BIJVOEGSEL HET ZUIDEN, Gemeenteraad van Waalwijk, Zondag 1 Maart 1891. VAN DE OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 27 Februari 1891, 's a- voiids 6Va ure. Afwezig de burgemeester, d:e een oogen- blik voor den aanvang der vergadering schriftelijk kennis gaf deze niet te kunnen bijwonen, en de heer Gragtmans. Voorzitter de wethouder Timmermans. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken a. Besluit van ged. staten, houdende goed keuring der gemeenterekening over 1890 ten bedrage van in ontvangst f 106.219,52 in uitgaaf f 104,005,17 b. c. goed slot f 2,214,345 Twee idem, houdende goedkeuring van in de vorige vergadering genomen be sluiten tot af- en overschrijving. Idem waarbij 4 reclamanten tegen hun nen aanslag in den hoofdelijken omslag door ged. staten in het gelijk worden gesteld't betreft W. Coppens, Jos Michielsen, Ant. Ch. Ie Blanc en A J. Verhoeven. II. Tentoonstelling. De voorzitter„de heeren zullen zich herinneren dat de heer Verbunt de v< vergadering op zich genomen heeft eene commissie voor de tentoonstelling te consti- tueeren.* De heer Verbunt„Ik heb beloofd mon deling te zullen rapporteerendaar ik te dier tijde echter niet te huis was, heb ik het schriftelijk gedaan; het gezondene be hoort echter niet te worden beschouwd als een officieel stuk.* De voorzitter,,'t moet toch door den raad behandeld worden.* Het door den secretaris voorgelezene schrij ven, vergezeld van een begeleidende missive, luidt als volgt Vereeniging tot het houden eener Landbouw-tentoonstelling te Waalwijk. De vereeniging zal bestaan uit een eere- bestuur en een uitvoerend-bestuur. Het eere-bestuur behandelt de officieele zaken, en benoemt de verschillende keurings- commissien en regelt de bekroningen het hiervoor beschikbaar bedrag zal vastgesteld worden in overleg met hel uitvoerend-bestuur. Het uitvoerend-bestuur zorgt voor het daar- stellen en regelen der tentoonstelling en daaraan verbonden festiviteiten. De noodige gelden tot dekking der kosten worden verkregen door de subsidie en garantie der gemeente Waalwijk en zoo mogelijk van andere corporafien, en uitgifte van rentelooze aandeelen a f 10.— te storten 10. Juli a. s. Na afloop der tentoonstelling worden naar mate der dan aanwezige fondsen deze aan deelen aan toonder gerestitueerd tot het gestorte bedrag. De gestorte gelden worden voor zoolang zij niet voor uitgaven noodig zijn, gestort bij het correspondentschap der Nederland- sche Bank, gevestigd te Waalwijk. P. Verwiel. M. van Loon. E. W. Klijberg. Jos. Bink. H. Meulkens. C. C. de Greeff. G. Wagemakers. G. van Loon. I). A. Kakebeen. De voorzitter: „de vorige vergadering is besloten f400 subsidie te geven en nog een crediet toe te staan van f 400 voor 't geval dit noodig mocht blijken. Ik heb steeds begrepen, dat ook die eerste f400 zouden gegeven worden voor zoover dit noodig zal zijn. Of is }t de bedoeling dat die som in allegeval zal worden uitbetaaldzelfs al mocht de commissie ze kunnen missen.* De heer Verbunt: „T is door den raad aangenomen, dat die eerste f 400 in alle geval direct in baar geld zullen worden uit betaald blijkt er later van dat geld over te zijn dan zal dit worden gestort in de ar menkas;* De voorzitter: „wil de heer Verbunt nog verdere inlichtingen geven De heer Verbunt: „officieus heb ik be richt gekregendat het rundvee- en het paardenstamboek ieder f100 subsidie zullen geven. Verdere inlichtingen heb ik niet te geven.* De voorzitter„Als de raad zich dus kan vereenigen met het plan en de toelich ting kan de zaak onmiddellijk haar beslag krijgen. Verlangt nog iemand van de heeren het woord Is niemand er tegen dan is besloten dat de commissie onmiddellijk iu werking zal tredenterwijl haar morgen reeds van dit besluit zal worden kennisgegeven.* De voorzitter„er is ingekomen een schrijven van den havenmeester van der Werif aan burgemeester en wethouders. Daarin geeft hij te kennen, dat hij zich ter wille van herbergpraatjes door een der raads leden niet bevoegd acht tegen het tegen woordig salaris langer in functie te blijven, waarom hij tegen 1 Maart zijn ontslag ver zoekt. Wil het college hem direct uit zijne betrekking ontheffen, dit is hem ook goed.