bïnnenlandT BUITENLAND. Portugal. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Gemengd Nieuws. Een zekere ontevredenheid, bijna zou men zeggen bitterheid valt in de woorden des keizers ook niet te loochenen, maar als ge heel genomen, boezemt 's vorsten redevoe ring vertrouwen in hij zal zijn taak vervul len en ten einde brengen in het bewustzijn van de moeilijkheden, er aan verbonden. Wellicht is hij er eenige idealen bij inge schoten, maar dat doet hem het doel niet uit het oog verliezen, steun zoekend in de eens gezindheid des volks. In Italic komt langzamerhand weer wat meer leven in de politiek. De eerste strijd in de kamer zal geleverd worden naar aan leiding van de presidents-verkiezing, de op positie wil Zanardelli als zoodanig benoemd zien. Ook heeft de linkerzijde in haar laat ste bijeenkomst besloten alle voorgestelde be sparingen goed te keuren, uitgezonderd die op marine en oorlog, welke 22 raillioen be- loopen tegen 28 op binnenland. Het nieuwe Italiaansche ministerie is voor nemens in de eerste plaats alles in 't werk te stellen om eene verbetering in de handels betrekkingen met Frankrijk tot stand te bren gen. De ministers van financien en koop handel zullen te dien einde het kwijnen van den uitvoerhandel naar Frankrijk terstond tot een onderwerp van ernstige studie maken. Tevens zal de uitvoer naar andere markten zooveel doenlijk worden bevorderd. In Servië zit men weer eens zonder kabi net en 't zou ons in 't westen eigenlijk weinig belang inboezemen welke „witch" of „itch" de portefeuille van een of ander departe ment in handen heeft, maar de heeren zei ven en hun namen mogen ons onverschillig zijn, hun kleur en hun daden zijn dat voor de hooge oomes te Petersburg en Weenen lang niet. Het onwederdat al sedert eenigen tijd over Argentinië gromde heeft zich thans eindelijk ontlast in eenen aanslag op het le ven van den pres. Generaal Rocca. Toen hij uitreed heeft een 15-jarige knaap op hem geschoten dochhoewel hij vlak bij hem stond, hem slechts onbeteekenend gekwetst. De generaal sprong aanstonds uit zijn rij tuig en diende den knaap vast op afrekening eene dracht rottingslagen toe. 't Maakt wel een weinig den indruk van kanonschoten op musschenwanneer-men verneemt dat sedert de staat van beleg is afgekondigd, de troepen zijn geconsigneerd en artillerie is ontboden. De bevolking ver keert dan ook nog veel meer in spanning dan vroeger. Generaal Campos heeft ontslag genomen. Alle personen die tengevolge van den opstand te Oporto op 31 Januari gevangen zijn genomen, zijn, met uitzondering van ne gen door den krijgsraad in staat van be schuldiging gesteld. Het zijn 300 militairen en 21 civiele personen. LONDEN24 Februari. Een vertegen woordiger van Reuter heeft eene ontmoeting gehad met Di Rudini, die hem verzekerde dat het handhaven der zeer vriendschappe lijke verhouding tusschen Italië en Engeland welke door geen enkele politieke moeilijkheid wordt bedreigd, het streven zal zijn van het nieuwe kabinet. Italie's politiek zal gericht zijn op vrede en verzoening met Frankrijk, door verwijdering van alle mogelijke misver stand en wat het binnenland betreft, bovenal op een herstellen van het evenwicht in de begrooting door bezuinigingenniet door nieuwe belastingen. De makelaar Abraham, die ongunstige berichten verspreidde omtrents 's keizers ge zondheidstoestand, wat natuurlijk van invloed moest zijn op de geldmarkt, is Zaterdag onder politietoezicht geplaatst. Abraham be weert thans deze berichten zelf per telefoon uit Hamburg te hebben ontvangen, terwijl hem bovendien werd medegedeeld, dat de „Hamb. Nachr." Bismarck's orgaan, op het oogenblik een artikel voorbereidde waarin hetzelfde ten opzichte van 's keizers gezond heid zou worden gezegd. Syracuse en omstreken zijn door een he- vigen hagelslag geteisterd. Geen