Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND, UITVOERINGEN. Wegens het KERSTFEEST zal de WEEKMARKT te Waalwijk ge houden worden a. s. Woensdag. Botermijn Zaterdag. voor den rechter van instructie gedaagd. Deze laatste is van oordeel, dat de verklaringen der gevangenen niet voldoende zijn om ver volgingen in te stellen. Het geding tegen Eyraud en Gabrielle Bompard is Donderdag eindelijk voor het crimineel gerechtshot te Parijs in behandeling genomen. Wij zullen hier de feiten in het kort herin neren. Den 29 Juli werd te Parijs aangifte gedaan, dat Gouffé sinds den 26 vermist werd. Bij onderzoek bleek, dat den 26 's avonds een onbekende met Gouffé's sleutels in diens kamer gekomen en van daar het een en an der meegenomen had. Den 13 Augustus vond men te Millery bij Lyon het lijk van Gouffé en den 15 een koffer, waarin het blijkbaar den 27 Juli van Parijs naar I,yon was ver voerd. Die koffer werd erkend als te zijn gekocht door Eyraud en zijne minnares Ga brielle Bompard, beiden zeer verdachte per sonages, die den 27 Juli plotseling uit Parijs vertrokken waren. Eyraud had in betrekking tot Gouffé gestaan. Men kwam de beide vluchtelingen in Ame rika op het spoor; maar te San Francisco raakte de politie het spoor bijster en men wanhoopte er aan, of zij wel gevat zouden worden, toen plotseling, den 22 Januari van dit jaar, Gabrielle Bompard zich, op aan sporing van een nieuwen vriend, den heer Garanger, in handen der justitie kwam stel len. Zij verhaalde, zooals men weet, dat Eyraud den moord pleegde en dat zij hem geholpen had, door Gouffé, onder voorwendsel van een rendez-vous, in een hinderlaag te lokken. Eenig maanden later werd ook Eyraud gevat te Havana en den 30 Juni was hij te Parijs in verzekerde bewaring. Eyraud en Gabrielle Bompard maakten bij hun verhoor een zeer verschillenden indruk. Eyraud, die herhaaldelijk verklaarde „zijn verleden (voor den moord) te willen verde digen," bleef bij zijn vroeger verhaal van de misdaad, dat Gabrielle hem het eerst op het denkbeeld van den moord heeft gebracht; dat zij Gouffé het koord met een schuifknoop om den hals geworpen heeft, waarna Eyraud het aantrok, en dat het niet zijn plan was Gouffé te dooden, maar alleen hem bewuste loos te doen worden, opgesloten te houden en dem geld af te persen. Op de vraag waarom hij dan den zak en den koffer, waarin het lijk werd gelegd, in gereedheid had ge houden, antwoordde hij, dat dit was voor het geval, dat er een „ongeluk" mocht gebeuren, zooals geschied was. Zijne verklaringen maak ten op de hoorders den indruk van waarheid. --♦Het tegendeel was het geval met Gabrielle Bompard. Wat zij verhaalde, was geheel in strijd met hare vroegere lezing, volgens welke zij eerst te Lyon van Eyraud vernomen zou hebben dat de misdaad gepleegd was. Zij gaf, zooals Eyraud deed opmerken, ,,tien ver schillende lezingen van het gebeurde." Zij maakte zich herhaaldelijk boos, gaf ongeduldige antwoorden, sprak zichzelve tel kens tegen en gaf eindelijk rondweg den president te kennen, dat het haar verveelde en dat het haar niets meer schelen kon. Zij erkent, zooals ook reeds in hare vroegere bekentenis, dat zij Eyraud bij de misdaad geholpen heeft, maar door hem daartoe ge dwongen werd, en op de vraag van den president waarom zij Gouffé niet gewaar schuwd had, antwoordde zij „Dat kon ik immers niet?. Ik had u wel eens in mijn plaats willen zien." De eigenaars der katoenfabrieken in het district Bolton hebben de door hun werklie den gestelde eischen ingewilligd. De werksta king, die dreigde uit te breken, is daardoor voorkomen. De krijgsraad der marine heeft uitspraak gedaan in zake het vergaan van 't oorlogschip „Serpent" en is gekomen tot het