Nummer 30- Zondag 12 April 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking-. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Helgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Bulgarije. Engeland. Rusland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en LangstraatsÉe Courant, D"! blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprij.- per 3 maanden J 1,00. Franco per pos! door het geheeie rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden fcy.n den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,00 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de tweede zitting van den militieraad tot onderzoek der militieplichtigen dezer gemeente, zal zitting houden te 's Herto genbosch, op Maandag den 20 dezer, voormiddags 10>/2 uur. l)e tweede zitting van den militieraad is be stemd tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting van^-den militieraad niet af gedane zaken en hen, ale als plaatsvervanger of nummervervvisselaar wenschen op te treden. Waalwijk, 8 April 1891. Burgemeester en Wethouders voorn. De algemeene toestand op politiek gebied heelt enkele couranten-schrijvers, die voor 't oogenblik niets nuttigers of dringenders om handen hadden, de pen doen opvatten en in verband met het te Parijs bij het bezoek van keizerin Frederik voorgevallene, met de ver leening van de St. Andreas-orde aan president Carnot, den moordaanslag in Sofia en de Hemel weet wat al meer, hebben zij artikelen geschreven, die eigenlijk weinig anders be vatten dan 't geen we reeds wisten. Immers de on vertrouwbaarheid van den stand der zaken in Europa is niemand vreemd en om nu te gaan fantaseerèn wat er had kunnen gebeuren als de zaken anders waren geloopen dar. ze in werkelijkheid geloopen zijn, dat is toch wel wat al te kras en niemand behoeft zich over dat geschrijf dan ook te veront rusten feiten kunnen aanleiding geven tot ernstige overpeinzingen, kunnen tot pessimis tische resultaten leiden zelfs, maar niet ver onderstellingen, aanvangende met: indien, als, aangenomen dat enz. De toestand is dezelfde als vóór weken en maanden, verandering is er niet te constateeren, noch ten goede, noch ten kwade. De treurmare wordt toch bevestigd, dat het hoofd der Britsche expediiie naar Manipur in Assam, de heer Quinton, die het ongeluk had in handen der oproerige inboorlingen te vallen, met al zijne lotgenooten is vermoord. Er hadden reeds aanstonds zulke geruchten geloopen, maar lieden, die de bevolking meen den te kennen, hadden steeds de waarschijn lijkheid daarvan ontkend en beweerd, dat men de gevangenen in het leven zou laten, al ware het alleen maar uit speculatie op losgeld. Maar dit blijkt niet te zijn geschied. In een brief van den in verzet gekomen broeder van den onttroonden Radjah wordt de moord als een voldongen feit vermeld Eene nieuweveel sterkere tuchtigings expeditie wordt nu noodzakelijk. Het geruchtals zouden 250 gewapende Engelschen zijn uitgegaan om met geweld te Beiraop het Portugeesche gebied aan de kust van Zuid Afrika, eene landing te bewerk stellingen, blijkt hierop neder te komen, dat 250 kolonisten, met bestemming naar Mas- honaland, zich naar Beira hebben op weg begeven, met het plan de Poungon-rivier op te varen met de eerste stoomboot van den nieuwen dienst, die van Beira naar Mashona- land is geopend. In Duitschland trekt het de aandacht, dat de ex-chef van den generalen staf, von Wal- derseeop zijn verjaardag is vereerd met keizer Wilhelms eigenhandigen gelukwensch, terwijl vorst Bismarck l dezer eenvoudig werd genegeerd. Terwijl op enkele formaliteiten na de toe bereidselen tot de sluiting van een handels verdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk zijn afgeloopen, bevat de Nationale Ztg. een artikel, betreffende de aanstaande vorming van een handelsliga tusschen de centrale staten van Europa, dat den Franschen weinig vreugde zal bereiden. Daarin wordt betoogd, dat de Ktaten verplicht zijn hun maatregelen te ne men tegen de nieuwe Fransche tarieven, die vooral voor landbouwproducten veel te hoog zijn. In Zuid Frankrijk vindt men zelf dat de hooge oomes te Parijs te ver zijn gegaan, maar wat de heeren wijzen, moeten de gekken prijzen. De Zwitsersche nationale raad heeft met 71 tegen 63 stemmen besloten, dat 50000 burgers door eenvoudige indiening van een uitgewerkt ontwerpde herziening kunnen verlangen van zekere bepalingen der grondwet. Het volk en d* kantons moeten er dan over stemmen. Dit is dus de toekenning van het recht van initiatief aan het volk. Alleen de radicalen stemden tegen. Caslioni en 21 anderen, in den opstand