BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. BINNENLAND. De werkstaking in de kolenmijnen in Belgie is aan het afnemen, langzamerhand trekken de mijnwerkers naar hun werk en worden de hoogovens weder ontstoken, geheel tegen den zin der sociaal-democratische leidersdie eerst de werkstaking tegen hun wil zagen uitbreken en later tegen hun protest in, tot behoud hunner positie gedwongen waren de stakers te steunen, doch nu ijverden voor het doorzetten van het verzet tot aan de poli tieke eischen voldaan was. In het bassin van Seraing heeft het bericht van de sluiting van drie kolenmijnen van de Artistes- Xhorré groote opschudding gebracht. Deze maat schappij werkte geruimen tijd zonder winst, en nu is besloten 1 Juni alle geëmployeerden te ontslaan en geen enkele der werkstakers weder aan te nemen. Hierdoor zijn 1700 werklieden zonder werk en drie gemeenten, die geheel van die mijnen leefden, van de middelen van bestaan beroofdde kleinhan delaars in die plaatsen, met ondergang be dreigd, weigeren iets op krediet te leveren. In de werkplaatsen van Cockerill worden ook niet alle werklieden weder tot den ar beid toegelaten, een 200-tal, van wie het be kend was, dat zij anderen belet hadden aan het werk te gaan, werd hun arbeidsboek teruggegeven met ontslag. Te Brussel houdt de werkstaking onder de smidsgezellen aan, 2000 ongeveer hebben hun werk verlaten, velen met de uitdrukkelijke verzekering aan de patroons, dat zij slechts manifesteerden voor algemeen stemrecht. Veel publiek ver zamelde zich op de teestdagen bij de beurs, in afwachting van getuigen te kunnen zijn van ongeregeldheden. Twee Hollandsche agi tatoren, Bos en Tieman, over de Belgische grenzen gezet, zijn naar Engeland vertrok ken. Dat de stemming der Brusselaren onder deze politieke werkstaking niet lijdt, blijkt uit de pachtsommen, besteed voor de aan staande kermis; voor het recht, tijdelijk een café te openen, werd f 1000, voor een draai molen f3500, voor een anderen f3000 be taald, terwijl acht schietkramen f1750 moes ten neertellen. WASMES, (Borinage) 17 Mei. Heden mor gen te 3 uur heeft een verschrikkelijk on geluk plaats gehad in de steenkolenmijn no. 3 van hen „Grand Boisson," alhier. Drie werklieden waren in de schacht bezig aan herstellingswerken en bevonden zich op eene stelling, terwijl de kooi boven hunne hoofden hing, toen plotseling het touw van de kooi brak en op de werklieden neerkwam, die naar beneden werden geslingerd en onmid dellijk dood waren. De drie ongelukkigen waren gehuwd en vaders van verscheidene kinderen. GENT, 19 Mei. Ongeveer driehonderd soldaten, ontevreden omdat zij zoo dikwijls geconsigneerd worden tengevolge der socia listische woelingen, hebben gisteren avond het socialistenlokaal „Vooruit" willen inne men. De politie slaagde er bij tijds in, het lokaal af te zetten. Alle fabrieken zijn dezen morgen aan het werk. De werkstaking der dokwerkers wordt voortgezet. BRUSSEL, 19 Mei De werkstaking breidt zich uit. De meeste meubelmakers-werkplaat- sen staan stil. Heden ochtend stonden bij de werkplaatsen groepen stakers om de werk lieden te bewegen den arbeid te laten lig gen. Het aantal stakers wordt op tienduizend geschat. Er zijn gisteren drie personen gevat en de politie heeft buitengewone maatrege len van voorzorg genomen tegen morgen, voornamelijk in den omtrek der kamer. Zoo als men zich herinneren zal was de 20e Mei de dag, die op het werklieden congres voor de staking was aangewezen. Het aanzien der stad is zeer kalm. De stakers wandelen bij troepjes rustig rond. In den namiddag wor den in het Volkshuis brooden, kolen en aard appelen onder de werkstakers uitgedeeld. De afgevaardigden van het Groot-Oosten, de heeren Reisse, ondervoorzitter en lid van den provincialen raad, Janson en Sauzeau, afgevaardigden, zijn