resultaat, dat het vaartuig volkomen zeewaardig was en dat de ramp alleen moet worden toegeschre ven aan een fout in de besturing. Ook werd de discipline aan boord van de „Serpent" uitnemend geheeten. De koningin heeft uit Indie een petitie ontvangen, zestig voet lang, onderteekend door meer dan twee duizend Indische vrouwen, die er zich over verontrusten, dat de wettige leeftijd tot het aangaan van een huwelijk van 10 op 14 jaar zal worden gebracht. Een handelsman, die enkele dagen voor zaken in Londen moest wezen en Donderdag terugkeerde, verhaalt, dat er aldaar in de laatste dagen eene Egyptische duisternis heerschte; er lag eene dikke aschgrauwe nevel over de stad; straatlantaarns en winkel lampen moesten ontstoken worden. Ook in het Kanaal heerschte zulk een zware mist, daj men wel de equipagies der passeerende schepen kon hooren spreken, maar niet, of ter nauwernood kon zien. Het was een aan houdend luiden van de scheepsklok of blazen op den misthoorn. Voorzichtige zeemanschap moest aan het roer staan. „Als er maar weer geen hofleverancier bij is 1" mocht keizer Wilhelm zoo zeggen, loen op zijn jongste Noorsche reis iemand uit zijn gevolg hem opmerkzaam maakte op een troep ooievaars, die over het schip heen- vlogen in de richting van de Dnitsche kust. Inderdaad Z. M. is Woensdag weer vader geworden, vader van een flinken zoon, en keizerin Augusta Victoria bevindt zich naar omstandigheden welvarend. Uit Saarbrtlcken wordt geschreven, dat de geruchten omtrent eene op handen zijnde arbeidstaking van de werklieden bij de steen kolenmijnen in het Saargebied, louter valsche uitstrooisels van socialisten zijn. Onder de werklieden heerscht wel eene beweging, maar met een geheel ander doel, namelijk om zich aan te sluiten bij den algemeenen mijnwer- kersbond, omdat hunne Vereeniging tot rechtsbescherming voor mijnwerkers in het Saargebied" te klein is en te weinig voor de belangen van den werkman kan doen, De begrooting voor het dienstjaar 1890/91 zal een tekort opleveren van 25,346,00u lire, hetwelk gedekt zal worden door het over schot uit het pensioensfonds. De begrooting over 1891/90 wordt geraamd met een batig saldo van 6,6 millioen lire. De buitengewone militaire uitgaven zijn op 11 millioen lire geraamd. Te Rome is een aanslag gepleegd op den Oostenrijkschen gezant bij het Vatikaan, ditmaal niet van irredentistische zijde of met een staatkundige drijfveer. De in hechtenis genomen daderhij trof zijn slachtoffer on gevaarlijk met een steen was een ontsla gen bediende van den gezant, die zich op deze wijze wilde wreken. 'tGerucht omtrent eene ongustige wending in 's Pausen gezondheidstoestand wordt te gengesproken. Van officieuse zijde wordt het gerucht gelogenstraft, dat de Italiaansche troepen op weg naar Kassala in een neteligen toestand geraakt zijn. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister Crispi de beschuldigingen we- derlegd, die tegen de staatkunde van het kabinet gericht zijn. Hij verklaarde omtrent Italie's bondgenootschappen, dat de regeering daaraan trouw zal blijven. Italie's positie in Afrika is benijdenswaar dig. Men zal metdertijd de vruchten daar van zien. De regeering heeft geen buiten sporige plannen, daar zij den generaal Orero heeft belet naar Kassala op te rukken. Wat de waarborgwet aangaat, zij verzekert de uitoefening van 's Pausen geestelijke macht maar er is in Italië slechts één souverein koning Umberto. Het consistorie, waarin de P aus een aahtal kardinalen moet benoemenalsook eenige bisschoppen, zal einde Februari plaats vinden, samenvallend met den verjaardag van 's Pausen troonsbestijging. 