Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Griekenland. Rusland. Amerika. """BINNENLAND. J%r. De alhier gehouden collecte voor den ge wapenden dienst heeft opgebracht f 13.08 Volgens dépêches uit Lissabon heeft de minister van financien een plan tot reor ganisatie der bank ingediend, waarvan een onderdeel uitmaken de invoering van den dubbelen standaard in Portugal, eene wijzi ging van het contract omtrent de havenwer ken van Lissabon, waardoor Ug millioen kan bespaard wordende aanbesteding en vol tooiing der spoorwegwerken aan deDelagoa- baai en de aanleg van andere openbare wer ken aldaar met staatsgarantie van het bouw- kapitaal. De staat zou uitsluitend het recht van den verkoop van buskruit in Portugeesch- GuineaAngola en Mozambique erlangen. De minister stelt verder voor de lucifersfa- bricage en de stokerijen tot staatsmonopolie te maken gedurende 12 jaren, waar bij het invoerrecht op buitenlandsche lucifers tot 160 reis per kilo en het recht op alcohol en brandewijn tot 2200, respect. 2500 reis per decaliter zou worden verhoogd. Het Britsche Kanaaleskader móet bevel ont vangen hebben, zich voor de komst van het Duitsche keizerspaar naar Sheerness te bege ven, om aan de ontvangst der hooge gasten door de Britsche vloot deel te nemen. Uit Montreal wordt gemeld, dat het Engelsche oorlogsschip „Thrust" bevel ont vangen heeft, naar Engeland terug te keeren, na het bezoek aan Montreal. Prins George zal daar waarschijnlijk geen officieele receptie houden, en moet zeer blij zijn, het Ameri- kaansche station te mogen verlaten. De koningin zal den Duïtschen keizer en de keizerin niet vergezellen den 10 Juli op hun bezoek aan de City, waaraan een plechtige ontvangst is verbonden. Koningin Victoria wildat de receptie uitsluitend ter eere van den keizer en de keizerin zij. Aan de receptie in de Guild-Hall zullen de prins en de prinses van Wales en al de leden der koninklijke familie deelnemen. In het lagerhuis verklaarde lord Ha milton, dat er 20,000 man noodig zijn tot samenstelling van de bemanning van de nieu we oorlogsschepen. Bij gevolg moet het tegenwoordig effectief vermeerderd worden met 12.500 man. Het huis heeft bij derde lezing de begroo ting aangenomen. Een treurig ongeluk heeft een familie in Leitomischi in diepen rouw gedompeld. Een jonge man, die in den tuin zijner ouders zich vermaakte met naar musschen te schie ten had het ongeluk zijn 18-jarige zuster, een algemeen bemind, beeldschoon meisje, doodelijk te treffen. Het meisje was, zonder dat haar broeder dit wist, in den tuin geko men om een rustbed in orde te maken voor haar vader, die van een ziekte herstellende was. Uit wanhoop over zijn onwillekeurige mis daad richtte hij den tweeden loop van zijn geweer op zich zelf. Onmiddellijk was hij een lijk. Aan boord van het stoomschip „City of Richmond," dat met bijna 300 passagiers op reis was van New-York naar Liverpool is in volle zee brand uitgebroken in een la ding van 2000 balen katoen. Er werden ter stond pogingen tot blusschen gedaan, maar het gelukte niet den brand meester te wor den de katoen bleef voortsmeulen, hetgeen af en toe een zeer dichten rook en groote hitte veroorzaakte, De passagiers, die zeer kalm bleven, waren bij het eerste alarm uit hunne kooien, de meesten in nachtgewaad, naar het dek ge vlucht. Daar maakte men toebereidselen om de booten uit te zetten, zoodra het noodig zou blijken het schip te verlaten maar het stormde zoo hevig, dat het bijna onmogelijk geweest zou zijn, in de booten te gaan. Dit bleek dan ook niet noodig, Den