Staatkundig overzicht. Frankrijk. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Italië. Griekenland. BINNENLAND» Leder. Schors. UITVOERINGEN. VRIJDAG 8 MEI, Jaarmarkt teWaalwijk. lien bekomen. Beter is zij ingelicht nopens den invoer van huiden gedurende het jaar 1890 uit Antwerpen naar Nederland, hetwelk zich stelt op pl. m. 140.000 stuks, meestal be staande uit gezouten La Plata-huidenKio Grande enz. Hiervan kan men veilig aannemen, dat ruim de helft naar tie provincie Noord brabant is verzouden. Een groot gedeelte daarvan werd alhier bewerkt, behalve nog die, welke uit Havre, Londen en andere stapelplaat sen met bestemming voor deze streek werden verzonden. Ook hiervan kunnen wij met juist heid geen cijfers vermelden. Er schijnt wel eene kleine vermindering te bestaan met de twee vorige jarenmen schrijft dit toe aan den onzekeren toestand, zoowel der lederindustrie, als der huidenprijzen. Het verschil in prijs tusschen gezouten osse- huiden van 20/25 en 25/32 kg. is nog toege nomen. Zoo zijn de hoogste prijzen van de eerste geweest fr. 55 en der laatste fr. 66 per 50 kg. Inlandsche huiden voor zooileder worden liier weinig verwerkter bestaat daarin ook geen handel van eeuige beteekenis. Paardehuiden en kalfsvellen, die zeer in prijs zijn gestegen, vonden meer dan ooit koopers tegen ferme prijzen. De lederhandel is uit den aard der zaak in deze streek belangrijk, niet alleen voor de vele schoenfabrikantenmaar ook voor den groothandel en voor militair gebruik. De prijzen van het lichte zooileder bleven tamelijk stationnair. Men verkocht van f0.50 tot f0.65. Zwaar zoolleder van f0.60 tot 0.77* naar kwaliteit. Alles per halve kg. De hier bestaande leerlooierijen kunnen op verre na de schoenfabrieken in de Langstraat niet gerieven. Vandaar dat de schoenmake rijen veel aanbod krijgen uit -andere plaatsen, in en buiten deze provincie. Buitenlandsch zoolleer wordt bijna niet ingevoerd; alleen Engelsch liezenleder tot den prijs van f0.37* en f0.425 per half kg. Paardeleder betrekt de schoenfabrikant ook bijna uitsluitend uit het binnenland en wel hoofdzakelijk van de paardelederfabrieken uit deze plaats. Voor gelooide halzen, m de wiclit van 4/2 a 5 halve kilo's, werd besteed f 0.95a, f 1.05 per halve kilo; tweede kwaliteit f0.90af0.95 per halve kilo. Stuiten van inlandsche paardehuiden: in de haar f5.— rungaar f6.—, in het smeer zonder klauwen f 5.90 a f 6. De verhooging van 10 a 12 pet., dien de prijs van de schors (gewin 1889) in het voorjaar onderging, en waarvan wij in ons vorig verslag reeds melding maakten, hield ook stand voor het gewin van dit jaar. Dit was voornamelijk het geval bij prima Geldersche schors, terwijl de verhooging in de andere soorten slechts 3 a 4 pet. bedroeg. De prijzen waren f4.50 a f4.60 per oo kg. voor prima Geldersche schors, voor afwijkende soorten f3.60 a f3.70. Tot op heden (voorjaar 1891) hebben deze prijzen zich flmk gehand haafd. Deze staat van zaken is hieraan toe te schrijven, dat de leerlooiers tegenwoordig wel degelijk 4etten op het looigehalte welke de schors bevat en hunne provisie inslaan of wel in de streek zelve of wel bij schorshan delaren, van wie men zeker isdat zij hunne inkoopen in goede streken doen. In Fransche schors ging dit jaar iets meer om, dan in 't vorige, doordien de k\valiteit bevredigend was en de prijzen met die van het binnenlandsche product concurreerden. Slechts enkele partijen lieten te wenschen over. Niettegenstaande de bossclien dit jaar iets hooger verpacht worden, verwacht men, dat de prijzen van de nieuwe schors iets lager zullen zijndaar voornamelijk het hout in prijs is gestegen. De aanvoer (hoofdzakelijk van inlandsche schors) in onze haven, en per spoor en tram, met bestemming voor deze gemeente en environs, bedroeg pl. m. l'/a millioen kg. Het verbruik van vreemde looimiddelen hoofdzakelijk voor de overleerlooierijenis