Nummer 14, Zondag 15 Februari 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. vaa ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en wethouders van Waal wijk maken bekend, dat de staat, houdende namen van kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren, welke zich op 1 Januari van het loo- pende jaar in de gemeente bevonden, doch niet voorkomen op de lijsten der hoofden van de alhier aanwezige scholen, ter secre tarie der gemeente ter lezing is gelegd. Waalwijk 14 Febr. 1891. Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Door de sluiting van een overeenkomst tusschen Frankrijk, Portugal en den Congo- staat is nu het werk der Brusselsche confe rentie geëindigd. Die laatste overeenkomst, betrekking hebbend op de aan de Westkust van Afrika te heffen douane-rechten, is Maan dag te Brussel geteekend. Met een compromis tusschen de beide fractien der Iersche partij schijnt 't bepaald weer mis te zijn Parnell blijft, als ware hij niet reeds door de verkiezing van Kilkenny gevonnist en dus blijft Mac Carthy niets anders over, dan in de bijeenkomst van heden de patriotten met de mislukking der onder handelingen in kennis te stellen en hun tevens den loop der onderhandelingen mede te deelen. Dank zij der obstructie-politiek der liberaal radicalen van Tessino, het bekende of eigen lijk beruchte Zwitsersche kanton, zal er van de grondwetsherziening voorloopig nog wel niets komen. Aan de beraadslagingen nemen de liberalen niet deel en dus zou de grondwet een partijwet worden. In Italië gaat alles voor 't oogenblik kalm en rustigals ware er geen zoo belangrijke Advertentiën 17 regelt J 0,60 daarboven 8 cent per re^eJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. III. DE ARABISCHE HENGST. Mijn vader is de eerste raadsman van den keizer, zeide zij. ik kan liet niet aanhooren, dat men er aan twijfelt of hij iets anders dan een eervollen raad zou kunnen geven. Bravo, riep vorst Liechtenstein, ik verwacht van het ridderlijk karakter, dat zij de vriendin van mijne dochter niet zullen beleedigen. Gravin Lobkowitz heb ik inderdaad geheel over het hoofd gezien, zei gravin Wesselenyi bits. Maar wij zullen immers morgen de eer hebben den minister zeiven te zien en tehooren. Indien onze vrees hem onrecht gedaan heeft, dan doen wij boete in zak en asch. Mijn vader is veel te galant om op zulk een aanzienlijke dame boos te knnnen zijn, ant woordde Eleonora. Overigens heb ik een brief van hem ontvangen. Hij beveelt een jongen goud werker, dien meester Bockel zendt, aan uwe wel willendheid aan, graaf Zriny. Komt Bockel niet zelf? vroeg de graaf, ik heb om hem gezonden. Neen, het toeval heeft gewild, dat ons, mijne vriendin en mij, lieden op onze wandeling de bediende ontmoette. Hij heelt ons een bewijs van zijn bekwaamheid, gegeven. Indien ik den wapensmid, die het waagt, als ik hem laat roepen, een bedier.de te zenden, op Hongunr.-cln-n bodem had, antwoordde Zriny, dan liet ik hein met het oor aan de slotpoort spijkerenLiechtenstein, laat den knaap, dien hij zendt, roet de hondenzweep zijn loon betalen! Die knaap heeft geen schuld, hernam de vorst; maar stel zijn kunst op de proef, en indien hij die niet verstaat, jaag hem dan weg. - Zonderlinge zeden, bromden Zriny, terwiil hij met de hand langs zijn baard streek, de meester zendt een knaap, en de edelman moet afwachten of de stumper iets verstaat I lk bedank er voorl Doe mijnenthalve met hem wat gij wilt, ik wil hem niet zien. persoons-verwisseling voorgekomen. Bezuini gingen is het wachtwoord, zelfs op de tracte- menten der ministers zal worden bezuinigd en wel in die mate dat zij op f 10000 zullen komen, waardoor men 45060 francs bespaart. Erg veel zal dat nu wel niet helpen waar men staat