Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Duitschland. Italië. "BIN N ENLAN1X Twee schepen gestrand. DE DOOI. Men doet te Berlijn vrij geheimzinnig met betrekking tot den stand der onderhandelin gen met Oostenrijk over een handelsverdrag en die „Geheimthuerei" komt menigeen ver dacht voor. Zou 't er we) zoo erg mooi mee staan vraagt men. Hongarije schijnt de rol van f&cheuse troisième te spelen en met succes als Oostenrijk op alles ja en amen zegt, dan zegt Hongarije neen. Op 't oogen- blik heeft Hongarije een kink in den kabel gelegd door zijn spoorwegtarief-politiek en te Weenen is men lang niet gesticht over al die moeilijkheden. En men sprak er reeds van dat Italië en Zwitserland met de beide keizerrijken in on derhandeling zouden treden als het verdrag 'tusschen Duitschland en Oostenrijk een fait- accompli zou zijn Een nieuwe zaakWohlgemuth, hoewel in omgekeerden zin De Zwitsersche ingenieur Hangartner heeft zich er bij den bondsraad over beklaagd, dat hij door twee Duitsche po litiemannen in een valstrik is gelokt. Onder voorwendsel, dat de burgemeester van Ho- henthengen hem wenschte te spreken, werd hij op Badensch gebied gelokt en onder be schuldiging zich over Duitschlands heerscher beleedigend te hebben uitgelaten, werd de man geknipt, doch later weer vrijgelaten. In het vrije Zwitserland moet men over zoo'n behandeling letterlijk ontzet zijn en geen wonder als 't zoo geschied is. Bulgarije moet er aan Duitschland en Oos tenrijk niet alleen, maar ook Frankrijk, En geland en Italië hebben nu kracht bijgezet aan Ruslands klaagliederen betreffende de liefderijke en liefelijke behandeling van per sonen, die lang niet zuiver op de graat zijn: van nihilisten en andere gevaarlijke sujetten. Aldus meldt men en men voegt er bij, dat de Bulgaren gansch en al ontsticht zijn en geen wonderwat ter wereld hebben de vijf genoemde mogendheden met de Russische nihilisten te maken Of zou men zich eens heel lief willen toonen tegenover den mach tigen Rus In Brazilië zal een nieuw kabinet optreden onder leiding van den heer Uchoa, en waarin Lucena, persoonlijk vriend en gunsteling van president Da Fonseca, waarschijnlijk de por tefeuille van openbare werken zal waarnemen. Algemeen zijn de klachten over de dicta toriale allures van den president, bij wiens daden van willekeur en bevoorrechting het keizerrijk inderdaad een paradijs mag heeten. De president doet volkomen wat hij goed vindt, laat de vertegenwoordiging links lig gen. Kortom: in Brazilië heerschen toe standen, niet ongelijk aan die, welke in Chili de omwenteling hebben veroorzaakt. De telegraaf meldt het overlijden van Ben jamin Constant, oud-minister van onderwijs en een der medestandeis van Da Fonseca bij de omverwerping van het Keizerrijk. zittingen van de prinsen van Oranje be hoorde. De begrafenis van prins Boudewijn is officieel bepaald op Donderdag, De kerke lijke plechtigheid heefi plaats in de St.-Gu- dula-kerk. De geheele stad is als in een algemeenen rouw gedompeld van bijna alle huizen hangt de nationale vlag met krip omhuld ot half- stoks, terwijl een zeer groot aantal winkels gesloten zijn. Omtrent het overlijden van prins Boude wijn, Belgiü's vermoedeliiken troonopvolger wordt nog gemeld, dat de lichte ongesteld heid, welke men voor een gewone verkoud heid hieldDonderdagmiddag te twee uur plotseling een ernstige wending nam. De prins gevoelde zich toen zeer on wel, en kort daarop gaf hij bloed op. Ko lonel Donny, die zich toen aan zijn ziekbed bevond, ijlde onmiddellijk naar de gravin van Vlaanderen, wie hij den ernstigen toestand van haar zoon mededeelde. De doktoren Rommelaere Mullier en Mélis hielden een consult, en verklaarden den toestand voor zeer gevaarlijk. Te vier uur werden de