toegenomen zooals eikenhout en quebracho- extracten, het laatste vooral voor de paarde- leerlooierijen en waarvan de prijs is gedaald van f24 k f'26, op f22 a f23, per 100 kg. De zoolleerlooierijen schijnen zich bij het gebruik van Garouille (Afrikaansche wortel schors) in de beste qualiteiten goed te bevinden. Waarlijk de tweede dwaling zou heel wat erger en ernstiger zijn dan de eerste, indien uit de Mei-betooging mocht voortvloeien een reeks werkstakingen met al den dioeven aan hang ervan. En toch is er kans zelfs, dat 't in enkele landen, met name in Belgie, komt tot gedeeltelijke stakingen. De eerste Mei is in landen, die den naam hebben 't ergst door het socialisme te zijn besmetmet kalmte afgeloopenmen zie maar eens naar Duitschland, waar geen of bijna geen voorzorgsmaatregelen waren geno men, en waarvan een „revue der werklieden bataljons" geen ziertje is gebleken, zelfs niet in de mijndistricten. Daartegenover staat, dat er slachtoffers gevallen zijn juist in die landen, wel ker regeeringen zich tot de tanden gewapend hadden: namelijk Frankrijk en Italië. „Und das haben mit ihrem Treiber. die Anarchisten gethan", zou men den dichter van het be kende Loreleilied kunnen nazingen, de anar chisten, die hun kracht zoeken in geweld pleging, in moord en doodslag en die, al komt voor hen de triomf niet, al heel in hun schik zijn als zij weten, dat eenigen doorgaans de minst schuldigen hun leven hebben gela len voor „de goede zaak." De treurige in cidenten die den avond van den eersten Mei in Rome hebben gekenmerkt twee personen werden er gedood en 37 gewond, waarvan 29 militairen zijn 't gevolg van het drijven der anarchisten en dat bij de botsing tusschen de mannen van rust en orde en de opgewonden menigte te Framies (Avesnes) in Fratikrijks Noo-derdepartement zooals nader blijkt negen personen het leven lieten, waaronder vrouwen en kinderen, ter wijl er vijftien gekwetst werden, dat is een feit, waarvan de oproerkraaiers eveneens de verantwoordelijkheid dragen. t En nu de werkstaking zal zij in Belgie s en in Frankrijk's kolendistricten in 't Noor derdepartement geproclameerd worden Ja is 't antwoord van velen en gelijktijdig denkt men aan de treurige gevolgen juist op een oogenblik, dat in het land van Luik de mijn werkers in een hevige agitatie verkeeren, die Zaterdag reeds aanleiding heeft gegeven tot heftige "botsingen, waarbij het aan gewonden niet heeft ontbroken. Er Jieerscht bitterheid te gen den algemeenen BÖad der arbeiderspartij en als 't waarlijk komt tot een staking in t land van Charleroi in 't land van Luik en voor een deel in de Borinage, dan kunnen er nog heel wat incidenten voorvallen. De gemoederen zijn geducht in gisting en al weder 2al wellicht het spreekwoord bewaar heid worden, dat een besluit, in onbedacht zaamheid of overspanning genomen bittere tranen kan doen schreien. Gelijke vrees voor ongeregeldheden en staking heeft men in t Noorderdepartement van Frankrijk, waarheen men enorme versterkingen heeft gezonden en in enkele steden van Spanje als: Bilbao, Barce lona (waar Zaterdag een vijftal patronen tot ontploffing werden gebracht) B elmez enz., maar men meent, dat met de bewaking der anarchisten de beweging zich op het Iberi sche schiereiland niet zal uitbreiden. Te Londen hebben een 4000-tal schrijn werkers en timmerlieden het werk gestaakt hun eisch is hooger loon en minder werk (50 cent per uur en een week van 47 uur uur arbeidj, in Amerika blijven de stakingen hier en daar voortduren, maar van algemeen heid is geen sprake. In de Fransche kamer werd de regeering geïnterpelleerd over de gebeurtenissen te Fourmies en te Marseille, Dumay keurde de te Parijs en in de provinciën genomen maat regelen af. Roche verlangde een parlementair onderzoek. De minister Constans verdedigde de handelwijs der regeering. Hij heeft zijnen dank doen betuigen aan het leger en