Nummer 40. Zondag 17 Mei 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Staatkundig overzicht. ANTOON TIELBN, BUITEN LAND. Belgie. Frankrijk. Portugal. Engeland. Duitsfhland. Italië. UITGEVER: "Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwpselie en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnonentsprije per 3 maanden/1,G0. Franco per post door het gehecle rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarto /en 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dat de stakingsbeweging in de Belgische kolendistricten haar hoogtepunt heeft bereikt staat vast, maar eer de meer dan 70000 stakers allen weer aan den arbeid zijn, zul len er, zelfs in 't allergunstigste geval, nog wel eenige dagen verloopen 't gaat uiterst langzaam en in 't centrum, waar men van een staking eerst niets wilde hooren, schijnt men er nu eerst recht pleizier in te krijgen. Kalm, uiterst kalm is 't Woensdag in Frank- rijks kamer toegegaan. Het wetsvoorstel be treffende het wedden bij wedrennen moest iii behandeling komen en zoo vreedzaam wa ren de heeren gestemd, dat zij zelfs van de algemeene discussie afzagen. De artikelen 1, 2 en 3 werden voetstoots aangenomen en na eenige discussie ook artikel 4, dat met straf bedreigt hen, die den totalisator exploiteeren Artikel 5 werd even spoedig binnengeloodst en zoo zullen dus in Frankrijk de verbete ring van het paardenras zij bekostigen, die den speelduivel geen weerstand kunnen bie den en dat zijn over het geheel juist dezul ken, die 't niet al te breed hebben. Het Pruisisch heerenhuis heeft thans de wet op de inkomsten-belasting met groote meerderheid in de redactie van het huis van afgevaardigden (4 pet. voor de inkomens bo ven de 100.000 mark) goedgekeurd, onder aanneming eener motie, waarbij het stelsel van progressie en een overschrijden van het maximum van 4 percent wordt afgekeurd. Op 't oogenblik is 't een aanslag op het leven van den grootvorst-troonopvolger van Rusland, den 23jarigen Nicolaas, die aller wegen opzien heeft gebaard. De grootvorst is in den vorigen hertst een reis gaan doen door 't verre oosten, om eerst in den zomer van dit jaar weer te keeren door Siberie. Engelsch- en Nederlandsch-Indie zijn, zooals men weet, al bezocht, Oost-Azie wordt nu doorreisd en in de nabijheid van de stad Kioto in Japan, is de grootvorst nu aange vallen door een Japanner, die hem met een sabel verwondde. Dit geschiedde 29 April (11 Mei) en de grootvorst werd aan 't hoofd gewond. De dader, een politiebeambte, werd in zijn toeleg een tweeden slag te brengen, door prins George van Griekenland verhin derd. Veel bijzonders weet men nog niet om trent dezen aanslag, alleen meldt men ter geruststelling, dat er geen gevaar voor 's prin sen leven bestaat en dat men wel zal te doen hebben met de uiting van haat van den Ja panner tegen al wat vreemd is, maar erg gekalmeerd zijn de gemoederen toch nog niet, men herinnert zich de plotselinge on gesteldheid van den 20jarigen grootvorst Ge orge, die in Indie plotseling de terugreis moest aanvaarden. Er werd gesproken van een ongeval, van tering enz., maar iets ge heimzinnigs was er en bleef er bestaan en ook nu weder klinkt de mededeeling zóó onbestemd, zóó flauw, dat meu allicht ge neigd is er iets meer achter te zoeken, dan een doodgewoon ongeval, dat evengoed een ge woon sterveling had kunnen treffen als den aanstaanden heerscher over het machtige Rus sische rijk. Men verhaalt te Parijs of men er grond voor heeft, dan wel ol men het slechts gist, is niet duidelijk dat de aanslag, in Japan op den Russischen kroonprins gepleegd, ei genlijk in het geheel geen aanslag is geweest en dat de prins bij ongeluk zichzelven heeft verwond. De prins, dus wordt verhaald, had bij den Russischen consul te Tokio gedineerd en wandelde in den tuin, toen opeens een Ja panner uit een boschje te voorschijn trad en om een aalmoes vroeg. Nu schijnt de aanstaande keizer aller Rus sen wat schrikachtig te zijn en in voortdu rende» angst voor nihilistische aanslagen te verkeeren, zooals o. a. onlangs te Bombay bleek, waar hij doodelijk ontstelde door hel springen van een flesch spuitwater, en iets later van een Russischen israëliet schrikte, die hem aansprak. Ook thans meende hij een aanvaller voor zich te zien hij trok haastig zijn degen en bezeerde zich daarbij vrij ernstig aan de binnenzijde van de lin kerhand. De arme bedelaar werd door 's prinsen gevolg deerlijk toegetakeld, tot de zaak op gehelderd werd. Voor ons zal ze 't nog een weinig meer dienen te worden, want we zitten nog steeds met den politieagent en de sabelslagen van het eerste bericht, die in het