De Schoof der Korentïenden ZUUR- VERVERSCHINGSKRAAM Advertentien. Mwmm iiwiieiis mihia ©smis» BINK, te Waalwijk, LOEFF, te Drunen, ïermis Waalwijk. E. van der HEIJDEN, Rij kspostspaarbank BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. verkoopen Wafel,- Poffertjes,- Weerkundige waarnemingen ONDERTROUWD ADRIANUS J. HENDRICKX en COLETA C. DIELS. zullen Yrijdag 24 Juli 1891, Hofleverancier van Wafelen, staat met zijne welingerichte Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f2088,25; terugbetaald t 1396,77; Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 861. Noordbrabantsohe stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Juiii. Opbrengst personenvervoer f 1558.375 u goederenvervoer w 1558.31 ti postvervoer u 166,68 l)iversen Totaal der opbrengsten f 3283.36s In Juni 1890 f 3763.54 Over de maand JUNI 1891, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 87 mill. Vorig jaar Juni 443/4 verschil -f mül. 12 regendagen: 2, 3, 4, 8, 9, 10, 15, 21,22, 25, 27 en 29. Vorig jaar 9; verschil-f 3. De meeste regen viel 27 Juni 18 mill. minste 10 1/& Hagel op 15 Juni. Donder en bliksem 25 Juni. Karakter van het weer tot 20 Juni koud en guur van 21 tot einde maand warm, Windkracht li\0 a 4/io- Windrichting N. 1, 7, 12, 21. O. 4, 8, 23, 24 25. Z. niet. W. 13, 14, 15. 18, 26, 27. N.O. 6, 20, 22. N.W. 10, 11, 16, 17, 19, 30. Z.o. 2. Z.W. 3, 5, 9, 28, 29. Gevallen regen van 1 Juli 1890 tot 1 Juli 1891, 752Vis mill. Regendagen van 1 Juli 1890 tot 1 Juli 1891, 134. WAALWIJK, 11 Juli 1891. Herhaaldelijk worden wij van verschillende zijden aangezocht ingezonden stukken op- of artikelen uit andere couranten over te nemen, betreffende de houding van den heer W. Mutsaers bij de laatste verkiezing voor leden der Tweede Kamer. Wij hebben gemeend dit volstrekt te moeten weigeren, en wel omdat al dat napleiten aan het°gebeurde toch niets meer kan veranderen en daarbij de algemeene opinie omtrent het gedrag van genoemden afgevaardigde mag beschouwd worden als voor goed gevestigd, zoowel van de eene als van de andere zijde. Alhoewel daartoe in geenen deele verplicht, willen wij toch aan den geachten inzender onder het pseudonym Justus, wiens stuk te zijner beschikking ligt, antwoorden, dat wij reeds in ons nummer van 24 Mei jl. te kennen gaven, het niet eervol te vinden, dat de heer Mutsaers zich zou leenen om te helpen een collega te verdringen, onder de zelfde vlag gekozen. Onze meening dienaan gaande is in 't geheel niet veranderd we zijn er zelfs nog in versterkt, na aandachtige lezing van hei gesprokene op de kiezersvergadering te Eindhoven. Wij zijn van oordeel dat voor een quite gentleman, als hoedanig wij den nieuwen vertegenwoordiger voor ons district steeds beschouwden, nooit eene geldige reden kan bestaan om iets ungentJemanlikes te doen en allerminst als hij met die reden niet ridderlijk voor den dag kan komen. En nuWeg met de politiek en al wat er mede in verband staat, en leve de Kermis! Wij wenschen die allen, ieder in zijne positie, zoo vroolijk en prettig mogelijk toe. Getrouw aan hare gewoonte, zullen de ver schillende in onze gemeente bestaande cor- poratien ook dit jaar weer alles doen, wat in hun vermogen is, om het publiek genot te verschaffen. Om te beginnen geven Zondag middag ten 12 ure de liedertafel en de beide har monieën matinée's, die zeer zeker achtereen volgens druk bezocht zullen worden. Dien- zelfden dag 's namiddags zes uur geeft de harmonie St. Crispijn een concert in den tuin van den heer H. N. Besier. Maandag ten half elf groote matinée door de liedertafel „Oefening en Vermaak" op Musis Sacrum, met welwillende mede werking van de heeren Maas-Geesteranus, vioncel, Berlioz, viool, en Kramers, piano. Dienzelfden voormiddag geeft de zangver- eeniging „Cecilia" eene matinée comique, op de zaal van den heer Van Kregten. 