Engeland. Duitstliland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UITVOERINGEN. Donderdag 19 Maart a. s. JAAR MARKT te Waalwijk. Een geweldige sneeuwstorm heeft over geheel Engeland gewoed, de sneeuw voeten- hoog opstuwend, zoodat allerwege hel verkeer werd belemmerd of verbroken, ook hier en daar de scheepvaart. Men schrijft dienaangaande aan het N. van den Dag De sneeuwstorm, die in geheel Engeland geheerscht heeft, was vooral in het zuiden des lands hevig. Vele menschcnlevens gingen verloren, veel schade werd aangericht en het verkeer ondervond groote vertraging. In Londen was de storm ook bijzonder hevig en viel er tevens veel fijne sneeuw, die in de meer open gedeelten in de voor steden soms tot verscheidene voeten hoogte werd opgewaaid. De sneeuw was zoo ver blindend, dat machinisten van treinen niet steeds de lichten konden zien. Niet minder dan 16 treinen werden door de sneeuw be let verder voort te gaan, en dat vooral in zuiden, waar sedert de spoorwegen aangelegd werden zoo iets nooit is voorgekomen. Som mige reizigers waren genoodzaakt een geheelen nacht in den ingesneeuwden trein door te brengen. De telegrammen naar zuidelijk Engeland ondervonden en ondervinden nog steeds groote vertraging. De groote wester spoorweg geeft geene biljetten voor steden als Falmouth, Penzance en Plymouth meer uit. Sommige treinen liepen in het geheel niet, andere niet verder dan Tiverton of Taunton. De straten van Londen zijn overal bedekt met dichte massa's sneeuw, die op drukke punten spoedig in een dikke, vette modder verandert en velen het uitgaan on mogelijk maakt. Maar hoe onaangenaam de toestand op het land ook was, op zee was het honderd maal erger. De passagiers, die de reis waagden, hadden allen een hoogst gedenkwaardigen, maar tevens alleronaangenaamsten overtocht. Aan de zuidelijke kusten, op punten, waar anders zelden sneeuw wordt gezien, woei de „blizzard" zoo hevig, dat verscheidene menschen van koude omkwamen. Eerst lang zamerhand komen berichten van schipbreuken en andere ongevallen ter zee in. De eigenaar van het jacht Sapphire, van Vlissingen naar Harwich, werd overboord gespoeld en ver dronk. De reis van de Calais-Dover stoom boot Victoria was in het bijzonder onaange naam en duurde, in plaats van één uur 12D2 uren. Dit schip vertrok te 7.35 's avonds van Dover en dat was reeds 2 uren te Iaat. Er gingen 21 passagiers mede, waaronder acht dames. De hertogin van Edinburgh, die ook mede zou gaan, bleef op het laatste oogenblik achter. De wind woei een orkaan uit het oosten en de sneeuw was zoo dicht, dat de gezagvoerder en zeelieden niets konden zien. In plaats van 18 a 19 knoopen als gewoonlijk, werd de vaart tot 12 knoopen teruggebracht. De zee stond zeer hoog en sloeg herhaalde lijk over de brug. Het eenige middel om te zien waar men was bestond in peilingen. Twee uren na het vertrek uit Dover dacht de kapitein, dat hij bij Calais was, maar hij achtte het voorzichtig, ofschoon er genoeg water was, de haven niet binnen te gaan. Trouwens men zag geene lichten en vond de haven niet. Het anker werd geworpen nabij Grisnez, en hier bleef men tot 4 uur 's morgens, toen men het licht van Calais even kon zien, doch toen was er niet ge noeg water in de haven. Eerst te 9 uren zijn de passagiers te Calais geland. De ge- heele voorraad steenkolen was uitgeput. De storm n sedert eenigszins bedaard, maar het weder blijft nog vinnig koud, en nog steeds valt er veel sneeuw, die de autoriteiten zeer veel last bezorgt. In de City gaat het opruimen vrij geregeld voort, maar in de voorsteden is de toestand der wegen bijna overal afschuwelijk. De schade aan boomgaarden en gewassen in hel algemeen moet zeer aanzienlijk zijn. In de eerste dagen van Maart liepen de boomen reeds uit en menige tuin begon er reeds vriendelijk en