Nummer 48, Zondag 14 Juni 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Be Goudsmid van Wee&en. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. UITGEVER: Waalwijk. >Zij, die zich voor het volgend kwartaal op „de Echo van het Zuiden" abon- neeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers 9£9 De Echo van het Zuiden, Waalwljisclie Ni Lanptiiatsck fonrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden 'ian den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeveft, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. GRATIS. De vraag of de triple-alliantie reeds weer is vernieuwd en zoo ja, voor hoe lang en op welke conditiën wil de wereld maar niet uit, want een goed dienaar van de pers is ook een vraagal om voor weetal door te gaan. Dat vragen doet hij evenwel op een eenigs zins zonderlinge manier hij meldt eenvou dig, dat 't met de verlenging van de alliantie zoo en zoo staat, dat Engeland zich even tueel tot hulp en steun aan de triple-alliantie heeft bereid verklaard en doet dus net of hij wonder wat van de zaak afwist. Dat noemt men in goed Hollandsch een leugentje om achter de waarheid te komen, en men kómt er op die wijze dan ook wel eens achter. Allicht toch doet zich hier of daar een ijverig weet- en nieuwsgierig volksvertegen woordiger op, die den premier 't zij deze Salisbury, Taaffe, di P.udini ot hoe dan ook heet eens op den tand wil voelen. Dat is dan een van die afgevaardigden, die eens wil zien welk verband er bestaat tusschen 't geen „de krant schrijft" en 't geen er ach ter de coulissenvan het staatstooneel geschiedt. Ongelukkig komt men niet immer op de hoogte van het verschil of de overeenkomst tusschen krantennieuws en officieel nieuws, want premiers hebben er dooreengenomen heel aardig slag van de interpellanten met een kluitje in 't riet te sturen. Toch zijn er nog immer velen, die op grond van geruch ten interpellatiën richten tot de regeeringen en op 't oogenblik is 't de radicale Italiaan- 36. XIII. DONKERE WOLKEN. Van Guido vernam Eleonora, dat een stout woord van Gundaeker er veel toe bijgedragen had om den keizer verzoenlijk jegens haar vader te stemmen, en het speet haar, dat zij Max daar voor niet persoonlijk haar dank kon betuigen. Het gezantschap, dat met Albert Caprara naar Constantinopel was gegaanwas sedert lang te ruggekeerd, maar Max Gundaeker was niet onder de teruggekeerden men zei, dat hij op een on verklaarbare wijze was verdwenen het scheen dat men zich ook weinig om dit ondergeschikte lid van het gevolg hadbekommerd. Sommigen wilden weten dat hij twist gekregen haden daarbij waarschijnlijk zijr. dood had gevonden anderen geloofden dat hij het gewaagd had zijn oog te slaan op eene dame van den harem, en daardoor gevallen was als een offer van het onverbiddellijk lot, dat hij had getrotseerd. Eleonora schudde bij zulke berichten ongeloo- vig het hoofden Guido vond in verscheidene opmerkingen, die hij had gedaan, insgelijks aan leiding om in haar gevoelen te deelen dat deze jonge man naar zijn karakter, dat men had leeren kennen en waardeeren, bezwaarlijk ontrouw had kunnen worden aan zijn ideaal. Guido koesterde een onbestemd vermoeden tegen vorst Liechten stein sedert Eleonora hem had verzekerd, dat Maria de gevoelens van Gundaeker deeldetoen er aan het hof eens over den verdwenene was gesproken, had hij gezien dat Liechtenstein zon derlinge blikken had gewisseld met graaf Oaetha- no en het was hem opgevallen dat deze, die anders altijd zijne trekken volkomen wist te beheerschen in verwarring was geraakt, toen de keizer bij het noemen van den naam van Gundaeker hem scherp aanzag en op bijna dreigenden toon zei: Ware die man hier, dan had ik iemand, die mij van uwe kostbare proeven de waarheid kon zeggen maar hij zal wel terugkomenmen moet hem vinden of onderzoekenwat er van hem is ge- sche afgevaardigde Cavallotti, die iets naders wil weteci omtrent Engelands verhouding tot Italië en omtrent de vernieuwing der triple