UITSLAG dei VERKIEZINGEN, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. De uitslag. UITVOERINGEN. De kamer nam Donderdag opnieuw het voorstel in overweging tot vermindering van de rechten op granen, welk voorstel eenigs- zins gewijzigd van den senaat terug onvangen is. Zij nam het voorstel aan met 318 tegen 119 stemmen en stelde den datum van in voering op 1 Augustus a. s. De uitslag van den wedren om den „grand prix de Paris" te Longchamps is voor de meeste sportliefhebbers te Parijs een ver rassing geweest. Men verwachtte vrij algemeen, dat een paard met den Russischen naam Ermak dien prijs zou behalen. Dat paard was een paar weken geleden te Chantilly met glans overwinnaar geweest, en thans was het niet eens een van de drie eersten, terwijl Clamart, waarvan men weinig verwachting had, den „grand prix" won. De jockey Tom Lane, die Clamart bereed, heeft ook verleden jaar met een paard, dat weinig in tel was, den grooten prijs behaald. Te Parijs is Woensdag nacht een dyna- mietpatroon ontploft, welke heimelijk tegen den muur van het politiebureau van Levallois Perret geplaatst was. De ontploffiing ver moedelijk een wraakneming van gearresteer den op 1 Mei veroorzaakte vrij ernstige materieele schade. Twee directies van omnibusmaatschappijen vergaderden Donderdag en besloten verdere conferenties met de werkstakers te weigeren, daar zij niets meer willen doen dan in hun manifest van 8 Juni is toegezegd. In een onderhoud met den secretaris, zeide deze, dat de directies de werkstakers op de oude voorwaarden voorloopig weder zullen aannemen en de nieuwe voorwaarden dan met 13 Juli kunnen aanvangen; weigeren de werkstakers dat, dan zullen de directien hunne verdere diensten afwijzen en om nieuwe be ambten adverteeren in het geheele rijk. Eene werkstaking is uitgebroken in de steengroeven, die Parnell bij Arklow bezit. Van Dublin uit bezocht hij de werken en ontving van de werklieden het verzoek het loon met twee shillings per week te verhoogen. Eene algemeene loonsverhooging sloeg hij af, doch gaf te kennen, dat hij verhooging voor enkelen zou overwegen. Daarop verlieten de meeste werklieden de groeven. - Naar men verneemt, zal aan mevrouw Grimwood, die zich door moedige toewijding onderscheidde bij de jongste onlusten te Manipoor (Br.-Indie), waarbij haar man om het leven kwam, de Orde van Victoria ver leend worden. Zij zal de eerste vrouw zijn aan wie deze onderscheiding uitsluitend voor daden van buitengewone dapperheid, in het gezicht van den vijand volbrachtwordt geschonken. De 22jarige vrouw heeft met veel moed en geestkracht onder het vuur van den vijand gewonden verzorgd. Zij wist ten slotte te ontvluchten met een of twee beambten en hare brieven hebben het eerste licht verspreid over de treurige zaak van Manipoor. Particuliere berichten houden in dat er een oproer te Wangkiang geweest is, waarin een zendeling en een douane-beambte, beide Engelschen, met steenen doodgegooid zijn en het missiehuis afgebrand is. De prins van Wales werd Donderdag op de renbaan te Ascot begroet met het ge roep „Oho, baccarat, oho De prins loochent met verontwaardiging, dat hij het geheim van Cummings valsch spel verraden heeft, hetgeen door een ver trouwd kamerdienaar uitgelekt schijnt te zijn. Het officieele blad bevat het koninklijk besluit, waarbij de naam van kolonel Cum- ming uit de legerlijst wordt geschrapt, daar de koningin zijne diensten niet langer noodig