Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. Een vreeselijk spoorwegongeluk is te Tou- tersfordin Pennsylvania geschied. Daar is een trein, die met ongeveer honderd man nen was afgezonden om een boschbrand te blusschen, ontspoord en midden onder het brandend geboomte gevallen. De waggons vatten vlam en 70 80 mannen kwamen, volgens de eerste berichten, in de vlammen om. In berichten uit Mexico ontvangen wordt als een sterk loopend gerucht gemeld, dat er een gevecht heeft plaats gehad tus- schen twee schepen, de „Charleston" en „Italia" en dat laatstgenoemd vaartuig ver nield is. Te Washington is evenwel geen bevestiging van dit gerucht ontvangen. WAALWIJK. Koninklijke „Oranje Doelen", CONCERT, door de harmonie „l'Esperance", op Zondag 17 Mei a. s., 's namiddags hl/a uur, in den tuin van „Musis Sacrum", bij ongunstig we der op de zaal. Zie verder programma. SPRANG. UITVOERING van de kerkelijke Zang- vereeuiging „Excelsior," in het kerkgebouw der Nederl. Herv. kerk, op Maandag 18 Mei 1891, aanvang 2]/2 ure precies. Entree 10 ets. Zie verder programma. WAALWIJK, 16 Mei 1891. A. s. Dinsdag zal ten gemeentehuize te Baardwijk, eene vergadering plaats hebben van de meest belanghebbende gemeentebe sturen én de kamer van koophandel te Waal wijk, bij het instandhouden van het voetpad over de spoorwegbrug in den Baardwijkschen Overlaat. Onze gemeente, die met recht trotsch mag zijn op de vele schoone winkelswelke er gevonden worden, is thans weder verrijkt met een prachtig magazijn van manufacturen, het grootste en schoonste der gansche straat. Wij bedoelen het nieuwe gebouw tegenover de R. C. kerk, door den heer Is. van Leeu wen daargesteld en waarin hij thans zijne zaak heeft overgebracht. Met zijn eenvoudigen maar sierlijken gevel, met zijne groote spiegelruiten maakt het een zeer schoon effect en strekt Waalwijk wezen lijk tot sieraad. Het is onder opzicht van den architect Jos. van Ree gebouwd door den aannemer G. de Bont, te Nieuwkuik. Voor de 31/g°/0 geldleening, groot f8500 ten laste der gemeente Baardwijk is inge schreven als volgt f3500 tegen 99 ten honderd, f5000 98 beiden door den heer Le Blanc. f8500 tegsn 9713/16 ten honderd, door de heeren Timmermans Wz., kassiers te Waalwijk. De inschrijvingen zijn aan den heer Le Blanc toegewezen. Met ingang van 1 Juni zullen, behalve wijziging van den tegenwoordigen treinenloop tusschen Moerdijk's Bosch, worden bijge voegd twee locaaUreinen in elke richting, doch een personentrein in elke richting uit vallen. Er zal dus dan zesmaal per dag heen en weer kunnen worden gereisd, dus voor de lijn MoerdijkZwaluwe tweemaal meer dan thans. Naar wij uit goede bron vernemen heeft zich teHeusden eene commissie gevormd tot exploitatie van een paardentram van Heus- den naar het station Drunen vice versadie op alle aankomende treinen zal rijden. De zaak van W. J. Senderman, voor heen provisor in de apotheek van de firma Van Gils te Waalwijk, en beschuldigd van moord of poging tot moord op zijne vrouw gepleegd, zal in hooger beroep door het ge rechtshof te 's Hertogenbosch behandeld wor den op Woensdag 20 Mei a.s. De rechtbank aldaar veroordeelde hem wegens „moord" tot 15 jaren gevangenisstraf, niettegenstaande de officier van justitie slechts 3 jaren eischte. Mr. Loeft, advocaat-procureur, zal den be schuldigde als raadsman ter zijde staan. Z. M. de keizer van Duitschland zal bij zijn in Juni aan ons land te brengen be zoek met zijn jacht te IJmuiden aankomen, hij zal worden gesalueerd door een Neder - laudsch eskader, waartoe o. a. zullen behooren: Hr. Ms. schroefstoomschepen le kl. koningin Emma der Nederlanden, Van Galen (uit O. I. terugkomende) en Johan Willem Friso (uit Curasao terugkomende), de pantserdek- korvet Sumatra, een drietal ramschepen en eenige rammonitors. De vice-admiraal J. B. A. de Josselin de Jong