Middelen van Ver voer. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Turkije. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. K- Door B. en W. van Waalwijk, is de volgende circulaire gericht aan de besturen van verschillende gemeenten en waterschap pen, welke geacht kunnen worden belang te hebben bij eene schutsluis aan de Waal- wijksche haven: Ingezonden stukken. Locaaldienst. Zomerdienst 1891, in werking tredende 1 JUNI. voorval werd, na een kort oponthoud, de rit naar de opera door den keizer en de keizerin vervolgd. De koning van Italië heeft weer een daad van vorstelijke mildheid volbracht, waartoe zijn eenvoudige levenswijze en het wijs be heer zijner landgoederen hem in staat stellen, en een half millioen geschonken voor den bouw van een nieuw hospitaal te Monza. De gemeenteraad besloot bij acclamatie den vorst en corps zijn dank te betuigen voor deze schitterende gift. Wegens het stooten van het oorlogs schip Morozini op een bank bijn San Stefano is de vice-admiraal Noce als commandant van het eskader ontslagen, terwijl de com mandant van de Morozini ter beschikking is gesteld. De officier van de wacht heeft een maand vestingstraf. Naar verzekerd wordt heett de Paus in de Maandag ochtend gesprokene allocutie, welke geheim gehouden wordt, zich uitge- lateu over het arbeiders vraagstuk, dat in de jongste encycliek uitvoerig behandeld is, en kwam hij tot het besluit dat samenwerking der regeeringen vooral noodzakelijk is voor de aanwending der middelen, welke de kerk voor de oplossing der maatschappelijke ge schilpunten aangewezen heeft. In een zeer rumoerige zitting heeft de ge meenteraad te Weenende verkiezing van drie antisemieten tot leden vau den raad bij de jongste verkiezing nietig verklaard. De deputatie der Fransche studenten is uit Praag vertrokken. Duizend Czechische studenten deden haar uitgeleide onder het aanheffen der kreten: Pereant les Prussiens en Au revoir a Paris. Onder het zingen van smaadliederen verlieten de studenten het station. Uit Konstantinopel wordt van 1 Juni ge seind Heden nacht is de Oost-trein bij Tcherkesskoi door roovers overvallen, die eerst eene ontsporing teweegbrachten en ver volgens een in den trein zich bevindend reisgezelschap van Stange, bestaand uit Duit- schers en eenen Engelschman, in gevangen schap medegevoerd hebben. Zij vorderden een losgeld van 200.000 franken en om dit te verschaffen werd een der gevangenen, de bankier Israël, uit Berlijn, losgelaten. De Duitsche gezant Von Radowitz ontving dientengevolge van het ministerie van buiten- landsche zaken machtiging om over het ge- eischte bedrag te beschikken, onder voorbe houd van verhaal op de Turksche regeering. Plierdoor werd het gevaar, waarin de gevan genen verkeerden, zooveel als mogelijk was afgewend. Behalve Israël, bevinden zich in gevangenschap Oscar Greger, de grondbe zitter Moquet uit Seigelsdorff, Oscar Kotsch uit Zoerbig en de treinbegeleider Freundinger. De andere reizigers werden uitgeplunderd en daarna ongemoeid gelaten. De vervolging der joden in Rusland geeft tot zeer zonderlinge verhoudingen aanleiding, de handel wordt er door verlamd en weldra zal in het binnenland groote behoefte ont staan aan vele artikelen van huishoudelijk gebruik, die door de joodsche winkeliers werden geleverd. Te Kiew heeft men de opera moeten sluiten en worden geen con certen meer gegeven, daar de meeste musici van joodsche origine moesten vertrekken. De heilige synode heeft voorgesteld