binnenland] BUITENLAND. Frankrijk, Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. eering van een handelssysteem, dat tal van gevaren biedt. Zaterdag heeft de commissie tot bescherming van den Franschen uitvoer een vergadering georganiseerd onder leiding van Lockroy, om tegen de nieuwe tariefwet te protesteeren en uit 't zuiden des lands komen bij voortduring berichten van protest meetings. Leo Say's reis naar Rome, samenvallende met de geruchten van een vervanging van Menabrea door den Frankrijk zoo gunstig gezinden Visconti-Venosta als gezant te Parijs, geeft aanleiding tot de hoop, dat er in de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Frank rijk eenige wijziging ten goede zal komen. De internationale werklieden-meeting te Milaan gehoudenheeft de medewerking gevonden van al de corypheeën van de de mocratische en socialistische groepen van Europa; zes honderd genootschappen namen er aan deel. Er werd heel wat besproken over de eensgezindheid der democraten, over de broederschap der volkeren enz. en ten slotte werd een dagorder aangenomen, de noodzakelijkheid vaststellend van de verdee ling der rijkdommen door dezelve een inter nationaal karakter te geven. Nu het te laat is, en de Engelsche gevan genen in Manipur gedood zijn, krijgt de op roerige „Radjah" berouw. Eene dépêche uit Silchar meldt, dat eene bode een schrijven van hem aan den onderkoning heeft over gebracht, waarin hij mededeelt, dat hij den aanvoerderdie de gevangenen deed ver moorden, op zijn beurt heeft doen ter dood brengen, en den vrede vraagt. Het zal te bezien staan ot de Engelschen hem dien maar zoo, zonder meer, bewilligen zullen. De Engelsche regeering mag zich overi gens in het vervolg wel tweemaal bedenken, voor zij weder zoo gul is met het geven van geschenkenuit oorlogstuig bestaande, aan onder Britsche suzereiniteit staande Indische vorsten. In 1887 toch werden aan den »Maharad- jah« der Manipurislieden 200 Enfield-gewe- ren ter beschikking gesteld, in ruil voor 200 gladloopsmusketien, met 60,000 scherpe pa tronen. Later kreeg hij nog, lot belooning voor dienstendoor hem bewezen aan de Britsche troepen in Birma, 2 zevenponders met eene groote hoeveelheid ammunitie en de broeders van den „Maharadjah" ontvingen 6 Martini-geweren met duizend scherpe pa tronen. Ongetwijfeld zijn het deze wapenen ge weest die met zoo moorddadige uitwer king tegen de Britsche troepen beproefd werden en de Engelschen zijn hier dus in letterlijken zin met hunne eigene wapenen geslagen. Naar de Berlijnsche „Kreuz-Zeitung* ver zekert bestaat er kans, dat het drievoudig verbond (tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië) eerlang eene quadruple alliantie zal worden, daar Engeland, na het aftreden van den Italiaanschen minister Crispi, wiens vre delievende gezindheid het altijd wantrouwde, meer dan ooit geneigd zou wezen toe te treden. Reeds zou door Di Rudini en lord Dufferin, den Britschen gezant te Rome, eene hierop betrekking hebbende overeenkomst geteekend zijn. De Servische Skoupchtina werd Zaterdag verrast door de voorlezing van een biief van den ex koning Milan, waarin deze verklaart dat hij, om den vrede en de orde binnens lands te verzekeren tot zijns zoons meer derjarigheid den Servischen bodem verlaat. De kamer nam onmiddellijk een motie aan, waarin koningin Nathalie hoffelijk geïnviteerd wordt 's konings voorbeeld te volgen. In Chili hebben de Congres-troepen zich weêr meester gemaakt van de havens Arica en Pacta, zoodat ze in Noord-Chili thans het land bezet hebben tot Copiapon. De regeering heelt de havens Chanaral Taltal, Autofagasta, Totopilla, Iquiqe, Coleta, Bueno, Juna en Pisagua, in de meeste waar van ze zelve geen baas is, voor handelsvaar tuigen gesloten. Uit