aanlokkelijk uit te zien. Thans is alles, zoover het oog reikt met een dik kleed van sneeuw bedekt. Iu het geheel hebben, voor zoover tot nu toe bekend is geworden, twintig personen in den onstuimigen nacht van Maandag den dood gevonden. De bekende hoogbejaarde leider der cen trumspartij, de heer Windthorst, is ernstig ziek. Keizer Wilhelm liet Woensdag voor zijn woning stilhouden, om persoonlijk naar zijn toestand te informeeren. Het blijkt thans ook, dat een deel der uit gaven van de Italiaansche expeditie naar Massowah niet betaald ismen heeft een aantal schulden gevonden tol een betrekke lijk aanzienlijk bedrag. Generaal Gandolfi, de bevelhebber te Mas sowah, beeft besliste orders ontvangen om de uitgaven te beperken en eene staatkunde van terughouding te volgen. Volgens de Opiuione zullen slechts drie punten bezet blijven Keren, Massowah en Asmara. Het volledig tekort der gemeente Rome bedraagt volgens het thans verschenen verslag der begrootingscommissie, juist 15,326,373,54 lire. De commissie stelt voor in dat tekort te voorzien door het sluiten van leeningen, aflosbaar in 35 jaar, en voorts door eene herziening der belastingen en de invoering eeuer „familie-belasting" tot een bedrag van 1,500,000 lire. Di Rudini antwoordde in de kamer op eene interpellatie, welke betrof handelingen van Oostenrijksche autoriteiten, die beleedi- gend waren voor Italië. Hij verklaarde, dat hij van die voorvallen niets wist, en in elk geval zou hij de Oostenrijksche regeering waar schuwen, dat de Italiaansche regeering er op gesteld is te handhaven de vriendschap met Oostenrijk-Hongarije. Prinitti en Cavalotti interpelleerden de regeering over hetgeen in Massowah gebeurd isen verlangden een parlementair onderzoek. Di Rudini deelde mede dat hij onderzoek had gelast nopens alle ambtenaren en de organisatie der kolonie maar hij verwierp een parlementair onder zoek. Een afschuwelijk wreede toepassing van de lynch-wet wordt uit San Antonio, Texas (Ver. St.) bericht. Zekere Joe Savage had een moord gepleegd, en toen hij gevangen genomen zou worden, schoot hij een politieagent dood en ontsnapte in het eerste oogenblik van ont steltenis. Maar een troep mannen achtervolg den den moordenaar, haalden hem in, over goten hem met petroleum, heschen hem op aan een boomtak en staken toen zijn klee deren in brand, waarna zij hem aan zijn martelingen overlieten en heengingen. ■nraw1 WAALWIJK. Zondag 15 Maart zal de gewone repetitie der liedertafel NIET gehouden worden. WAALWIJK, 14 Maart 1891. Tot lid van het algemeen armbestuur te Besoyen is benoemd de heer J. A. de Bakker. Tot lid van den gemeenteraad te Was pik is bij herstemming gekozen de heer G. van Dusseldorp. Voor Belgie werd sedert de vorige no teering in de Langstraat weinig naar kalfvee gevraagd, waardoor de prijzen eer daalden dan rezen. Ook weikoeien worden nog wei nig gezochtvette koeien op levering tegen Paschen willig. Noteeringen Kalfkoeien f 200 f 275, weikoeien f 150 a 200 per stuk; vette koeien 70 a 72 ets., dito varkens 49 50 ets. per kg. Hooi. Bij iets meer handel bleven de prij zen stationnairalleen het koeienhooi was bij kleine partijen voor dadelijke behoefte williger, en doet thans f 12 a 14 per 500 kg. af. -- Door de tweede kamer is aangenomen een wetjebeoogende eene herziening der wet op de personeele belasting ten opzichte van de landbouwpaarden. Tot nog toe moet een landbouwer, die een rijtuig op veeren houdt en zijne landbouwpaarden in afwisseling met een in de belasting aangegeven paard voor het rijtuig wil gebruiken of ze onder den zadel wenscht te bezigen, verhoogde be lasting betalen. Deze bepaling, die lot veel belemmering voor de landbouwers aanleiding geeft, wordt nu bij het voorgestelde wetsont werp opgeheven. Zonder verhooging van recht zal voorts de landbouwer zijne ionge