BUITENLAND. Belgie. Erankrijk. Duitschland. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. Op verzoek van het gerecht te Antwerpen is te Parijs een gerechtelijk onderzoek inge steld naar eene bedriegerij met diamanten op groote schaal. Twee diamanthandelaren te Antwerpen moeten namelijk sinds geruimen tijd te Parijs gele diamanten aan den man gebracht hebben, oogenschijnlijk van een onovertroffen wit en van hooge waarde, doch die door kunst, door kleuring met aniline, zuiver wit gemaakt waren. De blauwe weer schijn ve>-onzijdigde de gele kleur. Op die wijze werden voor die steenen prijzen besteed, verre boven de wezenlijke waarde, maar toch nog laag genoeg om andere handelaren in diamant, die eerlijk te werk gingen of niet op de hoogte waren van de bedriegerij, de concurrentie onmogelijk te maken. Het onderzoek schijnt eenige moeilijkheden op te leveren. Verscheidene juweliers te Parijs toch, die vervalschte steenen gekocht en weer verkocht hadden, zijn weinig geneigd hunne leveranciers te noemen uit vrees, dat zij daardoor zelf in moeilijkheden zullen komen. Doch enkelen hebben verklaringen afgelegd, die afdoende schijnen. Een hunner heett ge tuigd, dat hij van de bedoelde Antwerpsche handelaren voor 127.000 fr. aan diamanten had gekocht. Toen hij bemerkt had dat de steenen door kunst de zuiver witte kleur gekregen hadden, heeft hij die verkocht aan een Amerikaanschen handelaar, en deze, lal er ontdekt hebbende dat er iets aan ha perde, heeft ze laten opkoken in sterkwater, en daardoor hebben de diamanten de oor spronkelijke gele kleur teruggekregen. De Amerikaan, woedend over dit bedrog, heeft door tusschenkomst van zijn Parij^chen le verancier een der Antwerpsche bedriegers gedreigd, dat hij diens oplichtingen bekend zou maken, indien hij niet dadelijk met eene som van 50,OöO fr. over de brug kwam. De Antwerpenaar, beducht voor de gevolgen, moet aan dien eisch dadelijk voldaan hebben. Een ander, die almede bedrogen was, zou op dezelfde wijze een der Antwerpenaren of hun beiden weer 100,000 fr. afhandig hebben gemaakt. Meer dan twintig diamanthandelaren te Parijs moeten op die manier door de Ant werpenaren beet zijn genomen. Men schat dat dezen voor meer dan 25 millioen frank gele diamanten voor steenen van 't zuiverste water verkocht hebben. De beweging tegen het ontworpen ultra- protectionistisch tarief vindt, nu de gewichtige beraadslaging weldra in de kamer zal geopend worden, al meer en meer aanhang. Zelfs Paul de Cassagnac, die niet aarzelt te ver klaren dat hij protectionist is, oordeelt dat de commissie voor het tarief het doel verre weg voorbijstreeft. De hartstocht, schrijft hij. heeft zich bij haar er in gemengd. Zij wil niet meer eenvoudig beschermen wat, gelijk gezegd werd. bescherming verdient, zij zoekt ook bescherming voor hetgeen niet behoeft beschermd te worden De protectie mag niet naar afgetrokken theorieën en blinde begin selen worden toegepast; met de practijk moet te rade worden gegaan. Nog eens: de pro tectie moet strekken om onzen landbouw tot leven te wekken en onze nijverheid vrucht baar te maken. Zij behoort zich te bepalen tot eene juiste maat voor een equivalent. Gaan wij toch vooral niet te ver en sluiten wij het land niet zoo hermetisch af, dat het stikt wegens gebrek aan lucht. In hetzelfde artikel van l'Autorité spreekt Paul de Cassagnac van „den protectionis- tischen waanzin, die de commissie voor het tarief bevangen heeft." De Orleanistische Soleil spreekt in gelijken geest. Zoo zegt dit blad onder anderen: Met de nieuwe tarieven blijft onzen wevers niets anders over dan hunne werkplaatsen te sluiten. De spinners zullen dan niet veel gewonnen hebben door het verbod van invoer van Engelsche gesponnen garens, waarop