veklaart eerbied te hebben voor den officier, die last gegeven heeft op het volk te vuren. Toen Roche hierop den minister voor een moorde naar uitmaakte, strafte de kamer hem met berisping. Het voorstel tot het instellen van een onderzoek werd verworpen. Eene dag orde, waarin de kamer verklaart de meeste sympathie voor de arbeiders te hebben, doch vastbesloten te zijn de vraagstukken van maatschappelijke hervorming vreedzaam op te lossen, werd met 371 tegen 48 stemmen aangenomen. men zegt, is dit ook het geval in de kolen mijnen Plateau-Herve. Te Horloz zijn Zondag avond nog eenige vechtpartijen voorgevallen, waarbij de gen darmen drie werkstakers met revolverschoten gewond hebben. Alle gemeenten, waar werk stakers zijn, worden door militairen bezet gehouden. Naar Seraing is een half bataljon infanterie en een half eskadron cavalerie op marsch gegaan. In de kolenmijnen en werkplaatsen van Cockerill staat alles stil, daar ook de metaal werkers dier onderneming der arbeid gestaakt hebben. In alle kolenmijnen van het bekken van Charleroi is de arbeid gestaakt, zoodat er dertigduizend arbeiders rondloopen. Alles is echter rustig en nergens hebben samenscho lingen plaats. In de metaalfabrieken zijn de werklieden aan den arbeid. De mijnwerkers in de Borinaga hebben ook algemeen het werk gestaakt, behalve in de kolenmijnen van Levant, Crachet, Tour Elouges en Bois Boussu. Er heerschte eenige opgewondenheid onder de werkstakers, die stellig beweren het werk niet te willen her vatten. Naar Charleroi zijn gezonden 2 escadrons lansiers van het garnizoen te Brugge; naar Luik 3 escadrens lansiers van het garnizoen te Leuven, benevens het 14de linieregement uit Antwerpen. Uit Hasselt staan 3 escadrons gereed om op te rukken. Het Journal de Bruxelles zegt dat de regeering besloten is de orde stipt te bewaren, doch dat er geen gevaar bestaat, en er geen gewicht gehecht moet worden aan de verontrustende berichten van sommige dagbladen. De aanvoerders der werkliedenpartij, in overeenstemming met de leiders der progres sisten, begeven zich naar de mijndistricten, en zullen al hun invloed aanwenden om de algemeene werkstaking te verhinderen. Er is grond te verwachten, dat zij zullen slagen. SERAING, 5 Mei. De werkstaking zal morgen volledig zijn bij alle takken der groote fabriek van Cockerill, die aan 10,000 arbei ders werk geeft. Voorts strekt zij zich uit over talrijke ondernemingen in het Luiker kolenbekken. De goedgezinden worden te ruggeschrikt door de geweldenarijen der werk stakers, die hen op weg naar de fabriek mis handelen en uitplunderen, terwijl de politie en de troepen niet talrijk genoeg zijn om alle fabrieken te beschermen. BRUSSEL, 5 Mei. Het hoofdbestuur der arbeiderspartij, heden vergaderd met de af gevaardigden der mijnwerkers, heeft besloten de werkstaking der mijnwerkers, die ten doel heeft verhooging der loonen, den achtuur- schen werkdag en het algemeen stemrecht, te steunen. Het bestuur heeft zich er toe verbonden, de werkstaking in al de kolenbekkens van Belgie algemeen te maken. Volgens de' Globe ontving de Engelsche regeering uit Zuid - Afrika onrustwekkende dépêches, volgens welke president Kruger zou verklaard hebben dat hij onmachtig is den Boeren den intocht itVMasholand te be letten, daar het gebleken is dat er een 20 duizend man aan den tocht willen deelnemen, in plaats van 5 duizend. Een dergelijke „trek" was sedert 1837 niet voorgekomen. De Mei-betooging of liever de berichten dienaangaande hebben de verkiezing van den ouden heer van Friedrichsruhe in den rijksdag min of meer op den achtergrond gedrongen en toch is het feit, belangrijk genoeg om in den breede besproken te worden, te meer nu door Bismarck's dankbetuiging aan eene hem bezoekend nationaal-liberale deputatie, de aanvaarding van het mandaat door den ex-kanselier vaststaat. Als een eer rekent hij het zich zitting te