een verbod uit te vaardigen aan de joden om den Sabbath te vieren, en wil hen zien bevolen op chris telijke Zon- en Feestdagen winkels en ma gazijnen te sluiten. Volgens bericht uit New-York baart de handelwijze van den Franschen admiraal ter Westkust van Newfoundland opzien. Hij ver bood niet alleen den bewoners het verkoopen van aas aan Amerikanen, maar mede aan de Amerikanen het koopen van aas van de eilanders, ofschoon de Amerikanen sedert 1818 krachtens tractaat aas aankochten. De Fransche admiraal moet echter verklaard hebben, geen Anglo Amerikaansch verdrag te kunnen erkennen. Er is eene desbetreffende interpellatie in het parlement aangekondigd, en de Amerikaansche consul in Newfounland vroeg instructien aan. Het bedrag der verduisteringen, door den stedelijken penningmeester Bardsley te Philadelphia gepleegd overtreft 1,700,000 d. De met hem samenwerkende beambten wer den gearresteerd, beschuldigd van boeker. - vervalsching en andere bedriegerijen. Plet blijkt dat de Keystone Bank en de Spring- garden Bank slechts werden gaande gehouden door Bardsley's gelden. De president der eerstgenoemde bank is voortvluchtig, terwijl die der laatstgenoemde zich in den kerker bevindt. Het publiek in Pennsylvanie dringt aan op eene volledige administratieve reor ganisatie. WAALWIJK. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Mei 1891: Ingelegd f 3320,12; Terugbetaald f 1785,01. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1162. Aan het postkantoor KAATSHEUVEL en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei Ingelegd f3141.17. Terugbetaald f 579,43. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 847. WAALWIJK, 3 Juni 1891. De vergadering der R. K. kiezers uit, het districtWaalwijk, teNieuwkuik gehouden, werd druk bezocht. In eene voorvergadering van de leden van 't bestuur nam de heer M. Mommersteeg zijn ontslag als voorzitter, wat door vele belanghebbenden ten zeerste be treurd werd, vooral omdat z:jnEd. als praeses meermalen blijken gaf veel tact te bezitten bij 't leiden der vergaderingen. De heer H. Witfox, ondervoorzitter, nam nu de plaats in des heeren Mommersteeg, en beval met gloed en warmte als candidaat aan den heer W. Mutsaerts, van Tilburg, in de meening dat de heer Vos de Wael voor dit district niet aan te bevelen was. Door eenige sprekers werd ridderlijk eene lans gebroken voor de candidatuur „Vos de Wael." Eindelijk tot stemming overgegaan werd de heer W. Mutsaers candidaat ge steld met 83 stemmen tegen 40 op Vos de Wael. Intusschen hebben wij wel kunnen merken, dat in deze gewichtige zaak het laatste woordje nog niet gesproken is. Nader vernemen wij-dat verschillende le den der kiesvereeniging uit de atdeelingen Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen en Baardwijk voor het lidmaatschap bedankt hebben, teneinde hunne vrijheid van handelen te be houden. „Zooals u bekend zal zijn, is aan deze ge meente eene rijks- en provinciale subsidie toegezegd van 70 pet. in de kosten van het bouwen eener schutsluis aan de monding onzer haven, in verband met den nieuwen Maasmond, welke kosten zijn geraamd op pl. m. f 135.000.zoodat nog 30 pet. in die kosten moet worden bijeengebracht, terwijl de kosten van onderhoud en bediening der sluis komen ten laste van deze en andere belanghebbende gemeenten en corporatien. In verband met een schrijven van Zijne Exellentie den heer minister van waterstaat handel en nijverheid, van heeren gedepu teerde staten en