BUTTENLAN D. Belgie. Spanje. Duits! hland. Zwitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. IJs en Water. het hooggerechtshof der Vereenigde Staten zijn antwoord medegedeeld op het beroep der Canadeesche regeering. tegen de in be slagneming van den robbenvanger „Sayward" in de Behringzee. Miller noemt de quaestie een politieke en dus heeft het gerechtshof er niets mee te maken, het congres moet in deze beslissen. De quaestie blijft dus een diplomatieke. BRUSSEL, 29 Januari. Onder een grooten toeloop van belangstellenden uit alle gemeen ten van Belgie, heeft dé begrafenis van prins Boudewijn plaats gehad. De geheele weg dien de stoet volgt uit het paleis van den graaf van Vlaanderen tot aan Laeken, is met een dubbele rij infanterie afgezet. Waar de stoet passeert, zijn vele rouwversieringen aan de huizen aangebracht. Te half elf begaf men zich te voet van het paleis van den prins van Vlaanderen naar de St. Gudule- kerk, waar de lijkdienst gehouden werd. Ieder half uur dondert een kanonschot uit het park. De officieren der bereden wapenen begeleid den den stoet om orde te houden. Na afloop van den dienst in de St. Gudule werd het lijk door onderofficieren van de carabiniers in den lijkwagen gedragen en namen de andere hooggeplaatste personen plaats in de hofrijtuigen. In de kerk van Laeken had weder een korte dienst plaats en werd het lijk door de onderofficieren in den kelder gedragen. 21 kanonschoten kondigden aan dat de begrafenis van prins Boudewijn had plaats gevonden. De nota's aan de gezanten betreffende de opzegging der handelsverdragen, zijn verzon den in geen enkel verdrag zal weder de clausule opgenomen worden der meestbegun- stigde, terwijl de grondgedachte voor nieuwe overeenkomsten is, belangrijke concessien in rechten voor wijnen vruchten mineraliën. Voor de Spaansche koloniën zullen afzonder lijke overeenkomsten getroffen worden. Woensdag avond is Windthorst in het ge bouw van den landdag, ten gevolge van zijne bijziendheid, op den trap van eenige treden gevallen, maar gelukkig heeft hij geen letsel bekomen en bevindt hij zich volkomen wel. De beruemde chirurg, professor Bergman, heeft zijn gewonen arbeid moeten staken,, ten gevolge van een aanvankelijk kleine wond aan een vinge r, b;j eene operatie onlangs gekregen, welke zulk een boosaardig karakter heeft aangenomen, dat hij reeds een paar malen eene operatie heeft moeten ondergaan. Te Frankfort is eene vervalsching op groote schaal ontdekt van 10 pennings post zegels, welke zeer kunstig nagemaakt en moeilijk van de echte te onderscheiden zijn. Twee lithographen, van de vervalsching ver dacht, zijn "in hechtenis genomen. De Duitsche dagbladen maken eene oproeping openbaar om toe te treden tot eene „vereeniging ter bestrijding van het an- ti-semitisme". Onderteekend is deze oproe ping door ongeveer 500 mannen van naam en beleekenis, o. a. de letterkundigen Gus- tav Freitag en Paul Heyse, de professoren Gneist, Hoffmann, Mommsen, enz. Bij Madonna del Piano, bij Lugano kwam het tot een formeel gevecht tusschen de li beralen en de ultramontanen, van beide zij den werd geschoten de ultramontanen na men ten slotte de vlucht een vuurwapen in handen der tegenpartij latende. Te Fioresta (Sicil ië) heeft een lawine elf boerenwoningen verwoesfS Van de be woners werden zeven gedood en vele ande ren gewond. Te Lissabon uit Brazilië ontvangen dépê ches hangen een treurig tafereel op van den toestand des lands onder het militair dicta torschap. Volgens den „Journal de Com- mercia" werden 10,000 vierkante mijlen gronds weggeschonken aan Fonseca's beschermelin gen en aan de regeeringsmannenzoo moet de minister van landbouw een