ieder afzonderlijk door den koning ontvangen. De president der republiek heeft een be sluit geteekend, waarbij de meeste personen, veroordeeld ter zake van de laatste gebeur tenissen, gratie bekomen. Alleen zij zijn van den maatregel van goedertierenheid uitge zonderd, tegen wie eene vervolging is inge steld wegens pogingen tot moord op de dienaren der openbare macht te Clichy, voorts dezulken die veroordeeld werden vóór den eersten Mei en verder die na dien dag wegens gevallen van zeer bedenkelijken aard tot tamelijk zware straffen zijn veroordeeld. Het aantal dezer personen is gering. De gratie is toegepast op 80 personen, van wel ke 50 in de departementen 10 te Fourmies en 20 te Parijs. De minister van oorlog ontving reeds de mededeeling, dat de president der repu bliek de groote parade over de vier leger corpsen, welke aan de herfstmanoeuvres in het oosten zullen deelnemen, zal bijwonen. Den 18en September heeft de parade in de nabijheid van Chalons plaats. Behalve het 5e, 6e, 7e en 8e legercorps zullen daar ook de troepen van Saint-Michel en de aan dit corps toegevoegde onafhanke lijke cavalerie-troepen paradeereu In Duitschland hebben dezer dagen zoo talrijke en hevige onweders gewoed als men zelden in Mei gezien heelt. In het Rijndal, Rijnhessen, den Pfalz, enz. deden de zware hagelbuien, waarvan de onweders vergezeld gingen veel schade aan de bloeiende vruchtboomen en wijngaarden en de te veld staande gewassen. Te Astheim verwoestte een overstrooming, door een wolkbreuk ver oorzaakt, vele jonge wijnbergbeplantingen en aardappelvelden. In het Alsenz- en het Zillerdal is veel schade veroorzaakt door ha gel. Te Winterheim en te Olber-Olm ver brandden 2 gebouwen door het inslaan van den bliksem. Het Lauterdal staat geheel onder water, en van alle kanten komen be richten van het wassen der rivieren. Te Mannheim werd Zondag een wieler wedstrijd door een plotseling opgekomen on weer verstoord. Er ontstond een paniek. Al de toeschouwers vluchtten in wilden haast en zochten te vergeefs een schuilplaats, en vrouwen en kinderen schreeuwden van angst bij iederen bliksemstraal. Er vielen hagelsteenen zoo groot als eieren. Een zeventienjarige boerenknaap Hein- rich Simon, die in de gevangenis te Wehl- heiden, bij Kassei, een vonnis wegens diefstal ondergaat, heeft vrijwillig een geheele reeks misdrijven bekend, welke hij gedurende 1889 en 1890 in Westfalen heeft gepleegd. Hij heeft o. a. brand gesticht bij een heereboer te Kirchderne omdat deze hem te weinig loon had betaald. De brand veroorzaakte een schade van 10,000 Mark. Simon werd tot nu nog twee jaren gevange nisstraf veroordeeld. Hij wordt zoozeer door gewetenswroeging gekweld, dat hij zijn da den zoo zwart mogelijk afschildert. De koning en de koningin hebben de toe zegging gedaan, dat zij tegenwoordig zullen zijn bij de feesten, die te Órvieto van den 20 tot den 30 dezer maand gegeven zullen wor den, ter eere van het 600 jarig bestaan van den dom. Ook kardinaal Parochi vicaris te Rome, zal deze feesten bijwonen; dit zal de eerste maal zijn, dat de pauselijke vicaris en de koning elkander ontmoeten. Te Como hebben den 13 en 14 dezer onlusten plaats gehad. De werkstakende ar beiders hebben anderen, die aan den arbeid gebleven zijn, met geweld willen dwingen de werkplaatsen te verlaten, en de vrouwen doen dapper mee aan het kabaal. De militaire macht zag zich herhaaldelijk gedrongen tus- schenbeide te komen ter bescherming der goedgezinde werklieden. Een troep werksta kers, ten getale van eenige honderd, heeft zich, gewapend met knuppels, naar het nabijge- legene Borgo Vico begeven om de vrouwen in eene aldaar gevestigde spinnerij er zijn daar alleen vrouwen werkzaam het leven zuur te maken en haar mitsdien te dwingen de spinnerij den rug toe te keeren. Zij