van den hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat en in aan merking nemende, dat ook uwe gemeente zeer veel belang heeft bij het daarstellen van de onderwerpelijke sluis, hebben wij de eer u te verzoeken ons te willen mededeelen, of uwe gemeente genegen is eene bijdrage in de onderwerpelijke kosten te verleenen. Zeer aangenaam zal het ons zijn uw be sluit binnen een paar weken te mogen ver nemen. Teekeningen en andere stukken, meerge noemde sluis betreffende, liggen ten raad- huize te uwer inzage." De algemeene plaatselijke politie-veror- dening voor de gemeente Waalwijk, vastgesteld door den gemeenteraad den 24 Maart il., aan ged. staten van Noordbrabant, blijkens hun bericht van 21 Mei 1891, G no. 112 in afschrift medegedeeld, treedt in werking den derden dag na den datum der afkondiging, die heden heeft plaats gehad. De nieuwe verordening is in de vestibule van het raadhuis ter lezing aangeplakt. Krachtens de bepaling dier verordening zullen het Zuidelijke trottoir in de Groote Straat en het Westelijke in de Stationsstraat met vélocipèdes mogen worden bereden; het Marktplein alleen door vélocipède rijders be neden 15 jaar. Senderman is door >het gerechtshof te 's Bosch veroordeeld tot 6 jaar gevangenis straf wegens poging tot moord. Wij vernemen dat met 1 Juni de sta tions der lijn 's BoschLage-Zwaluwe zijn opgenomen in het Belgisch Nederlandsch tarief voor het vervoer van goederen, waardoor in het verkeer tusschen Belgie en de Lang straat belangrijk verlaagde vrachtprijzen zijn verkregen. Gisterenavond is te Baardwijk de. blik sem geslagen in een groofen canadaboom, slaande aan den dijk achter den blanken wiJ. De boom is bijna geheel gespleten en de slukken zijn tot op 50 M. weggeslagen. Er zijn valsche muntbiljetten van f 10 in omloop. Een drietal tot heden aangetroffen, waren allen genummerd K 02772. Zij zijn met het bloote oog van de echte muntbiljetten te onderscheiden door het pa pier, dat bij de valsche harder is en zonder watermerk, ook is de kleur lichter dan van de echte muntbiljetten; de bewerking is min der zorgvuldig, de letters zijn zwaarder en minder genuanceerd; de woorden tien gulden zijn op de echte biljetten donkerder van kleur dan de rand, in de valsche zijn beide kleuren gelijk ook zijn de valsche biljetlen iets grooter dan de echte. Een 8-tal gemeenteraadsleden te Bokstel hebben den minister van binnenlandsche zaken hun misnoegen te kennen gegeven over het passeeren van den heer Stael (lid der provinciale Staten, en sedert 13 jaren raadslid, gedurende 4 jaar wethouder) bij de jongste burgemeester benoeming. De gedelegeerden der centrale R. K. kiesvereeniging in het district Wijk-bij Duur stede hebben Zaterdag te Utrecht definitief tot candidaat gekozen het aftredend lid, dr. H. J. A. M. Schaepman, met 126 van de 147 stemmen, tegen 21 op den heer J. J. Duinstee, te 's Gravenhage. Men schrijft uit Drente Tot nog toe was men hier gewoon het riet ot stioo, waarmee de meeste huizen en schuren in dorpen en gehuchten gedekt ziin, met dunne wilgenteentjes aan het latwerk te bevestigen. Deze manier was goedkoop en voldeed ook. Doch thans heeft men iets beters in toepassing gebracht. De teentjes (twijg genaamd) werden door ijzerdraad ver vangen, en dit bevalt beter. IJzerdraad, ge galvaniseerd, bezit in dit geval twee voor deden boven twijg, waarop wel gelet mag worden bij het dekken van nieuwe huizen le is het duurzamer dan dun hout, en ten 2de, en dit is nog het