BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Amerika. Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rumenie. Rusland. Ingezonden stukken. CHARLEROI, 24 Mei. De „ridders van den arbeid" hebben voor de groote meer derheid zich verklaard voor een werkdag van 8 uur en verhooging van het loon. Zij ver klaarden verder den arbeid niet te zullen hervatten. De overheid heeft de regeering verzocht, niet slechts de troepen te Charleroi aanwezig, aldaar te laten, maar nog verster king te zenden. LUIK, 25 Mei. In de mijnen van de maatschappij Cockerill is de werkstaking ge heel ten einde. In de mijnen van Marihave is de toestand belangrijk verbeterd; de ploegen, die heden ochtend in de mijnen zijn afge daald, waren nagenoeg voltallig. Men acht het waarschijnlijk dat morgen de werkstaking geheel geëindigd zal zijn. BERGEN, 25 Mei. Heden ochtend is in deze streek de werkstaking der mijnwerkers zonder onderscheid geëindigd. Turpin, de uitvinder van de bekende ont- ploffingsstof meneliet, is met den reserve luitenant Triponnet gearresteerd, onder be schuldiging van landverraad, gepleegd door het uilgeven van een boek, getiteld„Hoe het meneliet verkocht wordt." In hoever de schrijvers door dit werk landverraad gepleegd hebben, zal nog moeten blijken. Het meneliet toch, dat tegenwoordig in het Fransche leger gebruikt word, is van geheel andere samen stelling dan dat, hetwelk het eerst door Turpin vervaardigd werd. Fransche marine ingenieurs brachten aan de oorspronkelijke stof vele verbeteringen aan. Ook wordt Turpin ten laste gelegd zijn uitvinding, na dien aan den minister van oorlog verkocht te hebben, ook aan het huis Armstrong te hebben willen mededeelen. Tot groot ongerief van allen, die zich steeds per omnibus naar kantoor, winkel of werkplaats begeven, bleek hel Maandagmor gen, dat koetsiers en conducteurs het werk gestaakt hadden. te Moskou in de handen van twee joden is gevallen, die door den aankoop van 12.000.000 kaarten feitelijk het controlerecht over de tentoonstelling verworven hebben. De Russische regeering heeft bevolen, dat op de Russische grensmarkten slechts dan door Duitschers inkoopen mogen worden ge - daan, wanneer de Russen niets meer noodig hebben. De Daily News verneemt uit Petersburg dat er in de jongste twee weken 46 officieren van het leger des nachts werden gearresteerd. Veel ontevredenheid heerscht er bij de garde regimenten, hetgeen door de degradatie van grootvorst Michel Michaelovitch nog verer gerd is. De gearresteerden schijnen geklaagd te hebben over dwinglandij, waardoor hunne gevangenneming werd uitgelokt. Een rijk burger van Chicago heeft in allen ernst, naar men verzekert, der commissie voor de wereld-tentoonstelling niet meer of minder voorgesteld dan het Colosseum te Rome te koopen en in stukken naar Chicago te vervoeren voor de tentoonstelling. Hij vertegenwoordigde, naar hij verklaarde, een maatschappij, die over 200 millioen dollars kon beschikken, en hij raamde de kosten der onderneming op 40 millioen dollars. Te Londen hebben nu vier duizend klee dermakers het werk gestaakt. De patroons zullen een bijeenkomst houden om te over leggen wat te doen. - Duncan, de man, die in Schotland zijn vrouw in een afgrond wierp, verscheen Za terdag voor de rechtbank te Carnarvon. De behandeling van zijn zaak werd acht dagen uitgesteld. Zijn vrouw, die, gelijk men weet, niet gedood, maar ernstig gewond werd, neemt in beterschap toe. Het bezoek van Ruslands czaar aan Berlijn wordt in de tweede helft van November ver wacht. Den 9 dier maand zal de czaar op het slot Fredensborg, als gast der Deensche koningsfamilie, zijn zilveren huwelijksfeest in besloten familiekring vieren, vanwaar hij zich dan, als keizer Wilhelm hem uitnoodigt naar Berlijn of Potsdam te komen, of