/Sr Aanstaanden Donderdag en Vrijdag zullen op Musis Sacrum voor het publiek ter bezichtiging worden tentoongesteld de door de leerlingen der teekenschool vervaardigde prijsteekeningen. Staatkundig overzicht. BUITENLAND^ Belgie. Frankrijk. Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. X. Bij vonnis der arrond. rechtbank te 's Boschdd. 1 Mei jl., is de Israelietische ge meente van Waalwijk, Sprang en Besoijen waarvan voorzitter is de heer L. van Leeuwen, te Waalwijk, in hare rechten gehandhaafd en het kerkgebouw te harer vrije en onbelem merde beschikking gesteld. bestuur eenige prospectussen met inschrij vingsbiljetten zullen worden toegezonden. Dat de leden van het eere bestuur daar toe hun steun wel willen verleenen ten einde den goeden uitslag der tentoonstelling zooveel mogelijk te verzekerenwordt dan ook door het uitvoerend bestuur niet betwij feld. Na nog eene opmerking dienaangaande van den heer Kakebeen, gaf de heer Mom- mersteeg te kennen dat hiermede algemeen werd ingestemd. De voorzitter vraagt of de tentoonstelling van paarden en vee op een dag moest worden gehouden De heer P. Verwiel licht deze vraag toe Het uitvoerend bestuur verkeert in de vooronderstelling, dat de mogelijkheid bestaat in aanmerking genomen de streek zelve en haar goeden naam op 't gebied van landbouw, dat de toevoer van paarden en vee van dien aard zou zijn, dat het wenschelijk ware een dag te reserveeren voor paarden en één dag voor rundvee. De heer Van Dijk zegt, dat alles wat onder vee wordt vestaan, gewoonlijk op een dag wordt tentoongesteld. In dien zin wordt voorloopig vastgesteld. Op de vraag van den voorzitter of iemand nog het woord verlangt, zegt de hr. P. Verwiel, dat er een schrijven is ingekomen van het rundvee- en paardenstamboek, tot uitloving van extra premien tot een gezamenlijk bedrag van 230. Na dankbetuiging aan de aanwezigen sluit de voorzitter de vergadering. Profeteeren is een liefhebberij, die aller wegen veelvuldig beoefend wordtmen zou zonder al te groote vrees voor tegenspraak, kunnen beweren, dat er maar weinigen on der ons z'jn, die niet eens voor proleet heb ben gespeeld. Dat de een meer, de ander minder succes heeft met zijn profetieën is natuurlijk en dat vindt in hoofdzaak zijn grond daarin, dat de een maar alles zegt wat hem voor den mond komt, terwijl de ander alleen na deugdelijke overweging zijn profe tieën ten beste geeft. Zoo zouden wij nu ook na deugdelijke overwegingen durven voorspellen, dat de Mei-beweging over het geheel genomen dit maal in Europa nog vreedzamer en kalmer zal zijn dan het vorige jaar, dat dus de vrees van den een en de hoop van den ander in geenen deele zal worden bewaarheid. Niet weinig hebben de wijze voorzorgsmaatregelen der verschillende regeeringen er toe bijgedra gen om van een betooging, die bestemd was een algemeen, een internationaal karakter te dragen en eene te maken, waarmede men geen rekening behoeft te houden maar een andere oorzaak voor de mislukking, moeten de werklieden in eigen boezem zoeken. Die oorzaak is het woekerplantje, tweedracht ge naamd, en de noodlottige invloed van dat plantje is wel 't best waar te nemen te Pa rijs, waar de een de betooging voor den 8uri- gen werkdag wilde doen zijn een vreedzame manifestatie, terwijl de ander geweldplegingen in zijn banier schreef. Zeker, er bestaat tusschen de werklieden van de verschillende landen een zekere so lidariteit, een eensgezindheid in den strijd om 't bestaan, waarmede diplomaten en po litici in de toekomst rekening zullen moeten houden, maar nimmer zal men er in slagen die horden saam te vatten