voornaamste ingeval van brand zijn de teentjes terstond doorge brand, schiet het brandende riet of stroo naar beneden en omringt dit als een gloeiende massa het brandende gebouw, waardoor het reddingswerk vaak onmogelijk gemaakt wordt. De nieuwe methode is vooral om dit laatste zeer aan te bevelen. In den nacht van Zaterdag op Zondag waren drie personen aan het visschen in een bootje op den Bergschen plas, onder Hille- gersberg. Een hunner is verdronken doordien het bootje omsloeg. De twee anderen wisten zich door zwemmen te redden. Het lijk van den drenkeling is opgevischt. Hij was woonachtig aldaar, en laat eene wed. met drie kinderen achter. De zakkenrollers schijnen Zaterdag te Rotterdam hun slag te hebben geslagen, zonder dat door de politie een dader op heeterdaad betrapt is kunnen worden. Ver schillende aangiften van vermissing van hor loges, portemonnais met inhoud, en eene portefeuille met f 100 aan bankpapier, zijn reeds gedaan. De postbode V. te IJzendijke, had indertijd het ongeluk bij het schoonmaken van eene revolver zijne schoonmoeder een 'kogel in het hoofd te jagen en werd deswege veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Op een verzoek om gratie is thans eene gunstige beschikking gevolgd, en de straf veranderd in 10 gulden boete. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Helmond op ontelbare plaatsen de ruiten ingeworpen. In eene enkele fabriek zijn er niet minder dan 40 vernield. Twee der van deze vernielzucht verdachte fabrieks arbeiders zijn in bewaring genomen en zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Vrijdagavond had een gepensionneerd onder officier, die eenige oogenblikken alleen was in zijn kosthuis op den Klarendalschen weg te Arnhem en te veel sterken drank had gebruikt, het ongeluk op een brandend petro- leumtoestel te vallen. Daar de man niet de macht had zich op te richten, werd hij, met hevige brandwonden overdekt, door zijne kostvrouw gevonden. Zijne opneming in het ziekenhuis was noodzakelijk. Bij het passeeren van den te 10.50 voorm. van Rozendaal naar Fijenoord ver- trekkenden goederentrein der staatsspoorwe gen ontdekte de brugwachter A. C. Luijkx, van de brug over de rivier de Mark, nabij Zevenbergen, dat bij een der wagens, be laden, met turfstrooisel, een begin van brand was ontstaan,waarop hij den"trein dadelijk deed stilhouden en hierdoor verder onheil werd voorkomen. Voor dit bewijs van activiteit heeft ge noemde beambte dier maatschappij een eer volle vermelding ontvangen. Besoijeu 31 Mei 1891. Heden namiddag omstreeks half zes brak hier een hevige brand uit in een huis, toebehoorende aan den heer H. IJpelaar en bewoond door G. de Leijer, F. Dekkers, J. van Kuik en J. van de Meerakker. Binnen korte oogenblikken stond het oude gebouw van voor tot achter in lichte laaie en deelde het vuur mede aan het huis van den secretaris, den heer J. Hendrikx. Ook dit werd met den ganschen inboedel eene prooi der vlammen alleen de inhoud ran den manufactuurwinkel is grootendeels gered. Ook het huis, door den burgemeester be woond, liep buitengewoon gevaar en 't is hoofdzakelijk te danken aan 't krachtdadig optreden van den gemeente-veldwachter van Lith, dat het behouden bleef. De Bezooiensche brandweer had de handen vol, de Waalwijksche spuit, die op aanvraag te hulp was gekomenheeft echter geen water behoeven te geven. Het huis van IJpelaar was verzekerd voor ƒ2500. De inboedel van Van de Meeracker was niet verzekerd, evenmin