Nummer 18. Zondag 1 Maart 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FjE TJlLLETOJSi. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. ie Echo van het Zuiden, Waalwpscle en Langstraalscbe Courant Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel» 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het onwaarschijnlijke heeft kans, veel kans op verwezenlijking gekregen de heeren der patriottenliga geven in Frankrijk den toon aan of schijnen dit ten minste te doen en de algemeene politiek van Europa wordt dus in zekeren zin door die heeren voor een deel beheerscht. 't Is belachelijk, 't al is le dwaas, 't is droe vig en vernederend voor den Franschman, maar de agitatie van Déroulède's volgelingen, die kabaal schoppende en lawaai makende hun heiligen strijd strijden, overwint, ten deele althans. „Thermidor" Sardou's drama is het sprekend bewijs van de macht van dat handjevol grootschreeuwers ot liever van de flauwhartigheid en de onmacht der re geering, die enkele s :handaalmakers doet zegevieren over duizenden en nog eens dui zenden welwillenden. 't Geldt nu evenwel een ernstiger aange legenheid 't betreft de verstoring van een door velen gekoesterd ideaalde toenadering tusschen de beide groote tegenstanders van den oorlog van 1870/71, de toenadering tus- schen Duitschland en Frankrijk en van de mogelijkheid op een modus vivendi tusschen beide natiën. Dat heldenstuk heeft Déroulède Dinsdagavond ten uitvoer gebracht met een 300tal van zijn aanhangers en op zichzelf zou dit feit zoo heel ernstig niet zijn, maar het neemt een gansch andere beteekenis aan door de omstandigheid, dat aanvallen als die, welke Dinsdagavond op den keizer en zijn moeder zijn ten uitvoer gebracht, geen luid protest uitlokken van alle weidenkenden, dat dergelijke beleedigingen niet voorbeeldig wor den gestraft door den rechter en gelaakt door de natie. De Duitsche bladen zijn alles behalve ge sticht over de houding der Fransche natie, al zeggen sommige dan ook, dat zij hun ver wachtingen op een toenadering niet al te hoog hadden gespannen. Teleurstelling spreekt desondanks uit eiken regel, teleurstelling ook IV. ONRUST EN TWIJFEL. Het blued vloeide hem dik en zwaar door de aderen, hoe meer zich de gedachte aan hem op drong, dat Maria met deze ruwe, trotsche" rebel len zou kunnen sympathiseeren. Haar beeld welks betoovering hem had bedwelmd, scheen hem als ontheiligdals uit een bovenaardsche hoogte neergestort Doch hij zou niet lang tijd hebben zich aan zulke overdenkingen over te geven. De wapen meester van graal Zriny kwam terug. Hij bezag het werk dat Max reeds verricht had en zijn gelaat gaf te kennen, dat hij dit zoo goed niet had verwacht. Ei, ei, mompelde hij binnens monds, dat kunnen zij in Hongarije niet. De graaf, vervolgde hij, laat u zeggen, dat g'.j het werk moet gereed maken, zoo goed als het kan tegen morgenavond, hetzij hier of teBrunn. Het Eolijsten is niet noodig, als slechts het versiersel ersteld en goed op het pantser bevestigd is. Onder die voorwaarde zal hij de wapenrus ting hebben, hernam Max, maar dan moet iu nog heden avond naar Brunn gaan, om alles in de smed'-rij voor te bereiden. Doe dat, en bedenk eens of gij toch nog niet met ons mee trekt, gij zoudt uw fortuin kunnen maken. Max haastte zich zijn ransel te pakken. Het moest onder de beslaande omstandigheden zeer in het oog vallen, dat men hem liet gaan, eer graaf Zriny zich zelf had overtuigd van het geen hij doen kon. Dat kwam geheel niet overeen met het gedrag voor weinige uren. Men ver trouwde hem een kostbaar harnas met gouden versiersels toe. Vorst Lichtenstein wist in ieder geval, dat men hem had toegestaan naar Brunn te gaanwant zonder zijn bevel zou de portier hem niet uit het slot gelaten hebben. De wa penmeester had het aanbod om in dienst van Zriny te treden herhaald, en de kamenier had over het geringe enthousiasme of liever de volkomen onverschilligheid ten aanzien van keizer Wilhelms ridderlijke huldiging voor Meissonniers nagedachtenis. 