's Namiddags half zes offreert de koninklijke doelen „Recht door Zee" aan zijne honoraire leden een luisterrijk concert, te geven door de harmonie „l'Espérance," terwijl er in de tusschenpoozen gelegenheid tot dansen zal zijn in de Kolfbaan. Dinsdag ten 10 ure, groote matinée op de Harmoniezaal van de erven A. N. van Riel, door de harmonie „l'Espérance met medewerking van den heer Chrétiènni. Ten half elf ure groote matinée door de harmonie „St. Crispijn" en hare Tooneelclub „Ons Genoegen" op de zaal van den heer Van Kregten. Het 50jarig jubilé zal later worden gevierd. 's Namiddags 5 uur, door den koninklijken „Oranje Doelen" aangeboden Feestconcert, te geven door de kapel der dd. Schutterij van 's Hertogenbosch, in den tuin van Musis Sacrum. Bij ongustig weder symfonieconcert op de zaal. Woensdag namiddag 5V2 uur bal op „Recht door Zee." Ten 9 ure soirée comique et amusante op de harmoziezaal van de erven Van Riel, met medewerking van gerenommeerde speci aliteiten. Donderdag namiddag 4 uur bal voor de leden der Liedertafel op Musis Sacrum. V r ij d a g namiddag 4]/3 uur, bal in het hotel Verwiel. Zaterdag namiddag 5 uur bal van den koninkl. „Oranje Doelen," met strijkorchest van de dd. Schutterij uit 's Bosch. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentien en programma's. Buiten het hier opgenoemde bestaat er nog in verschillende koffiehuizen gelegenheid tot dansen, als bij P. van den Broek, H. Mulders, Chr. Verbeek, in de Kolfbaan enz. Op het kermisterrein zal het ook druk genoeg zijn, men vindt er de caroussel mócanique van gebr. Panhuys en de gewone caroussel van Janvier; het théatre national van Princelli; het wassen beeldenspel van Duringer; de beignetskraam van Opzoomer; de koekkramen van Jansen- Sas, Bouwier-Jansen, Beljaers, G. en J. van der Leeuw, de wafel- en poffertjeskraam van v. d. Heijden; galanteriekramen van M. Put ten, en J. Putten, Trommelen, v. d. Heijden en van Gelder; zeven oliebollen en paling- kramen; fotografie inrichtingen van Zernits en van Maas; Zernits slangen- en apen- theater; Amerikaansche schommels van Dha- men en Ansem, alsmede nog verschillende kleinigheden. /Y- Het uitvoerend bestuur der in de maand september e. k. te Waalwijk te houden land bouwtentoonstelling, die verbonden zal zijn aan de jaarlijksche algemeene vergadering der leden van de Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw, heeft aan den com missaris des konings, jh. mr. P. J. Bosch van Drakestein, het Beschermheerschap over die tentoonstelling aangeboden, hetwelk door zijne excellentie welwillend is aanvaard. Wij feliciteeren het uitvoerend bestuur van harte met dit blijk van groote belangstelling en waardeering door 's konings commissaris gegeven. Bij het bestuur der landbouw-tentoon stelling alhier, zijn onder dankbetuiging inge komen van tweegevers, die onbekend wenschen te blijven, 1 verguld zilveren en 1 groote zilveren medaille. Men zij op zijne hoede! Vele schoenfabrikanten zullen weten, dat in de Boekhorststraat te 's Gravenhage woont een zeer solide schoenwinkelier, «de heer A. Bakker. Nu worden de laatste dagen naar verschillende deelen van ons land, natuurlijk ook naar Waalwijk en de Langstraatsche ge meenten, gedrukte briefkaarten gezonden waar op prijsnoteering gevraagd wordt van voor radig winkelwerk. Onderaan staat met violet inkt gestempeld A. Bakker, Mz.,in schoenwerk, de datum en 's Gravenhage. Straat of num mer wordt niet opgegeven. Deze firma is niet die van bovenbedoelden A.Bakker maar schijnt geheel onbekend te zijn; men informeere dus ter dege alvorens met haar in relatie te treden. Aan de universiteit te Amsterdam pro moveerde Woensdag tot doctor in de rechts wetenschap cum laude de heer P. H. Loeff, geboren te Baardwijk, op proefschrift„Hoof delijke verbintenissen volgens het Nederland- sche Recht." Naar het Dagblad verneemt, heeft het Kabinet gemeenschappelijk zijn ontslag ver zocht aan H. M. de koningin-regentes. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer voor het kiesdistrict Schoterland zijn uitgebracht 1800 waarvan 1788 geldige stemmen. Op den heer H. Pijttersen Tz. (1.) werden uitgebracht 800 en op den heer P. van Vliet jr. (a.