BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Rusland. Oostenrijk- Italië. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. boodschappers afgezonden met aanbiedingen tot vrede en onderwerping, welke aanbiedin gen evenwel zijn afgewezen, dewijl het bleek dat er verraad werd gepleegd. Na dit bericht zijn er nadere telegrammen ontvangen, waarin het aantal verschanste In dianen, met inbegrip van vrouwen, op 3000 wordt geschat. Ook wordt daarin gemeld, dat de Roodhuiden voorzien schijnen te zijn van vee en levensmiddelen, maar dat de Amerikaansche legerhootden bezig zijn, het Indianenkamp in te sluiten, in de hoop dat zij de Roodhuiden, desnoods door uithonge ring, tot overgave zullen kunnen noodzaken. De zeeroovers worden in Tonkin weder zeer stoutmoedig en laten veel van zich hooren, hetgeen het Fransche koloniaal be stuur veel zorg baart. De Courrier d'Hai phong bericht, dat de zeeroovers beter ge - wapend zijn dan ooit en verzekert, dat zij de noodige wapenen en ammunitie van Honkong betrekken. Britsche en Duitsche firma's verkoopen daar die artikelen aan Chineesche kooplieden, die daarvan bezen- dingen naar Tonkin overmaken met jonken, kleine stoomschepen en over de Chineesche haven van Pakhoi. Laatstgenoemde weg wordt het meest gekozen en men zegt, dat de Chineesehe mandarijnen dien handel be gunstigen. Als ruil-artikel worden geroofde vrouwen en kinderen uit Tonkin naar China uitgevoerd. Hel fransche blad merkt op, dat de Engelschen te Honkong bij Tonkin, waar zij veel kapitaal hebben belegd, te veel be lang hebben om niet te willen mede werken tot de vestiging van rust en vrede in dat gewest. Ten einde den handel in wapentuig te doen ophouden, is het noodzakelijk van de regering te Honkong te verkrijgen, dat de verkoop van wapenen en oorlogs-ammunitie in die kolonie geheel verboden worde. Ook moet de Chineesche regeering worden aangezocht om in het geheele gebied der beide, aan Tonkin grenzende, provinciën den invoer en verkoop van wapenen te beletten. Het aantal generaals zal van af 1 Januari af in het Britsche leger van 270 op 100 worden teruggebracht. De vooruitzichten der officieren om promotie te maken gaan er daardoor ook alles behalve op vooruit. De „Board ot Trade" heeft aan de ontwerpers van het plan tot het maken van een tunnel onder het Kanaal doen weten, dat de regeering zal voortgaan met het als haar plicht te beschouwen, tegen het wets voorstel te stemmen, dat opnieuw bij het parlement is ingediend. Uit Cork in Ierland wordt het volgende geschreven Onder de pachters in Tipperary doen zich ten laatste verschijnselen voor, die aantoo- nen, dat zij weder aan hun gezond verstand gehoor, geven. De tweedracht, welke onder de nationalisten heerscht, heeft het onge lukkige en dwaze volk doen inzien, dat er van de leiders geene verdere hulp is te ver wachten en dat de tijd is aangebroken om met de landeigenaars tot eene schikking te komen. Drie invloedrijke pachters, die uit hunne hoeven gezet waren en in New- Tipperary waren gaan wonen, hebben dezer dagen hunne pacht aan den agent van den heer Smith-Barny betaald en het voornemen te kennen gegeven om binnen kort naar hunne vroegere woningen terug te keeren. Inderdaad was die terugkeer eene der voor waarden, waarop de pacht was aangenomen. Nog vijf andere groote pachters hebben kort daarop zich insgelijks bereid verklaard om te betalen en terug te keeren en men gelooft stellig, dat binnen zeer weinig tijd alle huur ders op het goed van den heer Smith-Barny met dezen een accoord zullen sluiten en weder in hunne boerderijen zullen worden gezet. De overheid neemt maatregelen om deze lieden tegen overlast te beschermen. Hoewel door de stokers der stoombooten te Hamburg tot eene algemeene werkstaking op nieuwjaardag besloten was, hebben zij zich toch weder laten aanmonsteren tegen f 6 loon minder per maand. Te St. Petersburg zal eerstdaags weder een Nihilisten-proces voor het gerecht komen. 