Nummer 36 Zondag 3 Mei 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. t L ANTOON TIELEN, te Waalwijk, FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. NATIONALE in SEPTEMBER 1891. Voorloopig programma der ten toonstelling van en Langstraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per '6 maanden/1,00. Franco per post door het gekeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel® 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. VERGADERING van het Eere-Bestuur met het Uitvoerend Bestuur op «M usis Sacru m,» den 1 Mei. VoorzitterJhr. A. E. B. M. van Grotenhuis Eere-Voorzitter. De Eere-Voorzitter zegt ongeveer als volgt: Hiertoe aangezocht door den president van het uitvoerend bestuur, neem ik volgaarne de leiding dezer vergadering op mij, onder voor behoud dat geen der leden hier aanwezig dit zal beschouwen als eene aanmatiging mijnerzijds teekenen van algemeene instem ming.) Namens de leden van het uitvoerend be stuur, die de taak op zich genomen hebben deze tentoonstelling daar te stellen, doe ik een beroep op de leden van het eere bestuur hen bij te staan met raad en daad. In overleg met dit bestuur heb ik gedacht in de vergadering de wenschelijkheid te doen uitkomentot het benoemen van een dage- lijksch bestuur uit uw midden, tot het geven van advies aan het uitvoerend bestuur, en met het oog om te vermijden het oproepen van veelvuldige vergaderingen, die voor een deel der leden bezwaren zouden opleveren. Wij zullen overgaan tot de besprekingen der vergadering. Ik open de vergadering. Wordt medegedeeld a. schrijven van de heeren Boll, te Eet en, J. B. Timmermans Wz. te Waalwijk en J. Loeff, te 's Gravemoer, dat zij ver hinderd zijn de vergadering bij te wonen; h. dat door het uitvoerend bestuur een schrij ven is gericht aan den minister van oorlog, ten einde van deze te verkrijgen het alvaardigen van twee deskundige officieren, die op de tentoonstelling in lichtingen zullen verschaffen nopens de eischen voor geschikte remontepaarden; c. dat aan de besturen der Noordbr. maat schappij van landbouw en de 14 afd. daarvan een schrijven is gericht, hou dende verzoek om financieelen en zede lijken steun, op welke beide schrijven nog geen antwoord is ingekomen d. dat van den welEd. heer Bink is gehuurd een terrein, ter grootte van 2 heet., om daarop de tentoonstelling te houden e. dat een voorloopig programma is vastge steld, dat eerstdaags zal worden ver spreid, luidende als volgt paarden rund- en wolveevarkenshonden geiten pluimgediertelandbouwvoort- brcngselen en werktuigenbloemen plantenenz., te houden te WAALWIJK, bij gelegenheid der jaarlijksche algemeene vergadering der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw. a. De tentoonstelling zal plaats hebben op 14, 15 en 16 September 1891. b. Een ieder zonder onderscheid of hij al dan niet lid is der Maatschappij van Landbouw wordt uitgenoodigd op deze tentoonstelling in te zenden. c. leder inzender is verplicht van zijne in zending opgave te doen uiterlijk vóór of op 25 Augustus a.s. aan het uitvoerend bestuur; inzenders van werktuigen, perken en collecties bloemenmoeten hunne opgave echter doen vóór 1 Augustus e.k. d. Bijzondere bepalingen door inzenders ge- eischt, worden in overleg met het uit voerend bestuur geregeld. e. Voorwerpen of vee, waarvan de opgaven later dan 25 Aug. a.s., of niet naar be- hooren gedaan zijn, worden niet in den catalogus gebracht en kan de toelating daarvan op de tentoonstelling worden geweigerd. DE GOUDMAKER. Wat wij over het uiterlijk voorkomen van graaf Caetano, over de hoogdravende titels, die hij voerde, over de proeven zijner kunst, hebben gezegd, is aan geschiedkundige bronnen ontleend; hoe ongelooflijk het thans moge klinken, dat dergelijke avonturiers jaren lang aan verschillende hoven 'machtige vorsten telkens op nieuw konden bedriegen, is het toch algemeen