Nummer 46. Zondag 7 Juni 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. UITGEVER: Waalwijk. hebben maatrege- len genomen om den uitslag der verkiezingen voor de tweede kamer der staten generaal te kunnen opnemen in het nummer dezer courant, dat Woensdag 10 Juni tegen den avond, dus iets later dan gewoonlijk, zal verschijnen. Onze abonné's zullen wij gaarne in de gelegenheid stellen kennis te nemen van de verschillende tele grafische dépêcheswelke wij in den loop van dien dag zullen ontvangen. >Zij, die zich voor het volgend kwartaal op „de Echo van het Zuiden" abon- neeren, ontvangen vanaf 10 Juni de nog die maand verschijnende nummers gratis. De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie ri Langslraalscbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden »an den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het Fransche spreekwoord „Les jours se suiventmais ne se ressemblent pas" is ze ker een van die weinige gezegden, als door de natuur aangewezen om de juistheid aan te toonen van een ander gezegde, 't welk de bewering bevatdat een spreekwoord niet altijd een waar woord is. Op 't oogenblik is er tusschen den eenen dag en den anderen bijna geen verschil op te merken, 't is dag aan dag 't zelfde, zonder kans dat er voor eerst op politiek gebied iets nieuws, iets sen sationeels zal voorvallen. Doch niet ver saagd als de nood het hoogst is, is de hulp nabij. In Duitschland is 't de quaestie betref fende de graanrechten, die zoo voor als ï.a tot in 't oneindige wordt uitgemeten door de Duitsche pers, hoewel de gansche agitatie, zoo door vrijzinnigen als sociaal-democraten op touw gezet, vooreerst wel weinig zal ba ten en dat wel ondanks de zwakheid van de betoogen van enkele bladen, die 't voor de regeling opnemen en in lange verhandelingen trachten aan te toonen, dat 't nog zoo erg niet is, dat er nog zooveel reden niet is tot klagen want 'tis voor 50 of 100 jaar nog wel erger geweest met de meel- en graan prijzen Een schrale troost In het huis van afgevaardigden is een voorstel ingediend door een aantal vrijzin nige afgevaardigden, waarin zij de publicatie eischen van het materiaal over den graan voorraad en over de verwachtingen omtrent den oogst, welk materieel tot grondslag heeft gediend aan het besluit der regeering in zake de handhaving der graanrechten. Ondertusschen verwacht men èn in Frank rijk, èn in Hongarije, èu in Zuid-Rusland, een minder dan middelmatigen oogst. Als men in Frankrijk eenmaal quaesties in behandeling heeft genomen, betrekking heb bende op of direct of indirect verwant aan de sociale quaestie, dan komt men vooreerst niet tot rust. Eergisteren was het de minis terraad, die kennis kreeg van Constans' voor stel betreffende een pensioenfonds voor den werkman en gisteren had men 'tin de kamer over de wettelijke regeling van den arbeids duur. 12 uur arbeid wil men voor alle werk lieden, die met het transportwezen in verband staan, doch Laur, de boulangist, toonde zich een vijand van halve maatregelen, hij wilde dat de 12-urige werkdag zou worden vastge steld voor alle werklieden, zonder uitzonde ring, daarbij vergetend, dat wat goed en nut tig kan zijn voor den een, 't nog lang niet altijd is voor den ander. De vaststelling van den werkdag op 12 uur voor de werklieden van het transportwezen werd aangenomen met 406 tegen 6 stemmen, doch Laur's heer lijk plan werd met 465 tegen 83 stemmen ten grave gedragen. Het Pruisische huis van afgevaardig den heeft nu bij tweede lezing het wetsvoor stel aangenomen betrekkelijk de bestemming, te geven aan de gelden, indertijd van de geestelijkheid in beslag genomen, de z. g. „Sperrgelder." De aanneming, in de lezing der commissie, geschiedde ondanks den tegenstand der nati onaal-liberalen en enkele conservatieven. De onderhandelingen te Weenen loopen niet naar wenschzoowel Duitschland als Oostenrijk stellen zeer verhoogde inkomende rechten voor, ook op kaas, waar Zwitserland veel belang bij heeftdaar de exportatie jaarlijks 48 millioen stuks bedraagt. De Russische po'itie heeft het dezer dagen weer volhandig met het opsporen van leden van geheime en geheimzinnige corporatien, die aan de hoogescholen des rijks welig schijnen te tieren. Geweld evenwel lokt ge weld en verzet uit en het zou misschien beter zijn als het den Russischen autoriteiten wilde behagen zich zoo nu en dan eens te