zal, naar wij vernemen, met het com mando over dit eskader worden belast. De stad Antwerpen richt, voor al de Zondagen tusschen 5 Juli en 13 September 1891, haar 7e bestendig Festival in, aange boden aan al de zang-, fanfare-, harmonie- en symphoniemaatschappijen van het land en den vreemde. Elke maatschappij mag, voor hare deelneming, den dag kiezen, die haar het best bevalt. De waarde der premien en medaljes bedraagt ongeveer 6000 fr. De eerste premie is 1000 francs voorde maatschappijen en 200 francs voor de bestuurders. De maatschappijen, die het prospectus niet moch ten ontvangen hebben, wordt verzocht het per briefkaart te vragen aan den burgemeester der stad Antwerpen. De regelings-commissie heeft tot voorzitter den schepen Georges Gits en tot secretaris den heer Aug. Possemiers gekozen. Men seint aan het „Vaderland" uit ParamariboHet gepeupel treedt oproerig tegen de burgerij op. Eenige personen zijn al verwond. Door de oneenigheid tusschen de heeren Lohman en Kalff wordt de hand having der orde bemoeilijkt. Er heerscht eene algemeene paniek. Plet bal der staten en verdere feesten zijn daarom afgezegd. De toestand is zorgvol. Juist op het punt naar Antwerpen tc vertrekken, werd Dinsdagnamiddag omstreeks 6 ure, aan het station Dordrecht door de politie de hand gelegd op een jongmensch, zich noemende J. v. d. V., oud 19 jaar, smid, woonachtig te Amsterdam, die door de po litie per telegraaf, onder den naam van Jan Groen, was gesignaleerd, als verdacht van diefstal van een zilveren horloge met gouden ketting, een bukskin pak, een portemonnaie met ongeveer f 23 aan specie en eenige andere voorwepen van waarde. Benevens eenig geld werden al deze zaken op den verdachte bevonden en kwam er tevens een revolver en een groot aantal scherpe patronen voor den dag, die hij voorzeker niet met eene goede bedoeling bij zich droeg. Dit gevaar lijk wapen alsmede de ontvreemde voor werpen werden in beslag genomen, terwijl de verdachte ter beschikking der justitie naar Amsterdam is getransporteerd. Donderdag morgen omstreeks halfnegen ontstond een geweldige brand in de stoom- meelfabriek „De Sleutels," van de firma De Koster en Co. te Leiden. De brand nam dadelijk over het geheele gebouw zulk een omvang, dat aan blusschen niet te denken viel. De vlammen sloegen aan alle kanten uit en verhieven zich hemelhoog. De hitte was on verdragelij k, zelfs op geruimen afstand, zoodat de spuitgasten met de slangen op grooten afstand moesten blijven. De brand is vermoedelijk ontstaan door het warmloopen van een wals. Toen men het ontdekte was het te laat. Door de trek king of zuiging van de ventilators werd het vuur aangewakkerd. Om half elf was het gedeelte van het ge bouw, waar de maal werktuigen stonden, uit gebrand, en waren de muren ingevallen; doch toen begonnen de silo's in het ander ge deelte te branden, waar een groote hoeveel heid graan aanwezig was. Alles ging in de vlammen op. Het verbrande gebouw was pas. 8 jaren oud. Er waren pas drie nieuwe ma chines in werking gesteld. Het op anderhal ven meter afstand aan grenzende gebouw, voor 2 jaren opgericht, is vrij gebleven, niettegenstaande het 't hard te verantwoorden had. Door den nauwen doorgang konden de spuitgasten daar ook niet bij komen. Ook in dit gebouw, uitslui tend voor magazijn bestemd, was een groote hoeveelheid meel voorhanden. Het was echter brandvrij gebouwd. De schade is zeer groot; het verbrande gebouw met machines en voorraad meel be draagt minstens f 150.000. Alles is echter voldoende verzekerd bij 2 Brusselsche maatschappijen, die daarop weer herverzekeringen gesloten hebben. Het niet verbrande gebouw is niet verze- zekerd; de inhoud meel echter wel. Voor eenige dagen werd ten kantore van den heer Ketjen, firma Schattenkerk en Comp., te Doesburgeen valsche wissel ge presenteerd en uitbetaald, groot f 10,000. De