-r.) 771 stemmen, zoodat tusschen deze twee herstem ming moet plaats hebben. Op den hr. Domela Nieuwenhuis werden 215 stemmen uitgebracht. In het district Veendam werden uitgebracht 1843 stemmen, waarvan 983 op den heer Poelman (1.), die dus gekozen is. Op den heer mr. D. de Ruyter Zylker (1.) werden 438 en op den heer A. Brummelkamp jr. werden 317 stemmen uitgebracht. In het district Eindhoven werden uitgebracht 1623 stemmen, waarvan 1209 op den heer Smits van Oyen, die dus gekozen is. De heer van den Acker verkreeg 191, de heer Schaepman 178 en de heer Houben 31 stemmen. De heer mr. W. C. I. J. Cremers neemt zijne benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal niet aan; dientengevolge zal in het hoofdkiesdistrict Almeloo eene nieuwe keuze voor een lid dier kamer plaats hebben op Donderdag 23 Juli a. s. Naar aanleiding van het bericht dat mr. W. C. J. J. Cremers zijne benoeming tot lid der tweede kamer niet heeft aangenomen, heeft reeds gisteren de katholieke kiesveree- niging in het district Almelo vergaderd. De vergadering was druk bezocht, en bij accla matie is besloten de candidatuur aan te bieden aan den heer H. J. A. M. Schaepman. Dinsdag jl. was het juist I2V2 jaar ge leden, dat Z. M. koning Willem III in het huwelijk trad met prinses Emma van Wal deck Pyrmont. In den tijd dat H. M. thans in ons land vertoeft, heeft zij zeker aller harten voor zich gewonnen. Waar zooveel rouw in de laatste jaren over ons land en vorstenhuis kwam, is het een verkwikking te weten, dat onze koningin Wilhelmina opgevoed wordt door een moeder als de koningin-regentes, en dat het regentschap wordt waargenomen door een vrouw, als die thans ten onzent door heel de natie als koningin-regentes met eerbied en achting wordt begroet. Op de zandgronden in Noordbrabant, waar de hagelslag geen nadeel heeft berok kend, staan alle zomergewassen voorbeeldig te velde. De boekweit staat reeds in vollen bloei en verspreidt een aangenamen honig- geur, haver en garst staan op vele plaatsen zoo weelderig, dat men er de koppen heeft uitgeslagen, uit vrees voor het tegen den grond gaan liggen. Zelfs de rogge, die zoo slecht stond, belooft meer stroo te zullen opleveren dan verleden jaar, terwijl de late aardappelen de velden geheel hebben ingenomen. Door Prov. Staten van Noordbrabant zijn benoemd als lid der bijzondere commissie voor het kanaal Tilburg, mr. J. B. Hengst te Boxmeer; als lid der bijzondere commissie voor de waterschappen, m. J. A. Loeff te 's Bosch; tot buitengewoon lid van Ged. Staten, de heer J. Bluyssen te Asten. Omtrent het aanhangige voorstel tot het verleenen van bijdragen in de kosten van aanleg en exploitatie van stoomtramwegen werd een nader rapport uitgebracht en ter inzage van de leden nedergelegd, ten einde nog in deze zitting te worden afgehandeld. Naar aanleiding van de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Tilburg ter bespreking van doeltreffende maatregelen voor de noodlijdenden door den hagelslag van 1 Juli, heeft de burgemeester de ingezetenen die benadeeld werden in hunne veldgewassen verzocht, vóór 19 Juli e.k. bij de leden van den raad opgave te doen van de oppervlakte van den grond en de soort van veldgewassen, die door hagel geleden hebben, alsmede van de mate der daaraan toegebrachte schade. Eerst hierna kan de raad overwegen wat te doen. Ook hebben ged. st. dezer provincie besloten in alle gemeenten van Noordbrabant eene collecte voor dat doel te doen houden en aan alle burgemeesters een rondschrift verzonden, waarin hun ver zocht wordt met den heer J. F. Jansen, bur gemeester te Tilburg als voorzitter, eene commissie te vormen, die zich zal belasten met de regeling der collecte en het verdeelen der ingezamelde gelden. De door den hagelsag van 25 Juni en L Juli geteisterde gemeenten zijn: Alfen en Riel, Berlikum, Bladel, Bokstel, Chaam, Esch, GinnekenGilze, Heeswijk, St. Michielsgestel, Moergestel, Oosterwijk, Rijsbergen, Schijn del en Tilburg. De steun van alle tot weldadigheid gezinden zal noodig zijn voor hel lenigen eener ramp, die de hoop op een anders gunstigen oogst voor de land bouwers geheel verloren deed gaan. Men schrijft uit Osch Zondag hebben hier weder verschillende baldadigheden plaats gehad. Bij