Advertentiën. Frankrijk. Engeland. Bulgarije. Amerika. UI TVOE RINGE n7 Rijkspostspaarbank. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. BINNENLAND, Laatste Berichten. Ingezonden stukken. Handelsberichten. 3. JêSUTI1S 0. SSÏÏI1. Donderdag 9 April jaarmarkt te Waalwijk. In overleg met de kooplieden zal dien dag ook de boter mijn ge houden worden. Rijkspostspaarbank. ONDERTROUWD althans meende de heer de Pière, maar Gil lis schijnt gelegenheid gehad te hebben het pak bankpapier, in plaats van het in de brandkast te leggen, ongemerkt in den zak te stekenalthans den volgenden ochtend werd de kassier tevergeefs op het bureau ge wacht en bleek bij onderzoek het bankpa pier niet in de brandkast aanwezig. De minister van justitie heeft, na gehou den overleg met zijn collega's, den prefecten en hoofden van politie gelast met gestreng heid op te treden tegen de vreemde werk lieden, die deel mochten nemen aan mani- testatien op 1 Mei. Buitenlandsche deelne mers moeten gearresteerd en zoodra moge lijk over de grenzen gezet worden. Het detachement van Cowley is met me vrouw Grunwood en zes officieren te Lakh- poor aangekomen. -- De mijnwerkers in het graafschap Glo- cester hebben onder voorzitterschap van Delke eene vergadering gehouden, waarin een voor stel is goedgekeurd tegen eene algemeene werkstaking, gelijk voorgesteld is door de mijnwerkers op het vasteland. De vergade ring achtte een algemeene werkstaking nood lottig voor de Engelsche mijnwerkers. In welk humeur .Parnell tegenwoordig verkeert kan blijken uit de volgende passage uit eene redevoering, Zaterdag door hem ge houden te Sligo. „De lieden, die mij thans trachten weg te krijgen en te vertrappen, zijn dezelfden, die toen zij nog iets van mij te verwachten of te winnen haddenmij overstelpten met de laagste vleierij. Sinds jaren reeds kenden zij evengoed als thans mijn openbaar en mijn particulier levendoch of zij mij vroeger vleiden of thans verguizen leugenaars wa ren zij en zijn zij gebleven. Ik ben niet van plan, de nationale rechten van Ierland te laten bezoedelen door de slappe, laffe en verraderlijke handen dezer vijf en veertig af valligen, onder wie er niet een is, in staat om het land te redden uit vernedering en onheil. Zegt zeiven Kunt gij de volgelingen wor den van den vuiltongigen Timothy Healy of van den weifelenden en femelenden Tom Sexton of van den zenuwachtigen Davitt, die nooit 24 uren aan een stuk tot dezelfde partij behoort? Zoodra wij dezen slag ge wonnen hebben en Ierland tot meesteresse hebben gemaakt over haar eigen lot, zal ik mij gaarne terugtrekken, om de plaats te ruimen voor den man uwer keuze. Doch in afwachting, zoolang wij de poort van het be loofde land nog niet zijn binnengetreden, maak ik er aanspraak op om, als uw aan voerder, die u zestien jaren trouw heeft ge diend en wien men nooit een vergrijp tegen zijne politieke verplichtingen heeft kunnen ten laste leggen, te strijden in üw voorste gelid en u den weg te helpen banen tot overwinning en vrijheid." En dit is nog maar een zeer klein ge deelte van de gansch bittere gal, door Par nell in de laatste dagen over zijne tegen standers uitgestort. corateur Kleinertvergiftigde des nachts zijne twee volwassene zonen, door de gas leiding in hunne slaapkamer open te zetten en schoot vervolgens zijne vrouw en zich zelf dood. Den dag te voren had Kleinert reeds getracht zijne vrouw en zes jongere kinderen te dooden door vergiftigd gebak. Hij deed het in waanzinnigheid, welke uit brak tengevolge van financieele moeilijkheden. Berichten uit Sofia melden, dat Bulgarije's regeering zou hebben verzameld bewijzen van het bestaan van een complot, dat vertakkin gen heeft te Belgrado en te .Konstantinopel, en dat ten doel heeft het vermoorden van verscheidene ministers. Te Morewoodin Pennsylvanieis eene botsing ontstaan tusschen de mijnwerkers, die den arbeid hebben gestaakt, en gewapende sherifs. De werklieden vielen de werkplaat sen van de „Freecoke Company" aan en schoten op de sherifs, die terugschoten, ver scheidene werkstakers doodden en een groot aantal van dezen wondden. WAALWIJK. Zondag 5 dezerzal door de harmonie „l'Espérance" onder meer stukken op de har moniezaal worden uitgevoerd 1. Les Danaides. Ouverture. Christophe. 