Nummer 56, Zondag 12 Juli 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Bekendmaking. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Engeland. Zwitserland. Italië. Rusland. UITGEVER: Waalwijk. Uithoofde van de kermis zal deze cou rant de volgende week slechts eenmaal verschijnen en wel Dinsdag—namid dag. Advertentiën voor dat nummer worden dien dag ingewacht tot uiterlijk 12 uur 's middags. De Echo van het Zuiden, Wiiiikijiisolh' en Laiigstraatsehe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat bij hpn is ingekomen een verzoek van het Uitvoerend Bestuur der op 14, 15 en 16 September a. s. alhier te houden Land bouwtentoonstelling, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in eene tent te plaatsen op het terrein kadastraal bekend ge meente Waalwijk, sectie B. nos. 80, 81, 84, 85 en 1132. Waalwijk, 4 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd. 't Is allerwegen schering en inslag: de pers der gansche wereld houdt zich op 't oogenblik onafgebroken bezig met de groote verbroede ringsfeesten, die in Londen en Windsor tus- schen Engeland en Duitschland, in Eiume tusschen Engeland en Oostenrijk, in Venetië tusschen Engeland en Italië hebben plaats gevonden of alsnog voortduren. De officieuse bladen der drie landen brengen feestartikelen, die, al naar den aard en het temperament der natie, min of meer enthousiastisch zijn. Het heugelijke en bewonderenswaardige feit doet zich voor, dat dc Franschen in hun ver eenzaming rustig en kalm blijven, zij dragen hun lot met loffelijke gelatenheid, al kan 't ook niet anders of elk dier verbroederings feesten moest den band tusschen de verbon denen nader aanhalen. Alleen de eerbetuigingen aan het adres van keizer Wilhelm in zijn hoedanigheid van Duitschlands heerscher en Oostenrijks en Italie's bondgenoot, zitten den Franschen eenigszins dwars; zij kennen de waarheid van het spreekwoord „les amis de mes amis sont mes amis" en zijn er evenzeer van overtuigd, dat: „les ennemis de mes amis, sont mes en- nemis" niet minder waar is. Daar Italië en Oostenrijk nu tot Duitschlands vrienden kun nen worden gerekend, doch Frankrijk niet, kan elkeen zelf de rekening maken en 't is dan ook uit vrees voor een al te groote vriend schap tusschen Engeland en Duitschland, dat de Franschen den wensch voor de wer kelijkheid nemend beginnen te spreken van een reis van president Carnot naar Lon den. Maar hoe moet dat zaakje ingekleed worden? Een aanleiding tot zoo'n bezoek is maar zoo spoedig niet gevonden. Misschien vindt men er nog iets op, maar voorloopig hangt alles nog in de lucht. Zelfs in den Franschen ministerraad heeft men er nog geen woord over gesproken. Truth (waarheid) welk blad door zijn inhoud nog al eens in conflict komt met zijn schooncn naam vertelt van den angst der koningin, dat keizer Wilhelm zou toegeven aan zijn manie om toespraken te houden en dan allicht zijn neus zou kunnen voorbijpra ten, door Frankrijk of Rusland te noemen of wel 't een of ander te zeggen van de triple- alliantie. Het blad voegt er nog bij, dat de koningin de censuur uitoefent op de rede voeringen, die keizer Wilhelm bij zijn bezoek aan Guildhall zal uitspreken of liever oplezen. Terwijl dus de groote mogendheden 't zij binnenshuis in de Kamers, 't zij in 't openbaar, hun politieke en economische verhoudingen regelen, wordt er in 't Oosten, op het Balkan schiereiland, een ware liefdesroman afgespeeld, die met de nuchtere en cynische levensop- Advertentiën 1—7 regels J 0,00 daarbo/eu 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. vattingen van onzen tijd wel eenigszins in tegenspraak schijnt. Wij bedoelen den liefdesroman van den Rumeenschen troonopvolger, prins Ferdinand van Hohenzollern, die juffrouw Helena Va- caresco maar niet kan en niet wil vergeten en dus de liefde wil doen zegevieren over zijn eerzucht. Een koningskroon voor een vrouw dus, want een middelweg laten de hooge oomes van Rumenië den prins niet, hij heeft de vrije keus, maar hij mag niet èn de kroon èn de vrouw kiezen. Menig practisch man zou nu misschien het vrouwtje laten staan in de gedachte dat er nog dames in overvloed zijn terwijl de koningskronen zoo maar niet voor 't oprapen liggen, doch prins Ferdinand schijnt 'tleelijk te pakken te heb ben hij wil er 't mooie baantje aan geven, dat dan wellicht aan zijn jongsten broeder, prins Karei, zal worden overgedragen, 't Is om er een lofdicht op te schrijven; een prins, die aan 't eind der 19e eeuw zijn persoon lijke genegenheid niet wil offeren op 't altaar der