paarden kunnen africhten en inrijden niet alleen voor rijtuigen maar ook onder den zadel; hij zal ze alleen, gezamenlijk of met een ander paard voor het rijtuig kunnen spannen; maar alleen zoolang de laatste melk tand nog niet vervangen is door eene snijtand, eene wisseling, die veelal plaats vindt op een leeftijd tussehen de vier en een half en vijf jaren, wanneer de dressuur kan afgeloopen zijn. Verder ging de heer Schepel, die met elf zijner medeleden een amendement indiende, om de vrijstelling van belasting wegens paar den, wier laatste melktand nog niet is ver vangen door een snijtand, niet alleen tot de landbouwers te beperken, maar algemeen te maken. Tot nog toe waren alleen de paarden, welke het tweede viertal hunner melktanden nog niet geheel verloren hebben en dus niet kunnen geacht worden boven de 42 maanden oud te zijn, van belasting vrijgesteld. Die bepaling van de wet van 29 Maart 1833 berustte zoo betoogde de heer Schepel op het beginsel, dat de belastbaarheid niet moet intreden vóór den leeftijd, waarop de paarden behoorlijk kunnen zijn afgericht. Nu echter de rijwegen harder zijn gemaakt, kan met de africhting eerst later worden begonnen, doordien men moet afwachten dat de voet en hoef een geregeld hoefbeslag toelaten. Ook duurt de africhting in den regel langer dan vroeger, daar het jonge paard aan rij wielen, stoombooten, stoomtrams, spoorwegen enz. moet worden gewend. Van daar dat verhooging van den leeftijd der paarden waarbij de belastbaarheid begint, noodig was. Ofschoon de minister dit denkbeeld reeds in zijne memorie van antwoord bestreden had en ook nu mondeling bestreed, op grond dat het voorgestelde wetsontwerp uitsluitend beoogde de eigenlijke landbouwers te ver lichten, en dat hij de financieele gevolgen er van niet juist kende, nam de kamer het amendement toch met groote meerderheid van stemmen aan. De postwet Door den heer Veegens is voorgesteld om het port vöor drukwerken te stellen op 1 cent per 100 gram of gedeelte daarvan bij een gewicht beneden de 1000 gram: 121/g cent voor elk gewicht tussehen de 1000 en 2000 gram en voorts voor elke 1000 gram of gedeelte daarvan meer 21/2 cent. Het lijk van den hovenier P., te Prin- senhage, die sedert eenige dagen werd ver mist, is gevonden in eene bijna droge sloot. Men vermoedt, dat hij aldaar door een be roerte is getroffen. In de brouwerij „het Hert,"te Eindho ven, hadden geregeld ontvreemdingen plaats, zonder dat men er in slagen kon den dader te betrappen; en toch werd deze als met den vinger aangewezen. In den nacht van Za terdag op Zondag werd de gansche brouwerij bewaakt en des morgens om 2 uur legde de inspecteur van politie, in een der kelders verscholen, de hand op den -dader, H.H. ge naamd. Óp heeterdaad betrapt, viel er aan ontkennen niet te denken, en de stoutmoedige dief bekende dan ook, dat hij sinds einde December zesmaal .diefstal had gepleegd van steenkolen bier en worst. Men vermoedt echter, dat de ontvreemdingen veel langer geduurd hebben. Door overklimming wist hij zich toegang te verschaften. H. Ii.'s vader, tegen wien ook zware getuigenissen pleiten, en die scheen aan te nemen wat de zoon ontvreemde, is tevens in arrest genomen, doch deze heeft nog niets bekend. Beiden zijn ter beschikking gesteld van den officier van justi tie te 's Hertogenbosch. Men gelooft hier een paar gevaarlijke su jetten in handen te hebben, die reeds geruimen tijd de gansche buurt onveilig gemaakt hebben. Meier. Ct. De machinist van de Staatsspoorwegen v. D.wilde op het stationsterrein te Venlo op zijn locomotief stappen, hoewel deze in be weging was. Hij gleed echter uit en viel tussehen de machine en den tender, waardoor hem de rechtervoet werd afgereden. Uit een waggon, staande op het terrein der Staatsspoorwegmaatschappij op Fijenoord, heeft men 35 