een T: Notaris RANT, Een dubbelhuis, ÜKE AUGUST STILLER, Hookers! bij J. H. Jansen, SCHEERWOL III, van BLURDEN-Van MOLL, J, J, de Folter Zoon, Advertentiën. wZtï*] perfecte STXKSTER 200 Sigaren Te Koop aangeboden 13 st. broedeieren der te Drunen. PAARDENTUIG, gpigveerei matïasssa Tweede Kamer. Handelsberichten. Johannes Leijtens, gevraagd, te Waalwijk, publiek verkoopen: BEKWAME gevraagd, vast werk. P. BACKER, alsmede gevraagd contant, TILBURG, Ondergeteekenden MATRASSEN, Carolina van Baal. Ondertrouwd Christianus Hendricus de Greeff Wilhelmina Cornelia Brans. op Maandag 1 Juni 1891 bij afslagter herberge van WILLEM BROKKEN, te Besoijen, op Maandag 15 Juni 1891, fabr. AMSTERDAM Kerkstr. 120. Hamburger Zilverlaken en Padua Hamb. Zilverlaken f2.50, Padua k f 3.— Wit Leghorn k f 1.75. Alles raszuiver en gezond, straatjeugd werd ontrukt. Ook omtrent het gedrag der dochter krijgt men geen gunstige inlichtingen. Suriname „Het Vaderland*'1 ontving uit Paramaribo het volgende telegram „De toestand is steeds gespannen. De gewapende macht handhaaft de orde onder de burgerij. „De staten hebben een request ingediend om nog een oodogsboot. De Engelsche consul heelt telegrafische hulp aan zijn re geering gevraagd. „De gouverneur beschuldigt mr. Kalft als de oorzaak van het oproer." Gelijk de meeste bezoekers van het zuiden van Frankrijk weten, is het klooster La Grande Chartreuse sedert meer dan eene eeuw beroemd om de heerlijke likeur, welke dien naam voert en waarvan het recept door de broeders in deze plaats van stille afzon dering zorgvuldig geheim wordt gehouden. Het schijnt evenwel, dat sinds eenige jaren namaaksels der likeur de Europeesche mark ten zijn binnengeslopenen men is in dit onwettig bedrijt zóo ver gegaan, dat de eer waarde pater Gabriel Alfred Grezier, als pro curator van het klooster en waker over zijne inkomsten, genoodzaakt is geworden eene bekendmaking in wettigen vorm te versprei den, waarin een iegelijk, die zijne goederen- merken en etiketten namaakt of eene andere likeur onder den aangenomen naam van Chartreuse verkoopt volgens de wet van 1887 op de handelsmerken zal worden ver volgd. Ter waarschuwing voegt hij er de mededeeling bij dat de kanselarijafdeeling van het hoog gerechtshof ten gunste der kloosterbroeders niet minder dan reeds 14 arresten heeft gewezen, waarbij de respec tieve beschuldigden voor altijd het recht ver beurden, buiten hunne patentrechten te gaan en hun verboden werd onder den naam van Chartreuse eenige likeur te verkoopen, die niet in het bedoelde klooster bereid was. Te Portsmouth kwam voor eenige da gen aan de bemanning der verongelukte Sunderlandsche ijzeren stoomboot „Skyro", derwaarts gezonden op kosten van den Brit- schen consul te Corcubion in Spanje. Vol gens de verklaringen dezer zeelieden werd dit schip, dat eene reis deed van Gibraltar naar Londen, den 2Gen April op de hoogte van Gandia vernield ten gevolge van het in botsing komen met iets, dat een verdwaalde torpedo scheen te zijn. Om half twee des namiddags werd diep onder de waterlijn een zware ontploffing gehoord en het schip zonk in 20 minuten, waardoor hel 19 man lellende scheepsvolk gelegenheid had zich in de boo ten te redden. Het aangevaren voorwerp was niet zichtbaar. Ontplofbare stoffen waren niet aan boord en geen rots stond op de kaart voor die plaats aangeteekend, terwijl het volk verzekert, dat het geluid der ont ploffing vreeselijk was. Het schip zonk ten gevolge van een groote