politiek Parnell heeft te Carlow in Ierland een ge duchte nederlaag geleden zijn candidaat Kettle bekwam slechts 1532 stemmen, terwijl de patriot Hammond er 3747 verwierf, dus werd gekozen met een meerderheid van 2215 stemmen. Zijn viouw heeft hem dus ook al geen geluk aangebracht. Uit Italië komt heden het bericht lot ons van eene eigenaardige staatkundige demon stratie van Koning Umberto, die ten opzichte van Italie's verhouding tot Engeland even openhartig is als men in Engeland zelf van regeeringswege daarmede geheim doet. Hij heeft namelijk, bij een bezoek aan het Engelsch admiraalschip, dat te Venettë het van stapel loopen der Sicilia is komen bijwonen, en waarbij de koningin, de ministers en een aantal rijksgrooten hem vergezelden, aan een hem bij die gelegenheid aangeboden lunch met eene van aandoening trillende stem den volgenden dronk uitgebracht „Ik drink op de gezondheid van Enge land s doorluchtige koningin, keizerin van Indië, en op den voorspoed van het groote Engelsche volk, dien trouwen vriend van Ifalië in slechte en goede tijden. Ik drink het welzijn van die roemrijke en machtige vloot, waarvan ik hier enkele vertegenwoor digers bijeenzie. En in dien groet, dien ik haar breng, voel ik, dat het hart van het geheele Italiaansche volk medetrilt." Kanongebulder en luide hoeras van Jan maat, die het ook bij de aankomst van het sympathieke koningspaar daaraan niet had laten ontbreken, begroetten deze hartelijke woorden, die een waar contrast vormen met de om-den staart-springerij, waarin de Britsche regeering ten deze zich in het parlement pleegt te behagen. Heel anders dan dat was ook het antwoord van den Engelschen eskader-commandant, die uit naam zijner koningin Z. M. bedankte voor de eer, door hem aan zijn schip aan gedaan, en voor diens hoffelijke woorden. „Uit naam der vloot" dus sprak de commandant verder „geef ik u de verze kering, dat uw bezoek voor haar eene eer is. hooger dan ze had kunnen wenschen, vooral nu dit bezoek geschiedt op eene plaats zoo vol van Italiës ouden roem als Venetië." „Het te water laten van uw prachtig pant servaartuig Sicilia dus besloot de Britsche eskader-commandant geeft ons hoop, dat deze glorie ook in de toekomst zal blijven voortduren, en vertrouwen, dat de innige en vriendschappelijke betrekkingen, die altijd tusschen Italië en Engeland bestaan hebben, ook voor het vervolg zullen blijven bestaan." Geld is de ziel van alles, als men geld heeft doet men wonderen en heeft men 't niet dan is 'thuilen. Italië weet daarvan mee te praten, de ontvangsten der douane rechten bleven 10 millioen onder de raming en 26 millioen beneden de ontvangst van 1889/90, alles berekend over den dienst 1890/91 welke 30 Juni is geëindigd. Gelukkig draagt voor een deel aan die mindere ontvangst schuld de goede oogst van 't vorige jaar, waardoor er weinig aan graanrechten is in gekomen. In Frankrijk vloeien de inkomsten ruimer, daar heeft men alleen in de maand Juni 11. 16.900.000 francs meer ontvangen dan men verwachtte en 4.700.000 fr. meer dan in 1890. „Ce qui vient de la flüte s'en retourne au tambour" is een Fransch spreekwoord, dat gelijkstaat met ons „Zoo gewonnen, zoo ge ronnen" en hoewel de Fransche ministers nu over 't algemeen niet als verkwisters staan aangeschreven, hebben de titularissen van oorlog en marine toch dit met hun collega's in 't buitenland gemeen, dat zij met de mil- lioentjes best weg weten. De Freycinet heeft den president der begrootingscommissie dan ook reeds in kennis gesteld met zijn verlan gen naar een budgetsverhooging met 5 mil lioen, terwijl zijn collega van marine een verhooging van 2 a 6 millioen zal aanvragen en de onderstaatssecretaris voor Dahomey en Soedan 2 millioen verhooging wenscht. Onlangs werd te Brussel in het Bois de Cambre een weldadigheidsfeest gegeven, uit gaande van het Brusselsche perscomité. Op dit feest werden van de deelnemers voor al lerlei artikelen buitensporig hooge prijzen geëischt en het publiek wreekte zich daarover op een eigenaardige schoon niet de rechte schuldigen treffende manier, namelijk door alles wat het kon mee te nemen. Honderden vouwstoelen werden er ontvreemd, 5000 ballons van de verlichting, 200 petroleum- fakkels, muziekinstrumenten enz. tot het toe stel van het vuurwerk toe. Een paar dagen later brachten de bladen een advertentie, waarin hun, die „in vergis sing" stoelen en dergelijke medegenomen mochten hebben, toezending daarvan verzocht werd. Of dat verzoek veel geholpen heeft is niet bekend. Uit den Congostaat zijn gunstige be