1RIUS VAN DEN KOLK, Bekendmaking. Advertentién. Yretw v&i Lao! saMadsrsn Geneeskundige. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. ZONDAG 26 APRIL s., Petrus Wilhelmus van den Heuvel Arnolda Cornelia van Dijk. Volgens een nader bericht is Meunier te Lier aangehouden, en heeft reeds gedeelte lijk bekend. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft een felle brand te Laeken een woonhuis vernield, waaruit de bewoners der zolderverdieping zich niet hebben kunnen redden. De brand is ontstaan in de straat verdieping, waarin een sigarenwinkel was ge vestigd en toen hij ontdekt werd, stonden de houten trap en de portalen reeds in vlam men. De bewoners der tweede en derde verdieping zijn uit de vensters gesprongen de kinderen werden opgevangen, en de vol wassenen sprongen op matrassen neermet het gevolg dat niettemin twee vrouwen vrij zwaar gekwetst werden. De slachtoffers, die in de boven verdieping gestikt en half ver brand zijn, zijn eene vrouw met hare 18jarige dochter en haren 12jarigen zoonen een jonge beambte van den tramweg. Verschrikkelijk is de gedachte, dat hier vermoedelijk boos opzet in het spel is. Het schoone kasteel Boquet, bij Namen, toebehoorende aan den heer Visart de Bo- carméis door den brand totaal vernield Het kasteel bevatte schoone kunstwerken en schilderijen van waarde. De schade kan op het minst op 750.000 fr. berekend worden. De werklieden-vergaderingen worden tal rijker, naarmate 1 Mei nadert. De possibi- listen beslisten met 63 tegen 16 stemmen, dat het zenden van een delegatie naar het par lement op 1 Mei niet zou doorgaan en dit te meer, daar groepen van socia'isten uit de provincie zich daar heen zullen begeven, aan welke demonstratie Parijs niet moet deel nemen. Aangenomen werd een motie tegen den oppersten raad van arbeid en een voorstel om vier groote meetings te houden, twee aan beide zijden der Seine op 1 Mei. Een vijfentwintig-jarig dierentemmer Louis Pezon, heeft te Parijs een jongen ker- miskramer vermoord om zijn lievelingshond te wreken, die door genoemden kramer was doodgestoken. Hij is in hechtenis genomen met een zijner medeplichtigen den anderen is men nog niet op het spoor. De sprinkhanen richten in Algerië nog steeds groote schade aan. Men bestrijdt die gevaarlijke vijanden van den oogst uit alle macht. Achttienhonderd inlanders nemen deel aan dien strijd. Zij vernielen gemiddeld 1600 dubbele decaliters sprinkhanen en 400 decaliters eieren per dag. Aan de Times wordt uit Calcutta geseind, dat de Engelschen, na de gewapende bezet ting van Manipore, aldaar zullen handelen gelijk te Kaboel na den moord der Engelschen. Een krijgsraad zal onderzoeken en de schul digen zullen worden opgeknoopt, terwijl de tegenstand biedende dorpen worden verbrand. Bijzonderheden omtrent de bij Dover plaats gehad hebbende aanvaring tusschen het stoomschip Caland en de schroeiboot Glamorgan, uit Cardiff, toonen aan dat zij plaats gehad heeft in de avondschemering op 10 mijlen afstand van de kust. De hel dere nacht en het kalme weder maken de aanvaring onbegrijpelijk. De Caland gaf de Glamorgan eenen geduchten schok aan stuur boord, ten gevolge waarvan de laatstgenoemde spoedig zonk nabij de zandbank Varna. Ook de Caland bekwam belangrijke schadede boeg werd geheel ingedrukt. Dertig opvaren den van de splinternieuwe Glamorgan werden met moeite gered. Na de botsing waren de Caland en de Glamorgan als aan elkander genageld; zij