aantal der beste staatsdomeinen in de provincie San Paulo aan vrienden en bekenden hebben uitgedeeld daaronder aan den broeder van den minister, den directeur der Braziliaansche Bank, die honderdduizend hectaren land kreeg voor 50.000 sterling, waarna de bank dezelfde landerijen spoedig overdeed voor 360,000. Hetzelfde blad beweert dat enorme sommen betaald zijn aan allerlei pa- rasieten in rentegarantie voor fabrieken, zui- velhoeven, badinrichtingen en geschenken aan viiendjes der afgetreden ministers, die be langrijk rijker weggegaan zijn. WAALWIJK. Op Zondag 1 dezer's middags 12 uur door de Liedertafel„Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijeii, op Musis Sacrum 1 Sonntags Abt. 2 Opwaarts Hol. 4 De Nomen Gevaert. Zondag 1 Februari, CONCERT, door de zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal bij den heer H. F. van Kregten. Zie verder programma's, Buitengewoon CONCERT, door den kon. doelen „Recht door Zee" op Maandag 2 Februari, in de concertzaal der erven A. N. van Riel. Aanvang 7D2 ure precies. WAALWIJK, 31 Jan. 1891. In ons kort relaas van het verhandelde in de laatste raadsvergadering is achterwege gebleven de vermelding, dat benoemd zijn tot leden van het stembureau voor 1891 de heeren Timmermans van Turenhout en Gragt- mans; tot hunne plaatsvervangers de heeren Van Tilburg en Verbunt. -- Heden ochtend c a. 9.45 is aan station Drunen afgestaptZ. E. de heer commissaris des konings in Noordbrabant, vergezeld van een opzichter van den waterstaat. Bij kon. besluit van 24 Januari zijn voor de lichting 1891 tot militaire leden van den militieraad en tot hunne plaatsvervangers be noemd in de provincie Noordbrabant le district 's Hertogenbosch, tot lid luit-kol. Scheltus, prov. - adj. in N.-Br., Breda; tot plaatsverv. luit kol. Vermeulen, 2e reg. inf. 'sHertogenbosch; 2e district Breda, tot lid maj. De Petit, Óe reg. inf„ Breda; tot plaats verv. maj. Plantenga, 6e reg. inf., Breda; 3e district Eindhoven, tot lid luit.-kol. Van Kesteren, 6e reg. inf., Breda; tot plaatsverv. maj. Roelants, 6e reg.-inf., Breda. Sedert de vorige noteering was in de Langstraat de handel in leverantiehooi williger en hadden er verscheidene afleveringen plaats. Voor goede qualiteit werd f 9 besteed per 500 Kg., terwijl de afwijkende en miskleurde soort f 8 kon afdoen. Naar koeienhooi kwam onder de veehouders onderling meer vraag; het wordt thans naar qualiteit voor f 10 tot f 12 verkocht. Stroo voortdurend met veel vraag, f 9.— a 9.25 per 500 Kg. Kalfkoeien le qual. f 250 a 300, 2e qual. f 200 a 230; vette koeien, met weinig voor raad, 70 £t 72 ets. per Kg.; mestkalveren nagenoeg f 5 per week. Donderdag avond ontspoorde trein 111 te 's Bosch even voorbij wissel 45. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen ot werden reizigers gekwetst. Een rijtuig le en 2e klasse werd zwaar beschadigd, de lijnen naar Tilburg en naar Bokstel werden ver sperd. De reizigers moesten in wederzijds terugkecrende treinen overstappen. De trein, die ten 7.51 te Waalwijk behoort aan te komen, liep eerst ten ongeveer 9 uur dat station binnen. Door den minister van waterstaat is de ophooging van het station-emplacement te 's Bosch gegund aan de heeren Van Haaren en Van Seters te 'sBosch, ad f 498.000. Het laagst was ingeschreven door den heer Hillen, te Grave, ad f495.000 De begrooting was f 605.000. Uit naam van den „Provincialen Bond der R.K. Kiesvereenigingen" is eene circulaire verspreid, waarin de inhoud der thans aan hangige legerwet in het kort wordt samen gevat met liet doel dat het wetsontwerp meer naar waarde zal kunnen worden beoordeeld. Het door den Bond uitgegeven overzicht raakt