koning en de ko ningin, die onmiddellijk ontboden waren, bij den prins toegelaten, die vreeselijk leed maar geheel bij kennis was. De geestelijke van Saint-Jacques-sur-Caudenberg diende hem de laatste sacramenten toe. Men dacht toen echter nog niet dat de dood reeds zoo spoedig dit jeugdige leven zou afsnijden. Tegen negen uur 's avonds werd de toestand nog bedenkelijkerde temperatuur was toen tot 42 graden gestegen. De chef van het kabinet kwam omstreeks 10 uur naar den toestand van den kroonprins vernemen, waar van hij aan den minister van justitie mede- deeling ging doen, die tot één uur 's nachts ten paleize bleef. Te kwart voor twee uur blies prins Boude wijn den laatsten adem uit, omringd door den graaf en de gravin van Vlaanderen prins Albert en prinses Joséphine. Volgens het officieele bulletin, geeteekend door dr. Mélis, was de naaste oorzaak van den dood des prinsen long- en borstvliesont steking, gepaard met uitstorting van bloed in de nieren. Juist dit jaar zou de kroonprins een groo- te reis door Europa gaan maken, om aan de verschillende hoven te worden voorgesteld. Nog altijd hield men het er voor, dat prins Boudewijn in het huwelijk zou treden met prinses Clémentine, terwijl de publieke opinie was, dat deze verloving nog slechts afstuitte op het bezwaar, dat de graaf en de gravin van Vlaanderen maakten tegen een huwelijk tusschen twee personen, die zoo na aan elkan der verwant waren. Koning Leopold had onlangs den kroon prins het kasteel Tervueren als zomerverblijf geschonken, welk kasteel eertijds tot de be- Uit Frankrijk beginnen al overstroomings- berichten 'te komen. In Normandie heeft men op verscheidene plaatsen last of last gehad van door smel tende sneeuw gezwollen stroomen. Te Eu Saint-Valery, Veilles, Dondeville.Montvilliers, enz liepen straten en velden onder en stond het water soms een paar meter hoog. Maar er was gelukkig geen verlies van menschen levens. Naar men verneemt wordt er tusschen Rangoon, Pinang en Duitschland onderhan deld over het afstaan aan deze mogendheid van een havengebied in Siam en van een eiland op de kust van Malakka tusschen Pi nang en de Birmaansche grens. De Times merkt op dat het verlangde grondgebied slechts in naam onder Siam staat, maar wer kelijk aan Engeland als suzerein onderwor pen is. De voorzitter der wereldlentoonstellings- commissie te Chicago heeft zijn ontslag ge nomen. De „New-York Herald" behelst een hevig artikel tegen Canada dat een mogelijken oorlog tusschen Engeland en de Vereenigde Staten op zijne verantwoording hebben zal indien het voortgaat de onderhandelingen te bemoeilijken. Zaterdag is er een aanvang gemaakt met den aanleg der verdedigingswerken te San- dyhook ter bescherming van de haven van New-York, welke de uitgebreidste kustver- sterkingen in Noord-Amerika zullen worden. De bevelhebber over het 9de legerkorps generaal Leszynski, heeft zijn ontslag geno men. Dit baart te meer opzien omdat Les zynski als hoogst bekwaam hoofdofficier vroeger dikwijls genoemd werd als de waar schijnlijke opvolger van graaf Waldersee. Het plotselinge ontslag van Leszinsky wordt in verband gebracht met de omstandigheid, dat hij onlangs prins Bismarck uitnoodigde tot eenen officieelen maaltijd te Altona, dien de generaal in zijne hoedanigheid van bevel hebber gaf. In het heerenhuis deelde de minister May- bach mede, dat er met Nederland langs di- plomatieken weg onderhandeld gewordeu was om ook het Nederlandsche rijngebied zoo mogelijk ijsvrij te houden. De Nederland sche regeering verklaarde zich bereid zoo goed mogelijk daarvoor te zorgen. Volgens de jongste mededeelingen bestaat er hoop, dat de huidige ijsgang op Rijn, Weser, Elbe en Oder zonder ongelukken zal verloopen hetgeen voor de Weichsel nog twijfelach