BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk, Italië. Amerika. BINNENLAND. thans dan ook voor staatsinmenging in den ruimsten zin te zijn. Daaraan is het voor zeker te danken, dat men tegenwoordig in Spanje van dingen hoort, waarover men vroeger zelfs niet gedacht zou hebben, als wettelijke regeling van de Zondagsrust en van den vrouwen- en kinderarbeid. Wets voorstellen zijn in bewerking ter bescherming van den werkman tegen de slechte invloeden van de in de fabrieken te verwerken stoffen op zijn gezondheid; tot het aansprakelijk stellen van de patroons voor de ongelukken, die hun werklieden in de fabriek overkomen, terwijl zal worden voorgesteld om er van hooger hand voor te zorgen, dat de werkman tegen invaliditeit verzekerd kan worden. Er ontbreekt nog slechts een rijkspensioenfonds voor werklieden aan dat alles, om van Spanje als een modelstaat van staatssocialisme ge wag te kunnen maken. En voor een dergelijk fonds zou Canovas misschien ook nog wel te vinden zijn, als er maar niet zulke groote financieele bezwaren aan verbonden waren. De meeste dezer voorstellen geloott men, dat vóór het zomerreces in de cortes aan de orde zullen worden gesteld. De verklaarbare ontroering, te Antwerpen gewekt door twee dubbele moorden, waarvan een der bedrijvers nog steeds zoek is, heeft voedsel gekregen door twee nieuwe feiten van dien aard, ditmaal enkelvoudige moor den. De eene is een noodlottig eindigende veete tusschen twee kermisreizigers en dient verder geen vermelding. De andere echter is van aangrijpenden aard. De moordaanslag werd hier gepleegd door een 17-jarig meisje, dat den slechten weg was opgegaan, op ha ren vadereen braafwerkzaam man die sedert de ontdekking van de ontaarding van zijn kind haar herhaaldelijk verwijten deed en ook dikwijls, doch te vergeefs, er op aan drong den naam van haren verleider te lee- ren kennen. Vrijdagavond zette het meisje zich tot het schrijven van een uitvoerigen brief aan den procureur-generaalblijkbaar de aanleiding tot haar voornemen behelzende, en zij dronk daarbij als om zich over de daad op te winden, een groote hoeveelheid jenever. Toen zij tegen 1 uur haren vader hoorde binnenkomen heeft zij hem opgewacht en met een ijzeren lat een geweldige wonde aan het hoofd toegebracht. De ontstelde vader riep vol deernis uit: „Adolphine, wat gaat ge doen gaat ge nu uwen vader vermoor den Het op dit oogenblik zinnelooze kind vatte een scheermes en bracht ook hiermede ernstige wonden toewaarna zij de straat op liep. Haar vader, nog altijd in liefde aan zijn kind denkendsnelde haar wankelend na, doch viel spoedig schier levenloos op den grond, waarna hij in zijne woning gedragen werd. Het meisje is spoedig daarop bij familie leden waar zij haar daad vertelde, aange houden. Bij verschillende mijnwerken in het dis trict Bergen hebben de werklieden wegens verschil over het loon den arbeid gestaakt. De bond der werkliedenpartij doet intusschen alle moeite om partieele werkstakingen tegen te gaan. De soldaten van het Parijsche garnizoen worden bij strooibiljetten, die hun op allerlei wijzen in de handen gespeeld worden, door de socialisten opgewekt om aan de manifes tatie van den len Mei deel te nemen. Een hevige brand heeft te Marseille het petroleum-entrepot en een paar aan grenzende gebouwen vernield. De schade bedraagt 500.000 frs. Een kapitein van de brandweer werd ge wond bij het blusschingswerk. De weduwe van den vermaarden hand schoenenmaker Jouvin is dezer dagen te Grenoble overleden. Haar echtgenootXa- vier Jouvin, die als een arm werkman begon, vond een machine uit voor het snijden van lederen handschoenen en bracht een omwen teling in het vak teweeg door het invoeren van den duim met éen naad. Thans werken