tweede onver klaard blijven. In de Londensche Standard wordt de zaak voorgesteld, als had de politieagent den aan slag gepleegd in een vlaag van krankzinnig heid of uit geestdrijverij. In dit bericht wordt zelfs de naam van den agent opgegeven Tsuda-Sango. De Mikado en de ministers zijn aanstonds den kroonprins hun leedwezen gaan betuigen. Op het Grieksche eiland Corfu ziet 't er hachelijk uit, zelfs zijn er nu twee joden ge dood en zij, die met boos opzet de gemoe deren hebben opgezweept, dragen een groote verantwoordelijkheid. De troepen houden de jodenwijk dicht ingesloten en reeds nemen verschillende mogendheden o. a. nu weer En geland, Oostenrijk en Frankrijk, maatregelen om in geval van nood hun onderdanen te beschermen. Berichten uit Haïti, over New-York ont vangen, melden dat er een burgeroorlog dreigt. Gedurende de jongste weken stond staats president Hyppolite bloot aan vier aanslagen op zijn leven. Dezer dagen vuurden vier in hinderlaag gelegen mannen nabij Jacmel op hem. Twee zijner volgelingen werden gedood. De staatspresident bleef ongedeerd. De moor denaars ontsnapten. Meer dan drieduizend metaalwerkers heb ben Donderdag te Brussel het werk gestaakt. Na eene vergadering in het Volkshuis ge houden te hebben, begaven de metaalwerkers zich in optocht naar Molenbeek teneinde de daar werkzame arbeiders tot staking over te halen. Verscheidene etablissementen in de stad zullen tengevolge der werkstaking geen electrisck licht hebben. De burgemeester heeft aan het bestuur van den arbeidsbond een brief gezonden, waarin hij zegt, tot nader order geen bijeen komst op den openbaren weg te zullen dulden, en dat de politie bevel heeft gekre gen, elke samenhooping uiteen te drijven, welke aanleiding kan geven tot wanorde of tot belemmering van het verkeer. Met machtiging van den minister van oorlog maakt generaal Saussier met generaal De Miribel, hoofd van den generalen staf, een plan voor groote manoeuvers, waaraan deel zullen nemen de vijfde, zesde, zevende en achtste legerkorpsen. Deze zullen gesplitst worden in twee legers onder bevel van generaal Galifet en van generaal Davout, hertog van Auerstadt. Ge neraal Saussier zal de eerste positie» der legermachten aangeven. Deze manoeuvers zijn de grootste, die door eenige mogendheid werden uitgevoerd. Het hoofddoel is de werking na te gaan, die het Lebelgeweer zou kunnen hebben, en welke wijzigingen de gevechtstaktiek behoeft bij gebruik van rook vrij buskruit. Bij de behandeling der douane tarieven in de Fransche kamer, heeft de heer Meline het hard te verantwoorden gehad tegenover de kritiek, waarmede de heer Léon Say hem en zijn stelsel heeft aangevallen. Die rede van Léon Say is een meesterstuk in zijne soort. Hij heeft Méline heen en weder gedraaid op een gloeienden rooster, en dat alles met eene gratie en een goeden toon, zooals maar weinig parlementairen re denaars eigen zijn. Want men moet de quaestie van vrijhandel en bescherming zoo grondig kennen als Léon Say, die haar in zijne geheele staatkundige loopbaan heeft bestudeerd, om met die zekerheid van toets de protectionisten te zetten voor de gevolgen van hun drijven. Duurder brood en duurder kleeding voor den werkman, dat is ten slotte de heilstaat, waar de protectionisten ons heenvoeren. Ten tijde dat de groote massa dit begrijpen zal, is het gedaan met den beschermingsharts tocht, en het was goed dat menschen als Léon Say met zoo groote helderheid van betoog dit op de tribune der kamer kwamen uiteenzetten, om eindelijk aan de kiezers te doen inzien, dat men hunne belangen achter stelt bij die van een klein aantal patroons, en dat eene reactie hiertegen niet kan uit blijven. Op dit oogenblik de werklieden te doen gevoelen, dat men de graanrechten verhoogen wil en dat men dus het brood duurder wil maken, en dat nog wel bij een gevreesden slechten oogst, dit is kwalijk van pas om de renteniers gerust te stellen en de beurs weder tot rede te brengen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is voor den ingang van het ministerie van binnenlandsche zaken een dynamietbom ont ploft. Schade werd er echter niet door aangericht. Een gelijksoortige moord als indertijd die van De Tourville in Tirol, baart in Wales opzien. Eene Amerikaansche dame uit Bal- timore, Duncan, werd bewusteloos en stervend gevonden met ingeslagen hersenen bij Bet- tusycoed in het gebergte. Haar echtgenoot is gearresteerd als verdacht den moord te hebben gepleegd. De Italiaansche stoomboot „Stura," van Napels naar New-York, met 860 landver huizers aan boord, is Woensdag avond bij Europa Point in aanvaring gekomen met de Engelsche stoomboot „Bucaneer." Er ontstond eene groote paniek onder de landverhuizers, maar gelukkiglijk is er geen enkel slachtoffer. De beide stoombooten hebben averij beko men. De Italiaansche stoomboot zoozeer dat het noodig was, per telegraaf het zenden van eene andere boot aan te vragen, om de landverhuizers naar New-York over te brengen. Door de Londensche politie is ontdekt, dat zich in de hoofdstad des rijks verschei den Fransche anarchisten van de meest ge avanceerde soort ophouden. De politie ziet nauwkeurig toe, dat de heeren geen kromme sprongen maken. Ook in onze negentiende eeuw zijn er nog menschen, die aan den „steen der wijzen" gelooven en dat middel om goud te maken zoeken, evengoed als in de middeneeuwen. Wie daaraan mocht twijfelen, kan het leeren uit een zaak, welke dezer dagen voor de rechtbank van Marlborough-Street te Londen in behandeling kwam. Daar verscheen een alchimist, Eduard Pinter genaamd, die be schuldigd is van een poging tot oplichting. Die alchimist beweerde een geheim middel ontdekt te hebben om van een sovereign drie te makenals men hem 20 van die goud stukken geeft, doet hij ze in een smeltkroes en levert genoeg goud voor 60 sovereigns. Een voornaam Londensch goudsmid, de heer Streeter, werd door zekeren graaf Kearney met den wonderman in betrekking gebracht. Streeter ging naar het laboratorium en Pinter maakte daar in zijne tegenwoordigheid uit één sovereign een staaf goud, ter waarde van drie, en de essayeurs Johnson en Matthez, aan wien hij die staaf ten onderzoek zond, verklaarden dat het goud was van 21 a 22 karaten. Pinter stelde nu aan Streeter voor, dat deze een groot laboratorium voor hem in richten en hem 40.000 p. st. in goudgeld geven zou, waarvan hij dan voor 100,000 p. st. goud zou maken. Streeter hield zich alsof hij daartoe geneigd was. Hij stelde voor, het te bewerken goud liever aan staven te leveren, maar Pinter zei, zooals hij wel verwachtte, dat dit niet kon, „omdat zijne berekeningen gegrond waren op gemunt goud." Er werd nu bepaald, dat Pinter nog eens een groote proef zou nemen in de werkplaats van den heer Streeter. Daar deed Pinter 20 sovereigns in een smeltkroes en haalde daar uit een staaf goud, welke, als zij van goed allooi is, een waarde heeft van 50 sovereigns. Maar daarop kwamen twee geheime politie agenten, die Streeter in de werkplaats ver borgen had, te voorschijn en namen Pinter in hechtenis. Hij verscheen, gelijk we reeds zeiden, een paar dagen geleden voor de rechtbank in Marlborough-Street. Daar werd, na verhoor van beschuldigde en getuigen, de verdere behandeling van de zaak een week uitgesteld, in welk tijdsverloop men de door Pinter van de 20 sovereigns gemaakte staaf goud zal onderzoeken. Een ter dood veroordeeld moordenaar, Busch genaimd, heelt in de gevangenis, te Gllstrow (Mecklenburg), te zamen met zijn bewaker, een poging tot moord en ontvluch ting gedaan. Hij was, omdat men hem ge vaarlijk achtte, aan den muur vastgeketend, maar zoo, dat hij toch op zijn bed kon liggen. Nu wist hij den man, die hem voortdurend moest bewaken, over te halen, hem een steekbeitel en een vijl te verschaffen. Met behulp daarvan werd hij van zijne ketenen bevrijd. Busch ging nu op zijn bed liggen, dekte zich toe en hield zich alsof hij in onmacht lag, een soort van toeval, met krampachtige zenuwtrekkingen. Dat was om den hoofdci pier in de cel te lokken en hem zijn sleutels af te nemen, om daarmee te ontvluchten. De oppasser schelde, de hootdcipier kwam voor het luikje in de deur, en toen hij hoorde dat Busch een toeval had, kwam hij binnen. Hij boog zich over het bed, om het op te slaan, en op dat oogenblik pakte Busch hem bij de keel, terwijl de oppasser hem van achteren aanviel en op den grond wierp. Een ander beambte, door het gedruisch ontwaakt, kwam nu toeschieten en maakte zich van Busch meester. De oppasser snelde nu de cel uit, sloot de deur en wilde vluchten, maar hij werd nog in tijds gevat en in de boeien geslagen. De aangevallen hoofdcipier werd met moeite weer tot bewustzijn gebracht. De gemeenteraad van Rome heeft eene nieuwe belasting op de huurwaarde aange nomen. Tengevolge van de hevige regens en dientengevolge smelten van de sneeuw op de bergen, rijst het water van de rivieren in Noord-Italië op onrustbarende wijze. De commissie van onderzoek naar de ontploffing in de kruitfabriek bij Rome heeft haar werk voleindigd en is van oordeel, dat de hoogstwaaischijnlijke oorzaak der ont ploffing geweten moet worden aan de zelf ontbranding van vuurpijlen, waarvan er ver scheidene soorten in de fabriek aanwezig waren.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1