Nummer 51. Donderdag 25 Juni 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Se Qoadtnid vaa Weeaen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wulijjksffcr ri Langstraatsche Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb - land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Qui trop embrasse, mal étreint" zegt de Franschman-als hij wil te kennen geven, dat al te groote ijver schaadt, dat hij, die te veel wil doen, bij slot van rekening weinig of niets tot stand brengt. Die woorden komen allicht den onbevoor oordeelde in de gedachte als hij hoort en leest van keizer Wilhelm van Duitschlands ruste - looze werkzaamheid; hij is meer dan wat men in militaire-en ambtenaarskringen heet een dienstdoender of een dienstklopper staatsman koningkeizer soldaat, kunst- maeceen, toerist bij geboorte dat alles en nog veel meer is in zijn persoon vereenigd. Nu heeft elk vorst van die titels, welker bezit hij aan geboorte of afkomst dankt, maar aan welker lasten hij zich weinig laat gelegen liggen, daarvoor heeft hij zijn ministers, zijn geneiaals, zijn intendanten enz., enz. doch de jeudige heerscher des Duitschen rijks is voorstander van self-help bij uitnemendheid, hij geeft zijn werk niet uit zijn handen, en is zóó nauwgezet in de betrachting van de vele op hem rustende plichten en verplichtingen, dat menig in en door den staatsdienst ver grijsde met bewondering, verbazing doch ook met een zeker angstgevoel staart op dien machtige, die in één persoonlijkheid een gansche reeks function vereenigt niet alleen, maar die gansch in zijn eentje zich ook van alle plichten kwijt. 'l Wekt bij mannen van 't vak verbazing, doch ook eene zekere onrust zeiden wij en dat is inderdaad het geval. Van de nieuwe aera heeft men bij Bismarck's heengaan in Duitschland gesproken en gansch ten onrechte is dat niet, hoewel de vrijzinnigen er toch hun grutjes niet bij geklopt hebben. Keizer Wilhelm I liet al die formaliteiten: de sluitiug en de opening der parlementen, maar aan Bismarck over, doch de kleinzoon kent geen Bismarck en 't is er een heel eind van daan dat Von Caprivi bij Wilhelm II dezelfde plaats 39. XIV. DE GEVANGENE. Max was dooi* zijn werk teruggehouden het was te Constantinopel geen geheim, dat het ge zantschap weinig had uitgewerkt en dat men in Turkije tot een krijg tegen Oostenrijk was ge stemd daarbij had Max ondervonden, dat hij op geen bijzondere bescherming van graaf Caprara behoefde te rekenen. Hij zag thans in, hoe dwaas hij had gehandeld, toen hij Said zijn argwaan tegen den chevalier de Caranto had verraden aan dezen meende hij het in elk geval te moeten wijten, dat men hem niet tot den graaf had wil len toelaten. Uit de woorden van zijn gastheer was op te maken, dat men het een of ander vij andig plan tegen hem smeedde en dit door ver dachtmaking voorbereidde. Max was niet ijdel, inaar naar hetgeen hij nu had vernomen, was het niet onmogelijk, dat Said hem had bedrogen, toen hij van een oude dame had gesprokenmisschien was hij aan de een of andere schoone Turkin bevallen en had men uitgevorscht of hij van zijn geloof wilde veran deren, om te Constantinopel zijn fortuin te maken. In ieder geval moest hij de uiterste voorzichtigheid in acht nemen. De wandelingen bij de Zoete Wateren had hij reeds lang vermeden, hij koos daartoe thans eenzame wegen en meed vooral de nauwe straten langs de muren van den harem. Op zekeren avond, toen hij in den omtrek van de haven slenterde, zag hij een schip, dat tot de afvaart gereed was, en waarvan de matrozen Duitsch spraken; nu overviel hem de gedachte om zijn zaken in den steek te laten en zonder verdere omstandigheden op dit schip te vluchten en de reis naar huis aan te nemen. Hij had des nachts een kwaden droom gehad en voelde zich zeer onrustig alsof hem een gevaar bedreigde het verlangen naar Duitschland ont waakte in hem bij het zien van Oostenrijk inde vlag, maar hij kon toch niet besluiten tot iets, dat een daad van wanhoop zou