24 dezer zal Leo XIII een belangrijke redevoering houden aan het adres van de Italiaansche katholieken en zal tevens antwoorden op de bedreigingen, in de troonrede vervat. Te Savona, heeft een kleinzoon zijn beide ruim tachtigjarige grootouders ver moord, teneinde zich van hun geld meester te maken. QUEBEC, 18 December. De sneltrein van Halifax naar Montreal is bij Lewis, tegen over Quebec, tengevolge van het doorbreken der brug in het water gestort. Er zijn 40 dooden en omstreeks 100 gewonden. WAALWIJK. Op Zondag 21 dezer, 's middags 12 uur door de Liedertafel„Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Éesoijen, op Musis Sacrum: 1. Im Walde Kttcken. 2. Ossian Beschnidt. 4. Festgesang an die Ktlnstler. Mendelshon ,~s.-Mxts.-rsTtr-: ra-^-3^. cvt» WAALWIJK, 20 Dec. 189ü. In de algemeene vergadering van de 14e afdeeling der Noordbrabanlsche Maatschappij van Landbouw, op Dinsdag 23 Dec., des avonds ten 6 ure, in het lokaal van den hr. J. van Leeuwen, te Kaatsheuvel, zal door den heer Brunt, rijks- en provinciaal veearts te Capelle, gesproken worden over de inrich ting van de veestallen, met betrekking tot de gezondheid van het vee en de conserveering van de mest. De statuten der vereeniging De har monie „l'Espérance" van Waalwijk, te Waal wijk, zijn opgenomen in de Staats-Courant No. 294. De heer F. M. Ingen-Housz heeft voor de hem door den gemeenteraad toegedachte eer, om de alhier te houden landbouwtentoon stelling mede te organiseeren, bedankt. De heer VaiC't Santsurnumerair der registratie, die geruimen tijd het kantoor Waalwijk heeft waargenomen, gaat naar 's Gravenhage en wordt vervangen door den heer Doyer, surnumerair te Maastricht. Bij de heden gehouden verpachting van het innen van het marktgeld over 1891 is pachter geworden J. Kuijten, voor 1350. Verleden Woensdag heeft het gerechts hof te 's Bosch uitspraak gedaan in zaken tegen W. J. v. S., oud 20 jaren, koopman te Waalwijk, C. v. Z oud 26 jaren, te Sprang, H. B., oud 25 jaren en J. B beiden te Be- soijen allen schoenmakers appellanten van een vonnis der rechtbank aldaar dat vonnis is bevestigd wat de schuldigverklaring van den len beklaagde betreft, doch vernietigd wat de hem opgelegde straf aangaat en voor het overige vernietigd wat de 2e, 3e en 4e betreft; de le is schuldig verklaard aan mis handeling en veroordeeld tot 15 dagen ge vangenisstraf, de 2en, 3en en 4en zijn vrij gesproken. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in hooger beroep bevestigd het vonnis der arrondissements-rechtbank aldaar tegen G. M, oud 53 jaren, landbouwer, te Berli- kum, hem schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting, waarbij levensgevaar voor an deren was te duchten, en veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. Tot lid der provinciale staten van Noord-Brabant ter vervanging van den hr. W. Prinzen Tz., die tot lid der eerste kamer is benoemd is in het district Hel mond gekozen de hr. J. A. Pistorius, te Hel mond, met 1292 van de 1371 stemmen. Het dezer dagen bij de tweede kamer ingekomen wetsontwerp op het faillissement en de surséance van betaling is thans in druk verschenen. Het bevat 233 artikelen. De voorstellen der staats commissie zijn hierbij zooveel mogelijk woordelijk gevolgd. Het faillissement wordt niet beperkt tot kooplieden maar toepasselijk gemaakt op iederen schul denaar in den zin van gerechtelijk beslag op het vermogen van den schuldenaar, ten be hoeve zijner gezamenlijke schuldeischers. De gefailleerde behoudt zijn burgerlijke rechten en bevoegdheden. De faillissementsprocedure wordt vereenvoudigd en minder kostbaar. De zegel- en registratierechten voor faillissemenen zijn opgeheven. In Februari 1891, op nader te bepalen tijd en plaats, zal een vergelijkend examen gehouden worden a. voor 