CN Advertentién. aanbesteden BINNENLAND. Burgerlijke stand. Tweede Kamer. Handelsberichten. Johannes Baptist van Drunen JoliannaMariaKlijs, op Zaterdag 16 Mei 1891, Den 15 Mei a. s. Jn1 den WelEdelen zeergeleerden heer J. P. P. T I E L E N P. W. VAN DEN HEUVEL. A. C. YAN DEN HÈUVEL- Openbare Het VERNIEUWEN van een gedeelte der HAVENBE— SCHOEIING in deze ge meente, met bijlevering van de daartoe benoodigde ma terialen. WAALWIJK, 9 Mei 1891. Van de door de teekenschool commissie aangebodene gelegenheid, om het concours- werk der leerlingen te bezichtigen, is ruim schoots door het publiek gebruik gemaakt. Hieruit blijkt duidelijk, dat het een gelukkig denkbeeld geweest is de teekeningen te ex- poseeren, waardoor voorzeker de belangstel ling in en de waardeering van het teeken- ouderwijs zullen toenemen. Over 't algemeen zijn bevoegde beoordee laars zeer tevreden over het tentoongestelde; eene enkele opmerking werd door velen echter gemaakt, namelijk deze, dat uit al het werk blijkt, dat niet voldoende onderricht is gegeven in de leer der perspectief. Mmr nu hierop eenmaal gewezen is, zullen wel spoedig maatregelen worden genomen om verbetering aan te brengen. Zonder iets te kort ie doen aan de ver diensten der andere bekroonden, willen wij er op wijzen, dat onder al het schoone dat de expositie te zien gaf, vooral uitmuntte het door Jos. Dieleman geleverdedie buiten mededinging heeft gewerkt en wiens teeke ningen een stilleven en een concept voor een diplomadoor kenners buitengewoon geroemd worden. Dat hem slechts eene zilveren medaille is toegekend schijnt zijne oorzaak daarin te vinden, dat men overtuigd is dat hij nog beter kan werken dan hij voor de wedstrijd gedaan heeft. Getuige hiervan zijne andere teekeningen, die buiten het concours waren. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om in overweging te geven, ook nu weder een zomercursus te houden, waaraan verleden jaar door een zoo groot aantal jongelui is deelgenomen. Na dit eerste succes had het publiek zeker niet gedacht aan de mogelijk heid, dat die lessen dezen zomer reeds ach terwege zouden blijven. Wij laten hier de lijst der bekroningen volgen lste klasse Lijnteekenen. P. van Huiten Pz. gouden med. A. Kuiten. zeer eerv verm. 2e klasse Lijnteekenen. G. van Huiten Gz. zilveren med. J. van den Hoven idem beiden met gelijke punten. 3e klasse Lijnteekenen J. Snijders zilveren med. 4e klasse Plaatteekenen. F. Kimmel zilveren med. N. Hendriks idem. A. v. Drunen verra. A. v. Delft de twee laatsten met gelijke punten. Ie klasse Natuurteekenen. G. van Roermond gouden med. Ch. Verharen zilveren med. H. Hamers idem. Deze 'twee laatste met gelijke punten, waar door een prijs is bijgevoegd. 2e klasse Natuurteekenen. C. van Steenis zilveren med. C. Trimbach bronzen H. Verwiel eerv. verm. 3e klasse Natuurteekenen. G. 't Hooft bronzen med. J. van Delft idem. J. Groenen eerv. verm. De twee eersten met gelijke punten. Afzonderlijke klasse. Jos. Dieleman zilveren med. Om het grootste succes, waarin onze teeken school zich bij voortduring verheugt, mag men veilig aannemen, dat het gegeven on derwijs uitstekend is en de methode, door heeren leeraren gevolgd, niets te wenschen overlaat. Dat er steeds meer en meer gebruik van zal worden gemaakt is onze innige wensch Als lid van het eerebcstuur der land bouwtentoonstelling alhier trad toe mr. G. J. Heere, burgemeester van Raamsdonk. Door afwezigheid ontving het bestuur eerst deze week het bericht. Door den heer A. M. J. F. van Rijcke- vorsel, te Vucht, voorzitter der maatschappij van landbouw, is voor de a. s. tentoonstelling een gouden medaille aangeboden voor de beste aan gevoerde boter. Uitslag der aanbesteding v;>n zes wo ningen voor den heer Willem de Ruiter, te Rotterdam Gerard van Dijck, Waalwijk f 3600.