opening, die in den romp gescheurd was. Tijd om iets van de lading te redden was er niet. Het weder was mooi en helder. De secretaris der British and Foreign Anti-Slavery-Society vernam dezer dagen van den heer Gurney, lid dier vereeniging en juist van eene reis door Marokko terugge keerd, bijzonderheden, die de laatste ge ruchten bevestigen aangaande den drukken slavenhandel in dat land. In Februari dezes jaars kwam te Tendouf eene karavaan aan van 2000 slaven, waarbij 1200 meisjes, die allen overgingen in de han den van Marokkaansche handelaars, teneinde naar de markten van Fez, Mequinez en an dere steden te worden gevoerd. De heer Gurney vernam, dat tengevolge van den groo- ten aanvoer de waarde dezer menschelijke waar zeer verminderd waszoo was b.v. de prijs van 24 pond sterling voor een meisje tot de helft gedaald. Wanneer men in het oog houdt, dat omstreeks een derde van het aantal op de reis von Timbuctoo en de bin nenlanden omkomt, dan kan men het verlies aan menschenlevens bij deze enkele karavaan veilig op 1000 personen schatten, daargela ten de volwassen mannen, die bij de roof tochten, waardoor al die jonge meisjes buit gemaakt werden, sneuvelden. Verscheidene dezer slaven werden open lijk iu de straten van Mogador verkocht. Ook in andere havensteden wordt de aan Enge land gedane belofte, dat dergelijke verkoo pen niet meer zouden worden toegelaten, voortdurend geschonden. Baardwijk 20 Mei. In eene vergadering, opgeroepen door den burgemeester dezer gemeente, teneinde middelen te beramen te gen het besluit van de hooge regeering, om in het vervolg het onderhoud van het voetpad op den spoorweg in den Baardwijkschen over laat op te dragen aan de belanghebbende gemeenten, is een commissie benoemd, be staande uit den burgemeester van Baardwijk, Drunen, Waalwijk, zoomede van den voor zitter der kamer van koophandel en fabrieken en den gemeente-secretaris te Waalwijk. De commissie zal een adres opmaken aan gedeputeerde staten en aan provinciale staten, zich in contact stellen met een of meer in genieurs van den waterstaat, zich in audiëntie begeven tot zijne excellentie den heer com missaris des konings en verdere stappen doen om de regeering te betoogen, te overtuigen en te bewegen, dat het onderhoud in het algemeen belang ten koste van het rijk of de provincie en het voetpad voor hetpubliek zooals dusver is geschied'1, toegankelijk blijve. De verschillende gemeentebesturen in deze streek en de kamer van koophandel leWaalwijk zullen worden uitgenoodigd in het algemeen belang deze pogingen op de hen meest doel treffend voorkomende wijze te steunen. Capelle. Tot voorzitter van het waterschap „De binnenpolder van 's Grevelduin Capelle" is benoemd de heer W. Hagoort alhier in plaats van den heer D. van Campen, die de gemeente heeft verlaten. Uitslag der door burgem. en wethouders alhier, den 16 Mei gehouden aanbesteding van het vernieuwen van een gedeelte der havenbeschoeiing. Jac Nieuwenhuizen te Sprang, f2215. Adriaan Blijleven te Made, f2057. Joh. M. de Jong te Capelle, f 1759. Corn. Michael te Vrijh.