binnen een pro gramma, zooals sommige heethoofden ot vis- schers in troebel water dat zouden wenschen. De voorzorgsmaatregelen, genomen tegen de ontaarding van de betoogingen, gedurende de drie eerste Meidagen, in de verschil lende Europeesche staten te houden, zijn on geveer gelijk aan die van het vorige jaar; de gouvernementen schijnen dooreengenomen van het standpunt te zijn uitgegaan, dat 't zelfs gevaarlijk is een enkelen vinger te ge ven, omdat dan zoo licht de gansche hand wordt genomen, want de maatregelen zijn zeer gestreng. Of 't een gevolg is van het krachtig op treden der regeering en der patroons, dan wel van de onafgebroken waarschuwingen der socialistische leiders, zouden we niet durven zeggen, maar zeker is, dat de werkstaking in het Rijnland en Westfalen langzaam maar zeker aan 't afnemen is. Ook in het huis van afgevaardigden heeft minister Von Ber- lepsch de hoop te kennen gegeven, dat de staking ditmaal geen algemeene zou worden, tevens meende hij, dat de ontevredenheid onder de mijnwerkers moet bestreden wor den door de oprichting van scholen voor jonge mijnwerkers. In de Belgische districten wacht men wel een algemeene staking, maar geen voortzetting daarvan in de volgende week. Over het Welfenfonds heeft de kanselier Von Caprivi, in het huis van afgevaardigden eenige verklaringen afgelegd of liever hij is begonnen met te zeggen, dat er geen reke ning én verantwoording kan worden gedaan van het beheer der gelden gedurende de twintig laatste jaren, wijl aan 't eind van elk jaar de rekeningen en quitanties verbrand worden. De fondsen dienden in hoofdzaak om de belangen der kerk te steunen, alsook die van Hannover en Hessen-Darmstadt. De regeering is nu voornemens in de volgende zitting een wetsvoorstel in te dienen, opdat het gebruik van het fonds gewijzigd kunne worden en het land de controle er over krijge. Voor de indiening van dit wetsvoor stel zal de regeering de hoofdbeginselen er van doen kennen. De kanselier deelde nog mede, dat er voor de 'pers weinig is uitge geven en dat de uitgaven aan niemand an ders bekend waren dan aan den betrokken minister zeiven. 't Is er in de kamer van Italië vrij warm toegegaan en wel naar aanleiding van de discussie over de Afrikaansche quaestie. Crispi was wegens ziekte afwezig en Imbriani be streed zoozeer de eerlijke bedoelingen der regeering ten aanzien van Afrika, dat de president genoodzaakt was hem te verzoeken zijn woorden terug te nemen, wat hij niet rechtstreeks wilde doen, zoodat de president genoodzaakt was te midden van een hevige agitatie de zitting te sluiten. BRUSSEL1 Mei. De stad heeft haar gewoon aanzien. Overal zijn de werklieden aan den arbeid. In fabrieken en groote werkplaatsen in de voorsteden zullen velen slechts tot 4 ure werken. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. De politie posten zijn versterkt, waartoe heden ochtend twee brigades gendarmerie alhier zijn aan gekomen. Het is verboden, in optocht voorbij de gebouwen der ministeriën en op de Place des palais te komen. Het begint te regenen. BRUSSEL, 1 Mei. Op verzoek van d'en chef van het kabinet des konings is de zit ting der centrale sectie ter zake van grond wetsherziening tot Dinsdag uitgesteld. Overal ten plattelande zijn de optochten onder volmaakte kalmte uiteengegaan. Een stoet manifestanten van ongeveer 10,000 personen heelt heden avond, zonder dat zich daarbij eenig incident voordeed door de stad geloopen, met een groot aantal vaandels en met een muziekkorps, hetwelk de Marseillaise speelde. ANTWERPEN, 1 Mei. Langs de straten heeft een stoet geloopen van een