'c Is of er eensklaps een reactie heeft plaats gevonden, tal van Parijsche bladen al zijn 't niet van de invloedrijkste of best befaamde hebben hun toon gewijzigd, meer in overeenstemming gebracht met de open bare meening, naar zij gelooven en andere bezigen een taal tegenover Duitschland in 't algemeen en tegenover den keizer en zijn naaste verwanten in 't bijzonder, die met alle beschrijving en alle vormen spot. Zelfs schijnt de deelneming van de Fransche schilders aan de tentoonstelling te Berlijn nog geen fait accompli te zijn, Donderdag zouden zij bij Détaille die aan de expositie in elk geval niet deelneemt samenkomen om definitie! te beslissen over de aanneming of weigering van de uitnoodiging tot deelne ming. Wordt de hoop der patriotten verwe zenlijkt, komt er van deelneming niets, dan is er altijd wel een mouw aan te passen men zegt eenvoudig, dal van de deelneming is afgezien, omdat de lijd van voorbereiding te kort was en men zich liever geheel ont houdt, dan de Fransche kunst niet waardig te doen vertegenwoordigen. De aanwezigheid van keizerin Frederik te Parijs heeft, naar 't schijnt of vele bladen het ten minste willen doen gelooven, een in druk gemaakttegenovergesteld aan dien, welken men er van verwacht had't is of oude herinneringen en geen vroolijke bij de bevolking van Parijs zijn opgewekt, of oude wonden Figaro zegtwonden, die tot het been waren ingevreten weder zijn opengereten. We hebben dus luchtkasteelen gebouwd, toen we droomden van toenadering, van vriendschappelijke verhouding enz. Toch hopen we nog immer, dat de revanche-pers in vele opzichten den wensch voor de wer kelijkheid heeft genomen en de zaken er nog niet zoo treurig bijstaan als die bladen wel zouden wenschen. het vermoeden uitgesproken, dat men hem be loften had gedaan dat alles was vol raadsels. Zou hij gaan of nog afwachten of de kamenier terugkwam? Het was te veronderstellen, dat de persoon, die een geheime bezorging van een brief verlangde, er wel voor gezorgd zou hebben, dat hem het verlaten van het slot niet werd bemoeie- 1 ij kt. Prinses Lobkowitz zou dus waarschijnlijk niet vermoeden, dat men haar naam misbruikte, om haar vader een misschien valsch bericht te doen toekomen. Alles was zoo vreemd, zoo te- genstrijdig, dat de eenmaal ontwaakte argwaan steeds nieuw voedsel vond. Max had zijn ransel gepakt. Het was onder wijl donker gewordenhij moest zich haasten, indien hij nog vroeg genoeg te Brunn wilde ko men om daar met een smid het werk voor den volgenden dag te kunnen bespreken. Hij durfde niet langer toevenen toch was het hem, toen hij wilde heengaan, alsof zijn argwaan onrecht vaardig was, alsof hij een op hem gevestigd ver trouwen teleurstelde. V. GOUDSMID en PRINSES. De trotsche gesprekken der Magyaren onder het middagmaaldaarop de wijzewaarop zij Max Gnndacker hadden beleedigden hoe deze hen had beschaamd, hadden op Maria een moeie- lijk te beschrijven indruk teweeggebracht, want eensdeels kwam er in de wijze, waarop zij de zaken tot dusverre had beschouwd, een geheele omkeering, en anderdeels werd zij geslingerd door de tegenstrijdigste gevoelens. Op Maria drukte de last, dien zoo velen dra gen, die door het lot in een schijnbaar bcnijdens- waardigengelukkigen levenstoestand zijn ge plaatst. Zij was van hooge geboorte, nooit had zij een wensch gekoesterd, die niet vervuld werd, indien dit met goud te bereiken wasmaar van haar vroegste jeugd af ontbrak haar dit geluk dat kinderen smaken, die, aan ontberingen ge woon, over ieder klein geschenk zich verheugen. Wat zij begeerde werd haar gebracht, indien het maar te koop was; daarom voelde zij des te die per het gemis van datgene, wat niet voor geld is te verkrijgen wareinnige liefde was haar door het lot ontzegd. Engeland zegt ten aanzien van Egypte „j'y suis, j'y reste" tot groote ergernis en ontzetting van Frankrijk en ondanks zijn beloften het land der Farao's te zullen ver laten zoolang zijn tegenwoordigheid er niet meer geboden is. Dat is een rekbare bepaling en de oppositie in hel lagerhuis is ook van die meening, maar de regeering niet en wie de macht in handen heeft kan zijn eigen zin doen, zelfs al zijn de zaakjes niet volkomen in den haak. 