BUITENLAND. Belgie. Frankrijk- Engeland. Duitsehland. Italië. Amerika. BINNENLAND. rechten en het overboord werpen der bekende Bostonsche thee-kisten, zoo konden wel eens de stomme kreeften en kabeljauwen aanleiding geven tot een breuk tussche n Engeland en zijne kolonie Newfoundland. Het verzet tegen de visscherij-regeling, door Lord Knutsford namens de regeering bij het parlement ingediend, wordt op het eiland steeds feller en men schijnt ook niet in de voorwaarde te willen treden, door de Engel- sche regeering gesteld voor de gevraagde verdaging der behandeling: dat men zich verbinden zal de nakoming te verzekeren van den voorloopig vastgestelden modus vivendi. Heden moet de Britsche regeering in het parlement de gedragslijn mededeelen, welke ze in deze netelige zaak denkt te volgen. De pers houdt zich ijverig met de zaak bezig. De Observer, het eenige blad, dat des Zondags te Londen verschijnt, is van oordeel dat Engeland, nu Frankrijk eenmaal het be ginsel van scheidsrechterlijke uitspraak heeft aanvaard, zich onmogelijk tei wille van New foundland in een oorlog kan laten wikkelen. De fortuin, die den gladstonianen in den laatsten tijd bij tal van gedeeltelijke verkie zingen voor het Engelsche lagerhuis, zóó gunstig was geweest, heeft hun op 't onver wachtst den rug toegekeerd: bij de verkiezing voor Aston Manor, een voorstad van Birming ham, verkreeg de conservatief Hutchinson 5310 stemmen tegen 2332 stemmen, op den Glad stonianen Beale uitgebracht. De meerderheid voor den conservatieven candidaat was de vorige maal slechts 782 stemmen, nu 2978. Keizer Wilhelm bracht Zaterdag een bezoek aan minister Von Bötticher en bleef wel an derhalf uur bij hem, blijkbaar om hem een bewijs van achting te geven in deze voor hem eenigszins pijnlijke dagen. Men herin nert zich hoe dezer dagen is uitgelekt, dat Bötticher indertijd eene dotatie van ongeveer 300000 mark ontving van keizer Wilhelm welke deze, in overleg met Von Bismarck, genomen had uit het daartoe geenszins be stemde Welfen fonds. Het schijnt echter zeker te zijn, dat Von Bötticher zelf omtrent de herkomst van het geld niets geweten heeft, zoodat de pijn lijkheid nu voor hem, die een zeer fijngevoelig man moet wezen, eigenlijk meer dan van de hem gerichte aanvallen komt van een eenigs zins anderen kant, nu hij weet, dat hij in dertijd door den keizer geholpen is met gelden uit die bron. Wat hij toen met die wetenschap misschien geweigerd zou hebben, kan hij nu niet maar zoo gemakkelijk terug geven. In de pers is meer dan ooit sprake van de wenschelijkheid om het Welten-fonds op te heffen en aan de Hanoversche konings-familie althans de renten uit te keeren. De Italiaansche minister, met hun premier Di Rudini aan het hoofd, hebben Zaterdag een gelukkigen dag gehadeen votum van vertrouwen in hun beleid werd met enorme, onverwachte meerderheid aangenomen, zoo dat men er nu veilig op kan rekenen voor de eerste zes maanden niet in gevaar te zul len worden gebracht. De zitting was anders een vrij stormach tige en even omvangrijkede godsdienstige politiek der regeering; de Italiaansche scho len in 't buitenland de koloniën in Afrika en het evenwicht in het budget moesten be handeld worden. De minister der schatkist deelde mede, dat het deficit over het loo- pende jaar zou zijn 70 millioen, tenzij de voorstellen van het kabinet wet worden, er zou in dat geval zelfs nog wat overblijven. Crispi deed een goed woordje voor de be zuinigingen, de regeering voor overdrijving waarschuwende; hij verdedigde zijn politiek tegenover het Vaticaan en ten aanzien van Afrika. Rudini, de premier, antwoordde en nog anderen kwamen aan 't woord tot ten langen leste, 't was al laat in den avond, het votum van vertrouwen in het kabinet werd aangenomen