duizenden mannen en vrouwen in zijne fa briek. Toen Jouvin stierf; liet hij een ver mogen van millioenen naen te Grenoble werd een standbeeld voor hem opgericht als blijk van dankbaarheid voor hetgeen hij had bijgedragen tot de welvaart der stad. De manschappen van de 34ste batterij te Portsmouth weigerden zich naar de parade te begeven, op grond dat zij te veel moeten exerceeren. De oudsten hunner werden gevat en zullen voor den krijgsraad gebracht worden. In de Reuter-telegrammen uit Lorenzo- Marquez en Durban wordt van Zondag gemeld, dat det stoomschip „Agnes," hetwelk door de Portugeesche autoriteit te Beira is aan gehouden, aan boord had eene expeditie on der bevel van John Willoughby, op reis naar Mashonaland. De Portugeezen vuurden te gen de „Agnes", op het oogenblik dat Wil loughby en anderen zouden landen. De En- gelsche vlag werd nedergehaaldde Portu geesche werd geheschen, en de expeditie is thans in Natal teruggekeerd. Het Portugee sche gouvernement heeft verklaard, dat naar dien de Engelsche compagnie den „modus vivendi" schendt, de Portugeezen dit nu ins gelijks doen. Over Bismarck's nederlaag in het i9e kiesdistrict van Hannover is men nog maar immer niet uitgepraatdoch Bismarck zelf moet over zijn candidatuur en al het daaraan voorafgegane en er op gevolgde het eerste woord nog zeggen. Hij heeft zich alles la ten aanleunen en 't alleen noodig geoordeeld vóór een paar dagen aan de wereld kond te doen, dat hij zui'er conservatief is en blijft en als zoodanig onverzoenlijk tegenstander is van keizer Wilhelms hervormingspolitiek. Donderdag 30 dezer zal de herstemming waarschijnlijk plaats vinden en de kiezers, die vóór Bismarck stemmen plegen daardoor dus een daad van oppositie tegen den kan selier Von Caprivi en den minister Miquel, beiden de dragers en de verdedigers van s keizers hervormingsprogram. De Welfen en de vrijzinnigen zullen op Bismarck hun stem uitbrengen als zij van twee kwaden van hun standpunt wel te verstaan het minst slechte willen kiezen m ar liever dan een keus in dien zin te doen, zullen velen waar schijnlijk de onthoudingspolitiek beoefenen en wel zegeviert de ex-kanselier dan maar niet rechtstreeksdie heeren kunnen dan zeggen, dat zij tot de zege evenmin hebben willen bijdragen als tot de nederlaag de gewone en zeer gebruikelijke Pilatus politiek. Terwijl minister Luzalti in den Ita- liaanschen senaat de meening uitsprak, dat de vorming van een tolverbond zooals Duitsch land en Oostenrijk zich dat ten doel hebben gesteld, hoogst moeielijk zal zijn, wordt uit Weenen gemeld, dat de onderhandelingen betrekkelijk de sluiting van een dergelijk verbond, eerstdaags reeds zullen aanvangen met ZwitserlandServie zou dan volgen en Italië zou in Juli of Augustus aan de beurt komen. Gemeenschappelijk met de vertegen woordigers van Oostenrijk en Duitsehland zouden de onderhandelingen gevoerd wor den opdat men tegen 1 Maart 1892 Frankrijk met dezen douanenbond kan verras»en. De werkstaking in het Ruhrkolen ge bied heeft op zichzelt genomen weinig te beteekenen van de mijn „Eintracht" staken 1500 man, maar met het feit zelf mag, met het oog op de tijdsomstandigheden, wel re kening worden gehouden. Er loopt in Oostenrijk alweder een ge rucht, dat Johan Orth (de gewezen aartsher tog Johann) niet dood is. Hij zou te La Plata zijn. Zijn schip heeft hij, volgens dat gerucht, te San Marguarez verkocht aan een reeder, die het een anderen naam gafvan daar zou het komen, dat men er niets meer van vernam. Het gerucht zal echter wel, evenals de vele vorige van dien aard, te gengesproken worden. Tusschen den minister van marine, admi raal San Bon en Luzzatti, minister van finan cien, is verdeeldheid onrstaan met betrek king tot de uitgaven voor