huis, waarvan de vensters gespaard gebleven- hagelsteenen, als noten zoo groot, lagen tien centimeters hoog in de straten. Op het land is de schade echter 't grootst; de mispelboomen die een rijken oogst beloofden, zijn thans geheel kaal, evenals de amandelboomen. I)e tweede oogst van de oranje appelencitroenen enz., is volkomen vernietigd, de moïzerijen verwoest, en dat alles in den tijd van nog geen uur. In den jongsten ministerraad is-gehan deld over de vraag de „Fanfulla," die het weten kan, bevestigt het, nadat andere bladen het reeds gemeld hadden of het niet raadzaam is den tekts van het tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië bestaande bondstractaat openbaar te maken. De heer Nicotera, minister van binnenlandsche zaken, moet het verlangen om het ter openbare kennis te brengen geuit hebben. Ter verde diging van zijn voorstel voerde hij aan, dat het afzonderlijk tractaat tusschen Duitschland en Oostenrijk reeds voorlang bekend is ge maakt, en er bestaat dus geen enkele reden voor Italië om zijne verbintenissen geheim te houden. De minister-president Rudini zou in be ginsel niet tegen de openbaarmaking zijn, die strekken kan om Frankrijks argwaan ten aanzien van Italië weg te nemen; maar gelijk te denken is, hij wil vooral Italie's bondge- nooten raadplegen. Blijkens eene nieuwe verzameling statistieke gegevensbewerkt en uitgegeven door het „statische centraal-comité aan het departe ment van binnenlandsche zaken", beslaat het Russische Rijk (met uitzondering van het hertogdom Finland) eene oppervlakte van 386882 vierkante (ituitsche) mijlen, met eene bevolking van 111 millioen zielen en 1281 steden. De vermeerdering der bevolking bedroeg van 18801888 gemiddeld per jaar 1763474 zielen, ondanks de groote sterfte onder de kinderen beneden één jaar, welke jaarlijks gemiddeld 30 pet. bedraagt van de als levend geboren aangegevenen. De graanproductie bedroeg in de boven genoemde jaren gemiddeld per jaar 112 mil lioen tschetwert rogge, 90 millioen haver, 40 millioen tarwe, 22 millioen gerst en 50 mil lioen aardappelen. Volgens de gemiddelde prijzen vertegenwoordigde deze oogstde rogge eene waarde van omstreeks 1000 mil lioen rb., de haver 60 millioen rb de tarwe 400 millioen rb. en de gersl 150 millioen rb. Met suikerbieten werden beplant 267000 desjatinen, en het aantal beetsuikerfabrieken bedroeg 250 met 88000 arbeiders en eene productie van 26 millioen pud. Branderijen en stokerijen waren er 2250 met eene pro ductie van 40 millioen wedro spiritus (één wedro 12.3 liter). Per hoofd der bevol king komt dus ongeveer 1/5 wedro (2]/s liter). Naar het buitenland werden 6 millioen wedro uitgevoerd. Bet aantal fabrieken bedroeg 21247 met 756412 arbeiders (onder welke 27344 minder jarigen) en eene productiewaarde van 1120 millioen rb., waarin alleen de wollen en ka toenen fabrikaten met 485 millioen rb. be grepen zijn. WAALWIJK, 25 Febr. 1891. Openbare vergadering van den gemeente raad op Vrijdag 27 Febr. 's avonds 61/2 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Tentoonstelling. 3. Reclames Hoofdelijken omslag. De handel in kalfkoeien bleef sedert de vorige noteering in de Langstraat zeer slap, hoofdzakelijk wegens de weinige kooplust voor Belgie. Weikoeien werden daarentegen voor het aanstaand seizoen door de groote veeboeren op levering tegen goede pr'jzen gekocht, terwijl de vetten voor dadelijke be hoefte meer gevraagd werden. Noteeringen kaltkoeien en vaarzen f180 it 240, weikoeien f160 190, vette koeien 70 a 72 en vette varkens 48 a 50 cent per Kg. schoon. Biggen merkelijk hooger f 8 a 10 per stuk. Hooi wordt naar qualiteit voor f-S a 10 per 500 Kg. afgeleverd. Koeienhooi bij kleine par tijen f 12 a 13. Stroo met veel vraag f 9 a 9.25 p. 500 Kg. Levensredder In een hoeden- en pettenmagazijn te Arn hem, is een hoed