zij zoo krachtig hebben aangedrongen. En de com missie voor het tarief, die verlokt is geworden door dit sublieme denkbeeld van protectie, gelijk staande met verbod van een voort brengsel, welks vervaardiging in Frankrijk niet thuis behoort, zal de uitwerking er van bewonderen. Zij zal „eene doode industrie" beschermd hebben. Met ingenomenheid maakt de Temps gewag van dat veldwinnend verzet tegen den pro- tectionistischen waan van den dag. De vereeniging tot bevordering van Frank- rijks handel heeft met eenparige stemmen een besluit genomen, volgens hetwelk eene openbare manifestatie tegen de tarieven eene noodzakelijkheid is. Zij heeft voorts een beroep gedaan op de kamers van koophandel om zich te verstaan met de syndicaten, den handelsstand te Marseille vertegenwoordigen de, om den vorm en den dag voor deze manifestatie te bepalen. Te Bordeaux heeft de vereeniging ter be vordering van den in- en uitvoerhandel op nieuw eene vergadering gehouden om verzet aan te teekenen tegen de verhooging der invoerrechten, met eenparige stemmen is daartoe besloten. Ondanks persoonlijk door sociaal-democra tische leden van den rijksdag in het werk gestelde pogingen, om het uitbreken van eene werkstaking in het West-Duitsche kolengebied tegen te houden, is er nu toch op grootere schaal eene werkstaking uitgebroken. Hieruit word t terecht afgeleid dat de tucht in de sociaal democratische partij, waarop de leiders zoo trotsch plegen te zijn, verslapt is, gelijk trouwens ook reeds bij de verkiezing van Geestemtïnde gebleken is. Volgens de laatste berichten wordt de verkiezing van prins Bis marck aldaar met groote meerderheid zeker geacht. Bleichröder en graaf Henckel hebben te Berlijn een gemeubileerde villa met equi page en dienstpersoneel ter beschikking van prins Bismarck gesteld. Van Maandagavond 6 tot 11 uur heeft in het vrijhavengebied van Hamburg een brand gewoed, die het pakhuis van de koffiebran derij Schmidt in vlammen deed opgaan. Groote verliezen werden aan suiker, tabak en koffie geleden, waarvan aanzienlijke hoeveelheden verbrandden. Het verlies aan koffie alleen bedraagt 20000 zakken. Kort vóór het uit breken van den brand hadden 200 werksters het pakhuis verlaten. De aangerichte schade beloopt enkele mil- lioenen, waarvan er door de firma Schmidt alleen anderhalf geleden wordt. B'jna 350 per sonen zijn tengevolge van den brand broo deloos. BERLIJN, 24 April. De generaal-veld- maarschalk graaf Moltke, die heden namiddag nog de zitting van den rijksdag en van het heerenhuis heeft bijgewoond, is heden avond ten 93/4 ure, na eene beroerte, zacht en kalm overleden. Op 4 kilometer afstand van de stad Rome is een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Men zegt dat 120 personen gedood of gewond zijn# Te Buda-Pesth interpelleerde Pasmandy in de kamer over de benoeming van drie nieuwe hoofden aan het departement van buitenland- sche zaken, allen Oostenrijkers en geen enkel Hongaar. Hij vraagt gelijke rechten voor Oostenrijk zoowel als Hongarije; hij vraagt inlichtingen wie aan buitenlandsche zaken voor Hongarije in de bres springt. De af gevaardigde Pollonyi vraagt daarop of het waar is, dat de kolonels der Honveds ver trouwelijke aanschrijvingen ontvingen om over te teekenen bij het Oostenrijksche leger om zoodoende het nationale Hongaarsche legei de hoofdaanvoerders te ontnemen en allengs een gemeenschappelijk leger te scheppen. Horvath vraagt naar de abuizen, in de ad ministratie van het comitaat van Czongrad ontdekt. De ministerpresident antwoordde dat deze zaken onderzocht zullen worden. De publieke opinie is zeer opgewonden en wordt zeker niet tot kalmte gebracht door ketel muziek noch door optocht met flambouwen. Horvath beschouwt dit als een persoonlijk feit, daar hij deelnam aan dien optocht. Onder groote opgewondenheid werd de zitting gesloten. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op Zondag 26 dezer 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1. Neerlands taal Aug. Stille. 9 a. Still ruht der See p b. Das beherschte Schatzerl 1 3. Schweigen der Nacht Kreutzer. 4. Hymne De Vliegh. Door de Zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, vierde winterconceit, Zondag 26 Aprilbij den heer H. F. van Kregten. Aanvang 7 ure. Zie programma's. WAALWIJK, 25 April 1891. steeds is het ons streven onze lezers zoo veel mogelijk op de hoogte te houden van lui, die er hun werk van maken te leven ten koste van goedgeloovige leverancierswij verzoeken daarom alle fabrikanten en han delaars, die bestellingen mochten krijgen van personen, die blijken tot het zoogenaamde flesschentrekkersgilde te behooren, ons direct daarmede in kennis te stellenwij zullen dan wel voor de verdere openbaarmaking zorgen. De heer A. H. van Schijndel, alhier, wien wij hiervoor dank zeggen, stelt ons thans in de gelegenheid belanghebbenden voor een paar van bovenbedoelde personages te waar schuwen. Genoemde fabrikant ontving den 6 April jl. eene briefkaart uit Puttershoek, waarin schrijver mededeelde dat hij „een winkel „op heb en groote zaken doetzoo wenscht „ik gaarne schoenwerk bijverkoop. Wil.u mij „de prijs opgeven- van het schoenwerk en „welke artikelen u heb." De heer Van Schijndel zond eene prijs courant, waarop den 17en een brief volgde meldende „dat het schoenwerk mij te hoog „in prijs komt daar ik met dat fijne werk „slecht teregt ken komen. Maar ik heb een „goede kennis van mij, die heb ik het laten „zien, en die ken daar beter mede weg, en „daar zal u misschien wel berigt van krij gen." Dat bericht kwam den 20 en luidde „Door tusschenkomst vanalhier heeft „ik vernomen dat gij goede kwa lie teit schoe ien heeft en ik heeft uw prijs courant ge zien, Zendt mij voor Monster 2 paar Kamgaren Veaumat Leere a f4,— per paar. 2 paar 1 Rij knoop patent Lak van f4.50 2 paar Heeren Bottines gewoon zonder knoopjes van f 4. 2 paar Mollière schoenen van f3.75 het p. Zendt ze mij per spoor Dordt bestelgoed, A dres van(een in genoemd schrijven aangewezen koffiehuis te Dordt) en verder aante Puttershoek. Ik komt zelf in Per soon Anstaande Dins dag den 28 April dan zal ik uw voldoen en weder een goede bestelling opgeven." In afwachting van de aangekondigde komst ging de heer Van Schijndel informaties ne men naar den vriend en het antwoord luidde: „Wordt als oplichter aangewezen, wien al- „les in zijn kraam te pas komt en die nim- „mer betaalt." Om goed te begrijpen redenen kunnen wij vooralsnog de namen der beide vrienden niet in ons blad afdrukken. Aan belangstellenden deelen wij die echter gaarne mondeling of schriftelijk mede. '■VDoor de commissie van de vakschool "alhier, werden de drie sollicitanten voor het leeraarschap uitgenoodigd het volgende in te zenden lo. Teekening van een normalen voet, op de werkelijke grootte van 24 cm. in al zijne deelen. 2o. Teekening van een normalen voet A in gewonen stand en B in liggenden stand, zóó dat bij teekening B de zool van den voet de hootdgedachte van de teekening is. 3o. Teekening van een leest, die tot schoeiing van den normalen voet volgens boven aangegeven grootte zou moeten dienen, hiervoor werden verlangd 2 teekeningen als ééne waarop het zijvlak en de tweede waarop het grondvlak of de zool van de leest is af gebeeld. 4o. Patronen, dienende tot het schoeien van de leest volgens boven aangegeven grootte A voering patroon B onderdeelen van het patroonplan voor knooplaarzen en voor elastiek laarzen, C voering patroon voor een heerenbottine voor een leest van 40 Parijzer punten. 