vermoedelijke dader, zekere N., compagnon van den heer Fr., koopman in granen en ko loniale goederen te Doesburg, is sedert voort vluchtig. Men meldt uit Roermond Te Swalmen heeft Dinsdag de herbergier H. T. getracht zijne vrouw te dooden, door middel van eene revolver. Na twee schoten gelost te hebben, welke misten, gelukte het haar te ontvluchten. De dader is door de maréchaussées van Roermond aangehouden. Door eenige ingezetenen van St. Ja- cobie-Parochie was bij den minister van jus titie eene klacht ingediend tegen de maré- chaussée, wegens haar te forsch optreden in de gemeente gedurende de laatste ongere geldheden. Het thans ingekomen antwoord van den minister houdt in, dat na onderzoek is ge bleken, dat de inaréchaussée in deze on schuldig is en slechts haren plicht heeft ge daan. Men schrijft uit Diepenveen Sedert langen tijd dwalen in deze ge meente wilde varkens rond. Reeds vroeg in het voorjaar is er door verscheidene jagers jacht op gemaakt, doch met ongunstig gevolg. Die dieren verplaatsen zich zoo snel, dat zij spoedig uit het oog verdwenen z:jn, de land bouwers verlangen zeer, dat er nog eens wat jachtliefhebbers op uitgaan, om hen van die lastige dieren te bevrijden. De schade,, die zij veroorzaken, is groot omdat ze akkers omwroeten in gezelschap van eenige jongen, die hen later, wanneer ze groot geworden zijn, wel ijverig zullen bij staan om de verwoestingen nog grooter te maken. Woensdag nacht heeft men zich door het stuk slaan van een paar ruiten toegang verschaft tot het hulpkantoor der posterijen te Sevenum, gevestigd ten huize van den burgemeester dier gemeente. Behalve dertig gulden aan postzegels hebben de dieven on geveer tien gulden aan klinkende munt mee genomen. De nachtwaker, die ieder uur de ronde doet, heeft niets bemerkt. Dinsdagmorgen is, terwijl de bewoners juist bezig waren het vee in de weide te doen, de kapitale boerderij, bewoond door J. van de Kamp op het Kampereiland een prooi der vlammen geworden. De geheele inboedel benevens het stroo en riet zijn ver brand. Het huis was verzekerd, het verdere zeer matig. Uit Aarlanderveen wordt gemeld Woensdag nacht omstreeks twee ure ont stond brand in de stoombriquetten-fabriek van den heer C. Jongenburger alhier, ver moedelijk door zelfontbranding der aanwezige houtskool, ofschoon die pas sedert een paar dagen was aangevoerd. De omstandigheid dat de houtskoolbewaarplaats kortelings ten gevolge van door het gemeentebestuur opge legde nieuwe voorwaarden, was omgeven door een brandmuur en, mede tengevolge van die voorwaarden, de fabriek voorzien was van eene eigen handbrandspuit, was oorzaak dat met behulp der krachtige wijkbrandspuit, de brand, die zich dreigend liet aanzien wijl reeds de bekapping met eene uitslaande vlam brandde, kon beperkt worden tot de voormelde bewaarplaatsiets wat, met het oog op de uitgestrektheid der fabriek en de omgevende woonhuizen, van groot belang was te achten. Aan het «Vaderland» seinde men nog uit Paramaribo Na een kalmen nacht is Donderdag het op roer voortgezet. De politie trad verwerend op. Een oproerling is gedood. Door vier burgers is eene klacht tegen den gouverneur Lohman bij den procureur-generaal Kalff, in gediend. Uit Paramaribo is Vrijdag avond bij het departement van koloniën het volgende te legram ontvangen „Sedert gistermiddag alles volmaak rustig." Het Handelsblad meldt Heden werd ons inzage gegeven van eenige handelsbrieven naar aanleiding van het door verschillende kooplieden van Suriname aan de regeering gezonden telegram om de uit zendingen van rijst voorloopig te staken. Daaruit blijkt, dat vooral door het opont houd der stoomschepen der Kon. W.