richten gekomen omtrent den strijd tegen den slavenhandel. Het blijkt dat de Arabische slavenjagers, die voor eenigen tijd een inval deden op het gebied van den Staat, niet al leen teruggedreven zijn, maar ook gedwongen werden, genade te vragen en het gezag van den Congostaat te erkennen. Men hoopt nu hen spoedig er toe te brengen, den handel in menschen op te geven en een anderen vreedzamen handel te gaan drijven. De Duitsche Keizer, die bij ons een paar uur later aankwam dan men verwachtte, ar riveerde in Engeland ongeveer een uur vroe ger dan waarop zijne gastheeren hadden gerekend. Bij de aankomst te Port Victoria vond de Hohenzollern daar dan ook noch den Prins van Wales, noch een der andere prinsen; de saluutschoten bleven óok uit en de leden der eerewacht en de autoriteiten kwamen een voor een aanloopen, zoodat de ontvangst zoo het dien naam verdiende, verre van plechtig was. Toen de Prins van Wales eindelijk verscheen en zijne verontschuldiging maakte, viel de keizer hem in de rede met de humoristische opmerking„U ziet dus, oom, dat men ook zonder tunnel bij verras sing in Engeland kan vallen" Gelukkig", voegde hij er lachend bij, op zijn uniform wijzend „dat ik vandaag maar Engelsch admiraal ben" Volgens berichten uit Calcutta, veinst de Senaputti van Manipoer waanzin, teneinde aan den strop te ontkomen, terwijl hij ook reeds eene poging deed tot zelfmoord. In de uitgestrekte districten rondom Madras, door omstreeks 10 millioen zielen bewoond, dreigt hongersnood, tengevolge van een geheel onvoldoenden regenmoesson, waar bij nog een sprinkhanenplaag gekomen is. Volgens een bekendmaking der Zwitsersche Regeering zijn bij het spoorwegongeluk te Mönchenstein 73 personen om het leven ge komen en 131 gewond. Als vermist werden 11 personen aangegeven, maar van slechts éen dezer is het bewezen, dat hij in den ver ongelukten trein geweest kan zijn. Bij de Zwitsersche stad Wangen is een treurig ongeluk gebeurd. Op de Aar is een pont met 23 pontonniers, die daar bezig wa ren met oefeningen, omgeslagen, en van de drie-en-twintig mannen werden slechts vijf gered. De Braziliaansche advocaat en journalist Jardin, die op den Vesuvius om het leven is gekomen, beklom den berg van Bosco Trecase uit, met zijn vriend Canairo en een gewoon bediende. Gidsen zijn alleen te Resina en aan het observatorium te verkrijgen. Canairo vroeg of zij den nieuwen krater konden zien, welke bij de jongste uitbarsting ontstond. De bediende antwoordde, dat er wel roekelooze vreemdelingen waren, die er heen gingen, en daarop gingen de beide Bra zilianen in de richting van den krater voort. Daar zonk Canairo plotseling tot aan den hals in de asch. Met veel moeite haalde de bediende hem eruithij was op verscheidene plaatsen gewond. Dr. Jardin was verdwenen. Canairo en de bediende drongen nu tot den rand van den krater door en daar zagen zij het lijk van hunnen metgezel liggen. Zij moesten echter onmiddellijk achteruit wijken voor de rookwolken en verstikkende gassen, welke uit de diepte opstegen. Zij konden niets meer voor hem doen en diep verslagen gingen zij naar Resina, waar Canairo genees kundige hulp bekwam. De bediende waarschuwde de reizigers voor het gevaar, maar een Vesuviusgids van beroep zou zeker het ongeluk voorkomen hebben door de reizigers injijds te doen terugkeeren. De nacht te voren had nog de gids Cozzo? lini eenige andere bergbeklimmers uit hetzelfde gevaar gered. Een bende roovers heeft het spoorweg station van Chilimarie (Sardinië) aangevallen, en, ondanks den hun geboden tegenstand, alles medegenomen wat van hun gading was. Van den Vesuvius wordt bericht, dat de lavastroom toeneemt, Te Frosolorne is een hevige schok van aardbeving gevoeld. Uit Warschau wordt gemeld, dat tusschen de stations Scholka en Grodno, in een coupé eerste klasse van den bliksemtrein van War schau naar St. Petersburg de 25jarige graaf Michael Plater, riddergoedbezitter bij Bialy- stok en eigenaar eener groote fabriek, geboortig uit de provincie Posen, vermoord en bestolen is. De schedel was blijkbaar met een stomp werktuig ingeslagen. De moordenaar heeft onopgemerkt kunnen ontvluc hten, maar wordt door de politie met ijver opgespoord. Een hevig on weder, met storm en stort regens, heeft in de Russische stad Jekate- rinoslaw groote schade en helaas, ook groot verlies van menschenlevens veroorzaakt. 50 menschen moeten er verdronken zijn, 5 per sonen werden door den bliksem gedood en 58 huizen en 4 bruggen zijn ingestort.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1