Nummer 22, Zondag 15 Maart 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Ba lötdsmld vaa Waeaan. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. UITGEVER: Waalwijk. Waalwpsclie en Langstraalsche Coorant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steinïb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de centrale sectie der Belgische kamer heeft de radicale leider Janson verklaard, zich met de regeeringsvoorstellen in zake het kiesrecht te kunnen vereenigen. Burge meester Buis desgelijks, alleen met voorbe houd voor de „evenredige vertegenwoordi ging" waartegen ook Frère Orban bezwaar had. Men begint eeue schikking niet onmogelijk te achten. Heden zal in de Fransche kamer de stroom van welsprekendheid geopend worden en wel ten aanzien van de algemeene behandeling der douane-tarieven. Als sprekers hebben zich reeds twee dozijn afgevaardigden doen inschrijven. Mac Carthy, de leider der patriottische fractie der Iersche partij, heeft nu een po ging gedaan om een Ierschen nationalen bond te vormen en zijn streven vindt veel bijval. 18 afgevaardigden waren aanwezig en de geestelijkheid van Ierland gaf haar instem ming met het plan ts kennen. Keizer Wilhelm krijgt zijn schepen toch. Met groote meerderheid heett de begro tingscommissie van den Duitschen rijksdag, Woensdag, het eerst door haar verworpen, maar sedert aan haar teruggezonden voorstel bewilligd, om voorloopig twee millioen be schikbaar te stellen voor het aanvangen van den bouw van twee nieuwe pantser-kanon- neerbooten. We worden weer plotseling eens verrast met het verdwijnen van een Pruisisch minis ter. De heer Von Gossler, belast met onder wijs en eeredienst, heeft van den keizer ont slag gevraagd en verkregen. Het ontslag wordt beschouwd als de voor- looper van verdere concessien aan de cen trums-partij. In dien geest zal een opvolger voor hem worden benoemd. Van ambtswege is thans vastgesteld, dat 16. VI. DE VOORSPELLING. De bemoeiingen van den secretaris werden met een gunstig gevolg beUroond. Vorst Liechtenstein was den volgenden morgen ten hoogste verbaasd, dat hij zijne gasten gereed zag tot een plotseling vertrek, ja, hij was ervan ontsteld, en een scherp waarnemer had uit zijne gelaatstrekken wel kun nen opmakendat dit vertrek zijne plannen op een onaangename wijze dwarsboomde. Beden noch voorstellingen hielpen, en wellicht was het den opgewonden Magyaren ook nietongewenscht een voorwendsel te hebben tot het afbreken dei- onderhandelingen op welker gunstigen afloop zij toch van den beginne af niet veel vertrouwen hadden gehad. Nu bekende Mary har.r vader, nadat de Hongaren het slot hadden verlaten, wat zij met Eleonora afgeluisterd en wat de laatste gedaan had om haar vader niet te dupeeren. De vorst raadde terstonddat de Hongaren, hetzij door den bode van Eleonora, hetzij op een an dere wijze, ontdekt hadden, hoe de dochter van vorst Lobkowitz over hen dacht. Zijne trekken werden ernstig en hij zag Maria zoo donker aan als hij nog nooit gedaan had. Op uwe vriendin, zeide hij, rust de mpeste schuld, als uwe. onge roepen nieuwsgierigheid, uwe dwaze inmenging in zaken, waarvan gij niet het minste versland hebt, misschien een onberekenbaar onheil over het land heeft gebracht. Thans zijn de verraders in veiligheid, Indien prinses Eleonora de gast vrijheid wilde schenden, dan hadt gij in elk geval niet mogen toestaan, dat zij achter mijn rug ge heime boden zonduw plicht was het, mij in de eerste plaats uw vertrouwen te schenken, en af wachten wat ik in die zaak zou doen. Uwe vriendin zal het slot verlaten en het nimmer weer betreden. De vorst luisterde in zijn toorn niet naar de voorstellingen van Maria maar snelde heen om Eleonora zijn ongenoegen te doen de Duitsche herfst-manoeuvres dit jaar ge houden zullen worden door het 4e of Sak sische en door het lie of Hessen Casselsche legercorps, waartoe ook het