enkel de meest ingrijpende bepalingen der wet en spreekt o. a. niet van de zee macht, als zijnde een onderdeel. Bij iedere in het kort weergegeven bepa ling is vermeld waar die in de wet of in de memorie van toelichting is te vinden. l)e verschillende onderdeelen onzer verde digingsmacht, zooals die door de regeering is voorgesteld, nl. leger, landweer, reserve en landstorm, worden elk afzonderlijk om schreven, terwijl een afzonderlijke titel wordt gewijd aan de wijze, waarop de landweer de schutterij zal moeten vervangen. In het zuiden van Noordbrabant hebben de kleine boeren het tegenwoordig hard te verantwoorden. Daar zij zich in 't bijzonder op groen wintervoeder voor hun vee toeleg gen en van knollengroen, wortelen en spurrie niets is terecht gekomen, hebben zij reeds geruimen tijd meer graan en hooi moeten voederen dan waarop zij gerekend hadden. Waar men het vee niet tegen redelijken prijs van de hand kan doen, zijn er reeds boeren, die lot slachten hunne toevlucht nemen en het vleesch verkoopen. Terwijl de prijzen van het leverantiehooi geen noemenswaardige verandering onder gaan, worden die van het koeienhooi aan merkelijk hooger. Niemand heeft op een winter gerekend, waarin niets van het groen- voeder zou terecht komen, zoodat nu de voederschelven zeer klein wot den. Men be steedt reeds van f 10 tot f 12 per 500 Kg. Er is tegenwoordig in het noorden van >ns land veel handel in vette varkens, maar vooral in kilfkoeien, en de prijzen zijn aan zienlijk gestegen. Zij worden gekocht voor Duitsche rekening en de kalfkoeien betaalt ;t f225 Èt 250 per stuk. Te Breda is gevankelijk binnengebracht dader van den kerkroof, welke onlangs te Ossendrecht werd gepleegd. Hij werd deze week op heeterdaad betrapt, toen hij ander maal met een breekijzer en verder materieel zijn slag dacht te slaan. Te Wouw had Woensdag de 15jarige C. van Tilburg het ongeluk, tusschen de ra deren van een molen te geraken, met het noodlottig gevolg, dat hij met gebroken beenen en zwaar gekneusd voor dood werd opge nomen. Het was de eerste dag, dat de jongen bij zijnen vader aan den molen werkzaam was. Opsporing en aanhouding wordt door den off. v. justitie te Amsterdam verzocht van den gefailleerden en verdwenen commission- nair in effecten H. v. d. Weijden, verdacht van verduistering. Het signalement is: gestalte iets minder dan middelmatig, voorhoofd laag, oogen donkerblauwneus, mond en lippen gewoon, tanden slecht, kin rond, aangezicht ovaal, kleur gezond, haar en werkbrauwen donkerbruin. Eene misdaad, lang geleden gepleegd, is eindelijk aan den dag gekomen. Achttien jaar geleden kwam een Goesch jongeling, A. Snoep geheeten, die te Zierikzee in betrek king was, aldaar op noodlottige wijze aan zijn einde. Men vond hem verdronken of gestikt in eene moddersloot, en algemeen was men van meening, dat zijn dood het gevolg was van eene misdaad. Naar luid van dezer dagen te Goes ontvangen schrijven, waarbij geïnformeerd werd of nog betrekkingen van A. S. aanwezig zijn, blijkt nu, naar de G. Ct meldt, dat werkelijk eene misdaad in het spel is geweest en dat hij door 3 andere jonge lieden in de bewuste sloot geduwd en ge smoord is. Een der daders, die ernstig on gesteld was en sinds gestorven is, heeft de misdaad bekend. Van de beide andere mis daders is er een reeds vroeger overleden en bevindt de tweede zich in Amerika. Er zijn Donderdag op alle bedreigde pun ten aan onze groote rivieren buitengewone maatregelen van voorzorg genomen. De au toriteiten zijn allerwege werkzaam, en waar op geen andere wijze hulp te verstrekken is, zijn militairen ter beschikking gesteld. De telegraafkantoren in alle plaatsen, waar gevaar