Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. beid der geestelijke orden in Frankrijk". Deze partij zal uitsluitend ijveren voor den gods dienst, doch zich niet bepaald aan de rechter- of linkerzijde aansluiten. Jacques Pion zond aan d'Haussonville een schrijven, waarin hij verklaart, dat hij over tuigd is dat de partij, die zich tegen de te genwoordige regeering blijft verzetten, zich zelf tot onmacht doemtde royalisten zullen zich nu moeten afvragen hoe zijn wij het nuttigst aan het land, en dan acht hij met behoud der conservatieve grondbeginselen, een toetreding tot de nieuwe constitutioneele partij het meest gewenscht, De bankier Victor Macé is voortvluch tig. Zijn schulden worden op 16 millioen francs geschat. Het blijkt, dat hij zich aan dezelfde handelwijzen heeft schuldig gemaakt, als Mary Renauld; zoo gaf hij o. m. voor schotten tegen een rente van 11 pCt. per maand. Keizer Wilhelm van Duitschland heeft door een zijner adjudanten een brief doen schrijven aan den Franschen gezant te Ber lijn, waarin hij zijn deelneming betuigt met het verlies, dat Frankrijk geleden heeft door den dood van Meissonier. Overeenkomstig het verlangen des keizers zal deze brief den minister Ribot ter hand gesteld worden, die hem op zijn beurt weder den voorzitter der academie van schoone kunsten zal doen toe komen. Bisschop Freppel is naar Rome ver trokken, naar men zegt om den Paus zijn opinie mede te deelen omtrent de politieke houding van kardinaal Lavigerie. Weer is tot de Fransche werklieden eene oproeping gericht om den len Mei op groote schaal te manifesteeren. De oproeping is uitgegaan van den zoogenaamden raad van de werklieden partij. De wettige werkdag van acht uren, die het onmiddellijk doel der manifestatie is, wordt in het stuk gezegd, is slechts een eerste stap tot volledige vrijma king van den arbeid en de arbeiders. Aan heftige uitdrukkingen ontbreekt het verder niet. De Times bevat een hoofdartikel over het Servische vraagstuk, waarin de aandacht ge vestigd wordt op de gevaren welke er te Belgrado dreigen door het drijven eener eigenzinnige vrouw. De Times gelooft dat alleen de terugkeer van Milan en diens her stel als koning, eenen burgeroorlog en de terugkomst van Karageorgewitsh verhoeden kan. Tweeduizend werklieden aan de dok ken hebben het werk geslaakt ten gevolge van een verbod, waarbij hen ontzegd werd de onderscheidingsteekenen van een arbeids- verbond te dragen. Er loopt een gerucht dat de vereenigingen van vuurstokers op zeeschepen zich voor eene algemeene werkstaking hebben verklaard. LONDEN, 13 Febr. Er heeft weder een gruwelijke moord plaats gehad in White Cha pel welke toegeschreven wordt „Jacq the Ripper" die opnieuw zou zijn verschenen. In den nacht is nml. in Chamberstreet het lijk gevonden van eene 25jarige straatvrouw, met afgesneden strot, doch overigens onver- minkt. Het heet dat de moordenaar ditmaal ge pakt is. Tusschen de „Nordd. Allg. Zeitung" en de „Hamburger Nachrichten", Bismarck's lijf blad, wordt nog steeds levendig geredetwist over Duitschlands vroegere en tegenwoordige buitenlandsche staatkunde. De „Nachrichten" betoogen ongeveer dat Italie's verhouding tot den drievoudigen bond in sterke mate afhangt van de goede betrekkingen tusschen Duitsch land en Engeland, maar dat Duitschland on- practisch te werk gaatwanneer het Enge - land al te ijverig te gemoet komt. De „Nordd. Allg." zegt, dat spijtige aanvallen op de te genwoordige politiek niets beteekenenen dat de Nachrichten d. w. z. Bismarck