96 personen zijn daarbij betrokken als be schuldigden en 56 als getuigen. De voor naamste beschuldigde, eene jonge dame, Istamina genaamd, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Aan slechts weinigen van de beschuldigden wordt een groot mis drijf ten laste gelegd. Te Konstantinopel zijn nu een Nihi listisch leider, die zich prins Zatcharski noemde, maar wiens ware naam Millon Naka- ritchky is, en zijn zoogenaamde secretaris, Elin Deshhiliziari in hechtenis genomen als de voornaamste schuldigen aan den spoor wegaanslag te Borki (Oct. 1888),. welke bijna den czar en zijn gezin het leven koste. In de steenkoolmijn „Wieliczka," nabij Ostrau, in Moravie, heeft Zaterdag een ramp plaats gehad, die zeker wel eene der zwaarste is, waardoor de mijn sinds jaren is getroffen. De schacht, waarin het ongeluk is ontstaan heeft eene diepte van 270 meter. Zij werd electrisch verlicht. Nadat er 's morgens ten 6 ure eene verwisseling van werklieden had plaats gehad, werd er gerapporteerd dat er niets bijzonders viel op te merken. Ten 10 ure werd er uit de schacht geroepen dat er rookwolken opstegen. Op hetzelfde oogen- blik hoorde men een hevigen slag. In allerijl werd het noodige ter redding gedaan. Men vond toen eerst 17 man, die bewusteloos la gen, maar gered werden. Tot gisteren zijn er 60'lijken uit de diepte opgehaald en men vreest, dat er nog meer personen zullen zijn omgekomen, De toegang tot de zevende horizontaal loopende gang, waarin nog werk lieden moeten zijn is gebarricadeerd door balkensteenkolen en als papier ineenge- perste ijzeren mijnwaggons, zoodat de werk zaamheden ter ontruiming slechts langzaam kunnen vorderente meer omdat er eene ganglengte van naar berekening ÏO'.'O meters vernield is en er telkens nieuwe instortingen dreigen. De directie heeft geconstateerd dat het ongeluk blijkbaar veroorzaakt is door ontploffing van een gasreservoir tengevolge van ontgloeiing eener geleiddraad van het electrisch licht. Op den Donau tusschen Pest en Ofen heeft gisteren een groot ongeluk plaats ge had. Terwijl een veertigtal personen op het ijs bijeen waren, is het eensklaps gebroken en zijn zij allen in het water geraakt. Er zijn er 18 gered; de overigen zijn ver dronken. De* „Riforma", Crispi's blad, zegt dat de beheerders van het Vatikaan de aan den Paus toegekende tolvrijheid gebruiken om kunstschatten aan het buitenland te verkoo pen, weshalve het wenschelijk zou zijn, dat de Italiaansche regeering zelve het beheer der galerijen van het Vatikaan op zich nam. De pauselijke bladen komen met verontwaardi ging tegen deze zware beschuldiging op. Onder de vele kou-berichten wordt uit Odessa gemeld, dat daar in de stad twee menschen en op zee acht zijn doodgevroren. De stoomboot Orel met 1400 recruten aan boord raakte bij Odessa in het ijs vast, en die aan boord waren moesten aan land ko men over de allengs vaster wordende ijskorst op de zee. Vóórts zijn twee Öostenrijksche, drie Engelsche en zeven Russische stoom schepen in volle zee vastgevroren. Uit Washington wordt gemeld, dat de schuld in het laatste halijaar met 11,005,397 dollars is verminderd en er een saldo in de schatkist is tot het aanzienlijk bedrag van 679,440,656 dollars. Via New-York komt bericht, dat het huis Marshall Fieldt Co., te Chicago, de grootste Amerikaansche handelsfirma