Nummer 32, Zondag 19 April 1891. 14e Jaargan Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELBN, Industriëelen! Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wiiulwijksclie cn Langstraatschc Coirant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonncmentsprij.' per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz .--franco te kan den Uitgever- eenden Advertentiön 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinbk, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijkhoudt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1890. Heeren industriëelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mo gelijk aan den voorzitter in te zenden. De Tcamer van koophandel en fabrieken voornoemd. Waalwijk, 16 April '91. Woensdag hield de centrale sectie der Belgische kamer wederom eene vergadering in zake de grondwetsherziening. Mededeeling werd gedaan, dat de leden der rechterzijde het capaciteits-beginsel (kies bevoegdheid voor wie kunnen lezen en schrijven) verwerpt en het alleen toegepast wil zien voor hoogere ontwikkeling, m. a. w. gepromoveerden. Ook is een gedeelte der rechterzijde te vinden voor een capaciteits beginsel in bepaalde gevallen, indien de linkerzijde daarvan een voorwaarde maakt. De heer Frère Orban, vader van het capaciteits - beginsel, wenscht onmiddellijke stemming hierover, maar op voorstel van Jan soil die zich zeker verklaarde van eene schikking hield men de beslissing aan tot Vrijdag. De leden der sectie zijn het nu over drie punten eens, namelijk dat vereischten voor het stemrecht zullen zijn 25jarige leeftijd, het betalen van minstens tien franken be lasting (tot zoover moet dus de census ver laagd worden) en het betalen van zekere, nadere vast te stellen, huurwaarde. In Portugal heeft men 't voor de variatie weer eens tot een ministerieele crisis doen komen. De minister van binnenlandsche zaken gaf door zijn ontslagneming het voorbeeld, dat zoo aanlokkend was, dat al zijn collega's 't hem nadeden. De koning was lang niet aangenaam verrast en hij verzocht den heeren voorloopig nog wat te blijven. Binnenlandsche zaken schijnt de aanleiding te zijn tot deze crisis, die wel niet lang zal aanhouden en ook geen ander gevolg zal hebben dan de aftreding van den titularis van binnenlandsche zaken en dien van open bare werken. De minister van buitenlandsche zaken zal zijn portefeuille gewis behouden om de voorstellen van Engeland, betreffende de grensregeling in Afrika aan de Cortes te kunnen voorleggen voorstellen, die een einde zullen maken aan den strijd tusschen beide landen. In het Engelsch lagerhuis hebben Parnell en Healy, de in vijanden veranderde vrien den, het geducht aan den slok gehad. Het liep over de wet om de sluiting der herbergen in Ierland, Zaterdagsavonds om 9 uur te doen aanvangen en den ganschen Zondag te doen voortduren. Balfour, de staatssecretaris van Ierland, steunde de bill, doch Parnell bestreed haar en viel de liberalen en de radicalen hard om den steun, der bill ver leend. Healy, een der leiders van de patriot tische fractie der Iersche partij, gat Parnell den wind van voren. Healy zeide kortweg dat Parnell niet de gevoelens vertolkt van de kiezers van Cork, evenmin in deze quaestie als in eenige andere; indien Parnell bewijzen wil, heeft hij slechts zijn tegenover spreker gedane verbintenissen te handhaven, wat de gelijktijdige neerlegging van het mandaaj betreft. Bij de tweede lezing werd de bill aange nomen met 248 tegen 94 stemmen. Woensdag hebben de kiezers van het 19e district van Hanover moeten kiezen tusschen vorst Bismarck, een vrijzinnige en een sociaal democraat als afgevaardigde voor den Duit- schen rijksdag. Wat de uitslag is, is op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog niet te zeggen, wel blijkt uit de reeds gepubliceerde getallen, dat de sociaal-democraten zich ge ducht hebben beijverd en op hun werk een betrekkelijk succes hebben verworven ook, zoodat, zelfs