met 256 stemmen tegen 96 en 46 blanco-biljetten. Het gerectificeerde budget van 1890-'91, werd met 192 tegen 32 stemmen goedgekeurd en toen ging men welvoldaan tot 14 April naar huis. De meer derheid van het kabinet was dus minstens 114 steramen groot. De grensregelings-onderhandelingen tus- schen Servie en Bulgarije, die op het punt schenen tot eene schikking te zullen leiden, zijn plotseling door het nieuwe Servische kabinet afgebroken. Men is weer hevig aan het vechten ge weest in Chili. Autofagasta is nog eens door de opstandelingen gebombardeerd en bij Iquique hebben Balmaseda's troepen ander maal een zware nederlaag geleden, waarna vele officieren en soldaten met pak en zak tot de congrestroepen zijn overgeloopen. De opstand neemt nu zulke verhoudingen aan, dat het voortbestaan der regeering ernstig bedreigd schijnt Niettemin wordt van andere zijde nog steeds beweerd, dat het Balmaseda's partij is, die steeds veld wint en dat, dank zij der tele grammen der opstandelingen, in de euro- peesche pers een geheel verkeerde voorstel ling van de zaak wordt gegeven. Uit Argentinië blijven de berichten gunstig luiden. Generaal Rocca verlaat het kabinet. Ook de heer Lopez zal aftreden. Men acht eene verdere wijziging van het ministerie waar schijnlijk. Vrijdag is, voor het groote publiek volko men onverwacht, eene werkstaking uitgebro ken in de ijzer- en staal-fabrieken en in de kolenmijnen van Cockerill te Seraing, terwijl ook gelijktijdig te Angleur alle mijn arbeiders het werk staakten of juister van de 3000 man, die daar in de mijnen werken, 2800. Reeds in den vroegen ochtend vormden de werkstakers uit deze aan elkaar g renzende plaatsen eene opeengedrongen menigte, welke eene dreigende houding aannam voor de ijzersmelterijen der firma Cockerill, zoodat de bereden gendarmerie, ter hulp geroepen, de menigte uit elkaar jagen moest honderden vluchtten in het stationsgebouw, waarin door het gedrang een aantal ruiten gebroken wer den maar de Vrijdag ging zonder verdere rustverstoring voorbij. Zoo ook de Zaterdag, alleen was dien dag het aantal werkstakers van omstreeks 3500 tot 5500 gestegen ter wijl Maandag ochtend, blijkens een telegram de toestand wederom iets verbeterd was. Door den dood van prins Napoleon is nu ook aan. zijn tweeden zoon Louis het Fran- sche grondgebied ontzegd, daar deze de ver moedelijke erfgenaam is van prins Victor, den kroonpretendent. Hier werd bekend ge maakt, dat de verloving van prinses Laetitia, weduwe van den hertog van Aosta, broeder van den koning van Italië, met haar neef, Roland Bonaparte is uitgesteld wegens den familierouw. Keizerin Eugenie heeft alle familieleden te San Remo bescheiden om een familieraad te beleggen. Verschillende invloedrijke bona- partisten zijn daarheen vertrokken om gehoord te worden over een manifest. Onder de werklieden der leigroeven van Frélazé is een algemeene werkstaking uitgebroken. Eenige wanordelijkheden vielen voorzoodat de hulp der militairen moest worden ingeroepen. De „Lanterne" weet mede te deelen, dat de czaar het grootkruis van de St. An drea-orde, een der oudste Russische orden aan den president der Fransche republiek heeft toegekend. In de zitting van Zaterdag van de kamer werd door den afgevaardigde Labrousse voorgesteld aan de regeering te verzoeken om voorloopig weder den ouden toestand van vóór 28 Februari op de renbanen te doen voortbestaan. Met 312 tegen 199 stemmen werd de discussie over Labrousse's voorstel tot later uitgesteld. Het onderzoek, door de duikers inge steld in den romp der bij Gibraltar door aanvaring gezonken landverhuizers stoomboot Utopia, heeft vreeselijke dingen aan het licht gebracht. Honderden van lijken staken op gepakt in de openingen, de uitgangen geheel verstoppend en