Advertentiën, Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk- Engeland. Duitschland. Amerika. BINNENLAND, Handelsberichten. Vier en twintigsten dezer Zes en twintigsten Maart UITVOERINGEN. JOHANNA, Zakelijke beschrijving van het te maken kanaal, Grondplan Lengte profil Uittreksels uit de registers en kaarten van het kadaster. Met een groote troepenmacht rukt de congres partij thans op naar Valparaiso. Tot deze stad en tot Santiago schijnt thans feitelijk Balmaseda's gezag beperkt. Het overige gedeelte des lands is in de macht der opstandelingen of door hen afge sloten. Te Lissabon is bericht ontvangen, dat Balmaseda op "20 Januari weer een snorkend manifest had uitgevaardigd, waarin hij zeide, behalve op het leger, op tienduizend man der nationale garde te rekenen. Tegelijk bestelde hij wapenen en krijgsvoorraad in Peru, welke bestellingen echter niet uitge voerd konden worden, dewijl de stoomschepen in handen der opstandelingen waren. De president liet te Santiago rondom zijn paleis en de ministerien batterijen opwerpen. Te Coquimbo waren tweeduizend opstan delingen geland. Door de bevolking met geestdrift ontvangen, behielden zij in later bij de stad geleverde gevechten de overhand, vooral ook doordien twee regimenten van Balmaseda tot hen overliepen. Ook op andere plaatsen had zoodanig over- loopen in grooten getale plaats. Uit Rio Janeiro seint men aan net Journal des Débats, dat de beurs Dinsdag geheel zonder affaire was, een gevolg van het be sluit der regeering, om eene belasting van 15 francs te heffen van elk effect, dat ter beurze op levering wordt verkocht. Dinsdagavond heeft er bij het station Pe- pinster eene botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goederentrein, waar door een aantal wagens verbrijzeld of be schadigd zijn en tien personen min of meer zwaar zijn gewond. Bij het verlaten van de tunnel van Nessonvaux was er aan de loco motief van den personentrein een defect ont staan dat binnen een halt uur hersteld kon worden. De seinen werden op onveilig gezet en de stationschef had zich te voet naar den trein begeven, om toezicht op de reparatie te houden. Plotseling klonk in den tunnel het fluiten eener locomotief, en de stations chef, het gevaar inziende, riep „sauve qui peutDoor een aantal passagiers werd dit niet verstaan of begrepen, maar velen toch stormden uit de wagens, en hieraan is het fe danken, dat de botsing betrekkelijk wei nig slachtoffers gemaakt heeft. Nog geen mi nuut later stoomde de goederentrein van achteren op den personentrein en schoof de wagens daarvan in en op elkaar. Negen pas sagiers, onder wie twee dames zeer ernstig, werden gewond, terwijl van het geheele trein personeel alleen de stoker van den goede rentrein gewond is. De weg is geruimen tijd versperd geweest en ook de schade aan het materieel is buitengewoon groot. Bisschop Freppel is Dinsdag ten twee den male bij den Paus ten gehoore toege laten. Naar gemeld wordt, heeft hij, hetgeen trouwens te verwachten was, op zijn verlan gen geen fiat gekregen: Leo XIII heeft hem ombewimpeld te kennen gegevendat hij geen parlij kiest voor of tegen eene der staatkundige partijen in Frankrijk. De Heilige Stoel wil in vrede leven met alle wettig ge vestigde regeeringen, en mitsdien kan hij niet tusschenbeide komen in het geschil, dat ontstaan kan zijn door de houding van den kardinaal de Lavigerie. De katholieken heb ben zich alleen ten taak te stellen op te ko men voor de rechten der kerk en daarbij op wettig terrein te blijven. De bisschop zou Woensdag Rome verlaten en dus onverrichter zake terugkeeren. Twee Corsicanen, ieder door twee zoons bijgestaan, hebben bij de citadel van Ajaccio bloedig gevochten. Van de eene parlij wer den de vader en een zijner zoons gewond. De andere vader en zijn zoons zijn gevlucht. Ofschoon de bond van de dokwerkers al hier zijn manifest tot boycotting van vreem den ingetrokken heeft, duurt de crisis voort onder de dokwerkers van den bond die weigeren schepen te laden en te lossen, waarop ook vrije arbeiders werk zaam zijn. Het wordt nu zoo goed als zeker ge acht, dat de te Londen gevangen genomen stoker Sadler niet de beruchte