2. Les Cloches de Corneville, fantaisie. Planquette. Groote Tooneelvoorstelling te geven door de Tooneelclub „Eensgezindheid", van Waal wijk op Zondag 5 April 1891, in het lokaal van den heer G. van Huiten. Aanvang half acht ure precies. Zie verder programma. rroot CONCERT, te geven doot de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, met hoogst vereerende mede werking van de heeren Maas-Geesteranus, van 's Gravenmoer, en Berliosz van Breda op de zaal Musis Sacrum, op Zondag 5 April. Aanvang 7l/2 ure precies. Zie verder programma. WASPIK. Aanst. Zondag des avonds groot Concert door de zangvereeniging „St. Cecilia" var. Waalwijk en Bezooien, in de harmoniezaal bij den heer C. A. Montens. WAALWIJK. Aan de diplomatieke verwikkeling tusschen Italië en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wordt in de politieke kringen te Berlijn volstrekt geen overdrevene be- teekenis toegekend. Ook bevestigen telegram men uit Rome, dat daar nog niet gedacht wordt aan eene demonstratie met Italie's vloot in de Amerikaansche wateren. In het rijksdag-kiesdistrikt Geestemunde waar Bismarck candidaat is gesteld, is de verkiezings-agitatie in vollen gang. De sociaal democraten, Duitsche vrijzinnigen en Bis- marckianen zonden een redenaar rond door het uitgestrekte kiesdistrict, dat de geheele kust der Noordzee van den mond der We- ser tot den mond der Elbe omvat. Bij eene groote vergadering van kiezers te Stotel, waar de landelijke bevolking in groot aantal was opgekomen, overkwam den Bismarckianen een komiek ongeluk. Die vergadering moest zon der resultaat naar huis gaan, omdat de rond reizende redenaar, de nationaal-liberale dr. Jerusalem, niet verscheen. Deze had, zonder het te weten, een sociaal-democraat tot koet sier, en die reed zijn politieken tegenstander opzettelijk op den avond der vergadering, in plaats van naar Stotel, naar een geheel an der verafgelegen gehucht, waar geen enkele kiezer woont. Sedert verscheidene dagen valt hier in de omstreken veel sneeuw, zoodat de post verbindingen verbroken zijn; in het Harzge- bergte ligt de sneeuw wel een meter hoog. Op last der bondsregeering heeft de po litie in Tessino een uitgebreiden staat inge diend betreffende de buitenlandsche anar chisten, die daar vertoeven. Familierelatien, vermogen en tijd van verblijf zijn nauwkeu rig opgenomen. Eenigen zullen Zwitserland moeten verlaten. Te Weenen had een vreeselijk familiedrama plaats. Een gezien man van zaken, de de- Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Maart 1891: Ingelegd f 3907,27; Terugbetaald f 2057,94. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1130. Aan het postkantoor KAATSHEUVEL en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart Ingelegd f1520.10. Terugbetaald f 1242,40. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 832. WAALWIJK, 4 April 1891. Bij kun. besl. van 1 April is met ingang van 11 April benoemd tot burgemeester van Kapelle, G. Vermeulen Wz. X— Wij vestigen de aandacht van muziek liefhebbers op het morgen avond door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waal wijk en Bezooien te geven concert, met me dewerking van de heeren Maas-Geesteranus, viool en violoncel en Berliosz piano. Zij, die het voorrecht hadden eerstgenoemde met Vastenavond te hooren, zullen zeker nogmaals dat genot willen smaken, en gij, die daarvan toen verstoken waren evenals van de kennis making met den heer Berliosz, zullen bepaald de thans gebodene gelegenheid niet ongebruikt laten voorbijgegaan. Wij durven allen een genotvollen avond voorspellen. De heer F. M. Ingen-Housz is opgetreden als commissaris der liedertafel; wij wenschen haar daarmede geluk. - Wegens de weinige zaken, die voor België gedaan worden bleef de handel in de Langstraat in kalfkoeien gedrukt. In weikoeien was iets meer handeldoch de prijzen bleven lager, waardoor voor het grootste gedeelte met schade moest verkocht worden. Slachtvee in éen doen en alleen voor dadelijke behoefte gezocht. Vette var kens bij weinig handel, tegen dalende prij zen. Fokkalveren veel gevraagd. Noteeringen kalfkoeien en dito vaarzen Ie qual. 225 a 2702e qual. 175 a 210, verschgekalfd hebbende koeien 180 a 225, weikoeien ƒ130 a 175, fokkalveren ƒ10 a 16, jarige