BUITENLAND. Belgie. Engeland. Buitss'lilaïid. Italië. Bulgarije. Amerika. Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. diging. Ten aanzien der geldmiddelen wordt gezegd, dat liet noodzakelijk is, het tekort te doen verdwijnen, door bezuinigingen op de uitgaven. De vlottende schuld behoort binnenkort geconsolideerd te worden. De regeering is bezig, zich op de hoogte te stellen van de sociale quaestie. Ook wordt de indiening van een wetsontwerp tot in voering van verplichte oefeningen in den krijgsdienst 'aangekondigd. De Italiaanscl.e kamer was bij de opening der zitting zeer woelig. Het ministerie werd hevig aangevallen door Zanardellidie echter verklaarde zich te vereenigen met het voor stel van den minister-president Di Rudini, om Biancheri weder tot voorzitter der kamer te kiezen. Deze werd hierna eenparig her kozen. De minister van financien Luzzatti legde de bezuinigingsplannen der regeering bloot, door welke, naar hij verzekerde, het evenwicht de begrooting hersteld wordt. De bezuini gingen bedragen 38 millioen, waaronder 9 millioen op het leger en 11 millioen op de vloot, zonder dat daardoor de verschillende diensten minder goed verzorgd zullen wor den. De verkiezingen voor den rijksraad van Oostenrijk zijn begonnen, maar eerst over een veertiental dagen zal men den uitslag weten. In Noorwegen is de kabinets crisis nog steeds hangende, in Rumenie zit men alweer met een onvoltallig kabinet en in Servie beloven de nieuwe ministers „monts et merveilles." De Times verneemt uit Buenos Ayres dat de staat van beleg voortduurt, hetgeen vol gens den staatspresident en het ministerie noodig is om den toeleg der samenzweerders en anarchisten te verijdelen. Er liggen 2000 man in garnizoen in de stad, behalve eene groote politiemacht, maar geene ongeregeld heden dreigen en men verwacht de oplossing der moeielijkheden door den ongeduldig ver beiden Mitre. Intusschen staan algemeen de zaken stil en de banken krimpen hare dis conteeringen in. Het Chileensche nieuws wordt gewantrouwd, omdat rechtstreeksche gemeenschap ontbreekt. Het is onbekend hoe de jongste gevechten afliepen, maar Iquique blijft in de handen der opstandelingen. GENT, 2 Maart. De socialisten en pro gressisten richten voor heden avon l in vier wijken der stad monstermeetings voor het algemeen stemrecht in. De meetings moes ten gevolgd worden door een optocht om een adres aan den gouverneur der provincie te overhandigen maar de burgemeester heeft den optocht verboden. Den vorigen nacht werden honderden briefjes in chrorno- graphiedruk onder de deuren der huizen ge stoken, eindigende met de oproeping„Man nen. Heden avond op de barricaden De burgemeester heeft zooeven bijzondere korpsen der burgerwacht onder de wapens geroepen. Het stoomschip „Cameroon", van den Kon- gostaat te Liverpool aangekomen, rapporteert eene algemeene verhuizing der handelshuizen naar den Portugeeschen oever. Slechts het Rotterdamsche handelshuis bleef. De eerst genoemde motiveeren hunnen uittocht hier mede, dat de Koiigostaat sedert Nieuwjaar allerlei drukkende belastingen heft,waarbij ver geleken met de Portugeesche belastingen licht zijn. Zoo moeten de handelshuizen aan den Kongostaat grondbelasting per yard betalen, welke verdubbeld wordt bij fabriekenbouw aldaar. Hooge belastingen worden mede geheven, op het tappen van sterken drank, op landing van booten en op dienstboden. De jury van de lijkschouwing over Frances Cole, de in Whitechapel vermoorde vrouw heeft verklaard dat die vrouw ver moord is door „een of meer onbekende per sonen". De gezworenen gelooven dus niet aan de schuld van den stoker Saddler; maar het gerechtelijk onderzoek tegen dezen wordt steeds voortgezet. Het