geen stof voor zakelijke critiek meer voor handen hebben. In den afgeloopen nacht is te Rem- scheid een groot lokaal voor openbare ver makelijkheden afgebrand, waarbij drie spe cialiteiten-kunstenmakers zijn omgekomen. -- Keizer Wilhelm is voornemens met zijn vroegeren leermeester Hinspeter een groot werk in twee deelen te schrijven over zijn grootvader Wilhelm I. Slechts een honderdtal exemplaren zullen van dit werk gedrukt wor den, dat ten geschenke zal worden gegeven aan buitenlandsche vorsten en aan enkele Duitschers van naam. Van den nieuwen chef van den gene- ralen staf generaal Von Schliefen, zegt de „Hamb. Nachr." dat hij actief en bevoegd is, maar genialiteit mist en geen breede gezichtspunten bezit. De keizer zou hem tot dien gewichtigen post gekozen hebben, zonder Von Moltke of Von Waldersee te hebben geconsulteerd. De keizer had liever generaal Von Wittich benoemd, maar deze gaat door voor een persoonlijken vijand van Von Wal dersee, zoodat zijn benoeming een te groote beteekenis zou gehad hebben. Eenige dagen geleden heeft de keizer een van zijn adjudanten, nogal een generaal, naar de opera te opera te Berlijn gezonden, om de koristen en de figuranten in de pas te leeren loopen en manoeuvreeren, volgens de bij het Duitsche leger geldende voor schriften. De mishandelingen der soldaten vor men nog altijd een wondeplek van het Duit sche militairisme. Niet zelden ontbreekt het den onderofficieren en jongen officieren aan het noodige geduld, zoo noodig bij het on derwijzen der rekruten. Het moet echter thans 's keizers ernstig streven zijn, hierin verandering te brengen, waarom hij bevolen heeft, dat hem jaarlijksche verslagen over de gepleegde mishandelingen zullen worden voor gelegd. Koning Umberto heeft aan Chrispi, ter belooning zijner bewezen diensten, een adel lijken titel aangeboden, maar hij heeft daar voor bedankt. Overigens moet de gevallen minister dus weten de bladen te verhalen na zijn nederlaag tehuis komend, eene ware uitbarsting van woede hebben gehad. Hij begon met allen, die in de voorkamer op hem stonden te wachten weg te jagen, maakte toen aan zijn bedienend personeel een gezamenlijk standje en zei aan allen te gen 15 Februari den dienst op en sloeg ver volgens een aantal meubels en voorwerpen van waarde kort en klein, o. a. een Japan- sche vaas van groote waarde, het jongste gfe- sc'nenk van koning Umberto. Ook in zijn toorn dus weer een Bismarck, maar ook hier weer een kleine. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat de nieuwe minister van financien, de heer Luzzattide eerste Israëliet is, die in Italië minister wordt Merkwaardig dat ook in het naburige Oostenrijk dezer dagen iemand van denzelfden stam, de heer Stein- bach, met het departement der geldmiddelen werd belast. De minister van binnenlandsche zaken moet de gezamenlijke Joden uit de stad en het gouvernement Nowgorod uitgewezen hebben. Te Nowgorod bedroeg hun aantal 1300. In het district Cornelsville staan nu alle fabrieken stil; 16000 werklieden [hebben er het werk gestaakt. Er is nu ook weer een nieuw kanon uitgevonden en wel door een inwoner van Chicago. Dat nieuwe verdelgingswerktuig kan, naar men bericht, duizendmaal snel achtereen worden afgeschoten, zonder dat het te heet wordt, en men kan er dynamiet- bommen van 3 voet lengte mee schieten tot op een afstand van vijf mijlen. WAALWIJK. Op Zondag 15 dezer's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum 1. Zauber der Nacht. Kreutzer. 