Italië. BINNENLAND, Turkije. Amerika. Rijkspostspaarbank. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. Weerkundige waarnemingen weifelen. De grootste slag voor de Schotsche spoorwegbeambten is wel, dat de spoorweg maatschappijen veel hulp hebben gekregen van machinisten in Engelandvooral van dezulken, die vroeger wegens kleurenblind heid of om kleine verzuimen uit hun ambt ontzet werden en nu eeue gelegenheid krij gen om er zich weder in te werken. Met het verkeer wordt het gaandeweg beter en eene volledige nederlaag der werk- stakenden schijnt op handen te zijn. De koninklijke commissaris, die tijdelijk bekleed is geweest met het beheer van de stad Rome, heelt Dinsdag in eene raadsver gadering verslag gedaan van zijne admini stratie, blijkens hetwelk, door middel van bezuinigingen, vermindering van uitgaven en eene verhooging van de opcenten het even wicht tusschen de uitgaven en inkomsten werd hersteld. Eene bijdrage in 't onderhoud der stedelijke politie en aan de spoorweglijn Rome-Viterbo heeft echter een nieuw tekort veroorzaakt van 500.000 lire, hetgeen de com missaris zich evenwel voorstelt, dat gedekt zal kunnen worden door eene opklimmende belasting op de huurwaarde. De beer Caetani, hertog van Sermoneta, is met 65 stemmen tot syndacus van Rome benoemd, welke benoeming door hem is aan genomen. Met het uieuwejaar heeft Z. H. de Paus bepaald, dat een entrée-geld van 1 lire zal worden geheven voor de musea en verzame lingen van het Vaticaan. De ministerieele Riforma protesteert hier tegen, als in strijd met de waarborgen-wet. -- Op de landgoederen van den Italiaan- schen prins Sciarra, te Montemaggiore, hebben wegens te geringe betaling, ontevredene bóe ren-arbeiders groote verwoestingen aangericht, de schuren vernieldden daarin geborgen oogst geroofd, enz. enz. De militaire macht kwam er aan te pas om er een eind aan te maken. Het ergst is dat dergelijke gebeurtenissen niet op zich zeiven staan. Het gebeurt meer en bewijst, dat inderdaad op het platteland alles lang niet is als het zijn moest. De zaak komt eerstdaags, door eene inter pellatie, voor de kamer. Windkracht 3/io alleen 29 December 4/io en 30 Dec. 3/10. Windrichting. Noord niet. O. 1,5,7, 12, 14, 18,25^28,31. Zuid 2 en 3. West niet. N. O. 6, 16, 17, 22, 29, 30. N.-W. niet, Z.-O.8,9, 11,13,15,19,21,23,24. Z.-W. 4, 10, 20. Bijzonder natuurverschijnsel Op 1 Decem ber 's avonds 8 uur in het Z-O. een nabij den horizont uiteenspattende en den gehee- len omtrek zeer verlichtende meteoor van buitengewone grootte. Gevallen regen van 1 Januari 1890 tot 1 Januari 1891, 7315/lö mill. Regendagen van 1 Jan. 1890 tot 1 Jan. 1891, 96 In het jaar 1889 zij gevallen 669~/10 mill, regen in 130 regendagen. In den loop dezer week worden te Con- stantinopel twee Japansche oorlogschepen verwacht, met de 72 geredden van het in de Japansche wateren vergane Turksche fregat „Ertogroul," dat na de bekende lang durige en wisselvallige reis waarop men wegens gebrek aan geld telkens ergens moest blijven liggen bijna in de haven van aankomst verging. De Japansche comman dant is drager van een autographisch schrijven van den Mikado aan den sultan en van een kostbaar geschenk van den keizer van Japan. Te New York is uit Britsch-Columbia be richt ontvangen, dat eene flottielje van vis- schersvaartuigen, onder Engelsche vlag, naar de Behring-zee is gestevend de vei bodsbe palingen der Amerikaansche regeering niet achtend. Het zal nu wel eerlang tot eene uitbarsting komen. Tegen de Indianen schijnt het eenvetnie- tigings-oorlog te zullen