bekend dat deze graaf Caetano zijn verdiend loon eerst in het begin der achttiende eeuw te Berlijn onderging. Al werd ook in Weenen verteld, dat terstond na de aankomst van den graaf de baarlijke duivel in het Prater was gezien, toch werden de titels van den graaf als keurbeiersch veldmaarschalk en geheimraad, zijne waardigheid al6 Spaansche Grande en als Napolitaansche graaf door het keizerlijk hof erkend, ofschoon hij reeds van ver scheidene hoven was verdreven. Graaf Don Domenico Emanuel Caetano, Conté de Ruggiere Napolitano, gelijk hij zich noemde, onderscheidde zich van dergelijke gelukzoekers daardoor, dat hij zich minder met geheimzinnigen omhaal omgaf, dat hij werkelijk buitengewone kennis van de alchemie bezat en met overleg te pas wist te brengen, zonder door geestbezweringen en tooverspreuken en andere hocus-pocus zijne toehoorders te doen huiveren; hij oefende door zijn voorkomen en door zijne houding die werking uit, die anderen eerst door zulke kunstenarijen konden te weeg brengen. Zijn bleek gelaat, zijn doordringend oog, zijn koude, onbeweeglijke trekken, dat lies deed gewone mensehen, die van zijn geheime kunst hadden gehoord, gelooven dat hij met den booze in verband stondop minder geloovige personen wist hij indruk te maken, en door zijne onbetwijfelbare bekwaam heid en kennis het vertrouwen in te boezemen, dat hij dingen kon verrichten, die nog niemand had kunnen doorgronden. De eenige ongewone voorwerpen in zijne ka mers waren buitenlandsche vogels en andere dieren, benevens zeldzame en kostbare rariteiten van allerlei aard, die hij op zijne reizen had verzameld. Het geschreeuw van deze dieren, het gezicht van de beide Indianen en van den Moor, die voor de binnenvertrekken moesten zorgen, terwijl rijkgekleede bedienden de bezoekers van den graaf reeds aan de trap ontvingen, de plech tigheid, waarmede een bezoek door alle rar.gen van den bediendenstoet van kamer tot kamer werd aangekondigd, dat alles maakte den ge- wenschter. indruk, en de nieuwsgierige verwach ting van den bezoeker werd op iets ongewoons voorbereid. Er volgde echter geen teleurstelling, wanneer men het gehoopte, geheimzinnige kabinet niet vond, want de graaf zelf was geen gewoon mensch en imponeerde zoo in werkelijkheid meer, dan indien hij zich had omringd met doodshoof den, draken, tooverfiguren en wat dies meer zij. Men neemt den mensch in de wereld ge woonlijk voor datgene, waarvoor hij zich uitgeeft, maar hij moet zich voor iets uitgeven, zegt een wijsgeer, en ofschoon Caetaeo het versmaadde zijn persoon op te luisteren met den gewonen humbug van geestenbezweerders enz., behoorde het toch tot zijn taktiek, de menschen door een schijnbare alwetendheid in verbazing te brengen. Hij verstond de kunst om zich de omstandigheden van allen, met wie hij in aanraking kon komen, vooraf bekend te maken en zijne gesprekken zoo in te richten dat men moest gelooven, dat hij alle geheimen kende en zijn geest door iederen sluier heendrong. Oefening maakt ook in deze kunst den meester; bij de gewone waarzeggers wordt het oog zoodanig gescherpt door de ge woonte om in de gelaatstrekken van anderen te lezen, dat zij de gedachten en wensclien van hunne bezoekers kunnen raden bij iemand van zooveel ondervinding en scherpzinnigheid als de graaf was het derhalve verklaarbaar, dat hij het hierin tot de volmaaktheid had gebracht. Ik wist wel, dus sprak hij Max aan dat gij, in weerwil van een iuwendigen tegenzin, tot mij zoudt komen, niet alleen om uwe belofte te vervullen, maar ook omdat gij gevoelt dat wij elkander niet zoo kunnen voorbijgaan, nadat de wil van het noodlot onze wegen heeft bijeenge bracht. Ik duid het u niet ten kwade, dat gij gisteren een vijandige houding tegenover mij f. Het bestuur der tentoonstelling behoudt zich het recht om alle inzendingen, die het ongeschikt oordeelt voor de tentoon