vol genden dag zag men een stoomschip, de „Counseller," naar Liverpool bestemd, dat men om hulp seinde, en onder geleide eerst van dat schip, later van de „City of Paris," voer het brandende schip verder, totdat het Maandag te Queenstown aankwam. De arbeidstaking der stokers en kolen- werkers van den Noordduitschen Lloyd levert voor hen hoe langer hoe minder vooruitzicht op. Uit Scandinavië en Engeland zijn er zooveel werklieden aangekomen, dat er in de open plaatsen is voorzien. Op het laatst ziju daardoor vele anderen, die nog op goed geluk hunnen dienst kwamen aanbieden, moe ten worden afgewezen. Voor de leiders der werkstaking is het inzonderheid eene groote teleurstelling, dat de driectie afdoende maat regelen heeft genomen om hen van de nieuw aangekomen af te houden. De arbeidstaking der graanwerkers te Mannheim is afgeloopen. De laatsen, die nog wegbleven, zijn allen teruggekomen. Aller, hebben het werk op de vroegere voorwaarden hervat. ESSEN, 19 Juni. De rechtbank heeft uit spraak gedaan in het bekende lasterproces. De redacteur van de Westfalische Volkszeitung de heer Fussangelis veroordeeld tot vijf maandenen de heer Ltlnemann tot twee maanden gevangenisstraf. Bif- de uitspraak in het proces tegen Fus sangel te Bochum moet heden de gerechts zaal stampvol geweest zijn- Het voorlezen van het vonnis duurde bijna twee uren. Beide redacteuren, Fussangel en Lünemann. werden veroordeeld, maar als verzachtende omstandigheden werden aangenomen, dat zij werkelijk bestaande misbruiken aan het licht brachten, daarbij volkomen gerechtvaardigde belangen verdedigden en te goeder trouw han delden. Als verzwarende omstandigheid neemt het vonnis van Fussangel aan, dat hij reeds herhaaldelijk wegens drukpersdelict gestraft is. De veroordeeling is hoofdzakelijk gemo tiveerd door de vele formeele beleedigi.ngen in de geïncrimineerde artiekelen. Het open baar ministerie had voor de beklaagden resp. 2 en 1 jaar gevangenisstraf geëischt; de uit spraak luidde 5 en 2 maanden. Ten aanzien van het nog hangende proces Baare c. Fussangel wordt gemeld dat de strafvervolging tegen Baare en de ingenieurs van den Bochumer Gusstahlvereinwegens het gebruik van valsche stempels, deels als onbewijsbaar deels als ongegrond is ingetrok ken. Uit een langdurig onderhoud van den Paus met den nieuwen kardinaal Vannutelli trekt de Capitan Fracassa het gevolg, dat deze in het staatssecretariaat zal worden benoemd, en dat aan kardinaal Rampolla de leiding der propaganda zal worden opgedragen. Te Olmtltz is een groote diefstal ondekt van ammunitie en oorlogs-materiaal, ter waarde van eenige duizenden guldens. Twee personen, Propper genaamd, va der en zoon, zijn aan het grensstation in Bukowina Itskanny wegens spionage gearres teerd. Zij moeten aan de Russische regeering verschillende mededeelingen hebben gedaan omtrent de indeeling der Oostenrijksche troepen in Galicië. ATHENE, 19 Juni. De openbare meening verkeert in zenuwachtigen toestand wegens de zaken in Macedonië. De dagbladen be velen een samengaan aan met Servie en Montenegro. Tengevolge der stijging van den wisselkoers is de flnancieele markt ver ontrust. In de jongste berichten wordt gemeld, dat de Russischë^ninister van financiën ter openbare kennis heeft gebracht, dat ten gevolge van het ingetreden warme weder, gepaard met regen, de uitzichten omtrent den oogst, vooral die omtrent het zomergraan, veel gunstiger geworden zijn. SANTIAGO, (Chili) 17 Juni. De presidents- vloot heeft Pisagua, Anlofogasta en Iquique gebombardeerd en Tocopuela bezet. In de steden, welke de opstandelingen bezet houden, begint gebrek aan levensbehoeften te komen. Het congres heeft geweigerd de afgevaar digden der opsandelingen te erkennen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op Zondag 21 dezer 's middags 12 uur door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. 