in alle mogelijke houdingen, een bewijs hoe verschrikkelijk de laatste, gelukkig korte strijd om het leven geweest is. Betrekkelijk slechts zeer weinigen zijn er in geslaagd het dek te bereiken. De bemanning der Engelsche oorlogssche pen heeft bij de poging sn tot redding won deren van toewijding verricht en twee ma trozen vonden daarbij den dood. Zondag werd op plechtige wijze met veel militair vertoon de eerste steen gelegd voor de gedenkkapel voor keizer Wilhelm I. Na de godsdienstige rede schoten de troepen met los kruit, en alle hooge personages sloe gen met een hamer op den hoeksteen, dien de keizer had laten dalen. De keizerin was met den groothertog en de groothertogin van Baden tegenwoordig met een schitterend ge volg van militairen, waaronder ook graaf Von Waldersee en de rijkskanselier. Alle ministers waren genoodigd. De troepen defileerden. De Duitsche pers heeft in den laatsten tijd weer alle moeite de verschillende reis plannen van den keizer tegen den aanstaanden zomer bij te houden. Een door den vorst ontworpen bezoek aan Kiel, waar graaf von Waldersee op 't oogenblik bevel voert, doet den fantaseerenden nieuwtjes brouwer onmid dellijk denken aan een ontmoeting tusschen den keizer en zijn ex-kanselier ten huize van den ex-chef van den generalen staf. Windthorst's verheerlijking—de Paus heeft nu ook een breve te zijner verheffing gepubliceerd is Bismarck weinig naar den zin. Hij ziet in Windthorst een gevaarlijk tegenstander der nationale ontwikkeling en zal in een reeks artikelen over het „Centrum en den Kulturkampf" het bewijs leveren, dat Windthorst er geen recht op had als „een vader des vaderlands" te worden geöerd en gevierd. Vorst Bismarck schijnt te Berlijn te willen komen wonen. Hij zou daartoe twee groote huizen in de Königgratzer-straat hebben aan gekocht. In eene volgreeks van niet minder dan 30 in elkaar loopende kamers, wat de Duitschers „eine Flucht" noemen, zou hij zich daar vorstelijk willen inrichten. „Wanneer deze tijding wordt bevestigd", zegt de Kölnische tamelijk voorzichtig, „dan zou dit er op wijzen, dat vorst Bistnarck voornemens is zich op parlementair gebied te gaan bewegen." Over het gebeurde met het Welfenfonds zijn alle bladen om het hardst aan het woord. Conservatieven en liberalen zijn het er over eens dat het geheime beheer van het fonds een eind moet nemen. Ook zou er gepoogd moeten worden een vergelijk met den hertog van Cumberland tot stand te brengen. Allen zijn buiten zichzelf over de ontdekking dat voor uitgaven uit het Welfenfonds, nadat Bismarck persoonlijk daarover rekenschap aan den keizer had afgelegd, alle rechtvaar digingsstukken verbrand werden, zoodat nie mand er achter kon komen waar het geftl aan besteed was. „Dit zegt de Vossische Ztg. herinnert meer aan toestanden onder een Oostersch sultanaat dan aan een Eu- ropeesch constitutioneel rijk. De Freissinnige Ztg. zou willen dat de rijkskanselier een civielrechtelijk proces tegen Bismarck begon om hem te noodzaken het onwettig bestede geld uit zijn zak terug te betalen. De radicale partij tracht den eersten Mei als rustdag meer gewicht bij te zetten, door op dien dag politieke manifestatien te houden, tegen de triple-alliantie en de Afrikaansche politiek gericht. De regeering ondervindt ernstige moeie- lijkheden in Afrikade gezant bij koning Menelik, graaf Antonelliis terruggekeerd, daar de koning weigert de Italiaansche uit legging van art. 17 van het verdrag van 1889 aan te nemen. De graaf begeeft zich te Zeilah aan boord oer „Archimede." Te New-York heeft een groote brand het kleedermagazijn der firma Benjamin Co. in Bleecker-street vernield en verscheidene belendende huizen zwaar beschadigd. Honderd meisjes, die op de bovenste verdieping van het gebouw aan het