W ed. Knepfle. Aanbesteding Notaris RANT, Een groot Schoenwinkelier prijsopgaaf WED. R. VIN DER LEI, WXJ-IsT, Gedistilleerd puike COGNAC af 1,25 de fl Advertentiën. Heden 0NTVANGEN: Blok Woonhuis, L 0 E F F te Drunen RANT te Waalwijk, Bericht van Inzet. antoffelmakers LIKEUREN, Handelsberichten. Beelden, Stolpen en Vazen Kristal, Glas, Porcelein en Aardewerk. VRIJDAG 8 Mei 1891, verkoopen op VRIJDAG 1 MEI 1891, het vastgoed, van Chagrin, Wasleer en laken Pantoffels, Vrouwen met en zonder hak, door- genaaid, kwaliteit solied. WAALWIJK. in alle soorten. IPgpAan concurreerenden prijs. 's namiddags 5 uren, De Notarissen Een best WERKPAARD, 7< - 5 beste gevende en dragende KOEIEN1 VAARS en jm 3 HOKKELINGS. Een partij HOOI, een groote partij STROO, Strooisel, Hoog- en laag- kar Ploeg Egge Kafmolen Aardappelen, een partij mest, hout, kippen met haanpaardentuigen, een partij rogge en alle verdere Landbouwwerktuigenzoomede Sb*o^een Hond met hok en eenige KANADABOO— MEN buiten den Winter dijk achter het woonhuis van H. Maas. te Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat TOESLAGMaandag 11 Mei 1891, te AMSTERDAM, welke minstens elke week 150 paar pantoffels noodig heeft, VRAAGT Conditie 30 dagen netto. HANDEL in VOORHANDEN en PUNCH SIROOP. industrie. Juist de vrije invoer van grond stoffen en fabriekswerktuigen, invoer tegen een gering recht van andere benoodigdheden voor de nijverheid, vrije invoer en daardoor lage prijs van de eerste levensbenoodigdhe- den, stelden haar in staat ook hare produc ten tot lageren prijs te vervaardigen. Door verbetering van de verkeerswegen en tengevo'ge daarvan lage vervoerprijzen, was zij in staat hare voortbrengselen in het eigen land algemeen verkrijgbaar te stellen en ook een belangrijk deel daarvan in het buiten land te plaatsen. De daardoor zooveel rui mer geworden werkkring maakte het mogelijk de fabrieken op grooter schaal in te richten en dus het nadeel, dat anders de nijverheid in dit opzicht in kleine landen tegen grootere andere ondervindt, te ontgaan." Een lid van het flesschentrekkersgilde, waartegen de burgemeester van Loosduinen onlangs in de pers waarschuwde, zekere Henri van Os, zich noemende aannemer en leve rancier van bouwmaterialen te Loosduinen, heeft thans weder den heer A. Pennartz, za delmaker te Gulpen, beetgenomen voor een tuig met zilver gemonteerd, hetwelk deze bij eene advertentie in een Limburgsch blad te koop had aangeboden. Naar men verneemt, was Van Os, in stede van een aannemer, eenigen tijd venter van schoensmeer en lucifers. Hij is thans naar den Haag verhuisd. Men neme er nota van Zooals men weet werden de fabrikanten te Tilburg, die hunne goederen gedeeltelijk buiten de fabriek lieten vervaardigen, genood zaakt, als zij, om hunne waren te verkoopen, eene gemeente van hoogeren rang bezochten, in die steden een patent te nemen als koop man, wat hun eene beduidende uitgaaf ver oorzaakte meestal werden die gelden op last van ged. staten teruggegeven. Ook medetee kenende deelgenooten moesten een verhoogd patent nemen als zij hoogere gemeenten be zochten. Thans is hieraan eindelijk een eind gekomen. De minster van financiën heeft de vol gende resolutie uitgevaardigd Toepassing van tabel 1 4 der wet. Fabrikanten, die een gedeelte hunner goe deren door werklieden buiten hunne fabriek laten vervaardigen, zijn daarvoor, volgens 4 van tabel 1 een afzonderlijk recht als koop man verschuldigd en wel luidens de resolutie van 21 Maart 1842 no. 116, in evenredigheid van het aantal werklieden hetwelk noodig zou zijn voor de vervaardiging dier goederen in de fabriek. Op dat recht, dat ook naar de aangehaalde resolutie, enkel is aan te merken als aan vulling van den aanslag als fabrikant, is het bepaalde in art. 7 en art. 13 3 der wet nopens de beroepen van tabel XIV niet van toepassing. (T. C.) Zondag nacht is in de roomsch-katho- lieke kerk aan het gehucht Slikgat, gemeente Zevenbergen, ingebroken. De dieven hebben voor