* De voorzitter: „dit schrijven is gericht aan het dag. bestuur, 't Hoort echter thuis bij den raad, die den havenmeester benoemt en ontslaat. Van der Werff heeft met den burgemeester gesproken en deze schrijft zoo even dat hij deze vergadering niet zou bij wonen.* De heer Baijens „mijuheer de voorzitter, kunt u soms nadere inlichtingen geven omtrent die koffiehuispraatjes; zoo niet dan zal ik het zelf doen.* De voorzitter: „ik weet er in 't geheel niets van; de burgemeester heeft het college in 't geheel niet op de hoogte gebracht.* De heer Baijens: „ik heb van der Werff gesproken; hij heeft mij gezegd dat van der Heijden hem bij Verwiel kolossale verwij- tingen had gedaan, die 't hem onmogelijk maakten in functie te blijvendaar van der Heijden hem zou verweten hebben dat hij zijn plicht niet deed en er wel eens schepen dé haven verlaten hadden zonder betalen. Natuurlijk, als men zijn plicht doet, is 't hard zoo iets te moeten hooren Ik stel daarom voor dat de raad besluite het gevraagde ontslag niet le verleenen** De heer Van der Heijden': „hebt gij dit van iemand anders gehoord dan van Van der Werff P* De heer Baijens„Neen.* De heer Van der Heijden „dan is 't mij de moeite niet waard u daarop te antwoor den. Overigens beroep ik mij op Van Schijn- del, dat Van der Werff niets dan grove las tertaal verteld heeft.* De heer Van Schijndel: „en dan blijf ik u geheel bij dat Van der Wrerff zich zeer onwelvoegelijk gedragen heeft tegenover Van der Heijden.* De heer Van der Heijden u Van der Werff is begonnen met mij kwalijk te nemen, dat ik hem niet onder vier oogen gezegd had hetgeen ik hier in den raad over hem had gesproken. Ik heb hem toen toegevoegd, dat ik nog veel meer van hem had kunnen zeg gen, want dat de twee vroeger door mij ge noemde personen (die v. d. Werff tusschen twee haakjes gezegd heeft wel te zullen vin den) beweerd hadden, dat er welschepen de haven verlaten hadden zonder betalen." De heer Baijens„in alle geval is het onpassend, dat een raadslid in een herberg een ambtenaar op zoo'n wijze behandelt. Zijn er klachten, die moeten aan den raad ge daan worden.* De heer Van Schijndel„ik geloof dat die praatjes beter bij de thee passengij mnt mooi redeneeren, maar als gij er zelf in betrokken waart zoudt' gij uw koker nog wel hooger optrekken.* De heer Baijens: „beter bij de thee dan bij den borrel.* He voorzitter „waar twee kijven zullen wel twee schuld hebben, maar hoe Took zij, ik betreur het voorgevallene. Overigens valt het wel in mijn geest v. d. Werff te handhaven. De heer Baijens„ik stel voor v. d. Werff te verzoeken te blijven en zijne aan vraag om ontslag in te trekken.* De voorzitter „de raad zou dus beslui ten het gevraagde ontslag niet te verleenen en v. d. Werff te verzoeken zijne aanvraag in nadere overweging te nemen.* De heer Mombers „het dag. bestuur zou naar mijne meening eerst dienen te in- formeeren hoe de zaak zit; om af te gaan op herbergpraatjes is te flauw,* De voorzitter„wat het dag. bestuur betreft, v. d. Werff heeft de zaak met den burgemeester besproken en déze heeft het collegic niet ingelichtwij moeten dus ook afgaan op 't geen we hier hooren.* De heer Timmermans Bz. „nog geen twee maanden geleden is v. d. Werff met algemeene stemmen benoemden nu gaat het niet aan hem te veroordeelen op grond van herbergpraatjes. Komen er klachten in bij het dag. bestuur over de haven, dan zal dit wel weten te handelen.* De heer van Schijndel„bij die verga dering zijn er wel degelijk grieven tegen hem ingebracht.* De heer Van der Heijden „juist daarover is hij tegen mij begonnen. Overigens hoort de zaak in de raad niet te. huis; het schrij ven is gericht aan B. en W. Willen die aan den raad het ontslag voorstellen dan is dit goedmaar nu heeft de raad niet te beslissen. Zonals 't nu geschiedt is 't ook geen behandeling, alleen bisbiliën.* De heer Baijens„ik heb van middag Van der Werff nog gesproken en die heeft mij gezegd dat de burgemeester hem beloofd had in den raad inlichtingen te zullen geven. De voorzitter „Van der Werff is er op gewrezen dat zijn verzoek bij den raad te huis hoordedaarop heeft hij met den bur- gem. gesproken. Overigens is er haast bij, het ontslag is tegen 1 Maart gevraagd; wij dienden dus af te handelen.* De heer Van Schijndel,/i was misschien beter de zaak nog eens te onderzoeken.