binnenlajtoT BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. üuit.S' lihtncl. Italië. Oostenrijk-Hongarije. ralen zich van deelneming hebben onthouden volgens hun besluit, enkele dagen geleden genomen. Duitschlands rijksdag hervatte gisteren Dins dag de werkzaamheden, die zoo door qualiteit als quantiteit uitmunten. Daar zijn om ons bij de voornaamste te bepalen de voorstellen van sociaal democratische en vrij zinnige zijde, respectievelijk bedoelende al- geheele opheffing en geleidelijke opheffing van de invoerrechten op de eerste levens middelen. Dan komt de begrooting met de onvermijdelijke dissussien over leger en ko loniën en de wet tot bescherming van de werklieden. Er is voor de heeren volksvertegenwoor digers dus voorloopig nog brood op de plank. Op het stuk van hooge politiek wordt uit Weenen aan de Indépendance Beige een interessant nieuwtje medegedeeld, namelijk dat tusschen Engeland en Oostenrijk een ge heime overeenkomst is gesloten betreffende eene mogelijke bezetting van de Turksche havenstad Salonikihet eindpunt van den Balkan-spoorweg. Reeds tijdens het Berlijnsch congres, toen Bosnië en de Herzegowina aan Oostenrijk werden overgelaten, had deze mogendheid hevige begeerte naar het gedeelte van Macedonië, waarin Saloniki ligt, maar toen was Engeland er tegen. Thans evenwel zou Groot-Brittannie in deze aan Oostenrijk carte blanche hebben gegeven, om wanneer dit het oogenblik gekomen acht, zijn slag te slaan. Wat Engeland er voor terugkreeg want gratis zal het wel niet gegaan zijn! blijkt nog niet. Misschien eene meer vrije hand in de Armenische zaken of in Egypje. Een regeering zonder oppositie vindt ze maar eensZelts in de nieuwbakken republiek Brazilië heeft de maarschalk Da Fonseca, die met de ministens van oorlog en marine naar het presidentschap dingt, in de constituante een oppositie van 90 afgevaar digden tegen zich en nu willen de militaire partij en de clerus ook nog onder één hoedje gaan spelen tegen de regeering, ja den 2n December 11. (geboortedag van den keizer) hebben er zelfs hier en daar betoogingen ten gunste van den afgezetten vorst plaats ge vonden. De regeering heeft een telegram van 9 dezer van den gouverneur van Senegambie ontvangen, waarin gemeld wordt dat de Fransche troepen onder bevel van den kolo nel Archivard zich meester gemaakt hebben van Nioro. Deze overwinning was voorafge gaan door twee gevechten met het leger van Ahmadou, waarbij het geheel en al op de vlucht werd geslagen. De „Temps" heeft voorts een telegram uit Saint-Louis ontvangen, houdende bericht dat de kolonel Archinard op nieuw het leger van Ahmadou bij Youri, op 30 meter afstands van Nioro, geslagen heeft. Weer een slachtoffer van de speelhel te Monte-Carlo In de nabijheid van San ïtemo heeft men liet lijk gevonden van een man, dien men herhaaldelijk aan de speelbank heeft gezien. Hij had zich een kogel door den kop ge jaagd. Men heeft een briefje bij hem gevonden met de volgende woorden „Achthonderd duizend roebels verloren. Ik bezit niets meer. Het is mijn wensch dat mijn naam onbekend blijve." Te ülot in Spanje is een man gearres teerd, die blijkt inderdaad Padlewski, de moordenaar van generaal Seliverstoff te zijn; hij heeft zelf alles bekend. Hij was 5 December over Cerbere in Spanje gekomen, had achtereenvolgens ver blijf gehouden te Barcelona, Saragossa, Ali cante, Carthagena en Madrid en was den 24en December te Olot gekomen, waar hij een tijd lang dacht te blijven. Toen de ka pitein der douaniers met twee officieren zijn kamer binnendrong, sprong hij uit het raam, doch de gendarmes, die beneden stonden, maakten zich van hem meester voor de stal deur. Behalve een revolver en 22 patronen werd in de kamer een groote hoeveelheid