tegenover deficitten van millioenen, maar alle beetjes helpen en dan is die korting ook een bewijs van de goede bedoelingen van de heeren. Openbare werken marine en leger zullen 't meest moeten inbinden om uitgaven en ontvangsten te doen kloppen eveneens zal men de uitgaven voor bezittin gen aan de Roode zee, de zoogenaamde ko loniën, tot een minimum trachten te reduceeren en de annexatieplannen tot nader en gunsti ger gelegenheid in portefeuille houden. Met Frankrijk zal men trachten op een minder gespannen voet te komen en het oude kies systeem zal weder worden ingevoerd. Dit ongeveer is het programma van Rudini, die ook tegenover het Vaticaan een minder uitdagende houding zal aannemen zonder evenwel zoete broodjes te gaan bakken. Te Sofia moet door de politie eene samen zwering zijn ontdekt tegen het leven van vorst Ferdinand en diens ministers. Een Bulgaar, een Serviër en een Macedoniër een ware macédoine dus van nationaliteiten! moeten bij de zaak zijn betrokken. Russen en Montenegrijnen zullen er ook nog wel bij zijn. Vorst Thiali's heerschappij hij heeft met ijzeren vuist ons zijn macht doen gevoelen is voor ditmaal alweer uit dit hopen we tenminste, en nauw doen zachtere luchtstroo- mingen haar weldadigen invloed gevoelen op de in boeien gelegde stroomen, waaro ver Thialf zijn killen adem had doen gaan nauw leven mensch en dier weer een weinig op in het vooruitzicht van het met zoo vurig verhingen verbeide voorjaarnauw waaien er zachtere winden, die men met een weinig verbeeldingskracht als de voorboden van het lentegetij kan beschouwen, of ook in de ge moederen van vorsten en grooten ontwaakt 1111 1 1 i.g Alle duivels 1 klonk het van het venster, waar Tokoly door een getier op het slotplein heengeiokt was, de stalknechts brengen den Emir buiten 1 Wat slaat die hengst achteruit dat was een sprong 1 Ik moet het toch nog eens met den knol beproeven. Hebt gij bevolen den Emir buiten de bren gen vroeg Liechtenstein opstaande en naar het venster tredende. Dat beest heeft mij gisteren een stalknecht lam geslagen. Ik heb niets bevolen. Maar wat zie ik? Wil die knaap daar misschien den Emir berijden Dat zal een grap geven Kom eens hier, Zriny, die knaap daar op het plein ziet er waarachtig uit, ulsol' hij het wilde beproeven, en de stalknechts gunnen hem dat Lij den hals breekt. Het gezelschap trad naar het venster. Tokoly had zich niet bedrogen. Max Gundacker had aan de slotpoort verzocht binnengelaten en bij den vorst aangediend te worden. Men had hem geeegd dat hij moest wachten tot na den maaltijdde knechts hadden hem ge vraagd naar zijn verlangen, en liet hoold geschud toen hij zeidat hij een wapensmid was. Hij had daarop een blik geworpen in de open stal len en daar een paard opgemerktdat van de andere verwijderd en aan een ketting stond. Dat verdraagt geen Arabisch paardhad hij gezegd, terwijl Iiij met bewondering het edele dier had beschouwddat maakt hem koppig en boos aardig. Wat weet gij daarvan? spotten de knechts. Meer dan gij, was het antwoord want gij behandelt het paard verkeerd. De knechts Jachten. Wij hebben wel hon derd Arabische paarden bereden en getemd deze knol i- betooverdhem kan niemand be rijden. Ümdat gij hem kwaadwillig maakt, zei Max; het eene woord haalde het andere uit, de tegenspraak wekte bij de knechts den lust op om deu vermeenden pochhans te straffen. Zij maakten den hengst los en brachten hem buiten den stalhet edele ros wilde zich losrukken, het steigerde, sprong en sloeg, dat het witte schuim uit zijn bek in het rond spatte. Laat het paard los, riep Max, ik zal het zelf wel halenMax had sedert langen tijd niet meer te paard gereden en ook in lang zulk een edel dier niet gezien. Hij brandde van verlangen om de reislust weder. 