acht. De werkstaking onder het personeel der omnibussen is geëindigd door wederzijd- sche concessies. De kurassiers kazerne te Breslau is Maan dag door brand vernield. Er werden veertig paarden gewond, maar geen menschen be kwamen letsel. De kamer van afgevaardigden heeft met 223 stemmen tegen 20 een voorstel van den heer Rickers verworpen, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt de stukken over te leggen, die bij haar ingekomen zijn over de graan rechten. Bij het domfeest, dat Dinsdag te Orvieto gevierd werd, is de koning voor het eerst van zijn leven in het gebied van den vroegeren kerkelijken staat door den aartsbisschop en het domkapittel plechtig begroet. Te meer verbazing heeft dit feit in Italië verwekt, wijl het op uitdrukkelijken last van den Paus geschiedde. De kamer van afgevaardigden heeft het voorstel aangenomen tot uitvoerbaar verklaren van de besluiten van het Brusselsche anti- slavernijcongres. De vier reizigers, die na den spoorweg- aanval te Kirkelisse door de roovers gevan gen gehouden werden, zijh Maandag eindelijk weer vrijgelaten, nadat de machinist Freudi- ger het losgeld 200,000 francs had gebracht. Zij vertrokken onverwijld naar Andrianopel. De Turksche troepen zijn onmiddellijk be gonnen met het vervolgen van de roovers. In een brief eener handelsfirma te Libau, gedagteekend 27 Mei/8 Juni, wordt onder meer geschreven „De vervolging der joden heeft in de laatste dagen zulk een omvang verkregen, dat de verkod^ers geheel het hoofd verliezen en de zaken volkomen stilstaan. Menschen, die hier gedurende 10 a 15 jaren eerlijk zaken gedreven hebben, worden met hun gezin plotseling het lai.d uitgezet. Hoever het nog gaan zal, is niet te voorzien, maar de strooming is thans zoo, dat er nauwelijks iets goeds te verwachten is." De toestand van Rusland is tamelijk treurig te noemen voor een groot keizerrijk, te oordeelen naar het laatste jaarrapport van den minister van binnenlandsche zaken. De dronkerUchap neemt sterk toe, een derde der grondeigendommen is met hypotheek be zwaard en voor het openbaar onderwijs wordt niet ten volle 21/3 cent per hoofd der be volking besteed. Door zelfmoord maakten in 1890 2500 personen een einde aan hun leven. Gewoonlijk sterven in Rusland gemiddeld per jaar 45,000 menschen een gewelddadigen dood, terwijl er 16,000 menschen overlijden aan thyphus, de meest verwoestende der in- heemsche ziekten. Toch vermeerdert er de bevolking naar den maatstaf van 16 per duizend en per jaar, tengevolge van de over maat van geboorten boven de sterfgevallen. Brandstichting is er een lang niet zeldzame misdaad. Negen van de tien branden zijn aangestoken, en deze zijn zoo menigvuldig en op zoo groote schaal, dat er ieder jaar een verlies van honderd millioen gulden door wordt veroorzaakt. WAALWIJK. Zondag 14 dezer's middags 12 urezal de harmonie l'Espérance, op de harmonie zaal uitvoeren PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 13 Juni 1891. Gelijk te voorzien was, heeft in een groot aantal districten de eerste dag geen beslis sing gegeven. De scheuring in de rechter zijde, en aan de linker- het zich afscheiden van de radicalen hebben in niet minder dan 26 districten herstemmingen noodig gemaakt, waarvan, bij de verwarring die er heerscht, de uitkomst ditmaal onzekerder dan ooit is. Of er in het eerstvolgende tijdperk eene meerderheid zal zijn met welke zal kunnen geregeerd worden, dan wel of de kamer we der