lid van het parlementde reeder Feurniss, heeft een schrijven gericht tot den secretaris van den bond der werklieden ver - eenigingen, waarin hij het voorstel doet, dat door den reedersbond voortaan niet meer de voorkeur aan niet-leden van werkliedenver- eenigingen zal worden gegeven maar weder tot het oude huursysteem terug te keeren. De werklieden vereenigingen van haar kant moeten echter dan niet meer er opstaan, dat slechts hare leden in dienst genomen worden. De werkliedenbond heeft daarop geantwoord, dat het voorstel ten grondslag kan strekken aan verdere onderhandelingen. In het Engelsche tijdschrift Iron leest men „Van alle wilde denkbeelden, die ooit uit het vruchtbaar brein van den mensch zijn voortgesproten, is zeker wel het wildste dat van den Franschen ingenieur Aristide Ber- gès. Zijne uitvinding is bestemd om eene der aanlokkelijkheden van de tentoonstelling te Chicago te worden. Hij stelt voor daar een tweeden Eiffeltoren te bouwen, van welks top diegenenwelke belust zijn op sterke gewaarwordingen van eene geheel nieuwe soort, naar beneden kunnen geworpen worden in eenen wagen of eene kast. Hij berekent, dat de snelheid aan het einde van een val van b.v. K'OO voet meer dan tweemaal zoo groot is dan die van den snelsten spoortrein. Het hoofdpunt is hier, om de reizigers aan het einde hunner vlucht door de ruimte veilig en behouden te land te doen komen. Daar weet de ingenieur dit op, dat hij zijn wagen de gedaante zal geven van een projectiel, dat hij naar beneden zal laten schieten in een waterput, die de noodige diepte heett. Zijn wagen of kast zal 13 voet lang en 10 voet breed zijn en 15 personen kunnen ber gen. De vloer zal op veeren rusten. Het onderste gedeelte zal bestaan uit eene reeks kegels, teneinde de samenpersing der lucht in de kamer te voorkomen, als het projectiel in het water valt. Het totale gewicht zal 11 ton en de waterverplaatsing 31 ton zijn.Voor een val van iets meer dan 1000 voet zou de diepte van het water in den put 180 voet worden. Wij kunnen hierbij voegen, dat de ontwerper van dit geheel nieuwe plan aan raadt de reizigers op hunne zitplaatsen vast te binden. In de Duitsche pers wordt van meer dan eene zijde het opnieuw verscherpen van de pas-bepalingen en van het toezicht op het grensverkeer in Elzas-Lotharingen afgekeurd. Naar men beweert heeft keizerin Friedrich den keizer geschreven, dat zij te Parijs door alle in verantwoordelijke betrekkingen ge plaatste personen zoo beleefd en oorkomend mogelijk behandeld is. Het schijnt dat de regeering over de te Parijs voorgevallen betreu- renswaardigefeiten in diplomatieke gedachten - wisseling met Duilsch'and getreden is, en op gemerkt heeft dat zij geen wettelijke wapenen tot hare beschikking had om de uitvallen der chauvinistische bladen tegen te gaan maar alle maatregelen genomen had om, zoodra hel tot daden komen mocht, die te beletten. De Duitsche regeering zou deze ophelderin gen beleefd ontvangen hebben, intusschen zijn te Metz de toor.eelvertooningen welke tot dusver door Fransche acteurs uit Nancy gegeven werden, verboden tot tijd en wijle deze acteurs de opnieuw toegepast wordende pas-voorschriften in alle opzichten in acht nemen. Plet proces tegen de anarchisten Calzoni c. s. is thans reeds zoover gevorderd, dat door het getuigenverhoor de diefstal van dy namiet, het vertrek der anarchisten om hun aaanslag te plegen, het vertrek van Pedroni en de afzending der dynamietpatronen aan Calzoni bewezen zijn. De gezanten der verschillende landen, die bij den H. Stoel zijn geaccrediteerd, werden Maandag ter begroeting van den Paus in audiëntie toegelaten. Leo XIII on derhield zich, na de officieele plichtplegin