schijnen. Zoo stond hij in gedachten verdiept aan den oever, zou innemen als Von Bismarck bij Wilhelm I. Zelf gaat boven al, zegt de tegenwoordige koning en keizer, en hij duldt geen plaats vervanger voor zijn macht en aanzienhij houdt er van zich zoo menigwerf als mogelijk is te vertoonen bij parades en bij civiele of militaire vertooningen. Zaterdag in den namiddag was 't bij de sluiting van den Pruisischen landdag de rijksdag is al eenigen tijd naar huis dat hij met al de door hem voor dergelijke gelegenheden gekozen pracht en praal zich der schouwlustige menigte vertoonde, in de sluitingsrede den ijver der heeren prijzend, die de aanneming der belastingvoorstellen, de voorstellen betrekkelijk de Sperrgelden enz. heeft mogelijk gemaakt, welk laatstge noemd voorstel tot te bewaring van den vrede op godsdienstig gebied zal bijdragen. De keizer sprak ook over de zegeningen des vredes, als welks speciale verdediger hij zich heeft opgeworpen maar overigens was de sluitingsrede alleen van belang voor de Duit- sche bladen van de verschillende partijen, die elk voor zich 's keizers woorden in dien zin toelichten dat zij, elk voor zich, meenen redenen tot verheugenis te hebben. Een goedkoope liefhebberij Met een wonderbaarlijke kalmte gaan de parlementen voort met de discussien over de bcgrootingen en de nieuwe handels poli tiek. Hooger rechten is allerwege schering en inslag: in Rusland treedt 1 Juli een nieuw tarief in werking, dat sommige artikelen 20 percent hooger belast en in de Italiaansche douane-commissie is 't een en al verdeeld heid tusschen de vrijhandelsmannen en de protectioneëlen, die misschien in de kamer zal eindigen met een victorie van de pro tectie. Op 't oogenblik zijn 't de tramweg-beambten te Bordeaux en Marseille, die er den arbeid aan geven. De Fransche minister van oorlog heeft toen de heer Lasserre in de kamer het ver langen heeft te kennen gegeven hem te in- toen hem een man naderde, die hem een oogen blik aanzag en hem daarop heimelijk toefluis terde Indien gij iets met de Baschi-Kapitschis (wachters van liet serail) te maken hebt, wees dan op uw hoede; langs den muur sluipen ke rels, die u niet uit het oog verliezen. Ik ben mij van geen schuld bewust, hernam Max, maar wie ziit gij, dat gij mii een bewijs van deelneming geeft Uw gelaat bevalt mij, en ik vertrouw die schelmen daar ginds niet; mijn naam is Kol- schitsky, ik ben een Pool. Heb dank hernam Max, en drukte den man de hand, die zich naar het schip begaf. Ware de vreemdeling een Duitsclier geweest, dan zou hij hem verzocht hebben, zijne groeten over te brengen aan meester Bockel'te Weenenmaar nu vergenoegde hij zich met het noemen van zijn naam. Hij keerde zich om, teneinde door het gezicht van het afvarende schip nog niet treuriger ge stemd te worden en vervolgde zijn weg. Ilij bemerkte niet, dat hem iemand volgde, maar toen hij aan eene eenzame plaats van de haven was gekomen, voelde hij zich eensklaps als door ijzeren armen omvat, men duwde hem een prop in den monden trok hem een zak over het hoofdeer hij zich nog kon verweren, was hij gebonden en in een bootje gebrachthij voelde aan de schommelende beweging, dat men hem over den Bosporus voerde. Wij laten het aan den lezer over, zich den toe stand voor te stellen van den aldus overrompel de, die in dezen oogenblik misschien wenschte, dat men hem maar had gedood; menschenroof was in Tnrkije niets zeldzaams, Max kon bijna met zekerheid vooruitzien, dat hem liet verschrik kelijke lot der slavernij wachtte. Toen den boot aan den Aziatischen oever van den Bosporus was geland, werd de gevangene in- een rijtuig verder getransporteerd. De rit duurde verscheidene uren; het voertuig ging slechts stapvoets voort en Max begon gevaar te loopen van te stikken, toen men hem eindelijk van den zak bevrijdde. De wagen hield stil op een binnenplaats, door liooge muren ingesloten. Men bracht hem met gebonden handen in een donkere cel, een oude Turk maakte zijn banden los, toen