het onderzoek, dat ingesteld is naar de verdwijning van Macé-Berneau, is geble ken, dat hij direct naar Monaco is gegaan, eene som van f700.000 medenemend. Slechts korten tijd heeft hij in die stad vertoefd, en daarna is men zijn spoor bijster geworden. Bij een wijnhandelaar te Parijs kwam onlangs een welgekleed jonkman met zeer beschaafde manieren, die zich voorstelde als de heer Morissot, neef van den heer Wad- dington, Fransch gezant te Londen, en die namens zijn oom een mooie bestelling van champagne kwam doen. De wijnkooper, zeer verheugd over die be stelling, vroeg den jonkman te dineeren, en toen zijn gast aan het dessert te kennen gaf wel provisie van het aan zijn oom geleverde te willen hebben, stond hij hem die onmid dellijk toe. Er volgden nu nog verscheidene flinke be stellingen van den gezant, welke allen be hoorlijk werden afgeleverd. De heer Wad- rington raeenende, dat de wijn hem werd toegezonden door een vereerder, die onbe kend wenschte te blijven, nam de bezendin- gen dankbaar aan. Maar toen de rekening kwam, verklaarde hij niets besteld te hebben en geen neef Morissot te kennen. De jonk man, die intusschen zijn provisie opgestoken heeft, is spoorloos verdwenen. De jongste telegrammen uit Rangoon be vestigen de tijdingen, volgens welke Chinee- sche staatstroepen de Birmaansche grenzen overschreden zouden hebben, niet. Rooverstammen uit Kachyen hebben eene Chineesche handelskaravaan aangevallen tus schen Mannoong en Mawaing. Er ontstond een lange, verbitterde strijd, waarbij aan beide kanten groote verliezen werden ge'eden. De Engelschen zonden troepen om de karavaan te helpen, terwijl de Chineesche overheden aanboden eene expeditie uit te zenden tegen de rooverstammen, ten einde den han delsweg veilig te maken. Uit Lissabon verneemt de Times, dat de Engelsche gezant een nieuw voorstel voor een Anglo-Portugeesch verdrag ontvangen heeft, hetwelk hij aan lord Salisbury gezon den heeft. Uit Athene wordt gemeld, dat er op>- nieuw onlusten zijn uitgebroken op Creta, omdat de amnestie, welke verwacht werd, uitgebleven is. Verscheiden nieuwe gewa pende benden, waaronder eene zoogenaamde „heilige" begonnen de Turksche troepen aan te vallen. De dagbladen melden, dat in den vorigen nacht Fransche en Engelsche detec tives vier beruchte internationale dieven in hechtenis namen, die voor 3 jaar twee mil- lioen uit den postwagen tusschen Ostende en Brussel, en 700,000 francs uit den spoor trein van Neuhaven naar Weenen stalen. De identiteit van den aanvoerder der bende, Pauwelsdie tc Bristol een kasteel bezit, werd terstond vastgesteld. De andere gear resteerden gaven valsche namen en adressen op. Pauwels is reeds in Engeland en in Frankrijk veroordeeld geworden. De Engel sche politie was er van onderricht, dat de bende groote waarden, die zich in een vuur vaste kast op eene stoomboot bevonden, ont vreemden wilde. Sleutels, waarmede de kast was te openen, werden bij Pauwels gevon den. De dieven waren gewaarschuwd, en ondernamen daarom den tijdens de over vaart voorgenomen aanslag niet. Zij werden op het spoorwegstation in hechtenis geno men. Men meldt uit Aken van 12 dezer: De vermoedelijke moordenaar van den bakker Weiier in de Jacobstrasse alhier is gisteren te Luik aangehouden. Het is een berucht individu, zekere Antoon Dossin, geb. te Haaren (Pruisen Na in Duitschland te zijn gedeserteerd, begon hij een zwerversleven en heeft in Ne derland en Belgie meermalen gevangenisstraf ondergaan. Ook wordt hij verdacht van een moord- aanval op 3 Februari 11. in het „Hertogen- wald" gepleegd. De Duitsche regeering heeft vrije uitleve ring aangevraagd. Vreeselijke dingen z:jn aan het licht ge komen bij de behandeling van het proces te Bari tegen 179 personen