heb ben getracht de deuren der fabriek in te trappen de soldaten rukten aan en eene som matie werd tot hen gericht om uiteen te gaan. In plaats van hieraan te voldoen be- leedigden de werkstakers de soldaten. Deze maakten zich daarop gereed om eene charge uit te voeren. De bende ging toen op raad van een der raddraaiers plat op den grond liggen. De militaire macht bepaalde er zich toe eenigen uit den hoop gevangen te nemen en de overigen uiteen te jagen. Een eskadron cavalerie bewaakt nu de spinnerij. De werkstakers te Como stellen eischen, die de patroons volstandig weigeren in te willigen. Er is nu aldaar eene sterke militaire macht aanwezig. De New York Herald heeft een harer redacteuren naar Europa gezonden om op Sicilië onderzoek te doen naar het vroegere leven der Sicilianen, die te New-Orleans ge lyncht werden, naar den roep waarin zij bij hunne medeburgers stonden, naar den toe stand hunner familien, enz. Het NewYork- sche blad heeft thans den uitslag van het onderzoek bekend gemaakt, en het rapport luidt verrassend gunstig. Het heet dat de vermoorde Italianen eerlijke arbeiders wa ren, naar de getuigenis van allen, die de Amerikaansche redacteur gesproken had, niet in staat om eene misdaad te begaan, en vooral niet om een komplot te smeden tot het vermoorden van het hoofd der politie te New-Orleans. Men zal erkennen, dat het eene moedige daad is van de New-York Herald, om bij den opgewonden staat der gemoede ren in Amerika ter zake van het geschil met Italië, een dergelijk stuk openbaar te maken. v WAALWIJK, 20 Mei 1891. Openbare vergadering van den gemeente raad op Vrijdag 22 Mei nam. 6 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieden verslag toestand der ge meente. 3. Id. kohier hoofdelijken omslag. 4. Bespreking trottoirs Noordzijde Groote Straat. 5. Bepaling jaarwedde voor een gemeen tedokter. Voor 't einde dezer maand moeten de mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die 1 Januari van dit jaar hun 25e jaar zijn in getreden, zich ter secretarie aangeven voor deu dienst bij de schutterij. Ds. J. Domisse Czn., gekomen van de gemeente de Leek, prov. Groningen, is Zon dagmorgen ten 10 ure bevestigd als predi kant der Hervormde gemeente alhier, door den consulent, den weleerw. heer ds. van Bu ren, predikant te Baardwijk. Des namiddags ten 2 ure predikte zEerw. zijn entrée; eenige predikanten uit den ring waren des namid dags bij de plechtigheid tegenwoordig, ter wijl 's morgens en 's middags de meeste ge meentenaren en vele personen uit de omlig gende plaatsen ter kerke waren. In den nacht van Zondag op Maandag is een zeilschip, dat de haven alhier wilde uitvaren, geloopen op een baggeraak van de gemeente, die zich in het vaarwater bevond. De aak is vernield en het schip heeft een lek bekomen. De schipper verlangt natuurlijk schadevergoeding. Naar wij vernemen zou de politie al hier op 't spoor zijn gekomen van een nieu wen flesschentrekker en wel in onze onmid dellijke nabijheid. Hoewel die mijnheer op eene andere wijze schijnt te „werken" dan zijne confraters van bet beruchte gild, zou hij niet minder gevaarlijk zijn. Hij zou namelijk komen om bankpapier te wisselen tegen zilver en als hij eenmaal de specie heeft opgestreken, gebruik maken van eene of andere gunstige gelegenheid om zich te verwijderen zonder het bankpapier af te geven. Later zou hij stokstijf volhouden dit wel gedaan te hebben. Dit zou hem reeds gelukt zijnalthans de politie heeft re den gevonden om een onderzoek in te stellen omtrent eene dergelijke zaak. In 't algemeen belang en om iedereen te waarschuwen bij het wisselen van geld op zijne hoede te zijn, deelen wij dit mede. Op Donderdag 21 Mei a.s. zal, bij ge legenheid eener groote galavoorstelling in het circus Oscar Carré te 's Hertogenbosch, en ter