duizendtal socialisten, geëscorteerd door politie met re volvers. De stoet is ten 12 ure teruggekeerd in het lokaal, vanwaar hij was uitgegaan. Werklieden, die aan den arbeid waren, wer den beleedigd. LUIK, 1 Mei. Er heeft eene manifestatie plaats van 9000 werklieden uit Luik en om liggende gemeentens. Er gaat een optocht door de stadmet veel muziek en roode vaandels. Er is veel volk op de been, maar het gaat alles rustig. GENT, 1 Mei. De socialisten, ten getale van 1500, zijn in optocht rondgegaan, met muziek aan het hoofd van den stoet. Zij wa ren zeer bedaard en er heeft niets bijzonders bij plaats gehad. CHARLEROI, 1 Mei. De manifestanten ten getale van 20,000 gaan door de stad, met muziek, roode en Fransche vaandels. De troepen zijn geconsigneerd. Er bestaat echter geen vrees voor wanordelijkheden. In het bassin van Charleroi wordt Maandag alge meen het werk gestaakt. LA LOUVIERE, 1 Mei. In het geheele centrum van het steenkoolbassin heerscht werkstaking. Op verscheidene mijnwerken hebben de werklieden, met het oog op werk staking, de gereedschappen bijeengebracht. Te Haine St. Pierre wordt eene manifestatie georganiseerd. In verscheidene steengroeven van Ecaussines staat de arbeid stil, maar is het rustig. Uit Bergen wordt melding ge maakt van algemeene werkstaking in de ko lenmijnen van Wasmes, Quaregnon, Fienu en van gedeeltelijke staking in andere steen koolmijnen. In de zitting van de kamer van afgevaar digden van Frankrijk heeft Lockroy Donder dag zijn redevoering tegen de protectionis tische handelspolitiek voortgezet. De meening der douane-commissie was volgens hem niet die des lands; slechts 35 kamers van koop handel hebben de vernieuwing der handels verdragen geëischt, 62 waren er tegen, zeide Lockroy, maar de regeering vergat er bij te voegen, dat die 35 kamers 5 millioen burgers vertegenwoordigen en die 62 nog geen 21/* millioen. De verdediging van het regeerings- voorstel bleef ook niet uit, maar veel geeft al dat gepraat tot hedentoe niet't lijkt wel of men in de groote republiek blind is voor de gevaren, die haar bedreigen, reeds nu wil men in Berlijn de letterkundige overeenkomst met Frankrijk opzeggen. PARIJS, 1 Mei. Heden ochtend heeft iemand, die tot nog toe onbekend is gebleven, door middel van eene dynamietpatroon ge tracht, het hotel Merry, aan den hoek van de avenue der Champs Elysées, in de lucht te doen springen. Het heeft echter slechts weinig schade veroorzaakt. Er wordt onder zoek gedaan. PARIJS. Men hoort niets van samen scholingen. De circulatie is op de Boulevards minder levendig dan op andere dagen. PARIJS, 1 Mei. Het is hier rustig. De stad heeft haar gewoon aanzien. Ten 3 ure waren er talrijke nieuws gierigen op de Place de la Concorde. De rustbewaarders deden eene charge om ze te verspreiden. Constans was daarbij aanwe zig. Er zijn 35 personen gearresteerd. Een vijftiental personen in Clichy door de politie vervolgd, hebben uit het huis van een wijn- kooper revolverschoten gelost, waardoor twee gendarmes en twee politieagenten zwaar werden gekwetst. Er zijn daar verscheidene personen in hechtenis genomen. In andere wijken zijn verscheidene anderen op verden king gearresteerd. Tot nu toe is er uit Frankrijk verder niets van ernstigen aard gemeld. MARSEILLE, 1 Mei. Er heeft eene on stuimige manifestatie plaats gehad. Op de Cannebière hebben de troepen eene charge volbracht. Een afgevaardigde en vele andere personen zijn gearresteerd. LYON, 1 Mei. De stad heeft een kalm aanzien, werklieden in Zondagskleeding loo- pen door de stad te wandelen. Ophoopingen worden uiteengedreven. Er