2. Ave Maria Abt. 4. Op het kerkhof. De Vliegh. WAALWIJK, 14 Febr. 1891. In de vergadering der kamer van koop - handel en fabrieken, alhier, werden herkozen: de heer J. B. Timmermans Wz. tot voorzit ter en de heer S. Fano tot plaatsvervangend voorzitter. De kamer besloot op verzoek van het mi nisterie van waterstaat, handel en nijverheid, haar gevoelen te kennen gegeven omtrent de wijziging van het reglement voor de kamers van koophandel en fabrieken, en verder Om te steunen het adres der Zwolsche handelsvereeniging aan de tweede kamer der staten-generaal, waarin wordt aangedrongen om de benoeming eener commissie van drie leden, bij een faillissement volgens art. 74 van het ontwerp-wel op de faillissementen niet facultatief, maar imperatief te stellen; Om voor kennisgeving aan te nemen het adres der kamer te Maastricht, omtrent hun bedenkingen tegen het wetsontwerp van wet houdende herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen; Dezerzijds zou men liever de geheele pa tentbelasting zien afgeschaft en daartoe zou de kamer eventueel bij eenige kans van sla gen willen medewerken; Om niet te steunen het adres der kamer te Haarlem, hare bezwaren tegen het wets ontwerp houdende bepalingen tot waarbor ging van de vrije beschikking door werklie den over hun verdiend loon. Ten opzichte der schutsluis aan de haven vernam de kamer met belangstelling dat het gemeentebestuur krachtdadige pogingen in 't werk stelt. Zij is in afwachting van nadere bijzonder heden,ook omtrent de nieuwe dienstregeling op de spoorweglij n Zwaluwe's Bosch, waarvan de kamer de beste verwachtingen voor den handel en het verkeer in de Langstraat koestert. Sinds een paar dagen zijn hier reeds drie kinderen aan croup overleden. De groote houtverkoopingen, deze week hier en in de buurt gehouden, leverden over 't geheel ongelijke, doch vrij goede uitkom sten op. Gave masten sparren brachtv'n naar dikte 10 tot 25 ets. per stuk op, zware dito van 25 tot 40 ets minder gave, van ver schillende dikte, f 2 50 a 3.50 per karvracht; boon- en hopstaken f 1.50 a 2.25 per 100 stuks; takkebossen naar soort f 2.25 a 3.25 per 104 stuks Als naar gewoonte werden deze verkoopingen op de vastenavonddagen zeer druk bezocht. Door ophooping van wagens op het stationsterrein te Venlo is aan alle stations van -den Staatsspoorweg, het aannemen van waggonladingen en stukgoederen tot nader order verboden. Te Haarlem heerscht groote verslagen heid door het faillissement van de commis sionairs in effecten Sinia Koetser aldaar. Verschillende familien, vooral ouden van dagen, zijn opeens arm geworden. Den eer sten firmant heeft men dezer dagen te Am sterdam levenloos gevonden. De laatste is reeds sinds jaren zoo goed als blind en wordt algemeen geacht. Te Oosterhout is een knaapje van 7 jarigen leeftijd onder een nedervallenden boom geraakt en levenloos er onder uit ge haald. Door de rijksambtenaren te Gulpen is proces verbaal opgemaakt tegen den heer M. M., lid van ged. staten, voorzitter der maatschappij van landbouw en brander te Wittem, wegens uitslag van gedistilleerd uit de branderij zonder document, verhindering van visitatie, vernietiging van gedistilleerd en inslag van gedistilleerd in een woonhuis, wettige gemeenschap hebbende met de bran derij. Men schrijft uit Helmond De Rotterdamsche boot zou trachten Maan dag" het ijs in de Zuid Willemsvaart, gedeelte Helmond's Boschopen te breken, om zoodoende de gemeenschap met Rotterdam en Amsterdam voor deze gemeente te her stellen. Al spoedig bleek het ijs echter