Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Turkije. Rusland. BINNENLAND. gericht adres heelt er zich een comité ge vormd van twintig leden, onder de benaming: „Vereeniging van het christelijke Frankrijk," ter verdediging en weder-opeisching der burgerlijke, maatschappelijke en godsdienstige vrijheden, waarvan men de katholieken be rooid heeft. Voorzitter van het comité is de senator Chesnelong. Verder behooren er toe de af gevaardigden Albert de Mun en de baron Mackau, de oud-afgevaardigde Keiler, de senator Lucien Brun, de heer Eugène Veuillot, hoofdredacteur van den Univers, enz. In het manifest, dat het comité heeft uit gevaardigd, wordt onder anderen gezegd, dat het eenig middel om de bedoelde vrijheden te heroveren, hierin bestaat dat er bij ver kiezingen voor gemeente en gewest, voor senaat en kamer uitsluitend mannen gekozen worden, bereid om voor die groote zaak te strijden. In dien zin moet het volk wakker worden gehouden. Met het woord en de pen, door eene ijverige propaganda en een hard nekkig verzet, moet er worden gestreden; nu meer dan ooit. Te Bordeaux is het Zondag tot een werkstaking gekomen vau de conducteurs en koetsiers der trammaatschappij, daar deze ge weigerd heeft hunne eischen in te willigen. Zeker aantal tramwagens zijn onder geleide van de politie blijven rijden met een 80 koet siers en conducteurs, die geweigerd hadden deel te nemen aan de werkstaking. Doch niet lang hebben de werkstakers dit lijdelijk aangezien. Van eenige wagens hebben zij de rijtuigen omvergeworpen. De politie is toen met versterking gekomen om de werk stakers uiteen te drijven. Dezen hebben daarop met steenen geworpen naar de koetsiers en conducteurs. Een tiental hunner is in verzekerde bewaring genomen. Ook te Marseille hebben de conducteurs en koetsiers van de omnisbusmaatschappij het werk gestaakt. Zij hebben een loon van 5 fr. per dag voor elk hunner gevraagd. De maatschappij heeft verklaard niet meer dan 4 fr. voor de conducteurs en 41/g fr. voor de koetsiers te willen toestaan. Kardinaal Lavigerie's korps: „de broe ders van de Sahara" bestaat uit zendelingen, bijeengebracht uit alle standen en beroepen soldaten, dokters, priesters, adellijken, werk lieden en boeren. Deze zendelingen zullen, gelijk wij reeds berichtten, in verschillende oasen der woestijn koloniën stichten, die tot wijkplaatsen voor de slaven moeten dienen zoowel vluchtenden als gekochten. Ook zul len zij de woestijnstammen pogen over te halen, den slavenhandel en het plunderen te laten varen, om een vreedzaam, landbouwend leven te gaan leiden. Zelf zullen zij het voorbeeld geven door uitoefening van land bouw en ontginning, terwijl iedere kolonie voorzien zal worden van metselaars land bouwers, jagers, enz., benevens twee priesters en een dokter. De eerste nederzetting dezer soort is kort geleden ingewijd bij Biskra en zal eene leer school zijn, waar de broeders de beste wijze van landbouwvoor de woestijn geschikt, zullen kunnen leeren en geoefend kunnen worden in de behandeling van wapenen en in de verschillende dialecten, die de landtaal zijn in de woeste streken der Sahara. De minister van marine heeft in de kamer ten aanzien van de beweerde nederlagen der Spanjaarden op Mindanao verzekerd dat de regeering integendeel eene overwinning op de opstandelingen behaald heeft. Te Londen stal dezer dagen een Duitscher een paar laarzen van eene uitstalling, waar de winkelier bij stond. Deze liep hem na en nam hem de laarzen weder af, doch toen werd de dief kwaad en verbrijzelde eene glas ruit van 4 pond sterling. De Duitscher be kende voor de politie-rechtbank alles, doch voerde ter verklaring van zijn gedrag aan „ik ben geen dief, maar socialist. Iemand, die neemt wat hij noodig heeft, doet niets slechtsneemt hij meer dan dat dan is hij een dief." De rechter toonde zich ongenegen