zijne schakers zich hadden verwijderd, en sprak toen terpelleeren over de ingestelde vervolging tegen Turpin en Triponé ter zake van de onthulling van het geheim der vervaardiging van meliniet, verklaard dadelijk bereid te zijn voor de discussie. In antwoord op Lasserre's klacht dat er onregelmatigheden bij de vervolging hadden plaats gehad, zette de minister uiteen, dat niet één officier aan zijnen plicht tekortgekomen is. Frankrijks middelen van verdediging zijn aan geen andere natie geopenbaard. De minister eindigde met een duidelijk en zuiver votum van vertrouwen te vragen en verklaar de zich niet tevreden met de eenvoudige orde van den dag. Deze werd hierop door de kamer met 346 tegen 131 stemmen verwor pen. Daarna nam de kamer met 336 tegen 137 stemmen eene door Viette voorgestelde verklaring aan, dat zij, akte nemende van 's ministers mededeelir.gen, bevonden hebbende dat 's lands verdediging niet door het ge beurde benadeeld is, vertrouwen stelt in den minister van oorlog voor de verzekering van 's lands veiligheid. In het Engelsch lagerhuis heeft de minister Fergusson verzekerd dat de Britsche regee- ring, geen deel uitmakende van het drievou dige verbond, ook geene martregelen in verband daarmede behoeft te nemen. De minister heeft niets te voegen bij de vroeger gedane mededeelingen betreffende Engelands verbintenissen tegenover het buitenland. In Chili worden de toestanden steeds be denkelijker. Thans wordt weer uit Iquique geschreven, dat de regeeringstroepen te Coquimbo aan het muiten zijn geslagen en vier hunner officieren hebben gedood. De Esmeralda, van de congres-partij, heeft de loskaden en den spoorweg op de Lobas- eilanden vernield, waardoor het vervoer van guano onmogelijk wordt. Het zal van u zei ven afhangen, hoe gij zult behandeld worden. De deuren zijn gesloten en wel bewaakt. Indien gij een poging deedt om te ontvluchten, dan zou ik u moeten boeien. Schik u dus in uw lot, of anders zal men er u toe moeten dwingen. Maar verlies daarom den moed niet, als gij u volgzaam betoont kan u een beter lot ten deei vallen dan gij zoudt kunnen droo- men. Max antwoordde niet. hij hield het voor het beste, zijne woede in zijne borst te verbergen. Men bracht hem ververschingen; de oudeTurk scheen zich over de berusting van den gevangene te verheugen en wees liem een makkelijk leger aan; maar den volgenden morgen toonde hij hem de gewapende wachters op liet plein, de dikte der muren en de stevigheid der sloten, en zei Geef de gedachten aan ontvluchten op. indien gij die mocht gekoesterd hebben; bereid u voor om dengene te zien die over uw lot heeft te beschikken en wees verstandig. De slaaf wordt met de zweep aan den arbeid gedreven, maar die genade vinat in de oogen zijns meesters, dien zal hij verhoogen. Max was niet verrast, toen hij in den loop van den dag Said zijn kerker zag binnen treden; de daad van geweld, die aan hem was gepleegd, kon slechts van dezen man zijn uitgegaan, De aga monsterde den gevangene met een spottenden, zegevierenden blik en zeide toen Ik lieb met de strat voor uw tartend woord getalmd, maar ik heb ze u niet geschonken. Nog eenmaal bied ik u de keus aan om uw ongeloof af te zweren en indien ik dan over u tevreden ben, zal ik u den weg banen tot uw fortuin, maar anders zult gij binnen deze muren uwleven eindigen en mij uw onderhoud betalen door uw arbeid. Gij kunt mij dooden, antwoordde Max, maar niet onteeren. Voleind uw misdaad, maar er is een God in den hemel, die mij zal wreken. Er is een God, maar niet voor honden Spreek geen godslastering, Giaur, het is Allah welgevallig als men de ongeloovigen met voeten treedt. Als het niet daarom was, dat ik de wen- schen van een hooggeplaatst persoon wilde in het oog houden, dan zou ik geen woorden aan u verspillen, en u de lastertong laten uitsnijden. Luisterging hij voort, toen Max niet ant woordde, maar met sombere onderwerping zijne blikken op den grond gevestigd hield, ik verne- Men meldt uit Brussel De