Gezelligheid" die voor f75 spek beschikbaar stelt. 's (iravemoer14 Dec. Onze haven, die andere jaren te klein is om alle schepen te bevatten is nu geheel leeg door de vroeg ingevallen en aanhoudende vorst. Dit is ongetwijfeld voor onze gemeente veel schade. 's Hertogenbosck, 16 December. Door de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen zijn, onder leiding van den hoofdin genieur Kalff, uitgebreide werken onderhanden genomen ten behoeve van het station 'sHer- togenbosch, dat eene belangrijke plaats be kleedt in het verkeer langs het noorder- en zuidernet. De aanbesteding der terrein- en grondwer ken is reeds aangekondigd; terwij! de plannen voor den opbouw van het station zelf worden ontworpen door den architect Ed. Cuypers. Het station krijgt eene lengte van ongeveer honderd twintig meter en wordt groepsgewijs ingedeeld in den geest der Hollandsche renaissance. Naast een consul te wonen, moge de ijdelheid streelen, 't heeft ook zijne schaduw zijde. De buurman van den consul van Belgie alhier, de heer Borzo, spiegelfabrikant, zou daarover mee mogen praten. Immers een landlooper, die bij den consul geen vriendelijk onthaal had genoten sloeg bij den heer Borzodie naast den consul woont, de prachtige spiegelruit van zijn keu rig magazijn in, waardoor een waarde van f 400 verloren ging. De Belgische landlooper werd natuurlijk achter slot en grendel gebrachtwel jammer, dat hij niet wat eerder in dat voorrecht deelde. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Verleen mij eenige plaatsruimte voor en kele opmerkingen naar aanleiding van het verhandelde in de laatste raadsvergadering. Wanneer ik het door u geleverde verslag naga, dan kom ik tot de ervaring, dat de gemeenteraad tegenwoordig eene zekere voor liefde schijnt te hebben om de openbare zaak in petit comité, met gesloten deuren te bespreken. Zoo las ik, dat de heer Bruyelle kennis heeft gegeven, dat hij in 's raads voorstel betreffende den aankoop van grond niet kan treden. De raad heeft dus een voorstel ge daan. Zijn uwe verslagen juist, dan is over zoodanig voorstel in de openbare vergadering nooit gesproken't moet dus bedisseld zijn achter gesloten deuren. Zoo terloops zien wij ook, dat er iets in de lucht hangt van 't benoemen van een anderen architect. Van het plan daartoe en de redenen, die er aanleiding toe hebben kun nen geven, hebben we in uwe verslagen ook nooit een spoor ontdekt. Gaat dat zoo maar in geheime vergadering? Me dunkt, als er grieven bestaan tegen den tegenwoordigen titularis, welke het noodig maken hem te vervangen, die dan in het openbaar dienden le worden geuitdan wist men waaraan zich te houden en kon de be trokken persoon zich zelve, of anderen, die op de hoogte zijn, hem verdedigen. En eindelijk merk ik, dat de heeren, ook met gesloten deuren, een drietal ingezetenen hebben aangewezen om de landbouwtentoon stelling voor te bereiden. Wat kan toch de raadsleden bewogen heb ben om dit op zoo geheimzinnige wijze te doen Nu hoorde ik Zondag vertellen, dat de raad in zijn laatste vergadering met algemeene stemmen zou besloten hebben het contract met dr. van Gils, dat ultimo December 1891 eindigt, tegen dien tijd op te zeggen en dus een 2en dokter te beroepen. Is dat zoo, dan moet zulks ook al weer achter gesloten deuren gebeurd zijn; in uw verslag zie ik er ten minste niets van. Nu vraag ikzijn dat zaken om in ge heim comité te behandelen Waar blijft zoo doende de openbaarheid der raadsvergade ringen Als de heeren liever niet flink voor hun gevoelen in 't openbaar willen uitkomen, dat zij dan tenminste de slotsom hunner be sprekingen bekend makendit zal toch wel niet te veel gevergd zijn. vooral als 't zaken van overwegend belang geldt. Als ik mij niet erg vergis, dan had de voorzitter ongelijk door te beweren, dat de commissie voor den Maasmond hare bevoegd heid was te buiten gegaan door te spreken van de brug over de nieuwe rivier. Uit het door verschillende leden gesprokene in de vergadering van 12 Augustus blijkt duidelijk, dat aan de benoeming dier commissie wel degelijk ten grondslag lag het denkbeeld, dat zij zich zou bezig houden niet de schutsluis en andere werken in verband met den Maas mond, 't Zal wel aan mijn bekrompen