eene waarde van ongeveer tachtig gulden aan verschillende voorwerpen gestolen. Maandag avond omstreeks 6 uur had te Rotterdam aan de Binnenwegsche brug een ongeluk plaats. Een ijzeren bierwagen, bespannen met twee paarden en behoorende aan den bierbrouwer ,v. d. S., te Schiedam, kwam van den Binnenweg. Vermoedelijk door de bel van de stoomtram schrikten de paar den en sloegen op hol. De voerman, een 29jarig man, verloor het evenwicht en viel voor den zwaren wagen, waarvan een der wielen over zijn hoofd ging. De ongelukkige was onmiddellijk dood. De overledene was gehuwd. Zijn zoontje, dat achter op den wagen was gezeten toen het ongeluk gebeurde, wist nog tijdig door er af te springen zich te redden. Zondagavond circa half acht is te Berg- Ambacht een zware brand uitgebroken, ont staan in de woning van den veehouder J. Verburg. Deze woning is afgebrand, evenals die van den schoenmaker A. Kappetijn, van de heeren T. Blanken, J. Verburg en A. Wol- ters, in wiens huis nog enkele andere perso nen woonden. Een paar andere woningen zijn gedeeltelijk verbrand. De groote kerk met den toren en de con sistoriekamer zijn mede in puinhoopen ver keerd. Met zeer veel moeite is het aan de ijverige pogingen der brandweer te Berg-Ambacht en van die der naburige gemeenten Streefkerk, Ammerstol, Stolwijk en Schoonhoven mogen gelukken den brand verder te beteugelen, hoewel meermalen verscheidene met riet ge dekte gebouwen in vlam geraakten. Het stalvee is gered. Van de inboedels is nagenoeg niets gered kunnen worden. Tot Maandag in den morgenstond zijn de verschillende brandspuiten aan het werk moe ten blijven. Verreweg de meeste der verbrande gebou wen en inboedels, ook de kerk en toren wa ren verzekerd. Uit Schoonhoven waren drie brandspuiten aanwezig, waaronder die van de instructie compagnie. Eindelijk is het der politie te Dordrecht mogen gelukken, de daders te ontdekken van de in den laatsten tijd, ten nadeele van ver schillende winkeliers daar ter stede, gepleegde diefstallen. Het bleek eene ware bende te zijn bestaande uit jongens, allen beneden den leeftijd van 16 jaar. Zij gingen steeds des avonds tusschen licht en donker uit om hun nen slag te slaan. Verschillende voorwerpen als bonte mut sen, bottines, sigaren enz., zijn door de po litie opgespoord en in beslag genomen, ter wijl tegen verscheidene leden der bende pro cesverbaal is opgemaakt. Zondag morgen 974 uren had te Gro ningen een ongeval plaats op het terrein van den staatsspoorweg nabij het station. Toen de 17jarige R. V., poetser in dienst bij de maatschappij, op eene in beweging zijnde rangeerende locomotief wilde stappen, mis lukte hem dit en kwam hij onder de locomotief terecht, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijne roekelooze daad moest bekoopen met het verlies van zijn rechterbeen. De onge lukkige werd naar het academisch ziekenhuis ter verpleging vervoerd. ILL-'..' j/xTer aanvulling van het bericht omtrent de voor- loopige bespreking, door meesterknechts van schoenfabrieken in de Langstraat gehouden, over de gevolgen van de toepassing der arbeidswet, ontvangen wij van bevoegde zijde nog het navol gende Minder juist is het, dat de schoenmakerij te Waalwijk en te Baardwijk veelal door vrouwe lijke werklieden gedreven wordt. Alleen het stik ken van de samenstellende deelen van het boven gedeelte geschiedt door vrouwen, wat met uit zondering van eene enkele daartoe ingerichte fa briek te Bezooien, door de vrouwen en meisjes te huis wordt verricht. Het is naar aanleiding van bekeuringen, daar waar eene vrouw of doch ter des huizes na 7 uur des avonds hare stik machine in wei king hield, dat eene beweging onder de werklieden over den nadeeligen invloed dezer wet zich heeft geopenbaard. Wat is hier het geval De vrouw heeft met haar huishouden en hare kinderen dikwerf over dag weinig tijd en gelegenheid om door eenigen arbeid hare welvaart tê vermeerderen. Zoo lang de kinderen over den vloer zijn, wordt zij