de heeren Jurgens is er een paard bijna dood gesneden; bij een ander de staart van een paard afge sneden. Ook zijn bij verscheidene ingezetenen de ruiten stuk geslagen en bij den R. K. geestelijke de deur en ruiten ingegooid. De daders zijn zoek, ofschoon de politie ijverig onderzoek doet. De commissie van de te Tilburg het vorig jaar gehouden landbouwtentoonstelling heeft het voordeelige saldo, na aftrek van eenige nagekomen uitgaven, zijnde f 2.50, beschikbaar gesteld voor de collecte te be hoeve van de noodlijdenden door den hagel slag van 1 Juli. Zondag avond is, op den weg van Wijchen naar haar woning te Neerbosch, de 16-jarige dienstbode Maria Dirks op geweld dadige wijze door een man en een vrouw aangerand, op den grond geworpen en van haar gouden halsketting met gouden kruis alsmede van haar portemonnaie met geld be roofd, terwijl zij haar, om haar 't schreeuwen te beletten, een doek als prop in den mond staken. Op de komst van eenige jongens uit de weesinrichting te Neerbossch gingen de aan randers op de vlucht. BAARDWIJK. GEBOREN Adrianus Cornelis z. van Adrianus Verhoeven Margaretha Antonia van Delft Marinus Adrianus z. van Cornelia Ver melis en Johanna Maria van BijnenHui- berdina Catliarina d. van Willem Pullens en Anna Maria Pelders. OVERLEDEN: Helena van Bergen weduwe van Johannes Klerx 70i. Elisabeth van Ger- wen 4 m. (overleden te Waspik.) Adri anus Hoppenbrouwers 20 j. DRUNEN. Over de maand Juni. GEHUWD: Johannes Robben 37 j, met Hen- drica van Drunen 37 j. Oornelis Klerks weduwnaar van Adriana Smits 43 j. met Maria van Boxtel weduwe van Petrus van Weert 51 jaren. GEBOREN Andries Cornelis z. van Cornelis van den Hoven en Johanna BakkersAdriana Johanna d. van Marinus van der Avoort en Anna Elisabeth van der Lee Wilhel mina Johanna d. van Johannes Brokke en Hendrika Gertruda Dekkers Cornelis Alouisius z. van Wouterus Pijnenborg en Francijna van den Hoven. OVERLEDEN - Johannes Siegers echtgenoot van Cornelis Klerks 59 j. Susanna Maria Brekelmans 28 j. Maria Tielemans we duwe van Johannes van Baardwijk, 85 j. WAALWIJK10 Juli. Hoewel de aanvoer ter veemarkt gering was, kan de handel tamelijk vlug genoemd worden. Kalf koeien f135.&f240.— tot f Kalfvaarzen f105.a f180.tot f Jonge varkens aangevoerd 105 stuks, verkocht van f2,75 a f 6.50. Ter botermarkt aangevoerd 488 KG., van f 0,87 a f 1,36 per KG. Kippeneieren f3,00 a f4.50 per 100 stuks. Het ongunstige weder werkt zeer nadeelig op den in vollen gang zijnden hooibouw. Wat den lederhandel betreft, hierin is hoegenaamd geene verandering te consta- teeren en beperkt zich tot den verkoop van eenige kleine partijtjes voor dadelijke behoefte. I11 schors is de handel iets levendiger. Men zegt, dat in Gelderland voor Duitsch- land, waar de regen ook veel schade be rokkend heeft, eenige partijtjes zijn opgekocht waardoor de hooge prijzen zich kunnen handhaven. Men verwacht echter, nu deze orders zijn uitgevoerd, eene min of meer belangrijke prijsvermindering. Waalwijk, T r loni Tilburg, 4 Juh 1891 Eenige en algemeene kennisgeving. GETROUWD en die ook namens wederzijdsche familie hunnen dank betuigen. Waalwijk, 11 Juli 1891. Voorspoedig bevallen van eene welgescha pene DOCHTER, M. van DOORENDe Greeff. Waalwijk, 10 Juli 1891. T\aar het aan den ondergeteekende schier onmogelijk is, bij de zóó talrijke be wijzen van belangstelling bij zijne benoe ming tot Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ieder afzonderlijk zijnen dank daarvoor te betuigen, doet hij zulks aan allen langs dezen weg. W. P. A. MUTSAERS. Tilburg, Juli 1891. DE NOTARISSEN EN des avonds 7 ure ter herberge van JAN DE KORT, te Baardwijk, onder BAARDWIJK. op de markt bij het Postkantoor. Hij beveelt zich beleefdelijk in de gunst van ingezetenen en bezoekers van Waalwijk, en hoopt weder hetzelfde drukke bezoek te genieten, dat hem vorige jaren zoo ruim schoots is ten deel gevallen. f Men gelieve er op te let ten dat mijne waar niet aan de huizen wordt te koop aangebodenbestellingen worden echter direct aan huis bezorgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2