alliantie. Om te beginnen heeft de premier de dis cussie doen uitstellen tot na de begrootings- debatten en als 't dan zoover is, zegt men nog wat men noodig en nuttig acht om aan de groote klok te hangen. Volgens een ge rucht zou Di Rudini aan Engeland tegenover Italië dezelfde plaats hebben toegekend als die welke Rusland tegenover Frankrijk in neemt en volgens een ander on-dit zou de Eransche premier De Freycinet naar Alix les-Bains zijn gereisd om daar in alle rust en kalmte te kunnen contereeren met den Russischen gezant. Zou 't waar zijn? Zou 't bloot toeval zijn of zouden de heeren met voorbedachten rade Alix-les-Bains tot veiblijfplaats hebben geko zen om slechts in schijn eens uit te blazen van de politieke en diplomatieke beslomme ringen Te Bilbao is de rust weer zoover hersteld, dat de staat van belet is kunnen worden opgeheven. Ook de Portugeesehe eerste kamer of die der „Pairs" heeft thans de overeenkomst met Phigeland goedgekeurd, en wel met 83 tegen 6 stemmen. In Engeland is op 't oogenblik van niets anders sprake dan van de zaak Gordon- Cumming, of liever van de rol, die de prins van Wales, Engelands troonopvolger, in deze zaak gespeeld heeft. In zake dit beruchte speelproces heeft de rechter den eischer, die eenige personen van laster had aangeklaagd omdat zij hem beschuldigd hadden valsch gespeeld te hebben, in het ongelijk gesteld. Daardoor heeft de rechter dus aangenomen, dat de kolonel Gordon, een vroeger vriend van den. troonopvolger, een valsch speler is. De prins van Wales beleeft moeielijke da gen een storm is er in de geheele Engel- sche pers opgegaan tegen hem en tegen zijn worden. Er lag iet9 in den toon en in den blik van den keizer, alsof hij een argwaan koesterde, dien hij tot dusverre nog niet had aan den dag gelegd. Verder was het in het oog loopend, dat Maria Lichtenstein nog steeds in het kloosterpensionaat vertoefde, ofschoon het gerucht liep, dat zij uit gehuwelijkt zou worden aan den jongen prins Eugenius van Savoye die onlangs in keizerlijken krijgsdienst was getredenten einde dezen een rijke erfdochter, en het huis Liechtenstein nieuwen luister te verschaffen. Nog was het Eleonora niet gelukt de vriendin barer jeugd weder te zien Wat intusschen de belangstelling van Guido in den vermiste vooral verhoogde en ook Eleonora levendig bezig hieldwas het vaste vertrouwen der oude Wlaska Barkoi, die op profetischen toon verkondigde, dat hij leefde en al de lagen zijner vijanden zou te schande maken. Wlaska had de bescherming van Guido ingeroepen en bereid willig verkregen tegen nieuwe vervolgingen van vorst Liechtensteintoen zij hem had bewezen dat zij een oude trouwe bediende van het geslacht der Starhembergen was. Hare geheimzinnige zinspelingen dat Max Gundaeker het bloed der Starhembergen door de aderen vloeide, hadden langzamerhand een bepaalder vorm aangenomen. Was het dat hare onbestemde vermoedens duistere herinneringen opwektenen van lieverlede dui delijker uit de nevelen der vergetelheid deden te voorschijn treden of dat zij de flauwe herinne ringen door onderzoek en navragen bij oude lieden tot helderheid had gebracht, genoeg, terwijl zij vroeger zich in beeldrijke zinspelingen en om schrijvingen had uitgedrukt, en aan de verbeelding harer hoorders raadsels had opgegeven deed zij thans duidelijke verstandige verklaringen. Zij verhaalde dat Koenraad Balthasar von Starhem bergde vader van Guido's neef, graaf Rudiger von Starhemberg, een broeder had gehad, die naar het HeiligeLand gereisd en daar verdwenen was. Zij wist zich thans te herinneren, dat op de inoeder van den vermiste een zware verdenkirg had ge rust; dat haar gemaal dien zoon niet had willen erkennen, en zijn gemalin als een gevangene op zijn slot opgesloten had gehoudenmaar dat na haar dood hare onschuld aan het licht was ge komen. De door den vader gehate zoon was naar het Heilige Land getrokken, om voor de vermeende schuld van zijne moeder te boeten, en daar men vrienden en nog immer loeit hij voort