't Ziet er in Londen nog maar niets roos kleurig uitde dokwerkers staken den arbeid nog wel niet, maar wat niet is, kan worden, spoediger zelfs dan men somwijlen denkt en als er eenmaal met stakingen hier of daar een aanvang is gemaakt, dan komt 't, men weet 't van vorige malen, spoedig tot een algemeene staking. In Noorwegen heeft men nog maar geen nieuw kabinet en men zal in de samenstelling wel zoo spoedig niet slagen ook. De radicalen zouden er een der hunnen willen indraaien, maar daarin heeft de koning weinig zin. Er is geen eigenlijke meerderheid in het parle ment en dat maakt de zaak nog moeielijker. In de diplomatie vindt ook wel eens moord en doodslag plaats, dat wil zeggen niet in werkelijken zin, zoodat de strafrechter er aan te pas zou kunnen komen, maar al te ijverige leden ijverig in verkeerde richting worden wel eens onschadelijk gemaakt. Zoo zal men nu doen met graaf Rantzau, Bis marck's schoonzoon, die tot heden toe gezant was van Pruisen bij het Wurtemburgsche hof en verplaatst wordt als gezant van Duitschland naar den Haag, als plaatsvervanger van graaf Saurma, die in 1885 graaf Herbert von Bis marck opvolgde. Men meent dat de Pruisische en de Beiersche regeering de Bismarck - quaestie eens in vertrouwen willen bespreken en voor dergelijke besprekingen zou de schoonzoon des betrokkenen het minder gewenschte or gaan zijn. De grondwet van Brazilië is nu door de Wij bedoelen hiermede niet, dat de ouders van Maria hun kind niet liefhadden, zij zouden troos teloos zijn geweest, als zij haar hadden moeten verliezen maar zij lieten de zorg voor hare li chamelijke en geestelijke opvoeding over aan goed bezoldigde en beproefde bedienden en verscheiden opvoedsters. Het aanhoudende verkeer in de wereld, het ophouden van een grooten, vorstelijken staat, verhinderden de moeder van Maria om zich veel om haar kind te bekommeren, en zij was ook niet van een karakter, dat innige liefde voor haar kind gevoelde, of behoefte had aan de ui tingen van kinderlijke liefde; daartoe was haar hart te koud. Hoe ouder Maria werd, des te eenzamer ge voelde zij zich in de paleizen haars vaders. De bevrediging van ijdelen hoogmoed, die voor hare moeder onmisbaar was om gelukkig te zijn, had voor haar geen bekoorlijkheidde pracht der feestelijkheden stond haar eer tegen; zij was ge woon op de huldebewijzen der tafelschuimers en gunstelingen nauwelijks acht te slaan. Daardoor was het dan ook verklaarbaar, dat de Magyaren op haar een diepen indruk hadden gemaakt. Het vreemde en schilderachtige der phantastische klee ding wekte belangstelling, de fiere trots, de schijn baar ridderlijke vastheid van karakter deed zelfs het ruwe geestig schijnen, totdat, zoo als heden gebeurd washunne verachtelijke grofheid te voorschijn kwam. Maria was in eerbied voor den keizer opge voed; zij had gezien hoe haar vader als ambte naar dos' keizers geëerd was, hoe oproerigen ge straft werden zoowel in het klooster als in het gezellig verkeer had zij nooit iets gehoord, dan dat de keizer naast den heiligen vader te Rome Gods plaatsvervanger op aarde, dat trouw aan hem eene door den godsdienst bevolen deugd rebellie een doodmisdaad was. Trouw en ge hoorzaamheid aan den keizer golden bij haar als de eerste eigenschappen van een man; ontbraken deze, dan was hij een verachtelijk wezen. Maria had tot 'dusverre gemeend, dat haar va der slechts met het oog op de rechten der gast vrijheid toegevend geweest voor de onbedachte ot in den wijnroes gesproken woorden zijner gasten, die in hun woesten hartstocht veel zenden wat slechts oogenblikkelijke haat of de geest van te- fenspraak hun ingaven maar heden waren ingen gezegd, die Eleonora hadden bewogen constituante afgehandeld en vastgesteld en Donderdag heeft de verkiezing plaats gehad van een president en een vice-president. 