zeer fijn gescheurde brieven gevonden, ter wijl hij nog verklaart de brieven, die zijne vrienden konden compromitteeren, te hebben opgegeten. Hij werd spoedig tot bekentenis gebracht de moordenaar te zijn. Hij spreekt vlot Spaansch en verklaarde zeker te zijn van zijn uitlevering, al had hij een poltieken moord begaan. Hij is overtuigd ter dood gebracht te zullen worden, doch hij vreest de guillotine niet. Hij is een lang, mager per soon, met een kleine snor, blauwe schitteren de oogen, haviksneus, gewonen mond met mooie tanden op de wang en in den hals heeft hij twee litteekens van vroegere kogel- wonden. Omtrent zijn reis weigert hij in lichtingen te geven, hij bewaart een onver- stoorbaren ernst. Tc Olot is men overtuigd den waren Padlewski in handen te hebben. In een bosch bij Fourmies (Fransch departement Noorden) heeft men drie knapen doodgevroren gevonden. De jongens, sinds eenigen tijd weezen, werden door een smok kelaar gebruikt om verschillende waren over- de grenzen te .smokkelen. Het schijnt dat een grenswachter hun de gesmokkelde waar afgenomen had en dat de kleinen nu, uit vrees voor mishandelingen, niet naar huis durfden gaan en in het bosch bleven rond zwerven. Bij Roeselare is ook een 9 jarig knaapje doodgevroren gevonden bij een lioom aan den kant van den weg. De „Imparcial" behelst een telegram uit New-Yorkwaarin gemeld wordt dat den Spanjaarden eene ramp is overkomen op de Carolina-eilanden, en dat dit eene groote ontsteltenis heeft veroorzaakt. In officieele tijdingen wordt dit bericht gelogenstraft. In de Schotsche spoorweg-crisis is in zoo verre eene verandering ten goede gekomen, als thans door aanzienlijke particulieren ern - stige pogingen worden aangewend tot het treffen eener schikking. De burgemeester van Glasgow staat aan 't hoofd. De mannen blijven tot nu toe onverzettelijk en hunne standvastigheidgevoegd bij de gebleken onbekwaamheid van het hulp personeel dat hen vervangt, stemt de openbare meening meer en meer te hunnen gunste. Te Londen hebben gebleken opstokerijen van socialistische zijde onder de werkloozen en geruchten van voorgenomen plundering in het West-End der regeering aanleiding gegeven tot het nemen van voorzorgsmaat regelen, bestaande in het versterken der politie en het doen rondgaan van patrouilles. Tengevolge van de hevige vorst is de scheepvaart op deTheems bijna geheel onmo gelijk, zelfs voor groote stoombooten. Wegens de felle kou is het sterftecijfer aanmerkelijk toegenomen. De werkstaking op den Caledonischeu spoorweg houdt steeds aan. Twee nieuwe ongelukken hadden weder plaats. Te Jacke- lodge, tusschen Musselburgh en Edimburg sprongen de reizigers, toen zij dachten dat zij derailleerden, uit den nog in gang zijnden trein, waardoor verscheiden ernstig gewond werden. Te Hamilton liep een goederentrein op twee locomotieven. De machinisten en de treinbeambten bekwamen lichte verwon dingen. Dit is nu reeds het vierde ongeluk sinds het uitbreken der werkstaking. Voor de noodlijdende Ieren is totaal f120000 ingekomen. De koningin schonk f2400. De minister van financien heeft bij het huis van afgevaardigden de begrooting voor 1891/92 ingediend. Zij is gebracht op f 1,720,834,740 mark en is in evenwicht. Voor gewone uitgaven zijn uitgetrokken 1670452177 mark en voor buitengewone 50,382,572 mark. De gewone uitgaven zijn verhoogd met 125,672,033 mark; de gewone inkomsten met 132,610,434. De begrooting sluit zonder leening en zonder bijschrijving van het over schot van dit jaar, dat 334/5 millioen bedraagt. De minister van financien gat aan het slot zijne rede te kennen, dat de latere aanvragen voor lagere ambtenaren voortaan naar een bepaalde opvolging van leeftijd zullen volgen. Hij verklaarde