— H. G. Schoep, Baardwijk f 3539. M. van Eggelen, Nieuwkuik J 3477. Gerard van Huiten, Waalwijk f 3249.— J. de Bont, Nieuwkuik f 3229.— A. Arts, Waalwijk f 3095.— Gerard de Rooij, Waalwijk f 3075. De groote werkplaats bij het werk voor den Nieuwe Maasmond, baanvak Heusden Hagoirt, meer bekend als „het atelier' of bij het volk „de groote smederij" gelegen onder Genderen, verdient ten zeerste dat wij daarbij eens stilstaan en een kort overzicht daarvan trachten te geven. Wij gaan daartoe te eerder over, omdat de gestelde waarschu wing „verboden toegang" vele belangstellen den of nieuwsgierigen op eerbiedigen afstand houdt. In de eerste plaats is het reeds zeer be grijpelijk, dat op eene werkplaats, waar 65 personen aan den arbeid zijn, telkens geen stoornis door nieuwsgierigen kan worden aan gebracht maar van eene andere zijde voor komt deze waarschuwing menig ongeluk, dat door oningewijden daar telkens zou kunnen worden beloopen. Het atelier dan bestaat uit 2 afdeelingen. De eerste met 25 werklieden en 5 smids ovens, de volgende met 40 werklieden en 7 smidsovens. Overal heerscht een volmaakte orde en de chef-machinist weet niet alleen zorg te dragen dat het raderwerk van zijn atelier zoowel in figuurlijken als in werk- dadigen zin geregeld loopen blijft, maar heeft ook zooveel partij weten te trekken van de locomobile van 14 paardenkracht, als met mogelijkheid daarvan zou kunnen getrokken worden. Stel u~ voor dat één zelfde locomobile 12 blaasbalgen van de 12 smidsen geregeld in beweging houdt; voorts 4 draaibanken, aan beide zijden te gebruiken, 7 boormachines, 1 schaafbank, 1 pulsometer doet werken (om de waterleidingen naar de verschillende wo ningen te onderhouden en de op en afko mende locomotieven te vullen) en aan de andere zijde een ponsmachine met een ijzer- knipmachine reuzenkrachten laat verrichten. Wat daar nu zooal gefabriceerd wordt Zie slechts aan de draaibanken, die aan weerszijden van elke bank een wiel in bewe ging hebben, welk ijzeren wiel aldaar lang zamerhand zijne volmaking krijgt. Aan een anderen kant wordt het dikste ijzer langzaam maar zeker doorboord en daartusschen be weegt zich onophoudelijk de schaafbank, nu eens een der rails doorzagende, dan weder een ander ijzeren voorwerp afschavende. Langs de zijwanden zou men meenen in het rijk vap Vulkaan te zijn overgebracht. Daar toch maken die verschillende vurige smidsen, waar voor een dubbel getal smeden, met voorhamers gewapend, het gloeiende ijzer beuken, een zeer fantastisch effect. In de tweede afdeeling is men met de ponsmachine bezig om ijzeren platen op ver schillende zijden te doorbooren, terwijl dezelfde machine aan een tegenovergestelde kant op de gemakkelijkste wijze ijzeren staven van 4 centimeter dikte doorknipt, alsof het door een zachte specie ging. Tijdens ons bezoek was men bezig om aldaar ijzeren kipkarren te fabriceeren, zijnde de gewone zandwagens, die, zoowel