om zulke nieuwigheden in het Britsche Rijk in te voeren en gaf den vreemden gast tijd om dit stelsel in zijne gedachten uit te wer ken onder het loopen in den tredmolen, waartoe hij hem voor twee maaden veroor deelde. Te Long Willy bij Londonderry in Ierland heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, doordat een locomotief op een extra- trein inreed, welke een transport milliciens van Donnegal vervoerde, die in Engeland manoeuvres hadden medegemaakt. Behalve den machinist zijn verscheidene reizigers ge dood en velen gekwetst. Zondag, was het zuidwestelijke deel van Berlijn in den namiddag eenige uren achtereen in groote opschudding, doordat een groote luchtballon, welke in eene buitenwijk opgestegen was, met vervaarlijk geweld naar beneden kwam. De ballon was gescheurd, het gas stoomde er met vaart uit en de luchtschipper Damm scheen te midden der dichte menigte, die de straten vulde, op het plaveisel te pletter te zullen vallen. De vallende ballon raakte echter verward in het net van telefoondraden, dat boven de huizen gespannen is; het gevaarte vloog in stukken en een dertigtal telefoondraden vielen onder de toeschouwers, met gevaar dat de electrische stroom zich in de massa ontlasten zou. Het schuitje van den ballon bleef aan de heel gebleven telefoondraden hangen en de luchtschipper maakte daarvan gebruik om uit eene hoogte van zestig voet in een beneden uitgestrekt gehouden reddingzeil te springen, waar hij nagenoeg ongedeerd in terecht kwam. Ook het gevaar voor electrische ontlading werd door de toegesnelde brandweer- en electriciteitmannen afgewend en het geheele opstootje liep af zonder dat iemand letsel had bekomen. De twee laatste waggons van den bij Mönchen- stein (Basel) verongelukten spoortrein zijn nu uit het water gelicht. Men vond er geen dooden onder, maar daar moeten erblijkens de lijklucht, die er heerschtnog velen op den bodem van de Birs liggen. Men spreekt er van, het water dier rivier af te leiden, om de waarschijnlijk verpletterde overblijfselen der verongelukten weg te ruimen. Er is thans een algemeen wantrouwen te gen spoorwegbruggen ontstaan, vooral tegen die van de Jura-Simplon-Maatschappij. De regeering heeft die maatschappij bevolen, al hare bruggeu te doen onderzoeken en daar voor de staats ingenieurs tot hare beschikking gesteld. Dat onderzoek is reeds begonnen. Voorts zullen alle andere Zwitsersche spoor wegbruggen onderzocht worden en de ver schillende spoorweg-maatschappijen zullen eene conferentie houden om te beraadslagen over de middelen ter voorkoming van rampen als die te Möncheastein. De regeering heeft alle meetings verboden die bijeengeroepen waren ter beraadslaging over de wenschelijkheid der verlenging van de triple-alliantie. Het bestuur der radicale partij stelt de regeering aansprakelijk voor de verkorting van het recht van vergadering. Alsnu zullen de bijeenkomsten gehouden worden in gesloten lokalen waar men slechts met een entreekaart toegang kon verkrijgen. PEST, 22 Juni. Uit Batanya wordt ge meld dat benden socialisten, na heftige rede voeringen te hebben gehouden, zich meester wilden maken van het stadhuis. De politie was genoodzaakt op hen te schieten, waarbij er 3 dooden en 7 gekwetsten vielen. Er zijn troepen heengezondenen de orde is thans hersteld. De nieuwe luxe-trein voor het bijzonder gebruik van den keizer van Oostenrijk waarvan wij onlangs melding maakten is waarschijnlijk op het oogenblik de prachtigste trein van de wereld. Hij bestaat in acht rijtuigen, waarvan vijf op acht en drie op zes wielen. De eerste wagen dient voor de ba gage en de verlichting, het tweede rijtuig is voor de bedienden. Het derde rijtuig is be stemd voor het gevolg van den monarch en is verdeeld in vier coupé's en een salon. Daarop volgt het eigenlijke keizerlijke rijtuig, verdeeld in drie afdeelingen