die terechtstaan wegens deelneming aan een geheim genoot schap de „Mala Vita". Deze naam slecht leven"] is ontleend aan den titel van een roman, die ten tijde zijner verschijning ont zaglijk veel gelezen werd en waarvan Degia Come de schrijver was. De ontdekking van het bestaan van het geheim genootschap is men verschuldigd aan het verklappen van negen leden, wellicht uit wraakoefening wegens bestraffing, wellicht ook daartoe gedreven door berouw. Als ie mand tot lid van het genootschap wenschte aangenomen te worden, dan moest hij door een lid aan het hoofd der vereeniging wor den voorgesteld. Deze gelastte een ander lid den candidaat een streng verhoor te doen. ondergaan teneinde te onderzoeken of de man waard was toegelaten te worden. Het verhoor werd gevoerd in eene soort van die ventaal. Naar gemeld wordttelde het genootschap drie klassenzij die tot de hoogste behoorden verkregen den naam van »camorristen« de opperste daarvan hadden naam van „wijze meester." Tot de laagste klasse behoorden de nieuwelingenzij heet ten „Giovanotti." Als een nieuw lid was aangenomen, werd er eene vergadering bijeengeroepen van de klasse, waarbij hij ingelijfd wordt. Daar werden hem opnieuw tal van vragen gedaan, weer in de soort van dieventaal. Vervolgens werd hem met veel mysteriën de eed afge nomen. Hierbij moest hij den een en voet in een open graf houden, terwijl de an dere voet gebonden was aan een keten. Hij moest zweren zijn vader, zijne moeder, zijne vrouw en kinderen, en verder allen, die hem dierbaar waren te verzaken, ten einde werk zaam te zijn voor het doel van het genoot schap. Ook moest hij den eed van nederig heid en zelfverloochening zweren. Nadat dit alles voltrokken wasrichtte de „wijze meester" tot den nieuweling eene rede in schrikwekkende beeldspraak, om hem een voorproefje te geven van de verschrikkelijke straffen die h em wachten, als hij verraad pleegt jegens het genootschap. Niemand werd bij de „Mala Vita" aange nomen die gendarme, politiedienaar of tol beambte was geweest. Roof schijnt het voornaamste doel der sa menspanning geweest te zijn. Hetgeen ge roofd werd alsook het losgeld, dat van ge vangenen werd ontvangen, werd in eene ge meenschappelijke kas gedaan een zeker deel daarvan was echter afzonderlijk bestemd voor de „camorristen", wier plicht het was het overige binnen acht dagen onder al de leden te verdeelen. De »wijze meester* ont ving evenwel ook hiervan het leeuwendeel. Vergrijp tegen de regelen van het genoot schap en ongehoorzaamheid aan de bevelen van een hooger geplaatste werden zwaar gestraft, soms met den dood. Het lot wees dengenen aan, die de straf moest voltrokken, en indien de door het lot aangewezene hieraan niet voldeed, dan onderging hij de zelfde straf. Als een lid tot de klasse der „camorristen" verheven werd, moest hij een soortgelijk ver- hoor ondergaan als bij zijne eerste toelating, waarbij weer dezelfde ceremoniën', plaats hadden. Voorts moest hij, om in zekere ge vallen zijne identiteit te kunnen bewijzen zich laten tatoueeren. Voor deze kenteeke- nen werden allerlei zonderlinge en grillige zinnebeelden gekozen, zooals duivels, engelen, slangen, dansende vrouwen, dolken, de leeuw van St. Marcus, Garibaldi, enz. Ónder de gevangenen zijn er zeven gevonden die veelvoudig getatoueerd zijn, één zelfs met 62 figuren. De influenza, voortwoedende te Brooklyn en New-York, vergt vele offers. Verleden week bezweken er 360 lijders te Brooklyn alleen, waar Zondag 200 begrafenissen plaats hadden. Zoovele dooden zijn er te New-York, dat lijkwagens ontbreken en de lijken op karren naar het kerkhof vervoerd worden. De te New Orleans verschijnen le bla den publiceeren Politzi's schriftelijke beken tenis. Hij behoorde tot de gelynchte