Limburgsche kaasjes ontvreemd. De politie had het geluk de twee vermoede lijke daders spoedig in hechtenis te nemen, terwijl het onderzoek naar de ontvreemde kaas wordt voortgezet. De gearresteerden was men reeds zoekende, daar zij zich vermoedelijk ook schuldig hadden gemaakt aan diefstal van schuitjes koper, vóór eenige dagen op hetzelfde terrein gepleegd. Te Bunde, nabij Maastricht, is Dinslag nacht inbraak in het spoorwegstation gepleegd. De dief of dieven hebben na eene vergeef- sche poging om de deur met een ploegijzer te openen, eene ruit uitgesneden, waardoor zij toegang tot het bureau kregen. Gelukkig vonden zij daar slechts eenig kleingeld, dat zij medenamen. Eene portefeuille met stukken werd doorsnuffeld en gedeeltelijk verscheurd. De omstandigheid, dat de uitgesneden ruit weinig ruimte aanbood, doet vermoeden, dat bij die inbraak een kind werd gebezigd. De justitie doel onderzoek. Een slachtoffer van den sneeuwstorm! In den nacht van Maandag op Dinsdag had op de rivier de Waal voor Tiel een treurig ongeluk plaats. Twee personen (de veldwachter van Wa- mel en een metselaar) die kort na midder nacht wenschten te worden overgezet, waren reeds per veerpont aan de overzijde gena derd, toen dit vaartuig, nadat de veerknecht die hen overzette, op den wal was gespron gen om den ketting te bevestigen, plotseling terugdreef en in korten tijd, zonder dat zij het konden beletten, midden op de rivier lag. Door een feilen storm uit het oosten op gezweept, sloegen de golven in het vrij lage vaartuig, dat spoedig zoo vol geloopen was, dat het zinken moest. In dien tusschenlijd werden weliswaar pogingen aangewend de beide personen, wier hulpgeroep aan beide oevers duidelijk werd gehoord, uit hunnen ha- chelijken toestand te redden, doch men kon daarin niet tijdig genoeg slagen om een on geluk te verhoeden. De veldwachter nl. werd door den feilen stroom medegevoerd en is jammerlijk verdronken, terwijl zijn lotgenoot, die op een tamelijk hooge brug, waarover de veerketting loopt, geklommen was, eerst na geruimen tijd uit de netelige positie kon worden verlost. De ongelukkige, die hierbij het leven liet, keerde terug van het station Tiel, waarheen hij zijn zoon vergezeld had. Hij laat eene weduwe en acht kinderen na. Tc Maastricht is een met krijtkalk ge laden schip tegen een der pijlers van de Maas brug gestooten en stuk geslagen. De schipper geraakte te water en werd eerst een eind verder als schijndood op het droge gebracht, waar hij weder door aangewende middelen tot bewustzijn kwam. Hij is vervolgens naar het gesticht Calvarienberg overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. Een 40 jarige fabrieksarbeider te Vaals die zich 11. Donderdag op de tramlijn aldaar in beschonken toestand te slapen had gelegd en later door de laatste tram overreden werd, is 11. Maandag avond aan de bekomen kwetsu ren overleden. Woensdagochtend, ongeveer half elf, is de trein uit Amsterdam via Kesteren, welke te 10.45 te Arnhem moest aankomen, bij de nadering van het station aldaar ontspoord, tengevolge van het springen van een wielband Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet voor gevallen. De wagens zijn op de rails geble ven, doch de locomotief geraakte in het zand. Men is terstond begonnen het gevaarte, 50000 kilo wegende, te lichten en op de rails te brengen. De loop der treinen onder vond slechts weinig vertraging, de schade aan den weg is niet groot. Looiiopzaml, 12 Maart. Door de „Sophia's- Vereeniging" alhier is roet algemeene stemmen besloten deeltenemen aan het concours te Eindhoven. Door den gemeenteraad is besloten eene nieuwe school te bouwen op een terrein even achter het schoolhuis gelegen. De oude zal geslecht en de afbraak gedeeltelijk afin de nieuwe gebruikt worden. 