worden. In het jongste gevecht zijn ongeveer alle strijders aan Indi- aansche zijde gedood. Met duivelsche woede werd gevochten, zelfs door de op den grond liggende gewonden van beide partijen. Volgens de laatste berichten is het Kolonel Henry gelukt 700 Indianen te omsingelen en gevangen te nemen en wordt hiermede de opstand als geëindigd beschouwd. Aan het postkantoor Waalwijk en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand December 1890: Ingelegd f2842,15; Terugbetaald f 1710,42. In het geheele jaar 1890 Ingelegd 1 38696.20 Terugbetaald f25086.565 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1096. WAALWIJK. Op Zondag 4 dezer's middags 12 uur door de Liedertafel„Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum: PROGRAMMA AD LIBITUM. Over de maand December 1890, te W A A L W IJ K. Gevallen regen Nihil. Vorig jaar Dec. 90l/s mill. Regendagen Nihil. Vorig jaar December 7. Sneeuw 19 Dec. Vorst van 1 tot en met 31 December. WAALWIJK, 3 Jan. 1891. Stelden wij verleden jaar het voorrecht voor onze plaats en environs in het licht der oprichting van het correspondentschap le klasse der Nederlandsche Bank, thans zijn wij in staat er op te kunnen wijzen, dat het nuttige, laten wij zeggen het onmisbare, dezer instelling 'oor den handel en de nijverheid al dadelijk en in hooge mate is gebleken uit den betrekkelijk, en wel voor het eerste jaar, kolossalen omzet. Plet opereerend kapitaal overschreed bij het correspondentschap alhier, verre het bedrag van 1 miliioeii gulden. Voor zeker een bewijs van het drukke vertier en verkeer op handelsgebied in deze streek en voornamelijk in onze gemeente. De WelEerw. heer P. A. van Heijst is be noemd tot kapelaan te Leeuwen. De koude, welke hier te lande zoo fel en aanhoudend is geweest en misschien nog wezen zal, heeft zich nagenoeg over ons geheele werelddeel en nog verder zuidelijk uitgestrekt. Niet slechts woei er in Italië, het „Land wo die Citronen blühen" iets geheel anders dan een „sanfter Wind von blauen Himmel," en werden de olijiboomen en wijngaarden van Griekenland besneeuwd maar ook te Tanger ^Marokko) zagen de Mooren met verbazing voor de tweedemaal in vijf-en-veertig jaren, de witte vlokken nederwarrelen. In Duitschland OostenrijkHongarije, Frankrijk, Belgie en Engeland, was of is het buitengewoon koud; iets meer of iets minder erg dan hiermaar in het noorden van het Britsche rijk bleef men geruimen tijd van de felle koude verschoond; in Noord-Schotland had men, evenals in Zuid Scandinavië, be trekkelijk zacht weder en de Sont en de haven van Kopenhagen bleven vrij van ijs. De vorige week ging te Amsterdam een der eerste firma's failliet, namelijk die van Van der Weijden en Zoon. Men meldt, dat er een tekort is van een millioen, terwijl slechts 40 duizend gulden, dus vier percent er van die som voorhanden is. De beide chefs der firma zijn voortvluchtig. VI. BI. v. Amst. Uit 's Grave moer wordt gemeld Door werkverschaffing (aardwerken van wege arm- en gemeentebesturen tracht rren hier zooveel doenlijk in den nood der be- hoeftigen te voorzien. Ouden van dagen en zij, die niet tot werken in staat zijn, worden bij deze strenge winterkoude op andere wijze geholpen. Arm- en diakoniebesturen beide in gunstigen staatverleenen hulp waar zij dal noodig achten. Te Eindhoven had Woensdagmiddag de brievenbesteller Van Bakel, die als ge woonlijk zijn karretje met postpakketten wilde ontladen in den trein, welke om 1 uur aldaar moet passeeren, het ongeluk met karretje en al onder een ander aankomenden trein te geraken. De