hertog van Nassau en zijn zoon, de erfprins, vergezeld van den heer Eyschen, minister van staat van het groothertogdom Luxemburg, zijn Maandag middag alhier aan gekomen. De koning en de graaf van Vlaan deren, begeleid door een schitterend gevolg, gevormd door het geheele corps diplomatique; de ministers, den gouverneur van Brabant, den burgemeester, de commandeerende ge neraals te Brussel enzhadden zich naar het station begeven. Het perron was versierd met groen en vlaggen van Belgie en Luxem burg. Een bataljon grenadiers in groot tenue met vaandel en muziek, gecommandeerd door een kolonel, verrichtte den dienst. Op het oogenblik van het aankomen van den trein speelde de muziek het Wilhelmus-lied. De koning omhelsde den groothertog. Nadat in de fraai versierde wachtkamer de wederzijd- sche voorstelling had plaats gehad, slapten de koning, de groothertog, de erfprins en de graaf van Vlaanderen in de gereed staande berline, en begaven zich, onder het geleide van twee eskadrons der garde in groot tenue naar het koninklijk paleis. Eene ontzagelijke menschenmenigte bewoog zich over de straten ondanks den in stroomen neervallenden regen. Te 1 uur vereenigden zich de vorstelijke personen aan een dejeuner in beperkten kring, waaraan werd deelgenomen door de koningin en prinses Clementine. Te 3 uren zal de koning den groothertog vergezellen bij een bezoek aan de paardententoonstelling in het Pare du Cinquantenaire. 's Avonds groot officieel diner met 60 cou verts in het koninklijk paleis. Naar aanleiding van een door den kardinaal aartsbisschop vau Parijs rot de katholieken der mij om tot een christenhond te spreken, wees daar dankbaar voor. Ik heb u reeds eenmaal gezegd, dat een aanzienlijke vrouw n heeft op gemerkt en in den waan verkeert, dat haar bloed door uwe aderen vloeit; zij komt van de Griek- sche eilanden en was de vrouw van een Giaur, eer het oog van Kara Mustapha op haar viel; zij liet een kind achter, toen de dienaren van den profeet te vuur en te zwaard het kruis der Maltezers en der Venetianen verdelgden. Gij merkt thans, ging Said voort, toen hij zag dat zijne mededeeling een geweldigen indruk op den gevangene maakte, dat het van mij afhangt, welk bericht ik haar van u zou brengen; maar ik wil u nog zeggen dat deze belangstelling van de gemalin des grootviziers u gered heeft van doorstoken en in den Bosporus geworpen te wor den, want dit was over u besloten. Weet dan, dat ik u heb gespaard om u te gebruiken als een werktuig tot mijn eigen verheffing; indien gij u volgzaam liadt betoond, dan zou uw geluk groot geweest zijn en ik zou mijn doel hebben bereikt. Het is uw eigen schuld, dat ik de ge malin van den grootvizier heb doen gelooven, dat zij zich had vergist en ik zou ook thans deze meening nog wel weer kunnen omverwerpen, maar dan zou ik van u zeker moeten zijn. Gij ziet, dat ik u niet met ijdele beloften heb om den tuin geleid, maar gij zult ook begrijpen, dat ik u liever liet dooden dan u de vrijheid terug te geven, indien gij niet de slaaf van mijn wil wilt z n en uw wezenlijk geluk in waanzinnige verblinding van u stoot. Max was als bedwelmdde ophelderingen van Said deden een wereld van gedachten in hem onstaan en zijn bloed woest door zijn aderen bruisen. De gemalin van den Grootvizier was eene uit Candia geroofde Christin, zij had op dat eiland een kind achtergelaten, en bij zijn aanblik had haar hart sneller gekloptDen jongeling, die nooit zijn ouders had gekend, vloog de ge dachte door 'de ziel dat zijne moeder leefde, dat zij haar zoon had herkend en met een beangst hart naar hem onderzocht en een ellendeling liad haar bedrogen. De schelrasche Said had een zaadkorrel van twijfel in zijne borst geworpen die zijn geheele ziel in koortsachtige opgewon denheid bracht en hem met een verterend ver langen en bitleren toorn vervuldedie man speelde op een gruwzame, verschrikkelijke wijze de trillende snaren van zijn hart. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1