marine. Luzzatti gaf zijn verbazing te kennen, dat zij» col lega van marine in plaats van bezuinigingen aan te brengen, voorstellen heeft ingediend tot verhooging der uitgaven, met name die betrekkelijk een reserve-eskader. Luzzatti heeft die voorstellen in overweging geno men. Volgens berichten omtrent het Amerikaan- sche Indianengebied blijft het aldaar onrus tig en verwacht de agent der Unie weder vijandelijken. —Blijkens berichten uit Chicago heerscht al daar groote ontevredenheid or,der de werk lieden op het tentoonstellingsterrein. Zij kla gen dat het accoord betreffende hun loon wordt geschonden. Er dreigt bij hen eene algemeene werkstaking. Uit Schottdane (Pennsylvani) wordt ge meld, dat er opnieuw gróote opgewonden heid in de kolenstreek heerscht. Een hon derdtal werkstakers vielen op de Coke-fabriek van de Trick-compagnie aan. Er vielen ge weerschoten, doch na eene poos vechtens trok de troep af. Daarna hebben de oproer makers eene dynamiet-bewaarplaats van de fabriek Kyle, toebehoorende aan de Tric- compagnie, vernield. Er is niemand ge kwetst. Dagelijks worden te New-York vele land verhuizers naar Europa terug gezonden, want de regeering handhaaft streng de nieuwe landverhuizerswet. Er worden echter al mid delen tot ontduiken daarvan gevonden. Vijf honderd Europeesche landverhuizers b. v. landden te Halifax en gingen vandaar per spoortrein naar de Vereenigde Staten, waar door zij het door de wet voorgeschreven on derzoek omtrent hun toestand en vooruit zichten vermeden. WAALWIJK, 22 April 1891. In 'hare verleden Zaterdag gehouden ver gadering heeft de liedertafel „Oefening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien be sloten, deel te nemen aan den zangwedstrijd, in September van dit jaar te Keulen te houden. Aanstaanden Donderdag zal de beoor deeling plaats hebben van de door de leer lingen der teekenschool alhier gemaakte prijs- teekeningen. Gisteren avond hebben te Baardwijk eenige meesterknechts bij de schoenmakerij eene voorloopige bespreking gehouden, ten einde de middelen te beramen om te komen tot stichting een er vereeniging, hoofdzakelijk met het doel om de belangen van den werk man in het algemeen voor te staan en te behartigen. Aanleiding geven hun daartoe de bepalingen der arbeidswet, waarbij vrou wen en meisjes belet worden na de bepaalde uren te werken en alzoo geld te verdienen dat dikwijls hoog noodig is voor den goeden gang vjm het huishouden. Ook wenschen zij gereed te zijn tegen het oogenblik, dat er ook in ons land aan gedacht zou worden een normalen arbeidsdag in te voeren. Zij beoogen volkomen vrijheid voor den werkman om zooveel en zoolang te werken als hij ver kiest. De vereeniging zou dus lijnrecht staar, tegenover de sociaal democraten. Als het denkbeeld van hen, die in deze het initiatief namen, bij hunne mede-werklieden ingang vindt, zal binnenkort eene vergadering wor den bijeengeroepen. De Provinciale Bond van R. K. kiesver- eenigingen in Noordbrabant hield Donderdag namiddag eene buitengewone vergadering, belegd op verzoek van eenige leden. Alle kiesverenigingen waren vertegenwoordigd. Na breedvoerige beraadslaging werd de na volgende motie met 8 stemmen voor, ééne tegen en twee onthoudingen aangenomen „De Provinciale Bond der R. K. kiesver- eenigingen in Noordbrabant meent, indien de dienstvervanging wordt afgeschaft, aaii de kiesverenigingen bij de aanstaande verkie zingen voor de tweede kamer de herkiezing te moeten ontraden van die kamerleden, die na de Noordbrabantsche motie van 17 Oc tober 1890 de regeering zijn blijven steunen." Tegen stemde de voorzitteronthielden zich de heeren W. Mutsaers, als lid der kamer, en M. Mommersteeg, die zijn bestuur vooraf meende te moeten raadplegen. Zondag