gelegenheid van de hippische feesten, nogmaals een extra-trein loopen van Geer- truidenberg naar 's Bosch en terug, stoppende aan alle tusschenstations. Heenreis. Vertrek Geertruidenberg, 11.57 en 2.33. Waalwijk 12.22 en 2.58. Terugreis, Vertrek 's Bosch, 11.30 's av. Deze laatste rijdt af aan het hoofdstation. Op dien dag worden door de stations uitgegeven speciale retourkaarten der drie klassen naar 's Hertogenbosch tegen enkele reisvracht, geldig voor één dag en alleen op de hiervoor aangegeven treinen. De kaartjes voor die treinen kunnen te Waalwijk Donderdag genomen worden vanaf 's morgens 9 uur. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 19 Mei is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1891, zal plaats hebben op 25 Juni e. k.; dat de mondelinge examens zul len aanvangen op 13 Juli daaraanvolgende en dat de commissien met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Zwolle en Groningen; en zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie te Breda, J. Ringeling schoolopziener in het district 's Hertogenbosch; tot lid en ondervoorzitter dr. J. L. A. Steyns, schoolopziener in het arrondissement Helmond; tot ledenA. Blok, schoolopziener in het arrondissement Heusden; J. N. Lancel, on derwijzer aan eene bijzondere school te Breda; H. Scholtens Kzn., hoofd eener bijzondere school te Breda; W. Smit, oud onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen; A. Strucker, hoofd eener bijzondere school te Breda; J. de Vlam, directeur der rijksnormaallessen te Eindhoven; F. de Groot Hz., hoofd eener bijzondere school teVoorst; J. G. Zijlstra hoofd eener openbare school te Arnhem; tot leden plaatsvervangers: J. L. van Amstel, hoofd eener bijzondere school te Oudenbosch, A. I. Korteweg, hoofd eener bijzondere school te IClundert; A. W. H. Ludwig, hoofd eener openbare school te Rosendaal; Th. A. Tack, hoofd eener openbare school te Breda; H.A. Vethake, hoofd eener bijzondere school te Breda. In de vergadering der katholieke kies- vereeniging te Helvoirt, onderdeel van het district Waalwijk, bijeengeroepen tot het opmaken van het mandaat voor de stemming in de aanstaande algemeene vergadering, is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering, overwegende dat eene poging tot omverwerping van het ministerie, gelijk de ontzegging van het vertrouwen aan een afgevaardigde, zonder dat zijne parle mentaire handelingen in het bijzonder daar toe grond geven, is revolutionair en onrecht vaardig „is van oordeel dat de heer Vos de Wael tot candidaat behoort gesteld te worden, indien hij zich blijft aansluiten bij hen, die in de kamer zich met beleid verzetten tegen onnoodige verzwaring der militaire lasten en tegen beperking hetzij der dienstvervanging, hetzij van noodzakelijke vrijstellingen van geestelijken, theologanten en orde-broeders." De R. K. kiesvereeniging te Waalwijk heeft integendeel met algemeene stemmen op een na, en die van Waspik met algemeene stem men, besloten het mandaat van den heer Vos de Wael niet te vernieuwen en candidaat voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk te stellen den heer W. Mutsaers, thans lid van de tweede kamer voor Eindhoven. HH. MM. de koningin-regentes en koningin Wilhelmina moeten, naar wii ver nemen, voornemens zijn, eerlang aan het om zijne verzameling van oudheden zoo bekende kasteel Heeswijk een bezoek te brengen. Het Vaderland ontving het volgende telegram uit Paramaribo „De gouverneur heeft aan de negers, die hem eene ovatie brachten, zijn opvolger af geschilderd als hem gelijkgezind. De indruk is hoogst gevaarlijk. De R. K. kerk wordt bedreigd. De procureur-generaal wordt ge steund door de marine, de infanterie, schut terij en vrijwilligers. De toestand is daardoor minder angstwekkend." Zaterdagavond brak te Nieuwerkerk