dreigt of van waar hulp ontboden moet wordenals die noodig ishebben nachtdienst op last van hooger hand. Men meldt uit Gorinchem Het ijs in de Merwede raakte Donderdag middag om half drie los, dreef een paar hon derd meter lager uit en zette zich toen weer vast. Men heeft in die enkele oogenblikken de reuzenkracht van het ijskruien kunnen zien. Vlak vóór de stad, in het midden der rivier, zit een zandplaat, waar zich op zeer fantas tische wijze een ijsberg heeft gevormd, ter hoogte van ongeveer 10 meter. Tegen het in de rivier vooruitstekende hoofd de aan legplaats de stoombooten is het ijs, schijn baar zeer zachtaangekrooienintusschen groote stukken uit het rijswerk opheffende en de palen, waaraan de leggers zijn vastgemeerd, als zwavelstokken afbrekende Er is zeer veel volk op de beenterwijl het publiek opge wonden is. Uit Zalt-Bommel van Donderdagavond 9 uurNa korte krachtige kruiing, ijs vast geregeld verhangtoestand gunstig. Nader schrijft men uit Grave Zooals reeds gemeld is, heeft zich een ijsdam gezet in de Maas onder Gassel ter hoogte van „Villa Nova." Tengevolge hier van plitst zich daar de rivier, en zendt ze over de landen aan den rechteroever haar water, dat zijn weg vervolgt orn het Veerhuis door de Veerstraat heen, en zich iets verder weer met de Maas vereenigt. Terwijl de rivier slechts weinig werkte en de peilsshaal eerst teekende 9.02 M. -f A.P. viel reeds het bekende seinschot, omdat, als een gevolg van de ijsopstopping de beneden- mond der Beersche Maas reeds spoedig en over aanzienlijke lengte begon te werken. Sedert is men te Gassel volop bezig met het aanbrengen van versterkingen aan de kaden, ten einde het dreigende gevaar nog eenigs- zins af te werei-. 'Tusschen de Velpsche sluis en het wachthuis aan den Maasdijk onder Reek is eveneens eene opstopping te vree zen, zoodra de rivier opnieuw kruien zal. Op die hoogte hebben zich schollen van aan zienlijke dikte rechtstandig, muurvast tegen elkaar gezet. Indien zich daar een ijsdam vormde, zou de toestand hier hachelijk wor den, wijl de Maas voor de stad snel wassen en haar ijs tegen de dijken opvoeren zou. De boeren aan den Maasdijk hebben reeds hun boeltje geruimd, om bij eventueele nood zakelijkheid naar hier te kunnen optrekken, teneinde voor have en kroost een toevlucht te vinden in de bomvrije kazerne, voor der gelijke gelegenheden tot huisvesting dienende. In de Waal was van Dreumel tot Beuningen het ijs overal drijvende. De water stand heeft op de meeste plaatsen langs de rivier nog niet eens de noodpeilschalen, die bij de wachthuizen geplaatst worden, bereikt, zoodat alle gevaar voor doorbraak, wat den Waaldijk langs het land van Maas en Waal betreft, geweken is. Uit Werkendam wordt van 29 Januari gemeld Heden middag half drie kwam het ïjs op de Merwede in beweging. Na zich over eene lengte van 100 meter verzet te hebben, geraakte het weder vast. Het zit thans onbeweeglijk. Het veerhoofd der firma Fop Smit Co. is totaal vernield. Ter hoogte van ruim 5 meter zitten dikke en zware ijsscholler. opgekruid. Ook te Sleeuwijk heeft zich het ijs verzet en ligt op vele plaatsen hoog tegen den dijk. De strekdammen hebben tot nu betrekkelijk weinig geleden, evenals het nieuwe veerhoofd, dat oogenschijnlijk onbeschadigd is. Uit Sleeuwijk wordt gemeld: Donderdag nam. te halt drie is de Merwede ongeveer een half uur in beweging geweest. Hier en daar zijn bergen ijs op elkaar gestapeld. Om half vijf zat de rivier weer onbewegelijk vast. Uit Andel wordt van 29 Jan. gemeld Ijs vast; water vallende. Het polderbestuur heeft zitting genomen. Van hier wordt waar genomen, dat het ijs op de Waal zich heden middag omstreeks 4 ure