80 plaatsen als kommies 4e kl. der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, op eene belooning van 480'sjaars. Voor deze betrekking kunnen in aanmerking komen zij, die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd en niet beneden 23 noch boven 28 jaar oud zijn De hoogs'e leeftijd is echter voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militairen dienst heb ben, 34 jaar, en voor gepasporteerde onder officieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde met ge- heele getallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewichten b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen. De verzoekschriften om toelating tot bo vengenoemd? examens moeten uiterlijk voor 15 Januari 1891 bij het depart, van financiën zijn ingekomen en kunnen worden ingezon den door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en de stukken, welke bij de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Donderdag avond ontstond er brand in een woning op den Heuvel te Helmond. Alhoewel de brandweer de vlammen betrek kelijk spoedig meester was, brandde het huisje toch bijna geheel af. Twee daar aangrenzende woningen werden echter gespaard. Van den inboedel kon nog een gedeelte worden gered. De vermoedelijke daders van de kerk diefstallen, welke de Nederlandsche en Bel gische grensgemeenten voortdurend in op schudding brachten zijn eindelijk door de marechaussées van Theux welke daartoe hadden post gevat in de kerk van Wegnez gevat. Het zijn: Frans Holreban. 38 jaren, mandenmaker te Eken (Frankrijk), Nic. Peters, 41 jaren, mandemaker te Waldrath (Pruisen), en Jan M. Geurts 23 jaren mijnwerker te Lutendaal (Belgie). Maandagavond ruim tien uur werd door de politie in de Ploegsteeg te Gorinchem gevonden een vrouw in verregaanden be schonken toestand en als het ware badende in het bloedterwijl bijna tegelijkertijd op het einde dier straat een man werd aange troffen, eveneens beschonken en hevig bloe dende. Beide personen waren echtelieden en lagen er met een vaartuig ingevroren. Zij waren gaan passagieren en hadden een vijftal zeer jeugdige kinderen aan boord alleen achtergelaten. Nette lui Uit Maastricht wordt gemeM Mejuffrouw Rvan het ijsvermaak terug- keerende, had het ongeluk te vallen en zich in de schaatsen zoodanig le verwonden dat zij aan de gevolgen overleden is. De goederentrein, die 's morgens te 6,5 van Enschedé naar Gronau (Westfalen) ver trekt, kon loen hij ongeveer een half uur van Enschedé was, niet verder stoomen, door dat de pompen, die het water in den stoom ketel brengen, bevroren waren, en men nu geen toevoer van stoom meer kon krijgen. De personentrein, die te 6.42 van daar ins gelijks naar Gronau vertrekt, moest nu den goederentrein voortschuiven tot Gronau, het geen natuurlijk nogal met veel tijd gepaard ging. De volgende treinen ondergingen hier door eenige vertraging. Woensdag is op brutale wijze diefstal ge pleegd in het gebouw der theologischeschool te Kampen. De dief, die zich er waarschijnlijk den vorigen avond heeft laten insluiten, schijnt op bedaarde wijze in het werk te zijn ge gaan. In verschillende lokalen waarvan 's morgens de deuren open stonden, werden gebruikte lucifers gevonden. Uit eenige bus sen, die opengebroken zijn, wordt een bedrag gemist van pl. m. f 26een hoeveelheid si garen waren mede van zijn gading. Een der beide orgeldraaiers, die Woens dag den wedstrijd op schaatsen te Bergam bacht opvroolijkten, is Donderdag ochtend tusschen Stolwijk en Gouda doodgevroren gevonden. Te Sittard is diefstal gepleegd in de R. K. parochiekerk. Door het verbrijzelen van eene ruit in de aangrenzende doopka pel had men zich toegang weten te verschaf fen tot het