nog sterker, dan men verwacht had. Na met veel moeite sluis 6 (gemeente Beek en Donk) bereikt te hebben, brak daar de schroef en kon de boot niet voor- ofachteiuit. Ook van Maastricht wordt hier nog altijd vergeefs op een boot gewacht. Het ijs in de Zuid-Willemsvaart is op vele plaatsen nog meer dan 30 cM. dik. Indien er dus geen buitengewone maatregelen ge nomen worden, kan het nog lang duren, voor de scheepvaart op dit kanaal hersteld is. Een groote, levende meikever (mole naar) werd Donderdag gevangen op een land onder Overveen aan de Houtvaarc. Gewoon lijk zitten de larven van dit insect om dezen tijd nog 2 meter diep in den grond. Een bleeker te Amsterdam, die zijne wasschen naar Alfen aan den Rijn zendt, vermiste sedert eenige weken een baal goed, van Amsterdam verzonden, doch te Alfen niet aangekomen. Na tal van reclames is de man eindelijk weer in het bezit van zijn goed geraakt. De baal had een reisje naar het zuiden van Frankrijk gemaakt. Naar men verneemt, bedraagt het aan tal ontbrekende goederen op de Staatsspoor wegen sedert 24 October tot 1 Januari jl. p. m2200 stuks. De gebroeders G., uit Uden, die zich aan verscheidene diefstallen hebben schuldig gemaakt, zijn door de maréchaussées aange houden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Te Roermond is gevankelijk binnen gebracht de koopman J. B., uit Helmond, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Door den heer W. Horsmar.s, koopman te Hoensbroek (L.), is eene klacht ingediend bij den officier van justitie te Maastricht, tegen den heer Boshouwers, burgemeester van Hoensbroek, terzake dat hem laatstge noemde wederrechtelijk van zijne vrijheid had beroofd door aan de maréchaussées van Heerle last te geven hem te arresteeren, op grond dat hij den burgemeester aan de deur had gezet, toen de zangvereenigitig aldaar haar patroonfeest vierde in een huis, hetwelk door den eigenaar, den notaris Cremers, schriftelijk daarvoor was afgestaan en dat onbewoond is. De burgemeester duldde niet, dat men feestvierde, en wiide niet langer hebben dat er gezongen werd. De heer Horsmans, pre sident der vereeniging, verzocht hem toen beleefdelijk het lokaal te willen verlaten, en toen hij hieraan niet voldeed, zette hij hem eenvoudig aan de deur. De burgemeester gelastte toen de arrestatie van den heer Horsmans. De zaak is reeds door den rechter commissaris te Maastricht in onderzoek ge nomen. Ontvluchte spinhuisboeven Te Assen had een vermakelijk geval plaats, dat in een der logementen werd afgespeeld. Op de bevenzaal werd een repetitie gehouden voor een liefhebberij-comedie. In een der stukken treden ook gevangenen op, die van de bekende „boevenpakjes" waren voorzien. Een der medespelers, een „gevangene", schijnt op de bovenzaal niet alles wat van zijn gading was te hebben kunnen krijgen, althans hij begaf zich naar de benedenzaal, voor het publiek bestemd, om daar een hart versterking te koopen. Onder de daar aanwezigen bevond zich o. a. een gepensionneerd rijksveldwachter, die iemand in de bovengenoemde kleeding ziende binnentreden, natuurlijk zijn oud-veldwach- tershart voelde popelen bij de gedachte hier van aangezicht tot aangezicht tegenover een ontvlucht gevangene te slaan. Nauwelijks had hij den vermeenden "boef" in het oog gekregen, of hij gevoelde zijn ouden lust tot arresteeren ontwaken, doch daar hij hiertoe alleen niet bij machte was, snelde hij naar de hem welbekende plaats tot het halen van de daarbij benoodigde hulp. Spoedig kwam hij terug, vergezeld