Advertentiën, Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. Uitslag der loting voor de nationale j militie. het hoog militair gerechtshof verschenen. Uit de debatten is gebleken, dat hunne hande lingen volstrekt in geen verband stonden met de socialistische beweging. Drie der grena diers zijn veroordeeld tot twee jaren cn een tot drie jaren verblijf in de strafcompagnie. Deze zaak heeft niets te maken met het geen den lsten dezer maand onder de mi litairen op het Luxemburgplein is voorgevallen Dinsdag avond heeft in een café in de avenue de la Bourdonnais een groote alge- meene vergadering der boulangisten plaats gehad, waar echter slechts 300 personen tegenwoordig waren. De Menorval trad het eerst op, en verklaarde, dat het wegnemen van den krans van het beeld van een patriot een voorbereiding was voor den tocht der schilders naar Berlijn, dien hij als onvader landslievend kenmerkte. Déroulède zeide „Wij zijn hier gekomen om een republikeinsch feest te vieren en plotseling komt keizerin Frederik als een spelbreekster in ons midden, om het overschot der stad te bezichtigen, die haar echtgenoot liet bombardeeren. Dezen smaad te dulden is nog niet genoeg; men kondigt het bezoek aan van Wilhelm II zeiven. Doch dat kan niet plaats hebben. Wanneer de keizer van Duitschland ooit een voet op Franschen bodem zal zetten, zal het wezen als gevan gene." luide toejuichingen. De volgende motie werd daarop aangenomen „De revisionis tische patriotten, verontwaardigd uver het bezoek van keizerin Frederik aan het kasteel van Versailles, waar de grondslagen gelegd werden van het Duitsche keizerrijk en van de verguizing van Frankrijk, protesteeren uitdrukkelijk tegen haar vertoeven in Parijs, en waarschuwen haar beleefdelijk voor de laatste maal, dat zij besloten zijn een bezoek in Frankrijk te verhinderen aan keizerWilhelm II den cipier van Elzas-Lotharingen." De houding der Parjsche bevolking tegen over de dochter van koningin Victoria is niet anders dan te roemen. Dit optreden der zoogenaamde patriotten heeft eenen slechten indruk gemaakt. Een telegram uit Parijs van Donderdag zegt: De daling der Fransche rente wordt toege schreven aan het artikel in de Köl.-Zeiting van heden ochtend. (Daarin werden, naar aanleiding van het bekende optreden van Déroulède, de Fran sche regeering en de verstandige elementen der Fransche natie aan dc plichten der gastvrijheid herinnerd, met de verzekering dat door eene beleediging van den keizer of zijne moeder de geheele Duitsche natie zich beleedigd zou gevoelen.) Op nieuw is een bankier, thans Ollari, van de place Boièldieu, te Parijs, met de noorderzon vertrokken,een passief van 300,000 achterlatende. Men vermoedt, dat hij zich naar Londen heeft begeven. Bij een huis zoeking werd zijn kas geheel ledig gevonden. De Fransche Nouvelle maakt een brief openbaar van den Paus aan kardinaal Lavi- gerie, waarin de Paus erkent, dat de ijver van Lavigerie en de diensten door hem aan den Heiligen Stoel bewezen, de verwachtin gen van den Paus niet hebben beschaamd. PARIJS, 27 Februari. Keizerin Friedrich is heden voormiddag te 10,10 ure met den Noorder spoortrein vertrokken. Geen enkel incident had er plaats. Eenige honderd nieuwsgierigen waren bij het vertrek der kei zerin tegenwoordig. Geen enkele kreet werd gehoord. Tal van personen hebben haar gegroet. De koninklijke commissie van onderzoek der verhoudingen tusschen arbeid en kapi taal zal uit vele leden