nemen in het parlement, waarin hij door een bestrijding van het Duitsch- Oostenrijksche handelsverdrag zal debuteeren. In de Italiaansche kamer werd de beraad slaging over het gebeurde op den len Mei voortgezet. Nicotera verdedigde de handel wijs der regeering, zeide dat er tusschen hem en de ministers over dit punt volkomen over eenstemming bestaat, en dat, als de kamer het gedrag der regeering goedkeurt, zij daar van moet doen blijken, zullende, indien dit niet geschiedt, het kabinet aftreden. Met 235 tegen 133 stemmen werd een dagorde aan genomen, waarin de kamer hare bewondering te kennen geett voor het gedrag van het leger en de ambtenaren belast met het hand haven der orde. Uit Chili wordt gemeld, dat de parlemen tairen (opstandelingen) thans meester zijn in acht departementen en dat hunne leiders, de heeren Manti, Silva en Barros Luco, zich tot eene Regeerings-Junta geproclameerd hebben, die in bedoelde departementen gouverneurs heeft aangesteld. Van een en ander is o. a. aan de Fransche regeering van ambtswege kennisgegeven. Maandag ochtend is in het geheele kolen bekken van Luik het werk gestaakt. Naar Uit Fourmies wordt geseind, dat de Zoudag kalm verliep; de werklieden vertoonden zich niet op straat. Het dagelijksch bestuur blijft permanent vergaderd. De afgevaardigde Roche is aangekomen om van ooggetuigen te ver nemen, of het optreden van militairen nood-_ zakelijk was; hij zegt de regeering te zullen interpelleeren over de „moorden door den minister van oorlog bevolen." Dumay, senator, is van plan daarover te spreken in den senaat. Generaal Loizillon, commandant van het eerste armeecorps, is daarheen om een officieel rapport uit te brengen aan den minister. De bevolking van Fourmies is zeer opge wonden. De begrafenis der slachtoffers is op Maandag bepaald. Verschillende werklieden vereenigingen zullen den stoet volgen, die op 20.000 man geschat wordt. Men is zeer be vreesd voor nieuwe beroeringen, daar het plan voor een manifestatie tegen de regeering bestaat. De vrijwillige brandweer heeft en corps bedankt. De schoolbataljons hebben aan het gemeentebestuur hunne wapenen teruggezonden. Te Sains zijn bij een volksoploop de gla zen verbrijzeld van de spinnerij Dupont. Een detachement cavalerie bewaart daar de orde. In de verschillende Engelsche steden had den Zondag arbeidersbetoogingen plaats ten gunste van den achtuurschen werkdag, welke rustig verliepen, hetgeen den bladen aan leiding geeft tot voor Engeland gunstige vergelijkingen met het buitenland. De groote betooging in het Hyde Park stond bovenaan. Prachtig weder lokte tienduizenden aan, zoo- dat de opgekomen menigte wel een kwart millioen bedroeg. De meeting zelf, waarbij de parlementsmannen der arbeiderspartij, alsmede Burns, Mann en Tillettpleitten voor den internationalen wettelijken achtuur schen werkdag, verliep ordelijk en eindigde met het aannemen eener desbetreffende motie, waartoe trompetgeschal uitnoodigde. Ook de socialisten hielden eene bijeen komst. Dezen vertoonden vele roode banieren, met opschrifen als „weg met den czaar en andere despoten." De politie bleef toeschou wer de demonstraties hadden een zeer rustig verloop. Volgens een telegram uit Rome aan den «Univers» zal 's Pausen eucycliek over de sociale quae9tie, wier bearbeiding reeds voor langen tijd was aangekondigd, weldra open baar gemaakt worden. Leo XIII heeft, om wel te begrijpen redenen, met de openbaar making willen wachten tot na 1 Mei. Hij heeft de encycliek in vier talen laten over brengen in het Italiaansch, Fransch, Duitsch en Engelsch. Zij is samengesteld uit drie deelen de historische, leerstellige (doctrinale) en de practische zijde der quaestie. Het his torische gedeelte beslaat de minste ruimte. Eene bijzondere zorg is besteed aan hetgeen men zou kunnen noemen „het oeconomisch leerstellige" (les doctrines économiques.) Uit dat oogpunt