aan hof jachten deel te nemen, naar Duitschlands hoofdstad zou begeven. Onder alle voorbehoud deelt het Berl. Tagblt. het volgende opzienbarende voorval mede, dat op de tentoonstelling te Praag moet hebben plaats gehad.Een lentoonstellings bezoeker uit Berlijn zou door een troepje studenten aangemaand zijn Czechisch te spre ken, en op zijn antwoord, dat hij uit Berlijn kwam, door de studenten aangevallen en zoodanig verwond zijn, dat geneeskundige hulp voor hem moest worden ingeroepen. In deze hoogst afkeuringswaardige mishandeling van een Duitscher zouden de jonge mannen zijn voorgegaan door den zoon van den af gevaardigde Eduard Gregr. Donderdagavond hebben te Bucharest met eene groote militaire taptoe de feesten een aanvang genomen ter eere van koning Karei's 25-jarige regeering. De stad was fraai ver sierd en uit alle deelen des lands waren de- putatien toegestroomd om het koninklijk paar geluk te wenschen. Kroonprins Ferdinand, 'sKonings broeder, heeft bij deze gelegenheid van de koningin regentes der Nederlanden de orde van den Nederlandschen Leeuw ontvangen, die den koning voor dezen door jhr. Van Weede werd overhandigd. De eerste feestdag liep uitstekend af. Eene reeks van verdere feesten is gevolgd. Uit Moskou mogen thans slechts die joden vertrekken, welke schriftelijk verklaren, dat zij geen schulden achterlaten. De haat der Russen tegen de joden is er niet minder op geworden, nu de „Nowoje Wremja" met het lang niet vertrouwbare bericht voor den dag is gekomen, dat de Fransche tentoonstelling rL WAALWIJK, 27 Mei 1891. Het uitvoerend bestuur der Landbouw tentoonstelling is druk bezig met de plaatsing der aandeelen en het verkrijgen van vrijwil lige bijdragen. Naar wij met genoegen vernemen hebben de heeren goed succes en zijn er tal van aandeelen geplaatst en er komen ook vele en ruime vrijwillige bijdragen in. Natuurlijk zijn uitzonderingen en nog wel van zulken, die gaarne al de voordeelen van algemeene zaken genieten maar tot steun daarvan niets over hebben. Wij vertrouwen echter dat ook dezen nog tot inkeer zullen komen en het feit,dat zelfs de kleine burgerman gaarne zijn bijdrage voor deze voor Waalwijk zoo belangrijke zaak over heeft, hen zal aan sporen ook het hunne bij te dragen, opdat deze tentoonstelling moge slagen tot eer van Waalwijk en zijn omstreken. frsiln eene verleden week alhier gehouden 'bestuursvergadering der R. K. Kiesvereeni- ging voor het district Waalwijk, is de heer H. Witlox benoemd tot ondervoorzitter. Eene vrij langdurige en vrij geanimeerde discussie ontspon zich naar aanleiding der vraag, of onze afgevaardigde, mr. Vos de Wael, zijn mandaat op zoodanige wijze ver vuld heeft, dat het bestuur vrijheid kan vinden den kiezers de hernieuwing van dat mandaat aan te bevelen. Zoowel hevige bestrijders als warme verdedigers kwamen aan het woord. Slotsom der debatten was dat, op voorstel van den secretaris, besloten werd, den heer Vos de Wael telegraphisch te vragen, of hij zijne adhaesie schenkt aan de conclusiën van het bekende manifest der „dissidente" kamer leden, m. a. w. of hij met hen zich tegen het voorbestaan van het „monsterverbond" verklaart. Naar wij vernemen luidde het antwoord van mr. Vos de Wael voldoende, zoodat hij door het bestuur wel weder als candidaat zal worden voorgesteld. In de algemeene vergadering, welke den 31 dezer te Nieuwkuik gehouden wordt, zal de definitieve keuze van een candidaat plaats hebben. Naar wij vernemen zullen de heeren Bahl- mann en Van Nuenen heden hier komen waarschijnlijk wel niet met het doel om de verkiezing van den heer Vos de Wael te bevorderen. Met 1 Juni zal naar het U. D. ver neemt de-maatregel van de afsluiting der perrons op de stations der staatsspoorwegen worden ingevoerd. De maatregel zal algemeen zijn