bestaan, en door sub commissies voor bepaalde quaesties worden ondersteund. Hoofdzakelijk zal overwogen worden hoe men werkstaking kan voorko men, en of het mogelijk is den arbeidsduur wettelijk vast te stellen. Door de ophitsing der mijnwerkers van Slikswork, is het huis van den markies van Londonderry, waarin de aan het werk geble ven werklieden werden gehuisvest, het tooneel van ernstige ongeregeldheden geweest. De menigte wierp met steenen naar de politie, die verscheiden charges moest maken. Tal van werkstakers werden verwond. Daar het bestuur der dokwerkers gewei gerd heeft met de scheepsbevrachters het werk te staken, heeft het bestuur van deze laatsten zijn proclamatie, waarin de stuwers werden aangespoord tot staking o'ver te gaan, ingetrokken. Daardoor is een werkstaking voor 't oogenblik voorkomen. De verhouding tusschen den bond van scheepsreeders en de matrozen-union te Glas gow is zoo gespannen, dat de matrozen, die in dienst der eersten zijn, onder bedekking der politie naar hun schepen gebracht moe ten worden. De marine-begrooting voor 1891/92 raamt de uitgaven op 141/* millioen pd. sterling f 171.000.000). Van de 70 schepen, tot den bouw waarvan besloten werd, zullen er 6J in 1894 gereed zijn. Toen admiraal Hornby Dinsdag door Portsmouth reed. werd een der paarden van zijn rijtuig schichtig. Hornby werd uit zijn rijtuig geslingerd, waardoor hij een hersen schudding bekwam. De toestand van den admiraal is bedenkelijk. LONDEN, 27 Februari. Het onderzoek omtrent den moord van de vrouw in White- chapel heeft tot dusver nog niets aan het licht gebracht, dat pleiten kan voor de schuld van Sadler. De rechterlijke instructie te zijnen aanzien wordt evenwel nog voortgezet. De chauvinistische ommekeer te Parijs, de opruiende taal van sommige Fransche bladen en het intrekken der reeds toegezegde deel neming aan de Berlijnsche tentoonstelling door sommige Fransche kunstenaars, heeft hier de openbare meening zeer ontstemd. Daarbij komt dat de Parijsche correspondent der Na tional Zeitung, die persoonlijk in nauwe be trekking staat tot de Duitsche ambassade te Parijs, de mogelijkheid laat doorschemeren van onaangename gebeurtenissen bij het ver trek van keizerin Friedrich op morgen, zij het ook maar in den voorzichtigen vorm, dat het te hopen is dat ze niet zullen voorkomen. Het Berliner Tageblatt bericht, dat graaf Munster in een langdurig onderhoud met den minister Ribot dezen te kennen gegeven heeft, dat de huidige poging van Duitschland om op vriendschappelijke!) voet met Frankrijk te komen, wel eens de laatste zou kunnen wezen. Dit blad, dat reeds sedert jaren op verschil lende wijzen en zonder ophouden eene ver zoening met Frankrijk bepleit heeft, zegt „Hoe dreigend de Marseillaise ook over de Vogesen weerklinken moge met gelijk zelf bewustzijn als vóór 20 jaren zeggen wij: Fest steht und treu die Wacht am Rhein De National-Zeitung zegt, in verband met het vertrek van keizerin Friedrich van Parijs, voor het oogenblik te vertrouwen dat de plich ten der gastvrijheid in acht genomen zullen worden, maar herinnert er niettemin aan dat geen jaar onder een vredelievender gesternte begon en tot den zomer verliep dat het vree selijke oorlogsjaar 1870. De Vossische Zeitung meent, dat blijde verwachtingen voor de toekomst aan de reis van keizerin Friedrich reeds niet meer te verbinden zijn; men kan reeds tevreden we zen, als de opnieuw aangeblazen hartstochten van lieverlede