't Lijkt aan 't eind der 19e eeuw wel een manie te worden reizend en trekkend wordt de wereldgeschiedenis gemaakt, men zou kun nen zeggen dat de gemakkelijke communi catie-middelen van onze dagen in dienst worden gesteld van de politiek. Dat zelfs de prins van Coburg, Ferdinand van Bulgarije, de reislust in zich heeft voe len ontwaken, vernamen wij dezer dagen, maar nader wordt gemeld, dat niet alleen Constantinopel het doel van zijn reis zou zijn maar ook de hoofdsteden van Duitschland en Oostenrijk. Erg verrukt zou men te Ber lijn en te Weenen over die visite niet zijn, als de prins te minste de hoven met een officieel bezoek zou willen vereeren. Zelfs koning Alexander van Servie zou voornemens zijn reeds in de lente een reisje te gaan maken naar Petersburg, Weenen en Berlijn om zijn machtige „neefs," die 't niet alleen in aanzien maar ook in leeftijd en ondervinding verre van hem winnen, met een bezoek te vereeren. En de machtige Shah van Perzie kan 't in zijn rijk ook al niet meer uithouden, een nieuwe reis naar Europa heeft hij reeds ont worpen en zelfs zou hij even willen over wippen naar de Indiën en Amerika. Welke van die groote plannen verwezen lijkt zullen worden, en welke plannen zullen blijven, is moeielijk te zeggen, de tijd zal 't leeren. In Soedan zal men nu ook weer aan den slag raken tegen morgen is een aanval op Tokar voorbereid 1500 man infanterie met 4 kanonnen en een escadron cavalerie zullen den aanval ten uitvoer brengen. De Engelsche legermacht neemt slechts als kleine minder heid deel aan deze campagne. Ook de te Brussel tehuis behoorende man schappen der beideonlangs opgeroepen ■L_L 1 A-, 1 aan de stalknechts te toonendat slechts hunne verkeerde behandeling den hengst zoo onhan delbaar maakte; hij had in zijn vroegste jeugd reeds paarden van het zuiverste ras bereden. Wat gebeurt daar? riep vorst Liechten stein uit het geopende venster naar beneden wie heeft u verlof gegeven het paard uit den stal te halen Een stalmeester bracht den vorst op de hoog te. Wie zijt gij? riep de vorst, toen Max zich vertoonde. Max Gundacker, bediende van meester Bockel uit Weenen. Laat den schoft zich den hals breken, zeide Zriny met een ruwen lach, dan behoeven wij hem geen teerpenning op reis te geven. Brengt het paard naar den stal terug, ge bood de vorst. En gij, riep hij Max toe, ga heen van waar gij gekomen zijt, pochers kan ik niet gebruiken; en gij hadt verdiend, dat ik u die les had laten geven. Doorluchtige heer, antwoordde Max, ik heb alleen gezegd, dat het paard verkeerd behandeld werd, en dat is de waarheidnoem mij vrij een pocher als ik ongelijk heb. Laat hem zijn gang gaan, verzocht gravin Wesselenyi. Het is een flinke knaap, maar een klein lesje kan hem geen kwaad. Als gij den //Emir* berijdt, riep de graaf Zriny, geef ik u honderd goudguldens, maar als hij u af werpt, zullen wij u met de honden van het slot laten jagen. Uw geld begeer ik niet, antwoordde Max, wien het bloed in het aangezicht steeg; werpt de hengst mij «f, dan zal ik mijne schande dragen; maar berijd ik hem, dan zult gij bekennen, dat gij mij onrecht hebt gedaan. Een stoute knaap, antwoordde Tokoly, hij moge vallen of niet, maar niemand zal hem leed doen. Dat zal niemand, riep Liechtenstein op vas ten toon. Beproef dan uw geluk, knaap, gij hebt het gewild. De dames drongen, niet minder nieuwsgierig dan de edelen, naar de vensters; Eleonora Lob kowitz trok ook Maria derwaarts. Het gelaat van Eleonora gloeide van opgewondenheid en ver wachting. Zij had er op dezen oogenblik alles voor willen geven, dat Max de Hongaren be schaamde, maar zij hield dit nauwelijks voor lichtingen hebben thans een maand verlof gekregen. Gelijk men zich herinneren zal, werd dat