verkrijgbaar, dien de fa brikant „levensredder" noemt. Misschien niet zoo geheel ten onrechte; bij zware verwon dingen is spoedige heelkundige hulp van groot belang, en deze hoed bevat de midde len, die tot stelping van het bloed allereerst gevorderd worden. Een Esmarchband is om den hoed geslagen, welk anti septisch ver band van grooten dienst is, vooral bij On middellijke aanwendingvoorts in ijzeroxyde gedrenkte watten en andere middelen, die in de vereischte hoeveelheid in den hoed zijn geborgen. Het is een vernuftige uitvin ding, die bij ongelukken van veel nut kan zijn, terwijl de prijs van deze overigens zeer nette hoeden niet hooger is dan van andere. Door de politie te Rozendaal is zekere C. R., wisselwachter, tegen wien rechtsingang is verleend, in arrest genomen en naar Breda overgebracht. Hij wordt verdacht verschillende goederen uit de spoorwagens te hebben ont vreemd, welke bij opsporing te zijnen huize zijn teruggevonden. Huiselijk ongenoegen was, naar men ver neemt, de oorzaak dat zijne vrouw den dief stal aan het licht bracht. De Koninklijke Harmonie „Apollo's- Lust" te Eindhoven, hoopt dezen zomer haar vijftigjarig bestaan zoo luisterrijk mogelijk te vieren, door het houden van een groot internationaal concouis voor harmonie en fanfare-gezelschappen. De voornaamste musici uit binnen- en buitenland zullen als jury optreden, terwijl de burgemeester van Eind hoven welwillend het eere-voorzitterschap der feest-commissie heeft aanvaard. Het concours zal plaats hebben 5, 6 en 7 Juli a. s. In het land van Altena begint hoe langer hoe meer de overtuigiug vast te staan, dat de algeheele uitvoering van de verleg ging van den Maasmond voor die streek hoogst nadeelige gevolgen zal hebben. De ervaring van dezen winter moet dat duide lijk hebben aangetoond. Er is nu een vergadering belegd, om te bespreken wat gedaan moet worden tot af wering van het dreigend kwaad. Herhaalde lijk toch is bij de behandeling van het ontwerp, zoowel door de ïegeering als door de afgevaardigden de verzekering gegeven, dat het noordwestelijk deel van Noordbrabant geen schade mag lijden van wat in het belang van het noordoostelijk deel wordt uitgevoerd. Door de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij werden in den laatsten tijd voortdurend koperen waterstoven uit de coupés le en 2de klasse vermist. Aan de nasporingen van de rechercheurs te Amster dam is het gelukt den dader van dien diefstal aan te houden. Deze, een werkman van de maatschappij, werd door hen betrapt, toen hij Maandag 14 stoven op een handkar vervoerde. Bij aanhouding door hunne vragen in het nauw gebracht, bekende de man zi :h reeds gedurende langen tijd schuldig gemaakt te hebben. Elke stoot heeft eene waarde van f42.- De stoven werden aan een uitdrager ver kocht. (Hbl.) Gisteren brak te Ridderkerk, aan den Molendijk, ten huize van W. Kranendonk een felle brand uit, welke, vooral met het oog op de belendende gebouwenin den beginne zich ernstig liet aanzien, doch gelukkig nog bijtijds kon gebluscht worden, en zich daar door alleen bepaalde tot het dak der woning, hetwelk gedeeltelijk vernield werd. De in middels aangerukte brandspuit behoefde geen water te geven. De woning was tegen brand schade verzekerd. Een ambtenaar bij de in- en uitvoer rechten te Londen heeft op eigen hand een onderzoek omtrent den geheimzinnigen vrou wenmoordenaar Jack the Ripper ingesteld dat zeer belangrijke uitkomsten opleverde. Hij begon dat onderzoek in 1888, toen nog slechts drie of vier van de moorden waren gepleegd. Men veronderstelde toen algemeen, dat de moordenaar behoorde tot de beman ning van een schip, dat van Londen op de eene of andere vreemde haven voer. Hij begon daarom me: de scheepsberichten over de laatste tien maan len te onderzoeken, om te zien welk bijzonder schip te Londen in de dokken