al behalen zij de overwinning niét, hun nederlaag toch geen onteerende zal zijn. Spanning voor deze verkiezing was er wel, maar geen bepaalde agitatie, zich in luidruchtige betoogingen kond doende; ook de deelneming verhief zich eerst na het middaguur boven het normale. In den Duitschen rijksdag schijnt men voornemens alles op haren en snaren te zetten om nog vóór Pinksteren de arbeidswet er in derde lezing door te halen. Over het geheel komt er nu een beetje gang in de beraad slagingen, die door de nationaal-liberalen 't minst, door de socialisten 't meest worden onderbroken met amendementen. Nu de besprekingen over het Duitsch- Oostenrijksche handelsverdrag gesloten zijn, hoort men zoo nu en dan eenige bijzonder heden, waarmede we ons, in afwachting van de publicatie in zijn geheel, die eerst het volgende jaar plaats vindt, voorloopig zullen moeten tevreden stellen. Het tractaat is ge sloten voor twaalf jaar en het loopt voorna melijk over de graanrechten, geöischt bij invoer in Duitschland en de rechten bij den invoer in Oostenrijk geöischt van het ijzer. Beide rechten zijn aanmerkelijk verlaagd en eveneens die op een SOOtal andere artikelen. Een commissie, door de regeering van Italië benoemd, zal zich hebben bezig te houden met het douane-regime, ter behandeling van de wijzigingen, die noodig en nuttig mochten blijken te zijn voor de hervormingen, die uit het verval der handels verdragen zullen voort vloeien. De commissiedie in Juni haar rapport moet indienen, bestaat uit 3 senatoren, 3 afgevaardigden en 6 beambten. De Italiaansche minister voor de schatkist, de heer Luzattiheeft in den senaat eene belangrijke financieele redevoering gehouden, hoofdzakelijk hierop neêrkomende, dat eens en vooral de oorzaken van het voortdurend deficit moeten worden opgespoord en maat regelen genomen om het te voorkomen. De uitspraken der rekenkamer late men hierb j eens ter zijde. En blijkt, wat waarschijnlijk is, dat het repertoire van alle mogelijke be zuinigingen is uitgeput, dan moet de hand worden geslagen aan organische hervormingen, dan moet gedecentraliseerd worden, dan moe ten wetten worden herzien, de spoorwegwet b. v., dan moeten eenige voorgenomen bouw werken blijven rusten, enz. enz. Door verder met zorg te waken voor de inkomsten, hoopt de minister zijn doel: even wicht tusschen uitgaven en inkomsten, te zullen bereiken of ten minste een grooten stap in die richting te zullen vorderen. De redevoering werd luide toegejuicht. In Argentinië is het nog steeds niet in orde. De openbare meening blijft er uiterst prikkelbaar en isnaar gemeld wordt, nu weer zeer ontstemd door de pogingen, aan gewend om de liquidatie der provinciale bank te beletten en deze te vervangen door eene half-officieele instelling met een kapitaal van honderd millioen dollars. Ook de pas met zooveel moeite verkregen politieke eenheid onder de liberalen loopt weer gevaar, daar de aanhangers van generaal Mitre vijandig optreden tegenover generaal Rocca, met wien ze verzoend heetten. Op staatkundig zoowel als op financieel gebied is men dus nog steeds in volle crisis. Volgens de jongste berichten uit Chili heerscht te Iquique volslagen regeeringloos- heid en wordt door het schuim der bevolking ongestraft geplunderd, gebrand en gemoord. 24. IX. DE KEIZER. Meester Helmuth, zoo was zijn naam, had echter tevens verzocht, dat men ook een jongmensch zou laten komen, die bij meester Bockel werkte, daar deze, zooals hij vernomen en ondervonden had, geheel op de hoogte was van verschillende kunst grepen der Italianen om mengsels samen te stellen, die veel op goud geleken. De keizer had zich herinnerd, dat deze gezel hem reeds herhaaldelijk als een bijzonder bekwaam werkman door graaf Guido Starhemberg was ge noemd en dat men hem gouden versierselen van diens hand op harnassen en wapenen had ver toond, die zijne opmerkzaamheid hadden getrok ken. Reeds sedert lang had hij den jongen man eenigen