Jack the Rip per is maar wel zijn de tegen hem aange voerde bewijzen als voldoende beschouwd voor het staande houden van de beschuldi ging, dat hij de pleger is van den jongsten moord in Whitechapelzijn mes, dat hij la ter verkocht en waaraan men sporen van bloed meende te vinden, het feit, dat hij 's avonds met de vermoorde Frances Cole is gezien en met haar den bij haar gevon den hoed heeft gekocht enz. Maar de be schrijvingen van den man, met wien men Frances kort voor het oogenblik van den moord zag spreken (een man met lagen hoed en overjas en „ver uitstekende ooren") komt niet met Sadler's uiterlijk overeen. De Berlijnsche bladen beginnen meer en meer het bezoek van keizerin Friedrich te Parijs als eene gebeurtenis te beschouwen van belangrijke politieke beteekenis, en ver melden met groote ingenomenheid dat de ontvangst in de hoofdstad van Frankrijk hof felijk en waardig is geweest van de zijde der bevolking. In dit bezoek, gevoegd bij 's keizers bekend schrijven ter gelegenheid van den dood van Meissonier en bij de be noeming van prof. Helmholtz, lot grootkruis in het Legioen van Eer, ziet men merkwaar- O dige en verblijdende teekenen eener vriend schappelijke toenadering. Sedert den oorlog van 1870 is geen lid der keizerlijke familie te Parijs geweest, en des te hooger wordt deze moedige daad der weduwe van keizer Friedrich aangeslagen. Op bevel des keizers moet de schoonste zaal der internationale kunsttentoonstelling voor de Fransche inzen ders bestemd zijn. Van deelneming der Ne- derlandschc kunstenaars hebben tot dusver de Berlijnsche bladen nog niet gesproken. De haven te New-York was onlangs het tooneel van een vreemdsoortige scheepsramp. De Engelsche viermaster Bruce werd door twee sleepbooten buiten de haven gebracht. Het was bestemd voor Bayonne, om daar eene lading petroleum voor Engeland in te nemer.. Toen de drie vaartuigen eenigen af stand hadden afgelegd, sloeg de Bruce plot seling om en zonk bijna onmiddellijk. Maar het vreemdste der zaak was, dat het schip op de twee sleepbooten viel, die zich aan zijne eene zijde bevonden en ook deed zin ken. Men zegt, dat de Bruce te weinig bal last, namelijk slechts 100 ton, inhad en dat de sleepbooten het te rank op het water liggende schip omtrokken. Zeven van de 18 zeelieden der bemanning verdronkende overigen en de manschappen der sleepboo ten werden door voorbijgaande schepen ge red. WAALWIJK. Zondag 22 dezer zal door de harmonie „l'Espérance" onder meer stukken op de har moniezaal worden uitgevoerd Les Cloches de Corneville, fantaisie brillante. Planquette. WAALWIJK, 21 Febr. 1891. B'j de verschillende betrokken gemeente besturen zijn ontvangen de stukken, rakende den aanleg van een afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen. Na lang passen en meten schijnt dan toch eindelijk een plan vastgesteld te zijn? Het kanaal begint aan de nieuwe door- laatbrug in den spoorweg Boxtel's Herto genbosch (60 elsche brug.) Het doorsnijdt van daar af achtereenvolgens de gemeenten 's Her togenbosch, Vucht, Cromvoort, Heivoort, Dru- nen, Loonopzand, Baardwijk en Waalwijk. Het eindigt aan den linkerbandijk van den nieuwen Maasmond, ter hoogte van Gan- zooien. Van de bovengenoemde doorlaatbrug af, loopt het kanaal in zuidelijke richting op eenigen afstand van en ongeveer evenwijdig aan den spoorweg Boxtel's Hertogenbosch, tot nabij het fort Isabella. Buiten om dit fort heenbuigende, volgt het kanaal daarna op eenigen afstand den „gemeenschapsweg," raakt het vervolgens de noordelijke lunet der „legerplaats," van waar het zich in na genoeg westelijke richting beweegt, ten noor den langs den binnenpolder van Cromvoort, door de Helvoortsche en Drunensche heiden, tot den Baardwijkschen Overlaat. Het volgt dezen Overlaat, ongeveer evenwijdig aan en op eenigen afstand van den linker leidijk daarvan, genaamd de Liniedijk, om ten slotte, noordwestwaarts ombuigende, de Langstraat- sche buitenpqlders te doorsnijden. De definitieve benoeming der tentoon stellingscommissie wacht slechts op de be slissing van den gemeenteraad, die zal hebben te delibereeren over de door haar gestelde voorwaarden. Eene ongesteldheid