Italianen, en erkent nu de werkelijkheid van het moordkomplot tegen den chef der politie Hennessey. Politzi woonde eene vergadering der Mafia bij, in welke tot het dooden van Hennessey besloten werd. Daartoe werden tien leden gedelegeerd, die zes voltrekkers aanwezen. Elk hunner ontving 200 dollars belooning. Politzi beweert zelf niet tot de moordenaars te hebben behoord. Zonderling blijft het, dat de beschuldiging in zake den moord de bovenstaande confessie ongebruikt liet. Naar de Herald verneemt, zal de mijngravers werkstaking eenen grooten om vang nemen en rekenen de leiders der beweging er op, dat 300,ÜUO arbeiders zullen staken, terwijl hunne eischen ondersteund zullen worden door 200,000 werklieden in andere takken van bedrijf. WAALWIJK, 15 April 1891. Bij kon. besl. van 10 April is J. Veltman Jz. benoemd tot secretaris penningmeester van het waterschap van den Hei- of Meerdijk en polder van Drunen. Dinsdag 21 April a. s. zal de tweede kamer een aanvang maken met de openbare behandeling der legerwet. Verleden Zaterdag is te 's Bosch met goed gevolg het onderwijzersexamen afge legd o. a. door J. M. Schellekens. De handel in kalfkoeien blijft in de Langstraat voortdurend zeer gedrukt. Prima qualiteit f240 a f275, 2e qual. f 180 rt 225, verschgekalfd hebbende koeien f 175 a 220. Naar weikoeien was de vraag iets levendiger prijs f140 a 160. Vette koeien voor dade lijke behoefte 69 a 72 cents, dito kalveren 85 a 90 cents per kg; nuchtere dito f 12 a 16, jarige dito f 40 a 50. Vette varkens, met veel aanbod en weinig vraag. 47 a 48 ets. per kg. schoon. Biggen naar ouderdom f 6. alO.— Lammeren f3 a 4; naar deze bestaat weinig kooplust, voornamelijk omdat er zoo veel sterven. Hooi. De handel wordt levendigerer be staat meer kooplust. Puike qualiteit overjarig gewas f 10 per 500 kg. Het gewas van 1890 geldt f7.50 a 9,terwijl nog overvloed van schraal hooi voor f5a 6— te bekomen is. Koeienhooi geldt voor dadelijke behoefte bij kleine partijen, f 12 a 13. Door de Bossche kamer van koophandel is in behandeling genomen een schrijven van de kamer van koophandel te 's Hage over het aanwenden van pogingen om eene natio nale beweging uit te lokken, tot het verkrijgen een er tariefswijziging tot bescherming van landbouw en nijverheid. Er werd besloten aan de kamer te 's Hage mede te deelen d t deze kamer zich in 't algemeen met haie zienswijze niet vereenigt en derhah e niet genegen is, tot het beoogde doel mede te werken. Gisteren namiddag is op de werken van den Maasmond een onderbaas onder een trein geraakt, met het noodlottig gevolg dat hem beide beenen werden afgereden; 's avonds om 8 uur was de ongelukkige reeds een lijk. In een bespreking van het nieuwe pro gram, ontworpen door het centrale comité van anti revolutionaire kiesvereenigingen, staat het hoofdorgaan der katholieken, „De Tijd," ook stil bij de paragraaf, waarin gesproken wordt van „een poging om aan de overheer- sching, waarmede het liberalisme in zijn on derscheiden schakeeringen bijna- de eeuw lang, ons christenvolk verdrukt heeft en bij vernieuwing dreigt te verdrukken, een einde te maken." Dergelijk woord hebben verklaart „De Tijd" de katholieken in zeer betrekkelijken zin te verstaan. Wanneer toch bij ons, ka tholieken, spraak is van verdrukking en over- heersching, dan plegen wij niet bij voorkeur slechts eene, en met name deze eeuw in onze herinnering terug te gaan, maar drie, en dan ontmoeten wij als onze vinnigste te genstanders, als onze bitterste vijanden juist de mannen van Genève en van Dordt, die zich nu door heiligen ijver bezield verklaren om aan alle onderdrukking en overheersching een eind te maken. Of wij dan niet geloo- ven aan de eerlijkheid hunner gevoelens Of wij twijfelen aan