en gelden voor alle stations, met uitzon dering van slechts zeer weinige. Het publiek zal zonder bepaalde toegangskaarten niet op de perrons worden toegelaten, dan voor het plaats nemen in de treinen of het daaruit gaan. In het belang van sommigen, d. i. voor voor zieken en gebrekkigen, of afhalende en brengende personen zal er gelegenheid zijn, voor geringen prijs toegangskaarten te kooien, die slechts beperkten tijd, waarschijnlijk een uur, geldig zijn. Een 11-jarige knaap te Middelburg, die een zakje met bleekpoeder zag liggen en meenende dat dit suiker was, daarvan heeft gesnoept heeft zijn snoeplust duur moeten bekoopen, daar hij na het uitstaan van he vige pijnen is overleden. Uit Utrecht schrijft men In het begin van de maand Augustus van het voorgaande jaar, verliet zekere B. alhier, vrouw en kinderen, onder voorgeven elders werk te gaan zoeken, doch beloofde zijne ega, haar steeds omtrent zijn verblijfplaats op de hoogte te zullen houden. Die belofte werd echter slecht nagekomen, want reeds waren er meer dan veertien dagen verloopen, zonder dat zij iets van hem had vernomen. Geen wonder dan ook dat de vrouw, toen haar omstreeks half Augustus ter oore kwam, dat in het zoogenaamde Doodegat aan de Moreelsche laan alhier het lijk van een on bekend manspersoon was opgevischt, zich ijlings naar het politiebureau begaf om in lichtingen te vragen. Daar het lijk echter reeds in gevorderden staat van ontbinding verkeerde, kon het haar niet meer worden vertoond, doch werden haar toen de kleeren en lijfsieraden voorge legd, welke op het lijk waren bevonden, die alle door haar werden herkend als aan haar man te hebben toebehoord, zoodat bij haar dan ook geen twijfel meer bestond of haar man was op een noodlottige wijze verdronken. Na deze verklaring hadden natuurlijk de gebruikelijke formaliteiten plaats en werd de wed. B. in het bezit der nalatenschap van haar man gesteld. Sedert leefde de vrouw, wier man, naai de booze wereld verzekert, nu juist niet zoo heel lief voor haar moet geweest zijn, rustig daarheen; tevreden met het weinige dat zij met werken kon verdienen en geenszins ver moedende, dat aan dat tevreden leven wellicht spoedig een einde zal worden gemaakt. En toch bestaat hiertoe alle kans, daar de vrouw Vrijdagmorgen van de politie be richt ontving, dat haar man leefde en zich op heden te Deventer ophield. Blijkbaar heeft de vrouw zich dus vergist, toen zij de bewuste goederen als het eigendom van haar man herkende, terwijl de man thans de noodige stappen zal moeten doen om weder levend verklaard te worden. Of hij daarna door vrouwlief met open armen zal worden ontvangen, is echter te betwijfelen. Ramp Circus Carré. Met algemeene deelneming zal zeker dc treurige tijding ontvangen zijn van de ramp, die de familie Carré Vrijdag getroffen heeft. Groot toch is het aantal vrienden en ver eerders, dat deze familie in Nederland telt, terwijl zeker niet het allerminst mevrouw Carré èn als artiste, èn als vrouw en moeder in die algemeene vriendschap deelde. Zij, die in meer intieme verhouding tot de familie Carré stonden, zullen allen van de overledene getuigen zij was eene brave vrouw. a. s. Zondag den 31 Mei, zou zij veertig jaar zijn geworden, waarvan zij 23 jaren in een voorbeeldig gelukkigen echt met den heer Carré was verbonden. Zij was in Rus land geboren, doch verloor hare ouders op zeer jeugdigen leeftijd en werd opgevoed door de ouders van haar echtgenoot, in wier circus, dat van den heer Wilhelm Carré zij reeds op 12jarigen leeftijd een zeer bevallige en tevens gevierde rijdster was. Trouwens die groote bevalligheid was haar ook thans nog als schoolrijdster eigen en niet een der geringste oorzaken van hare populariteit in Nederland. Amalia Salomonskv had bij het overlijden harer