man was onmiddellijk dood. Het karretje vloog aan splinters over den weg heen. Enkele postpakketten waren be schadigd. Woensdagavond werd onder de gem. Oegstgeest, nabij het station Leiden, een van Rotterdam komende personentrein terzijde aangereden door eene rangeerende locomo tief met enkele wagens. Twee der wagens van den personentrein zijn uit het spoor geworpen, enjeen ligt er geheel op zijde, terwijl tamelijk veel schade aan materieel enz. is toegebracht. Twee reizigers werden een weinig ge kwetst, terwijl het treinpersoneel ongedeerd bleef. De machinisten van de stoomtram Old- ambt Pekela hebben het werk gestaakt. Er rijden -dientengevolge op die lijn geen trams meer. Te Barneveld is een molenaarsknecht onder een met meel geladen wagen geraakt, waardoor op twee plaatsen zijn arm gebro ken werd, behalve andere kwetsuren. Toen de werklieden van de firma Rut ten en Co Vrijdagochtend een waggon, in houdende 10.000 kilo soda, wilden lossen aan het station var. den staatsspoor te 's Hage, werd ontdekt dat die waggon abusievelijk naar elders vervoerd was. Waarheen, dat moet nog blijken. Tot groot ongerief ondervond dezelfde firma dezer dagen dat rnen eenige vaten vergat te lossen en deze weder naar de plaats van afzending zijn teruggekeerd. Maar thans heeft men een waggon, met 10.000 kilo geladen, voor gelost aangezien-. Een man kwam Donderdag op het perron van het centraal station te Amsterdam in aan raking met een der lifts, terwijl deze in be weging raakte. De ongelukkige werd nage noeg verpletterd. Terwijl hij op een rader- baar naar het gasthuis werd vervoerd, blies hij den laatsten adem uit. Men meldt uit Utrecht: In een der logementen in de Oranjestraat, alhier, houdt sedert eenigen tijd de 70jarige J. L. verblijf, door wien, niettegenstaande hij erg doof, en daarbij gebrekkig ter'been is, aan een zwervend leven de voorkeur wordt gegeven boven verpleging in een gesticht welke hem reeds meermalen moet zijn aan geboden, doch waarvoor hij steeds bedankte, omdat hij r.og vrij wilde blijven, en, zooals hij verzekerde, nog best in zijn eigen onder houd kon voorzien. Op welke wijze hij echter in zijn onder houd voorziet, laat zich gemakkelijk denken en is vooral voor de meeste bewoners der omliggende gemeenten, die hij geregeld be zoekt, geen geheim. Donderdagmorgen reeds vroegtijdig weder naar buiten gestrompeld, wellicht om de hem toegezegde kerstgaven optehalen, schijnt de koude hem echter te hebben bevangen, al thans omstreeks 8 ure vonden een paar voor bijgangers hem onder de gemeente Ouderijn in bewusteloozen toestand aan den kant van den weg liggen. Daar het hun niet mocht gelukken den ouden man weder bij te brengen, verzorgden zij hem zoo goed mogelijk en brachten hem op een handwagen naar hier, waar de ge neeskundige, wiens hulp onmiddellijk werd ingeroepen, hem weldra tot bewustzijn terug bracht en zijne overbrenging naar het zieken huis beval. Naar men verzekert, waren 's mans beide beenen tot aan de knieën bevroren, zoodat zijn toestand dan ook geenszins buiten gevaar is. Moord te St. Jansstecn Zondagmorgen te zeven uur ging zekere Maria van Dorselaer door de Putting naar Hulst, toen zij, in een slootje aan den kant van den eenzamen weg een man voorover vond liggen. Angstig ging zij voorbij zonder te durven onderzoeken wie dat was en zette haar weg voort tot dat zij op den grooten weg Hulst St. Nicolaas den molenaar Plaa- schaert onmoette, wien zij hare ervaring ver telde. Deze ging met het meisje terug en beiden zagen toen. dat de man op het ijs lag met het gezicht