een eetsalon voor 16 personen, een rooksalon en een bediendenkamer. Dadelijk daarachter rijdt de keukenwagen, die op vier groote assen rust om het schudden te verminderen en die van alle mogelijke keukengerei is voor- I zien. Eindelijk nog een slaapwagen en een tweede rijtuig voor het gevolg, terwijl de trein wordt besloten door den achtsten wagen, voor bediening en bagage ingericht. De geheele trein is electrisch verlichtde stoom- en de electrodynamo-machines, alsook de accumu latoren, hiervoor benoodigd, zijn geplaatst in den eersten wagen. De verwarming geschiedt door stoom. De rijtuigen zijn volgens de nieuwste ver beteringen ingericht. In den spijswagen zijn drie prachtige plafondschilderingen geplaatst, bewerkt door professor Zenischik. De ver- lichting van de rijtuigen geschiedt door 118 gloeilampen, met eene lichtsterkte van 1432 kaarsen. Het licht kan in alle afdeelingen op vol, halfduister en bijna duister gesteld worden. Zoodra de trein overdag een tunnel binnenrijdt, wordt in den voorsten wagen de kruk opengedraaid, waardoor de geheele trein plotseling verlicht is en de overgang in het duister niet merkbaar wordt Een electrisch intercommunicatie-signaal (systeem Rayl) is van iedere coupé te besturen en con troleert tegelijk de juiste koppeling van de stoom-remgeleidingen. Electrische schellen doen de bedienden uit alle coupé's oproepen. De geheele trein is van vacuum-en Wes- tinghouseremmen voorzien, die in iedere coupé hun regulator hebben. De bandietenhoofdman Athanasias, die den aanslag op de trein bij Tcherkesskoï uit voerde, heeft vijftien zijner manschappen een slag doen slaan in Adrianopel, waar hij ver schillende notabelen oplichtte om een hoogen losprijs te kunnen eischen. Het alarm bracht echter spoedig de troepen in het geweer, die de roovers nazetten, zoodat dezen de gevan genen na eenige uren moesten vrijlaten, doch zelf wisten zij de bergen te bereiken. TIFLIS, 22 Juni. Niet ver van Saljan heeft eene bende van 17 roovers den postwagen aangevallen, in welken zich twee passagiers bevonden, die gedood werden, terwijl de postillon verwond werd. De bende plunderde daarna eenige in de buurt gelegen dorpen. Een eskadron kozakken is uitgezon den om de roovers verder onschadelijk te maken. V WAALWIJK, 25 Juni 1891. ^Gisteren is de heer W. Mutsaers hier geweest en heeft aan het stembureau kennis gegeven, dat hij de benoeming tot lid der tweede kamer voor dit district aanneemt. Van deze gelegenheid hebben de harmonie St. Crispijn en de zangvereeniging Cecilia gebruik gemaakt, om ZEd., ten huize van den heer H. Witlox, eene ovatie te brengen. De kruisbessen worden bij voortduring verhandeld tegen 10 12 ct. per kilo. Voor zwarte bessen besteedt men op 't oogenblik van 20—22 ct. p. kilo. Van frambozen hoort men nog niets, Om een denkbeeld te geven van de prijzen welke van 'tjaar besteed worden voor het hooiland kan dienen dat een perceeltje groot 1.89,5 H.A., behoorende tot de gronden onteigend voor de werken van den Maas mond, verleden jaar publiek verpacht is voor 36.— aan H. van Wijlen te Sprang, met de toemaat er bijbij de thans door notaris Middelkoop gehoudene verpachting is het, zonder de toemaat toegewezen aan P. Nieuwkoop te Drongelen, voor f 155. Gisteren nacht zijn baldadigheden ge pleegd in de Zeine onder deze gemeente. Te Vrijhoeven-Cappel woont een zon derlinge wisseltrekker; hij was zoo vrij een aantal wissels in betaling te geven, getrok ken op eene soliede firma, die aan trekker niets verschuldigd was. Er is tegen dat heer geverbaliseerd. TVMaandag vertoonde zich te Baardwijk het schouwspel, dat eenige kinderen in ken- nelijken staat verkeerdende politie doet onderzoek naar de verkoopers van den ster ken drank. Mej. H. Benjaminse thanS te Alblas- serdam, is benoemd tot onderwijzeres aan de stads openbare school te Arnhem. Omtrent