contingent van Hessen-Darmstadt behoort. Elk dezer corpsen zal afzonderlijk voor den keizer paradeeren, en zullen ten slotte elkander ten aanschouwe van den monarch bevechten. In aansluiting daaraan zal de keizer ook de twee Beiersche legercorpsen inspecteeren, wat zijn grootvader nimmer heeft gedaan, om de gevoeligheid der Beieren niet te kwet sen intusschen zal de gevoeligheid ook hier in den loop der jaren wel wat geweken zijn en zal men den keizer wel rustig zijn plan laten uitvoeren. De prins-regent Luitpold van Beieren heeft ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag, vele bewijzen van sympathie ontvangen. De ministers boden hem een adres aan. De prins beantwoordde dit adres met een schrijven, waarin hij er op wijst, dat Beieren in bloei vooruitgaat. Het neemt ijverig deel aan de instandhouding van de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en de andere staten en aan de bevesti ging van Duischlands binnenlandschen vrede. In het land zelf genieten alle godsdienstige gezindten gelijke rechten en openbaart zich zoowel ontwikkeling van kunsten en weten schappen als van verkeer en nijverheid, van de geldmiddelen en de strijdkrachten. De regent betuigt ten slotte zijn ingeno menheid met een bestuur, dat tot zulke uit komsten heeft geleid. De Elzas-Lotharingers, die de hoop te kennen geven, dat de deputatie, die heden door den keizer zal ontvangen worden ten einde het adres betrekkelijk den passendwang te overhandigen, eenig resultaat zal ver krijgen, voeden zich met een ijdele hoop en zij weten dit ook wel, evenals de bladen, die hun verwachtingen steun verleenen, maar de hoop is zoo zoet en zoo gaarne neemt men den wensch voor de werkelijkheid. De ont vangst, den heeren door den keizer te be reiden, zal welwillend, beleefd en hoffelijk gevoelen. Toen deze echter verklaarde, dat de eer baars vaders haar nader aan het hart lag dan al het andere, stoof hij op. Vorst Lobkowitz zal u voor deze voorzorg weinig dank toebren gen, of zoo hij ze wellicmt gewensclit hadwat wel eenigen schijn heeft hazoo die knaap door hem was gezonden zoo hij had ge waagd Vraag mijn vader wat hij waagt, hernam Elenonora vertoornd hij zou zulke oproerige woorden niet geduld hebbrn, als ik moest nan- hooren j Ja, hij verlangde, dat ik hem zou schrij ven en Maria beging geen misdaad, toen zij eene dochter hielp haar vader een brief te zenden. Ha! zeide de vorst met een bitteren glim lach, daar verraadt gij mij iets, Prinses, dat ik waarlijk niet had durven vermoeden: Vorst Lob kowitz speelde dus ook met mij een valsch spel, hij wilde wellicht de magnaten laten ontkomen, daar hij den oorlog wenscht. Gij waart hier als afgezant, Prinses, en hebt goed comedie gespeeld. Eleonora gaf geen antwoord op deze grievende beleediging. Noch zij noch Maria konden be grijpen, wat den vorst zoo opwond; slechts een duister vermoeden werd in haar opgewekt, dat hare handelwijze de plannen van den vorst had verijdeld, maar zij konden niet inzien, wat hem zoo tegen Lobkowitz verbitterde. De lezer zal wel kunnen raden, dat vorst Liechtenstein in de meening had verkeerd, dat zijn Hongaarsche gasten zich zoozeer zouden comproraiteeren, dat het hun eigen schuld zou geweest zijn, indien men hen in hechtenis had genomen, en dat hij vorst Lob kowitz verweet te hebben verhinderd, omdat deze misschien het uitbarsten van den opstand heime lijk wen.