vertoont zich niets om onlusten te doen verwachten. AVESNES, 1 Mei. Terwijl de werklieden uit Fourmi de gevangenen uit de mairie wil den bevrijdenwerden er twee soldaten gekwetst. De militairen gaven vuur. Drie der aanvallers werden gedood en velen ge wond. ROME, 1 Mei. Het schijnt een kalme dag te zullen zijn. Heden avond ten 7 ure, bij het einde eener vergadering, deden de militairen de wettige sommatie om de aanwezigen te doen uiteengaan. De manifestanten kwamen daar tegen in verzet. Daardoor ontstond een hevig gevecht, waarbij eenige revolverschoten wer den gelost en met steenen werd geworpen. Daardoor werd een politieagent gedood, ter wijl verscheidene personen en ook gendarmes werden gekwetst. Er werden velen in hech tenis genomen. Te 8 ure ontstond er weder een gevecht, waarin een soldaat gedood en velen gekwetst wedren. FLORENCE, 1 Mei. Een duizendtal werk lieden waren op hel plein Savonarola bijeen. Een der sprekers spoorde hen aan, de huizen der rijken te gaan plunderen. Daarop volgde een tumult. De cavalerie deed eene charge en joeg de menigte uiteen, die hier en daar de glazen aan stukken wierp. De winkels zijn gesloten. Er hebben vele arrestatien plaats gehad. WAALWIJK. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Maart 1891: Ingelegd f 3094,86; Terugbetaald f 2876,20. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1144. Aan het postkantoor KAATSHEUVEL en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart Ingelegd f 1001.32. Terugbetaald f 969,03. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 836. VRIJDAG 8 MEI, Jaarmarkt te Waalwijk. WAALWIJK, 2 Mei 1891. In eene Woensdagavond gehouden ver gadering van de commissie voor de vakschool, bestaande uit de raadsleden van der Heijden, Timmermans van Turenhout en van Schijndel, zijn de sollicitanten voor het leeraarsambt in de gelegenheid gesteld het door hen ingezon- dene nader te bespreken en toe te lichten. De commissie werd bij de beoordeeling bij gestaan door de heeren Th. van Delft, Frie .van Iersel, E. Klijberg en Adr. Nieuwen- huizen als deskundigen. Heeren beoordeelaars waren allen uitermate tevreden over het door de sollicitanten geleverde werk, zoodat het opmaken der voor dracht lang geen gemakkelijke taak was. Deze luidt thans als volgt: 1 J. van Elzen, Baardwijk. 2 Jan C. van Lieshout, Waalwijk. 3 A. Bogaerts, Besoyen. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot klerk der posterijen van de 2e klasse aan het post- en telegraafkantoor te Heusden, de heer B. Millenaar, tot dien datum geagre - eerd klerk ten post- en telegraaf kantore te Waalwijk. Bij voortdurend tragen handel in de Langstraat, werden hoofdzakelijk voor het binnenland de volgende veeprijzen besteed Kalf koeien le qual. 230 a 250, 2e qual. ƒ190 a 210, Melkkoeien ƒ175 d. 200, Weikoeien ƒ130 ƒ150, vette dito 70 a 72 ct. per Kg., nuchtere kalveren 12 a 16 weilammeren ƒ3.50 a ƒ4.vette varkens met veel aanbod en weinig vraag 44 a 45 ets. per Kg.; biggen ƒ7 a 10. Hooi. Bij zeer levendigen handel en een prijsverhooging van 3 a 4 per 1000 Kg., werden er in de laatste dagen verscheidene partijen afgeleverd, die zoowel los als geperst verzonden werden. Men besteedt thans voor de beste qualiteit 22 a 23 per 1000 Kg. mindere en afwijkende soorten 13 a 18. Bij kleine partijen besteden de heiboeren voor dadelijke behoefte 24 a 25. De heer D. A. Kakebeen, penning meester van den Noordbr. Wielrijderskring zal Maandag 4 Mei a.s. zijn laatste „propa- ganda-lezing" houden, over den Wielersport en het doel van den algemeenen Nederland se!) en wielrijdersbond, te Dussen, bij den