de expeditie-onderneming Van Gend Loos H. Colignon Co.kan met zekerheid gemeld wordendat zij op dezelfde wijze blijft voortbestaan. Alleen zal deze firma met 1 Aug., met behoud van haar expeditie- en incassozaak, optreden als factorjhouderes der staatsspoorwegmaatschap pij en als zoodanig alleen met het vervoer bin nenslands van bestelgoederen belast worden. (Zw.Ct.) De afdeeling Groningen heeft het vol gend voorstel ingediend bij den «Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik,» dat op de algemeene vergadering, 27 Augustus a. s. te Zwolle te houden, in behandeling komt. De algemeene vergadering spreke de wen schelijkheid uit, dat het hoofdbestuur pogingen aanwende en zijn invloed gebruike om af schaffing te verkrijgen van den bieraccijns. Wanneer de prijs van het bier goedkooper wordt, zoodat de werkman voor weinig geld een goed glas bier kan bekomen, zullen zij zoo meent de afdeeling Groningen die tot dusver de jenever en den brandewijn als volksdrank beschouwden en gebruikten, er eerder toe overgaan voor het geld, dat vroeger voor borrels werd uitgegeven, een glas voed zaam, gezond bier te koopen. Dat deze verandering goede vruchten zal afwerpen, betwijfelt de afdeeling Groningen niet. Daarom meent zij met ernst en klem bij het hoofd bestuur te moeten aandringen om ter plaatse, waar zulks behoort, de noodige middelen in het werk te stellen om de belasting ran f 3 per hectoliter bier, van uit het buitenland hier ingevoerd, en van cent per kilogram moutmeel, waarvan te lande bier wordt ge brouwen, finaal af te schaffen. De zomer, die het bij ons „te koud" I bleef vinden, is in de Vereenigde Staten in volle kracht. Daar heerscht een buitengewoon groote warmte. Te New-York wees de ther mometer Woensdag 99° in de schaduw aan en door de vochtige lucht was de warmte bijzonder drukkend. Donderdag stond de thermometer op 100°, ondanks het hevige onweder, dat in den nacht te voren groote schade aanrichtte in den Staat New-York. Verscheidene menschen zijn ziek en eenigen zijn gestorven tengevolge van de hitte. Gelukkig dat bij ons de zomer ook einde lijk ook gekomen ismoge 't van langen duur zijn Uit Broek-Sittard wordt gemeld: Men kan hier maar niet tot de verkiezing van een nieuw gemeenteraadslid komen. Eenigen in den -daatsten tijd daarvoor gekozenen be dankten. Vrijdag had opnieuw eene stemming plaats. Slechts één kiezer van de 19 was eenige minuten voor 5 uur komen opdagen, doch toen hij op zijne vraag of er al iemand was komen stemmen, een ontkennend ant woord kreeg, verwijderde ook deze zich zonder zijn stembiljet in te leveren. Bij de opening den volgenden dag bevatte de bus vijf biljetten, zijnde de drie briefjes van de leden van het stembureau, nog een van een vierde lid van den gemeenteraad, benevens dat van den gemeente secretaris. De biljetten waren echter alle blanco. Vrijdag had op een in den Gelderschen IJsel bij De Steeg liggende baggermachine een droevig ongeluk plaat. De 60-jarige ar beider G. van Wijk, uit Dordrecht, had het ongeluk met zijn rechterbeen tusschen een bocht van den tros te geraken, waardoor het been, toen het door het aantrekken der sleep boot gestrekt raakte, boven de knie geheel werd verbrijzeld. Nadat door den gemeen te-geneesheer M. A. de Jong de eerste heelkundige hulp was verleend, is hij naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zijn toestand is niet zonder zorg. De ongeluk kige is gehuwd en heeft drie kinderen. Vrijdagmiddag had te Assen een op zienbarende arrestatie plaats. J. W. R. F., geëmployeerde bij de exportslachterij der firma Thompson Co., aldaar, kwam per trein van 4.55 uit Groningen en werd aan het station opgewacht door den brigadier-majoor Van Maren en den brigadier Polling, die hem naar het paleis van justitie vergezelden, waar hij spoedig daarna een verhoor voor den rechter