verstand liggen maar ik moet bekennen het doel niet te snappen, dat de heer Gragtmans met zijne speech gehad heeft. Heb ik hem goed be grepen, dan gaat de geachte spreker uit van het denkbeeld, dat er aan de groote rivier een inham zou komen met losplaats, in plaats van de tegenwoordige haven, zoodat de goe deren voor onze gemeente verder naar ach teren zouden worden gelost. Daarop bouwt hij eene heele berekening. Nu weet iedereen, dat er van zoo'n inham in 't allerminst geen sprake is en dat, ook al komt er geen schutsluis, de haven haven blijft; dat dus de 100 schepen met steenko len, schors en steenen, die jaarlijks de haven binnenloopen, op dezeltde plaats kunnen ge lost worden als thans. De heele redeneering van den heer Gragtmans is dus een scher men tegen windmolens. Maar ook, aangenomen dat er grond voor bestond, is zijne becijfering nog heel on juist. Ik wil niet afdingen op de 80.000 HL. steenkolen, die volgens den heer Gragtmans jaarlijks hier worden aangevoerd, ofschoon lui, die goed op de hoogte kunnen zijn, be weren d?t er hoogstens 60 70 duizend HL. komen. Hij vergeet echter, dat de hier aan gevoerde kolen niet alleen in Waalwijk ver bruikt worden, maar dat ook de gansche voorraad voor Besoijen, Baardwijk en Dru nen hier aankomt. Stellen we dien op Ys dan blijft voor Waalwijk slechts 2/3 van f 40.000 of in ronde cijfers f27.000; daar de heer Gragt mans f 40.000 stelt als som, die Waalwijk zou moeten opbrengen om de schutsluis te krij gen, zou hij alzoo f13000 te kort komen. Maar aangenomen alweer, dat de bereke ning van den heer Gragtmans juist was en Waalwijk f 40,000 opbracht, dan nog zou de schutsluis niet komen, want juist die f 40.000 zouden noodig zijn enkel voor de bediening, die voor rekening onzer gemeente blijft. Waal wijk zou alzoo 2x40.000 of f80.000 moeten opbrengen of eene jaarlijksche rente van f4000, waartegenover geen enkele directe inkomst staat, daar schutgeld niet mag geheven worden. Zou nu eene schutsluis aan onze haven die opoffering waard zijn, vooral als men weet dat onze haven in alle geval in beteren toe stand komt dan ze thans verkeert Ik meen van neen. Ik ben het dan ook niet eens met den heer Gragtmans als hij zegt, dat het eerste doel moet zijn het krijgen der schutsluis en de brug slechts op de 2e plaats komt. Ik voor mij zie veel meer heil voor Waalwijk in eene brug te Drongelen, die het gansche land van Altena in vaste verbinding zou stellen met onze gemeente, en ze zou ma ken tot verbindingspunt tusschen Noord en Zuid. Daarvoor dienen dus in de eerste plaats alle pogingen in 't werk te worden gesteld en niet voor eene schutsluis, die, zooals dui delijk blijkt, niet de groote financieele bij drage zou waard zijn, welke van ons gevor derd zou worden, en die trouwens de draag kracht der belastingbetalenden zou te boven gaan. Ik vertrouw dat ons gemeentebestuur met den meesten spoed een krachtdadig adres aan de betrokken autoriteiten zal opzenden om het beoogde doel te bereiken en den steun zal weten te krijgen van alle gemeen tebesturen, die belang hebben bij eene brug te Drongelen. Onze wakkere kamer van koop handel, die, zooals de heer v. d- Heijden te recht opmerkte, altijd alles doet, wat zij in 't algemeen belang doen, kan zal zeker zich reeds met deze belangrijke aangelegenheden bezig houden. De oproeping voor een leeraar van de op te richten vakschool is zeker reeds lang ge leden geschied? Zijn er veel liefhebbers tegen een salaris van f100 opgekomen? Dank M. d. R. voor de afgestane plaats ruimte. Q- ROTTERDAM, 15 December. Binnenlandsche granen. Wegens finaal geslo ten scheepvaart heeft de aanvoer geheel opgehou den en wordt derhalve de noteering gestaakt tot de vaart weder zal zijn heropend. Vlas. Tengevolge van het strenge weder is er op het land gedurende de vorige week weinig omgegaan. De aanvoer dezen morgen bestona dan ook slechts uit ruim 27,000 steen grooten- deels van inferieure qualiteit, waarvan -/3gedeelte koopers vondgemeene soorten blijven moeielijk te plaatsen. Lijnzaad weinig aangevoerd. De vraag was levendiger en waren prijzen f*/4 a l/3 hooger. Brieven met PRIJS OPGAAF onder Lett. W. F. bureau dezer courant.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3