tig is. Verschillende afgevaardigden vervoegden zich bij Crispi om hem te raden het ont werp in te trekken over wijziging, te bren gen in de bevoegdheden der gemeenteraden, daar het kabinet daarmede een echec zou lijden. Crispi weigerde eenige toezegging over dit ontwerp. Volgens de commissie uit de kamer zal de begrooting een deficit van 56 millioen lires aanwijzen dus meldt de „Tribune." WAALWIJK, 28 Jan. 1891. Gisteren avond ten half zeven heeft de gemeenteraad alhier eene openbare vergade ring gehouden. Daar onze gewone verslag gever nog door ongesteldheid verhinderd was ze bij te wonenmoeten wij ons tot een kort relaas bepalen. De voorzitter deelde mede, dat de kas bij den gemeente-ontvanger is opgenomen en in orde bevonden met f2066,19. De beide wethouders en de secretaris, die op audiëntie geweest zijn bij den heer mi nister van waterstaat, brachten rapport uit. Z.Exc. wil thans 40°/0 geven in den regel is het slechts l/s in de kosten, onder verdere goedkeuring der kamers hij zag groote be zwaren tegen den bouw door het rijk, hij echter is de schutsluis zeer genegen en wensch te die door de provincie of gemeente ge bouwd te zienhij zoude alle mogelijke faci liteiten verleenen in genoemd geval, hij kon zich niet vereenigen met het idéé der staten van Noord-Brabantom geene schutgelden te laten heffen en gaf de commissie in over weging bij hen aan te dringen om de ge meente toch recht te geven schutgelden te heffen en de staten hooger subsidie zouden ver leenen, dan kon de commissie den minister nog later komen spreken. Over de brug te Drongelen kon hij zich niet uitlaten, omdat die in verband staal met andere werken aan de Maasmond, die in on derzoek zijn. De politieverordening is in haar geheel vastgesteld. Eenige af en overschrijvingen zijn goed gekeurd en verschillende personen die bij ged. st. tegen hunnen aanslag in den hoofde- lijken omslag gereclameerd hadden, zijn door deze in 't gelijk gesteld. Nopens de commissie voor de tentoonstel ling deelde de voorzitter mede, dat de tot vorming aangewende pogingen niet geslaagd waren. Op voorstel van den heer Verbunt werd bij acclamatie besloten der commissie als zij tot stand komt, beschikking te geven over f400, met nog een crediet van f400 tot dek king van eventueele te korten. Van verschillende zijden werd de toestand betreurd. Op aandringen van eenige leden heeft de heer Verbunt, na aanvankelijk geweigerd te hebben, zich ten slotte bereid verklaard nogmaals pogingen aan te \Venden eene commissie te vormen. Bij goeden uitslag zal hij binnen 8 dagen eene opgaaf aan het dag. best. inzenden. Afloop der aanbesteding, gehouden te Utrecht '27 Januari voor rekening van den staat, beliooren- de tot de onderhoudswerken Lijn Waalwijk 's Bosch, onderhoud der brug Baardwijksche over laat, en stations Drunen en Vlijmen. J. Bax, 's Bosch f10375 Gebrs. Michels, Loonschendijk - 9689 O. Klein loog, Capelle - 9648 H. van Kampen, Capelle - 9525 M. Schonk, Waalwijk; H. v. d. Meis, Besoijen - 9371 H. Kleinloog, Genderer. - 9'260 Van Hattem, Zaltbommel - 8482 Van Rijswijk, Heusden - 8994 H. van Stoiikura, Vlijmen - 8450 Jansen, riedel - 8280 Van Vugt, Vlijmen - 8225 Bleijlevens, Made - 7987 De Rooij, Tilburg - 7700 C. Schonk, Oisterwijk - 7432 C. Klein, Raamsdonk - 7350 W. Fransen, Geertruidenberg - 7137 Men schrijft ons uit Amsterdam dd. 25 Januari De vloot van 8 groote Atlantische stoomers die ongeveer 14 dagen door 't ijs in het Noord zeekanaal beklemd was, is hedenmiddag tegen 4 uur voor Amsterdam aangekomen, dank zij der vereende krachtendie in de laatste twee dagen, zoowel van de zijde van IJmui- den als van Amsterdam, zijn aangewend, om een slop in het ijs te maken. Duizenden nieuwsgierigen bewogen zich den ganschen dag