van den burgemeester heeft het houden der vergade ring eenigszins vertraagdnu ZEd. Achtb. weder hersteld iswordt er eene tegen het begin der volgende week tegemoet gezien. De prijs der aardappelen in de Boven Langstraat, is zeer ongelijk. Bij de kleine maat worden zij verkocht van 15 tot 25 ets. per 5 liter veikocht; per Hl. van f2.50 tot f 4.50. De strenge vorst heeft aan den groo ten voorraad, die er was, groote schade be rokkend; een groot gedeelte is onbruikbaar geworden, terwijl de niet bevrorenen door de koopers gewantrouwd worden. Ook van de winter-tuingroenten is weinig of niets terecht gekomen. Er moeten weer valsche bankbiljetten in omloop zijn, en wel biljetten van f 100. Te Arnhem heeft men er een ontdekt, dat vrij goed was nagemaakt, doch aan de achterzijde is de laatste letter van het woord „Staatsblad" een „b" in plaats een „d," zoodat er staat „Staatsblab." Dit valsche biljet was gemerkt B L 1935 en geteekend Mees en Quack. Donderdag stond voor de rechtbank te Breda terecht Jan de Boer, oud 59 jaren, geboren te Arnhem, zonder beroep en vaste woonplaats, beklaagd van op 28 Januari jl. in de R. K. kerk te Ossendrecht uit een in deze kerk staand offerblok, na dit met een breekijzer te hebben opengebroken, het daarin aanwezige geld te hebben ontvreemd. Het O O O. M. eischte 8 jaren gevangenisstraf. Deze kerkdief werd niet minder dan vier maal door het prov. gerechtshof te 's Iïer- togenbosch, alsmede door de rechtbanken aldaar, te Roermond en te Alkmaar, telkens wegens kerkdiefstal, veroordeeld resp. tot 3 jaar, driemaal tot 5 jaar en eens tot 4 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. In verband met de gevangenneming in de vorige week van twee personen te Scherpe- nisse en te Poortvliet, beschuldigd van poging tot moord, meldt men nader het volgende: De twee beschuldigden waren gedurende de laatste helft van den dag, waarop het misdrijf zou gepleegd zijn, met den aange vallene in gezelschap geweest. Tegen den avond, omstreeks 5 uur, op weg naar huis zijnde, zouden de eersten H. v. B. bij eene heul over eene balie getild en in een snel- stroomenden watergang geworpen hebben. Althans, toen een daar dichtbij wonend mo lenaar op verdacht gerucht toesnelde, vond hij H. v. B. te water, die door den krachtigen stroom onder de heul was medegevoerd en na veel moeite bewusteloos op het droge werd gebracht. Nadat de middelen voor drenkelingen op hem waren toegepast, mocht men er in slagen de levensgeesten weder op te wekken. Den volgenden morgen was hij in staat zijne bevinding aan r'e politie mede te deelen en vermiste hij eenig geld. De man was zeer geschramd en is nog lijdende, doch gaat in beterschap vooruit. Een herbergier te Stiphout, bij Helmond, Dekkers genaamd, is Zaterdagavond zoodanig met een knuppel op het hoofd geslagen, dat er ernstig gevaar voor het behoud van zijn leven bestaat. De dader is bekend. In de steenkolenmijn te Kerkerade is een mijnwerker door eigen onvoorzichtigheid verongelukt. Hij had zich nl. op een met steenkolen geladen wagen naar boven laten hijschen en is daar afgevallen. Donderdag stortte te Deventer aan de fabriek van den heer I. C. F. Laurillard een in aanbouw zijnde muur om, terwijl de met selaars aan het werk waren. Zij raakten alle 3 onder de sleenen en werden ter verpleging naar het ziekenhuis overgebracht. Een hunner kreeg inwendig zware kneuzingen en verkeert in levensgevaar. De beide anderen werden licht gewond. De voornaamste aanleiding tot de werk staking in de venen van Appelscha ten vorigen jare was het verschil van het dagloon der vrouwen, die belast waren met het droog leggen van de turf. Zij eischten f 2.50 ter wijl de verveners niet meer dan f 2 wilden geven. Thans hebben de laatster, besloten het loon op f 2.50 te bepalen, in de hoop aldus eene werkstaking te voorkomen. Het loon voor de turfgravers is onveranderd ge bleven. Boxtel19 Februari. De militair, die hier bij wachtpost 31 levenloos gevonden werd, is gebleken te zijn Lambertus Daniëls, geboren te Strijp, oud 22 jaar, als vrijwilliger in dienst bij het 2e reg. inf. in garnizoen te 's Bosch. Hij had den vorigen dag bezoek gehad en