verder dat het zuivere over schot der spoorweginkomsten 5 millioen be draagt. Hij gaf later te kennen, dat de samenstel ling van het geneesmiddel van Koch tegen de tuberculose spoedig openbaar zal worden gemaakt, daar de staat daaruit geen inkomsten verlangt te trekken. Er zal een instituut- Koch gebouwd worden ter infectie. De kosten daarvan zullen 117000 mark zijn. Tegen alle verdrukking is de uitvoer van Berlijn naar de Vereenigde Staten het laatste vierendeel jaars met f540.000 toege nomen. De Mac Kinley-bill schijnt den Ber- lijnschen uitvoerhandel dus weinig kwaad te doen. Op de laatste vergadering van mijn werkers uit Bochum is besloten, te trachten inwilliging hunner eischen te verkrijgen langs vreedzamen weg en zonder werkstaking. Mochten zij op die wijze niet tot hun doel geraken, dan eerst zal tot een langdurige, uitgebreide werkstaking worden overgegaan die een algemeen gebrek a2n steenkolen zal doen ontstaan. Te Keulen is het water' van den Rijn zoo laag, dat de fondamenten der pilaren van de brug over den Rijn zichtbaar zijn en in de haven meer dan een schip op het droge ligt. Een socialist te Plauen, in Saksen, stond dezer dagen terecht wegens „beleediging van de politie" en werd tot een maand gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij bij een col lecte in een openbare vergadering in vergis sing de schaal ook had voorgehouden aan een dienstdoenden politiebeambte. Te Milaan heerscht tegenwoordig een nood onder de arbeidende klasse, zooals men dien in langen tijd niet gekend heeft. Den 8sten dezer hebben er talrijke samenscholingen van werklieden voor den zetel der commissie van het openbaar liefdadigheidsbestuur plaats ge had. De werklieden hebben aldaar zulk een groot rumoer gemaakt, dat de gewapende macht het noodig vond tusschenbeide te ko men. De samenscholende menigte werd uit eengedreven en verscheidene personen zijn in verzékerde bewaring genomen. Uit Rome wordt getelegrapheerd, dat een sneeuwstorm, die 50 uren aanhield, alle verbindingen met Opper-Italië bijna geheel verbroken heeft. WEENEN, 10 Jan. Het sneeuwt hier se dert drie dagen onophoudelijk, waardoor het verkeer met de omliggende gemeenten en zelfs in de stad zelve gestoord is. De Donau voor de stad is toegevroren en duizenden begeven zich d?s Zondags naar buiten om het kruien van het ijs op de rivier gade te slaan. Van alle kanten hoort men klachten over de jongste sneeuwjachten, die vooral te Triest en te Fiume erg geweest moeten zijn. Beide steden, in gewone tijden wegens haar zacht zuidelijk klimaat bekend, hebben van sneeuw en storm te lijden gehad; het ver keer met Weenen is verstoord en de Zuider spoorweg heeft zich genoodzaakt gezien den dienst te staken. Deze maatregel wordt be grijpelijk als men weet dat vlak achter Fiume en Triest eene rotsachtige hoogvlakte begint, waar de stormwindeu zoo vrij spel hebben, dat het omwaaien van spoorwegwagons er volstrekt geen zeldzaamheid is. Ook uit Pres burg, Pest, Graz en Praag komen berichten var. sneeuwjachten. K8lf«aaB»MflPa*«r r T'/'. i n ii WAALWIJK, 14 Jan. 1891. Op initiatief van het dagelijksch bestuur heeft gisterenavond op het gemeentehuis al hier eene bijeenkomst plaats gehad van ge- noodigden, om eene commissie te vormen tot organisatie der van 't jaar hier te houden tentoonstelling, 't Schijnt, dat we minder juist ingelicht waren, toen we in ons vorig nummer mededeelden, dat de heer Verbunt het hem door den raad verstrekte mandaat ter beschikking had gesteld; hij heeft ons persoonlijk verklaard dat hij er geen oogen blik aan gedacht heeft, maar dat de oproeping voor deze bijeenkomst geheel buiten hem om was geschied en ook geheel b aten noodza kelijkheid, daar hij met de voorbereidende