besloten heeft de schatkist een proces aan te doen, om de wettigheid van de tariefwet van Mc. Kinley door het gerecht te laten uitmaken. Bedoeld huis beweert, dat de wet krachte loos is wegens het gemis van eenige bepa ling omtrent terugbetaling bij den weder uitvoer van tabaks-artikelen. Volgens bericht uit Omaha hebben de Indianen bij Clay Creek een schoolgebouw in brand gestoken. Een regiment cavalerie der Unie kwam nog in tijds om verder on heil te voorkomen, maar was bijna omsingeld geraakt door een aantal Indianen, die zich in hinderlaag gelegd hadden. Op het kritieke oogenb'ik echter verscheen een tweede regi ment cavalerie en verstrooiden de wilden naar alle kanten. Doodmoede keerden de ruiters naar Pine- ridge terug. Op de kust van Newfoundland zijn tijdens den jongsten sneeuwstorm, weder veel schepen verongelukt. Veertig menschenlevens gingen daarbij verloren, NEW-YORK, 4 Jan. Volgens een gerucht heeft er tusschen de Indianen er eene Ame rikaansche troepenmacht onder generaal Carr een bloedig gevecht plaats gehad, waarbij aan weerskanten groote verliezen werden ge leden. KAATSHEUVEL. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand December 1890: Ingelegd f 1550,98; Terugbetaald f 1845,28. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 814. In het geheele jaar 1890 Ingelegd f 2297L.175 Terugbetaald f 12035.88 Er werden 62 nieuwe boekjes uitgegeven. WAALWIJK, 7 Jan. 1891. Aanstaanden Donderdag 15 Januari zal de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien haar tweede concert geven van dit seizoen. Het bestuur als altijd bedacht om heeren abonné's genoegen te verschaffen, heeft zich voor deze gelegenheid de welwillende mede werking verzekerd van den heer Arthur Biën- bar, pianistte 's Bosch, die bij zijn eerste optreden verleden jaar hier zoo'n onverdeel den bijval heeft verworven alsook van den heer Herman Venverlooconcertzanger te Amsterdam, eveneens een oude bekende, dien zeker velen nogmaals gaarne zullen hooren. X- De collecte, verleden Maandag in onze gemeente gehouden 'oor den algemeenen arme, heeft opgebracht f 138. Tusschen het gemeentebestuur van 's Grevelduin - Kapelle en de onteigenings commissie voor de verlegging van den Maas mond was onlangs, behoudens hoogere goed keuring, overeengekomen, dat voor de ont eigening van het Kapelsche Veer, aan het Oude Maasje, f 26,01)0 schadeloosstelling zou worden uitgekeerd. De afstand geschiedde echter onder voorwaarde, dat later geen hooger bruggeld mocht geheven worden dan het tegenwoordige veergeld bedraagt. Thans is bericht ontvangen, dat de over eenkomst op die voorwaarde niet goedgekeurd is, en dat onteigening volgens de wet zal moeten volgen. Bij openbare verpachting bracht het veer jaarlijks gemiddeld nagenoeg f 1200 f 1300 zuiver aan de gemeente op. Eene fijne les in courtoisie heeft Rusland aan onze hofdignitarissen gegeven. Bij de begrafenis des konings werden er in den Haag vier vorsten in ééne koets ge stopt. Toen generaal Verspyck met met baron Sirtema van Grovestins te St. Petersburg waren aangekomen, om den dood des konings aan te kondigen, werd voor den generaal een hofrijtuig met vier paarden en voor den heer Grovestins een met twee paarden be schikbaar gesteld om hen naar het paleis te brengen. Zoo bejegent men vertegenwoordigers van een hof in Rusland. Naar wij vernemen, zijn de burgemees ters der gemeenten, betrokken bij den aanleg van het scheepvaartkanaal van de Zuid-Wil lemsvaart naar de rivier „de Mark" bij Ter- heiden, uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering onder voorzitterschap van den commissaris des konings. In die vergadering