arbeid willen toevertrouwen, maar dit steeds weer vergeten. De tegenwoordige herinne ring was hem derhalve welkom en hij had bevolen Gundacker op het laboratorium van den burg te ontbieden. Nog moest er een uur verloopen, eer men Lae- tano's kunst zou op de proef stellen; de keizer had met vorst Liechtenstein en met den geheim raad Ernst von Montecuculi kaart gespeeld en een winst van zestig ducaten opgestreken. Zeg mij eens, begon hij tot Liechtenstein, waarom gij uwe dochter nog niet aan het hof brengtzij is im mers uw eenig kind, indien ik mij niet vergis, en moet wel reeds volwassen zijn Om u te dienen, keizerlijke majesteit, ant woordde de vorst, mijn eenig kind is thans vol wassen, en het zal mij een hooge eer zijn haar aan uwe majesteit te mogen voorstellen, maar mijne Maria is aangetast door een kwaal, die geen dokter weet te genezen. Het schijnt dat zij lijdt aan bloed-armoede, haar zwak lichaam is kwijnend en haar geest zwaarmoedigmaar zij voelt geen pijn en uit nooit een klachtwaaruit de geneesheeren de bron van haar lijden zouden kunnen opmaken. Dan beklaag ik u zeer, vorst Liechtenstein, hernam de keizer, maar misschien kan mijn lijf arts uwe dochter helpen, hij is een zeer geleerd man. Uwe majesteit is zeer goed, maar de zieke heeft een grooten tegenzin opgevat tegen de dok ters, die haar veel hebben geplaagd en tocli niet geholpen. Mijne echtgenoote heeft een wijze vrouw geraadpleegd die reeds vele ziekten be zworen en genezen heeft. Het schijnt alsof de toestand van mijn dochter beter wordt, sedert die oude haar behandelt. l)e keizer dreigde met den vinger. Laat onze biechtvader dat niet hooren, zeide hij, ik geloof wel riet, dat die vrouw, van wie gij spreekt, met den duivel in verband staat en op een godslas terlijke wijze drankjes kookt, maar pater Rocca- beila mag daar toch niets van weten. Uwe majesteit, ik ben aanvankelijk daarover ook bezorgd geweest, toen ik vernam, dat men heimelijk een wijze vrouw bij mijn dochter had geroepen, en heb die vrouw de deur laten wijzen. Maar ik moest aan de beden van mijn dochter gehoor geven en haar teruggeroepen, toen ik zag dat de zieke zichtbaar achteruit ging ik heb toen echter tevens die vrouw laten gadeslaan,en door een priester in het verhoor nemen en ik kan verze keren, dat zij een rechtgeloovige Christin en reeds als kind in dtn naam der Heilige Kerk gedoopt is. Zij is vroeger min geweest ten huize van graaf Jacob van Starhemberg, den vader van graaf Balthasar. Van den proseliet? zei Leopold; ei, zou er Heldenbloed in zijn aderen vloeien? Hij was op perstalmeester van mijn moeder Gonzaga. Gij moest uw dochter uithuwelijken, Liechtenstein wellicht zal dat haar toestand verbeteren. Een donkere schaduw vloog over het gelaat van den vorst. Niers liever clan dat, keizerlijke Majesteit, hernam hij, maar zij wil geer. man zien. Als de rechte maar komt. Ha, ik zou er wel een weten, wien ik uw vorstelijk vermogen gunde, indien hij niet te jong is voor uwe dochter. Montecuculide veldmaarschalkheeft mij een Savoischen prins aanbevolen, wiens moeder, de schoone Olympia Mancini, een nicht van den kar dinaal Mazarin was, en wien onze neef, koning Lodewijk, niet bijzonder genegen is. Een arme prins kan te Weenen wel een rijke vrouw gebrui ken. Ik geloof echter, dat hij eerst zestien of zeventien jaar is, dat is iammer. Toen de keizer het gesprek met Liechtenstein afgebroken had en deze teruggetreden was, fluis terde Ernst von Montecuculi hem toe: Uwe Ma jesteit heeft daar een gevoelige plek van vorst Liechtenstein aangeraakt. Men vertelt vreemde dingen van dc ziekte der prinses. Ei zoo? Misschien een geheime liefde? Ja, en nog wel van iemand, die zeer ver beneden haar staat. Een kamenier van de zieke moet de zaak verraden hebben en daaruit moet ook de haat voortspruiten, dien vorst Liechten stein tegen Lobkowitz heeft opgevat. Tegen Lobkowitz? viel de keizer uit en zijn gelaat betrok; heeft die in dat huis