stelling, te weigeren of zoo zij reeds zijn toegelaten van het terrein te doen ver wijderen zonder gehouden te zijn om daarvoor bepaalde redenen op te geven. g. De bekroningen zullen bestaan in gouden, verguldzilveren, en zilveren medailles, en getuigschriften. h. Aan de bekroonden wordt in plaats van medailles uitbetaald voor de groote gouden medaille f 50. voor de gouden medaille f25. voor de groote verguld-zilveren med.f 20. voor de verguld-zilveren medaille f15. voor de groote zilveren medaille f 10. voor de zilveren medaille f 5. Aan hen, die in plaats van geld medailles wenschen te ontvangen en het verlangen binnen drie dagen na de tentoonstelling schriftelijk te kennen geven aan het uit voerend bestuurzullen medailles ter waarde der geldprijzen worden uitgereikt. i. Voorwerpen niet in het programma ge noemd, kunnen op aanvrage ter opluis tering worden toegelaten. j. De beoordeeling van het ingezondene ge schiedt door deskundigen, daartoe uit genoodigd door het eere-bestuur der tentoonstelling. k. Na bekomen goedkeuring, zal bij genoeg zame deelneming eene verloting worden gehouden van paarden vee of voor werpen, op de tentoonstelling aan te koopen. Op de inschrijvingsbiljetten moet daarom worden vermeld, of men de in gezonden voorwerpen ook te koop aan biedt. Het uitvoerend bestuur treedt in onderhan deling met de direction van verschillende middelen van openbaar vervoer, tot het ver krijgen van vermindering der vrachtprijzen. De algemeene bepalingen en de lijst der uitgeloofd wordende prijzen, zullen vanaf 21 Mei a.s., gratis te bekomen zijn bij het uit. aannaamt; uwe eerzucht gaat verder, dan dat zij haar pad zou zoeken op den weg van een ander, maar thans moet het beslist worden, of wij elkander bestrijden, of de een den ander zij ne baan vrij zal laten. Ik duld niet, dat ie mand mij in den weg treedt en mij be strijdt, om daardoor zichzelven op den voorgrond te stellen. Heer graaf, hernam Max, mijne kennis zou te gering zijn om u te bestrijden, en de eerzucht om geheimen der alchemie te ontdekken is verre van mij. Gij kunt ook daarin geen vijandig oog merk tégen u zien, dat ik naar mijn beste weten en willen eene uitspraak doe, die de keizer van mij eischt. Gij wilt mij niet verstaan, riep de graaf, laten wij niet met woorden spelen, gij weet zeer goed, dat men door los heengeworpen twijfelingen het vertrouwen kan doen wankelen. Gij zijt op weg u de bijzondere gunst ües keizers te ver werven, ik heb evenzeer het keizerlijk vertrouwen noodig, geen van ons beiden kan het bevoordeelen als wij elkander bestrijden. ïleet dat u bestrijden, als ik naar mijn overtuiging oordeel, dan zou ik mij den toorn des keizers op den hals haler., maar niet zijn gunst verwerven, indien ik anders sprak. Maar ik kan mij geen oordeel over uwe kunst aan matigen, en gij bedriegt u, indien gij denkt dat ik op die wijze de aandacht op wij wilde doen vestigen of gunst verwerven. Ik bedrieg mij nooit, hervatte Caetano, ik ken u beter dan gij zelf. Die de scheppende natuur in hare geheimste werkplaatsen heeft gadegesla gen, die kan in de harten der menschen zien en hunne gedachten lezen. Gij gelooft, dat het voor ■ie menschen nuttig is de waarheid te hooren en dat zij de waarheid willen. Maar geloof mij, der mensch is niets aangenamer dan bedrog, want daarin leeft zijne hoop. De waarheid is teleurstelling. En zijt gij alwetend, om u te verbeelden dat datgene waar is wat gij voor waarheid houdt? Alleen het noodlot heeft het recht den mensch uit den droom te helpen; wie een ander zijn vermeende waarheid opdringt, die vergalt, die ontsteelt hem zijn hoogste geluk. Gij gelooft niet aan de mogelijkheid om goud te maker, en toch hebt gij, toen gij het geheim der vergulding door het roode poeder leeraet kennen, ondervonden dat de wetenschap het schijnbaar voerend bestuur en bij ieder lid van het eere-bestuur. Uitvoerige