als een orkaan, zonder den vorstelijken speler te sparen. Het lagerhuis zal ook met de zaak worden gemoeid reeds zijn over 's prinsen handelingen interpellaties aangekondigd en de afgevaardigde Morton zal zelfs voorstellen de posten voor de bezoldiging van een veld maarschalk en een generaal bij wijze van protest te verlagen. De verhouding tusschen de Pruisische re geering en het Vaticaan is weder gespannen. De paus eischt, dat, nu een Duitscher tot bisschop van Straatsburg werd benoemd, de regeering de benoeming van een Pool tot aartsbisschop van Posen zal bekrachtigen. De Duitsche keizer weigert langs dezen weg der Poolsche beweging een erkend hoofd te geven. Bij de discussie in het huis van afgevaar digden over het voorstel Rickkert (vrijzinnige partij) betreffende de graanrechten, heeft Ca- privi namens de Pruisische regeering verzocht, i dat voorstel te verwerpen. De regeering zeide hij, kan omtrent de zaak niet in nader debat treden en vindt geene reden tot wij ziging van het standpunt, hetwelk zij den 1 i dezer heeft ingenomen. Reeds in het laatst van April zijn de onderzoekingen begonnen maar ter voorkoming van agitatie be perkt gebleven binnen den officieelen kring. Uit de verzamelde stukken heeft de regeering de overtuiging verkregen, dat ergeene sprake was van een toestand van nood. Bij de daarop toch gevolgde agitatie heeft de re- geering vragen gericht tot particuliere per sonen en consulaten en heeft zij de gereser veerde grens van behandeling moeten over- schrijden nog eer zij alle stukken bijeen had. Die stukken bevatten ramingen en hebben groote waarde maar kunnen niet aan het huis van afgevaardigden worden voorgelegd, omdat er geene namen openlijk kunnen wor den genoemd. De regeering is zich hare verantwoordelijkheid ten volle bewustmaar zij moet thans ook de sprekers verzoeken, er op bedacht te zijn, welke nadeelen zij door nooit weer iets van hem had gehoord, onderstelde men, dat hij daar was omgekomen, zonder den troost te hebben verkregendat zijne moeder geen zondares, maar het slachtoffer van den laster was geweest. Wlaska had in het huis van Koenraad Baltha sar gediendzij was in hare vroegste kindsheid daar als wees opgenomen, en herinnerde zich uit hare jeugd, dat de moeder van graaf Koenraad Balthasar in den waan had verkeerd, dat men haar kind had ontroofd. De moeder had een ha rer zonen bijzonder liefgehad, de schoone knaap was tegelijk met zijne moeder zwaar ziek geweest en gestorven, terwijl de moeder werd gered. Deze echter had zich, toen men haar na hare herstelling had medegedeeld, dat haar lieveling dood en begraven was, het vaste denkbeeld in het hoofd gezet dat men haar bedroog, en dat haar lieveling leefde men had hem haar ontstolen. Toen Wlaska Max voor het eerst had gezien, en de karakteristieke trekken van het Starnemberg- sche huis hare aandacht hadden getrokken, toen haar voorgevoel haar had gezegd dat deze jonge man uit een adellijk geslacht moest zijn gespro ten, was in haar de herinnering aan het vermoe den der gravin het eerst levendig geworden; aan deze herinnering had zich die van een verdwe nen graaf Starhemberg vastgeknoopt, zij had ge dacht, dat Max een afstammeling van den ge- roofden knaap moest zijn. Eerst langzamerhand, nadat zij niet alleen hare herinneringen had ge ordend, maar het haar ook door navraag bij oude lieden, die zich de gebeurtenissen nog konden voorstellen, duidelijk was geworden, dat er wer kelijk een Starhemberg in het Oosten was ver dwenen, maar dat de roof van een kind van de gravin Starhemberg slechts een spook in de ver beelding van een zieke was geweest, dat zich daar had vastgezet, had zij het gewaagd haar vermoeden uit te spreken en hare gronden op te geven. Het was natuurlijk dat Guido twijfelde aan de vermoedens van een oude vrouw, die aan hare profetische gave geloofde en geen andere bewij zen voor hare beweringen had, dan de overeen komst van den gelaatsvorm, het toevallige over eenstemmen van den ouderdom van