* De heer Verbunt„De raad moest een voudig het ontslag niet verleenen zonder meer; Van der Werff zal gaarne blijven.* Allen verklaarden zich hiervoor behalve de heer Van der Heijden, die een oproeping wenschte. De voorzitter „In de vorige vergadering is de behandeling aangehouden van een voor stel van den heer Baijensomdat deze toen niet tegenwoordig was. Ik wensch dienaangaande het volgende voor te stellen de raad bepale het besluit van 18 Novemb. 1899 zoo te wijzigen, dat, als het dag. best. het noodig oordeelt een tweeden opzichter aan te stellen, het daartoe gemachtigd is.* De heer Baijens: „van Dijck blijft dus gemeentearchitect, en als T noodig is kan het bestuur een dagelijkschen opzichter aanstellen P Dan kan ik er mij mede ver eenigen.* Da heer Verbunt: „Daar ben ik tegen; 't is ook hoofdzakelijk te doen om de plan nen voor nieuwe gebouwen door een des kundige te laten nazien.* De heer van der Heijden: „bij de boter- raijn hebben we ook zoo'n vreemden opzichter gehad, daar ook al niet veel voor was.* De voorzitter: „als mijn voorstel daardoor aannemelijker wordt, wil ik er wel aan toe voegen dat die opzichter zooveel mogelijk uit de gemeentenaren zal genomen worden.* De heer Baijens „zoo ben ik er we voor, maar anders houd ik mii aan mijn eerste voorstel; het vroeger besluit is on rechtmatig genomen.* De keer Timmermans Bz.: „de commissie van onderzoek voor de begrooting van 1890 heeft reeds de wenschelijkheid geuit dat, als hulp noodig was bij te stichten gebou wen, die genomen zou worden uit de ge meente; de raad heeft zich daarmede ver- eenigd en er bestaat dus reeds een besluit De voorzitter: „is de raad het daarom trent eens De heer Verbunt„neenik blijf bij mijn vroeger voorstel. Als er werken van eenig belang moeten worden ondernomen moet ook omtrent de plannen een deskundige geraadpleegd worden; 't geldt niet alleen het toezicht.* De voorzitter„oök dit is genoemd. Mij komt voor dat deze de beste weg isnu zijn de scherpe kanten er afwil de raad echter niet, dan zal ik het voorstel Baijens in behandeling brengen. Zeker kan het be sluit van 18 November niet geacht worden te zijn genomen na rijp beraad 4 stemmen voor, 1 tegen en 4 onthoudingen De heer Van der Heijden „mag ik u eene opheldering vragen. Ik meen dat toen jesloten is bij ieder groot werk een opzich ter te benoemen.* De secretaris leest„om voor ieder uit te voeren gemeentewerk een bouwkundige aan te stellen.* De heer Baijens„daar ben ik sterk tegen.* De heer Van der Heijden „als gij dan alleen baas zijt dan zijn wij er allemaal tegen.* De heer Mombers „uit het tegenwoor dige voorstel van het dag. bestuur zou ik afleiden dat het geen bezwaar heeft tegen de gebouwen. De teekenschool zou bouw vallig zijnik ben geen deskundige maar heb ze toch eens wezen opnemen en op het geen ik kan zien heb ik niet veel aan te merken. Ik heb in het heele gebouw geen scheurtje kunnen vinden en de muren zijn betrekkelijk gezakt. Eenen er bijnemen dan toch zeker niet.* De voorzitter„bij het dag. best. zijn over de gebouwen geen klachten ingekomen. Een zeer deskundige heeft mij verklaard dat de gevel der teekenschool uit een architec tonisch oogpunt zeer goed was.* De heer Van Schijndel„en ik heb van een deskundige juist het tegendeel gehoord: „ziet die steenen eens* werd er gezegd, die zijn geleverd door Schonk en Van Dijck, den gemeentearchitect.* De heer Hoffmans „welke aanmerkingen werden op de steenen gemaakt De heer Van Schijndel „dat het mis kleurige zijn.* De heer Baijens„aangaande het door Schonk en Van Dijck geleverde heeft Van Dijck mij openhartig verklaard, dat dit in 't geheel f47 bedraagt.* De heer Van Schijndel„Dan zal Twel waar zijn, als gij 't zegt.* Hierna werd het voorstel van den voor zitter (op voorstel van den heer Van der Heijden met intrekking van T vorige) aan genomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Verbunt, Van der Heijden en Van Schijndel. De heer van Schijndel„nu kunt ge maar gauw beginnen te benoemen want Van Dijck heeft zich alweder belast met het op zicht over den bouw van een paar particu liere woningen.* III. Reclames hoofdei, omslag. Op voor stel van den heer Van der Heijden opge dragen aan B. en W. De voorzitter sluit de vergadering.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3