zal doorde burgemeesters mededeeling wor den gedaan van den uitslag der beraadsla gingen, door de raden gevoerd omtrent de vraag, of, en zoo ja, hoeveel subsidie door hunne gemeenten wordt aangeboden. Wanneer men de gemiddelde tempera tuur van de maand December neemt, die iets hooger dan 4° is boven 0, dan blijkt dat er sedert 1749 zulk een koude winter niet is beleefd als die van 1890—9 L. (Hbl.) Door den luchtreiziger Herman Roden - hof en den ingenieur George Gresnich te Amsterdam is het plan ontworpen voor een luchtbol met vangkabel, dienstbaar aan de reclame, gelijk wekelijks bij gunstig weder op den Theems te Londen wordt opgelaten. Zij stellen zich voor hun gekabelden lucht bol met aankondigingen wekelijks op ver schillende punten te doen opstijgen in ver schillende plaatsen des lands. Verder worden bij goede windrichting kleine ballons opge laten waaronder zich een watervrij pakket bevindt met adreskaarten en prijslijsten, en met verzoek aan den vinder den inhoud te verspreiden en het pakket terug te zenden. Reeds hebben eenige huizen hunne mede werking toegezegd. Woensdag jl. had aan het stoomgemaal van het 4de en 5de veendistrict te Luinje- berd een ernstig ongeluk plaats. De machi nisteene der kranen niet open kunnende draaien, riep den stoker K. Douma te hulp. In weerwil van de grootste inspanning, ge lukte het ook dezen nietdoch eensldaps schoot de kraan uit, en het kokend water overgoot hem letterlijk van het hoofd tot de voeten. De eene zijde van het lichaam is totaal verbrand. Omtrent het gebeurde te Vaassen meldt de Zw. Ct Zekere B. v. W., huzaar te Deventerdie aan zijne ouders een bezoek brachtkwam 's avonds in opgewonden toestand thuis. Hij schijnt toen onaangenaamheden te hebben gekregen met zijn vader en moet dezen een zoo hevigen stomp hebben toegebracht, dat hij ineenzonk, en de geneesheer niet anders dan den -dood kon constateeren. Na door den burgemeesterdie spoedig ter plaatse des onsheils was te zijn onder vraagd, is de man gevankelijk naar zijn gar nizoen teruggebracht en aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Nieuwjaarsnacht heeit in de Lange Pooten, te 's Gravenhage, eene geduchte vechtpartij plaats gehad tusschen twee veld artilleristen en twee burgers, waarbij eerst- genoemden van hun sabel gebruik maakten. Een der burgers maakte zich van de sabel van zijn tegenstander meester en bracht dien daarmede een geduchten slag toe, terwijl hij zelf van den anderen artillerst een slag met diens wapen ontving. De andere artillerist werd door zijn civielen tegenstander in het been gebeten. De zonen van Mars waren zoodanig toegetakeld, dat zij naar 't militair hospitaal moesten worden gebracht om te worden verbonden. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Te 'sBosch is gevankelijk binnengebracht de sigarenmaker A. S., uit Stratum, die heeft bekend uit wraakzucht brand te hebben ge sticht in de op 2 September 1887 te Stratum afgebrande sigarenfabriek met twee annexe schuren. Te Mierloo zijn aangehouden en Zater dag gevankelijk naar Roermond overgebracht de fabriekarbeiders G. J. en F. R., oud 19 en 17 jaar, beschuldigd van aanranding met diefstal, gepleegd op den openbaren weg. In de laatste dagen werden herhaalde lijk van allerlei goederen, die te Leeuwarden per spoor waren verzonden, aanzienlijke hoe veelheden vermist. Het vermoeden van diefstal werd weldra bevestigd. Het is de politie mogen gelukken de schuldigen te vinden; het zijn drie schippers, die in de nabijheid van het stations emplacement met hunne vaartuigen waren ingevroren. Bij onderzoek is gebleken, dat alles van hunne gading was; vaatjes