gingen eerst uit elkaar toen de Glamorgan volliep. Ir, den nacht van Woensdag is er aan de grenzen weder hevig gevochten tusschen Russische grenssoldaten en geheele benden Poolsche landverhuizers, bij welke gelegen heid o. a. op de Drewentz een bootje met vluchtelingen is omgeslagen, met het gevolg dat een aantal kinderen verdronken zijn. GEESTEMUNDE, i7 April. De volledige uitslag der verkiezing is als volgtBismarck 7557 stemmen; Adloft (vrijzinnige partij) 2619; Plate (Welfenpartij) 3343; Schmalfeldt (socia list) 3928. Mitsdien herstemming tusschen Bismarck en Schmalfeld. Het consistorie tot de benoeming van nieuwe kardinalen is uitgesteld tot in de maand Juni. Graaf Antonelli wordt door verschillende bladen heftig aangevallen, wijl hij met Crispi een onderhoud gehad heeft, voordat hij den minister di Rudini het resultaat zijner zen ding mededeelde. Schio,wel eens het Italiaansche Manchester genoemd wegens zijn uitgebreide wol-industrie, en nog niet lang geleden een bloeiend plaatsje met tal van nuttige instellingen voor de werk lieden, is thans, tengevolge van een aan zienlijke loonsvermindering, bijkans geheel ontvolkt. 1700 inwoners hebben reeds hun heil gezocht in Brazilië en een even groot aantal vertrekt aan 't einde dezer maand. Van de verschillende instellingen is reeds geen spoor meer over, daar ze door de werklieden geliquideerd zijn en zij het kapi taal onderling hebben verdeeld. Treurige verschijnselen Uit Massowah wordt gemeld, dat reeds een aanvang is gemaakt met het invoeren der verschillende bezuinigingen, door het verminderen van de troepenmacht. Ver schillende compagnieën worden naar Italië ingescheept. De overeenkomst met Engeland, be treffende de grenzen der wederzijdsche zoo genaamde invloeds-sfeer inAfrika,is geteekend. In zijn antwoord op de nota van markies Imperiali, Italiaansch chargé d'affaires te Wa shington, zegt Blaine, dat hij in beginsel er kent, dat Italianen, die schade hebben gele den door schending der rechten, die zij vol gens het tractaat bezitten, recht hebben op schadevergoeding. De Vereenigde Staten heb ben echter met Italië geen tractaat, dat het leven en den eigendom van Italiaansche on derdanen waarborgt. Blaine is van oordeel, dat geen aanspraak op schadevergoeding kan worden toegelaten zonder beslissing der rech ters, tenzij er nalatigheid of medeplichtigheid der autoriteiten bestaat. WAALWIJK. Zondag 19 dezer zal door de harmonie „l'Espérance" onder meer stukken op de har moniezaal worden uitgevoerd 1. Jeanette Walzer. Van Oers. 2. Marie Henriette, ouverture (op verzoek) Montagne. 3. 't Avondlicht, fantaisie. Minnen. WAALWIJK, 18 April 1891. Naar men ons uit goede bron mededeelt, moet door den Koninlijken Oranje Doelen reeds besloten zijn, den honorairen leden met de aanstaande kermis weder een con cert aan te bieden, terwijl het bal door strijkorchest der Bossche schutterij zal opge luisterd worden. Wie het vorig jaar van het concert genoten heeft, zal zeker dit be sluit toejuichen en gaarne met ons getuigen, dat zulks werkelijk een aangename verrassing is. Over de werkzaamheden van het uit voerend bestuur der landbouwtentoonstelling kunnen wij melden, dat men in onderhandeling is met de eigenaars van terreinen; een voor- loopig programma zal binnenkort verschijnen. Zijn wij goed ingelicht dan zal spoedig eene vergadering van het eere-bestuur worden bijeengeroepen; waarop de plannen der ten toonstelling