kerkgebouw. Drie offerbussen werden opengebroken en van den inhoud beroofd. Ten nadeele van een matroos, zekeren Maurits Solcowits, die in het logement van Hendriks, te Beek (L) zijnen intrek had ge nomen, zijn ontvreemd eene som van 2200 mark, waarvan 1000 in papier en 1200 in goud, benevens zijn gouden remontoir hor loge, overjas en vilten hoed. Van dezen dief stal wordt verdacht zekere A. K., koopman in schiijfbehoeften uit Luxemburg, die even eens daar gelogeerd was en heimelijk de slaapstede heeft verlaten met achterlating van hoed en reiskistje. Te Gennep heeft Donderdag een bru tale diefstal plaats gehad in het huisje van den vóór 6 weken vermoorden Hulsman. De familie hield namelijk eergisteren verkooping van zijne nagelaten goederen evenwel hield men eenige kleedingstukken, garen, band, ka toen enz voor zich en sloot het in een kist in het huisje. Vrijdagochtend nu ontwaarde men dat de kist open was en ai die goede ren ontvreemd waren. Men is de daders op het spoor. Sedert eenigen tijd worden in de ma gazijnen van de spoorwegmaatschappij Grand Central Beige te Maastricht goederen ver mist. De stationschef, de heer Le Frère, be sloot daarom Woensdaga/ond te surveilleeren en ging tot dat einde, vergezeld van twee rijksveldwachters, die magazijnen bezoeken. Bij hun binnentreden in een der magazijnen werden zij door een schot uit eene revolver begroet. Dit schot werd gelost door een la- dingmeester, die zich daar zonder voorken nis met een arbeider verborgen had om de daders der diefstallen te ontdekken, en meen de de dieven voor zich te hebben. Door de justitie is een onderzoek ingesteld. Kaatsheuvel. De sedert eeuigen tijd heer- schende vorst, die ons gelegenheid geeft tot het toegeven aan de meer en meer toene mende liefhebberij van schaatsenrijden, heeft helaasook de schaduwzijdedat zooveel armen, wien het bijna aan alles ontbreekt, daardoor zeer getroffen worden. De ellende en ontbeeringdie thans door allerlei om standigheden, als gebrek aan werkgeringe verdiensten bij een groot gezin, geleden wor den, zijn, naar men ons mededeelt, werkelijk groot. De heeren van het muziekgezelschap „Euphonia" die thans evenals vorige jaren rondgaan om hunne bons kwijt te raken voor het op 6 Januari te houden concert ten voor- deele der armen, hebben dan ook een benij denswaardige taak, waar het geldt pogingen aan te wenden tot leniging van de armoede hunner medemenschen. Vinden zij daartoe overal, waar zij zich vertoonen, een geopend oor en hartdan kan de uitkomst hunner bemoeiingen gunstig zijn. Een paar weken geleden vertoonden zich, blijkbaar voor 't zelfde doel, eenige leden der vereeniging Vincentius en de mede alhier gevestigde harmonie Apollo. De onzekerheid echter, waarin men verkeerde, of bovenbedoel de heeren kwamen om inteekenaars te winnen voor een te houden concert, dan wel om de kas van de vereeniging Vincentius te steunen en haar daardoor meer dan anders in staat te stellen, de nooden der armen te verlichten, deed menigeen aarzelen zijne giften uit te reiken. Wenschelijk ware het geweestin het belang van het doel, dat men beoogde, dat daaromtrent geen twijfel bestaan hadde. Het denkbeeld, gisteren in de Bossche Courant geopperd, om de winst van een kaartavondje af te staan ten behoeve der armen, is waarlijk in een kaartland als Noord brabant niet onaardig gevonden. Gaarne wek ken ook wij onze medeburgers op om aan dit voorstel gevolg te geven. Wanneer een ieder, die Zondag- of Maandagavond ge noeglijk met zijn clubje denkt door te bren gen, zich stellig voorneemtde mogelijke winst aftestaan voor zijne misdeelde mede menschen, dan twijfelen wij niet of een flinke

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2