in Tessino betrokken, zijn in staat van beschul diging gesteld, eerstgenoemde wegens moord, de anderen wegens oproer. Over het waar en wanneer moet de strafkamer nog beslissen. Nu het testament van prinses Jerome Na poleon geopend is, komt er aan de mede- deelingen en veronderstellingen geen einde. Komt men tot een vergelijking tusschen den wil van den overledene en 'de plannen van de door hem nagelaten betrekkingenwaar van er enkele zelf reeds ten uitvoer zijn ge bracht dan ziet men er maar weinig over eenstemming in. Prins Victor, die tot univer seel erfgenaam is benoemd, zal geen reke ning houden met den wil zijns vaders dan voor den vorm hij zal namelijk alles gelij kelijk onder zijn moeder en zijn broeder en zuster verdeelen. Over zijn begrafenis had prins Jerome bepalingen gemaakt die moeielijk nu nog zullen kunnen worden op gevolgd. Uit Petersburg komen weer vreemde en onrustbarende geruchten, die echter we achten het onzen plicht er nadrukkelijk op te wijzen even weinig vertrouwen verdie nen ais weervoorspellingen in April. Via Londen komen ze tot onsDe „Daily Cronicle" en de „Daily Telegraph" hebben zich opgeworpen tot de verspreider van het schrikwekkend feithet plan van een poging tot moord op den czaar aller Russen eerst Maandag ontdekt. Als 't spreekwoord waar heid bevat, dat hij die van verre komtge makkelijk liegen heeftdan is dit in nog ruimer mate het geval met een kleine va riatie op die werkwijze, die we aldus zouden willen geven Wie uit Rusland komt, heeft gemakkelijk liegen. Genoemde bladen ver tellen, dat Maandag iu de kazerne der garde een man is gearresteerd, die alle moeite deed zoo dicht mogelijk den zetel te naderen, waarop de czaar voor de revue moest plaats nemen. Doordien hij weigerde zijn overjas uit te trekken, wekte hij de aandacht en bij zijn fouilleering vond men in een zijner zak ken een revolver en een fleschje, een vloei stof bevattend die men voor zwaar vergif houdt. Zooals men ziet zijn genoemde bla den nog lang niet zeker van hun zaak, maar toch zijn er reeds gedienstige geesten, die spreken van arrestaties te Kronstad in ver band met Skameikin's arrestatie. Dat het er in Rusland anders vreemd kan toegaan blijkt wel uit de schrapping van 's czaren neef, den groothertog Michael Mi- chailowitsch uit het leger omdat hij zich verloofd had met de dochter van prins Nico- laas van Nassau. Geen enkel regiment mag s grootvorsten naam meer dragen. De czaar ziet in deze verbintenis van een grootvorst inet een uit een morganatisch huwelijk ge sproten gravin Merenberg gewis een mésal liance (de moeder der gravin is een doch ter van de Russischen revolutionairen dichter Puschkin). De centrale sectie heeft met algemeene stemmen aangenomen de bepaling van een leeftijd van 25 jaar, als voorwaarde van kiesbevoegdheidvoorts ook verlaging van den census op 10 francs. De meerderheid is het in beginsel eens omtrent de voorwaarde: bewoning van een huis of een gedeelte daar van. Er heeft eene langdurige discussie plaats gehad over de samenvoeging van eene ver- eischte capaciteit met den census van 10 francs en de bepaling aangaande bewoning. De leden der rechterzijde waren over het algemeen tegen het behoud van het capaci teitstelsel. De sectie komt Woendag weder bijeen. De indirecte belastingen brachten in de eerste drie maanden van dit jaar 8 millioen meer op dan begroot was en 28 millioen meer dan in dien cermijn van het vorige jaar. Men deelt mede, dat de procureur- generaal De Beaurepaire onderzoekt, of de directeur Donon, van de geliquideerde „Ban- que des Dépots et Comptes courants" al dan niet voor de rechtbank zal moeten worden gedaagd. In hoogere regeeringskritigen maakt men zich vroolijk over de voorgenomen reis van den president der Republiek naar Moscou. Men vraagt, zich af of in navolging van den Duitschen keizer, het hoofd van den staat dan niet zou bezoeken de hoven van Baden, Wurtemburg en Beieren om over Berlijn naar Moscou te gaan de terugtocht ware dan te nemen over Constantinopel, Athene, Cairo, ten einde via Triest Weenen te bezoeken en langs Bern en Rome huiswaarts te keeren, tenzij de president nog even naar Madrid zou willen gaan. Inmiddels is deze couran teneend een mooie reclame voor de tentoon stelling te Moscon, die een particuliere on derneming is en waarop Frankrijk niet eens officieel is vertegenwoordigd. Het misnoegen van het geheeie schouw burg bezoekende publiek van Amiens werd dezer da^en door de handelwijze van een paar artisten der opera aldaar, opgewekt. Een jeugdige artiste, Berthe Brach, straatarm, maar moeder van twee jonge kinderen