zullen worden blootgelegd. Bij het uitvoerend bestuur is ingekomen een schrijven van den minister, dat bij tijdige aanvraag twee officieren zullen worden aan gewezen, om tijdens de tentoonstelling inlich tingen te verstrekken omtrent de vereischten van een goed remonte-paard. Op de werf der heeren Verhoeven en Vis, te Wormerveer, is de kiel gelegd van een ijzeren zeilschip groot p.m. 50 last, be stemd voor den goederendienst Waalwijk Rotterdam der firma H. van den Hoek en Co., te Waalwijk. De trage handel in kahkoeien met Belgie blijft in de Langstraat voortduren; alleen voor Zuidholland en voor particulieren had er sedert de vorige noteering eenige omzet plaats; naar qualiteit werd er f 190 tot f250 besteed. Verschgekalfde koeien f175 a 220. Met het oog op bet weder werden weikoeien meer aangeboden dan gevraagd, waardoor de prijzen terugliepen en f120 tot f170 be droegen. Jarige kalveren en hokkclingen f 35 a 55, nuchtere kalveren f 12 a 15, jonge var kens f7 a 10, lammeren t 3.50 a 4.per st.k; vette koeien 34 a 36 ets. per kg., dito varkens 46 a 48 ets. per kg. schoon. Hooi. De handel was sedert de vorige no teering zeer levendigdagelijks worden aan zienlijke partijen voor de verschillende persen afgeleverd. De beste qualiteit geldt thans f9.50 a 10.de tweede soort f7.50 a 8. en schraai hooi f5.a 5.50, alles p. 500 kg. Voor dadelijke behoefte wordt het koeien- hooi bij kleine partijen voor f 12.50 a 14. afgeleverd. Tegen vooruitbetaling van een recht van achttien gulden 'sjaars kan blijkens een kon. besluit van 13 April jl. ieder af zender verlangen, dat zijne telegrammen door de rijkstelegraafkantoren zonder dadelijke be taling worden aangenomen, mits vooraf bij het kantoor van afzending eene toereikende som is gestort tot nadere verrekening der verschuldigde seinkosten. De strijd bij eene verkiezing voor den gemeenteraad was te Tilburg nog nooit zoo hevig als deze week. In de anders bij ver kiezingen zoo vreedzame gemeente waande men zich in het hartje van Holland of Fries land, alsof het een strijd gold tusscheu libe ralen, katholieken en anti-revolutionairen. Strooibiljetten werden met massa's verspreid, zoodat de brievenbestellers op Zondag extra bestellingen moesten doen. Het ging zelfs zoo ver, dat men op den verkiezingsdag in de nabijheid van het stembureau en op de drukste punten der stad mannen met aanbe velingsborden zag rondwandelen. De kiesveieeniging Noordbrabant zag slechts één van de vier door haar gestelde candidaten er door komen, namelijk den heer Adolf van Dooren, die echter bij het stellen zijner candidatuur vóór de eerste stemming reeds dadelijk bij advertentie daarvoor be dankt had. Ook de heer Leo Goyarts, die in herstemming kwam met den heer Aug. van Waesberge, candidaat der genoemde kies- vereeniging, had alom bekend gemaakt, dat hij voor de herstemming niet in aanmerking wenschte te komen en werd toch met eene meerderheid van 145 stemmen gekozen. Als de heeren Van Dooren en Goyarts b:i hun vroeger genomen besluit volharden, zal er binnenkort weder eene vrije stemming voor twee leden moeten plaats hebben en tevens voor één lid tengevolge van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Alphons Janssens. Deze week is te Heumen het gedenk- teeken onthuld, gewijd aan de nagedachtenis van Lodewijk en Hendrik van Nassau, die in den slag op de Mookerheide het leven lieten. Het monument dat aan den noorder muur der hervormde kerk