zal het pauselijk document van het hoogste belang zijn en gansch en al oor spronkelijke aanwijzingen bevatten, met het tweeledige doelomdeintellectueele leiding der sociale beweging op zich te nemen en om aan de verdeeldheid onder de katholieken omtrent deze gewichtige aangelegenheid een einde te maken. De H. Vader laat geen enkel element van bet maatschappelijk organisme onaangeroerd. Hij wijst met juistheid den aard, de betrek kingen, de rechten en de plichten van den staat en het individu, van het kapitaal en den arbeid aan. Vooral zet hij in vele bij zonderheden, gelijk eene zoo belangrijke zaak verdient, de werkzaamheid van de beide laat ste uiteen. Deze geheele uiteenzetting wordt beheerscht door ééne algemeene gedachte, die van gerechtigheid. Met niet minder kracht verheft de Paus zijne stem tegen de uitspattingen van het kapitaal en de overdreven opeenhooping der rijkdommen, dan tegen de leer en de on rechtvaardige eischen van het revolutionair socialisme. Plij ziet in de gerechtigheid over en weer en in de erkenning der rechten en plichten van alle factoren in de maatschappij de billijke en met de voorschriften van het Evangelie overeenkomende oplossing van het oeconomisch vraagstuk. In dit geheele gedeelte tracht Leo XIII in eene hoogere en synthetische leer de sociale tegenstrijdigheden, die de partijen en de maat schappij vérdeeld houden, tot eenheid te bren- gen. In de quaestien van practische toepassing staat hij bij voorkeur stil bij het teedere en moeilijke punt, dat men staatstusschenkomst noemt. Hij verklaart zich niet ten gunste van eenige schoolmaar het absolute standpunt latende varen, laat hij in het bijzonder zijne denk beelden gaan over het gebeurtelijke en be trekkelijke, namelijk over de noodzakelijk heid en het raadzame van staatstusschenkomst in de. bijzondere toestanden waarin de te genwoordige maatschappij verkeert, waaruit volgt dat die tusschenkomst niet iets abso luuts en niets gelijkmatigs kan zijn, maar zich moet bepalen tot een practischen maat regel, naar gelang van de behoeften, den maatschappelijken toestand en het tempera ment van elk land. De Heilige Vader omschrijft het deel, dat die tusschenkomst moet hebben ten opzichte van de werkuren, van het minimum-loon, van den kinder- en vrouwenarbeid en voorwaar den van hygiène in de fabrieken. Men verzekert zegt het telegram ten slotte dat de Paus het openbaarmaken de zer, reeds voorlang aangekondigde encycliek telkens heeft uitgesteld, omdat hij, de teedere quaestie der staatstusschenkomst in aanmer king genomen, haar breed heeft willen op vatten en behandelen en juist omschrijven. Te Zanle is de rust ernstig verstoord door een processie, die „dood aan de joden schreeuwde. De gewapende macht moest er zelfs aan te pas komen en op de manifes tanten vuren, van wie er drie gedood en en kele gewond werden. De regeering heeft een oorlogsschip ter assistentie der militairen daar heen gezonden. Ook op de Jonische eilanden en voorna melijk te Corfu is in den laitsten tijd een zekere agitatie tegen de joden waar te nemen. WAALWIJK. Donderdag 7 dezer zal door de harmonie „l'Espérance" onder meer stukken op de har moniezaal worden uitgevoerd 1. Les Danaides, ouverture. Minnen. 2. Blondinette, polka pour piston. Renard. 3. Aux Bords de l'Escaut, fantaisie. Minnen. WAALWIJK, 6 Mei 1891. M'ij. C. F. Washington Taylor is benoemd tot commies der telegraphie van de 3e klasse. De harmonie l'Espérance, alhier, heeft van den heer A. J. de Winter de toezegging ontvangen, dat hij de matinée, welke deze corporatie gewoon is kermis-Dinsdag haren abonné's aan te bieden, door zijne mede werking zal opluisteren. Gaarne verklaren wij den heer de Winter, dat zijn optreden reikhalzend wordt tegemoet gezien en algemeenen bijval vinden zal, voor al ook bij „Waalwijk's schoonen" wier lach-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2