ouders geen nadere familiebetrekkingen dan een broeder, die thans directeur is van een der grootste circussen in Europa, name lijk te Riga. Kort na haar huwelijk, in 1868 liquideerde de heer Wilhelm Carré zijn cir cus, waarmee hij door geheel Europa (vooral in Frankrijk, Parijs, Marseille en Lyon) kunst reizen had gemaakt, en Oscar ging toen met zijne jeugdige echtgenoote en 22 van de beste schoolpaarden een verbintenis aan in den Holborn-circus, te Londen, waar zij 2 jaren met het grootste succes werkzaam waren. Inlusschen was hun echtvereeniging met kinderen gezegend. Het echtpaar heeft er elf gehad, waarvan slechts vijf (4 jongens en een meisje) in 't leven zijn gebleven, en ook dezen zijn algemeen bekend en bemind. Als moeder ook won mevrouw Carré de harten van allen, die haar kenden. De oudste zoon, Max., is om zijne vele talenten, vooral als- schoolrijder, zeer gewaardeerd. De heer Oscar Carré heeft, behalve den fraaien circus te Amsterdam, nog een groo- ten circus in Keulen en een in Hanover. Trouwens hij bereisde met zijn groot gezel schap, dat meer dan 100 personen en 120 paarden telde, niet alleen Nederland en een deel van Duischland, maar ook Belgie en een deel van Noord Frankrijk. Overal, waar het gezelschap kwam, was het welkom en ge zien. Hoewel de verschillende berichten over de oorzaak en de uitgestrektheid van de ramp nog eenigszins uiteenloopen, komen zij toch alle daarin overeen, dat aan plichtsverzuim het ongeluk moet worden toegeschreven. Het officieele bericht in den Reichsanzeiger wijt het ongeluk daaraan dat de dienstdoende chef van het station Kirchlengern het sein voor den personentrein te vroeg op veilig liet zetten, terwijl de machinist van den trein niet tijdig genoeg remde. De andere lezing is, dat de personentrein nabij het station Kirchlengern op een wissel had moeten wach ten om den exprestrein te laten passeeren. Werkelijk reed de personentrein ook den wissel op, maar toen de machinist dezen tot staan wilde brengen, weigerde de rem, waar door de trein in volle vaart doorreed en zoo doende met den exprestrein in botsing kwam. Welke der lezingen de ware is, zal uit een nauwkeurig onderzoek moeten blijken. Voor- loopig bevinden de stationschef van Kirch lengern en de machinist van den personen trein zich in hechtenis. De waggon, waarin zich de familie Carré bevond, schoof letterlijk over een goederen wagen heen en kwam zoo op den tender te recht, waarna hij omviel; de heer Carré werd daarbij uit de coupé geslingerd, waarbij hij aan den arm, knie en aangezicht gekwetst werd. Plet jongste zoontje Erni schoot door den schok, onder de bank, waar hij later ongedeerd van daan werd gehaald. De overige kinderen werden allen gewond, terwijl men weet hoe treurig het met mevrouw Carré af liep. In tegenspraak met alle overige berich ten, die melden, dat der ongelukkige vrouw de beide beenen werden afgereden, deelt het Berl Tgblt. mede, dat haar de borst werd ingedrukt, zoodat zij aan verstikking stierf. Gelukkig blijkt het onwaar te zijn, dat het dochtertje van mevrouw Carré, het lot van haar moeder deelde. De lijken van den machinist en den con ducteur werden deerlijk verminkt op den ten der gevonden. Den eerste was de borst in gedrukt, terwijl de laatste ernstige hoofd wonden had bekomen. De controleur Dier- king, een eerbiedwaardige oude man, in den dienst der spoorwegmaatschappij vergrijsd, bevond zich blijkbaar op het oogenblik van de aanrijding op de treeplank van den per sonenwagen. Zijn hoofd werd hem letterlijk van den romp gescheiden. In een onbeschrij- felijken toestand, zijn hoofd alleen nog door een paar spieren aan het lichaam bevestigd— werd ook zijn lijk op den tender gevonden. Plet aantal gedooden bedraagt dus 4, wat nog met één vermeerderd werd door het