daarin dikwijls beraoeielijkt. Zij verricht dus bij voor keur hare huiselijke bezigheden voor deze naar bed gaan. Daarna kan zij nog rustig een paar uren wat uitvoeren, en die gelegenheid wordt gretig aangegrepen, want die arbeid wordt even als al het werk in de Langstraat, zoo goed be taald, dat men in die dorpen geen armoede kent, ter.zij als gevolgen van eigen schuld. Met welk recht, vragen de belanghebbenden wordt ons verboden te doen, wat elke burgerjuf frouw of dame ongestoord kan verrichten, name lijk het gebruik maken van de naai- of stikmachine des avonds als de kinderen naar bed zijn? Er bestaat hier geen schijn of schaduw van dwang het is louter vrije verkiezing, die de vrouwen haren tijd doet benuttigen. Hier zijn geen schouw burgen of andere uitspanningsgelegenheden, waar de vrouwen den tijd .kunnen doorbrengen. Het bijwonen van sommige avond-vermakelijkheden in de steden is dikwijls veel vermoeiender, ook wegens den langeren duur, dan het verrichten van een paar uren naai- of stikwerk, geregeld naar eigen verkiezing en eigen kracht. ^1 en vindt dien dwang in eigen woning onbestaanbaar met ge paste denkbeelden over vrijheid, en verlangt op heffing daarvan. Daarin ligt de grond van de ontstane beweging. De werkman in deze streek deelt de begrippen over beperkiDg van zijne vrijheid langs sociaal- democratischen weg niet. Van normalen arbeids dag wil hij niets hooren. In het eene seizoen zal hij veel kunnen en willen arbeiden; in een ander seizoen neemt hij er meer zijn gemak van. Thans steekt de schoenmaker in de fabriek zijne lamp evenmin aan als de pekdraadtrekker aan zijnen werkstoel te huis, en hij zou het beneden zich achten haar te ontsteken voor dag en nacht weder even lang zijn. Ilij slentert dan bij voorkeur zoo lang mogelijk in polders en akkers; vischt en jaagt als hij kan zonder akte; teelt wat moes groenten of wat aardappelen vóór of achter zijne woning; maar in den winter, als er buiten niets te halen is, werkt hij veel, tegen Paschen soms zeer laat in den avond, en bij die levenswijze vaart hij wel. Doet de vrije man in andere levensomstandig heden zoo veel anders? Werken de advocaat, de journalist, de geleerde, de leden van het par lement in en buiten Nederland ook een bepaald aantal uren daags het geheele jaar door? Zijn zij niet vrij in de beschikking over hunnen tijd? Moet dan overalook daar waar de verhouding tusschen patroons en werklieden niets te wenschen overlaat, waar de werkkrachten niet zijn of wor den misbruikt, door hinderlijke wetsbepalingen in het leven en in de vrijheid der arbeidende bevolking worden ingegrepen? In deze welva rende streek ducht de werkman niets zoozeer als het voortgaan op dien weg, waarop men in z ij n belang reeds te ver is gegaan. Men richte kamers van arbeid opwaar ge schillen tusschen werkman en patroon worden uitgemaakt en haar werk zal in de Langstraat zeer gering zijn; maar men ga niet verder in de beperking der persoonlijke vrijheid. Heeft de arbeider recht op bescherming, op vrijheid zeker niet minder, en op dat rechi, hem door de grondwet gewaarborgd, beroept hij zich nu reeds. Dat de staat ingrijpe, daar waar de werkman onmachtig is om den zelfzuchtigen patroon rede te doen verstaan, maar dat hij zich' verder ont- houde, daar waar zijn ingrijpen de belangen van de arbeiders evenzeer schaadt als die van de nijverheid, daar waar patroon en werkman met en over elkander tevreden zijn. De wet scheert alle takken van nijverheid in - het geheele land over ééne kam; dat kan niet andersmaar dat generaliseeren is nergens zoo gevaarlijk als op dit gebied. Toestanden als van sommige Arasterdamsche en Leidsche bakkers knechts kunnen en mogen niet worden vergeleken met cle zeer gunstige levens-omstandigheden, waaronder de Langstraatsche werkman verkeert. Het begint tijd te worden, dat de medaille, waar van slechts de eene zijde voortdurend den volke wordt voorgehouden, ook eens aan de keerzijde wordt vertoond, en bij al het schetteren over eenen normalen arbeidsdag maakt de zich thans openbarende uiting van gezond verstand der Langstraatsche werklieden een aangenamen in druk. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 641 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 b 300 Kalf vaar zen f 140 b 200 Melkkoeien fl60b23G Hokkeling ossen f 00 D/j jarige ossen f 100 b 140 Guiste vaarzen f100 b 140 Pinken f 80 a 110 Graskalveren f 30 a 50 Nuchtere kalv. f 8 a 12 Aangevoerd 8 varkens van 16 a 20 c., per half kilo, 847 biggen van 14 a 8 per stuk Eieren f 0.70 a 0.80 per 26 stuks. Boter 50 a 55 ct. per 1J3 kilo. ROTTERDAM, 27 April. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 10.40 b f 10.75 Mindere en geringe f 8.a 8,75 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f7.60 b 7.80; dito mindere f7,40 b 7. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter fO.OO a 0,00; mindere f0,a 0,beste Zomer f4,50 a 5.30; mindere f0,a 0. Haver. De beste f3.b 4.80. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste f9.75 a 11. Mindere f0.b 0. Paardenboonen. De beste f7.b 7.30. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 10,50 a 14,25; Mindere f 0.b 0. Witte boonen. De beste f9.b 10.50. Kookerwten de beste partijtjes van f 0.b 0.mindere van f 0.— a 0. Schokkers van f0,b 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot fll.50af0.Zomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f7,75 tot f8. Mindere f 7.a 7.50. ROTTERDAM, 28 April. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 12, vette runde ren 600 vette graskalv. 129, nuchtere kalveren 280, 'chapen of lammeren 1 varkens 3 biggen 172, bokken of geiten 2 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 76 a ct. 2e kw. 70 a ct. 3e kw. 64 a ct. Kalveren: le kw. 115 act.,2de kw. 90 a 95 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 b 70 cent per half kilo. Heden ontviel ons, nog onverwachts! 'na eene langdurige ziekte, waarin ineer-l malen gesterkt door de H.H. Sacra-1 menten, in den ouderdom van 71 jaren, j onze innig geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd vader, de WelEdele Heer J. BRESSERS, oud-Lid der Provinciale Staten van NoordbrabantPresident van het St. Elisabeth Gesticht alhier. Mevr. de Wed. J. BRESSERS- Stoops. C. C. STAMS-Bbessers. H. A. STAMS. C. L. BRESSERS. H. M. J. BRESSERS-Stams. M. A. WITLOX-Bressers. H. J. M. WITLOX. Ch. Th. BRESSERS, Priester. Dongen, 25 April 1891. GORINCHEM, 27 April. Men besteedde voor: ristarwe'f 10,50 a '10.75 roode dito f9,50b f9 75, witte dito f 10.25 b 1 inl. rogge f 6,25 b 6,40 buitenl. dito 16,00 a 6,15 gerst f5,90 a 6,25, haver f 4,b 4,25 beste kook erwten f0,b 0,lijnzaad fbper hectoliter. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstellingondervonden bij gelegenheid van ons zilveren huwelijksfeest, be tuigen wij, ook namens onze kinderen, op rechten dank. Waalwijk, 29 April 1891, J. B. TRIM BACH. C. M. TRIMBACH- PlJNENBURG. een schoone keuze Het BOUWEN van een bestaande uit zes huurkamers, voor re kening van den heer WILLEM de RUIJTER te Rotterdam. Bestek en teekening liggen ter inzage in het Hotel du Lion d'or, bij Mej. de Wed, C. J. VERWIEL. Inlichtingen te b ekomen bij Jos. VAN REE, Bouwkundige te Waalwijk. en zullen ten sterf huize van de echtelieden N. L. DEKKERS te Baardwijk, ten ver zoeke hunner Erven voormidd. half elf ure, Koopen van VIJF GULDEN en beneden CONTANTrest 1 October mits soliede borgstelling. behoorende aan de Erven en Wed. ARIE OPHORST te SPRANG, is ingezet en gehoogd Koop I, weiland, op f1400. Koop 2, huis, erven, enz., op f1820. en het VASTGOED, behoorende aan J. SULSTERS, te Rotterdam, Koop 3, huis, erf en tuin, op f600. Dagelijks kan ten kantore van genoem den NOTARIS, gehoogd worden. des avonds 7 uur, ter herberge van CORNs. FRANCKEN, te Vrijhoeven-Cappel. Brieven motto Schoen', bureau van /yde Echo van het Zuiden'G EN VAN Bil

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3