namiddag werd te Waalwijk de bestuurs-vergadering gehouden van de R. K. kiesvereniging voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk, door den voorzitter saamgeroepen ter bespreking der raotie of verklaring, voor gesteld door het bestuur van den Provincialen Bond van R. K. kiesverenigingen. De groote meerderheid der bestuursleden was van oordeel, dat de voorgestelde motie te zeer vooruitliep op de beslissing der kiezers in Juni a. s.dientengevolge werd besloten tot onthouding in dezen. Wij lezen in het Kanton Oosterhout „In hare zitting van Dinsdag heeft de tweede kamer besloten den 21 dezer met de behandeling der legerwet te beginnen. Het baatte niet dat, zoowel van katholieke als van liberale zijde werd opgemerkt, dal regeeringsantwoord en voorloopig verslag, beide met talrijke wijzigingen, te kort bekend waren om daarover bij zoo ingewikkelde regeling, een beraden oordeel te vellen; met 65 tegen 25 stemmen werd het voorstel des voorzitters, door de regeering gesteund, aan genomen. Vóór stemden alle anti-revolutionnairen, vele liberalenendr. Schaepman, Kolkman, Bevers, Vos de Wael en Borret. De overige Noord-Brabantsche en Limburgsche afgevaardigdenbenevens de. heeren Walter, Dobbelman en Travaglino, stemden eenparig tegen de verlangde behan deling, met de liberale leden Schepel, Farn- combe Sanders, Zijlker, Smidt, Land, Zijlma, Viruly, Van Houten en De Beaufort. Het isolement van dr. Schaepman onder zijne partijgenooten wordt met den dag groo- ter. Zou het isolement van den heer Borret onder zijne politieke vrienden in dit district niet in gelijke mate toenemen En zou dit niet hetzelfde geval zijn met Vos de Wael in het district Waalwijk?" In Waalwijk schijnt er ook reeds sprake van geweest te zijn om Vos de Wael los te laten, ten minste als men een beteren can - didaat vinden kan; 't ontbreekt hier dus bij sommigen niet aan den wil. Naar men verneemt, zal eene commissie worden benoemd om de regeering te dienen van advies over de vraag, wat haar te doen staat naar aanleiding der opzegging van de handelstractaten. Pensioenen voor weduwen en weezen van rijks ambtenaren In de wachtkamers der post- en telegraaf kantoren zullen van wege de directie van het pensioenfonds, biljetten worden opgehangen, waarop al die inlichtingen voorkomen, die voor belanghebbenden van nut kunnen zijn. Een uitstekende maatregel om dit fonds in ruimen kring bekend te maken. Onge twijfeld zijn er toch nog vele minder ont wikkelden, die, ofschoon zij recht op pensioen kunnen laten gelden, niet weten hoe zij het aan moeten leggen, om va:i dat recht te doen blijken. Maandag morgen is door een nog onbekende oorzaak het spoor der komende treinen tusschen Warmond en Piet Gijzen- brug onklaar geworden, zoodat de internatio nale trein niet verder kon. Een achterkomende goederentrein verhinderde den trein terug te stoomen, waardoor de passagiers genood zaakt waren over te stappen. Eerst te 1.15, dus met een vertraging van even 5 kwartier kwamen passagiers en post aan het Centraal station te Amsterdam. Te Meersen (L.) is Vrijdagnacht inge broken in het kantoor van den ontvanger der directe belastingen. Om zich toegang te verschaffen, zijn de dieven aan de achter zijde van het huis over een tamelijk hoogen muur geklommen en hebben zoo de binnen plaats bereikt. Daar zijnde hebben zij eene ruit stukgesneden en aldus het venster ge opend van de kamer, aan het kantoor gren zende. Op het kantoor werd alles tot in de klein ste bijzonderheden nagesnuffeld, blijkbaar aan de wanorde, waarin alles aldaar den vol genden morgen gevonden werd, en aan het openstaan van laden en kasten. Aan geld werd slechts vijf gulden vermist. Blijkbaar hadden de dieven gehoopt een goeden slag te slaan, daar