tengevolge daarvan vrijaf gekregen. Van dit verlof had hij gebruik gemaakt om een uit stapje naar Eindhoven te doen. Bij het terug keeren schijnt hij te Boxtel een trein naar 's Bosch gemist te hebben, waarop hij besloot om over de spoorbaan naar zijn garnizoen terug te keeren. Men vermoedt, dat hij zich in de richting vergist heeft en den weg naar Tilburg in ingeslagen. Wellicht heeft de mist hem het nade rend gevaar niet bij tijds doen opmerken. De aansnellende trein sneed hem het hoofd van den romp. Gisteren avond, tijdens eene oogenblik- kelijke afwezigheid van de huisgenooten, is bij een conducteur alhier eene vrij aanzien lijke som geld men zegt f 2000 vermist. De politie doet ijverig onderzoek. WAALWIJK18 Febr. De jaarmarkt werd druk bezocht. Ter veemarkt was de handel tamelijk levendig, dóch de prij zen voor kalfbeesten niet willig, evenmin als voor vaarbeesten en jongvee -voor de weiderij, waarin nog weinig kooplust bestaat. Vetvee was tamelijk goed gevraagd aan ferme prijzen. Kalfltoeien t 155.f 275.tot f Kalfvaarzen f,130.a f195.tot f Jonge varkens f5,50af'1150. Boter zonder aanvoer met het oog op de a.s. Vrijdagsche markt. Eieren f3 a 4.00 per 100 stuks. Granen met onbeduidenden aanvoer en goede vraag, waren zeer vast in prijs. Inl. witte tarwe f 9.a 9.25 roode f 7.a 8. Ristarwe roode en witte f 9.25 h, 9.50 Haver f 4.a 4.50 Gerst f 5.a 5.50 Voedererwten f 6.75 a 7-50 Kookerwten f10all alles per H.L. Buitenlandsche rogge f 6.75 7. per 75 KG. Bij een zeer druk bezoek ter looiersbsurs was de handel van weinig beteekenis. Huiden stil in afwaenting der groote veiling te Antwerpen, op dato 25 en 26 dezer. Naar het zich laat aanzien zullen weinig looiers uit deze streek de veiling bezoeken. Er bestaat geen animo om tegen de tegenwoordige prijzen der ruwe huiden veel te koopen. De verhouding tegen het gelooid leder is en blijft slecht. Alleen eene colossule vermindering der huiden prijzen kan eenige verbetering aanbrengen. Men gelooft, dat de onthouding van de looierijen ook in 't buitenland, dus algemeen zal zijn. Dien tengevolge is eene belangrijke daling zeer waarschijnlijk, tenzij Amerika als kooper voor groote partijen zal optreden. In schors is weinig handel aan voiige prijzen. 20 Februari. Ter botermarkt aangevoerd 2618 KG., van f 0,99 a fl,49 per KG. Tot onze diepe droefheid overleed] Iheden, na eene kortstondige ongesteld-' l lieid, onze lieveling Eraneiscus Hendrikus I in den aanvalligen leeftijd van ruim drie jaren. J. F. SPIJKERMAN. M. C. A. SPIJKERMAN- Van Beijnen., (Waalwijk, 14 Februari 1891. I Tot onze diepe droefheid overleed! "heden, na eene kortstondige doch hevige* ziekte, ons geliefd dochtertje in den aanvalligen leeftijd van ruim vier jarin. J. J. VAN DOOREN. I M. VAN DOOREN-De Greeff.b J Waal wijk, 13 Februari 1891. Onze jongste lieveling ANNA over-! leed heden nacht in den ouderdom van ruim vier jaren. F. 1NGEN-HOUSZ. M. INGEN-HOUSZ- Mazzoli. Waalwijk, 19 Februari 1891. Eenige en algemeene kennisgeving. ijnen hartelijken dank aan allen, die hunne belangstelling toonden bij het overlijden van mijnen geliefden Echt genoot. Wed. VAN DEVENTER- Van Elden. gevallen van een flinken JONGEN W. BOTERMANS- De Peffer. Waalwijk, 19 Febr. 1891. De burgemeester der gemeente WAAL WIJK brengt ter kennis, dat de stukken, bedoeld in artikel 6 der wet op de ontei gening ten algemeenen nutte van den 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) raken de den aanleg van een afwaterings kanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen, voor zooveel betreft het gedeelte van genoemd werkhetwelk onder de ge - mcente WAALWIJK zal gelegeu zijn ter voldoening aan artikel 7 dier wet van en met den tot en met den achttien honderd een en negentig, ter se cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggente weten De belanghebbenden worden hierbij herin nerd aan den termijn van dertig dagen, binnen welken zij hunne bezwaren monde ling of schriftelijk aan Burgemeester en Wethouders dezer gemeente moeten opgeven. WAALWIJK, den 20 Februari 1891. De burgemeester voornoemd, a./i. J. TIMMERMANS Wz.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2