werk waren, werden gelukkig allen gered. De schade bedraagt 4 a 5 millioen gulden. Ongeveer tegelijkertijd brak in Greenstreet een brand uitwelke voor f 250.000 schade veroorzaakte. De grootste landhoeve ter wereld wordt gevonden in het Zuid Westen van den Noord- Amerikaanschen staat Louisiana. Zij heeft een uitgestrektheid van 100 Engelsche mijlen van Noord naar Zuid, en 25 van Oost naar West. De H/a millioen acres land, waaruit deze hoeve bestaat, werden, zeven jaren ge leden, van den Staat Louisiana en het gou vernement der Vereenigde Staten gekocht door een syndicaat van kapitalisten uit het noorden, die het nog heden bevolken. Te dien tijde was het een open weideveld voor het vee der weinige naburige handelaren, en het verleende verblijf aan 30,000 stuks vee en paarden. Thans is het in regelmatige ran ches verdeeld de afschutting dier verschil lende hoeven alleen, heeft 125 duizend gul den gekost. Bemesting, bemaling, bebouwing, alles geschiedt met door stoom gedreven ma chinerieön, waarvan de benoodigde gebouwen een oppervlakte van een halven eng. mijl beslaan. Paarden worden er niet als trek kracht gebruikt; zij dienen daar slechts voor het vervoer der herders van de 16,000 stuks vee, die op de hoeven aanwezig zijn. De maatschappij bezit drie eigen stoombooten, die een geregelden dienst tusschen de ver schillende stations onderhouden, een eigen scheepswerf, een bankinstelling, stoomrijst- pellerij enz. De voornaamste der verbouwde producten zijn katoengranensuiker en rijst. WAALWIJK, 24 Maart 1891. Heden voormiddag ten 11 ure heeft de gemeenteraad eene vergadering gehouden, waarin besloten is eene herbesteding te doen plaats hebben van hec bouwen eener nieuwe onderwijzerswoning, daar de vorige inschrij vingen alle de begrooting ad f5292.35 te boven gingen. Verder is op aanmerking van ged. staten eene wijziging gebracht in Hoofdstuk XVIII (Haven en kaai) van de nieuwe politie-veror- dening,- vastgesteld in de raadsvergadering van 28 Januari j.l. Op hun verzoek zijn nog op de kiezerslijst gebracht Snaphaan en Meesterman. Ten slotte zijn eenige door B. en W. voor gestelde wijzigingen in de begrootingen van 1890 en 1891 goedgekeurd. yt—Meermalen reeds hebben wij in ons blad aangedrongen op nauwgezet te nale ving van de arbeidswet. Niet omdat wij de bepalingen dier wet nu alle zoo uitstekend vinden maar omdat ze eenmaal wet is en men zich aan straf blootstelt door hare be palingen te ontduiken. Naar aanleiding van het bezoek aan onze gemeente door den fabrieks-inspecteur, die over den toestand alhier niet erg gesticht moet geweest zijn, herhalen wij onze vroe gere waarschuwingen en raden iedereen, die er mede te maken heeft, aan, zich geheel in regel te stellen met de arbeidswet. Natuurlijk is het te verwachten, dat na bovengemeld bezoek, de ambtenaren, belast met het op sporen van overtredingen der arbeidswet, strenger dan vroeger zullen optreden en scherper zullen toezien. Een ieder wachte zich dus voor schade. Zooals men weet bepaalt, de wet, dat eene vrouw niet meer dan elf uren daags arbeid mag verrichten. Nu zijn er b. v. stiksters, die 's avonds, als zij van de fabriek komen, op hare machine tehuis op nieuw aan 't werk gaan om zoodoende nog eenig geld over te verdienen. Hoe loffelijk dit overigens mag genoemd worden, de wet schijnt het niet te veroorloven en ook hiertegen zal, naar wij vernemen, in 't vervolg gewaakt worden. Hoewel onze slachters bekend zijn om het goede vleesch, dat zij voortdurend leve ren, voor deze week schijnen zij het puikste vee te hebben aangekocht, dat te vinden was. Wij hebben dus het vooruitzicht tegen Paschen iets extra's van hen te ontvangen. Naar men verneemt, zou de minister van marine, de heer Dyserinck, zijne porte feuille ter