is opgericht, heeft tot middenstuk een zinnebeeldige voorstelling van de geschiedenis. Daarboven het wapen der Nassau's en daarnaast vrouwenfiguren, voorstellende den moed en de trouw. Boven alles zweeft een engel, die de spreuk der Nassau's ophoudt. Onderaan staat een op schrift sprekende van hulde en dankbaarheid aan de gesneuvelde vorsten. De onthulling had plaats in tegenwoordigheid van de com missieleden Meerborg Snarenberg, predikant te Heumen, en Gijsberti Hodenpijl, uit Haar lem, verder den commissaris der koningin in Gelderland, baron Mollerus, den beeldhouwer F. L. Stracké, vervaardiger van het gedenk- teeken, de burgemeester van Nijmegen en Heumen, dr. Noorduijn, uit Nijmegen, kolonel Baumer, commandant van het 5e regement infanterie, jhr. De Pesteis en een honderdtal andere genoodi^den. De heer Gijsberti Hodenpijl, kapitein der genie, opende de plechtigheid met een woord van dank aan de opgekomenen en bracht hulde aan den heer Stracké. Daarop gaf hij het woord aan den Groninger hoogleeraar Blok, die een schoone rede hield als terug slag op zijn geschrift over Lodewijk van Nassau. Daarna werd baron Mollerus uitgenoodigd het gedenkteeken te onthullen. Hij deed dat met eenige gepaste woorden, waarop de heer Hodenpijl den commissaris der koningin dank zegde en nu het gedenkteeken overdroeg aan den predikant-kerkvoogd der gemeente, die het aanvaardde met een woord van dank tot alle aanwezigen en in eenige dichtregelen de hoop uitsprak, dat het huis van Oranje Nassau in aller harte blijve leven. De plechtigheid liep te 21/s uur af en werd gevolgd door een feestmaal. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Om een denkbeeld te geven van de ver regaande baldadigheid, om geen sterker woord te gebruiken, van de Bossche straat jeugd, kan dienen, dat dezer dagen, zonder eenige de minste aanleiding daartoe, mej. W., eene algemeene geachte onderwijzeres en onderscheidene jonge dametjes, aldaar, door vlegels van ongeveer 13 jaar, de kleeding met messen werd stukgesneden waarop zij het hazenpad kozen. Tweemaal gebeurde iets dergelijks onder het oog van een politie agent en eens midden op het markt. 't Loopt de spuigaten uit. Men meldt uit Heeswijk van 17 April: Gepasseerden nacht is hier in de R. K. kerk inbraak gepleegd. Door een gedeelte raam uit te breken, kwamen de dieven in de kerk en ledigden daar de offerblokken; ver volgens is een paneel uit de sacristiedeur gebroken of gezaagd, en hebben ze ook daar alles opengebroken en onderzocht en wat van hunne gading was, meegenomen. Ook in het naburige Dinter is in denzelfden nacht de kerk bestolen. De dieven hebben kolossaal huis gehouden. Er is voor meer dan f 100 gestolen. Ook is a.o. een zilveren wierookvat gestolen en de wijn voor het sacriaficie leeggedronken en gedeeltelijk meegenomen. Een muur achter het altaar is voor een deel doorgebroken om in eene ijzeren kast te komen, hetgeen echter mislukt is. De dieven schijnen op hun gemak werkzaam te zijn geweest. P. N. C. Flesschentrekkers Het Handels-informatiebureau „Mercurius" te Amsterdam, schrijft „Wij achten het onzen plicht uwe lezers mede te deelen, dat de laatste weken we derom een viertal firma's (2 in de Govert- Flinckstraat, 1 op de Alexanderkade en 1 op de Heerengracht, allen te Amsterdam,) bezig zijn naar alle richtingen goederen te bestellen met het kennelijk voornemen ze nimmer te betalen de meest uiteenloopende artikelen schijnen van