feestprogramma's zullen tijdig verschijnen. Het Uitvoerend bestuur. Naar aanleiding van eene hierin voorko mende bepalingbetrekking hebbende op werkzaamheden voor het eere-bestuur, merk ten de heeren Mommersteeg en Van Dijk op, dat huns inziens het eere-bestuur alleen als adviseerend lichaam behoort op te treden. De heer M. van Loon achtte iuist de me dewerking van dat bestuur van groot belang vooral met het oog daarop, dat de leden van het uitvoerend bestuur leeken zijn op het gebied van landbouw en zeker de be noeming der jury-leden eene bijzondere ken nis vereischt. De heer Kakebeen zegt, dat dit een der voorwaarden is, waarop het uitvoerend bestuur bereid was zijne taak te aanvaarden. Deze aangelegenheid alsook het formeeren van een dag. best. uit het eere-bestuur wordt aangehouden tot dat bericht zal zijn ont vangen van de Noordbr. maatschappij van landbouw, over eene commissie van bijstand. De voorzitterThans is aan de orde de uitgifte van garantie-aandeelen. Het uitvoe rend bestuur heeft na ontvangen inlichtingen het totaal der uitgaven op pl. m. f5000 ge raamd. De heer M. van Loon, penningmeester, zegt, dat de geldkwestie zeer zeker voor het uitvoerend bestuur de moeilijkste taak is, daarom is besloten tot het uitgeven van ga rantie-aandeelen. Spreker licht de heeren toe, dat de risico aan de aandeelen verbonden als zeer gering mag beschouwd worden en toont dit met voorbeelden aan; de tentoonstelling te 's Bosch in 1889 gehouden met zeer slecht weer, had toch een batig saldo van f7,156 (applaus). Spreker brengt eene beknopte begrooting ter tafel, en verzoekt daarna de ledeu van het E. B. ieder in zijn eigen kring zooveel mogelijk te zorgen voor het plaatsen van aandeelen, waartoe aan elk lid van het eere onmogelijke kan overwinnen. Ik geloof aan mijne kunst en eisch van u, dat gij zwijgt met uwe twijfelingen. Gelijk in mij de hoop leeft, het geheim van den steen der wijzen te zullen vinden, zoo wordt gij aangedreven door een voorgevoel, dat gij tot iets hoogers zijt geroepen dan om in de werkplaats te vergrijzen. Duistere herinneringen, die u heilig zijn, baren verwach tingen, droomen wat zoudt gij zeggen tot hem, die zich aanmatigde deze bedrog te noemen. Had de graaf door zijn bedienden inlichtingen over Max ingewonnen, en slechts losse aanwijzin gen verkregen, dan kon hij uit de verrassing die zich in Gundackers gelaatstrekken afspiegelde, en uit diens verbazing en schaamrood blozen, verdere besluiten trekken. Het verwondert uzei hij glimlachend, dat ik u beter ker, dan gij gedacht hadt, en gij zoudt u een oordeel willen aanma tigen over mij Ik zou u meer kunnen zeggen, ik zou u kunnen waarschuwen om niemand tot een strijd uit te dagen, die den sleutel in handen heeft tot geheimen, die gij zelf niet kent, die hoogvliegende droomen van uw hart kan ver nietigen of tot vervulling brengen. Max sloeg zijne oogen naar den grond. Had het verzoek, om indien weder zijn oordeel mocht gevraagd worden, zijn twijfelingen te verzwijgen, tegen zijn innigste gevoel gestreden, thans zag hij met beschaming in, dat de graaf recht had te vragen, of hij zich durfde aanmatigen een oordeel over hem te vellen. Geheel vrij van bij geloof is niemand en Max moest des te eer geneigd zijn aan eene bovennatuurlijke kennis van den graaf te gelooven, daar men te dier tijde alge meen overtuigd was van het bestaan der geheime wetenschappen. De graaf kon zich gelukwenschen, hij kon het Max aanzien.dat zijn overredingskunst had gezegevierd. Hierbij kwam de geheimzinnige waarschuwing der heidin, om den indruk te ver- hoogen; een huivering voer Max door de leden het was hem alsof hij stond voor iemand, die misschien zijn ziel aan den booze had verkocht, wiens haat hem kon vernietigenmaar wien hij evenwel voor geen prijs ter wereld de hand had willen reiken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1