werkzaamheden uitstekend naar wensch ge slaagd was. Hoe dit zij, de vergadering is gehouden en een negental heeren werden in commissie gekozen. Verschillende behielden zich hunne beslissing voor; de heer Verbunt weigerde defmiatief. De gekozenen zijn de heeren: J. B. Timmer mans, H. Witlox, V. Claessen, J. Baijens, F. M. lngen-Housz, J. van Iersel Az., J. van Riel, P. van Loon, F. W. van Liempt. Vóór Zaterdag zullen deze heeren schrif telijk kennis geven of zij het mandaat aan nemen. Men schrijft uit Den Haag aan de Zw. Courant De politieke toestand zal zich na de bij eenkomst van de tweede kamer waarschijn lijk nog wel scherper afteekenen dan nu het geval is. Dit staat intusschen vast, dat er groot verschil van zienswijze in het „kostelijk kabinet" heerscht. Alle collega's gevoelen dat deze minister van marine onhoudbaar is; zóóveel onbekwaamheid, dat loopt de spuiga ten uit. De titularis zelf schijnt dit nog niet in te zien, zag hij 'tin, dan zou hij ook niet zoo onbekwaam zijn. Het schijnt een para dox, het is toch ten deele waar. Ook de -dagen van jhr. Hartsen schijnen geteld te zijn, maar niet voor een bespreking der Congo-zaak. De minister van financien is er ook niet fel op aan te blijven, en de minister van justitie wordt aangespoord om een crisis niet tegen te houden, dan geraakt de gehate legerwet van de baan. Dat de kansen dier wet sterk dalen is geen geheim meer. De heer Van Houten met een smaldeel der liberalen zal haar ook bestoken en het gaat in de regeeringskringen als bij de spoorwegen „men verliest den kop". De invoer van Nederlandsch vee in Frankrijk is weder toegelaten van de zeezijde. Indien wij in t hartje van 't Schevening- sche badseizoen waren, zou men aan het Sche- veningsche strand niet meer leven en beweging gezien hebben dan Zondag in de middag uren. Duizenden wenschten dezen Zondag de ijsmassa's te zien, die zich gedeeltelijk aan het strand hadden vastgezet en gedeeltelijk door het golvend zeewater werden medege voerd. Zelfs den Scheveningschen visscher met gade en kroost scheen het reeds dagen waargenomen schonwspel nog te boeien, zoo- velen zag men er aan 't strand. De terreinstrook tusschen het Kurhaus en hotel Zeerust bood vooral tusschen 1 en 3 uur een eigenaardig schouwspel aan. Dames en heeren bewogen zich over het pad tus schen de schotsen waarop de kinderen klau teren om verschrikt terug te deinsen als de vloed het water hoog deed opspatten tegen de puntige kanten der ijsbergjes. Fantastisch dreven zware ijsklokken in zee, u door den vloed op 't strand te worden neergesmeten, terwijl een paar zeevogels rond vlogen om plotseling aas ontdekkende, op het water neer te strijken. Met een weinigje verbeelding zou men een voorstelling krijgen van de Poolzee - de ijsberen ontbraken nog slechts Equipages en rijtuigen reden af en aan naar het zeedorpstoom- en paardetrams werden bij wijle bestormd. In de dienstre geling was uitstekend voorzien. De geheele stad is vol van het verdwij nen van een onzer hoogst in eere staande ingezetenen, den heer G., firma K., ijzerhan delaar en tabakskerveralhier, lid van den gemeenteraadlid van de schoolcommissie kortom, een persoon „als de bank" zoo so lide, een aangenaam persoon bovendien en algemeen bemind zoo wordt uit Deventer aan het Nwsbl. v. Ned. geschreven. LI. Zaterdag in den ochtend heeft hij zijne woning verlaten, zonder opzien zonder dat dit de aandacht trok. Hij is toen aan het station gezien maar ook dit was niets bij zonders. In den avond ontvingen zijne huis- genooten uit Arnhem een briefwaarin hij meldde niet terug te komen en naar elders te gaan »om een graf te zoeken". Het schijnt, dat ongelukkige speculaties den vermogenden man tot den ondergang hebben gebracht, velen voor kleiner of grooter bedragen in zijn val meesleepende. Natuurlijk is er niets omtrent het deficit bekendmen noemt fabelachtige sommen. Zoo bar zal het nu wel niet z:jn, maar er vliegen er toch heel wat voor een aardig duitje in. 