5o. Een serie voering patronen van af 40 tot 41. 6o. Een eenigszins breedvoerig uitgewerkt plan op welke wijze de sollicitant den cursus op de vakschool denkt in te richten. Een en ander is door de candidaten in geleverd en Donderdag avond door de com missie, bijgestaan door 2 andere bekwame vakmannen en een deskundige in het tee kenen, beoordeeld. Deze heeren besloten, na het ingezondene beoordeeld te hebben, de inzenders eene mondelinge toelichting te doen geven en wel in eene aanstaanden Woensdag te houden vergadering. Na afloop daarvan zal eene voordracht aan den raad worden gedaan. Verleden Donderdag heeft door de heeren van Abeelen en Kranen uit Tilburg, de beoordeeling plaats gehad van de door de leerlingen der Waalwijksche teekenschool voor den wedstrijd vervaardigde teekeningen. Den uitslag van het onderzoek hopen wij binnen kort te kunnen openbaar maken; voor 't oogenblik bepalen wij ons tot de mede- deeling, dat genoemde heeren over de door de leerlingen ingeleverde proeven van be kwaamheid in het algemeen zeer tevreden waren. OG— Het uitvoerend bestuur der landbouw tentoonstelling,alhier, is met de voorbereidende werkzaamheden zoo goed als gereed en bin nen enkele dagen zal het voorloopig program ma verschijnen. De tentoonstelling zal ge houden worden 14, 15, 16 September. Eene vergadering van het eere-bestuur z?l worden opgeroepen tegen Vrijdag 1 Mei. Waarschijn lijk zal het terrein der tentoonstelling zijn aan den paralelweg op de driessen van den weled. heer Bink, notaris alhier, die op billijke voorwaarden bereid is, daarvoor zijne lande rijen af te staan. Van het terrein in de Stationsstraat heeft het bestuur moeten afzien. De overdreven eischen van de pachters der weilanden, ge legen achter het voorterrein langs de Stations straat, waarvan het bestuur een gedeelte ter vergrooting noodzakelijk achtte, zijn hiervan de oorzaak. -- Onder hen, die deze week met gunstig gevolg het onderwijzers-examen aflegden, be hoort ook de leeiling der rijksnormaalschool alhier Van Roesel, van Kaatsheuvel. Senderman is in hooger beroep geko men tegen het vonnis der Bossche rechtbank, dat hem wegens moord op zijne echtgenoote veroordeelde tot 15 jaar gevangenisstraf. De trage handel in hoornvee blijft in de Langstraat voortduren. Kalf en melkkoeien van prima qualiteit gelden thans van f 220 tot f250, 2e soort f 175 a f210. Weikoeien zonder vraagvette dito prijshoudend. Lam meren lusteloos, f 3.50 a 4.Vette varkens 47 a 48 ets. per kg.; biggen f 6 a 9. Hooi. De handel wordt gaandeweg leven diger. In de laatste dagen werden aanzien lijke partijen afgeleverd, meerendeels tegen t 9.a 10.50 per 500 kg.; geringe kwaliteit f 6.a 8. Uit de heidestreken komen dagelijks de boeren voorraad voor hun vee koopen tegen f 12 a 13. Daar is het met de gras- en klaverlanden eveneens treurig ge steld. Zooals men weet, heeft het bestuur der centrale kiesvereeniging van Waalwijk Zon dag 11. besloten zich te onthouden van on- derteekening der N.-Brabantsche motie. Naar wij vernemen heeft niet de helft van het aantal bestuursleden aan dit besluit medege werkt, en zou eene groote ontevredenheid in het district over dit besluit heerschen. Thans heeft de afdeeüng Waspik een schrijven door 19 leden geteekend, aan het bestuur gericht, waarin krachtens art. 5 van het re glement de voorzitter uitgenoodigd wordt in den kortst mogelijken tijd eene algemeene vergadering te beleggen ter bespreking van het besluit des bestuurs om de motie niet te teekenen. (Maasbode.) Gisteren nacht zijn in eene weide, on der Besoijen een zestal schapen door drie honden verscheurd. De eigenaar dezer laatste was spoedig bekend en heeft de geleden schade vergoed. Het is echter te hopen dat