van twee rijksveldwachters, die, denkende een Hinken slag te slaan, natuurlijk teleurgesteld en onverrichter zake weer moesten afzakken, toen het misverstand was opgehelderd. Boxtel, 12 Feb. Touwtje springen is ge wis een gelijfkoosd meisjesvermaak. Dat deze gymnastische oefening, behoorlijk toegepast, heilzaam op het lichaam werkt betwijfelt niemand, maar dat jeugdige licht zinnigheid en overmoed hierbij vaak tot treurige gevolgen leidt, is gemakkelijk na te gaan. Een treurig geval bewees zulks dezer dagen alhier. Een aanvallig meisje van 10 jaar sprong zoolang koordje, tot ze afgemat ineen zakte en bewusteloos naar binnen werd gebracht. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Na een vreeselijk lijden van eenige dagen is heden het kind aan de gevolgen overleden. Wederom een vingerwijzing voor ouders en onderwijzers om ook bij dit zoo algemeen spel een waakzaam oog in 't zeil te houden. Over de maand Januari. DRUNfcN. GEBORENMarius Josephus Z. van Miechiel Kools en Adriana van der Geld. Gerdi- na D. v. Cornelis Pulles en Petronella van ltooij. Maria Antonia D. v. Hendrik Mimpen en Pieternella van Bers. Anna Maria D. v. Cornelis van Helvert en Jo hanna Bergmans. OVERLEDEN: Engelina van den Hoven, echtg. van Hendrik us Vermeulen 80 j. Antonius van Son weduwenaar van Doramie de Wit 75 j. Gijsbertus van de Wiel 11 j. Elisabeth van der Geld weduwe Johannes Ballier 77j. Maria Klerks echtg. van Christiaan Siegers 58 j. Marinus van Helvert 13 maanden. WAALWIJK, 13 Febr. De aanvoer ter veemarkt was niet ruim en de handel weinig geanimeerd. Kalfkoeien f165.5. f180.tot f Kalfvaarzen f 125.a f185.tot f Jonge varkens zonder aanvoer'. Ter botermarkt aangevoerd 2601 KG., van f0,98 a f 1,5,2 per KG. Eieren f3 a 4.00 per 100 stuks. Granenerwtenboonen en maïs met vraag voor comsumptie met eenige afdoening aan vo rige prijzen. In de huiden- en leermarkt komt wat meer beweging. Voor goed zwaar leder is de vraag grooter dan het aanbod. Men besteedt voor prima waar, om de 20 kilo's 73 tot 76 cents per H.K. Goede qualiteit om de 17-18 kilo 70 h 725 ets. en verder mindere qualiteiten 60 a 70 ct. Licht zool leer voor de schoenenfabrieken in de Lang straat 525 tot 66 ct. Mindere waar 4-5 tot 50 ct. Zwart paardenleder, le soort f0,95 a f 1,05 2e soort f 0,90 k 0,95 alles per half kilo. Kalfsleder aan vorige prijzen. Schors met tamelijk vluggen handel, iets hooger. De groote te verwachten huidenveiling te Antwerpen zal plaats hebben op Woensdag 25 en Donderdag 26 dezer. Het laat zich aanzien, dat de prijzen voor inférieure soor ten, b.v. gezouten Matadtros ossen en koe huiden, waarvan de markten overvoerd zijn, gevoelig lager zullen loopen. De goede zware soorten ossenhuiden 25-32 kilo's en daarboven, B.-A. saladeros, Cuareim, Moco- retas, San Javier en vooral Urugay Liebig ossen zullen daarentegen de tegenwoordige prijzen wel kunnen handhaven, daar de vraag voor deze meest gezochte soorten altijd groot is en de voorraad evenredig gering. Hot is opmerkelijk dat het verschil in prijs tusschen de ossenhuiden 20-25 en 25-32 kilo zoo groot blijft; in plaats van te ver minderen, zooals de Gerber Zeitung onlangs voorspelde, neemt dit verschil nog steeds toe. Getuigen de laatste verkoopen, zoowel te Havre in Montevideo huiden, als te Ant werpen, waar men o.a. van nieuw aangevoerde B.-A. sal. ossen, puik goed, op de kade alle de 25-32 kilo fr. 66 en eene partij 20-25 kilo a fr. 53 komt te verkoopen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2