't Ergste is het echter voor vrouw en kinderen. Men meldt uit Moerdijk .A. F. en VV. B. hebben te voet een reisje naar Willemsdorp gedaan, over het ijs bene den de spoorbrug, iets wat sinds menschen- heugenis niet is voorgekomen. Het Hollandsch Diep heeft aan beide zijden eene breede zoom ijs, waarop druk wordt schaatsen gereden, terwijl het midden der rivier nu eens geheel met drijfijs is bedekt, dan weer geheel open water vertoont, waaruit hier en daar een hooge ijsberg opsteekt. Het schijnt thans bewezen, dat de te Maastricht gedetineerde diet H. Leunissen ook de diefstallen met geweldpleging heeft gepleegd te Baarle-Nassau, ten nadeele der weduwe Gielen. Zaterdagnacht omstreeks 121/2 ure ont stond er te Osch een hevige brand in de stoom watten fabriek van den heer B., welke zoo in snelheid toenam, dat binnen 1 uur het geheele gebouw tot den grond toe af brandde. Wegens den zwaren gloed kon niets gered worden. Naar men verneemt, was slechts een klein gedeelte verzekerd. De winkeliers te Deventer worden door een gevaarlijk sujet verontrust, die er zijn werk van maakt de geldladen van de toonbanken te lichten. Donderdag gelukte het hem bij een tapper, maar deze had er slechts fl in, doch Zaterdag kreeg hij een grooteren buit; toen lichtte hij er eene bij eene weduwe, die een rijksdepot van postzegels, enz. heeft; hij nam daar voor f25 aan waarde mede. De politie is hem nog niet op het spoor. Uit Gorinchem schrijft men Het pad over het ijs naar Sleeuwijk, dat zeer druk begaan wordt, is 's avonds met lantaarns verlicht. Tal van personen maken nu ook voor genoegen de wandeling over de rivier, hetzij naar Sleeuwijk, hetzij over de andere paden naar Woudrichem of den Ou- ien Dijk. Binnen de krib zaagt men eene gleuf door het ijs om de aldaar liggende stoombooten en leggers binnen ti schutten, daar bij ijsgang deze vaartuigen zeer ge vaarlijk liggen. Eene afdeeling der genie, 2 korporaals en 4 soldaten, vertrok 1.1. Vrijdag met het doel om te Jutfaas 350 kg dynamiet °P te nsmen en dit te vervoeren langs Vrees wijk, Vianen, Leerdam naar Asperen en Vu ren. Op deze beide plaatsen werd 250 en 100 kg. dynamiet afgegeven, bestemd om te dienen bij het zoo noodig doen sprin gen van schotbalken in de inundatiesluizen te Asperen en voor ijsopruimingen in de Merwede, de Waal en de Maas. Zateravond heeft de dronkenschap op afgrijselijke manier een slachtoffer geeisoht. Zekere vrouw B., eene weduwe, die in Kla- rendal te Arnhem woont, is in beschonken toestand tegen de brandende kachel gevallen tengevolge waarvan hare kleederen in brand geraakten en zij vreeselijke wonden bekwam. Zoo erg was 't, dat de buren werden op merkzaam gemaakt door de lucht van bran dend vleesch. Zij werd naar het stedelijk ziekenhuis over gebracht, waar de ongelukkige vrouw, die niets van het gebeurde scheen te begrijpen, is overleden. De inwerkingtreding der wet op rle be scherming tegen invaliditeit, is aanleiding van de zonderlingste conflicten tusschen de Duit- sche regeering en Beieren. Meer dan honderd vijftig gemeenten uit Beneden Beieren weige ren zich aan deze wet te onderwerpen, terwijl zij officieel verklaren geen pfennig er voor te zullen uitgeven. —De Duits, minis, van oorl. moet er bij den minister van spoorwegen op aangedrongen hebben het wetsvoorstel, dat in den loop van deze maand bij de kamer zai worden inge- id en waarbij kredieten worden aange- ■gd voor vervaardiging van nieuw rollend

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2