de meester dier kwaadaardige dieren ze voortaan aan den ketting zal weten te hou den, daar anders de veiligheid voor het vee in de polders gedurende het a. s. seizoen veel te wenschen zou overlaten. Door de kamer van koophandel en fa brieken, te Breda, is besloten, niet deel te nemen aan de door de kamer van koophandel en fabrieken te 's Hage voorgestelde verga dering, welke op nader te bepalen datum te Utrecht zal gehouden en waarin o. a. de middelen zullen besproken worden, waardoor handel, industrie en landbouw kunnen worden gebaat. Heel veel succes heeft de Haagsche kamer van koophandel niet met de door haar op touw gezette protectionistische beweging, ook niet bij de kamers in Noordbrabant. Die van den Bosch sloeg evenals nu de Bredasche het verzoek flink weg af en Tilburg gaf een ontwijkend antwoord. Naar 't zich laat aanzien zal deze anti vrijhandels beweging wel weer den weg op gaan van alle vorige van dezelfde strekking, wat zeker in 't algemeen belang zijn zal. Een te Amsterdam bekend advocaat tevens vertegenwoordigende een paar finan- cieele ondernemingen, is (volgens de Amst. Ct.) Dinsdagavond gearresteerd in zijne wo ning, wegens verduistering van gelden. Men spreekt van een te kort van ruim vier ton gouds. Uit Arnhem meldt men: Woensdagnacht is hier omstreeks 1 uur een moedermoord gepleegd. De dader, een jongmensch van omstreeks 22 jaar, onderhield sedert geruimen tijd liefdesbetrekkingen met een vrouwspersoon van niet al te onberispe- lijken levenswandel, hetgeen zijne familie maar vooral zijne oude ziekelijke moeder zeer verdroot. Dien nacht nu had hij zich weder met zijne lief op de Velperweg begeven, waar zijne moeder hen volgde. Deze zocht haar zoon met liefderijke woorden te bewegen met haar naar huis terug te keeren en bracht hem het verkeerde van zijne handelwijze onder het oog. De zoon, hierdoor in woede ont stoken, wierp zich op de zeventigjarige vrouw onder de vreeselijkste vloeken, sleepte haar naar de beek, die langs den weg loopt, en hield haar hoofd gedurende een kwartier onder water, zoodat zij weldra den geest gaf. Volgens de verklaring van het meisje was zij door schrik buiten staat den laaghartigen moord te verhinderen. Het is der politie nog niet mo gen gelukken den dader in handen te krijgen, In den nacht van 22 op 23 April jl., is in de R. K. kerk te Rosmalen, nabij 's Hertogenboschdoor middel van braak ontvreemd 1 antiek zilveren wij watervaatje; 4 zilveren H. oliebussen; 2 zilveren H. hostiebussen: 13 zilveren reliquieen; 1 zilveren kapittelstokje; het zilveren beslag van twee missalen; het koperen beslag van een missaal. De vermoedelijke daders hebben op den 22 April de kerk bezichtigd. Een van hen is tamelijk lang, als heer gekleed, 30 a 35 jaren, met blond haar, zonder baard of knevel, donkerblauwe broek, ronde lange zwarte jas, wit overhemd, staande boord en bottines. De andere is ongeveer 50 jaren, met grijze bakkebaarden, blauwen kiel en pet; hij trekt met het rechterbeen en draagt een houten kistje bij zich. Beiden bieden zij garen, band en knoopen te koop aan; zij spreken Hol- landsch; een van hen gaf op van Tilburg te komen en een is aan de handen verwond. De le luitenant der maréchausée te 's Her togenbosch verzoekt opsporing en bericht. 's Avonds ruim 7 uur wilde een be diende van de firma Balhman, op den Nieuwendijk, te Amsterdam, eenige bezigheden verrichten in den kelder. Eensklaps ontdekte hij een persoon, die, met een dolk gewapend, op hem afkwam. De bediende riep luid om hulp en slaagde er tegelijkertijd in den aanrander vast te houden, totdat de politie verscheen en hem in arrest naar de Oudebrug bracht. Het publiek meende met een dief te doen

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2