11S VAK DEK KOLK, Notaris BINK, V ER Bi: RNE Geldleening GEMEENTE BAARDWIJK, NotarïsRANT, a. een geheelen INBOEDEL, Geneeskundige Pos senders. Advertentiën. Vrouw t&s Loon en kinderen ERFHUIZEN ÊS Tegelfabriek. a, e Tweede Kamer. Handelsberichten. finaal verkoopen De Notarissen finaal verkoopen publiek verkoopen: a. Meubels, huisraad en keukengerief. Stoom-Steen-, Pannen- ZONDAG 26 APRIL s., Petrus Wilhelmus van den Heuvel Arnolda Cornelia van Dijk. zal DINSDA^^8^Ap ri 1 1891, DAALte- WASPIK, op Woensdag 29 April 1891, Op Donderdag 30 April 1891, te B a a r d w ij k en te B e s o ij e n. te Waalwijk, zal 's morgens 10 ure. b. Landbouw- en melkgereed— schappen, karren, hooi, stroo en 3 groote mestvaalten. op Woensdag 6 Mei 1891, 's morgens 10 ure. b. Bouw— en melkgereedschap— pen, hondenkar, slee, hooi stroo, mest, brandhout enz. Klinkers- Klamp- Paapsteen Waal en Rijn vorm. Wegens buitengewone en goed- koope prijzen CONTANTE betaling. de stuurboordzijde en het het schip doorge sneden werd tot halfweg in de machinekamer. De eerste machinist ontkwam te nauwernood en de „donkeyman" zat zoo tusschen de wrakstukken verward, dat het groote moeite en eenigen tijd kostte hem los te krijgen. De boeg van de „P Caland" werd ongeveer 8 a 10 voet ingedrukt en groote ontsteltenis werd door de aanvaring onder de passagiers veroorzaakt, dewijl het niet bekend was of het stoomschip ook gevaar liep van te zinken. Als oorzaak van de aanvaring werd opgege ven, dat men de machine van de „P. Caland" niet kon doen achteruit werken. Onmiddellijk na de aanvaring gaf kaptein Roberts bevel om de booten uit te zetten, wat met de groot ste orde gebeurde, doch zij behoefden niet gebruikt te worden, dewijl de stoomschepen zoo vast in elkander zaten geklemd, dat het meer dan 1 uur duurde voor dat door het vol water loopen van de „Glamorgan" het vaartuig zoo zwaar werd, dat het van de „P. Caland" werd losgerukt en zinkende een gedeelte van den boeg van de „P. Caland" wegscheurde. De opvarenden van de „Glamorgan" hebben zich allen gered door over den boeg van de „P. Caland" te klimmen, waarop de vrouwen en kinderen het eerst werden overgebracht in hun nachtgewaad, dewijl zij in de kooi lagen, toen de aanvaring plaats vond. De eerste machinist verklaarde, dat hij tijdens de aanvaring zich in de machinekamer be vond en een geweldig gekraak hoorde, waarna de steven van de „P. Caland" door het brugge- en bovendek en door eene 10 voet dikke laag kolen drong en ook door de machine tot aan de cylinders. Het is een wonder, dat het machineperso- neel ontkwam, want groote stukken kolen en ijzer vlogen in alle richtingen. Hij rappor teert, dat de beide stoomschepen zoo vast in elkander zaten, dat de „P. Caland" twee mijlen achteruit stoomde, de „Glamorgan" medesleepende, en dat deze slechts los kwam doordat het schip vol water liep en als boven gemeld zonk. De „Glamorgan" (ex „Lady Armstrong,") groot 2066 ton, werd gebouwd van ijzer te Glasow in 1883 en was juist verkocht aan eene nieuwe reederij te Greenock, voor wier rekening het nu de eerste reis deed. De opvarenden van de „Glamorgan" be stonden uit den gezagvoerder, diens vrouw, die van den opperstuurman en 2 kinderen, benevens 34 man der equipage. Het rapport van den kapitein van de „P. Caland" is nog niet bekend. Alleen weet men dat de „P. Caland" op het oogenblik der aanvariug drie roode lantaarns had bran den, ten bewijze dat er een defect aan de machine was. Omtrent de aanvaring tusschen de „P. Caland" en de „Glamorgan" verneemt de Scheepv. nader, dat de „Caland in goeden staat stoomende was, toen de machinist waar schuwde, dat een der stoomschuiven defect was, met verzoek om te stoppen. In het nauwste gedeelte van 't kanaal zijnde achtte de kapitein het niet raadzaam daar te stoppen en was van oordeel om de hoof den zacht aan door te stoomen tot men op meer ruimte was en liet, een