1. Aubade. De Vliegh. 2. a, b, c. Uit eine Nacht auf den Meere. Tschirch. 4. De Nornen Gevaert. Zondag 21 Juni, zal de zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Besoijen eene ma- tinée geven op de concertzaal bij den heer H. F. van Kregten. 1. Vertrouwen. Abt. 8. Opwaarts. Rich. Hol. 4. Aubade, koor met bassolo. De Vliegh. WAALWIJK, 20 Juni 1891. De gisteren avond gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad werd bijge woond door alle leden, behalve de heeren Timmermans Wz„ met kennisgeving, Baijens en Gragtmans. Ingekomen was een besluit van ged. staten tot goedkeuring van het raadsbesluit aan gaande het treffen eener dading met den schipper, wiens vaartuig onlangs in de haven averij beliep. Deze zaak is geheel afgehandeldde man heeft zijn geld gehad. Voorgelezen werd het rapport van de com missie voor de vakschool, dat niets bevatte, wat niet reeds vroeger in ons blad is me degedeeld. Bij de eerste stemming bekwamen de sol licitanten v. d. Elzen en Lieshout ieder 4 stemmenbij de tweede Lieshout 5 en v. d. Elzen 3 stemmen, zoodat gekozen is J. C. van Lieshout. Uit eene voorafgegane bespreking is ge volgd, dat de nadere regeling van de vak school zal plaats hebben in overleg met de commissie en leeraren der teekenschool. Over de dokterszaak zijn eerst besprekin gen gehouden met gesloten deuren. Toen de deuren heropend werden deelde de voor zitter mede, dat B. en W. voorstelden voor den te benoemen gemeente-dokter uit te lo ven een salaris van f1200. De heer Van Schijndel vond dit, met het oog op vroeger opgedane ervaringen, te wei nig en stelde voor, het salaris te bepalen op f 1300. Over dit voorstel staakten de stemmen, zoodat het is aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Verbunt wees op de bepaling in het nieuwe politiereglement, betreffende het rijden met velocipèdes op de trottoirs. De voorzitter gaf toe, dat de redactie niet heel duidelijk was en vroeg aan den raad machtiging voor B. en W. om die zoodanig te wijzigen, dat zij voor iedereen begrijpelijk is. Deze machtiging werd verleend. De be doeling is dat de Zuidzijde der trottoirs in de Groote Straat en de Westzijde in de Sta tionsstraat mogen bereden worden met vélo- cipèdes. Hierna ging de raad over tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag, wat geschiedde met gesloten deuren. Aanstaanden Maandag zal Mgr. God- Schalk in de parochiekerk alhier het H. Vormsel toedienen. Tot nu toe is bij het stembureau alhier nog geen kennisgeving ingekomen van den heer W. Mutsaers, of hij de benoeming tot lid van de tweede kamer voor ons district al dan niet aanneemt. r Tot klerk der posterijen 2e klasse ten postkantore, alhier, is met ingang van 1 Juli a. s., benoemd, de geagreëerde klerk ten kan tore te Kaatsheuvel, F. de Jong. De brigadier der koninklijke marechaus- sée Boogert, is van de brigade alhier tegen 24 Juni overgeplaatst naar Westkapelle, waar hij als commandant zal optreden. Hoewel hem van harte feliciteerende met zijne promotie, zien wij, en waarschijnlijk velen met ons, brigadier Boogert niet dan noode van hier vertrekken. Gedurende zijn verblijf in onze gemeente heeft hij zich, èn als mcnsch èn als politieman, van de gun stigste zijde leeren kennen