Max met den leeftijd, dien een zoon van den vermiste kon hebben bereikt; eindelijk de omstandigheid, dat opgewonden uiting van meeningen kunnen teweegbrengen. Terwijl men in Frankrijks kamer de dis- cussien over het douane-tarief onafgebroken voortzetzit men te Weenen niet stilde onderhandelingen tusschen de Duitsche, Oos- tenrijksche en Zwitsersche gedelegeerden met betrekking tot een handelsverdrag gaan kalm door, al kan de referendumsbeweging, tegen het nieuwe tarief in Zwitserland ontstaan, er dan ook niet gunstig voor zijn en zelfs meldt men nu, dat reeds einde Juli de onderhan delingen tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië een aanvang nemen. De Servische regeering liet den grensau- toriteiten aanschrijven alle incidenten aan de Bulgaarsc.he grenzen te vermijden en besloot tot het versterken der werken van Pirot en Zaïtchar als demonstratie tegen de opeen- hooping van Bulgaarsche troepen in de grens districten. Vorst Ferdinand van Bulgarije is voor zijn gezondheid naar Karlsbad gereisd en heeft de regeering gedurende zijn afwezigheid in handen gesteld van den premier Stamboeloff, wel een bewijs dat het zich in dezen veel besproken Balkanstaat nog zoo gevaarlijk niet doet aanzien. De voortdurende vervolgingen, waaraan de christenen in China zijn blootgesteld, hebben de Ver.-Staten en Frankrijk doen besluiten tot een diplomatiek optreden bij de Chineesche regeering. Beide staten eischen voor hun onderdanen bescherming en om aan hun eischen meer klem bij te zetten vertelden zij er maar dadelijk bij, dat zij bij weigering zouden overgaan tot een bombardement van Nanking. De Chineesche regeering zal het wel niet tot dergelijke krachtdadige en on dubbelzinnige betoogen laten komen, maar paal en perk stellen aan deze door de man darijnen geleide, fanatische beweging. Max in het Oosten was geboren en de Duitsche taal in zijn vroegste jeugd had geleerd, dat hij het blonde haar, het voorhoofd en den neus der Starhembergen had, en dat men onwillekeurig bij zijn aanblik gevoelde, dat hij voor iets hoo- gers was bestemd dan voor den stand van een handwerksman. Maar hierom was de onderstel ling, dat Max een bloedverwant van hem kon zijn, Guido toch niet onaangenaam. Integendeel, hij wenschte dat de jonge man op eene hooge geboorte had kunnen wijzen, hij zou hem gaarne de broederhand hebben gereikt. Aan den staatkundigen horizon hadden zich intusschen donkere wolken saamgepakt; het scheen alsof het onheil zou komen, dat, naar men meen de was aangekondigd door de groote komeet van Halley, welker verschijning reeds in 1607 kei zer ltudolf op den Hradscnin te Praag zooveel angst veroorzaakte. Deze komeet had in den afge- loopen winter op nieuw met een langen rood- achtigen staart aan den hemel geschitterd, en men vertelde elkander, dat de Groote Heer twee en veertig zware stukken geschut, ieder met tach tig ossen bespannen, naar Belgrado had laten brengenook zou de roode paardestaart reeds te Constantinopel zijn uitgestoken. Lodewijk XIV had, ofschoon hij vrede met liet Duitsche rijk had gesloten, de rijksstad Straats burg overrompeld en ingenomen; Emmerich To- koly had de hulp van Turkije ingeroepen, om Hongarije geheel van Oostenrijk los te maken, en dit land, even als de Polen met hun vader land hadden gedaan, tot een vrijen staat te ver heffen men zei dat de Groote Heer Tokoly reeds tot vorst van Hongarije had benoemd, en dat Lodewijk XIV insgelijks den rebel hulp had be loofd. De keizer had de stad Oedenburg, waar de Hongaarsche landdag zitting hield en waar hij zich op nieuw als koning van Hongarije wil de laten kronen, door het regiment van Mansfeld moeten laten bezetten, en door de kurassiers van Palffy laten afsluiten, maar tegelijk kreeg To koly te Buda-Pe9th van den grootvizier des sul tans den sabel kaftan en reigerbos als hertog der Hongaren hij rustte een leger uit om den Jablunka pas te bezetten en in Moravie door te dringen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1