aan den IJssel, aan 's Gravenweg, een felle brand uit bij den landbouwer Z. de Jong. De bouwmanswoning met schuur en 2 hooiber gen, benevens 5 arbeiderswoningen, werden eene prooi der vlammen. Aan blusschen was niet te denken; de inboedels zijn nog gedeel telijk gered. Door de goede orders van den burgemeester en spoedige hulp der brand spuiten no. 1 en 2 is het mogen gelukken de belendende perceelen te vrijwaren. Zaterdagavond werd te Vlissingen door de stoomtram op de kleine markt een jon gentje van 6 jaar overreden, doordien het voor de stoomtram de straat willende over steken, struikelde en onder de tram geraakte. Het hoofd werd van het lichaam afgereden. De groote Indische olifant in Artis, te Amsterdam, bijna algemeen bekend onder den kenschetsenden naam van „de kwade" had Woensdag een landerige bui. Hij zag de zon zoo vriendelijk schijnen door de ruiten van het knaagdieren gebouw, het groen zag er malsch en trisch uit, kortom langsnuit begreep het groote contrast, dat er bestond tusschen zijn bekrompen stal en de buiten lucht. Hij trok daarom even den ketting van een halve d.M. dikte, waaraan hij vastlag, stuk, wandelde de deur uit en daar zagen de oppasers op een gegeven oogenblik het logge gevaarte op een sukkeldrafje door den tuin gaan. In allerijl schoten zij toe, doch al spande de olifant zich met de warmte ook volstrekt niet in, het persooneel kon hem onmogelijk inhalen. Allen verkeerden in doodelijken angst, dat het beest het hek zou omver loopen en zoo zijn tocht door de stad voortzetten. Gelukkig liep hij echter met den kop tegen het aquarium op, waardoor hij viel. Nu was het de grootste kwestie hem overeind te krijgen. Eenige mannen klommen op den rug van het dier en een van hen begon het zelfs met het achtereind van een bijl op den kop te tikken. Dit hielp; lang zamerhand richtte het gevaarte zich op, spoedig werden nu eenige touwen om zijn lichaam geslagen en zoo gelukte het veertig man na eenige uren werkens den deserteur maar meteen naar zijn nieuw verblijf in de roofdierengalerij over te brengen. Des nachts hielden twee oppassers bij het schuwe dier de wacht, doch de lust tot wandelen schijnt voorbij te zijn. Te Amsterdam loopen een man en vrouw met bedellijsten rond, wier levens wijze door bestuurderen van het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen" aldaar om schreven wordt's Morgens gebruikt men voor ontbijt eenige eieren en cadetjes (ander brood komt niet op tafel), 2 fleschjes bier en een paar maatjes jenever. Ging men vroe ger, toen men in logementen nachtverblijf hield, dineeren in een der restaurants op het Damrak a f 1 de persoon, thans wordt tehuis het middagmaal gebruikt en wordt er gewoonlijk soep, vleesch, Malta-aardappen en groenten opgedischt een bloemkooltje ad f 0.40 is niet te duur Drie kan melk daags en ongeveer 50 eieren per week wor den volgens verkregen onpartijdige intorma- tien bovendien voor de behoefte noodig geacht. Ook de kleeding laat niets te wenschen over, de man stelt hoogen prijs op fijnen snit en goede qualiteit. Overdag gaat hij, niettegenstaande het heet dat hij door be lemmerde bewegingen geen arbeid kan doen, eenige uren wandelen en drinkt zijn cognacje in de netste cafés; onderwijl laat hij zijn vrouw het werk loopen met bedellijsten, doen. Hij maakt wel degelijk nog veel gebruik van sterken drank, en staat dan ook, om van een aanval van delirium tremens niet te spreken, aan verschillende adressen nog als een dron kaard bekend. De vrouw geeft hem in dit opzicht weinig toe; de naam, waaronder zij in de buurt be kend is, wijst duidelijk op hare drinkgewoonte en nog niet lang is het geleden, dat zij in abnormalen staat in optocht naar hare woning werd gebracht en de flesch haar door de

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2