op het doode punt zal staan, zal de 23ste Juni hebben te beslissen. Maar wat er nog onbeslist zij, dit is reeds nu zeker, dat er geen meerderheid zal zijn voor het «zittend kabinet». Zes zetels, (Rid derkerk Zutfen Lochem Oostburg en 's Gravenhage) zijn door de liberalen gewonnen en in Noordbrabant hebben twee ministe- rieelen (de heeren Borret en Vos Wael) het veld moeten ruimen voor manifest-mannen. Zelfs de gunstigste uitslag op 23 Juni kan dal verlies niet herstellen. Het ministerie, voor zoover het sedert de scheuring in de gele deren van zijne partij nog geacht kon worden te staan, is gevallen. Van meer gewicht nog dan de nederlaag van het kabinet, is het votum dat deze stem bus over de partij des heeren Kuyper uitge bracht heeft. Van de 28 plaatsen, die zij innam, zijn er bij de eerste stemming slechts 12 behouden, 5 verloren, en de overige al leen te behouden door met de socialisien gemeene zaak te maken of aan de eischen der Katholieken zich te onderwerpen. Eene partij in de regeering, die bij de stembus zoo wegkomt, is niet alleen geslagen, maar ver slagen. Is 'tgeheel zijn thans gekozen: 41 li beralen 21 katholieken en 12 anti-revolu tionairen. Zitting hebbende liberalen komen in her stemming in de districten Groningen Win schoten Veendam FranekerEnschede, Breukelen, Alkmaar, Beverwijk en Zaandam. De opgaven omtrent vorige verkiezingen toonen aan, dat bij voldoende inspanning deze districten voor de liberalen te behouden zijn. In twee districten, Schiedam en Middel burg, hebben zij kans te winnen. In herstemming komen: 21 liberalen, 16 anti-revolntionairen 9 Roomsch katholieken, o radicalen en 1 sociaal-democraat. De tegenwoordige (oude) tweede kamer bestond uit44 liberalen, 28 anti-revolutio nairen, 21 Roomsch-katholieken, 1 conserva tief en 1 sociaal-democraat. De herstemming heeft plaats op Dinsdag 23 Juni a.s. en wel in de volgende 26 hoofd kiesdistricten: Doetinchem, Eist, Delft, Schie dam, Gouda, Bodegrave, Katwijk, Loosduinen, Alkmaar, Haarlemmermeer, Zaandam, Bever wijk, Middelburg, Hontenisse. Breukelen, Wijk bij-Duurstede, Amersfoort, Franeker, Schoter- land, Wolvega, Bergum, Ómmen, Enschede Veendam, Winschoten en Groningen. Tegen a.s. Maandag zijn door de com missie voor de arbeids-enquête opgeroepen L. Schoemans en J. Papen hoven, schoenma kers alhier. Bij zeer tragen handelwegens gebrek aan kooplust voor Belgie, bleven alle soorten van Hoornvee in de Langstraat, sedeit de laatste noteering, zeer laag in prijs. Ie soort kalfkoeien f 195 A 225, 2e soort f 150 A 180, melkgevende dito f 145 a 190, vette dito 66 a 68 ets. per kg.,'graskalveren en hokkelingen f40 a 50, weilarameren f5.A 6.50; vette varkens, iets vlugger, 46 a 47 ct. per kg. schoon, jonge dito f5 a 7. Hooimet veel vraag en weinig aanbod le soort f 15 2e soort f 12 A 13, geringe qualiteit f 7 a 9, alles per 500 kg. Het hooi- gras wordt op vele plaatsen tegen f 15 A 18 per 500 kg. hooi verpacht. Door de afdeeling Waalwijk van het N. O. G. werd Dinsdagmiddag vergadering gehouden. De afgevaardigde der afd. de heer Mollen berg bracht verslag uit van zijn be zoek aan de vergadering der gew. vereeni- ging- Na afloop dezer vergadering werd die van het arrondissement gehouden, in welke wer den behandeld 1. Hoe moeten de onderwijzersvergade ringen zijn en 2. de rederijkers. In plaats van den heer Treffers werd tot penuingmeerler gekozen de heer v. d. Mee- ren, terwijl besloten werd de feestvergade- ring dit jaar te Waalwijk te houden. Ten behoeve van den vruchtenhandel zal het rijks-telegraafkantoor te Vlijmen, tot nadere mededeeling, op werkdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5, 6 tot 7 en 8 tot 9 uren namiddags. De dienst uren op Zon- en Feestdagen blijven onver anderd. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch sprak den kommies A. J. S. gestationneerd te Rijsbergen, en wegens meineed door de rechtbank te Breda tot een jaar gevangenis straf veroordeeld vrij en beval zijne onmid dellijke invrijheidstelling. Waarschijnlijk door minnewraak gedre ven was Woensdag middag te Amsterdam een jonge man zijn meisje, dat de verkeering met hem had verbroken, in eene wasch- ei» strijkinrichting in de Bloemdwarsstraat, waar zij in betrekking was, komen bezoeken. Er ontstond tusschen beiden een woordenwis seling, die zulk een ernstig karakter verkreeg dat de teleurgestelde minnaar eene revolver te voorschijn haalde en daarmee op zijn meisje vier schoten loste, waarvan een haar op de plaats doodde. Het lijk werd in een brancard naar het gasthuis vervoerd. Intus- schen was door geschreeuw der vrouwen en het misdrijf zelf eene groote menigte voor hef huis te hoop geloopen, en toen de re chercheurs Panhorst en Verbeek den jongen man met een rijtuig wilden overbrengen, hadden zij veel moeite hem tegen de veront waardiging der menigte te beschermen. Hij is naar de nieuwe gevangenis aan den Overtoomschenweg gebracht. Door de politie zou een persoon, wo nende aan de Slaakkade te Rotterdam naar de gevangenis worden overgebracht, die twee jaren celstraf moest ondergaan wegens be- driegelijke bankbreuk. Toen men hem uit zijne woning wilde halen, bleek het dat hij ziek te bed Jag, en tevens, dat hij een request om gratie had ingediend. De overbrenging naar de gevangenis zal nu moeten worden uitgesteld totdat antwoord op het request is ingekomen. Betreffende de arrestatie van twee per sonen, die zich zouden hebben schuldig ge maakt aan het ontvreemden van karpetten, kan nog gemeld worden, dat de ontvreemding geschiedde ten nadeele van de firma Allan en Co. Volgens mededeeling zou de hoofd dader, walbaas aan de Deventer stoomboot, liggende aan de Hertekade te Rotterdam, het door hem begane feit reeds bekend hebben en de ontvreemde goederen verkocht hebben in de gemeente Kralingen. Niettegenstaande er in den laatsten tijd veel personen door de politie te Rotterdam wegens landlooperij aan de justitie overge leverd werden, moest er Donderdag nacht alleen aan het politiebureau in de Pauwen- steeg aan niet minder dan twaalf dergelijke personen nachtverblijf en voeding verstrekt worden. Heden zijn weder verscheiden per sonen, na opgemaakt proces-verbaal, wegens landlooperij naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht. Door de rechercheurs der politie L. Beer en P. Scheentjes te Rotterdam zijn eene groote partij manufacturen in beslag genomen van diefstal afkomstig. Tevens is door hen een aankomende jongen in hechtenis geno men als van dien diefstal verdacht. Hij werd overgebracht naar het politiebureau in de Pauwensteeg. Door een werkman is bij de politie aan de Witte de Withstraat aangifte gedaan, dat hem, terwijl hij in den afgeloopen nacht aan het werk was in de van Vollenhovenstraat, zijn jas en zijn zilveren horloge ontvreemd zijn, die hij geborgen had in eeninaanbouw zijnd pand in die straat. Donderdag stond voor de