-Cappel, t 1670. Andreas Michaël te Capelle, f1590. Zijnde het werk aan den laagsten inschrij ver gegund. Den president mag de eer niet onthouden worden, dat hij bij de behandeling der leger- wet recht op zijn doel afgaat, om ze namelijk zoo spoedig mogelijk af te doen. En hoe prachtig hij dat deed, kan men hieruit het best zien, dat een man van groote ervaring als dr. Schaepman jl. Dinsdag o. a. voor het uitstel nog aanvoerde, dat onmoge lijk de groote beginselen der wet konden worden afgedaan en als voorbeeld aanhaalde de quaestie der legerorganisatie en dat waarlijk Woensdag die heele quaestie reeds van de baan was De president was nl. op het laatste oogen- blik met zijn leiddraad gekomen. Hij stelde achtervolgens aan de orde, die artikelen, die in de groote quaesties ingrepen, hetgeen het dubbel voordeel had dat de kamer, pas uit de algemeene beraadslagingen, die zaken niet terstond voor de tweedemaal kon behandelen en voorts dat, mocht de wet op een of ander hoofdpunt schipbreuk lijden, de kamer althans haar tijd niet zou hebben verpraat over de onderdeden. En zoo kwamen achtereenvol gens de legerorganisatie, de aanvullingsre serve (tegenwoordige schutterij), de diensttijd en het contingent. De afschaffing der plaats vervanging is reeds in beginsel beslist; over de legerorganisatie heeft de heer Viruly het pleit verloren de organisatie behoeft niet bij de wet geregeld als dit niet goed blijkt te kunnen; de aanvullingsreserve is goedgekeurd en tevens bepaald, dat zij niet als plaatselijke schutterij zal herleven, maar deel van het leger zal uitmaken en in tijd van nood als zoodanig zal moeten optreden, terwijl voor de rustbe- waring in de gemeenten denkelijk een zekere, politiemacht zal worden aangewezen. En zoo kwam het, dat men Vrijdag reeds aan het laatste kritieke punt was genaderd de sterkte van het leger en den diensttijd, kwam men daarover heen, dan ging alles verder als van een leien dakje (behoudens de quaestie van dienstruiling der kort- en langgeoefenden, het pleistertje, dat Schaepman wil leggen op de wond van den persoonlijken dienstplicht. Maar nu had de minister van'oorlog dan ook zeemanschap noodig. Allerlei verleidelijke sirenen lachten hem toe; en de katholieken waren ditmaal niet eens de meesteischenden. Want terwijl -—en dat was een veeg teeken— Donderdag middag de woordvoerder der antirevolutionairen meeging met het amende ment van de gematigde katholieken om de lichting voor lange oefening op 11.500 en voor korte oefening op 2200 man te brengen, is de heer Van der Kaay, van de liberalen, den minister in zijn eigen kwartier gaan op zoeken. De minister had namelijk in de stuk ken uitgerekend dat, naar de percentage der bevolking sedert 1861 (toen de nog werkende militiewet werd gemaakt), hetjaar- lijksche contingent al van zelf hooger had moeten geweest zijn. Welnu, zegt de heer Van der Kaay, ik wil met u meegaan en tevens zorgen, dat de legersterkte klimt naar verhouding van het bevolkingscijfer. Laten wij dus geen cijfers van sterkte noemen, maar eenvoudig zeggen ten hoogste 29 pet. der bevolking komt jaarlijks op voor volledige oefening en ten hoogste 4 pet. komt op voor korte oefe ning, bestemd voor de depöttroepen van de infanterie en van de vestingartillerie. Zoo doende zouden wij niet meer krijgen dan 10672 man netto per lichting, terwijl tegen woordig 10400 man opkomen, na aftrek van de zeemilitie; en voor korte oefeningen zouden slechts ongeveer 1600 man ingelijfd worden. Welnu, de hqer Kolkman en zijne vrienden wilden zelfs 11500 en 2200 man. Men ziet dat nu de minister van alle kanten werd bestookt en dat het Vrijdag waser op of er onder. Dat werd dus een der interessantste zittingen. Tengevolge echter van de interpellatie over de toestanden in Suriname, is de be handeling uitgesteld tot heden Woensdag. GORINCHEM, 19 Mei. Men besteedde