aan de IJzijde der stad, om het ijsbreken door middel van kruit meer van nabij te zien. Het was ongeveer half drie, toen de trot- sche „Emma" aan de badinrichting aan den Westerdoksdijk was genaderd en van daar tot aan de meer- of aanlegplaats (Handels kade, pl. m. 600 meter) verliepen toch nog 2 uren. Het oponthoud hier veroorzaakt, was hoofd zakelijk daaraan te wijten dat het slop te smal was, aangezien dezerzijds met ijsbrekers en sleepbooten van kleiner afmeting was ge werkt, zoodat de „Emma" gedurig öf nieuw baan moest breken, öf het slop wijder moest maken. Het kostte heel wat moeite aan den kapi tein der «Emma» om te meeren, aangezien de massa van dik ijs moeielijk verplaatsbaar was; door middel van een stalen streng aan de aanlegplaats vastgemaakt, kon na een uur van zwaren arbeid nu eens vooruit, dan achteruit stoomende, het vaartuig de bestem ming aan wal bereiken. Daarbij waren o.a. de burgemeester en diens echtgenoote tegenwoordig, die den heer Tegelberg, directeur der Stoomvaart-Maat schappij «Nederland», geluk wenschten met den moeitevollen arbeid, die ditmaal door de „Koningin Emma" was volbracht. De „Koningin Emma" was nog niet ge meerd, of de „Prinses Sophie," van dezelfde maatschappij, was mede aangekomen, terwijl de „Seahorse" inmiddels haar plaats langs «Prins Willem III,» van den West-Indischen mail dienst, had opgezocht, evenals de „Prins Fre- derik Hendrik," die mede, als de „Willem III," moest lossen. De „Chillon" volgde weldra. Dezer (van Amsterdams) zijde is naar IJmui- den opgestoomd de „European," omdat de „Prins Frederik Hendrik" en de „Christiania," die de „Amstelstroom" op sleeptouw heett, te veel tusschenruimte heeft. Deze stoomers denken elkaar bij de Nesserton (Oostzaan) te kunnen passeeren. Het Engelsche stoomschip «Lerovan Baltimore naar Rotterdam, kwam Zaterdag in den vroegen morgen in het gezicht der kust van Goedereede. Daar zag op kleinen afstand, de kapitein der «Lero» een verlaten bark voor een loodskotter aan, waarheen hij het roer liet wenden. Deze vergissing zou noodlottige gevolgen hebben, want weinige oogenblikken later stootte het schip allerhe vigst, en strandde op de Maasvlakte. Het stoomschip «Energie,» van Rotterdam naar Middelburg, bemerkende dat een schip in gevaar was, naderde en heeft op de «Lero» trossen vastgemaakt om het af te trekken. De trossen braken echter herhaaldelijk, zoo dat dit voornemen na hoog water opgegeven werd en de «Energie» naar den Waterweg retourneerde om te rapporteeren, dat de «Lero» op de ribben vast zat. Hierop vertrok de sleepboot «Zuid-Holland» van Maassluis (kapitein Jan van Rees), hoe wel het stormweder was, naar de strandings- plaats. In ne nabijheid van de «Lero» geko men, verzocht de kapitein met de equipage van boord gehaald te worden. Hierop stoomde eerst de «Zuid-Holland» naar de bewuste bark, doch daar men geen leven aan boord kon ontdekken, moest hieruit afgeleid worden dat de'bark verlaten was en werd onmiddel lijk naar de «Lero» teruggestoomd, waarvan men het geluk had de bemanning te redden en behouden te Maassluis aan te brengen. Volgens rapport van den kapitein was de machinekamer vol water en dacht deze, (kt het schip gebroken was. Het stoomschip «Neptunus» van de Ber gingmaatschappij, te Maassluis, vertrok 's mor gens 4 uur naar de strandingsplaats. De bark, Vrijdagavond op de Maasvlakte bij Goedereede gestrandis gebleken de Noordsche bark «Albion» te zijn, met steen kolen of in ballast. Het schip schijnt voor de stranding door de equipage verlaten geweest te zijn. Het stoomschip «Lero» van de Neptune steam Navigation Co, Lim is in 1882 op de werf van de firma J. Laing, te Sunderland gebouwd, was 2224 ton groot en is 7 Jan. jl. van Baltimore met een volle lading naar hier