in beweging heeft gezet. Van Donderdag ochtend 9 uur wordt uit Grave gemeld Rivierstand 10.87 was 0.05 hoogste stand te 5 uren 10.93. Om middernacht kruide de Maas. Te 1 u. 30 werden seinschoten ge losten te 1.35 was het blank water. De overtocht heeft geregeld plaats naar de brou werij met eene roeiboot. Aan Pegelbrug is de stand 9.50. De Elftweg is met 1 meter overstroomd. De benedenmond werkt met 35 cM. over de volle lengte. Van 1 u. 45 meldt men uit Grave Ri vierstand 10,85 val 0.02. Aan Pegelbrug 9.48. De Elftweg is met 0.98 overstroomd. De dijken zijn alle in goeden staat. Er is een ijsdam tusschen kilometerraai 178 en 179, circa 2a/2 meter boven den waterspiegel; van kilometerraai 180 tot 181 blank water van kilometerraai 181 en 183 zit het ijs vast. Sedert Donderdag is voor Gorinchem het ijs onbewegelijk vast gebleven. Doordat het water sterk wassende is, (niettegenstaande de bovenrivieren vallende zijn) wordt het los gaan van het ijs weder spoedig verwacht. Uit Zaltbommel meldt men van Vrij dag nam. 4 u. 30 Zoo even is de rivier losgeraakt over de geheele breedte. Harde kruiing. Uit Zaltbommel wordt van Vrijdagavond 10 uren gemeld Op dit oogenblik is er kruiing, die onge veer een uur duurde bij een waterstand van 6.55 boven A.P. Te zes uur was het water gewassen tot 7.23 De toestand is zorgwek kend in enkele beneden- en bovendorpen van het district. Er zijn krachtige maatregelen genomen. Het ijs zit nog. De peilschaal tee kent nu 7.06. Naar men uit Tielerwaard meldt, is de Waal beneden Tiel bij Ophemert, Varik en Opijr.en losgebroken. Groote schollen ijs drijven met groote snelheid voorbij. Het water staat aan den Bandijk, maar doet even als het ijs weinig of geen schade. Er is wel eenige was, maar het gevaar schijnt voorbij te zijn, daar tot heden geen berichten inge komen zijn van ijsverstoppingen. Uit Lage Zwaluwe Het ijs in het Hollandsch diep boven de spoorwegbrug zit onveranderd vast. De stoomboot, die bene den de brug is bezig geweest met ijsbreken, kan weinig voortgang maken. Uit Oijen van 29 Jan.Vrijdag nacht is de Beersche Maas over den zeedijk geko men en de polder daardoor geïnundeerd. De laagst gelegen woningen zijn ontruimd en de bewoners aan den Maasdijk gehuisvest. Op de rivier zit het ijs nog vast. Deze blijft langzaam aan wassende. Zoolang het ijs boven Grave en Ravestein niet opgeruimd is, verwacht men hier geen ijsbeweging. De postbode vertrok heden wel naar Osch, maar men weet niet of die plaats wel te bereiken is, daar er veel ijs gaat in de traverse der Beersche Maas. Uit Kuilenburg wordt gemeld Het ijs in de Lek zit nog vast, er is geen beweging in te bespeuren. Waterstand Vrij dag ochtend 4,63 boven A.P., in het laatste etmaal 50 cM. was. Overtocht per schiet- schouw, voor voertuigen is de passage reeds eenige dagen gestremd. Overal zijn voorzorgsmaatregelen genomen zoowel van het dijks- als gemeentebestuur bij eventueele dijkbreuk. De wachten langs den dijk zijn nog niet betrokken. Op den toren zijn de seintoestellen aange bracht om bij nood, de bewoners buiten de stad te kunnen waarschuwen. Looiio[izaii(l. Jl. Maandag vierde „Sophia's- Vereeniging" haar jaarlijksche staatsiedag en gaf bij die gelegenheid 's avonds een groot concert. Er werd zooals altijd flink gespeeld en het tooneelstukje in eenigszins gewijzigden vorm „Het Spreekuur van den Dokter,, werd zeer goed opgevoerd. De heer Montée uit Kaatsheuvel, die 4 maal optrad, oogstte veel bijval met zijne komieke voordrachten. De heer van Boxtel zorgde voor eene nette begeleiding. De avond van Maandag was genotvol voor de talrijk opgekomen leden.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2