en vooral was hij om zijne strikte onpartijdigheid algemeen ge acht. Het ga hem. op zijne nieuwe standplaats wèl. In zake de in ons vorig nummer ver melde aanranding te Sprang, is tegen 2 per sonen proces-verbaal opgemaakt. Door het uitvoerend bestuur der land bouwtentoonstelling te Waalwijk is aan het eerebestuur overgelegd een concept van de algemeene en bijzondere bepalingen betref fende die tentoonstelling, met eene lijst der uitgeloofd wordende prijzen. Blijkens die bepalingen zal de tentoon stelling gehouden worden 14, 15 en 16 Sep tember en wordt iedereen, al of niet lid der maatschappij van landbouw, tot inzending uit- genoodigd. Opgave moet geschieden voor 25 Augustus. Prijzen worden uitgeloofd voor: Hengsten, merrien, ruins, spannen paarden; stieren melkkoeien kalfkoeien dragende vaarzen en vet vee (geen spoelingvee), wol- vee, varkens Pluimgedierte als fazanten, parelhoenders, pauwen, kalkoenen, hoenders, watervogels, duiven Luxe- en diensthonden Konijnen Groenten, ooft, bloemen, planten en sier gewassen, houtgewas Gereedschappen, tuigen Akkerbouw. Einde dezer maand zullen de algemeene bepalingen enz. voor een ieder verkrijgbaar zijn. Het uitvoerend bestuur bericht dat, on der dankbetuiging is ingekomen van A. v. B. een groote zilveren medaille. HN- Het bestuur van afdeeling VII van den Noordbrabantschen Wielrijderskring heeft de eer den wielrijders te berichten, dat het be rijden der trottoirs in de gemeente Waalwijk is toegestaan als volgt van 's Bosch komende, links houden. Bezooien rechts 't Station links Ieder wielrijder wordt beleefd doch drin gend verzocht lo. de trottoirs niet als oefenplaats te gebruiken 2o. zoolang een nieuweling zijne machine niet geheel meester is, de trottoirs niet te berijden 3o. kalm te rijden. 4o. de voetgangers zoo min mogelijk las tig te vallen 5o. de trottoirs alleen d&n te berijden, wanneer men de gemeente uitgaat of dezelve binnenkomt. Door hieraan te voldoen, zal ieder wiel rijder medewerken tot instandhouding dezer gunstige bepaling. De handel in kruisbessen is in Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen en Haarsteeg in vollen gang. De prijs blijft, niettegenstaande er van 't jaar veel zijn, op 10 cent het kilo, waar over de tuinders goed tevreden zijn. Het vooruit verkoopen van tuinen zwarte bessen en frambozen, zooals dit andere jaren wel plaats heeft, wordt den eigenaars ten sterkste ontraden, daar men verwacht dat Engeland aan dit fruit groote behoefte zal hebben. De trage handel in alle soorten van hoornvee bleef sedert de vorige noteering in de Langstraat aanhouden. Kalkoeien en dito vaarzen werden opnieuw lager afgegeven, en golden voor prima qual. f 200 a 240, 2e soort f160 a 190; weikoeien, wegens gebrek aan weigras, zonder vraag, vette dito 66 a 70 ct. per kg graskalveren en hokkelingen f 30 a 55 nuchtere kalveren f6 a 10jonge varkens, iets vlugger f 5 a 7, vette dito 45 a 47 ets per kg. schoon; weischapen f5,a 6.50 De vraag naar hooigras is in de Lang straat sedert eenige jaren niet zoo groot geweest als thans. De heiboeren, die in den laatsten tijd voor het grootste gedeelte tus- schen Den Bosch en Ileusden gingen pachten, komen thans dagelijks in de Langstraatsche buitenpolders een kijkje nemen en huren vele groote en kleine perceelen tegen f75 tot f100 per hectare Bij den tegenwoordigen stand van het hooigras zal net te winnen hooi velen der pachters van f25 tot 135 per 1000 K.G. kosten. De hooge waterstand in de groote rivieren maakt echter velen hunner huiverig elders te gaan hooien, daar men