-chte, om dien met de wapenen in de hand te onderdrukken. Het is historisch dat deze tegen den eersten minister en gunsteling des keizers gekoesterde argwaan hem later verderfelijk zou worden. Max Gundacker, die bij het verlaten van het slot, behalve zijn ransel ook nog het harnas van Zriny had te dragenvoelde dien last niet, in zalige gedachten spoedde hij zich voort. Den reine is alles icin, zegt het spreekwoord, en wie zich geheel in de ziel van een ander kan ver plaatsen mag ook over zijne handelingen geen oordeel vellen. De gedachten van Gundacder waren zoo geheel vrij van ijdele aanmatiging en bloeddorstige hoop, dat hij niet eens vermoedde zijn, dat lijdt geen twijfel, maar daarmee basta, practische resultaten zijn in deze niet te wachten. De treurige toestand der Italiaansche finan cien komt dagelijks duidelijker aan het licht. Thans blijkt weer, dat de belastingen in de eerste acht maanden van 't loopende dienst jaar elf en s/4 millioen minder hebben op gebracht dan in 't vorige. De regeering heeft besloten zeker ook als bezuinigingsmaatregel in de eerstvol gende tien jaar geen subsidien toe te kennen aan tentoonstellingen. Als grond geeft ze op, dat de kunst en nijverheid onmogelijk proeven kunnen geven van werkelijken vooruitgang, wanneer die tentoonstellingen niet door een vrij lang tijdsverloop zijn gescheiden. De zuinigheid der nieuwe ministers van Italië is dan ook voorbeeldig. Minister Luz- zatti heeft den senator Castagnolo, syndicus van Genua 500,000 lires geweigerd voor de feesten ter eere van Christophorus Columbus uit zuinigheid, hoewel met een bloedend hart en Nicotera heeft van zijn kant 525,000 lires gekoit op de geheime fondsen met de verzekering, dat de dienst er niet door lij den zal. Nu schijnen de voorgaande ministers dan ook al heel raar te hebben huisgehouden. De een noteerde maandelijks 2600 lire voor rijtuigen, de ander gaf dineetjes op rijks kosten weer een ander bracht voor zijn departement in twee maanden tijds meer dan 1000 lire in rekening voor cognac Groote vroolijkheid onder het publiek en de balie te Parijs verwekt een proces tus schen twee advocaten. Zekere mr. Isaure Toulouse had namelijk in eene door hem uitgegeven handleiding van practische rechts vordering onder voorbeelden van in te vullen iets gezegd te hebben dat een derde bijna als een beleediging voor Maria zou kunnen be schouwen. De bloeitijd der ridderliefde waarin de dweepzieke aanbidding der aard- 8che vrouw in vele gevallen zelfs in dwaas heid ontaardde, was voorbij; maar juist in het Oosten, waar Max zijne jeugd had doorleefd, waren onder de Duitschers met de herinneringen van de kruistochten ook nog de minnezangen bewaard gebleven; met het verlangen naar den Duitschen grond was in de borst van Gundacker de droom saamgevlochten, een lieve Duitsche vrouw te vin den, zooals zij door de dweepende poëzie der minnezangen werd afgeschilderdeene vrouw anders dan de wellustige Griekinnen, of de slavin nen van het serail een ideaal van zedelijkheid, vroomheid en deugd. Maria was hem als zulk een ideaal vsrschenen; in zijne verrukking had hij haar gezegd, dat hij haar aanbad, dat haar beeld voortaan het palla dium van zijn hart zou zijn, en hij dacht gelijk hij had gesproken, dat hij haar had willen dienen en voor haar sterven, zonder anderen dank dan de erkentenis van zijn toewijding en van zijn trouw. Het was een poëtische, idealistische liefde, die hem vervulde, en zijne gevoelens zouden niet veranderd zijnal ware zij de bruid van een ander geweest. Deze reine, edele lietde bezielde zijn geheele wezen; de gedachte den lof van Ma ria te verdienen, was hem eene ster, die zijn le venspad zou bestralen. Zeer laai bereikte hij Brunn, maar hij wekte den aldaar wonenden wapensmid, om hem het harnas over te geven en het werk voor der. vol genden dag af te spreken; daarna spande hij zijn licht rijtuig in, kwam nog voor de morgensche mering te Weenen, gaf den hem toevertrouwden brief aan der. secretaris van vorst Lobkowitz in diens paleis, over, en was twee uren na het aan breken van den dag weder in Brunn terug, om daar met het beloofde werk een aanvang te maken. Te negen uren des morgens werd het gewoon lijk levendig op de straten. De nieuwsgierigen bleven staan om den prachtigen stoet der Hon gaarsche magnaten te zien, die van Liechtenstein komende, door het stadje trok. Graaf Zriny reed voorbij