hr. van Beurden. Aan den handel De commissaris van politie in de eerste sectie te Amsterdam, vestigt de aandacht op de practijken van Gerardus van der Benden, geboren te Zalt-Bommel den 12 April 1847, laatstelijk te Utrecht en Rotterdam, thans in de gemeente IJselmonde woonachtig, ofschoon hij als zijn adres opgeeft Hillesluis. Vandaar uit doet hij allerhande bestellingen binnen - en buitenlands door middel van handelsbrieven, voorzien van een kwistig en hoogdravend gedrukt formulier met telegram adres, luidende :„Bender, station IJselmonde." Reeds zijn verschillende afzenders in den val geraakt, en zagen dezen zich, zonder betaling voor hunne goederen te hebben ver kregen, belangrijke schade toegebracht. Gerardus van der Benden werd in 1882 te Amsterdam wegens oplichting en valsch- heid in geschriften tot tuchthuisstraf ver oordeeld. Ook verkeert hij met J. H. Degens en W. J. Siehl, kooplieden, respectievelijk aan de Jacobusstraat en den Noordsingel te Rotter dam woonachtig. Baardwijk, 1 Mei. Gisterenavond is door de onderafdeeling Baardwijk van de R. C. Kiesvereeniging in 't hoofddistrict Waalwijk tot bestuurslid gekozen de heer J. A. J. van Heijst, burgemeesteraan wien tevens het mandaat werd gegeven voor 't uitbrengen der stemmen voor de onderafdeeling. Tol voor zitter, ondervoorzitter en secretaris penning meester der onderafdeeling werden resp. gekozende heeren J. van Heijst, C. van Helvoirt en H. van Deursen. VERGADERING der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, op 30 April 1891. Tegenwoordig alle leden benevens de se cretaris. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ter tafel 1. Het ontwerp-verslag der kamer, betref fende den toestand van handel, scheepvaart eu nijverheid over 1890. Wordt goedgekeurd en vastgesteld. 2. Diverse verslagen van kamers van koop handel in Nederland over 1890. Ter visie voor de leden. 3. Mededeelingen en jaarverslag van de vereeniging het Buitenland. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Missive en bijlagen van de firma Rib- bink van Bork, te Amsterdam, bevattende voorwaarden enz. tot uitbreiding der Neder- landsche Bell telephoonmaatschappij. Kennisgeving als voor. 5. Adres van de kamer van koophandel te 's Gravenhage, strekkende om eene alge meene nationale beweging uit te lokken ten einde bij de regeering en de volksvertegen woordiging aan te dringen tot het verkrijgen van tariefswijziging ten opzichte van de in voerrechten. De heer Fano zal zijn steun niet onthouden ofschoon hij gelooft dat het niet helpen zal. Zooals handel en nijverheid zich volgens de bestaande omstandigheden hebben geves tigd, gelooft hij evenmin dat beschermende maatregelen voordeelig zullen zijn. Na nog eenige discussie wordt besloten adhesie aan het adres der Haagsche kamer te verleenen. Afdruk van een adres der kamer te En schedé als antwoord op voorgemeld request, houdende dat zij zich niet kan vereenigen met het adres der Haagsche kamer. In plaats van herziening der tarieven, waarin de kamer te Enschedé meent te zien «bescherming» wenscht die kamer het vrijhandelstelsel als noodzakelijk te huldigen. Nog worden de volgende besluiten geno men. a. Om den directeur-generaal der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen bij vernieuwing te wijzen op de wenschelijk- heid om dagelijks minstens een paar locaal- treinen in dienst te stellen op de lijn Zwa- luwe—'s Bosch. Op het nuttige en noodzakelijke daarvan, zal andermaal met nadruk worden gewezen De kamer zal zich ook opnieuw tot de Hooge Regeering wenden.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2