wat boven- en onderbouw betreft, aldaar geheel worden afgewerkt. In een aangrenzende loods was men bezig om koperwerk te gieten en verrassend waren de uitkomsten, die na eene afkoeling van een half uur werden verkregen. Met dit vluchtig overzicht vermeenen wij onze lezers eenig idéé gegeven te hebben van de werkzaamheden van de groote smederij. Mocht een technicus, dit lezende, het nog verre van volledig vinden, dat hij dan be denke dat wij deze mededeeling niet voor de technici samenstelden; maar dat de be doeling alleen is om onze lezers eenigzins op de hoogte te houden met hetgeen er in onze onmiddellijke nabijheid plaats vindt. (N. v. H.) De heer Brauckman, als telegrafist uit Transvaal teruggekeerd en met ingang van 1 Mei benoemd tot commies der telegrafie 3e klasse, is geplaatst te 's Hertogenbosch. Het lot der legerwet Van onderscheidene kanten is de balans opgemaakter zijn 13 weifelaars, die meer naar aanneming van 't ontwerp overhellen en 6, die meer neiging hebben om met de tegen standers quand même meê te gaan; 43 leden worden zeker geacht vóór te stemmen en 36 tegen; vermoedelijk zal dus de eindstem ming 56 tegen 42 zijn; maar al verschilt 't ook een paar stemmen in de eene of andere richting, algemeen houdt men de aanneming van het ontwerp voor verzekerd en daarom draaien veel katholieken ook reeds bij en zoeken in matigings-amendementen hun heil. Het zal echter niet baten, want de regeering is vast besloten op geen enkel hoofdpunt toe te geven. Aldus schrijft de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. Uit den Haag meldt men aan de Zw. Ct. dat met 1 Jan. 1892 eene zeer aanzien lijke tariefsverlaging voor het personenvervoer op de spoorwegen in al de drie klassen zal intreden. Die verlaging zal vermoedelijk niet minder dan 30 tot 40 procent bedragen, met opheffing echter van de reductie voor retour- kaarten Het zal niet het eigenlijke kringen tarief wezen, waartegen de Hollandsche maat schappij voor ons kleine land groote prac- tische bezwaren had. Jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de tweede kamer en burgemeester van Amersfoort, is tot gouverneur van Suri name benoemd, ter vervanging van jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. In den na,cht van 6 op 7 dezer, ruim ten 21/g uur, werd door twee wakers van het station Maas te Rotterdam brand Qntdekt in een gedeelte van het rijks entrepotaan de Spoorstraat achter het station Maas (voor malige marinewerf.) Het uitgestrekte gebouw is* met zijn gan- schen inhoud, bestaande uit groote partijen wijnen, cognac, arac, champagne, suiker, manilla-sigarentabak enz. eene prooi der vlammen geworden. CajiclleHemelvaartsdag. Onze zangers gaven heden namiddag 't gebruikelijk concert in de school in de Nieuwstraat. Was door ziekte in een paar gezinnen en door andere oorzaken de opkomst geringer dan gewoonlijk, de uitvoering der zangstukken was zoo goed als ooit. 