geringe vaart loopende, in overeenstemming met de bepa lingen, benevens de gewone lichten, die aan wezig waren, de drie roode lichten hijschen (art. 5 der wet), ter aanduiding voor anderen dat hij niet kon manoeuvreeren. De „Glamorgan," die in tegengestelde rich ting naderde en op bakboordsboeg werd ge zien, trachtte voor de „Caland" over te stoo men, welke hij vrijgeloopen zoude zijn, in dien hij doorgevaren was. De „Glamorgan" draaide echter plotseling voor den boeg van de „Caland" over, waarop de kapitein van de „Caland", dit ziende, onmiddellijk bevel gaf om de machine te stoppen en zoo mo gelijk terug te laten werken, doch niettemin had de aanvaring plaats. Baardwijk, 22 April. Bij kon. besluit van 28 Maart 1891 No 12 werd goedkeuring verleend aan 't besluit van den gemeente raad d d. -20 Februari, bevorens tot het heffen van 40 opcenten op de rijkspersoneele be lasting, ingaande 1 Mei a. s. Bij besluit van h.h, ged. staten van 16 April 11. G No 53/5 is goedgekeurd het be sluit van den raad van 10 April bevo rens tot het aangaan eener geldleening van ƒ8500. Loonopzand, 20 April. De dader van den moordaanslag, die verleden jaar op den veld wachter P. v. H. alhier gepleegd werd, is eindelijk gevat en wel in Belgie. Het is de eigenaar van een rondreizenden wagen, die hier geregeld de streken bezocht. P. v. H. is reeds voor den rechter van instructie te Antwerpen geweest en herkende den dader terstond. Deze ontkende eerst het feit halstarrig doch viel ten laatste door de mand. Ver schillende personen zullen voor deze zaak nog opgeroepen worden. 21 April. Eergisteren zijn hier door P. v. H. en J. A. negen vossen gevangen. Zitting van Dinsdag. LEGERWET. Het debat over de legerwet is heden aan gevangen de heer Schaepman stelde de vragen lo. Voldoet de legerwet in haar geheel aan het doelwaarnaar een Nederlandsche wet moet beoordeeld worden 2o. Is de voorgestelde wet in overeen stemming met en berekend op de krachten des volks? Op de eerste vraag gaf hij een toestem mend antwoord. Wat de tweede vraag betreft, deze wet geeft verzwaring van lasten, verhooging der jaarlijksche lichting enz. en eindelijk per soonlijken dienstplicht. Daaromtrent erkent hij dat verzet bestaat bij het volk omdat het stelsel nieuw is en men vreest en niet geheel ten onrechte voor het verblijf in de kazernen. Dat de katholieken er zoo te gen zijn berust op de achterstelling in vorige eeuwen en wegens het luidruchtig anti clerica- lisme in de officiersrangen heerschende. De regeering heeft ook niet getracht het stelsel populair te maken en is te veel stelselmatig te werk gegaan. Hij verzekerde de regeering zijn hulp en medewerking, mits zij tot over leg bereid blijke. De heer Viruly wees er op, dat in 1873 vele liberalen en militairen in de kamer te gen persoonlijken dienstplicht waien. Hij en enkele liberalen waren er voor en ook nu nog, ter wille van gelijkheid en rechtvaar digheid. De vrijstellingen passen echter niet in het stelsel en hij verwacht amendementen om ze te doen verdwijnen. Hij bestreed uitvoerig het groote veldleger, dat volstrekt onnoodig, schadelijk en kostbaar zijn zal, en zou alles aanwenden om het te beperken. Spreker wees er voorts op, dat deze wet zware persoonlijke en financieele lasten eischt. Twee millioen gulden meer 'sjaars, behalve de 6 millioen voor het eerste, zal de belasting hervorming sterk tegenwerken. Ook de personeele lasten worden sterk verzwaard en dat hoofdzakelijk voor een schadelijk veldleger. Daartegen verzet spreker zich, met het oog op het karakter van ons volk, dat niet gedrild wil worden, maar vrij heid stelt boven Duitsche kruiperigheid. Tegenover de bewering van den heer Schaepman wijst spreker op het feit, dat in alle militaire rangen de katholieken eer de meerderheid hebben. GORINCHEM, 20 April. Men besteedde voor: ristar we'f 10,25 a 10.50 roode dito f 9,25 èi f 9 50witte dito