verlof uitgesteld wegens oproerige bewegingen onder de manschappen, omdat het niet vroeg genoeg naar hun zin kwam. De algemeene raad der werklieden partij richtte een schrijven tot de bisschoppen, hen uitnoodigende zich niet te verzetten tegen eene herziening der grondwet. De mijnwerkers van de kolenmijn in Leval-Trahegnies (centrum) hebben het werk gestaakt en eischen loonsverhooging, vermin dering van het aantal werkuren en vermin derde prijzen der steenkolen voor het eigen gebruik van hen, die per dag het meeste steenkolen uithakken. De werkstakers, ten getale van 300, gedragen zich kalm. De mijnwerkers uit Houssu hebben gezegd het voorbeeld van Leval - Frahegnies te zullen volgen. Een „redding" als de in Bogaets ge dicht bezongene, maar met omgekeerde rol len, werd onlangs te Antwerpen volbracht Aan het Vlaarasche Hoofd zou juist de over zetboot afvaren, toen men hoorde, dat een man overboord gevallen was, tusschen de boot en de aanlegplaats. De jonge Vereecken, zoon van een melkboer uit Zwijndrecht, liet zich onmiddellijk naar beneden zakken in het water; het gelukte hem, met behulp van den stuurman en een matroos, den man te redden, en toen hij den drenkeling behou den aan wal had gebracht, herkende hij, tot zijn verbazing en groote vreugde, in dien man zijn eigen vader. De Abbé Brettes, verbonden aan de Notre- Dams, een zeer bekend prediker, heeft den stoot gegeven tot eene nieuwe partij. Deze partij erkent den republikeinschen staatsvorm doch zal onder geestelijke leiding invloed trachten te verwerven en dan in kamer en senaat ijveren voor de verandering der schooi- wetten en de besluiten, beperkende den ar- mogelijk dit schijnbaar zwak gebouwde jong- mensch kon niet meer van de rijkunst verstaan dan de ridders. Hij had vermoedelijk, aange prikkeld door plagerijen van de knechts, een weinig gesnoefden nu dreigde hem daarvoor schimp en schande. Eleonora gevoelde echter ook dat de overmoed der Hongaren slechts daarom zoo boosaardig naar een ruw vermaak greep, om daardoor duidelijk in het oog te doen vallen hoe weinig bij hen de bovengemelde aaanbeveling van den vorst Lobkowitz goldzij had thans een voorwendsel Om den meaedinger van meester Bockel te honen. Maria dacht anders. In haar streed de deel neming voor den jongen man met de gedachte, dat hij als spion hare belangstelling niet waard was. De opmerking van gravin Wesselenyi, dat het een flinke knaap was. had haar het bloed naar de wangen gejaagd; zij zag, hoe de blikken der gravin welgevallig op Max rustten, en een gevoel van afkeer maakte zich van haar meester; het liefst zou zij heengegaan zijn, om het schouwspel in 't geheel niet te zien, dat misschien daarmee zou eindigen, dat men het bloedige lichaam van den »flinken knaap* van het plein wegdroeg. Het ruwe vermaak der Hongaren stuitte haar evenzeer tegen de borst, als de lichtzinnigheid van den jongen man, die om een ijdelen triomf voor deze raenschen zijn leven op het spel zette. Gundacker was intussehen de knechts gena derd. die het snuivende, steigerende ros nauwelijks houden konden hij maakte de kinketting los, zoodüt de hengst zich bij den eersten sprong vau toom en teugel kon bevrijden, in het volgende oogenblik echter had hij zich reeds op den rug van het paard geworpen. De hpngst schudde zich, toen hij zich bevrijd gevoelae van het ge bit, waarmee men hem bedwongen had, de knechts stoven uit elkander, het dier deed, toen hij iemand op zijn rug voelde, een sprong van wel tien schreden ver, sloeg achteruit, steigerde om den ruiter af te werpen maar dezebijna als met hem aangegroeid, streelde met de hand den hals van het dier, en scheen in zijn wilde sprongen genoegen te vinden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1