-I. mail door het ijs alhier de voorraad rijst te Su riname sterk verminderd was, zoodat alleen daardoor de prijs der rijst tot f 23 per baal steeg. Wel is waar was door de hevige re gens in Suriname een gedeelte van de aard vruchten te niet gegaan, doch de tijdelijke prijsverhooging moest alleen aan het uitblij ven der geregelde aanvoeren toegeschreven worden. Van hongersnood was geen sprake, en hoe het bestuur van Suriname er toe gekomen is om als mededinger der kooplieden op te treden, vinden de briefschrijvers een raadsel. Blijkens advertentie in het Gouv. Advert. Blad biedt het bestuur aan gepatenteerde kooplieden, bakkers en winkeliers tegen con tante betaling de baal rijst te koop aan voor f 15 per 100 KG. en de zak meel van 50 KG. voor f 8.50. Wolden deze goederen voor die prijzen nog verkocht, wat te betwijfelen valt, daar de kooplieden zelf, om bederf te voorkomen, hun eigen voorraad eerst zullen verkoopen, dan verliest het kol. gouvernement aan in komende rechten toch alleen ruim f 13,000, behalve nog een verlies op den inkoopprijs en kosten van het meel. Door de handelingen van den gouverneur is de toestand in Suriname zoo gespannen, dat zijn opvolger zeker eene moeilijke taak zal hebben om de nadeelige gevolgen van zijn bestuur te keeren. Naar men ons mededeelt, is door de minis ters van waterstaat enz. en van oorlog een alge meen reglement vastgesteld voor de ondersteu ning van rijkswege aan de paardenfokkerij. Aan dat reglement ontleenen wij, dat tér ver betering van de paardenrassen in Nederland door den staat jaarlijks worden toegekend lo. bijdragen voor het onderhoud van fokhengs- ten van ten minste 2l/2 jaar oud 2o. premien voor merriën met veulen 3o. aanhoudingsbijdragen voor hengsten niet ouder dan 21/i jaar 4o. premien voor binnen de laatste 12 maan den ingevoerde buitenlandsche folchengsten. De daarvoor bestemde gelden worden, voor zoo ver betreft de jaren 1891—1894, over de verschil lende provinciën verdeeld naar verhouding van het gemiddelde der in de laatste 3 jaren in die provincie geboren veulens. De toekenning van de bijdragen en premien geschiedt vergelijken der wijze, doch alleen aan paarden, die op zichzelf beschouwd waardig zijn om te worden bekroond. Voor de bedoelde bijdragen cn voor de pre mien van merrien met veulen komen alleen in aanmerking paarden in de provincie te huis be- hoorende. Buitenlandsche fokhengsten voor welke de pre mie, bedoeld sub. 4o., is toegekend, kunnen eerst in het derde jaar na de toekenning van die pre mie naar de sub lo. genoemde bijdrage mede dingen. Aan den eigenaar van een fokdier, waarvoor eene bijdrage of premie is toegekend, zal door de keuringscommissie aangewezen door een door ged. staten, de besturen van de in de pro vincie gevestigde landbouwvereeniging en paar denstamboeken gehoord, benoemde of aangewe zen commissie een getuigschrift worden uit gereikt. Bovendien kan door den minister van oorlog een getuigschrift worden gegeven voor paarden, welke voor het fokken van i*emontepaarden ge schikt worden geoordeeld. Het aannemen van eerstgemeld getuigschrift legt hem, wien eene onderhoadingsbijdrage is toegekend, de verplichting op om den bekroon den hengst gedurende den eerstvolgenden dek- tijd binnen de provincie tot dekking ter beschik king te stellen, tegen een dekgeld, waarvan het maximum door de door ged. staten genoemde of aangewezen commissie wordt vastgesteld. Tot verkrijging van de bijdragen moeten aan den secretaris dier commissie de behoorlijk inge vulde deklijsten worden toegezonden. De premie van eene goedgekeurde merrie met veulen wordt uitgekeerd na den lsten Juni van het jaar, volgende op dat, waarin de bekroning heeft plaats gehad, mits de merrie op laatstge noemden datum nog in het bezit zij van een in woner der provincie en zij ook verder voor de fokkerij wordt gebezigd. De aanhoudingspremie voor jonge hengsten wordt uitgekeerd na 1 Mei van het jaar volgende op dat, waarin de bekroning heeft plaats gehad, mits de hengst het volgend jaar op eene