boter, balen meel, erwten, steenkolen enz. De duisternis en het nachtelijk uur werden te baat genomen, om de goederen uit de ter verzending gereed staande wagens te halen en fluks in de vaartuigen te bergen. Door de politie te Leiden is proces verbaal opgemaakt tegen eene gehuwde vrouw, die zich aan verschillende diefstallen van goederen, voor de winkels uitgestald, heeft schuldig gemaakt; zoomede tegen een niet aldaar te huis behoorend persoon, die twee paardendekens van boerenkarren had ontvreemd en verkocht. Dronkenschap bracht hem in de val. Te Oosterhuizen is Vrijdagavond eene ongeveer 60jarige vrouw op noodlottige wijze om het leven gekomen. Van een hoogopge- stapelden hoop schadden (brandstof) wat willende afhalen, is het bovenste overstekende bevroren gedeelte over haar heen gevallen, zoodat zij door dien vat en het daaronder bedolven raken bijna onmiddellijk dood was. Zij woonde niet haren man die bijna 80 jaar oud is daar alleen. Nabij Geldrop zijn twee schaatsenrij ders met zooveel geweld tegen elkander ge reden, dat een van hen met het hoofd op het ijs viel, en een hersenschudding bekwam. De arts heeft krankzinnigheid geconstateerd. Jl. Zaterdagavond omstreeks 7 uur vond de zoon van den ploegbaas bij de Exploitatie maatschappij F. Boogaard, te Zwijndrecht, toen hij langs de spoorlijn huiswaarts keerde, tusschen de spoorwegbrug en zijne woning, het deerlijk misvormde lijk zijns vaders tus schen de rails liggen. Beide beenen en een arm waren hem letterlijk van het lichaam gesneden, terwijl bovendien de borstkas was ingedrukt, zoodat de geneesheer dr. J. Broek smit, wiens hulp terstond werd ingeroepen, slechts den dood kon constateeren. Het treurig ongeluk heeft zich vermoedelijk volgenderwijze toegedragen: Te 6 uur had de 50 a 60jarige man, vader van eeu talrijk gezin, zijne woning verlaten, met het plan langs de lijn het spoorwegstation te bereiken, teneinde daar een vrij biljet te gaan halen. Nu wisselen kort na 6 uur tusschen de brug en het station Zwijndrecht twee treinen el kander, zoodat B. waarschijnlijk, voor den van Rotterdam komenden trein uitwijkende, dien van Dordrecht komende niet heeft op gemerkt en hij door dezen gegrepen en ge dood is. (D. C.) W. F., uit Gent (bij Nijmegen) bezocht Vrijdag zijne familie te Grave. Na Zaterdag met de huisgenooten ontbeten te hebben, begaf hij zich naar zijn slaapvertrek. Kort daarop werd een doffe slag vernomen, en toen men boven kwam, vond men hem met een gapende wond aan het hoofd, en een revolver in zijn onmiddellijke nabijheid. Een paar uren, nadat inmiddels ingeroepen geneeskundige hulp was verschenen, was hij een lijk. Huwelijksonaangenaamheden schijnen aan leiding te hebben gegeven tot dit ongeluk. De ongelukkige laat eene weduwe met 5 nog jeugdige kinderen in bedroevende om standigheden achter. Kaatsheuvel. Zondag jl. gaf de harmonie „Apollo", ten behoeve der armen dezer ge meente, voor een buitengewoon talrijk publiek eene uitvoering met medewerking van den heer Kievits, uit Rotterdam. Behalve door eene uitstekende keuze van stukken muntte dit concert uit door eene onberispelijke uit voering. De hartelijke en langdurige applau- dissementen na elk stuk gaven blijk van de waardeering, voor het genot, dat men smaakte, en van lof voor het degelijk en ernstige streven van de werkende leden, om door voorafgaande studie tot zulk een goed geheel te komen. De opbrengst, een vrij hoog bedrag, werd ter hand gesteld aan het bestuur der vereeni- ging Vincentius rt Paulo. Ook de heer Kievits mocht met zijne ko mische voordrachten veel bijval inoogsten.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2