overlijden van een zesjarigen knaap in het gasthuis te Plano ver. Onmiddellijk nadat het bericht van de ramp ontvangen was vertrok een tiental doctoren naar de plaats van het onheil. Onder hun toezicht werden de reizi gers uit hunne benarde positie verlost, voor- loopig verbonden voor zoover dit mogelijk was en daarna naar het stedelijk gasthuis te Hanover overgebracht. Daar zijn thans 18 zwaar gewonden op genomen, (11 dames, 4 heeren en 3 kinderen) en welde heer Rabe, zaakgelastigde van Oscar Carré; de clown Pohlmann; de jockey rijder Achille Vinella; de clown Carpini met vrouw en twee kinderen; mevrouw Perzina; de schoolrijdster miss Mary Grothe; parfoce- rijdster Zerline Pohlmannballetdanseres Wolff en kind; parforcerijdsler Neville; ballet danseres Rabe; mevrouw Giotti; solodanseres Martina; parforcerijderes Elise Adams en de balletdanseres Krüger. Bovendien bekwamen nog vele anderen verwondingen, welke echter niet van dien aard waren, dat hun opneming in het zieken huis noodzakeiijk was. Te 10 uur 's avonds werd het lijk van mevrouw Carré te Hanover aangebracht. De goederenwagens, welke zich achter aan den trein bevonden, zijn geen van alle be schadigd, evenmin als de zich daarin bevin dende kostbare paarden en circusbenoodigd- heden. Van den personentrein, die oorzaak van het ongeluk was, werd alleen de loco motief zwaar beschadigd, terwijl alleen de stoker aan het hoofd verwond werd. Overigens hebben noch beambten noch passagiers van dien trein noemenswaardig letsel bekomen. Te Hanover heeft Maandag in het bijzijn eener ontzaglijke menigte de begrafenis van mevrouw Carré plaats gehad. Er waren ver scheidene directeuren van groote paarden spellen uit het buitenland aanwezig, o.a. die van het Parijsche Hippodrome. Het lijk was in de kapel van het Strangrieder kerkhof tentoongesteld en is daar voorloopig bijgezet, om later naar Amsterdam vervoerd te wor den. De heer Carré, die aan het hoofd gewond is, ging met moeite achter de lijkkist, onder steund door zijne vrienden, de gewezen directeuren Basch en Mellini. De predikant dr. Helmer hield eene treffende lijkrede. Door een mannenkwartet werd een lied ge zongen en door de militaire muziek der artillerie een treurmarsen gespeeld. De kist was prachtig met bloemen en kransen ver sierd. Vergezeld van zijne jongste dochter en van zijne drie zonen, die allen bij het ongeluk verwond zijn en het verband nog droegen, knielde de diep bedroefde vader bij de groeve neder. Het was een alleraandoenlijkst tafereel. /S^Bcsoijen, 24 Mei. De onlangs alhier be roepen candidaat, de WelEerw. heer C. D. Moolin te Nijmegen, heeft heden voor dat beroep bedankt. Gisteren had alhier een treurig ongeluk plaats. De heer L. v. d. H. n.l. had het ongeluk uit de tweede verdieping zijner leer looierij naar buiten te vallen. Ernstig ge kwetst aan schouder, lendenen en ruggegraat en met een aan den hiel gebroken been, is hij direct onder behandeling gesteld van Dr. van Gils te Waalwijk. /(^Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Eindelijk dan toch schijnt de regelings commissie der landbouwtentoonstelling te Til burg uitgeregeld. Zaterdag en Maandag kon den Diploma's en Medailles worden afge haald. Nu 't werd tijd ook; in plaats van drie zijn er nu zeven maanden sinds de ten toonstelling verstreken. Velen hebben er zich met mij over ver wonderd, dat die Diploma's en Medailles zoolang op zich lieten wachtenvan rege ling na de tentoonstelling was immers geen sprakeeen en ander behoefde nog slechts te worden gemaakt. Doch die velen zullen als ik, der com missie gaarne voor haar lang dralen abso lutie verleenennu zij zien, met hoeveel ernst de commissie haar taak heeft opgeno men en hoe accuraat alles is uitgevoerd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2