der keu ringen voor die paarden is voorgebracht. Het aannemen van eerstgenoemd getuigschrift legt hem, wien eene premie voor een ingevoer- den buitenlandschen fokhengst, is toegekend', de verplichting op om dezen hengst, gedurende ten minste tyvee achtereenvolgende dektijden, binnen de provincie beschikbaar te stellen, tegen beta ling van een dekgeld, waarvan het maximum wordt vastgesteld door de commissie, benoemd oi aangewezen door ged. staten. De uitbetaling van de premie geschiedt in twee gelijke termijnen, verschijnende aan het einde van elk der dektijden. Ter verkrijging van de premien moeten aan den secretaris van genoemde commissie, vóór het verstrijken van eiken termijn, de behoorlijk in gevulde deklijsten worden gezonden. Verder is in gezegd reglement nog bepaald, dat eigenaren van fokhengsten, waarvoor bijdra gen of premien zijn toegekend, deze ook ontvan gen indien het paard sterft of indien het door eenig gebrek, buiten toedoen van den eigenaar een en ander door de keuringscommissie te con- stateeren niet meer aan de gestelde voorwaar den voldoet; terwijl het slotartikel aan de prov. commissien de bevoegdheid geeft, behoudens goed keuring door gemelde ministers, aan de toeken ning der bijdragen en premien boven en behalve de hierboven vermelde voorwaarden nog andere te verbinden. Loonopzand, 15 Mei. Aan de openbare school voor meer uitgebreid 1. o. te Olden- zaal is tot onderwijzer benoemd de heer H. K. Conradi, alhier. SPRANG. Over de maand April. GEBORENDenis Huibert, Z. van L. P. Nele mans en A. M. Biomraers. Maria Anto- nia, D. van J. J. Dalmaijer en Joh. Vos. HUWELIJKS-AFKONDIGING Jan Hendr. Scholt jm. 26 j. met Helena Cornelia van Balle gooien, wed. van A. A. Scholt, beiden van Sprang. Johannes Molegraaf, wedr. van Joh. van der Leij met Maria van Noord, beiden van Rotterdam. Martinus de Rooij jm. 28 jaren met Chris tina Johanna Chabot jd. 27 jaren, beiden van Sprang. Pieter Christoffel de Rooij jm. 20 jaren met Anna de Rooij jd. 19 j. beiden van Loonopzand. Johannes Mo raal jm. 31 jaar van Sprang met Catharina van Sluisveld jd. 28 jaar van Loonopzand. HUWELIJKENJan Hendrik Scholt met Helena Cornelia van Ballegooijen. Martinus de Rooij met Christina Johanna Chabot. OVERLEDENGeertrui Oerlemans echtgenoot van Denis Vos 74 jaar. Maria van Beek echtgen. v. Eland Nieuwenhuizen 55 jaar. Maria Alida Steussij 2 j. CAPELLE. Van 1 tot 15 Mei. GEBORENCornelis, Z. van Cornelis Timmer mans en Johanna Hooijmaijers. GEHUWD: Thomas de Rooij, 23 jaren en Din- gena Ilendrika Wagemakers 20 jaren. Dirk Versteeg, 39 jaren, te Loonopzand, en Jenneke de Rooij 36 j. OVERLEDENHelena de Jong, 3 maanden. Levenloos aangegeven kind van Hendrikus Ralten en Jenneke Rosenbrand. WAALWIJK, 15 Mei. Er was weer flinke aanvoer ter veemarkt van heden, de handel echter was wederom flauw, de prijzen lager. De weiderij blijft nog altijd schraal zoodat voor die bestemming nog weinig gekocht wordt. Kalfkoeién f130.k f 220.tot f Kalfvaarzen f120.— a f180.— tot f Weilammeren aangevoerd pl.m. 240 stuks f3.75 a f 6.00 per stuk. Jonge varkens aangevoerd 97 stuks, verkocht van f 5,a f 7.50. Ter botermarkt aangevoerd 812 KG., van f 0,91 a fl,09 per KG. Eieren f 2,50 a f 3.per 100 stuks. De huidenhandel is zeer stil in afwachting van den invloed, dien de veiling te Antwerpen en de groote aanvoer van huiden op dit belangrijk artikel in de naaste toekomst zal uitoefenen. De looierij is zeer gereserveerd en zal dit vooreerst wellicht nog blijven daar de leerhandel evenmin vlot gaat en de prijzen er juist niet op beteren. Alleen voor prima zwaar en dito licht zooileder bestaat vraag voor onmiddellijke behoefte. Het on gunstige schrale weder werkt de campagne van de nieuwe schors tegen, vandaar dat men nog weinig met vastheid hoort omtrent

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2