van instructie, mr. Van Binsber- gen, onderging. Hij is in verzekerde bewa ring gehouden. Omtrent de reden dezer ar restatie loopen verschillende geruchten zoodat met zekerheid daaromtrent nog niets is mede te deelen. N. Asser Ct. De laatste dagen werd herhaaldelijk bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan van het in omloop brengen van valsch geld, waarop terstond door de politie een gestreng onderzoek werd ingesteld naar de vervaar digers en verspreiders der valsche munt. Bij dit onderzoek had men al dadelijk een aan- aan wij zing, dat de schuldigen vermoedelijk in de buurt van de Vijzelgracht woonden, omdat daar, o. a. bij een brooddepothouder en bij een tapper, de eerste valsche stukken ontvangen waren. Het toeval was der politie Zaterdag behulpzaam, daar in de onmiddellijke nabijheid van den politiepost in de Ferdinand Bolstraat een vischkooper van een man een rijksdaalder ontving, die hem verdacht voor kwam. De man werd, teneinde zich over de herkomst van dat muntstuk te verantwoorden, naar den politiepost geleid, waar meer valsche munt in zijn bezit werd gevonden. Eenmaal dezen draad in handen hebbende, werd het onderzoek met kracht hervat. Nog denzelfden dag werden twee personen, een man en eene vrouw, gearresteerd, die ver dacht werden zich aan het vervaardigen van het valsche geld te hebben schuldig gemaakt. De verdachten, die woonachtig waren in de Jacob van Campenstraat en op de Vijzel gracht, werden ter beschikking van de justitie gesteld en naar de celgevangenis overgebracht. Verschillende aanwijzingen doen vermoeden dat hunne strafbare nijverheid sedert kort door hen uitgeoefend werd, en dat nog slechts zeer weinig waardelooze munt in omloop is gebracht. Merkwaardig is dat terwijl in den regel munters zich tot eene geldsoort bepalen, de nu betrapte bende rijksdaalders en guldens vervaardigde. Eenige werktuigen, die tot het misdrijf gediend hebben, zijn door de politie in beslag genomen. Zondag avond circa half twaalf ont- slond te Vuren brand in een gebouw bewoond door 7 huisgezinnen. In korten tijd was alles eene prooi der vlammende bewoners konden zich slechts met moeite redden. Van 2 gezinnen was de inboedel, waarvan niets gered is, niet verzekerd, het gebouw en de overige inboedels wel. De oorzaak is onbekend. Zaterdag namiddag werd te Sint Kruis een knaapje van 7 jarigen leeftijd door eene molenwiek aan het hoofd getroffen, aan de gevolgen waarvan hij spoedig overleed. Broedertwist! Zondag had te Geertruidenberg een hevige twist plaats tusschen de beide gebroeders De Vries, waarbij een handbijl gebruikt werd. Zoodra een maréchaussée hen van elkaar wilde scheiden, werd hij door hen aangepakt, en ware er niet spoedig hulp gekomen, dan zou voorzeker de maréchaussée ernstige won den bekomen hebben. Een der gebroeders heeft gevaarlijke hoofd wonden gekregen, zoodat hij direct door den dokter verbonden is en daarna naar de ge? vangenis is gebracht, waar hij geheel den nacht bewaakt is. Misbruik van sterken drank is helaas weêr de oorzaak hiervan. Aan het monster-concert en de taptoe in den avond van den lsten Juli, te Amster dam, tijdens het bezoek van den keizer en de keizerin van Duitschland, zal worden deelgenomen door de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers en door die van de acht regimenten infantarie, door de muziekkorpsen van de drie regimenten ca valerie, door de muziekkorpsen van het in structie-bataljon en van de marine, de tam boers en hoornblazers der infanterie en ar tillerie, de trompetters der bereden korpsen, de tamboers en pijpers der marine. De minister van oorlog heett gemeend niet te moeten treden in het voorstel van den burgemeester van Amsterdam, om ook het stedelijk muziekkorps, dat der schutterij, aan het feest te doen deelnemen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2