het huis van den smid zonder een blik te slaan op de werklieden in de smederijhij formulieren er een opgenomen, waarbij het onder curateele stellen van een krankzinnige werd aangevraagd. In plaats van den onder stelden krankzinnige daarbij met een letter of een verzonnen naam aan te duiden, ge bruikte hij den naam van een collega, den heer Signovino, die zich, zoo leest men in liet formulier, „nu eens voor den grooten Berry er, dan weer voor Lachaud of voor den deken der orde van advocaten houdt." De heer Signovino, woedend, vervolgt den heer Toulouse voor de rechtbank der Seine. Bij dit rechtsgeleerd tweegevecht, hetwelk aan het dezer dagen verijdeld duel tusschen twee Parijsche schermmeesters doet denken, zal het zeker aan „exceptien," vernuftige pleidooien, hoogere beroepen en voorzienin gen in cassatie niet ontbreken. (H. Ct.) In het Hippodrome te Parijs, waar thans de dierentemmer Seeth achter een traliewerk zijn zes leeuwen touren laat ver richten, werd bij een repetitie een dier leeuwen weerspannig. De leeuw wilde niet in zijn hok terug, wat Seeth en eenige be dienden ook deden om hem daartoe te dwingen, en eindelijk viel hij onverhoeds op den dierentemmer aan en sloeg hem zijn klauwen en tanden in het rechterbeen. Slechts met veel moeite gelukte het Seeth te bevrij den en den leeuw eindelijk in zijn hok te jagen. Maar de dierentemmer heeft wonden bekomen, welke, naar men vreest, niet zon der gevaar zijn. LISSABON, 11 Maart. Er had te Bissao, in Gambia, een gevecht plaats tusschen de Portugeesche troepen en de inlanders. De Portugeezen verloren 14 man aan gewonden en 2 aan dooden (een Portugees en een vreemdeling.) Eene kanonneerboot bombar deerde Astin en Ventin. Het rapport der meerderheid van de be- grootings-commissie is heden bij de kamer ingediend. Het concludeert ten gunste van het door den minister ingediende financieel plan. was in een levendig gesprek met de schoone Gravin Wesselenyi, maar zijn wapenmeester hield stil en eischte op een barschen, bevelenden toon de wapenrusting van zijn meester, zooals zij was, gereed of niet. Geen verstandige redeneering hielp, Max moest het pantser overgeven, de wapenmeester dreigde met de hondenzweep als hij zich niet haaitte, en hij zou wellicht een daad van ruw geweld heb ben gepleegdindien Emmerich Tokoly er niet bij gekomen was. De jonge magnaat had nu eenmaal behagen gevonden in Max, en riep hem tot zich, nadat deze den wapenmeester de ver schillende stukken der uiteengenomen wapenrus ting had ter hand gesteld. Ik bied u nogmaals aan in mijn dienst te treden, zei hij, werp uw fortuin niet weg. Er is iets in uw gelaat, dat mij bevalt. Ik moest eigenlijk boos op u zijn, gij hebt ons een poets gespeeld. Lochen het niet, vervolgde hij, toen Max een kleur kreeg, maar verwondering huichelde, alsof hij die woor den niet begreepgij zijt een stoute en slimme knaap, die het oog slaat op prinsessen. Ha gij bloost als een beschaamde jonkvrouw. Ik houd van menschen, wien geen ster te hoog is, en het is mij aangennam dat dit valsche spel uit is. De sabels zullen nu weldra in de zon schitteren, en dan isgeloof mij, bij ons meer roem en eer te behalen aan onder de banier des keizers. Sla toe, ik heb mij nog nooit is een gelaat bedrogen, en nog niemand heeft het ooit berouwd, datnij To koly vertrouwde! Er lag iets zoo hartelijks in dit stellig eervol aanbod, dat het Max moeite kostte de verzoeking te wederstaan. Geloof mij, edele heer, ant woordde hij, dat, zoo ik een vrije keus had, ik niemand anders zou volgen dan u; maar ik kan niet; ik mag niet. Laat het dan, gij moet het beste weten wat u past, hernam de graaf, eer telenrgestejd dan boos; maar hier, neem dezen ring, en indien gij ooit van meening verandert, breng hem mij en gij zult welkom zijn. Daarop gaf Tokoly zijn paard de sporen en rende heen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1