't Program was afwisselend genoeg, zoodat alle toehoorders iets van hunne gading kregen. Hebben wij een woord van lof voor allendie hunne medewerking boden voor den feestdag, het is ons eene behoefte dit maal eens afzonderlijk de heeren A. Verheij- deu Az. en A. Sprangers te vermelden als jongeluidie zich bijzonder verdienstelijk maken. i_jjaos33jgBm m ■iiipiii IIII CAPELLE. Van 1 April tot 1 Mei. GEBORENWilhelmina Maria d. van Arnoldus Konings en Anna Zwart Maria d. van Johannes van Beek en Jcnneke de Rooij- Adriana d. van Hendrik Hoefnagel en Anna Magrita Vos Johanna Jacoba d. van Hendrik Molegraaf en Maria Faro Gijs- bertje d. van Johannes Simons en Neeltje den Hartog Jacob z. van Cornelia van Tilborgh en Jenneke de Bruijn Albertus z van Martinus Faro en Geertruij van Seist Arie z. van Maurits Koenen en Elisabeth Adriana Hommel Daniel Noach z. van Johannis Jacobus van der Waals en Anna Sophia Oerlemans Dina d. van Jan van Tilborgh en Antonia Adriana van der Schans. OVERLEDEN Gelde de Jong, 5 jaren Johanna Mouthaan, 88 jaren Maria Johanna Boe- ser 2 maanden Mai tinus Rosenbrand echt genoot van Anna Maria Verduijn 57 j. HUWELIJKS-AANGIFTEN: Cornelis Boeser^ 36 jaren en Heiltje de Haan, 29 jaren Tho mas de Rooij, 23 jaren en Dingena Hen- drina Wagemakers, 20 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Jan Cornelis Paans 24 j. en Wouterina Venus, 22 jaren, te Bc- soijen Cornelis Boeser, 36 jaren, en Heiltje de Haan 29 jaren Willem Roomer, 29 jaren en Neeltje Kreeft 23 j. te Rotterdam. HUWÈLIJKS-VOLTREKKLNGCornelis Boeser, 36 j. en Heiltje de Haan. DRUNEN. Over de maand April. GEHUWD: Martinus van de Ven, te Nieuwkuik 27 j. en Johanna van Helvert 25 jaren, Petrus Mostermans, wedr. van Theodora van Beurden 36 j. te Nieuwkuik en Catha- rina van Drunen 33 jaren. GEBOREN Wouterina, d. van Jacobus Bataille en Geertrui Vermeulen Wilhelmus Ilen- drikus z. van Hermanus Greve en Magda- lena Susanna 't Hooft Cornelia d. van Arnoldus Klerks en Gijsbcrdina van Son Petrus z. van Cornelis Brok en Cornelia van de Wiel Jozephus Antonius z. van Hu- bertus Hermanus Engelbertus Brugman en Jacoba Helena Maria Krol Cornelis Ma- rinus z. van Antonie van Helvert en Ber- nardina van Bers. OVERLEDEN: Frederik Nelis8dagen Johanna Biezemans echtgenoot van Martinus van de Veerdonk 63 jaren Adriana van Rooij wed. van Leonardus van Ilalder 54 jaren Maria Elisabeth van Wel, echtg. van Gijs- bertus van Noort 71 j. Marius Schapen donk 7 m. Cornelia Cierx echtg. van Andries van Delft 34 jaren, BAARDWIJK. GEBORENAdriana Jacoba d. van L. van Crom- voirt en J. M. Schoofs Gerrit Adriaan z. van J. M. van Herwijnen en G. Nieuw koop Petrus Martinus z. van G. Hessel- bertli en H. Voogd Gijsbcrdina d. van W. van Noort en C. van Cromvoirt Pie- ternella Catharina d. van G. Laros en J. de Kloe Jacobus Gerardus z. van C. Maas en B. L. de Beer Johannes Petrus z. van L. Burmanje en M. van Leent Laurentius z. van J. H. Sustrunck en A. Kolsteren. OVERLEDEN: I.aurens Pullens 3 rn.Adrianus Drijvers 27 j. Cornelis Krol echtg. van Maria Catharina Kipping 45 j GETROUWD: Theodorus Kroot 35 jaren te Waal wijk en Adriana Verhoeven 29 jaren, In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer heeft o. a. ook de minister vun oorlog nog het woord gevoerd, ter beantwoording van verschillende sprekers. Op de vragen van den heer Vermeulen antwoordt hij, dat de regeering de hoofdbe ginselen der wet, die daarvan een integreerend deel uitmaken niet kan blijven verdedigen, indien daarop inbreuk wordt gemaakt. Of amendementen met die hoofdbeginselen al of niet vereenigbaar zijn, is bij de behan deling der artikelen uit te maken. Of het wenschelijk is de behandeling te verdagen, opdat de regeering de amendemen ten kunne nagaan in verband met de in