dito 50 a 80, jonge varkens 7 a 10, alles per stukvette koeien 66 a 70 ets., dito varkens 48 a 49 ets. per Kg. schoon. Hooi. De handel was sedert eenige dagen vrij levendig, zonder dat er noemenswaardige prijsverandering plaats had het werd naar soort tegen ƒ16 a 20 per 1000 Kg. afgele verd. Door den weinigen voorraad koeien- hooi waren de prijzen weder hooger en maakte men bij kleine partijen 24 a 26 per 1000 kilogram. De kiezersvereeniging „Noord-Brabant" afd. Tilburg, heeft tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Noord-Brabant (vacature wijlen F. L. van Spaendonk), den heer J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg. De commissie van voorbereiding uit de tweede kamer voor het wetsontwerp be trekkelijk het faillissement en de surséance van betaling, heeft een leiddraad vastgesteld voor hei onderzoek van dat wetsontwerp in de afdeelingen. Voor de algemeene beschouwingen heeft de commissie de volgende punten geformu leerd I. Opmerkingen van algemeenen aard be treffende het geheele ontwerp. II. Is eene afzonderlijke wet op faillisse ment en surséance van betaling raadzaam, dan wel de opneming der desbetreffende bepalingen in een of meer onzer wetboeken meer gewenscht? III. Wat is verkieslijk: eene systematische indeeling, waarbij materieel en formeel recht uit elkaar worden gehouden, dan wel eene meer practische, in het ontwerp aangenomen, waarbij de gang van het faillissement proces in zijne verschillende stadiën wordt gevolgd? Naar wij vernemen, heeft de regeering eene herziening voorgenomen van de regeling dej voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van arts, taudmeester, apotheker, vroed vrouw en apothekersbediende, en heeft zij daarover het advies van verschillende des kundige colleges ingeroepen. Bij vonnis der arrond. - rechtbank te 's Bosch van Donderdag is W. J. S., provisor in de apotheek der firma P. J. van Gils, te Waalwijk, schuldig verklaard aan moord op zijn vrouw, door vergiftiging met strichnine, en veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De rechtbank overwoog, dat de vrijwillige, volledige en in al hare onderdeelen nauw verband houdende en logisch samenhangende bekentenis van den beklaagde in onder scheiden opzichten wordt bevestigd door de verklaringen van de gehoorde getuigen en deskundigen en alzoo die bekentenis naar eisch van de wet als een wettig bewijsmiddel moet worden aangenomen. Derhalve achtte de rechtbank wettig en overtuigend bewezen: W. dat de beklaagde zijn vrouw het vergift heeft toegediend met het oogmerk haar van het leven te berooven; 20. dat de vrouw tengevolge van de strichnine- vergiftiging is overleden en volgde op die gron den bovengenoemde veroordeeling Men schrijft aan de Amst.: Indertijd is er bij de discussies in de tweede kamer, betreffende de verlenging der concessie aan de Nederlandsche bank, nog al eenige beweging gemaakt over de vraag, of het een of ander lid der Volksvertegenwoordiging aandeelen bezat in die bank. Vreemd, dat nu onlangs niemand het stil zwijgen heeft opgelegd aan den afgevaardigde uit Bergen op Zoom die er zoo sterk op aandrong, de ontzaglijke premies aan de industrie der suikerfabrikanten te bestendigen. Deze afgevaardigde toch is lid van de firma De Ram Co., suikeriabrikanten te Roozeu- daal, van de firma Van Loon, De Ram Co., suikerfabrikanten te Steenbergenen ook verbonden aan de suikerfabriek te Werken dam 't Is hier dus niet de vraag of een lid der kamer enkele aandeelen heeft in de on derneming, waarover de discussies loopen maar deze vertegenwoordiger is direct be langhebbende in zeer hooge mate bij de in dustrie, waarvoor de bescherming wordt ge vraagd en wel voor niet minder dan 10 pet. van alle fabrieken; in het geheel zijn er toch slechts dertig! Jonge varkens aangevoerd 140 9tuks verkocht van f 5,50 a f 11.50. Ter botermarkt aangevoerd 1813 KG., van f 0,91 a f 1,22 per KG. Eieren f3.