weder voor eene kalmer stem ming zullen plaats maken. Zoo luidt het oordeel in de bladen. Hoe onverwacht de chauvinistische uitbarsting ge komen is, blijkt uit de redevoering, door den keizerlijken stadhouder, prins Hohenlohe te Straatsburg uitgesproken aan een feestmaal van den Elzasser Landdag. Hij verklaarde toch, dat het vertrouwen der regeering in de stemming der bevolking, en niet minder ook in de gezindheid van den westelijken nabuur zooveel was toegenomen, dat waar vroeger dat vertrouwen geschokt was en tot maatre gelen had aanleiding gegeven, welke nog voor een deel op het rijksland drukken, thans aan beide zijden de hoop gekoesterd werd op den terugkeer tot normale verhoudingen. RERLIJN, 27 Februari. De Reichsanzeiger meldt, dat de rijkskanselier den keizerlijken stadhouder in Elzas-Lotharingen uitgenoodigd heeft tot nader order at te zien van elke verzachting bij de handhaving van het be staande passtelsel, en ten opzichte van de Fransche grensgemeenten de toegestane faci liteiten in het verkeer niet verder uit te breiden. 27 Februari. De Norddeutsche Allge- meine Zeitung br;ngt tegenover de houding der Franschen met betrekking tot de ten toonstelling van kunstwerken te Berlijn in het midden, dat de openbare meening in Frankrijk getoond heeft tegenover den drang eener als van politieke beteekenis voorgestelde chauvi nistische agitatie van een handvol gekken en schreeuwers geheel en al machteloos te zijn. Zoodra het minste beroep op de volksharts- tochten wordt gedaan, vermag het goede deel der bevolking niets om de beschaafde voor waarden van het verkeer tot haar recht te doen komen. Daarin ligt dat voordeel, dat nu vaststaat, waar eigenlijk de bron is van de in Europa bestaande onrust. De ex-minister Crispi verkeert in een zon derling gevalals advocaat der Italiaansche Stoom vaart-Maatschappij, waarvan hij 50000 lires per jaar trekt, werd hij uitgenoodigd als pleiter op te treden voor een gewichtige zaak, nu voor de rechtbank te Marseille gebracht. Crispi vreest terechtdat, wanner hij daar optreedt, anti-Italiaansche manifestation niet kunnen uitblijven, doch zijn jaarlijksch in komen op te offeren is een zwaar besluit. WAALWIJK. Op Zondag 1 Maart, 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum PROGRAMMA Al) LIBITUM. Bij dit nummer behoort een bijvoegselbe vattende het uitvoerig verslag van de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeen teraad. WAALWIJK, 28 Febr. 1891. De loting voor de nationale militie is hier in de grootste kalmte afgeloopen. Geen en kele wanordelijkheid heeft er plaats gehad. De stedenwet is in de afdeelingen der eerste kamer, zooals men weet verre van gunstig ontvangen. Het Nwsbl. v. N. weet echter reeds mede te deelen, dat onze senaat een fout zou ontdekt hebben, die aanneming onmogelijk maakt. De nieuwe alinea, welke bij art. 9 is ge voegd, bepaalt o. a., dat op de kiezerslijsten van alle kiezers opgegeven moeten worden straat en huisnummer. Dit wordt uitdrukke lijk bevolen. Wie geen huisnummer heeft, zou dus vol gens de stedenwet als kiezer niet in aan merking kunnen komen en... schippers zou den dus uitgesloten zijn. Het is een kleinigheid, maar het is een fout. En wel een onverbeterlijke fout, daar de eerste kamer het recht van amendement mist. Amsterdam krijgt thans zijn beurs In een Dinsdagavond gehouden raadszit ting der hoofdstad is, na langdurige beraad slagingen over de ingediende plannen voor den bouw eener nieuwe beurs, het plan W. P. W. met 23 tegen 13 stemmen aangenomen, zoodat de beurs zal gebouwd worden aan het Damrak op een door onteigening te verkrij gen terrein tusschen de Oude Brugsteeg en „Bible-Hotel." De kosten van dit plan zijn geraamd op f 5.100.000. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's Hertogenbosch, ter standplaats Cuyk, de heer A. P. A. G. van den Bergh, candidaat-notaris te Ravenstein. Maandag a. s. wordt in „Plancius," te Amsterdam, eene eerste meeting gehouden vanwege een commissie, die zich uit verschil lende werklieden- en andere vereenigingen heeft gevormd, om ais verkiezingsleus voor de tweede kamer te stellen „onmiddellijke invoering van algemeen kiesrecht, met per soonlijke geheime stemming." Op deze en volgende vergaderingen zullen telkens twee redenaars het woord voeren; in de volgende week de heeren F. Domela Nieuwenhuis en J. Stoffel. Men schrijftWanneer men wijzigingen in de jacht- en vogelwet wil maken, zijn deze al spoedig te vinden. Laat een ieder vrij, om op zijn eigendom of gepachten grond al hetgeen hem schadelijk voorkomt, van kant te maken, hetzij door schieten, of door middel van klemmen, vallen ot stroppen neer te zetten, dat is, dunkt mij, het eenige middel om aan den wensch der landbouwers te voldoen. Mij kwam dezer dagen nog een werkje in handen van een bekend ornitholoog, den kapitein Van Hooydonk, die door het be schrijven der vogelwet en meer andere wer ken op natuurkundig gebied, door hem ge schreven, altijd geprotesteerd heeft waarom sommige vogels, die toch als schadelijk door een ieder gekend zijn, door de wet in be scherming moeten genomen worden. Als man van 40-jarige ondervinding zegt hij, niet ten onrechte, dat misschien geheele graanvelden vernielende roofvogels zooals de kraai, kauw, ekster, Vlaamsche gaai, sperwer, eekhoorn, enz., te veel om op te noemen, meer nadeel aan insecten etende volgels toebrengen dan een kinderhand doen kan. Menschen van ondervinding en langdurige practijk zijn dik wijls over deze aangelegenheid beter te con sulteeren, dan zij, die theoretisch hierover studie en naam gemaakt hebben. [N- WAALWIJK en BEZOOIEN. 1. Johannes Hensen. 2. Josephus Maaijwee. 3. Johannes Smolders. 4. Hendrik Versteeg. 5. Lambertus de Vries, broederdienst. 6. Johannes Goedhard. 7. Theodorus Korthout, reclame. 8. Joseph van Es, broederdienst. 9. Cornelis van de Griendt, eenige zoon. 10. Gijsbertus Blok, eenige zoon. 11. Fredericus van Gils reclame. 12. Gerardus de Leijer, broederdienst. 13. Hendrik van Heiist, eenige zoon. 14. Josephus Schelkens. 15. Gerrit Dekker, broederdienst. 16. Jacobus van Bavel, reclame. 17. Theodorus Duquesnoy. 18. Wouter Ma ai je s, reclame. 19. Andreas Wagemakers, broederdienst. 20. Jacob IIai tog, reclame. 21. Denis van der Zaken. 22. Cornelis van Nooij. 23. Cristiaan Klerks, reclame. 24. Hermanus van Assen. 25. Lambertus van Bavel, broederdienst. 26. Cornelis Mahieu, broederdienst. 27. Cornelis Rekkers, eenige zoon. 28. Johannes van der Sterren. 29. Hendricus Passier, broederdienst. 30. Coinclis van Kuik. eenige zoon. 31. Pieter van Huiten. 32. Johannes Kuijs. 33. Bernardus van Bers, eenige zoon. 34. Hendricus Papenhoven, broederdienst. 35. Petrus Mombers. 36. Petrus van Dijck, eenige zoon. 37. Adrianus Korthout. 38. Johannes van der Ven. 39. Hendricus Heyhuurs. reclame. eenige zoon. eenige zoon. broederdienst. broederdienst. eenige zoon. reclame. reclame. broederdienst. broederdienst. broederdienst. eenige zoon. broederdienst. 