als die van Van Kuik en Dekkersde schade wordt begroot voor den eerste op 50.voor den tweede op 250 en voor den derde op 300. De inboedel van de Leijer was verzekerd voor 600, terwijl de geledene schade ge schat wordt op 700. Het huis van den secretaris, waartoe ook behoorde het gedeelte bewoond door J. Dal- leu, was met den inboedel, winkelopstand, voorraad manufacturen enz. in 't geheel ver zekerd voor 9500. De inboedel van Dalleu, die geheel ver brand is en verzekerd was voorf 800, had eene waarde van f 1500. De schade aan het door den burgemeester bewoonde huis schat men op f50. De oorzaak van den brand is onbekend, doch zal vermoedelijk moeten worden toege schreven aan een gebrek in den schoorsteen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur In uw veelgelezen blad nummer 43 komt een ingezonden stuk voor, geteekend Y, be trekking hebbende op de verleden jaar ge houden Landbouwtentoonstelling te Tilburg. Schrijver dezes werd op bovengenoemde Landbouw-tentoonstelling bekroond met een eersten prijs, voor zijne Hamburger zilverlaken kuikens. Reeds enkele malen schreef ik aan een der leden van de regelings-commissie, hoe het toch kwam, dat zij zoo lang wachtten met uitreiking der prijzen en dat het reeds eenige maanden over tijd was. Welk ant woord denkt u wel dat ik kreeggeen. In het begin van Mei, (ruim 4 maanden te laat) ontving ik eindelijk eene briefkaart mij meldende dat er gelegenheid bestond mijne medaillenog wel een van brons af te halen, doch indien men ze gaarne gestuurd had, behoefde men maar te berichten aan den heer Melis. Per omgaande berichtte ik genoemden hr. dat ik niet in de gelegenheid was ditzelf te doen, en verzocht hem mijne bronzen medaille over te zenden. Wat denkt u dat ik ontvingniets. Soortgelijke ondervindingen moedigen niet aan op eene Landbouwtentoonstelling te ex- poseeren. We hopen dat men het er te Waalwijk beter zal afbrengen. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw Dw. Dienaar, Drunen, Mei 1891. H. J. wil I—[■BMKtBwaaBWBanagBMWMMMi«m— Spoonveglijii ZWALUWE—'s-BOSCII. 57. 267. 269. 271. Lage-Zwaluwe 6.23 9.45 1,01 8.18 Ze»enb3rgsohe H. 9.50 1.06 Hooge-Zwaluwe 6.33 10.01 1.14 8.31 M. en Drimmelen 10.08 1.21 Geertruidenberg 6.43 10.15 1.28 8.42 Raamsdonk 10.22 1.35 u Waspik 6.52 10.27 1.40 8.50 Kaatsh.-Capelle 10.34 1.47 8.56 Waalwijk-Besoijea 7.03 10.40 1.54 9.02 Drunen 7.10 10.48 2.01 9.10 Vlijmen 7.17 10.55 2.07 9.17 's Bosch 7.25 11.03 2.15 9,24 266. 58. 268. 270. 's Bosch 6.18 Vlijmen 6.25 Drunen 6.32 WAALWIJK-Beaoijen 6.40 9.22 ii 9.39 6.46 6.53 6 58 7.05 7.11 7.18 7.26 7.29 1.27 1.36 1.43 1.52 1.58 2.05 2.10 9.54 2.17 2.24 2-31 2.39 10.10 2.43 Kaatsh.-Capelle Waspik Raamsdonk Geertruidenberg M. en Drimmelen Hooge-Zwaluwe Zevenbergsche H. Lage-Zwaluwe 1121 Lage Zwaluwe Zevenb. Hoek Ilooge Zwaluwe MadeenDrimmelen Geertruidenberg Raamsdonksveer Raamsdonk Waspik Vrouwkensvaart Capelle N.-Vaart Kaatsh.-Capelle Besoijensche Steeg Waalwijk-Besoijen Baardwijk Baardw. overlaat Elshout Drunen Kuiksche heide Nieuwkuik Vlijmen 6.40 Heidijk 's Bosch. 6.50 8 12 8.21 8.28 8,36 8.42 8.49 n 8.57 - 9.08 9! 16 1107. 1125. 1111. 7.02 3.23 7,0 7 3.28 7.19 3.38 7.27 3.45 7.35 3.52 7.38 3.55 7.45 4.02 7.51 4.08 7.55 4.12 7.59 4.16 8.03 4.21 8.09 4.28 8.12 1.07 4.31 8.18 1.14 4.35 8.21 1.17 4.37 8.24 1.20 4.39 8.27 1.23 4.42 8.29 1.25 4.46 8.33 1.30 4.49 8.41 1.35 4.54 8.46 1.40 5.00 8.53 1.47 5.06

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2