voorristarwe f 9,75 a 10. roode dito f9,èi f 9,25, witte dito f9.50 19.75 inl. rogge f 6,10 a 6,25 buitenl. dito i 5,80 a 6,00 gerst f5,80 a 6,00, haver f4,A 4,25 beste koolc- erwten f0,k 0,lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 258 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 32o Kalfvaarzen f 160 20o Melkkoeien f 160 a 24g Hokkeling ossen f k üo l'/a jarige ossen f 100 k 14o Guiste vaarzen f 100 k 140 Pinken f 70 a 100 Graskalveren f 30 a 6() Nuchtere kalv. f 8 a 12 Aangevoerd 14 varkens van 16 a 18 c., per half kilo, 710 biggen van f 4 a 10 per stuk Eieren f 0.70 a 0.80 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 19 Mei. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 18,vetterunde- ren 500 vette graskalv. 142, nuchtere kalveren 153,.cchapen of lammeren 41, varkens 602, biggen 181, bokken of geiten 0. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 80 a ct. 2e kw. 74 a ct. 3e kw. 68 a ct. Kalveren: le kw. 105 act.,2de kw. 8772® 90 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. 55' ct., 2e kw. 50 ct. Boter 50 k 70 cent per half kilo. na I f f Slechts zeventien dagen t den dood van onzen diepbe- treurden Vader en Behuwdvader, riep God tot zich onze innig geliefde Moeder j en Beliuwdmoeder, Mevrouw MARIA ANNA STOOPS I Weduwe van den WelEd. Heer J. BRESSERS. Na een langdurig en geduldig lij den, meermalen gesterkt door de H.H. I Sacramenten, ontsliep zij heden zacht en kalm in den ouderdom van ruim 65 jaren. C. C. STAMS-Bressers. H. A. STAMS. C. L. BRESSERS. H. M. J. BRESSERS-Stams. M. A. WITLOX-Bressers, H. J. M. WITLOX. Cu. Th. BRESSERS Priester. iDongen, 12 Mei 1891. f t Na eene langdurige en smar- f telijke ziekteoverleed heden tot onze diepe droefheid, gesterkt door I de H.H. Sacramenten der stervenden, onze dierbare Vader- en Behuwdvader j in den ouderdom van 67 jaren. L. T. LEIJTENS-Schambergen. J. LEIJTENS-Michel. JOSEPH KLEIJBERG-Leijtens. JOHs. ABEN-Leijtens. ■Waalwijk, 14 Mei 1891. Tot onze droefheid overleed hedena na eene langdurige ziekte, gesterkt door g de H.H. Sacramenten onze dierbare Behuwd-zuster en Tante, MEJUFFROUW j in den ouderdom van ruim 70 jaren. Waalwijk, 17 Mei 1891. Uit aller naam, FL. VAN BAAL, Ex. test. en Eenige en algemeene kennisgeving Geen receptie. oor de menigvuldige bewijzen van be langstelling, ter gelegenheid van ons vijf entwintig-jarig huwelijk ondervonden betuigen wij hiermede onzen oprechten dank ook mede namens onze kinderen. ANT CH. le BLANC, A. C. le BLANC-Goossens. Waalwijk, 19 Mei 1891. Op eene WAALWIJKSCHE SCHOE NENFABRIEK, tegen goed salaris Franco brieven worden ingewacht onder lett. „A.B/ bij den uitgever dezer courant. zal voor de ERVEN JOHs. KLERX, te Besoijen, bij veiling ter herberge van de Weduwe VAN DER MEIJS, te Besoijen, telkens des avonds 8 uur te BESOIJENsectie no 984, groot 4 aren 85 centiaren. tevens een WAALWIJK. rookt lekker en goedkoophoudt dit adres geurig en van puike kwaliteit, ont vangt gij franco bij toezending van f 4. f 5.f 6.remb. 30 ets. meer; daarbij cadeau een 20ste classikaal LOT der 337ste of der volgende staatsloterijen, of de waarde in sigaren. Zet op postw. licht of zw. sig. of lot. LU met opgaaf van prijs en gewicht, levering WAALWIJK. Adres bevelen zich beleefdelijk aan tot het maken en leveren van ALLE SOORTEN alsmede van (2 persoon) vanaf' 15 gulden. Solied werk. Vlugge bediening. W A A L W IJ K.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3