voeringswet, hierop antwoordt de minister, dat de regeering zich ten volle bereid ver klaart door te gaan, en zich in staat gevoelt de behandeling ten einde te brengen. Hierna is op voorstel van den heer Schim- melpenninck van der Oijen met 48 tegen 30 stemmen besloten de beraadslaging te sluiten. De motie van Domela Nieuwenhuis, waarin de hoofdstrekking van het ontwerp werd af gekeurd, is verworpen met 71 tegen 5 stem men. Die van Vermeulen, waarbij de financieele en persoonlijke lasten te zwaar genoemd worden, verworpen met 51 tegen 24 stemmen. Met 49 tegen 27 stemmen is aangenomen eene motie Rutgers, luidende „De kamer, van oordeel, dat aan het aan hangig wetsontwerp terecht ten grondslag is gelegd het beginsel van persoonlijke dienst vervulling door alle dienstplichtigen, gaat over tot de orde van den dag." Tegen deze motie stemden ook Schaepman en zijne geestverwanten. Ten slotte stelde den heer van Houten voor de behandeling van het ontwerp uit te stellen tot een nader te bepalen dag. Deze motie wordt Dinsdag te U/2 ure behandeld. WAALWIJK, 8 Mei. Bij een aanvoer van ruiin 500 stuks hoornvee ter jaarmarkt van heden, was de handel iets vlug ger voor kall'beesten docli flauw voor wei vee, ondanks het aangename groeizame weder der laat ste dagen, tengevolge waarvan het grasgewas zeer bevorderd is. Kalfkoeien f 130.— f 270.— tot f Kalfvaarzen f115.a f190.tot f Weilammeren aangevoerd pl.m. 220 stuks f3.75 a f6.50 per stuk. Jonge varkens aangevoerd 290 stuks, verkocht van f4,25 a f 6.75. Ter botermarkt aangevoerd 498 KG., van f 1,20 a fl,30 per KG. Eieren f 2,50 a f 3.per 100 stuks. Op de looiersbeurs was tamelijk veel be zoek. In licht zoolleder voor de schoenen fabrieken in de Langstraat was tamelijk veel vraag, tegen vaste prijzen namentlijk f 0.525 a fü.625 per halve KG. naar qualiteit. Dik beleerd zoolleder met vraag voor militair schoeisel f 0.65 a f0.775 per halve KG. In huiden is de markt flauw gestemd. In Antwerpen en Havre verwacht men in de meeste soorten achteruitgang der prijzen. De looierijen werken geregeld door, doch over 't algemeen minder dan vroeger. Voor nieuwe inlandsche schors zijn nog geen prijzen op levering bekend gemaakt. Men verwacht die iets lager dan verleden jaar. Nieuwe Fransche wordt aangeboden tegen f65 a f72 per 1000 KG. naar qualiteit in bussels franco station van bestemming. De schors is uitmuntend gewonnen en bezit dit jaar een groot looigehalte. ■fa-se tfDy.grs. flXflXcO hopen onze dierbare ouders en vo hunne 40-jarige echtvereeniging^ !p te vieren. ujjjy Dongen, 8 Mei 1891. Sr Hunne dankbare kinderen w en behuwdldnderen. "V oor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik, mede namens mijne kinderen behuwd- en kleinkinderen, hartelijken dank. Dewed. J. P. P. TIELEN-Coolen. Drunen, 4 Mei 1891. oor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van ons huwelijk ondervon den, betuigen wij bij deze, ook namens we- derzijdsche familiën, oprechten dank. Waalwijk9 Mei 1891. Van Dijk, van CAPELLE, zullen des voormiddags 11 uurten Raadhuize aldaar, in het OPENBAAR Het bestek ligt van af heden op de gemeente-secretarie ter inzage. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den timmerman J. M. de JONG alhier, terwijl aanwijzing in loco zal plaats hebben twee uren voor de aanbesteding.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2