over leed daar, zonder een penning na te laten. De collega's der overledene waren door dit verlies zeer getroffen en legden een krans op het graf van hun gestorven vriendin. Twee artisten echter weigerden niet alleen hun aandeel in den krans te betalen, maar spraken zelfs op beleedigende wijze over de overledene. Dit kwam nu het publiek ter oore, en den eersten avond, dat de beide zangers na dit vooival voor het voetlicht traden, werden zij ontvangen op eene wijze, als nog nimmer in een schouwburg werd aanschouwd. Er werd gegild, gefloten en geworpen met alles wat niet spijkervast was, zoodat den beiden zangers niets anders overschoot dan van het tooneel te ver dwijnen. Het geheeie operapersoneel, tot de too- neelknechts en machinist incluis, schreeuwden en floten, na verzekerd wordt, om het hardst mee. Een der zakken met brieven, die Za terdag met de mailboot uit Engeland naar Frankrijk verzonden zijn, is vermist. De zak behelsde o. a. vele brieven met waarde. Men vermoedt dat hij gestolen is op den weg tusschen Calais en Boulogne. Te Calais is de zak behoorlijk aangekomen en afgegeven. Op den Eiffeltoren is een manometer aangebracht, die uit een glazen buis is ver vaardigd, welke van den top van den toren tot den grond reikt, en langs de trappen is geleid. De druk van dien reusachtigen ma nometer kan 400 atmospheren bereiken. een Armstrong-kanon uit elkaar. Twee kanonniers werden gedood en ver scheiden andere gewond. Uit Simla wordt van 8 dezer geseind Het leger der Manipoers heeft de positie van Grand in Total aangevallen. Na een gevecht van drie uren werden de Manipoers met groot verlies teruggeslagen. De opper bevelhebber der opstandelingen en twee an dere hoofden sneuvelden. Grant werd bijge staan door kapitein Presgrave. Het voorgenomen keizer-bezoek aan den Elzaszal in het einde van deze maand plaats hebben. I)e keizer, die dén 26sten een groote revue te Karlsruhe zal houden over de Badensche troepen, vertrekt van daar o /er Straatsburg naar Metz, waar men bevel heeft gegeven verschillende appartementen van het stadhuis in te richten voor een be zoek van den vorst, dat drie dagen zal du ren. Behalve eene officieele ontvangst der stedelijke en gewestelijke autoriteiten, gevolgd door een gala-diner, zal de keizer zich uit sluitend met inspectie der forten en verster kingen bezighouden, en zich persoonlijk over tuigen of de voorraden en de uitrusting vol doende zijn om onverwacht een beleg te kunnen wederstaan. Het aangekondigde be zoek op het kasteel d'Urville, eigendom des keizers, is een bijzaak. Uit Keulen wordt van Donderdag ge meld De Rhijn is heden namiddag gestegen tot 5.15. De Boven-Rijn is steeds wassende. Daarentegen is de stand der Moezel vallen de. Te Duisburg is, wegens de krachtige stijging van het waterde aansluiting der schipbrug aan de binnenhaven moeten wor den losgemaakt. Uit Ruhrort wordt gemeld, dat het stijgende water reeds het havenspoor in den mond der Keizershaven heeft bereikt. De koning heeft voorloopig order gegeven, dat dit jaar, een bezoek van® den Duitschen keizer voorbehouden, geene groote manoeu vres zullen plaats hebben, doch dat de gel den, daarvoor uitgetrokken, voor andere mi litaire doeleinden zullen worden gebruikt. Bij de schietoefeningen, die te Melbourne door de artillerie werden gehouden sprong De Bulgaaische regeering vertrouwt de moordenaars van Beltschews volkomen op het spoor te zullen komen. Jakobsohn, vroeger Russisch gezantschapssecretaris, is te Sofia aangekomen en wil bewijzen, dat Rus land in dezen aanslag niet heeft medege werkt. Baron Wangenheim, Duitschlands consul waarnemend belast met de hoede over Russische onderdanen en Bulgarije, deed den brandbriefschrijver Suchoruko over de grenzen brengen vóór dat Rusland op de verwijdering aangedrongen had. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de di rectrice van den circus aldaar gedood is door een paard, waarmede ze pas verbazende sprongen en toeren gedaan had. Het ver woede paard begon haar plotseling te bijten. Het publiek werd niet gewaarschuwd door haar gillen en juichte onstuimig de nieuwe toer toe. Ten'laatste werd ze op den grond geworpen, en met zoo veel woede stapte het beest op haar, dat geen der stalmeesters en rijders te hulp durfde komen. Met gescheurde kleederen en hoofd en lichaam stroomende van bloed, kwam zij eindelijk onder de pooten van het dier vandaan. Ze had nog den moed het publiek te groeten en zonder hulp voort te struikelen tot in de stallen. Daar bezweek ze na eenige uren van ont zettend lijden.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1