hun goede trouw? In geenen deeleWe houden ons veeleer er van overtuigd, dat verreweg de meerderheid onzer on-katholieke landgenooten het uit muntend met ons meentwij wenschen aan niemands eerlijk bedoelen ook maar in 't minst te twijfelen. Wat evenwel niet weg neemt, dat wij altijd voor onze eigen belan gen de meest vertrouwbare verzorgers zul len blijven. Voogdij kan voortreffelijk wezen; maar zöodra de leeftijd gekomen is om er zich aan te onttrekken, neemt men zelf zijn zaken ter hand. En vooral doet men het, indien men de ervaring opdeed, dat de voogd in zijn wijze van beheer eigenaardigheden vertoonde of opinien huldigde, die voor de bezittingen van den pupil gevaarlijk konden blijken." In de Controleur wordt met nadruk gewaarschuwd tegen de „Eersteling," de naam- looze vennootschap Verzekering- en Land- bouwmaatschappij, vroeger te Utrecht, thans te Amsterdam gevestigd. Die waarschuwing betreft vooral de op roeping van inspecteurs. Aan dezen wordt f 450 als jaarwedde toegezegd, maar zij moe ten een borgtocht stellen van f 500. In het Politienieuws wordt nu een onderhoud me degedeeld van iemand, die bereid was zulk een som te storten, ten behoeve van een derde, met de directie. Dat onderhoud was echter zoo onbevredigend, dat de borgstel- Ier zich terugtrok. De Controleur twijfelt er geen oogenblik aan, of de justitie zal spoe dig een einde maken aan een exploitatie, die, ondanks de artikelen in dat blad, nog steeds op ongeëvenaarde en met justitie en politie spottende brutaliteit getrouw haar gang gaat. De directeur van deze maatschappij, zekere Hartigh, zich noemende Den Hartigh van Eek, is verdwenen, terwijl de andere direc teur C. A. Dorestein, bij den commissaris Stork ontboden, om te compareeren tegen eenige menschen, die voor f500 agent wa ren geworden, in arrest genomen, doch we der op vrije voeten gesteld werd. De bedien den hebben echter den dienst opgezegd. De Amst. Ct. voegt hierbij Als men nagaat, dat in de contracten met de inspecteurs een artikel voorkwam.luidende: „Aan directeuren is het recht den inspecteur te ontslaan, wanneer zij dit in het belang der vennootschap noodig achten, zonder dat hij eenige akte van schadeloosstelling voor salaris of anderszins zal kunnen doen gelden, onder welk voorwendsel ook," dan staat men verbaasd, dat zoovelen dupe werden."J Waarschijnlijk zal het der justitie daardoor moeielijk vallen de directeuren te vervolgen. De trein van ruim halftwaalf, die Za terdagavond van Amsterdam naar Rotterdam vertrok, was reeds in beweging, toen een net gekleed heer aankwam die nog met den trein meewilde. Hij trachtteofschoon gewaar schuwd, de coupé te openen, hetgeen hem ook gelukte, doch toen hij wilde instappen, ge raakten zijne beenen bekneld tusschen de tree plank en den wagen, waardoor die lichaams- deelen zwaar gekneusd werden en hij bewus teloos werd weggedragen. Hij is naar het Binnengasthuis overgebracht. De heer W., die naar Heemstede op weg was, waar hij zijn buiten heeft, is na weinige uren overleden. Te Bussum is de wegwerker-wissel wachter Bbij het aankoppelen van wagens, tusschen twee buffers bekneld geraakt, ten gevolge waarvan hij binnen een half uur overleed. Plij was pas eenige dagen bij de maatschappij in dienst. (U. D.) Zondagavond ongeveer 91/* unr heb ben te Amsterdam 3 mannen eene poging gedaan bij den rijksbetaalmeester, in het Oost Einde in te breken. Door de waakzaamheid van den aldaar geplaatsten schildwacht is dit verijdeld, maar zijn twee hunner onmid- door de politie gearresteerd. Ook de derde is bij de politie bekend. In een bosch behoorende tot het land goed Klarenbeek, onder de gemeente Doorn spijk, is gevonden het lijk van den heer W.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2