f 10 A 110.25 inl. rogge f6,10 a 6,25 buitenl. dito f 5 90 a 6,00 gerst 15,90 a 6,10, haver f4,4,25 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 319 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 it 300 Kalfvaarzen f 160 k 200 Melkkoeien 1180 200 Hokkeling ossen f it 00 l'/s jarige ossen f110 it 140 Guiste vaarzen f100 it 140 Pinken f 60 a 1 00 Graskalveren f 30 a 50 Nuchtere kalv. f 10 a 15 Aangevoerd 2 varkens van 16 a 18 c., per half kilo, 822 biggen van (5 a 8 per stuk Eieren f 0.80 a 0.85 per 26 stuks. Boter 45 it 50 ct. per Va kilo. hopen onze dierbare OUDEUS J'ofLuuied 0&<xytiA OütuLxcE EN (^otuefia Jllxitia ^eijueutnitcj: hunne 25 jarige echt ver ee- niging te vieren. Hunne dankbare kinderen. Waalwijk April 189i. ONDERTROUWD EN "Waalwijk,) M ,cnl rj (17 April 1891. Heusden r Eenige en algemeene kennisgeving Ondergeteekende wenscht bij deze open lijken dank te betuigen aan in de Stationsstraat alhier, voor de groote bereidwilligheid, waarmede zij hem en zijn huisgezin na den brand in zijne woning geheel belangeloos opnamen, zonder eenige de minste verplichting aan hem te hebben. WAALWIJK. des namiddags 6 ure, ter herberge van J. ZLJLMaNS, te Waspik, voor den heer L. de Zeeuwte Waspik, Koop I. Huis en werkplaats, inge zet en gehoogd op f 1500. II. Schuurtje en tuin, inge zet en gehoogd op 400. III. Huis eu tuin, ingezet en gehoogd op 800. IV.- Bouwland, Batterij akker, ingezet en gehoogd op 325. V. Elzenhout en moeras, in gezet en gehoogd op 50. EN zullen voor de erven van den heer J. VAN des nam. 6 ure, ter herberge van Mej. dewed. W. VAN ILAAL te Waspik le koop. Huis, erf en tuin, te Waspik, ingezet op f2150. 2e Bouwland, te Waspik, in gezet op 1075. 3e Bouwland, te Raainsdonk, ingezet op 300. 4e Bouwland, te Waspik ingezet op 1475. 5e Bouwland, te Waspik ingezet op 1000. 7e Moeras, te Waspik, in gezet op „31. 8e Hooiland, te Waspik, in gezet op 1250. 9e Hooilandte Waspik ingezet op 850. 10e Bouwlandte Waspik ingezet op 875. 11e Hooi- en weiland, te Waspik, ingezet op 800. 12e Weiland, te Waspik, in gezet op 1525. 13e Huis, te Waspik, inge zet op 300. 15e Weiland, te Raamsdonk, ingezet op „3510. 16e Hooiland, te Raamsdonk, ingezet op 45. 17e Bouwland, te Loonop- zand, ingezet op „117. des voorm. 10 ure, ter herberge van L. J. VAN DER PLUIJM, te Dussen, in den Z. H. Polder. le koop. Bouwland, ingezet op f 2200. 2e 2200. 3e 4550. 4e 2450. 5e hum 2335. 6e hu u 2550. 7e Weiland 1900. 8e Huis, erf en boomgaard ingezet op 1125. 9e Huis, erf en tuin, ingezet op 525. TEN LASTE DER groot achtduizend vijf honderd gulden, tegen eene rente van 37s ten honderd 'sjaars, waarvoor de inschrijvingsbiljetten ter gemeente secretarie alhier moeten worden ingeleverd, vóór den 13 Mei a. S., des mor gens ten 10 ure. Storting der gelden 30 Juni a.s.; de rente gaat in 1 Juli daarna. De aandeelen zijn van f 500. Kassiers en commissionairs in effecten genieten l/i °/o voor hunne aangenomen in schrijvingen. Het plan en verdere voorwaarden liggen eiken werkdag van 91 ure ter secretarie ter inzage. Baardwijk, 20 April 1891. De Burgemeester en Secretaris, J. A. J. VAN HEIJST. De Wethouder, J. LOEEF. OM CONTANT GELD J. Ten huize en ten verzoeke van de kin deren J. TH. DEKKERS, te Baardwijk, op Dinsdag 28 April 1891, II. Ten huize en ten verzoeke van de kin deren JAN KLERX te Bksoyen, Te WAALWIJK wordt gevraagd een geneeskundige voor de armenprak tijk en doodschouw. Inlichtingen te bekomen hij den Burge meester. EN Groote voorraad aan de fabrieken van: De STEENEN worden geleverd franco per schip op alle gevraagde plaatsen. Het laatste verbeterde systeem HOLLE voor scheidingsmurenzijn voor de VOOR— DEELIGSTE PRIJZEN van deze fabriek te betrekken. Van alle soorten STEEN en van de GIPS PLATEN worden op eerste aanvraag mon sters en prijsopgaven verstrekt.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3