- a f4.per 103 stuks.» De huiden markt ondergaat weinig veran dering. Bij de vorige veiling te Antwerpen is wel niet veel met bestemming voor deze streek gekocht, doch de looiers meenen te recht, dat de prijzen moeielijk kunnen staan de blijven en koopen daarom slechts voor onmiddellijke behoeften. In leder begint wat meer beweging te komen, zooals meestal in dezen tijd daar de wintervoorraad is verbruikt. De prijzen, die in ieder geval nog veel te laag zijn, zijn iets hooger en daarentegen kan men prima waar gemakkelijk plaatsen. De schoenenfabrieken werken, ondanks het gure onaangename voorjaar, tamelijk druk door. Er zijn genoegzame zomer-commissies, die bij een gunstig weder veel meer zullen voorkomen. In schors blijft de vraag kalm, de prijzen zij n er niet op voornitgegaan. Kaatsheuvel. Naar wij vernemen, is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen een paar fabrikanten, wegens het na vastgestelden tijd in dienst hebben van vrouwen en meis jes beneden de 16 jaar. Die bekeuring schijnt te hebben aanleiding gegeven tot een onderling overleg van de verschillende schoenfabrikanten en werkgevers alhier, om bij request aan den minister van justitie te verzoekenzonder wijziging te brengen in het gezamenlijk aantal werkuren, in bedoelde wet aangegeven, toch, met het oog op alhier heerschende gewoonten en toe standen, te bewilligen, in eene andere verdee ling der werktijden. Waalwijk, 4 April. Onze lezers hoorden zoo weinig van de landbouwtentoonstelling, dat het velen een genoegen zal zijn hieronder eene opgave te zien van de namen der personen, die zich bereid verklaard hebben lid van het eere- bestuur uit te maken. Compleet is die lijst echter nog niet, daar nog enkele personen zijn aangezocht, wier namen wij binnenkort hopen te vermelden. Jhr. A. E. M. B. v. Grotenhuis, Burgem. Waalwijk, Eere-Voorzitter. A. J. Bink, Notaris. P. W. van Liempt, Secretaris. A. J. Rant, Notaris. Jud. Timmermans Wzn., Voorz. Binnenp. J. Bern. Timmermans Wzn., Pres. K. Kooüh. - H. Witlox. F Jhr. Mr. E. J. B. J. M. Verheijen, Kantonr. te Loonopznnd. J. van Dijk, Burgera. Voorz. 14e afd. Sprang. J. A. J. van Heijst, Burgem. Secr. Penningmeest. 14e afdeeling, Baardwijk. G. Vermeulen Wz., Burgem. 's Greveld.-Capeile. P. Vermeulen Mzn., Loonopzand. M. A. Boll, Burgemeester Eeten en Drongelen. Arie Straver A.J.zoon, Babiloniënbroek. G. Branderhorst G.J.zn., Lid Prov. St., Genderen. C. G. Verwiel, Burgemeester Bezooien. J. H. A. Loeff, Notaris Drunen. Zooals reeds vroeger gemeld, is het uitvoe rend bestuur geconstitueerd als volgt P. W. H. Verwiel, le voorzitter. D. A. Kakebeen, 2e voorzitter. M. A. van Loon, penningmeester, E. W. Klijberg, commissaris. H. C. Meulkens, technisch-adviseur. Jos Bink. C. O de Greeff. G. Wagemakers. G. van Loon. J. van Bokhoven, secretaris. Uitslag der heden gehouden herbeste- dir.gvan het afbreken der bestaande en het bouwen eener nieuwe onderwijzerswoning. De inschrijvers waren G. de Bont, f 5462. G. van Huiten, f5430. G. van Dijck. f5376. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) de WAALWIJK, 3 April. De aanvoer ter veemarkt was niet groot handel blijft voortdurend flauw gestemd. Kalfkoeien f135.&f255.— tot f Kalfvaarzen f130.a f170.— tot f In weivee was nog weinig aanvoer, tengevolge van het gure weer. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het bezoek van den inspecteur voor den arbeid, schijnen verschil lende artikelen van de arbeidswet, tot groot ongerief van eenige ingezeten, alhier ietwat scherp te worden toegepast. Ik wenschte daarom het volgende onder de aandacht van belanghebbenden te brengen Zou het niet zeer wenschelijk zijn, dat bij de betrokken autoriteiten door invloedrijke personen een request werd ingediend, ver zoekende, dat voor het vrouwelijk personeel der schoenfabrieken, de arbeid beginne één uur later dus 's morgens ten zeven uur in plaats van zes, en eindige 's avonds acht uur in plaats van zeven, alzoo niet bedoelende eene uitbreiding doch alleen eene andere verdeeling der werkuren. Zonder hierover verder uit te weiden, zal men het er wel over eens zijn, dat er ver schillende redenen, zoowel corporeele als ma- terieele zijn bij te brengen voor bovenge noemde verandering. Door verschillende industrieën werden der gelijke verzoekschriften ingediend, die, naar ik meen, succes hadden. Ligt het soms^ op den weg der kamer van koophandel om in deze richting werkzaam te zijn? Met opname van bovenstaande verplicht u Uw abonné, SUTOR. EN Waalwijk, .uo, Stratum 4 APrü 189 L

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2