arr. rechtbank te Breda, kamer van strafzaken, terecht Al- bert Hendrik Legel, 27 jaar vischhandelaar, geboren en wonende te 's Gravenhage, gede tineerd ter zake van diefstal van 24 gouden remontoirs, op 28 Mei uit het douanenkantoor te Rozendaal. Het O.M. eischte 2 jaar gevangenisstraf c.e. Als beschuldigd van oplichtingwerd Woensdag te Breda een jongmensch door de maréchaussées in verzekerde bewaring genomendie op verschillende plaatsen in zijne praktijken geslaagd was, door voor te geven beambte te zijn van de tram. Gisteren is ook de vrouw van J. B., gefailleerd koopman in manufacturen te Ro zendaal in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Breda overgebracht. De politie heeft reeds verschillende goede ren, die tot den faillieten inboedel behoorden, opgespoord. Bij de verkiezing te Middelburg [is een kiezerdie in Duitschland vertoefde, naar Middelburg gekomen om zijn kiezersplicht te vervullen terwijl een anderdie zijn been gebroken had, op een bed naar het stadhuis is gebracht en zoo zijn biljet in de bus heeft gestopt. Donderdag avond is de heer G., uit Roermond, die zich per velocipède op den weg tusschen Hom en Roermond bevond, door een rijtuig aangereden, tengevolge waar van hij zoo zwaar werd gekwetst, dat hij kort daarop overleed. Twee Duitschers, net gekleed en van fat soenlijk uiterlijk, wenschten zich dezer dagen te Breda bij het O.-I. leger te engageeren en den heer W. ontmoetende, vroegen zij dezen, welken weg zij hiertoe moesten in slaan. De heer W. bracht hen op het plaat selijk bureau, waar zij vernamen, dat eerst Maandag de engagementsakte kon worden opgemaakt. Daar stonden nu de Duitschers echter, met geen hal ven pfennig in hun zak, niet wetende, hoe onder dak te komen. Zij legden hunne armoede voor den heer W. bloot, die, bewogen met hun lot, een loge ment voor hen opzocht en betaalde. Zij ble ven er twee dagen, doch toen zij den avond van den tweeden dag wegbleven, kwam de hospes tot de ontdekking, dat zij eene kast opengebroken en daaruit f 30. benevens eenige horloges hadden ontvreemd. En hier mede waren de vogels gevlogen. voor de tweede kamer der staten-generaal. (Vervolg en slot.) HOORN. Geldig 2158. Gekozen Van Dedem 1634. APPINGEDAM. Geldig 2277. Gekozen Schepel 1314. Lohman 908. BREDA. Geldig 1613. Gekozen Michels 1072. Tijdeman 440. RIDDERKERK. Geldig 2349. Gekozen Smit 1185, Heemskerk 1139. OOSTERHOUT. Geldig 2495. Gekozen Van den Berch van Heemstede 1481. Borret 995. ALKMAAR. Geldig 3409. Herstemming Van der Kaaij 1636 De Goede 1313. Gerritsen 453. VENLO. Geldig 1643. Gekozen Haffmans 1083. Houben 528. ZUIDHORN. Geldig 2266. Gekozen Zijlma 1265. Noordzij 882. RHEDEN. Geldig 1657. Gekozen Kolkman 1346. Brantsen 175. 's GRAVENHAGE. Geldig 6349. Gekozen Conrad 3370. Hordijk 3222, Guyot 3220. GRAVE. Geldig 1648. Gekozen Harte 1551. SITTARD. Geldig 1347. Gekozen Lambrechts 982. WOLVEGA. Geldig 2091. Herstemming. Houwing 804, Brummelkamp 737. HAARLEMMERMEER. Geldig 2851. Herstemming. Reekers 1206, Van Marle 928. ZAANDAM. Geldig 2434. Herstemming. Meijier 1180, Bax 623. Sassen 321. BODEGRAVE. Geldig 3402. Herstemming. Bastert 1475, Van Velzen 1154. Schaepraan 708. HILVERSUM. Geldig 2553. Gekozen Mackay 1917. Koster 616. STEENWIJK. Geldig 2421. Gekozen Beelaerts 1432. Meesters 1003. KATWIJK. Geldig 3397. Herstemming. Opdelaak 1243, Donner 1256. Zelverder 436, Stirum 450.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2