bezinnen eer zij beginnen. Nihilist is een heel leelijk woord, dat men in Rusland al spoedig toepast op elkeen, die naar verbe tering streeft en niet alleen dat men in de toepassing van dien naam wel eene wat al te haastig is, maar ook in de toepassing van de straffen tegen elkeen bedreigd, die een omwenteling langs gewelddadigen weg wil uitlokken. De ijver der Russische politie-mannen lijkt op het oogenblik wel wat overdreven, want de zoogenaamde nu ontdekte Russische associatien, waarvan vele jonge beambten, leeraren en officieren lid zijn, bedoelen de vorming van een constitutioneele liberale monarchie onder uitsluiting van geweldpleging nu juist geen staatsgevaarlijk misdrijf, zouden wij zoo zeggen, in een land, waar enkele hervormingen en afschaffing van het absoluut gezag in handen van één persoon (de czaar is potentaat) waarlijk geen overdaad zouden zijn. De Russische politie denkt er echter blijkbaar anders over: Zij is aan 't arrestee ren getogen, dat 't zoo'n aard heeft, denkende wellicht, dat men met de personen ook hun liberale denkbeelden inkerkertBij tientallen worden de „schuldigen" achter slot en gren del gezet, zoodat de gevangenissen eigenlijk de kunstmatige kweekplaatsen worden van nihilisten, terwijl de staat zelf de zorg over die kweekerijen in handen heeft. Behalve de enkele duizenden kleermakers, die in Londens oostekjk gedeelte het werk hebben gestaakt, dreigen nu ook eenige duizenden tram- en omnibus-geëmployeerden er den arbeid aan te geven, als de vaststelling van den arbeidstijd of twaalf uur en loons- verhooging niet worden toegestaan. Nadat de Portugeesche premier Maandag in de kamer de grondslagen van het verdrag met Engeland nader heeft besproken, werd het verdrag aan een commissie verwezen, zoodat Zaterdag de discussie in de kamer kan aanvangen en de eindstemming reeds over enkele dagen kan plaats vinden. De werkstaking der omnibus-employés zal den prefect der Seine nog lang in het ge heugen blijven. De Parijsche gemeenteraad heeft er zijn misnoegen over uitgesproken, dat hij bij die werkstaking niet op zijn post was, en dat hij den gemeenteraad niet ter vergadering had opgeroepen, hoewel hem dit door verschillende raadsleden was verzocht. Woensdag heeft in het Alcazar d'Italie eene groote vergadering plaats gehad, bijeen geroepen door de syndicale kamers der spoor wegbeambten. Camille Dreyfus, lid van het parlementnam het woordzoo mede de leiders der werklieden van ieder der vijf groote spoorweg-maatschappijen. Besloten werd tot de werkstaking en tot het bijeen roepen van eene buitengewone algemeene vergadering tegen Zondag, om dan de alge meene staking at te kondigen. In een vergadering, in de groote synagoge te Londen gehouden Jsprak Rothschild als zijne meening uitdat de groote vrees voor overmatige toename van de joodsche bevol king in Londen ongegrond is. De Daily Telegraph blijft echter op het nemen van maatregelen tegen een sterke uitbreiding der ioodsche bevolking aandringen. De Times geeft een eigenaardig mid del aan de hand om rooverijen als thans weder in Turkije hebben plaats gehad, te voorkomen. Laat de inwoners van de streek, waarin de roovers hun slag slaan, zoo zegt het blad, den door de roovers verlangden losprijs betalen, en het aantal dezer middel- eeuwsche vergrijpen zal tot een minimum beperkt worden. Een vreeselijke ontdekking werd voor eenige dagen te Liverpool gedaan. In de dokken werd namelijk een zak van zwarte stot gevonden, die het nog niet eens geheel koude lijk van een vijftienjarigen knaap be vatte. De hals vertoonde een gapende wonde terwijl de beide beenen ter hoogte van de knieën gebroken waren, wijl men het lijk anders niet in den zak had kunnen stoppen. Onder in den zak werd een nieuw mes en een zaag gevonden. Alle pogingen worden thans in het werk gesteld om den naam van het jeugdige slacht offer uittevisschen, terwijl men zich in gis singen verdiept omtrent de drijfredenen tot deze gruwelijke misdaad. Een parlementaire enquête, ingesteld op verzoek van het lid Herbert Gladstone, heeft aan het licht gebracht, dat sedert een halve eeuw niet minder dan zeventig sche pen der Engelsche marine door oorzaken buiten het bedrijf verloren zijn gegaan. De galgen-humor heeft voor deze rubriek van schepen den naam van „onderzeesche marine" uitgevonden. In het verslag der enquêtte worden nauw keurig van elk der