op zijne pet en gedeel telijk op een haas. Het gelaat was echter zoo bebloed en blauw, dat zij den rijksveldwachter Adriaansen niet herkenden. Zij gingen daarop naar St. Janssteen, waar zij eerst den veldwachter opzochten. Daar deze echter niet thuis was maar op pad om zijn collega te zoeken, spoedde een hunner zich naar den burge meester, die dadelijk zich naar de plaats van het onheil begaf en den ongelukkigen man naar zijne woning liet vervoeren, waar door den heer Callenfelsdokter te Hulst, de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Deze constateerde zware beleediging van den schedel in de slaapstreek, verwonding in het aangezicht, het been en den pols. Hoop op herstel bestond zoo goed als niet; het be wustzijn keerde niet meer terug, wat ook met het oog op het vervolgen der eventueel schuldigen zeer te betreuren is. Men kan zich den toestand der vrouw van den verslagene, de moeder zijner 6 jeugdige kinderen voorstellen, toen haar man, dien zij sedert Zaterdagavond zeven ure vergeefs wachtte, op een kruiwagen werd te huis gebracht en Maandag overleed. Wat er gebeurd is ligt nog in het duister. Waarschijnlijk is Adriaansen, na aan het plantsoen dicht bij St. Janssteen te. zijn aan gevallen, medegevoerd "tot op een 590 meter der bebouwde kom, waar hij vreeselijk is toegetakeld en men hem voor dood heeft laten liggen. Minder waarschijnlijk is het dat de mishandeling bij het plantsoen haar be slag gekregen heeft en dat de man toen naar huis willende kruipen of gaan, verdwaald is. Op zijn vuurwapen vond men een ledige en een gevulde patroon. Menschen, die Zaterdagavond om zeven ure van Hulst naar St. Janssteen kwamen, hebben in de richting van het ongeval een schot en gerucht gehoord. Op dat uur schijnt het treurige feit dus gebeurd te zijn, hoewel de geneesheer beweert, dat Adriaansen dan zeker wel overleden zou geweest zijn, toen men hem vond. Naar men zegt is, op het naburige Bel gische gehucht „Het Kalf" iemand met een schot schroot in het been thuis gekomen. Capelle, 2 Jan. Tot ons genoegen is deze week ook hier eene commissie werkzaam om maatregelen te nemen in 't belang onzer misdeelde en weinig bedeelde mede-ingeze tenen. Deze commissie, op voorgaan van heeren burgemeester en wethouders gevormd, heeft Dinsdag en Woensdag jl. eene inzame ling van geld^ gehouden, welke f 738.60 heeft opgebracht. 1 evens heeft de commissie zich zooveel mogelijk op dc hoogte gebracht van den heerschenden nood door ook de be- hoefdgen te bezoeken. Voorts heeft zij zich verzekerd van de voorlichting van onzen geachten gemeente geneesheer, die door zijnen dagelijkschen werkkring van nabij bekend is met het lot der armen. Vrijdag namiddag 3 ure verga derde de commissie ten raadhuize om de buitengewone bedeeling van steenkolen, brood, dekens, enz. vast te stellen. Wij wenschen haar in die moeilijke taak eenen goeden uitslag toe. 's Hertogcnbosch, 31 December. Gisteren werd voor het gerechtshof beëedigd mr. A. I h. H. G. baron van Lamsweerde, benoemd rechter in de arrondissements-rechtbank al hier en dienzelfden dag ook in dit laatste college geïnstalleerd. Bij de beëediging voor het Hof werd de bij de wet voorgeschrevene formule, ingevolge de zienswijze van den Hoogen Raad, gevolgd, en trouw gezworen aan den koning, niet aan de koningin. Tilburg, 31 December. In de heden ge houden zitting van den gemeenteraad werd in plaats van den heer Q. Beljaars, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag was verleend, tot gemeentesecretaris benoemd de heer F. P. M. van der Marck, eerste klerk ter se cretarie met 12 tegen 4 stemmen, die op den heer E. Meelis waren uitgebracht. 