hunne gading te zijn. Hoewel dagelijks tal van informatie-aan vragen naar deze lieden voorkomen, zijn er toch nog verscheidene kooplieden en fabri kanten, die de bestelde goederen afzenden en de dupe worden, en kunnen wij dus niet genoeg aanraden, goed te informeeren, alvo rens de orders van onbekende firma's uit te voeren. Drougclen, 15 April. De machinist van de stoomhei, bij de werkzaamheden van den Maasmond alhier, had eergisteren het ongeluk met de linkerhand tusschen de machine te geraken. Drie vingers werden daardoor ge heel verbrijzeld en voor het behoud der overige wordt gevreesd. De ongelukkige, die te Waddinxveen te huis behoort, werd on middellijk naar het ziekenhuis te Waalwijk vervoerd en onder geneeskundige behandeling gesteld. Nader vernemen wij heden Zaterdag dien aangaande Door dr. van Gils zijn hem drie vingers geëxarticuleerdde duim en wijsvinger zijn behouden geblevendeze laatste is echter gebroken. De man bevindt zich tot op het oogenblik naar omstandigheden zeer wel. WAALWIJK, 17 April. De aanvoer ter veemarkt was tamelijk ruim, de kooplust wederom gering, zoowel voor kalf- koeien als voor weivee. Men schrijft de weinige animo hoofdzakelijk aan het ongunstige weder toe, dat gevolgd is op den vroegen en langduri- gen winter, waardoor er ontzaggelijk veel meer staDoeder gebruikt is dan ooit te voren. Het hooi vermindert sterk en is bij de meeste kleine land bouwers bijna geheel op. Het gras daarenboven ontwikkelt slecht, zoodat vele veehouders ge noodzaakt zijn hun vee zelfs aan onereuse prij zen aan de markt te zetten. Kalfkoeien f110.&f215.— tot f Iialfvaarzen f 100.a f160.tot f Jonge varkens aangevoerd 100 stuks verkocht van f 4,a f 7.50. Ter botermarkt aangevoerd 1309 KG., van f 1.00 a f 1,17 per KG. Eieren f2,50 a f3.per 100 stuks. In de huiden- en leermarkt is weinig verandering waar te nemen. Zooals reeds sedert geruimen tijd het geval is, blijft zwaar leer bijzonder gevraagd aan ferme piijzen. Dit zal waarschijnlijk nog toenemen, daar er verleden jaar veel minder ingewerkt is. De aannemingen voor het rijk van halve zolen en achterlappen zijn voor een groot gedeelte gegund aan de Ned. Fabriek van Leder-Artikelen te Baardwijk. Dit wordt in deze streek zoowel door de leerlooiers als door de schoenmakersgezellen met belang- stelli ïg begroet. 4 "i,is De burgemeester van Waalwijk brengt ter kennis der ingezetenen, dat op Maandag 20 en Dinsdag 21 dezer, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ter secretarie der gemeente gelegenheid zal worden gegeven tot het aanvragen van jacht- en visch-acten of kostelooze vergunningen tot uit oefening der visscherij voor het dienstj. 1891-92. Waalwijk, 14 April 1891. De burgemeester voornoemd liopen onze dierbare OUDERS J'olLximej £Bapti«ff UtttufUcê EN Cotwefia ,11, atux ^eijueiXutcj, hunne 25jarige echtveree- niging te vieren. Hunne dankbare kinderen Waalwijk April 1891. ONDERTROUWD EN Waalwijk,) 7 ,Qn, Heusden,) 17 APnl 189L Onderg'eteekende wenscht bij deze open lijken dank te betuigen aan in de Stationsstraat alhier, voor de groote bereidwilligheid, waarmede zij hem en zijn huisgezin na den brand in zijne woning geheel belangeloos opnamen, zonder eenige de minste verplichting aan hem te hebben. WAALWIJK. Te WAALWIJK wordt gevraagd een geneeskundige voor de armenprak tijk en doodschouw. Inlichtingen te bekomen bij den Burge meester.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2