lag op de verschillende datums van de Whitechapel moorden. Hij bevond, dat een klein schip, varende van Londen en een niet ver verwijderde ha ven van het vasteland, op die datums (de Kerstweek van 1887, 7 Aug., 31 Aug. en 7 Sept. 1888) te Londen was geweest. Terwijl hij bezig was met zijn onderzoek werden er nieuwe moorden gepleegd, maar ook op de datums van die misdaden was het bewuste schip in een der Londensche dokken. Een der moorden werd gepleegd toen het schip op reis was; maar bij onderzoek bleek, dat een man, die tot zijn bemanning had behoord, thans aan boord was van een ander schip derzelfde onderneming, dat te Londen lag. Die man een vreemdeling werd nu hét voorwerp van het onderzoek van den ambtenaar. Deze ging daarbij zeer secuur te werk en hij onderzocht zoo lang, dat, toen hij eindelijk der politie kennisgaf van zijn vermoedens en de uitkomsten, welke hij ver kreeg, de verdachte man uit Londen ver dwenen was. Hij kwam daar, voor zoover men kan nagaan, nooit weer terug. Waar schijnlijk was er iets van de onderzoekingen uitgelekt en werd hij gewaarschuwd. De politie te Leiden schijnt op het spoor te zijn van de daders der bij insluiping in goudwinkels gepleegde diefstallen, en het blijkt, dat men met personen van buiten af te doen heeft, zooals dan ook dadelijk werd vermoed. Door het flink optreden van een der winkeliers, mocht het gelukken een jeug digen knaap, te Amsterdam te huis behoo- rende, in handen te krijgen, die, met een makker in den winkel zijnde, een der kasten, waarin de voorwerpen van waarde lagen, reeds had geopend, juist toen de winkelier van buiten at binnen kwam, wordende door hem een derde knaap opgemerkt, die voor de straatdeur stond en naar binnen keek, vermoedelijk tot het gezelschap daar binnen behoorende, en die op den uitkijk stond, of wel gereed was, om de eventueel ontvreemde voorwerpen over te nemen en daarmede aan den loop te gaan, de gewone taktiek van dergelijke lieden. De aangehoudene, die natuurlijk alle schuld ontkent, is een brutale snuiter, die zelfs ontkent, een vonnis te hebben ondergaan, zooals de Amsterdamsche politie dit mede deelt. Het onderzoek is in vollen gang, waarbij de politie te Leiden zich in contact gesteld heeft met die te Amsterdam. Den heer W., loodgieter de Hoorn, een oppassend huisvader, overkwam Zaterdag een treurig ongeluk. Terwijl hij in het naburige Scharwoude tegenwoordig was bij het sloopen der kerk van de hervormde gemeente, kwam onverwacht een gedeelte van den toren naar beneden, met het ongelukkig gevolg, dat hij den linkerarm en het linkerbeen brak en nog een paar andere kwetsuren bekwam. In een rijtuig naar Hoorn gebracht, werd hem in het gasthuis door dr. Aghina de eerste heel kundige hulp verstrekt. De toestand van den patient is hoogst bedenkelijk. 't Ziet er niet rooskleurig uit Met het oog op de vele Hollanders, die tegenwoordig in den Transvaal buiten be trekking zijn, en wier aantal gedurig door nieuwe aankomelingen wurdt vermeerderd gevoelt onze consul-generaal te Pretoria zich verplicht een waarschuwend woord te doen hooren, ten einde ondoordachte emigratie naar den Transvaal zooveel mogelijk tegen te gaan. Gedurende het afgeloopen jaar was de toe stand daar niet zeer bevredigend, waartoe allerlei oorzaken hebben samengewerkt, niet het minst de inkrimping van het mijnwezen, in sommige deelen van het land, waardoor het gouvernement verplicht is geweest enkele kantoren geheel op te heffen, of bij andere in de nabijheid gelegen te voegen. Bezuini ging van ambtenaren, ook bij post- en tele graafdienst, stond hiermede in het nauwste verband. Het aantal personen die prospecteer- en delverslicenties namen, is ook, veelal door gebrek aan ondernemingsgeest en middelen van bestaan, zeer verminderd, waardoor han del en verkeer gevoelig hebben geleden. Als een gevolg