ook al onheil gebracht met zijn onbeschaamde tong? Ik wil niets van dien man hooren. Doch ja, uwe ge schiedenis, verhaal die mijnenthalve, maar laat dien trouweloozen verrader buiten het spel. Majesteit, ik maak slechts melding van hem om te doen zier., hoe valsch hij ook in de vriend schap is geweest. Zijne dochter was nauw be vriend met de prinses Liechtenstein, en bevond zich bij deze op het slot, toen de rebellen zich daar ophielden Lobkowitz liet door zijn doch ter de Hongaren gadeslaan, maar hiermede niet voldaan zond hij ook nog een spion derwaarts een flink jongmensch (lie zich voor een werk man of zoo iets uitgaf, en op wien de prinses Liechtenstein doodelijk verliefd moet geworden zijn. Dat ii de slimheid van die wijze lieden, riep de keizer met bitterheiddat is de staat kunde van den ellendige, die zoo lang mijn ver trouwen heeft bedrogen, Aan de deuren luiste ren, en dan de leugens van die betaalde schurken in de wereld uitbazuinen. Dat heeft Liechten stein van de vriendschap met iemand die liet zelfs gewaagd heeft de eer van mijne gemalin aan te tasten. Ik beu te zwak geweest, men had hem de tong moeten doorboren, en het hoofd Er waait een kwade wind boven Antwer pen. Nauwelijks zijn de lijken van de twee vermoorde slachtoffers uit de voorstad Bor- gerhout ter aarde besteld, terwijl de dader nog altijd zoek isof een nieuwe dubbele moord doet de ontroeringstijgen. Eene her bergierster in de Verbondstraat en haar 21 jarige dienstbode zijn op gruwelijke wijze vermoord in hare woning gevonden. Er is in den nacht voor de ontdekking door de buren hulpgeroep gehoord, maar aangezien er in huis altijd ruzie was, heelt men er niet op gelet. Van de daad wordt verdacht zekere Meu- nier, een man van 41 jaren, die bij de ver moorde herbergierster inwoonde. Hij heeft donkerbruin haar en grijze oogen en is ge woon te pinken als hij aangesproken wordt. voor de voeten moeten leggen. De keizer zei dit in groote opgewondenheid, maar deze scheen gekunsteld het was alsof hij in zijn hart wenschte overtuigd te worden dat hij dwaalde, alsof hij tegenspraak verwachtte,en zijn gelaat betrok toen deze niet volgde. In de zaak van de Hongaren heeft men liem onrecht gedaanmompelde hij na eene poos in zichzelven, ik wenschte dat ik zijn raad had ge volgd en den oorlog met Frankrijk niet was begonnen. Ik weet dat hij bittere vijanden heeft, en het zou mij veel waard zijn om in zijn hart te kunnen lezen. Majesteit Geen woord meer, viel de keizer in. Ik heb het vonnis uitgesproken over een man, dien ik twintig jaren lang voor mijn vriend heb gehou den. Laat u dit genoeg zijn, gij waart het die hem het eerst hebt beschuldigd. De keizer keerde zich om. Het was een zon derling toeval, dat hem juist op dezen oogenblik werd bericht, dat de keizerin, die hij hartstoch telijk beminde, ongesteld was geworden. Uit ziine liefde voor haar laat het zich verklaren, dat het hem zoo diep had getroffen, toen men Lobkowitz beschuldigde van zich scherpe spotternijen over de zeden van Claudia te hebben veroorloofd. Thans echter scheen het Leopold, die niet vrij was van bijgeloof, toe als een wonderbaar voorteeken, dat de vrouw, om wier wil hij zijn vriend had ver bannen, ziek we. d op hetzelfde oogenblik, waarop hij zichzelven bekende en gevoelde, dat hij Lob kowitz toch misschien onrecht had gedaan. Het hatelijke oogmerk om er Lobkowitz voor verant woordelijk te stellendat Marie Liechtenstein verliefd was geworden op een man beneden haar stand, was te duidelijk in de woorden van Mon- tecuculli doorgestraald, dan dat Leopold dit niet zou hebben opgemerkt, en zijn eerste drift bij het noemen van den naam was door reactie gevolgd. De keizer beval, dat men zou komen berichten, wat de lijfarts gezegd had, zoodra deze er was geweest, én begaf zich toen in een ernstige, ge drukte stemming naai zijn laboratorium, waarde graaf Caetano reeds wachtte. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1