vertrokken, en werd 2-3 Januari als Wight ge passeerd gerapporteerd. Volgens een opgave van de scheepv. be stond de lading uit; 1160000 kilo mais, 1000 vaten hars, 150 kisten verfhout extract, 115 vaten gedroogde appelen, 350 tobben en I860 vaten reuzel, 1584 vaten margarine, 130 va ten stearine, 250 kisten vleesch in blik, 100 kisten spek, 99 vaten tabak, 2 kisten monster tabak, 300 balen schors, 782 pakken hout werk, 1781 balen meel, 30500 stuks duigen, 343 zakken lijnkoeken, 433 balen katoen. Omtrent de dienstmeid van den bur gemeester, de heer Huges, te Gasselte, die bij den brand van het huis te Gasselternijveen door de poging tot rediing van de beide omgekomen meisjes hevige brandwonden be kwam, verneemt de Asser Ct., dat haar toe stand gelukkig niet zoo bedenkelijk is, dat er gevaar voor haar leven bestaat. Zij heeft drie brandwonden op den rug, ter zijde aan den hals en aan een arm. Zij is onder ge neeskundige behandeling gesteld en er is reden om te hopen, dat zij spoedig herstel len zal. Jenever en brood In 1890 is hier te lande ruim 80 millioen gulden aan drank uitgegeven, ten bate alleen van ongeveer 500 branders en 27 duizend slijters en tappers. Aan brood wordt hier te lande nog geen 75 millioen gulden besteed! Aan de laatste profetie van den be kenden meteoroloog Rudolf Falb is het vol gende ontleend De eerste kritieke termijn met regen valt in de dagen van 24 Januari tot 1 Februari, waarna dan weder sterkere vorst zal invallen. Het dooiweder is ingevallen, en 't schijnt nu waarlijk ernst te 2ijn. 't Is een ware uit komst voor duizenden in geheel ons wereld deel, die door de in boeien gelegde stroomen zich de middelen ontnomen zagen om in het onderhoud van henzelven en hun gezin te voorzien. Maar wat zoovelen een juich kreet ontlokt, is voor minstens even zoovele een bron van angst en zorg, wij bedoelen voor de oeverbewoners der groote rivieren en haar zijtakken. Reeds komen de eerste berichten van rampen en ongelukken, de plotseling inge vallen sterke dooi doet het ijs al te spoedig afnemen, breede scheuren ontstaan door het met geweld zich opwerkende water er ontstaat ijsgang, en wat dat beteekent voor allen, die aan of in de onmiddellijke nabij heid van rivieren wonen, voornamelijk aan de bochten en krommingen, vraag het den bewoners van onze zoo schoone en welva rende Betuwe, van hen, die 't land van Maas en Waal tot hun woonplaats hebben gekozen. De overvloedig gevallen sneeuw heeft den toestand noch hachelijker gemaakt en de regen is ook niet willen achterblijven. De Rijn stijgt in Duitschland allerwegen schrikbarend, allerwegen komt er gang in de ijsmassa's; uit Mannheim (Bovenrijn) meldde men Zaterdag een was van lL/2 meter. Het drijfijs is overvloedig en zeer zwaar. Het ijs in de zijrivieren als Main, Roer, Sieg, Neckar enz. is eveneens losgekomen en allerwegen is men voor overstroomingen van hoogst ernstigen aard beducht. Reeds zijn hier en daar landstreken overstroomd, zoo b.v. te Gelsenkirchen zes straten, meest door werk lieden bewoond, te Munster een groot deel der stad, zoodat het verkeer gestremd is en uit het Roergebied worden overstroomingen uit Wittem, Duisburg, Ruhrort, Steele, en Hassingen gemeld. Alle maatregelen zijn genomen, afdeelingen pioniers zijn op ver schillende punten gestationneerd, voorzien van de noodige middelen (dynamiet, enz.) en op sommige punten is men reeds begon nen verstopping door de groote schotsen tijdig te voorkomen. In Oostenrijk is men ook niet gerust en in Frankrijk evenmin; uit de provincie wor den reeds overstroomingen gemeld, te St.Jean zijn twee huizen door overstrooming ingestort, in Lievin staal hel water 9 meter hoog in de voornaamste straten.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2