op sommige plaatsen langs den Maasoever reeds druk bezig is met het inzamelen, uit vrees voor de dreigende overstrooming. Donderdag werd door den directeur van 'sRijks-kleedingmagazijn in het openbaar aanbesteed: De levering van f17,500 paren voor-en achterstukken voor schoenen in 5 perceelen, elk van 3500 paren. Ingekomen 9 biljetten; minste inschrijving van Van Heek, voor 1 perceel van fl,07, 1 perceel van f 1,08, 1 perceel van fl,09, 1 perceel van f 1,10 en 1 perceel van fl,12 per jaar. Men schrijft uit Amsterdam: De toebereidselen voor eene schitterende ontvangst van den keizer en de keizerin van Duitschland tusschen 1 en 3 Juli a. s. zijn in vollen gang. Twee groote transportwagens brachten gis teren groote bezendingen van meubelen en allerlei aanverwante artikelen uit Den Haag aan het paleis, alhier, om de voor de hooge bezoekers bestemde vertrekken zoo prachtig en tevens zoo comfortabel mogelijk in te richten, terwijl daarvoor nog onderscheidene bezendingen worden verwacht. De wanstaltige Nederlandsche Maagd op den Dam, wordt, evenals bij het eerste be zoek van H. M. Koningin Emma aan de hoofdstad, aan het gezicht onttrokken. Om voor het monument eene passende en fraaie decoratie te maken, vernemen wij dat hiervoor alleen een bedrag van f20,000 ver- eischt wordt! Ook de voorgevel van het oude, versleten en onoogelijke commandantshuis op den Vij gendam zal door kunstwerk aan het oog worden onttrkken. Voor de ontvangst van HH. KK. MM. is, naar men wil, door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan het stedelijk bestuur van Amsterdam een blanco kediet verleend. Een 13-jarige knaap uit Breda, die op verzoek zijner ouders in een verbeterhuis te Maastricht was opgenomen, stapte Zondag onverwacht tot groote verbazing de ouderlijke woning weder binnen. Hij had de reis van Maastricht naar Breda geheel te voet afgelegd. Men schrijft uit 'sHertogenbosch (Dinsdag): Hedenavond waren eenige jon gens op den Uilenburg aan het spelen. Uit dit spel ontstond onder hen twist. Zooals dit gewoonlijk onder jongens gaat, geraak ten zij handgemeen en kreeg een hunner met den klomp van een ander een slag, die hem op de plaats dood deed blijven. De ongelukkige is de zoon van zekeren B., metselaar, alhier, en pas 14 jaar oud. Uit het geneeskundig onderzoek is gebleken dat de toegebrachte slag niet het minste letsel heeft veroorzaakt, en de jongen is overleden tengevolge van eene hartkwaal, waaraan hij lijdende was. De zondenlijst van den beruchten J. H. Leunissen schijnt nog niet geheel vereffend. Legde de rechtbank te Maastricht hem acht en twee die te Breda zes jaren gevangenisstraf op, deze week is hij uit de Bredasche ge vangenis naar die te 's Hertogenbosch geëx pedieerd, om voor de rechtbank aldaar terecht te staan, als verdacht van nog enkele andere misdrijven. Te Breda is een persoon gevankelijk binnengebracht als vermoedelijk medeplichtig aan den onlangs aldaar gepleegden diefstal van gouden en zilveren medailles enz., in het café-restaurant Jonkers. Te Ureterp (Fr.) is een bijna 2jarig zoontje van den landbouwer B. A., nauwe lijks uit het ouderlijke oog, in het water geraakt en verdronken. Te Schalkaar bij Deventer viel de mole naarsknecht van de weduwe Te Riele van een schommel, terwijl hij hoog stond. Nog denzelfden avond is hij aan de gevolgen bezweken. Dinsdag keerden eenige inwoners van Smilde van de jaarmarkt te Appelscha huis waarts. Onderweg kreeg men herhaaldelijk eene hevige woordenwisseling, hetgeen bij

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2