ongevallen, de aard, de omvang en de bevinding der onderzoek- rechtbanken aangegeven. Het meerendeel der verloren schepen strandde door onbekende oorzaken. Vele werden bij aanvaring door andere schepen onherstelbaar gehavend, zes moesten in de Poolstreken verlaten worden, twee verbrandden en één zonk tengevolge eener ontploffing van gas en buskruit. Van •acht der vergane schepen werd nooit weder iets vernomen. In verreweg de meeste gevallen luidde de uitspraak van het gerecht, dat het ongeluk aan noodlottige omstandigheden te danken was niettemin komt in het verslag ook meer malen het ontslag of de pensionneering van onbekwame zee-officieren voor, die door ver zuim .als anderszins rechtstreeks of middel lijk de oorzaken der rampen waren. Nog meer belangstelling zou door het rapport zijn gewekt, indien bij elk der droevige gebeur tenissen ook het aantal menschenlevens, dat daarbij verloren ging, ware vermeld ge worden. De groote staff zal, op last van den kei zer, een boek samenstellen over Von Molt- ke's handel en wandel als militair. Zoodra de boot, die voor Wissmann in aanbouw is, gereed zal zijn, moet hij haar ter beschikking van het rijk stellen, die er po litietoezicht mee zal uitoefenen op den frau- duleuzen slavenhandel. Dit sluit evenwel niet uit, dat er ook personen en goederen mede vervoerd zullen mogen worden. Daaruit zul len dan de kosten worden gedekt, De „Daily Telegraph" verneemt nader dat de opstanden der Russische boeren veroor zaakt werden door buitengewonen nood van het volk. Over geheele landstreken, gelijk Frankrijk en Duitschland, hebben de bewo ners geld noch voedselhonderden, neen duizenden stierven den hongerdood in de gouvernementen Kazan Simbirsk Samara Nischin en Penza, maar de regeering verbiedt de bladen daarover te schrijven. Het boeren volk stroopte het land af, plunderde en stak de huizen in brand. De regeering eischt overal ten strengste de betaling der belastin gen, ondanks de verzoekschriften van pries ters om genade. De uitgezonden kommiezen nemen de nog overgebleven have der boeren in beslag en geeselden zelfs de haveloozen daarop volgde een wanhopige opstand, en de oproerige landlieden vielen de graanmagazij- nen aan. De troepen onderdrukten wel den opstand, na vele dooden, gewonden en gear resteerden gemaakt te hebben, maar men vreest voor hernieuwde onlusten onder de Kazansche boeren, waar de nood het hoogste is. Het ergste is dat de oogstberichten al- lerwege in Rusland, behalve in Saratoff, aller treurigst luiden en vele streken een volkomen misgewas zullen hebben. Een hevige brand heeft te Brooklijn een schade van een millioen dollars veroorzaakt. Hij brak uit in de „Brooklyn Cooperage Works" en tastte weldra een aangrenzende suikerfabriek, alsmede verscheidene goederen loodsen en houten gebouwen, aan. Er had den twee ontploffingen plaatsdoor een daarvan werden verscheidene mannen van de brandweer en de politie, die op een dak warenweggeslingerd maar zij bekwamen slechts lichte kneuzingen. In de World van New-York komt een uitvoerig bericht voor uit Valparaiso, waarin eene beschrijving gegeven wordt van een zeegevecht bij Chanaral, waarin de stoomboot Magellanes der parlementspartij gedurende verscheidene uren den strijd volhield tegen het eskader der Balmacedisten, bestaande uit de Almirante Lynch en nog twee andere schepen. Dit gevecht eindigde met den over haasten terugtocht der Balmacedistische oor logsschepen met belangrijke schade, die te Valparaiso moesten gaan repareeren, terwijl de Magellanes betrekkelijk weinig beschadigd was, ofschoon de verliezen aan die zijde 22 dooden en 60 gewonden bedroegen. Gedu rende het gevecht trachtte de Almirante Lynch de Magellanes door eene torpedo te doen uiteenslaan. De golfslag wijzigde echter de richting der torpedo, welke tegen het barkschip Bertha, waarvan de bemanning nauwelijks ont kwam door naar wal te zwemmen, aandreef en dit vernielde. Ook een Duitsch barkschip kreeg belangrijke schade en verloor zijne twee masten. Bij eene dyamietontploffing, die dezer dagen op een spoortrein tusschen York en Tarrytown (Amerika) plaats had, kwamen 2 Amerikanen en 8 Italianen om het leven, terwijl tal van personen verwondingen opde den. Latere berichten spreken zelfs van 18 gedooden en 25 gewonden. De hevige slag werd op grooten afstand gevoeld.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1