de ontvanger enkele dagen te voren in de naburige gemeenten zitdag had gehouden tot ontvangst van gelden voor de directe belastingen, welke echter reeds in veiligheid waren gebracht. In eene tapperij te Utrecht kregen Don derdagavond twee personen, die merkbaar te veel vergunning hadden gebruikt, twist over een meisje, dat gedurende korten tijd met den een had geloopen, doch weinige dagen geleden haar hand en hait den andere had geschonken. Zooals het veelal gaat, kwam het spoedig van woorden tot daden, doch daar het meisje zich telkens tusschen de vech tenden plaatste, werd besloten de zaak op straat uit te maken, en daartoe door beiden de tapperij verlaten. Nauwelijks op straat gekomen, ontstond er een verwoed gevecht, waarbij de ex-minnaar van zijne tegenpartij met een mes of ander scherp voorwerp een drietal sneden over het hoofd en den hals ontving, waardoor hij veel bloed verloor en onmiddellijk door een poli- tiedokter moest worden verbonden. De dader, die kort daarna werd aange houden, moest bovendien nog bemerken, dat zijn meisje, waarschijnlijk door medelijden hiertoe gedreven, zich weder met haar vo- rigen minnaar had verzoend Te Sneek is Zondagnacht een stoom- oliemolen van den heer F. de Boer, bene vens de woning van den eigenaar, afgebrand. Het geheele pand met inhoud was verze kerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft eene schroefboot van 's Bosch, bevaren door den kapitein S. van den Berg, tusschen Woudrichem en Andel belangrijke schade be- loopen, is dientengevolge zwaar lek gewor den en nabij Andel aan den grond gezet, onmiddellijk werd de hulp ingeroepen van den veerman Bouman aldaar, die, niettegen staande het nachtelijke uur, weldra met eenige werklieden op de plaats aanwezig was, om de belangrijk beschadigde lading in een in middels ter hulp toegesneld vaartuig over te laden. Door deze spoedig verleende hulp kon de schroefboot, na overgave der lading en dichting der bekomen schade, hare reis naar 's Bosch vervolgen. Te Venlo is in eene beek, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, van het vrouwelijk geslacht. B. K., schilder, in de nieuwe werkin richting van den staatsspoorweg te Blerik, had het ongeluk, tusschen eene aankomende machine en den muur te geraken. Hij werd zwaar gekneusd. Uit Czernowitz wordt een verschrikke lijk voorval gemeld. Een waarschijnlijk uit Bessarabie gekomen wolf heeft Zondag och tend tusschen Ravanczo en Rohoczna (twee plaatsen dicht bij Czernowitz) niet minder dan 236. personen gebeten. Ten laatste slaag den de boeren er in het razende dier met stokken dood te slaan. Bij de opening van het lijk bleek dat de wolf dol was geweest. De wonden der gebeten personen werden uitgebrand en bovendien is er besloten hen naar Parijs te zenden, ten einde door Pas teur behandeld te worden. Aanvaring van de „P. Caland" met de „Glamorgan." Aan het rapport van de gezagvoerenden van de „Glamorgan" omtrent de wijze, waarop het ongeluk zich toegedragen heeft, ontleenen wij De „Glamorgan" was op reis van Ant werpen naar Cardiff, en stoomde met fraai helder weder op ongeveer 10 Engelsche mijlen van de Engelsche kust, en men zag de vuren van Zuid-Foreland op grooten afstand. Kap- tein Roberts en de stuurman Goodfellow waren beiden op de brug, toen de aanvaring plaats vond des avonds 9 ure 30 min. bij de Varnebank, gelegen midden in het Kanaal, tusschen Dover en Folkstone. Kap. Roberts rapporteert, dat zij de vuren van de „P.Caland" lang voordat de aanvaring plaats vond, konden zien en even voor dat deze plaats had, riep hij de „P. Caland" toe om achter hem om te loopen, hetgeen niet gebeurde, waarop de aanvaring met vreeselijk geweld volgde in

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2