beschikking van H. M. de koning in-regentes hebben gesteld. Het Vad. voegt er bij, dat de minister van oorlog, de heer Bergansius, tijdelijk met het beheer van het departement van marine zal worden belast. De Haagsche kamer van koophandel heeft zich tot de industrieelen in den lande gewend om te trachten hunnen steun te ver krijgen voor de door haar op 't getouw ge zette beweging voor de herziening van onze tarieven in fiscalen zin (met toepassing van het beginsel van reciprociteit ten aanzien van het buitenland). Wij zijn in staat te berichten, dat door de verschillende betrokken gemeenten in zake het Noordbrabantsche kanaal waarvoor Breda f 100000 zal bijdragen de som van f 68500 subsidie hebben toegekend, benevens enkele strooken grond, terwijl andere gemeenten als Dongen c. a., wel subsidie wilden geven, maar daarbij onaannemelijke voorwaarden bedongen. Echter, de toege zegde steun is voldoende om bij het rijk te kunnen aankloppen. Bovenstaand werd medegedeeld in de ge houden vergadering van burgemeesters van de belanghebbende gemeenten. (B. C.) In de Vrijdag te Tilburg gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken kwam ter tafel eene circulaire van de kamer van koophandel en fabrieken te 's Gravenhage, waarin mededeeling wordt gedaan van het bekende besluit, om pogingen aan te wenden voor eene nationale beweging, ten einde bij de regeering en de volksver tegenwoordiging aan te dringen op herziening der tariefswetgevingde invoerrechten be treffende. Na gedachtewisseling werd besloten aan de Haagsche kamer het volgende ant woord te zenden: „De kamer van koophandel te Tilburg enz. heeft de eer UEd. mede te deelen datin gevolge uwe bedoeling, zij zeer gaarne zal ondersteunen alle middelen.die kunnen worden aangewend tot bevordering der belangen van landbouw en nijverheid, naast die van den handel, en dat zij mitsdien, haar oordeel voorbehoudende omtrent sommige zinsneden uwer missive voornoemd, met de algemeene strekking dier missive medegaat.,, Naar men meldt, heeft de notaris v. d. H., te Schiedam, zijne standplaats verlaten zonder orde op zijne zaken gesteld te hebben. De familie heeft bericht ontvangen, dat hij zich in Turkije bevindt. Zaterdag vertrokken van 's Bosch naar Sleeuwijk de rechter-commissaris, de officier van justitie en de griffier der rechtbank, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene vermoedelijk door den secretaris te Sleeuwijk gepleegde knevelarij. Te Breda zijn des nachts op de deuren van verschillende fabrieken en andere ge bouwen socialistische biljetten geplakt, waarin op de bekende schreeuwerige manier de nor male arbeidsdag wordt aanbevolen. Op eene der tabrieken heeft de eigenaar het biljet afgescheurd; op de andere gebou wen zijn de plakkaten door de politie ver wijderd. (B. C.) Maandag is aau het station Utrecht bij het doorwisselen van eene machine een wis selwachter gestruikeld en onder de machine geraakt waardoor zijn rechtervoet werd afgereden. Te Maastricht is gevankelijk binnenge bracht zekere T., dienstbode te Vlieck-Ule- straten, beschuldigd van kindermoord. Zaterdagnacht zijn van den goederen trein, die te 3,45 de halte Stroe, nabij Apel doorn, passeerde,vier wagens aldaar ontspoord. Door versperring der lijn moesten de reizigers van en naar Amsterdam Zondagochtend over stappen, tengevolge waarvan eenige vettraging ontstond. Dien middag om 4 uur was de versperring reeds opgeheven. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Zaterdagavond zijn de gebroeders Ger- ber, commissionairs in effecten te Haarlem in hechtenis genomen en naar het huis van bewaring overgebracht. Zaterdagnacht te ruim half vijf uren is een hevige brand uitgebroken in het atelier

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2