gen, vertrouwelijk met de vertegenwoordigers en toen een hunner hem gelukwenschte met zijn blijkbaar voortreffelijke gezondheid, be vestigde hij, dat hij zich zeer wel bevond en verklaarde, dat, toen hij Paus Pius IX opvolgde, hij niet gedacht had langer dan vier of vijf jaar den zetel van Petrus te be- kleeden. Den 20sten dezer zal hij echter zijn veertiende pontificaal jaar reeds intreden. Een consistorie zal in April gehouden wor den, uitsluitend ter benoeming van kardina len in het college ziju op de zeventig, tien zetels door den dood vacant. In een artikel van de Rassegna Na- zionale geeft Bonghi een partij-programma. Hij verklaart zich voor vermindering van uitgaven en vereenvoudiging der begrooting; geheele herziening der staatsadministratie. Hij constateert, dat vermindering der uitga ven voor oorlog en marine onvermijdelijk een vermindering in de legersterkte na zich sleept en dat dus de positie van Ita'ie in het drievoudig verbond niet zoo sterk meer kan blijven. De triple alliantie weder te her nieuwen, acht hij niet gewenscht, daar dit verbond, gelijk het heilig verbond der vor sten in het begin dezer eeuw, zich langza merhand moet oplossen, wanneer de belan gen der contractanten met elkander in strijd komen. Te Genua is men bezig met het slech ten van een gedeelte van den zesden cirkel van den ouden stadsmuur, welke de stad van de landzijde onneembaar maakte, zooals gebleken is in 1746, toen de Oostenrijkers haar aanvielen. De eerste steen van dit grootsche werk. waarin de Genueezen op be wonderenswaardige wijze de moeilijkheden der natuur hebben overwonnen, werd in 1626 gelegd. De totale kosten, die gedekt werden door de bijdragen van alle burgers en aan zienlijke schenkingen van de colleges der notarissen, dokters en kunstenaars, bedroegen tien millioen lire. Als een aardigheid wordt door een oudheidvorscher medegedeeld, dat de moestuinen, die in de 13e en 14e eeuw het terrein van den later gebouwden stads muur innamen, volgens bepalingen van de overheid niet door muren mochten omringd zijn, opdat het uitzicht op de omringende land- st» eek en den heuvel van Albano niet be lemmerd zoir worden voor 't publiek. De leerlingen van het Alexander-gymnasium te Philloppopel, zijn de vorige week in op stand gekomen tegen hun leeraars. Van de leerlingen der hoogere klassen ging de i evo lutionaire beweging u;t, die zich nog al ern stig liet aanzien. Directeur en leeraars wer den niet revolvers en steenen bedreigd, ter wijl de opstandelingen de schoollokalen bar ricadeerden. De politie moest er ten slotte aan te pas komen; een paar leerlingen wer den gekwetst, terwijl 23 belhamels in arrest werden gebracht. In den Mexicaanschen staat Jalisco is on langs een rooverbende, die het langen tijd den bewoners van dien staat lastig maakte, tot den laatsten man verslagen. De roovers hadden een aanval op de plantage Elearazo beraamd. Van dat plan was iets uitgelekt en er werd een compagnie soldaten tegen de roovers afgezonden. De soldaten kwamen juist toen de roovers het huis 'an den planter waren binnenge drongen. Zij omsingelden het huis en rukten er op aan. De roovers begroetten hen met geweerschoten, maar na verloop van een kwar tier was de bende gedood, op den hoofd man na. Deze, door twee soldaten vervolgd, vluchtte achter een deur en doodde een der soldaten, de ander loste echter door de deur henen een schot op hem, dat hem zwaar ge wond deed nedervallen. Men vond hem op den grond liggen met in iedere hand een revolver, waarmee hij bleef schieten. Einde lijk kwam hij met een laatste krachtsinspan ning overeind, velde nog een soldaat neder en viel toen, om niet weder op te staan. In dit gevecht met de rooverbende werden vier soldaten gedood en elf anderen ge wond. WAALWIJK. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Februari 1891: Ingelegd f 3083,50; Terugbetaald f3064,89. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1121. WAALWIJK, 4 Maart 1891. Den 15en dezer maand zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Fluyt, directeur van het rijkspost- en telegraaf kantoor, alhier, bij de telegrafiie in dienst trad. Aan blijken van belangstelling zal het den waardigen ambtenaar bij die gelegenheid ze ker niet ontbreken. Het onderwerp der gesprekken is hier de laatste dagen de val eener firma, die voor een Rotterdamsch huis en, naar 't schijnt, ook voor eigen rekening handel dreef in leder en schoenmakersfournituren. De justitie heeft zich niet de zaak gemoeid. Naar de loopencie geruchten zal het de ficit nogal aanzienlijk zijn. Tot pastoor te Tilburg (parochie 't Heike) is benoemd de zeer eerw. heer J. P. van Gennep. Naar wij vernemen, is het de bedoeling, de voorbereiding van de legervvet op zoo- danigen tijd te doen afloopen, dat de open bare behandeling in de tweede kamer zou kunnen aanvangen omstreeks half April. Ter tegemoetkoming aan veler bedenking omtrent cle te zware persoonlijke lasten, die deze wet zou kunnen opleggen, moet het voornemen bestaan door vermindering van het jaarlijksch contingent dien druk te ver minderen. (N. R. Ct.) Uit het bericht, dat het voornemen moet bestaan door vermindering van het cijfer van het jaarlijksch contingent den druk der leger- wet te matigen, zou allicht kunnen worden afgeleid, dat de regeering en de commissie van voorbereiding het daaromtrent eens zou den zijn geworden. Naar wij nader uit goede bron vernemen, is dit niet het geval, en bestaat bij de regeering het voornemen niet langs dezen weg de tegenstanders der voor dracht tegemoet te komen. (Vad.) Een diep te betreuren voorval bracht Zaterdag middag het gehucht Caumer ^ge meente Heerle) in opschudding, en deed nadien ook in ruimer kring een huivering varen door de gemoederen. Twee aanvallige, speelsche knaapjes, va.n 6 en 7 jaar, vonden door een ongelukkig toeval een gruwelijken dood. In den voormiddag werd in eene weide aldaar een boom omgekapt. De eigenaar van dien boom gaf aan een arbeider, zekeren Vlekken, verlof om de wortels zoomede het overtollige hout aan den voet af te kappen en met de spaanders zich toe te eigenen. Terwijl Vlekken dezen arbeid verrichtte, hielden twee jongetjes, 's mans kleinzoontje met een kameraadje, hem gezelschap, spelend in de korte takken dicht bij den voet van den boom. Plotseling, toen een kleine wortel die nog aan den eenigszins hellend liggenden boom vastzat, doorgekapt werd, kwam deze in beweging en wentelde om. De beide knaapjes kwamen ten val en de boom rolde tot op hun beider rugjes, waar hij liggen bleef. Hulpeloos en radeloos van ontzetting stond Vlekken daar tegenover een zoo schrikkelijk tooneel. De eerste aanblik liet reeds geen hoop op redding meer. En gewis moest het te lang duren, eer in een groot aantal han den, met dommekracht, touwen en houten gewapend, voldoende kracht vereer.igd was, om hier handelend te kunnen optreden. Te spoedig was 't spartelen der kleinen uit. De zware last werd alleen van hun lichaamtjes gelicht de geest, het leven was reeds ^gevloden. Het volgend onmenschelijk feit deelt de Zwolsche Ct. mede Een ongehuwd man had een kosthuis be trokken te Jubbega Schurega. Steeds betaalde hij geregeld zijn kostgeld, tot hij voor eenigen tijd door ziekte daartoe niet meer in staat was. Zijn kostbaas had geen zin hem langer te onderhouden. Plij legde zijn commensaal in een kruiwagen en vervoerde hem op die wijze naar het een paar uren verder gelegen Wijnjeterp, waar de man eigenlijk thuis be hoorde. Niemand wilde zich daar over den armen zieke ontfermen. Goede raad was nu duur en de verlegen kostbaas zag geen andere^ uitweg dan zijn kruiwagen om te keeren en den last aan den dijk te laten liggen Eenigen tijd later werd hij daar dood ge vonden. Naar aanleiding van dit voorval vertrokken uit Heerenveen de officier van justitie, de rechter-commissaris en een beledigde klerk ter griffie, vergezeld van de doctoren Rinkes en Kijlstra, naar Wijnjeterp om een onder zoek ter plaatse in te stellen. 