's Grevelduin-Caipclle. Ten bewijze, dat men in de Langstraat ook zwaar vee weet te mesten, moge dienen, dat door den heer A. van den Hoek, landbouwer alhier, eene vaars van nog geen 3 jaar oud is gemest, die door deskundigen wordt geschat op ongeveer 1000 halve kilo's schoon. Dit beest is als paasch- slachtbeest aangekocht door P. Uijthoven vleeschhouwer alhier. De nawinter. De sneeuwstormwaarvan wij reeds melding maaktenheeft gewoed over gansch Engeland en Schotland; de koude in Schotland was hevig, in Wyck 17 graden. In noord Wales zijn 4000 schapen door het noodweder omgekomen. Aan de Tyne moesten de scheepstimmerwerven den arbeid staken. In Het Kanaal verhief de storm zich tot een orkaan. Aan de ITastingsrotsen is de visscherspink »Limnet» gestrand en een der opvarenden is verdronken. Nader wordt nog gemeld, dat tengevolge van het noodweer de branding op de kust van Engeland zoo hevig was, dat de postboot „Wave,,, die voor Dover geankerd lag, bijna uit elkander sloeg. In de monding van de Theems steeg het water zeer hoog, zoodat de stoomschepen in de nabijgelegen haven van Sheerness vluchtten. De sneeuw viel in het Kanaal zoo dichtdat de dag bijna nacht geleek. Alle treinen komen te laat aan en zelts trachtte men tevergeefs den locaal- trein van Feversham met drie locomotieven voort te trekken. In Oost-Pruisen voornamelijk in Posen heeft men veel last van hoog water. De gemeenten Alt-KoseBiadczow, Czissek en Landmierz staan geheel onder water, een meer van mijlen oppervlakte is ontstaan. De Oder stijgt nog steeds en eveneens de Warthe. Het laaggelegen gedeelte van de stad Posen is overstroomd en allerwegen zijn de militairen bezig aan het opwerpen en versterken van dijken. In het Zuiden is het al net zoo erg als in het Westen. Zoo meldt men uit Madrid, dat tengevolge van hevige stormen alle commu nicatiemiddelen bijna verbroken zijn. Uit Mecklenburg en Holstein komen be richten van hevige sneeuwstormen, die alle verkeer onmogelijk maken terwijl half Pest onder wafer zit, tengevolge van den ijsgang. Wat dus eigenlijk in Februari verwacht werd, komt thans in Maart. Een krachtige natuur. Wat een boer uit Stiermarken zooal verdragen kan, maakt de volgende rechtszaak duidelijkwelke voor eenige dagen te Graz is behandeld. In een herberg te Greisdorf had een zekere Frans Fuchs, bij gelegenheid eener danspartij, den boer Mathias Klug door een messteek zwaar verwond. Mathias Klug, een man met een haast reusachtigen lichaamsbouw, legde nu voor de rechtbank de volgende verklaring af: Toen Fuchs daar zoo aan 't rondhouwen W2S. kwam het mij voor, dat ik iets voelde, en toen ik daarop aan iemand vroeg, of hij ook iets bijzonders aan mij zag, sprak hij „Wel, kerel! daar steekt nog een mes in je buik!" Ik zeg tegen bem: trek het er dan asjeblieft uit. Goed, hij trekt, maar kan er het mes niet uitkrijgen. Daarop ging ik naar den waard, en vroeg hem of hij eens probee- ren wou om het er uit te trekken, maar hoe hij ook trok, er weer uitkomen deed het mes niet. Toen ging ik naar Maier, die misschien de sterkste van allemaal is, en zei dat hij toch wel niet voor dat werkje zou blijven steken. Nou, nadat hij dan ook zoo'n beetje heen en weer gedaan had met het mes, kreeg hij het er ook uit; het was een groot broodmes, en was nog al een beetje diep in een been gedrongendaarom ging het dan ook zoo moeielijk om het er weer uit te krijgen. Zoo'n dag of acht heeft het mij een beetje pijn gedaan, maar nu is alles weer in orde. Ik denk, mijnheer! dat die Fuchs me zoo'n beetje heeft willen kietelen!" De rechtbank vond het noodig, de zaak wat ernstiger op te nemen en Fuchs zijn lust tot «kietelen» te verleeren door hem dertien maanden zware kerkerstraf op te leggen, waarbij hij elke veertien dagen een nacht op een «hard bed» moet door brengen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2