't Werdt tijd, 15 maanden na de revolutie In den Woensdag namiddag aan het mi nisterie van binnenlandsche zaken gehouden ministerraad heeft de minister van binnen landsche zaken, Mélot, zijn verzoek om ont slag ingediend, hetwelk aan den koning werd verzonden. Eene ernstige kwaal noodzaakt den heer Mélot gedurende geruimen tijd rust te nemen. De afgevaardigden der Belgische werk lieden, die aan het op 31 Maart te Parijs te houden internationaal congres zullen deelne men, hebben de opdracht ontvangen, den steun der buitenlandsche mijnwerkers te verzoeken, voor het geval in Belgie een algemeene werkstaking uitbreekt. De Belgische mijn werkers verlangen geen financieelen steun, maar willen slechts, dat de vreemde mijn werkers door de bedreiging, dat ook zij het werk zullen staken, den invoer van kolen uit het buitenland naar Belgie zullen verhinderen. De regeering heeft, op aandringen der Vlaamsche bevolking besloten twaalf nieuwe Vlaamsche rechters in het Brusselsche ge rechtshof te benoemen, opdat de Waalsche rechters bij de in het Vlaamsch te voeren verdedigingen door Vlaamsche vervangen kunnen worden. De verwachting, dat deze week het werk in de mijnen der Société de Marihaye, in het Seraing Bassin zou worden hervat, is teleurgesteld. Door 752 mijnwerkers wordt het werk nog gestaakt. BRUSSEL, 27 Februari. Vier grenadiers, die den 4 dezer in het cachot der grenadiers kazerne zich schuldig gemaakt hebben aan strafwaardige handelingenzijn heden voor I —Ij——1—I I I II luide daartegen te protesteeren, en haar vader had anders geantwoord dan zij van hem had verwacht. Waagde hij het niet te antwoorden zooals het behoorde, ontbrak het hem aan moed om de woeste gasten op hun plaats te zetten? Dat kon zij niet aannemen; maar dan bleef haar niets over dan het vermoedendat hij de oproerige woorden in zijn hart niet afkeurde, dat hij slechts uit hoofde van zijn post behoedzaamheid eischte. De kiem toi dien argwaan lag reeds sedert lang in hare borst; zij had echter steeds getracht zoo danige gedachten te verdrijven, het betaamde haar immers niet over haar vader te oordeelen. Het vermoeden, dat vorst Lobkowitz aan Max Gun- dacker kon opgedragen hebben de verhouding der Hongaren tot haar en de handelingen der Hon garen gade te slaan, had haar daarom des te die per getroffenen in een prikkelbare, gedrukte stemming gebracht. De woorden van den secretaris van graaf Wesselenyi, die Maria en Eleonora afgeluisterd hadden, lieten geen twijfel meer o*er, dat de Hongaren een valsch spel speelden, maar Maria waagde het niet aan zichzelvc, veel minder aan hare vriendinden twijfel te bekennen, of haar vader dit al of niet wist, of hij het stilzwijgend dulde, of er misschien mede in betrokken was. De opmerking van Eleonora dat men voorzichtig moest zijn, daar aan de Hongaren niets ontging var. hetgeen in het slot voorviel, maakte Maria het besluit gemakkelijk om te zwijgen en hare vriendin alleen te laten handelenzij beefde er voor terug een vertrouwelijke vraag tot haar va der te richtenzij vreesde alsdan misschien een antwoord te zullen hooren, dat het haar onmo gelijk maakte haar vader te achten. Zij was van meening dat haar vader, als hooggeplaatst amb tenaar der kroon, heden den Hongaren de deur had moeten wijzen, of hen uitdagen; nu kon zii nog twijfelen, maar als zij uit zijn eigen monu hoorde, dat hij met de rebellen sympathiseerde, dan verried zij haar vader, indien zij de oogmer ken van Eleonora ondersteunde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1