3Iet ecu vasten ".vil kan men het ver bren gen, daarvan legde professor Herkomer bij den feestdisch, die dezer dagen den vrien den en medewerkers van de „Graphic," bij gelegenheid van het 25jarig bestaan van het blad, werd aangeboden, een schitternde ge tuigenis af. Aan het dessert deelde hij zijn debuut bij de Graphic mede, dat nu juist niet onder de schitterendste omstandigheden plaats had. Hij had destijds te weinig om van te le ven en te veel om van te sterven, maar toch slaagde hij er in twee sovereigns op te spa ren dat was zijn stamkapitaal. Van den eenen sovereign betaalde hij verscheiden modellen, die op de weide van Wimbledon als zigeuners voor hem moesten poseeren, en voor het overschietende geld kocht hij het noodige hout om zijn schets voor de Graphic uit te snijden. Met gemengde gevoelens be gaf hij zich met zijn eerste werk naar den stichter en directeur van het artistieke ge deelte van het blad,- Thomas, en sinds dien tijd zoo eindigde Herkomer heeft het mij nooit aan werk ontbroken. Te veel zegen in eens. Te Afa op Corsica heeft een vrouw het leven aan twee ferme jongens en even zooveel aanval'ige meisjes geschonken, die zich allen, evenals hun moe der, in een uitstekende gezondheid verheu gen. De Mexicaansehe Jack the Ripper, die 8 moorden op zijn geweien heeft en veertien malen vrouwen aanrandde, is te Mexico ter dood veroordeeld. Den Londenschen Jack moge dit tot na denken stemmen Familie-treurspel. Zekere Miko Matkorcs, te Nüstar, in Slavonic, maakte sterk misbruik van sterken drank en brachtzonder om vrouw en kinderen te denken, zijn dagen en nachten in tapperijen door. Onlangs wilde hij zijn verjaardag vieren en verspilde zijn laatste vijf gulden. Toen hij niets meer had, waggelde hij naar huis en eischte dat zijn vrouw hem geld zou geven. Zij had echter niets, en woedend voegde hij haar toe, dat zij haar jongste kind van zes maanden maar moest vermoorden aangezien arme menschen niet zooveel kin deren kunnen onderhouden. Toen de vrouw vol afgrijzen achteruit deinsde, greep hij het kind bij de beentjes en wilde hel tegen den grond slingeren. In haar wanhoop nam de arme moeder een bijl en gaf den dronkaard twee slagen, zoodat hij dood op den grond viel. Toen ging de ongelukige, vergezeld door haar zes kinderen, zelve aangifte van haar daad doen. Ka—iiimimuuagjaciarj-riiiiniimiii ihihh BAARDWIJK. Over de maand December. GEBOREN Petronella D. van M. de Munnik en A. Hensen, wonende te Drunen. Pe tronella Theodora D. van N. A. Leijtens en J Timmermans. Pieternella Maria D. van J. Snstrunck en C. Kolsteren. Wil helmus, Johannes Z. van C. A. Baijens en A. Schilders. Gerardus CornelisZ. van M. Ooijens en J. C. Honings. Leonard us Z. van W. Pressen en C. Verdijk. Lau rens Z. van A. Pullens en W. van Zon. Petrus Johannes Godefridus Z. v. H. Cas- telijns en Th. van Boxtel. Maria D.van C. Rijnen en A. M. Molenschot. OVERLEDENBerdina Kouters 3 weken. Catharina Roijers echtgenoot van Francis- cus van den Heuvel 38 j. Ohristiaan Staal 3 weken, Adrianus Kouters '1 m. Petronella Theodora Leijtens 2 weken. WAALWIJK2 Jan. Ondanks het ongunstige weder voor den aanvoer van hoornvee was er toch een 25tal ter markt. De handel was niet vlug. Kali'koeien f 135.— f270.— tot f Kalfvaarzen f 130.— a f 185.— tot f Jonge varkens f4.— a f6,25. Ter botermarkt aangevoerd 3127 KG., van f 0,49 a f 1,36 per KG. Eieren f7 a 8,00 per 100 stuks.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2