't Schijnt echter uitgemaakt dat er geen termen bestaan tot rechtsvervolging. Uit Zierikzee wordt gemeld Jaarlijks hebben ook hier op den dag der loting ergerlijke tooneelen van ruwheid en dronkenschap plaats. Binnen de gemeente worden de woestelingen dan nog vrij wel in toom gehouden door de politie en de schutterij doch bij den terugkeer der jongens naar de dorpen, gaat het buiten de stad diwijls ruw toe. Tusschen de verschillende dorpelingen worden dan tevens oude veeten opgehaald of zoogenaamd afgedaan. Zoo was het ook bij de jongste loting, den 23 Feb., tusschen jongens van Nieuwerkerk en Oosterland, en dat is zoo geloopen, dat, ondanks de flinke houding der veldwachters, het vechten telkens weder hervat werd, en eindelijk zekeren P. uit Nieuwerkerk, door een der jongens uit Oostland met een koehoorn dermate tegen het hoofd werd geslagen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Naar men zegt waren de Nieuwerkerkers de aanvallers. Tegen de betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt en door de justitie wordt de zaak onderzocht. Het lijk van den verslagene is gerechtelijk geschouwd. De koehoorn, waarmede de doodslag ge pleegd is, is het gewone blaastuig en wapen, dat door de lotelingen uit de dorpen altoos naar de loting wordt medegenomen. Meer malen is van die dingen een zeer verkeerd gebruik gemaakt, zoodat het wenschelijk is, dat voortaan de lotelingen uit de dorpen onder politie geleide naar de loting gaan, en dat hun die hoorns afgenomen worden. Zaterdagavond hebben te 's Hertogen bosch 5 infanteriesoldaten, bij gelegenheid dat twee politieagenten een burger (een uit de gelederen verwijderd militair) ter zake van openbare dronkenschap wilden arrestee ren, wederspannigheid gepleegd en den bur ger ontzet. Een der politieagenten is tijdens het ver zet aan het hoofd verwond. Te Driebergen zijn twee kinderen, een jongen van li en een meisje van 13 jaar, door het ijs geraakt en omgekomen. Opnieuw vertoont zich te Amsterdam de influenza, zoowel onder cle burgerij als onder het garnizoen. Vooral bij de militairen worden wederom verscheidene gevallen dezer ziekte geconstateerd. Ook te Heusden komen gevallen voor. Niet slechts vossen, wilde zwijnen en wolven maar ook beren Zoowel uit Tubbergen als uit Hasselo wordt aan de Twentsche Ct. geschreven, dat men aldaar een „geheel onbekend wild dier" heeft gezien, vermoedelijk een bruinen beer. Waar 't beest vandaan komt, is niet bekend. Men hoopt voor de opruiming van dezen gevaarlijken gast op de maréchaussées. Vrijdag kwamen te Ter Neuzen in zeer annoedigen toestand aan een man en vrouw met zich voerende een kind van 16 maanden. Deze lieden zijn Hagenaars van afkomst, en hadden zich het vorige jaar naar Parijs be geven, teneinde daar werk te zoeken. Daarin teleurgesteld, hebben zij aldaar al wat zij bezaten verteerd, en zijn thans te voet te ruggekeerd naar daar, welke reis door hen in 8 dagen is afgelegd. De voeten dier arme vrouw waren geheel rauw vleesch geworden door het langdurig loopen. Zij zijn Zaterdag morgen van daar naar Vlissingen vertrokken

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2