van een en ander zijn de inkomsten van den staat ver achtergebleven bij de cijfers van vorige jaren, en is de re geering genoodzaakt geweest de uitvoering van sommige publieke werken voorloopig uit te stellen, tot groot nadeel van de vele am bachtslieden, die daarop hadden gehoopt ook de algemeene opmeting van het land, waartoe reeds voor jaren was besloten en die aan velen eene ruime verdienste beloofde, is verschoven tot betere tijden. Werd in 1888 en '89 bijna iedereen spoe dig na aankomst geplaatst, tegenwoordig is het omgekeerd, hetgeen voor hen, die daar zander middelen komen, aanleiding geeft tot groote teleurstelling niet alleen, maar meer malen ook tot geheel verval. Daarom, wie in Holland een bestaan heeft blijve voorloopig ten minste gerust daar, en wie na lezing van het bovenstaande het toch wil wagen naar den Transvaal te emigreeren, zorge ten minste f 500 in den zak te hebben bij aankomst, om gedurende de eerste maan den, zonder verdienste te kunnen leven. Men schrijft uit Maastricht Het blijkt al meer en meer, dat de politie alhier eene goede vangst heeft gedaan in de personen, die zij Zondag heeft gearresteerd. In de woning toch van een hunner, den bak ker Janssen, werden gevonden de voorwerpen die in den laatsten tijd ontvreemd waren. O. a. werden bij den beklaagde in beslag genomen een aantal kazen, een ledig fust, eene kruik olie, eene hoeveelheid meel en meer andere zaken, alles afkomstig van ge pleegde diefstallen. Het aantal gearresteerde personen bedraagt thans zeven, onder welke drie, die verdacht worden van diefstal van zout van een vrachtwagen Vertrouw niet al te veel op uw barbier! De politie van Jersey City is bezig met een onderzoek naar een geheimzinnigen moord die ongeveer een jaar geleden door den Ita- liaanschen barbier Antonio Cairo, in de Col gate street, moet zijn gepleegd. De barbier zou een van zijn landgenooten met een scheermes de keel hebben afgesneden. Cairo is thans verraden door een zijner familieledendie denzelfden naam als hij draagt, en den Italiaan Scio, die beweren ooggetuigen van de misdaad te zijn geweest. Volgens hun verklaring zou de barbier zijn klant hebben vermoord op het oogenblik, dat deze op den scheerstoel ging zitten, en zijn hoofd achterover boog. De moordenaar zou daarop zijn slachtoffer in den kelder van zijn huis begraven en zijn bloedverwant en Scio elk een som gelds beloofd hebben, opdat zij zouden zwijgen. Daar zij echter reeds een jaar tevergeefs op dat geld gewacht hadden, begaven zij zich dezer dagen naar den com missaris van politie, wien zij alles omstandig verhaalden, onder bijvoeging, dat hun land genooten Gestile en Geore Costa ook in den winkel van den barbier aanwezig waren ge weest, toen de moord werd gepleegd. On middellijk werden de barbier, Gestile en Costa gearresteerd, en als een loopend vuurtje ver spreidde het bericht van den moord zich door Jersey City, natuurlijk niet zonder de noodige sensatie te verwekken. Het onderzoek is thans in vollen gang, en in den kelder van den barbier zullen opgra vingen worden gedaan, om te onderzoeken, of het geraamte van den vermoorde daar werkelijk aanwezig is. Veel geloof hechten de autoriteiten nu juist niet aan de verkla ringen der beide getuigen, van wie men denkt, dat zij den barbier eens een poets hebben willen bakken. Hij durfde niet. Te Warschau is de ge rechtelijke behandeling begonnen der zaak van den luitenant Bartenief, die, eenigen tijd geleden, de jeugdige tooneelspeelster Wis- novska vermoordde. Een der bladen verhaalt dat de jonge man, die een prins is, zoodra hij zijn misdaad ge pleegd had, zich naar zijn kolonel begaf en hem vertelde wat hij had gedaan, terwijl hij de revolver, waarvan hij zich bediend had voor zijn meerdere in rang op tafel legde.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2