40. Antoon Bijlhout. 41. Antonius van Iersel, 42. Jozephus Zijlmans. 43. Sebastiaan van de Pennen 44. Petrus van den Broek. 45. Cornelis Hendriks, 46. Franciscus van Delft, 47. Johannes Wagemakers, 48. Petrus Trommelen. 49. Pieter Brekelmans, 50. Johannes van Daelen, 51. Johannes van Hilst, 52. Johannes van Es, 53. Laurentius Trimbach, BAARDWIJK. 1. B. J. Kools. 2. M. van Mierlo, 3. L. van Woensel, 4. Corn Leijtens, 5. Joh. Lombarts. 6. P. J. Boom. 7. A. van de Leur. 8. Hendrik Maas, Adz. 9. Jacobus van Beijnen, 10. Andries van Beijnen, 11. J. B. Pullens, 12. Christ. Thijssen. 13. P. J. van Huiten. 14. A. van der Pennen. 15. G. Kleijberg. 16. P. van Iersel. 17. A. A. Verhoeven. 18. Laurens Pullens, Hz. 19. J. H. Treffers, CAPELLE. 1. Johannes van Campen. 2. Gerrit Geenen. 3. Marinus P. Nieuwenhuizen 4. Pieter Nieuwenhuizen. 5. Gerardus M. Hoefnagel. 6. Arie de Kok. 7. Martinus Waerts. 8. Dingeman v. d. Wiel. 9. Adriaan W. Verheijden. 10. Dirk C. Werther. 11. Jacob Kommers. 12. Cornelis Wagemakers. 13. Petrus J. Vermeulen. 14. Cornelis Quirijns. 15. Jan Rozenbrand. 16. Marinus Wervers. 17. Arie A. van Oosterhout. 18. Cornelis van Zeist. 19. Thomas v. d. Hammen. 20. Cornelis Bergmans. 21. Adriaan Koenen. 22. Adriaan A. v. Baardwijk. 23. Adrianus Kemmeren. 24. Johannes van der Hoeven. 25. Hartger Alb. Post. eenige zoon. broederdienst. broederdienst. eenige zoon. te klein. eenige zoon. eenige zoon. te klein, broederdienst. broederdienst broederdienst. broederdienst. WAALWIJK, 27 Febr. Bij goeden aanvoer ter veemarkt, was de han del niet zeer vlug voor kalfbeesten. Wei- en vetvee was daarentegen tamelijk goed gevraaagd. Alles met weinig variatie in de prijzen, uitgeno men voor nagenoeg rijpe kalfbeesten en dito vaarzen, die voor Belgie doch tegen eenigzins la gere prijzen koopers vonden. Kalfkoeien f150.&f265.tot f Kalfvaarzen f135.a f190.tot f Jonge varkens f6,af 11.25 Ter botermarkt aangevoerd 2513 KG van f 1,03 a fl,47 per KG. Eieren f3 a 3.50 per 100 stuks. Voor zoolleder was iets meer vraag, zoo wel voor onmiddellijke behoefte ten behoeve der schoenenfabrieken als zwaar beleerde zoolleerhuiden voor militair gebruik en ten dienste der uitsnijderij. De prijzen zijn wel zoo vast. Hoewel een tamelijk groot aantal looiers en huidenhandelaars en andere be langstellenden de huidenveiling van 25 en 26 dezer te Antwerpen hebben bijgewoond was de kooplust in koehuiden vooral zeer gering. Het betrekkelijk klein getal ver kochte bleef ver beneden taxaat. De beste partijen zware ossenhuiden vonden over 't geheel een ietwat beter onthaal en vonden nogal koopers. Wij vermoeden, dat eene verdere daling in alle soorten doch hoofd zakelijk in de mindere en tweede soort hui den niet lang zal uitblijven. De looiers behoeven zich niet te haasten, de aanvoer der nieuwe slachting in la Plata is pas be gonnen; wij zijn dus nog enorme partijen in alle soorten wachtende. Ëp Onze jongste lieveling ANNA over-l leed heden nacht in den ouderdom van ruim vier jaren, i F. 1NGEN-HOUSZ. M. INGEN- IIO USZ- Mazzoli. g Waalwijk, 19 Februari 1891. Eenige en algemeene kennisgeving. I Tot onze diepe droefheid overleedM Iheden, na eene hevige ziektetijdigH voorzien van de H. H. Sacramenten I onze geliefde broeder Adrianus van Ree, I in den ouderdom van ruim 75 jaren. IDe Kinderen VAN REE. Waalwijk, 26 Febr. '91.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2